Synode bezig (röntgen)foto de hervormde met van kerk BS Nog eens: studentendominees en CPN-sympathisanten C. I. Itty dankt de hervormde kerk Onze adressen: Weer massaal koor op One Way Day Kerkbalans een succes VOORBI Conferenties „Tot uw dientf voortaan elk j| Vaticaan bezor| over Italië WOENSDAG 17 MAART 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KW* (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN De hervormde synode wil binnen een jaar een werkplan hebben ter bevordering van bijbelkennis, bijbelse prediking, verantwoorde vormen van eredienst, catechese, huisbezoek en kringwerk in de hervormde kerk. De synode droeg gisteren het breed- moderamen op in overleg met de raden van bijstand een dergelijk plan op te stellen. Enkele punten die daarbij speciaal de aandacht moeten hebben volgens de synode: de hervormde jeugdraad zou samen met andere jeugdorganisaties een analyse moeten maken van de be langrijkste redenen voor het gebrek aan belangstelling van de jongeren voor het leven van de gemeente. Er zou een enquête moeten worden gehouden, hoeveel gemeenten er open avondmaal en gezinscommunie vieren en welke gevolgen deze vor men van viering hebben voor het geestelijk leven van de gemeente. Wat betreft de belijdeniscatechisatie wil de synode dat de raad voor de catechese spoed maakt met een reeds eerder in het vooruitzicht ge stelde nota over een samenvattend catechetisch plan voer de hele kerk. waarin de catechese voor jongeren en de voortgaande catechese voor vol wassenen in verband worden ge bracht met de kerkelijke opleidingen voor catecheet en hulpprediker. Tevens besloot de synode om aan de raad voor de zaken van kerk en theo logie op te dragen in overleg met het synodemoderamen voor de novem- bersynode van dit jaar een plan op te stellen hoe het vastgelopen gesprek van de modaliteiten opnieuw op gang kan worden gebracht Traditioneel Deze besluiten werden genomen na een bespreking van het vijfjarig rap port van de kerkvisitatoren over het reilen en zeilen van de hervormde kerk op het grondvlak dat wij verle den week al uitvoerig hebben weerge geven Een röntgenfoto van de kerk. zei iemand gisteren, maar lang niet alle synodeleden vonden het een foto die een goed beeld gaf van de werke lijke situatie. Velen vonden het te veel geschreven uit een traditionele visie op het kerkzijn. Prof. dr E. J. Beker noemde het zelfs een ..bar schokkend rapport" omdat het een beeld geeft van een pan vrien delijk religieus christelijk leven, een kerk die wat burgerlijk orde op zaken weet te houden, kortom een introver te club. Hij kon zich niet voorstellen dat de kerk zoals ze uit dit rapport naar voren komt. inspirerend kan werken op buitenstaanders en Jonge ren. Prof. Beker sprak van een tijd loos rapport dat veertig jaar geleden ook zo had kunnen zijn geschreven. Eenzijdig Dr. C. P. van Andel vroeg zich af wat de beoordelingsnorm is die kerkvisi tatoren hanteren. Zijns inziens is die norm gebaseerd op het verleden. Daarom sprak hij van een eenzijdig en een gevaarlijk rapport. Het klaagt over het in verval raken van allerlei traditio nele zaken maar het rapport gaat voorbij aan vele tekenen van hoop die naar de toekomst wijzen zoals de maatschappelijk betrokkenheid vanveel kerkeleden. de liturgische vernieuwing, de paraparochiële ge meenteopbouw, de interkerkelijke samenwerking in pastoraat en kerkbouw, het citypastoraat en de gezinscommunie Ds. A. Dronkers van de hervormde jeugdraad vroeg ook waarom er niet meer positieve woorden geschreven waren over de jongeren en over nieuwe gemeente-dormen. Ds. G. D. J. Dingemans vond dat het rapport de traditionele geneesmid delen aanprijst zoals betere cateche se zonder dat het aantoont dat deze middelen nog toereikend zijn in de huidige situatie. Jaloers Verschillende synodeleden keken met ontzag en jaloersheid naar de