Moeilijke tijd voor informatie op TV Radio- en televisieprogramma's' DCLLy Natuurlijk Henk Mochel maakt weizijnsprogramma Cupwedstrijden op televisie Duurste zegel Even puzzelen VAN ARNHEM WOENSDAG 17 MAART 1976 RADIO/TV-BINNENLAND TROUW/KV* De NCRV zou eens een paar verkenners kunnen sturen naar Svensk Fllmindustri om te ontdekken en op film vast te leggen hoe de Zweden kinderen tot zulk verbazingwekkend natuurlijk spel kunnen brengen. En dat niet alleen, want ook hun hanteren van de taal, en gevoel voor intonatie zijn opmerkelijk goed ontwikkeld. Soms denk ik wel eens dat de teksten die Mats Wikström als Karlsson moet zeggen, door iemand met een rijper talent zijn nagesynchroniseerd. Een oud thema zal de komende dagen weer volop aanleiding geven tot discussies nu de Raad van Kerken zich heeft uitgesproken voor de vrijlating van de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda. Prof. H. Berkhof zei als voorzitter van de raad in het journaal dat door een betere medische aanpak van het concentratiekampsyndroom de situatie thans anders ligt. Prof. Bastiaans is het daarmee totaal oneens. Het is nog volslagen onmogelijk om alle zwaar gedupeerde oorlogsslachtoffers te behandelen. Wil je humaan zijn tegenover de drie. dan zeker ook tegenover de 20 tot 40.000 lijders aan een syndroom, aldus ongeveer de psycholoog, die als geen ander een man van praktijk in deze zaken is. Het wordt een rage: in vrijwel elke uitzending van een Actualiteitenrubriek hoor je dat een vroeger in hoogheid gezeten persoon een stuk van zijn geheugen kwijt is. Sommigen werken met verwijsbrief jes: „Je moet niet bij mij zijn. maar bij hem". Met betrekking tot de steekpenningen aan Argentinië wezen tenslotte alle vingers in de richting van prof. Piet Lieftinck. Zonder zijn handtekening als minister van financiën kon destijds geen belangrijke deviezentransactie tot stand komen. In Aktua van maandagavond bleek, dat de grote zuiveraar van ons geldwezen zich van een Werkspooraffaire niets wist te herinneren. Hij had tenslotte wel wat anders te doen dan alle deviezenvergunningen te controleren. Dus mag het ons niet verbazen als uiteindelijk blijkt dat vrijbrieven voor bedragen van 30 miljoen gulden en minder door de looninneen van de departementale postafdeling mochten worden geparafeerd. Minister D. U. Stikker, toen minister van buitenlandse zaken en later secretaris-generaal van de NAVO. vertelde in dezelfde TROS-uitzending dat oud-Werkspoordirecteur Damme met zijn onthullingen kennelijk prins Bemhard heeft willen helpen, maar hem in feite een slechte dienst heeft bewezen. Aan de transactie zelf heeft ook de heer Stikker geen herinnering. Wel is hem een markant detail in de Lockheed-affaire bijgebleven. Als oorlogsvlieger verkoos de prins in de jaren '50 de Northropjager boven de Starfighter van Lockheed. Tegen zijn technisch advies in besloot Nederland echter, vanwege standaardisatie binnen de NAVO. het voorbeeld van andere landen te volgen en gevechtsvliegtuigen bij Lockheed te bestellen. Van het pousseren van deze fabriek door prins Bernhard was derhalve geen sprake, aldus minister Stikker. Volgens prof. Heertje kan de KLM beter niet fuseren met de Sabena. Hij ziet voor de Nederlandse maatschappij veel meer winst en voor de Belgische grotere verliezen zitten dan uit andere prognoses valt op te maken. Hoe hij aan die informatie komt. werd in de Aktua-uitzending niet duidelijk. Ook zijn bewering dat ons land speciale deskundigen op het gebied van steekpenningen bezit, bleef in de lucht hangen. Ton Hydra KARELTJE KNETTER Henk Mochel (rechts) in gesprek met prof. dr. C. van der Meer in de kapel van het VU-ziekenhuis tijdens de opnamen voor het nieuwe weizijnsprogramma voor NCRV-televisie. De toeziende oefenpop zal straks dienst doen bij de aanschouwelijke uitleg hoe alcohol wordt opgenomen in je lichaam. door