rapporten van het roomskatholiek sociologisch instituut voor kerk en godsdienst KASKI. Met de exacte cijfers en analyses van dat instituut kun je wat beginnen, maar de kerkvisitatoren kaatsten de bal te rug. Vroeger had de hervormde kerk ook zo n instituut. Het werd door de synode opgeheven wegens geldge brek. Visitatoren hebben in dit rap port alleen geregistreerd aan de hand van tevoren opgestelde vragen lijsten. Die vragen zijn uiteraard voor verbetering vatbaar en visitato ren zouden het bijzonder graag wil len dat de synode nieuwe vragen aanreikte, aldus ds. A. W. Kranen burg. En verder komt er inderdaad veel in het rapport niet voor omdat wij het nergens aantroffen in de regi onale rapportages, zei hij. Getuigenis Dat was ook het antwoord van visi tatoren op vragen van synodeleden als: wat Is de uitwerking geweest van het „En dominee, wat hebt nu voor goede voornemens voor het nieuwe jaar?' (Punch van 4 januari 1922). UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Abortus De toenadering van de PvdA tot de VVD inzake legalisatie van abortus is ..opzienbarend" genoemd door mevrouw Van Leeuwen iARPi. die samen met het kamerlid Van Schalk (KVP) het confessionele abortus- ontwerp heeft ingediend Ik voor mij daarentegen vind het weerzinwekkend, dat de genoemde AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948, Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 personen, kamerleden van zich nog steeds christelijk noemende partij en. hun wetsvoorstel handhaven. Volgens de leer van de R.K. Kerk is aboruts nooit geoorloofd, ook niet bij ernstige bedreiging van de lichame lijke of geestelijke gezondheid van de vrouw. Het zal mij benieuwen, of de Neder landse bisschoppen opnieuw in ge breke zullen blijven, openlijk lik op stuk te geven. In het openbaar af dwalende schapen dienen, mede In het belang van de volgzamere, ook in het openbaar door hun herders te rechtgewezen te worden, en wel terstond. Leidschendara J. H. Maas Abortus (2) Laten we toch bij alle opwinding over de zaak over het aanbieden en aannemen van steekpenningen de verhoudingen niet uit het oog verlie zen. Want wat is erger, aanbieden en aannemen van steekpenningen, het geen verboden is. of het doden van ongeboren menselijke vruchten het geen. terecht, nog altijd strafbaar is bij de wet en waaraan zich honder den collega's schuldig maken? Het wordt oogluikend toegestaan en niet bestraft. En juist nu willen de voor standers dit ..legaliseren", daarbij, eeuwen geldende, ethische en morele waarden loslatend. Laten we hier vooral tegen strijden en tegen het andere ook Rotterdam II. W Prillevitz. arts Getuigenis van prof. Van Niftrik c.s.; waarom zegt het rapport niets over de resultaten van de algemene kerkvergadering? Wij zijn het nauwelijks tegengeko men. zei visitator ds G. Biesbroek. Veel van dat soort dingen werkt nau welijks door in de gemeente. Dat blijkt ook met het werk van de raden van bijstand. Dit gaf prof. Beker aanleiding om de aard van de kerkvisitatie aan de orde te stellen. Hij vond die te veel passief registrerend. Visitatoren zou den meer stimulerend bezig moeten zijn met gemeenteopbouw en het werk van de raden van bijstand naar het grondvlak moeten brengen. Moderator Ook andere synodeleden hadden kri tiek op de huidige werkwijze. Het meest radikaal was prof. dr. H. Jon ker die pleitte voor invoering van de figuur van een moderator in de her vormde kerk. die beroepen zou moe ten worden in een klein gemeente en voor het grootste deel van zijn tijd zijn werk zou moeten vinden in de regio als pastor pastorum (herder van de herders). Er zijn in onze kerk genoeg wijze evenwichtige predikan ten met een zeker gezag voor dat werk te vinden, zei prof. Jonker. Zijn suggestie zal nader worden onder zocht in het kader van een algehele herbezinning op de kerkvisitatie. Geref. bond Memoreren