Riet Diemer centralisatie. ïluoridering, alcohol gebruik en artsensalarissen." HILVERSUM „De informatie voor de televisie maakt een moeilijke tijd door." Deze uitspraak is van Henk Mochel. van wie vanavond een programma over gezondheidszorg op het scherm verschijnt. Zelf noemt hij Onder Behandeling, zoals het heet, een welzijnsmagazine, dat bestemd is voor zowel gezonden als zieken. Hij zegt: „Ik liep al een tijd rond met het idee voor zo n welzijnsrubriek. Maar ik heb het Image alleen zware programma's te maken en daar is men bij de televisie tegenwoordig een beetje huiverig voor. Televisie wordt steeds meer gezien als middel van amusement, terwijl er minder infor matie op het scherm moet komen." Desgevraagd kan hij zich nog wel herinneren, dat zijn bekendste pro gramma's als stervensbegeleiding en euthanasie indertijd een kijkdicht heid hadden van rond de twintig «twee miljoen kijkers) en een waarde ring van 80 en 76 respectievelijk. „Ik veronderstel echter dat we nu niet meer zoveel zullen halen sinds de TROS opgang maakt. Maar we wer den ook overvoerd door de grootste ellende van de wereld. We hebben nu een beetje te maken met een koekje van eigen deeg." SPECIAAL VANDAAG De tweede film in de IKON-sene Help gaat over de opvang na echtschei ding. Aansluitend Kenmerk. Ned. 2/19.0S Henk Mochel presenteert een proefprogramma voor een magazine over gezondheidszorg. Ned. 2/20.55 Na de eenakter Een kwestie van aanvoelen (20.00) zendt de NOS Mu ziek om naar te kijken uit: de Schilde rijententoonstelling van Moessorgsky. Ned. 1/20.55 In NCRVs Open Boek: Wladimir Maximow, Maria de Groot, Ward Ruyslinck. J. W. Holsbergen en de debutant J. G. Siebelink. Ned. 2/21.55 Voor het Duitse programma Tref punten werden in Amsterdam filmportretten gemaakt van Nana Mouskouri en de Chinese mode ontwerpster Fon Leng. DuiUL 1 21.00 Gerard Olie stelde een zan gersportret samen van de bariton Tito Gobbi. Hilv, 4/12.30 De TROS start de 32-delige boorspelserie De Blauwe Zaden, ge schreven door Paul van Herck. Hilv. 1/18.41 Schilder Kees Verwey vertelt ver der over zijn leven en werk (21.40). Daarna speelt de pianist Joeri Jegorof Raehmaninofs rapsodie over een the ma van Paganini. Hilv. 2/22.10 Balans doorgeslagen Toch vindt hij dat de balans op het ogenblik is doorgeslagen, omdat er te veel gekeken wordt of een pro gramma hoge cijfers krijgt. Frappe rend in dit verband is de opmerking die Mochel binnen de NCRV over zijn nieuwe weizijnsprogramma hoorde: „Mochel heeft gezegd.'t wor den geen zware programma's. Wees maar gerust!" Dat sommige omroepen zich af en toe toch wel aan serieuze informatie wagen blijkt uit programma's zoals de Marathon-eetshow van de VPRO en de avondvullende BBC- documentalres, zoals over het weer, die de KRO uitzond en die behoorlij ke kijk- en waarderingscijfers kre gen. „Maar daar is bij de omroepen moed voor nodig", meent Mochel. Het gevaar bestaat, dat de kijkers de laatste jaren een vertekend beeld van de maatschappij krijgen als moeilijke programma's in de infor matieve sector worden weggelaten om ruimte te geven aan amusement of door zware programma's aan de rand van de avond te plaatsen. De nieuwe rubriek Onder Behandeling staat vanavond dan wel om vijf voor negen, Nederland 2 in de gids, maar pal tegenover voetbal op het andere net. Niet te laat Als de proefprogramma's (binnen kort volgt er nog een) blijvertjes wor den voor het nieuwe seizoen, dan staan ze voorlopig gepland 's avonds tien over half elf. Maar wat betreft plaatsing In het schema heeft Mo chel Juist ervoor gepleit dat de uit zending niet te laat op de avond is, zodat ook Jongeren kunnen kijken. „Je moet kiezen tussen het zoeken naar allerlei mogelijkheden om de essentiële betekenis van het onder werp aan te passen aan de verlan gens van het amusement of je moet zeggen: ik ga er op z'n tijd doorheen. Dat