wij nog dat in de discus sie gisteren veel aandacht was voor de verhouding van de gereformeerde bond tot de rest van de hervormde kerk. Er waren klachten uit Groningen en Zeeland over het opdringen van de gereformeerde bond (..kleine illegale groepen die zich vanuit Holland la ter bepreken", aldus ds. B. Duister uit Yerseke. Daarentegen vroeg ds J van Ros- sem uit Meeuwen of „de anderen" de motieven van de gereformeerde bond wel beseffen. De bond is bewo gen om mensen die hun ziel dreigen te verliezen door onbijbelse predi king. Als de reek het hart van de kerk is. moet de kerk hartpatiënt worden genoemd. Confessionelen Ds. J. Pronk uit Rijsoord herinnerde eraan dat confessionelen en gerefor meerde bonders elkaar een paar jaar geleden rondom het Getuigenis le ken te hebben gevonden. Hij be treurde het dat dit gesprek niet is voortgezet. Prof. Jonker wees erop dat de complete naam van de gereformeer de bond is „tot verbreiding en verde diging van de waarheid in de her vormde kerk". Waarheid is in de bij bel „de trouw van God die de ganse dag zijn handen uitstrekt naar een wederstrevig volk". Daarom vroeg prof. Jonker de bonders gehoor zaamheid. communicatie en oot moed in het contact met de andere leden van de hervormde kerk. PUTTEN Op 23 oktober wordt in de Utrechtse Margriethal voor de vijfde maal de massale jeugd- manifestatie One Way Day door Bon Hoekendijk georganiseerd. Voor de ze evangelisatiedag zal weer een spe ciaal koor bestaande uit jongelui uit allerlei kerken worden opgericht. Jan Visser, de dirigent, heeft een heel nieuw. Nederlands repertoire samengesteld. Samen met het koor zullen Carel Heinsius. bekend van Muziek Motief, Allette Falkena- Ever&ars. die vroeger meezong met The Lighters en Dolf Vorsterman van Oyen, de leider van de Burning Candles. optreden. Iedere jeugdgroep van ongeveer vijftien jongelui kan zich opgeven voor dit koor (Da Costrastraat 51. Putten). Men krijgt de muziek thuis en kan zelf gaan oefenen. In de herfst ko men alle groepen samen om tot een eenheid te worden gesmeed. Op de foto: een deel van het enthou siaste koor op de vorige One Way- Day. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De directeur van de commissie van de we reldraad van kerken voor ontwikkelingssamenwerking. (CCPD) de heer C. I. Itty uit India, was in de hervormde synode om de hervormde kerk te danken voor de hulp aan dit programma van de wereldraad. Uw hulp is ons meer waard dan bij voorbeeld de bijdrage van Duitse kerken die uit de kerkbelasting 35 miljoen naar Genève hebben ge stuurd. want door uw methode van geldwerving (2 procent van het bud get van de plaatselijke gemeente) ISRAEL-COMITE NEDERLAND SCHRIJFT ALLE KERKEN DOORN Het Israël-comitë Neder land heeft alle kerken en geloofsge meenschappen in ons land een brief geschreven met het volgende drin gende verzoek: a. Er op toe te zien, dat er in uw kerken of gemeentes geen doopbe wijzen worden afgegeven met als doel een visum voor een Arabisch land te krijgen; b. Duidelijke richtlijnen te doen uitgaan van uw predikanten, kerke raden of broederraden, waarin u het afgeven van doopbewijzen voor het in a. genoemde doel afkeurt. c. Deze afkeuring openlijk kenbaar te maken. Dit laatste niet alleen om Israël te bemoedigen, maar ook om uw kerken of gemeentes te vrijwaren van elke mogelijke smet van discri minatie. d. Ons. het Israël Comité Neder land (postbus 160, Doorn) schrifte lijk mep te willen delen, dat er in uw kerken of gemeentes geen doopbe wijzen voor het in a. genoemde doel (zullen) worden afgegeven hebt u in eigen land een vormings proces op gang gebracht, dat uit straalt naar andere landen. Kerken in de Verenigde Staten en in Austra- C. I. Itty Dr. J. Zwaan, als wetenschappelijk bibliotheek-medewerker verbonden aan de Vrije Universiteit te Amster dam, reageert als volrt op de verkla ring van de studentendominees aan de VU in ons blad van 11 maart: '..Namens de studentendominees aan de Vrije Universiteit" heeft ds Rlngnalda een uiteenzetting gegeven omtrent het functioneren van de christelijke doelstelling der VU. De heren zijn het kennelijk geheel met elkaar eens over deze kwestie, ofschoon ze zich blijkens hun schrijven van de gevaren van „groepsdenken" wel bewust zijn. 1 Een communist (marxist) mag niet geweerd worden uit een leidingge vende functie „om reden van het sim pele feit dat die persoon lid is van een bepaalde partij." Ook het lidmaat schap van de CPN is slechts een „extern kenmerk" met andere woor den een prettige of onprettige bijzon derheid. die aan de VU niet ter zake doet en waaruit niets af te leiden valt omtrent de instemming van de be trokkene met de christelijke doelstel ling der VU. 2. Als voorwaarden stellen de predi kanten aan dergelijke communisten wel enkele eisen: a. Zij mogen zich niet gedragen als „vijfde colonne". b. Zij moeten zich „dagelijks be keren." c. Zij moeten „vrij zijn van partijdis cipline." d. Zij mogen hun macht niet gebrui ken om „partijstandpunten in hun wetenschapsbeoefening door te drijven 3 Wie het standpunt van de heren verwerpt en weigert mee te werken aan de geleidelijke ontkerstening van de VU. wordt afgeschilderd als iemand behept met een „boze geest van machtsmisbruik, die vecht op een „aardse manieren bevangen Ls in een enghartig „christelijk partij denken We willen de genoemde drie stellin gen achtereenvolgens aanvechten: Ad 1: Het lidmaatschap van de CPN is geen extern kenmerk. De CPN ba seert zich op het atheïstisch histo- risch-materialisme van Marx, die godsdienst als opium voor het volk beschouwde. Het communisme als zodanig staat radicaal vijandig tege nover het evangelie van Jezus Chris tus. Een „christen-communist" is per definitie een ongerijmdheid. Als het gaat om „studenten met CPN- sympathieën" kan men wat milder oordelen. Studenten moeten immers nog zoveel leren (In het bijzonder geschiedenis), ze zijn nog in de groei, vooral geestelijk. In de tweede plaats is het mogelijk en geoorloofd voor bepaalde stokpaardjes van allerlei partijen ib.v. inkomensnivellering, een goed ondernemersklimaat, eer bied voor de gestelde machten) sym pathie te koesteren zonder zich met huid en haar aan een partij uit te leveren. Evenwel worden ook kleine kinderen groot en moet door ieder mens op een gegeven ogenblik een keuze gemaakt worden. Wie dan kiest voor Marx in plaats van voor Christus heeft in Nederland het volste recht zijn geloof uit te dragen echter niet als docent aan of be stuurder van een christelijke univer siteit. Het is mij een raadsel hoe de studentenprdikantcn oprecht kun nen geloven, dat iemand die tegelijk twee elkaar vijandige heren wil die nen ooit te goeder trouw kan zijn. Het spreekt vanzelf, dat het hier niet al leen gaat om die simpele lidmaat schapskaart van de CPN. maar om de onvermijdelijke neveneffecten en ge volgen Het is voor een enigszins door vroegere christendenkers gescherpt oog beslist niet moeilijk uit de scripties, proefschriften en oraties, van marxisten het antichristelijk ka rakter van hun wetenschapsbeoefe ning af te lezen. De onverenigbaar held van christendom en marxisme beperkt zich niet tot het hoger onder wijs. Niet zo lang geleden heeft een schoolbestuur de aandacht getrok ken door een communistische godsdienstleraar van zijn functie te ontheffen. Het bestuur heeft zich van alle gejammer met name van theo logische zijde over „politieke dis criminatie" gelukkig niets aange trokken. Het recht van de kinderen op christelijk onderwijs stond voorop. Ad 2 Valt het te verwachten, dat communisten aan de door de predi kanten zelf gestelde eisen ooit zullen voldoen? a. Kan ds. Ringnalda me één land ter wereld wijzen waar de communisten n i e t als vijfde colonne