wil zeggen af en toe toch zware informatie. En ik vind dat dat laatste wel moet." Intussen ziet het er voorlopig naar uit, dat Onder Behandeling, de nieu we welzijnsrubriek, de middenweg kiest tussen de twee genoemde vor men. Uit reacties op de programma's over stervensbegeleiding en eutha nasie begreep Mochel dat er veel leeft bij de mensen waar ze geen weg mee weten. Die wetenschap is mede de aanleiding geweest voor de rubriek. „En je ziet aan de publikaties in de kranten de laatste tijd dat de ge zondheidszorg steeds meer in de aandacht komt. Denk maar aan het nieuws over drugs, ziekenhuis- HILVERSUM De NOS wijzigt vanavond haar televisieprogramma op Nederland 1 voor de uitzending van twee Cupwedstrijden: om 19.58 uur komt de voetbalontmoeting PSV-Hajduk Split rechtstreeks op het scherm. Commentator is Theo Reitsma. In de rust wordt de rubriek „Den Haag vandaag" getoond. Na de wedstrijd om 21.25 uur volgt het journaal, om 22.00 uur Panoramiek, om 22.45 uur Prekershoek en om 23.00 uur geeft Studio Sport een sa menvatting van de wedstrijd Westham United-FC Den Haag. Het laatste journaal verschijnt om 23.25 uur. De NOS-radio geeft in een scha kelprogramma „Langs de lijn" op Hilversum 3 rechtstreekse verslagen van beide wedstrijden. De uitzen ding duurt van 19 tot 23.00 uur. DEN HAAG Op de postzegelvei ling van Rietdijk in Den Haag is gisteren een zegel uit 1926 geveild voor 35.000 gulden. Dit is het groot ste bedrag, dat ooit in ons land voor een enkele zegel is betaald De „duurste postzegel" is de zegel van negen cent „zonder opschrift", uitgegeven in 1926. Volgens de firma Rietdijk was de verwachting, dat de zegel 25.000 gulden zou opbrengen. 67: „Hmdat wordt interessant." mompelde brigadier Piet, toen hij even later door een raam van de smidse naar binnen keek. „Misschien, dat ik er nu eindelijk ook eens achter kom wat die sportcomputer nu precies voor een ding is. Kijk nou 'es! Daar zetten ze dikke Kobus een soort wielren- nersvalhelmpje op!" En zo gebeurde het inderdaad. Dr Yokito had een dikke leren hoofdbeschermer te voorschijn gehaald en plaatste die op Kobus' forse schedel. Smidje Ver holen lachte zich bijna een kriek, maar de dikke Kobus merkte heus wel. dat er iets bijzonders met dat helmpje aan de hind was. „D'r zit een soortement fellevizie-antenne op." stelde hij vas,. „Waar is dat veur?" „Dat heb je goed gezien, Kobus," lachte dr Yckito. „Maar een terrevisie-antenne is het niet. Het voorwerpje dient om (rektrische im- pursen mee op te vaigen „Wét!?" zei Kobus verbjasd „Elles- tieken beurzen?" „MeaeerYokito bedoelt elektrische impuhen.' legde smidje Verholen uit. „Die warden door jouw helmpje opgevangei met behulp van die antenne. Een jaar koperen contactpunten brengendie stroompjes dan weer over op je h?r- sens." „Gaan jullie me dan onor een zware stroom zetten?" bus angstig. „Je zurt er merken, want het zijn héi stroompjes," stelde dr Yok zak gerust. „Het zijn an een soort radiogorfjes, fietsvermogen tot ongeken kunnen opzwiepen!" „I het goed begriep ken ik S! nu verslaan?" vroeg Kob want hij was zwaar op lust„Met gemak," Yokito. „Doe dan ma wilt," besloot Kobus en zijn oude fiets vast naar b daar zette hij zich zelfver postuur PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN RADIO VANDAAG Variatie Het is de bedoeling dat ge zondheidszorg in al haar facetten aan bod komt. In de 35 minuten van vanavond wordt daarom een gevari eerd recept geboden. Zo gaat men in op de lichamelijke gevolgen van al coholgebruik, de voor- en nadelen van vermageringsdieëten waaronder het zo in opgang zijnde koolhydra- tendieet. Verder worden de prijzen van Nederlandse medicijnen door NCRV-correspondenten vergeleken met dezelfde medicijnen in Enge land. Italië. Duitsland en Spanje. Behalve in Duitsland waren de prij zen in de andere landen goedkoper. In Engeland scheelde