geopereerd hebben om aan de macht te komen? Weet hij één communistische staat, waar ze n i e t door middel van het ook door hem verfoeide geweld aan de macht gebleven zijn? Blinken hun „volksregeringen" dit door fat soenlijke verkiezingen, „parlemen taire controle", vrijheid van druk pers en wetenschap? Staan de be grippen communisme en democratie niet in onverzoenlijke tegenstelling tot elkaar9 b. De vraag is niet of een communist zich kan bekeren tot Christus, maar of hij - bekeerd zijnde - communist kan blijven. We spreken thans niet over de roeping (ook) van de christen om de gerechtigheid na te jagen. Aan die plicht m a g hU zich niet onttrekken. Wie door Christus waar lijk vrijgemaakt is. wil echter nie mand zijn geluk opdringen, laat staan een ..heilstaat' met dwang op leggen. c Omtrent de straffe partijdiscipline juist van de communistische partij en over de hele wereld is zachtjes aan voldoende bekend. Hieraan nog woorden vuil te maken zou neerko men op het dragen van water naar de zee. d. De zojuist vermelde partijdiscipli ne staat er borg voor, dat de marxis tische „partijstandpunten" met de grootste Ijver in de universitaire we reld beleden worden. In de kranten kan men dagelijks lezen over de toe wijding der communistische „we tenschappers" in Nijmegen. Tilburg en elders. Nu zou het zonderling zijn. wanneer we het recht om vanuit een religieus grondmotief het geheel der wetenschappen te beoefenen voor een christelijke universiteit zouden opeisen en aan een marxistische zou den ontzeggen. Iets anders is het echter van christenen te Verlangen- .dat ze marxisten als bondgenoten erkennen in „de strijd der geesten" Niets belet laatstgenoemden opei gen kosten in Nederland marxistische hogescholen op te lich te. Als het marxistisch onderwijs dan aan wetenschappelijke eisen blijkt te voldoen, krijgen ze wellicht nog snel ler subsidie van de overheid dan indertU de VU! AD 3: het gaat niet aan het wettig gebruik van gezag als „machtsmisbruik" te brandmerken. Alle activiteiten aan de VU behoren zich te richten op de verwezenlijking van de doelstelling. Wie als bestuur der of commissielid weigert mee te werken aan ondermijning van de grondslagen der universiteit doet ge woon zijn christenplicht. Het is onge twijfeld een aards manier van vech ten. die echter niet p e r s e in strijd hoeft te zijn met de voorschriften van het evangelie. De mogelijkheid van een verkeerde „partijdigheid", ook van quasi-christelijk partij- dentken blijft altijd bestaan We zyn geen vreemdeling in Jeruzalem! Om die dagelijkse bekering mag echt wel dagelijks gebeden worden. Laat ie der de hand in eigen boezem steken De studentepredikanten willen ech ter de duivel met behulp van Beëlze- bul uitdrijve MAAR EEN NOG ONGELOOF maar een nog groter ongj zal ons hart moeten ven waar men ons voorhoudt dat alles toch vergeefs is" en waar men angst en 1 met bedrieglijke meldingj en voorstellingen van zaljj die mensen in paniek vertwijfeld achterlaten want daarvoor is ons nu^ te duidelijk gezegd dat Hij er ook nog is die de Orion en de Plejadei en die hardnekkig als Hij niet dulden zal dat wij ten onder gaan en van wie wij in de men| voor alle eeuwigheid gelijk gekregen hebben in het ons overkomen ho| op een nieuwe wereld. lië leren van het Nederlandse model, aldus de heer Itty. Op de vraag uit de synode wat nu de specifieke bijdrage van de kerken ten aanzien van de ontwikkelingssamen werking is. antwoordde hij dat dat pas van achteren te zien is. Maar de prioriteitenlijst van Montreux, dat economische groei voor de derde we reld pas op de derde plaats mag ko men na het zichzelf leren helpen en de sociale gerechtigheid kan een ty pisch christelijke bijdrage worden genoemd. De heer Itty verdedigde met kracht het beleid van de CCPD dat de beslis singen over de besteding van het geld dienen te vallen in de derde wereld. Geef de kerken daar uw vertrouwen, zei hij. En de klacht uit de synode „we weten niet waar ons geld blijft" moest volgens hem op een communi catiestoring berusten want de CCPD publiceert elk jaar een gedetailleerde verantwoording. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Dankzij de actie Kerkbalans die in januari is gevoerd kan de hervormde kerk rekenen op een verhoging van de kerkelijke bij drage in 1976 met 16.4 procent. Dit deelde een verheugde ds. W. H. den Ouden, secretaris van de commissie geldwerving, gisteren mee in de her vormde synode. Vorig jaar bedroeg de stijging 15 procent. Van ruim tweehonderd gemeenten is het resultaat van de actie bekend. Den Haag en Arnhem noteerden een groei van 11 pet., de Bijlmer 13 pet., Barendrecht 23 pet.. Abcoude 25 pet., om maar enkele te noemen. Verder zei ds. Den Ouden dat het aantal gemeenten dat meedoet nog steeds toeneemt. Ongeveer drie kwart van alle hervormden is nu bij die jaarlijkse actie betrokken. De gereformeerde kerken noteren ook een gemiddelde groei van 16 pet. Ds. Den Ouden zei dat te verwachten is dat de inkomsten uit levend geld in de hervormde kerk in de periode van 1969-1976 verdubbeld zullen zijn: van 80 naar 160 miljoen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Preekconsent: hulppred. Eeden. Hanoidreef 250, Ui Beroepen te De Bilt: D. N< te Apeldoorn; te Meliss: Klok, kand. te Woerden; te den Hartogh te Woudenbi Aangenomen naar Werkeni D. v.d. Berg te IJmuidei Sochteren en Kolham (t< Bos te Noord- en Zuidbi Aarlanderveen: J. R. Wolf] aldaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Gerkeskloosl Oppelaar te Toowoomba Colijnsplaat-Geersdijk- WissenkerKe; kand. <1rs,A f te Colijnsplaat die dit Dei aangenomen. Aangenomen naar Eefdti Rooze te Dinteloord; 1 Bedankt voor Donkerbroek] Raamsdonk en Westerlee: jj le kand. te Kampen. j GEREF. KERKEN VRIJG.} Beroepen te Utrecht N. W.: Eindhoven. GEREF. KERKEN VRIJG Beroepen te Loosdrecht: J. Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN j Bedankt voor Unionville Hakkenberg te Lisse. e De betekenis van het we) Heilige Geest in het evai werk. Referaat van ds. G. uit Ede. zaterdagmiddag f twee uur, op de algemene V gadering van de hervorni voor inwendige zending, Ja congrescentrum te Utrecht Het bezoeken van gemeer Thema van de jaarlijkse co( voor gereformeerde ambtsd Overijssel, zaterdag 3 apri* tot vier uur in het ij) centrum. Constantijnstraa' Nijverdal, m.m.v. dr. G. L. C uit Nijmegen. Opg. en inl. tt, 15767. Stil nou, luister 'ns. thuisweekend voor „zc mensen", 3 en 4 april in Gul te Helvoirt. Opg. tel. 04118) DEN HAAG De ervari| het boekje „Tot uw dienst,"! jaar door het moderameij hervormde synode werd ui» hebben geleid tot het bei jaar een dergelijk werkje h^ doen zien. K De commissie „Tot uw dife reidt een uitgave voor hel] 1976/77 voor. die in mei aafc vormde kerkeraden en prejj wordt gezonden en daarnai stelling verkrijgbaar is. 1 weer allerlei onderwerpen] genoemd, die in het geme| de aandacht verdienen, mep gespreks- en voorlichtingsi, en adressen, waar men nadfc matie kan krijgen. Het is i| ling, dat dit boekje een rolfc de voorbereidingen in de gef] van activiteiten in het nif zoen, en bovendien als leidk het opzetten van gesprekfc dienstkringen. werkgroepj wordt gebruikt. n i ROME (CIC) In het Vatld hoog niveau vergaderd ovd stand in Italië. De bijeenkj aanvankelijk geheim is gh stond onder voorzitters»' paus Paulus. Bij het bekenL van de bijeenkomst dedeiF geruchten de ronde, dat L caan een „crisis-staf" hal steld. Van officiële zijde 3 medegedeeld, dat de vei; een puur pastoraal karakf gehad. Zoals bekend zijn U wat zaken, die zowel de it regering als het Vaticaan C den: de abortuswetgeving! van het communisme en e<£ ning van het concordaat j

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2