het soms zelfs eenderde van de prijs. Met de Consumentenbond is contact opgenomen over klachten van pa tiënten. Een beetje jammer vindt Mochel het dat alleen praktisch aan dacht kan worden besteed over klachten op het financiële vlak. Die komen bij de Consumentenbond het meest binnen. In de toekomst hoopt hij echter meer voorbeelden te heb ben van klachten over behandeling of foute bejegening. „Onder Behandeling is bedoeld als een soort consumentenrubriek. Ik hoop dat dat duidelijk wordt, zodat de mensen zelf gaan reageren op grond van hun ervaringen met de gezondheidszorg." Wel wil hij er een beetje voor oppassen niet voor Om budsman te worden aangezien, maar de zaken die daarvoor geëigend zijn door te spelen naar allerlei instan ties. „Misschien kunnen we dan een kanaal vormen voor klachten." De vier belangrijkste onderdelen waaruit Onder Behandeling wordt samengesteld zijn: informatie over actuele en niet-actuele zaken op het gebied van de gezondheidszorg en de medisch-technische en medisch- wetenschappelijke ontwikkelingen die het zijn en welzijn van de mensen bevorderen dan wel benadelen. Bewustmaking Verder bewustmaking bij de kijker van zijn eventuele positie als pa tiënt: zijn rechten en plichten in die situatie. Dan begeleiding van de vooral ethische problematiek waar toe de moderne wetenschap met be trekking tot leven en welzijn van de mensen soms aanleiding geeft. En tenslotte een vraagbaak voor zo ver mogelijk voor kijkers van wie de vragen of opmerkingen represen tatief zijn voor een groot publiek. Horizontaal. 1. meisjesnaam, 4. pla gen, 9. honingdrank, 10. visje, 11. vaarwel, 12. brugschuit, 14. oor logsgod, 15. lof, 16. tijdperk, 17. radio omroep (afk.), 19. uitstalkast, 22. ke ver, 24. vis, 25. water in Utrecht, 27. wonder, 30. sportterm, 32. troefkaart, 33. buitendijks land, 35. soort aap, 37. schone jongeling, 39. lof. 40. vaar wel. 41. plaats onder Vries, 42. netvlies van het oog, 43. koraalei land. Verticaal. 1 invoer, 2. nieuw, 3. gindse, 4. inhoudsmaat, 5. bouwland, 6. autostalling, 7. plaats in Gelder land, 8. vogelverblijf. 10. ingang, 13. internationale trein, 14. papegaai, 16. rampzalige toestand, 18. familielid, 20. vaartuig, 21. eikeschors, 23. val- deurtje in een sluisdeur, 26. schaal dier, 28. koor, 29. jongensnaam, 31. water in N.Br. 34. coupé, 36. vlakte maat, 37. Holl. gravin, 38. wereldtaal, 40. meisjesnaam. HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen) TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Kom er maar eens uit. (7.30 Nieuws. 7.41-8.00 Aktua.8 30 Nieuws. 8.36-8.45 Gymnastiek voor de huisvrouw.) 10.00 (S) Van heinde en verre. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Toerja tournee: streek-in met informatie, muziek en mensen. 11.45 (S) Café-chantant: liedjes en muziek uit den goeden ouden tijd. 12.26 Medcdelin- gen.12.30 Nieuws. 12.41 Aktua. 13.00 (S) Een mondje Frans: muziek en informatie. 13.30 (S) Sport na sport, sportprogramma voor jongens en meisjes. 14.00 (S) Specialiteiten a la carte: muzikaal wensprogramma. 15.00 (S) Close-up. live-programma, waarbij muziek de boventoon voert (15.30 Nieuws.) 16.30 (S) Keerpunt, over die fase in een mensenleven die een belangrijke verandering heeft bete kend. OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.20 Mens en samenleving. TROS: 17.30 Nieuws. 17.32 Aktua-magazine. 18.30 Nieuws. 18.41 De blauwe zaden (1). science-fiction serie 19.00 (S) Muziektriptiek, van zeven tot tien. (19.00 (S) Jazz-Sir. oen jazzy aperitief. 20.00 Eight o'clock special, muzikale ontdekkings reis door de gouden jaren van het swingtijd perk. 21.00 (S) Kruis en mol.) 22.00 (S) Alles moet weg. algehele balansopruiming. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktua. 23.00 (S) De Sprook- spreker. hoorspel. 23.48 (S) Lichte grammo- foonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 In de Roode Cirkel. (8.00 Nieuws.) 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radiowcekblad. 11.00 Nieuws. 11.03 Johan van Minnen Ombudsman. 11.15 Even "bij" draaien. 12.00 Kuinre- Centraal. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13.25 Een middagje Stoomradio- een programma vol goede jeugdherinneringen. 16.00 Nieuws. 16.03 Moordbrigade Stockholm; stirie hoorspelen. 17.00 (S) Uit het muziek album van Paul Godwin. R.V.U.: 17.35 Wetenschap in beweging (9.) VARA: 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. P P: PSP. VARA: 18.30(S> Tussen start en fi nish: sport en muziek. 19.30 Licht orkest met zang. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Omroep Orkest- klassieke muziek. 21.40 Kees Verwey vertelt over zijn leven en werk. 22.10 (S) VARA- klassick- pianomuziek van Rachmaninof. 22.45 (S) VARA- klassiek- Omroepkoor- Hongaarse liederen van Bartók. NOS: 23.00 Met het oog op morgen. (23.05 Actualiteiten overzicht. 23.20 Den Haag vandaag.) 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM - kana- Ien)KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham: mu ziek en informatie voor werkende jongeren. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.58 Bericht Vastenak- tie. 12.03 (S) Drie-tussen de middag: Om de KRO-Kiesschijf. 14 03 (S) Popkontakt: De Theo Stokkink-Show. 16.03 (S) Hitmeesters: de Vincent van Engelen show. NOS: 18.03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. 19.30 (S) Langs de lijn: sport en muziek (19.38 Paarde- koersen.) 23.02 (S) NOS-Jazz. 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 (S) Take it easy. 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De Meurders Methode. HILVERSUM IV (FM-Kanalen.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum laudamus: gewijde muziek. 7.30 (S) Preludium: klassieke mu ziek. 9.00 Nieuws. 9.02 Onder schooltijd. 9.30 Theologische etherleergang. 10.00 (S) Or- kestpalet: klassieke muziek. 12.00 (S) Piano- werken uit de Romantiek (12). 12.30 (S) Zan gersportret. 13.00 (S) Promenadeorkest o.l.v. Gijssbert Nieuwland. 14.00 Nieuws. 14.02 Hier en nu. 15.00 (S) Muziek voor Diaghilev (6). 16.00 (S) In kleine bezetting. 16.30-17.00 (S) Muziek van eigen tijd. 18.45 NOS: Slaalijierij: 3e trekki 645e loterij. 18.55 Journaal. 19.05 Van gewest tot jwest. 19.50 P.P.: Zendtijd Poieke Pai Communistische 3rt TV VANDAAG NEDERLAND I 9.30 NOS/NOT: Schooltelevisie. 15.00 TELEAC: Sociale Verzekeringen (les 1) 15.30 17 Maart Boomfeestdag, reportage in de serie Van Nature 16.00 Kijkdoos: kinderprogramma. 16.40 De reizen van Kim. jeugdserie. 17.05 De trom van Pandoera, kinderprogramma 20.55 Muziek om naar te kign. 21.35 Journaal. 21.50 Den Haag vandaag. 22.05 Panoramiek 22.35 Studio Sport. 23.00 Sprekershoek. 23.15 Journaal. NEDERLAND II 18.45 A NOS: Paulus de boskabou 18.55 Journaal. 19.05 IKON: Help, serie over hii jongeren en hun ouders. 19.30 IKON-KRO/RKK: Kenme informatierubriek over kerf samenleving 20.00 NOS: Journaal. 20.25 SOCUTERA: Uitzending* I Stichting De Emmabtoem. 20.30 NCRV: Nee. eerlijk niet. tv 20.55 Onder behandeling: gevat I gezondheidsmagazine. 21.30 Muziek met Gheorghe Zat 1 pantluitspeler. 21.55 Open boek: letterkundig p 22.35 Journaal. 147 „Nee, hoe dat allemaal is gelopen, begrijp ik ook niet, ik weet ook al niet eens meer, wanneer we wisten van mekaar dat het zo is, maar nu is het zo." Er is een lange stilte. Dan merkt Sam, dat Dolly de wenkbrauwen sa mentrekt, de eerste maal op deze dag, haar mond is strak. „Heb je zorgen over iets. liefste?" Ja. niet erg, maar toch wel iets. ik moet het alles nu met mijn familie bespreken, zie je.vooral ook met mijn vader.ik weet niet of het vlot zal gaan. „Moet ik misschien als Hercules eerst krachtproeven doen, voordat ik aangenomen word? Ik heb er wel lust in." „Nee, 't is niks om te lachen Sam. Maar weet je, je valt misschien toch iets uit de soort van schoonzoon, die mijn vader zich gedacht heeft. maar laten we daar vandaag niet over praten. Deze dag is alleen van ons tweeën.van niemand an ders. Laat op de avond komt Dolly op Beukenloo aan. Ze heeft geschreven, dat ze op eigen gelegenheid komt, niemand moet haar halen. Daarom neemt ze aan het station een huurvi- gilante. Madame Renard hoort het rijtuig op het grint aankomen, ze staat al op de stoep om haar te ontvangen. Willem Hendrik komt In de gang, hij is blij dat ze er is. dat gereis alleen en laat op de avond vindt hij onplezierig, al door Henriette L.T. de Beaufort II. r. I.»opolii» CuivvrrMrij. *.v„ zegt hij er niets over. „Staat je koffer niet op de imperi aal?" Hij kijkt naar het lege rijtuig, terwijl Dolly de koetsier betaalt. „O vader, ik heb het re$u nog in mijn zak, het is een grote handkoffer, die heb lk nou glad vergeten. 't is niet erg.heb hier dingen genoeg, mor gen kan Bart met de kofferkar zeker wel naar Arnhem gaan?" „Nou nou kindje, als je met je poei ers en je medicijnen ook zo vergeet achtig bent geweest, nou. ik zal maar niets zeggen." Half pruttelend laat Willem Hendrik zich door zijn doch ter bezoenen. In elk geval, ze ziet er stralend uit, dat moet hij toegeven en dat is de hoofdzaak. „Je zult nu eindelijk eens rust hebben, kindje, dat wens ik Je nou heus toe na die ingespannen laatste maanden. heb ik je al geschreven, dat het hele huis elektrische bellen en elektrisch licht heeft gekregen, jouw zit- en slaapkamer natuurlijk ook, je drukt alleen maar op een knopje.Dolly kijkt haar vader stralend, maar toch vreemd en afwezig aan. In de serre drinken ze nog limonade en er staan aardbeien met room, een delicatesse, die madame Renard voor Dolly heeft klaargezet. Ze keu velen nog wat over Almelo, de diaco nessen, de prettige vakantietijd die nu zal beginnen. Maar Dolly zegt, dat ze moe is en het liefst gauw naar bed wil gaan. Als ze boven komt, ziet ze dat haar slaapkamer vol bloemen staat, dat moet madame Renard hebben gedaan, er staan donkerrode rozen. Dolly steekt haar gezicht in de bos en haalt de geur In, dan in eens krijgt ze een gevoel of ze moet hui len. snikken van geluk. Coba, de kamenier, die trouwhartig de kamer in en uitloopt, maakt dat ze elk ge voel wel verbergen moet. „Dat is me ook wat om nou de koffer in Arnhem te laten, kan ik de freule soms nog met iets helpen? Gelukkig dat de freule hier ondergoed en kle ren heeft.ontbijt de freule in bed? Ik zou zeggen van ja. zeker thee en geroosterd brood met een roerei?. Eindelijk is ook Coba de kamer uit en Dolly is alleen met Sanne, de trouwe Sanne. Het dier is nu hardho rend. bij doof af, ze ziet zo slecht, dat ze tegen tafel en stoelpoten aan loopt. maar haar trouwhartieheld is onveranderd. Dolly slaat gewatteerde kimono om, de gemakkelijke stoel open raam zitten. Sanne sj( haar aan en gaat er ook kop op haar schoot. Ze vin ly's hand, en begint die i halen te likken, van de m vinger langs. De tederheic i ly, ze krauwt het dier za< het oor, dat geniet Sanne voorliefde, ze houdt met I om de geneugte intenser t ren, en zucht zoals alleefe zuchten kunnen. „Mijn zoete Sanne, mijn lit ben je zo blij, dat de vrot is? Ik hou zo veel van je, mekaar nooit kunnen s hondjes houden niet van maar ik heb veel aan gedacht, ja, heel veel.ji hele lieve bruine ziel. Sanne is vol vrede. Dollyl met krauwen, Sanne laat) een zucht vallen op het haar stoel en in de cirkel) staart legt ze de kop met lijk welbehagen. De hor pen, vreedzaam en gelul Buiten is het nacht en grote sparren lijken dringbare massa van flut op het Huis tikt de grote kJ zijn nu en dan alleen kleini luiden, veraf, in de wei wt pen jnoeten zijn, hoort dan even het getinkel vi lenklok, die ze om de het is een schaap, dat even

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4