1*7 IM [Rl tii Frans blijspel met populaire spelers Harnoncourt won pleit met sublieme Orfeo PAN-festi\( in Gronin Eenakterfesti in Tilburg Tournee United World College Intieme muziek voor kamerorkest Boymans' modernen WOENSDAG 17 MAART 1976 KUNST TROUW/KWARTET PS 104 j GRONINGEN Ieder jj seert de stichting PAN, e een andere universiteit PAN-festival. Dit keer vj Groningen plaats. Op c worden alle studerenden genheid gesteld onder l van vooraanstaande mus verdiepen in door hen v muziekstukken. Er wordt op alle mogelijke strumenten en in allerlei vormen gespeeld. Er wor deelnemers ook een kooi Beide onderdelen worden met een concert en de las gereserveerd voor een optreden van bekende k< kesten uit het land. Bepaalde gedeelten van gramma zijn voor iedere kelijk. Zo is er op 22 apr uur een lunchconcert in miegebouw Broerstraat 5: zijn de doorlopende optre in van 10.30 tot 17.00 uu muziek wordt uitgevoerd den evenals het avondco het PAN-koor om 20.15 Doopsgezinde kerk. Oude traat 35 gehouden. Tenslotte, op 24 april, in reel Centrum De Oosten 12.00 tot 18.00 uur optredi ren en orkesten en 's avj 20.15 tot 23.15 uur een uitvf de Noordnederlandse Dai Tilburg Het zesde Eenal val België- Nederland zal 19 maart door Hans Tieml Stadsschouwburg Tilburj geopend. De schouwburg J 15 jaar en ter gelegenheii zal een bronzen kop van] meijer een plaats in het gel gen. De kop wordt onthul acteur Hans Croiset, evej Tiemeijer het eenakterfesti Een en ander staat in verba grote binding die Tiemej met de Tilburgse Schouw! gehad. Hij organiseerde, na het jl val in Velp, in Tilburg e) voor de werkende jeugd. 0( het initiatief tot de fesf plattelandsjongeren in als acteur heeft hij met Theater erg veel in Tilbui De bronzen kop van Tiemt al van Tilburgse makelij.] gemaakt door zuster Jesui ten uit Tilburg. Zij heeft de zelfde wijze Albert van Toon Hermans vereeuwigt koppen staan ergens in d< stadsschouwburg. Aan het eenakterfestival 20 maart plaatsvindt, Vlaamse en drie Nederli teurtoncelgezelschappen CrTl Cj p door André Rutten Haarlem Mary Dresselhuys, Pleuni Touw, Jeroen Krabbé, Coen Flink, Hein Boele en Edda Barends spelen onder regie van Ko van Dijk ieder een aantal rollen in een stuk van de Franse schrijver Robert Thomas, dat in de vertaling van Mary Dresselhuys en A. Viruly „De Mandarijnenkamer" heet. Die kamer ligt in een klein Parijs hotel met uitzicht op de Place des Batignolles en gare St. Lazare. De verschillende gasten volgen elkaar daarin op, telkens door de vier eerstgenoemden in verschillende combinaties en In verschillende ka rakters gespeeld. Alleen Hein Boele en Edda Barends blijven dezelfde: zij horen bij het hotel en geven door korte tussenspelletjes hun collega acteurs de gelegenheid een andere gedaante aan te nemen. Zes scènes Er ontstaan zo zes scènes, dat wil zeggen zes verhaaltjes, die heel geva rieerd zijn, elk met een verrassende „frappe" eindigen en vooral nogal sterk uiteenlopende types opleveren. Spelers en regie maken gretig ge bruik van de acteer- en typeringskan sen die hen dat biedt. Dat doen zij met enige nadrukkelijke uiterlijkhe den en met een duidelijk anders ge drag. waarin zij zelf toch zichtbaar blijven. Dit is elke keer weer verras send, maar dikwijls moet het wat te lang volgehouden worden om echt leuk te blijven, waarna de pointe wel weer wat goed maakt. De teksten op zichzelf zijn namelijk geen wonder van spitsheid en de verwikkelingen een beetje gezocht. Ik heb zo'n idee dat het in het Frans radder en ter- Pleuni Touw, Jeroen Krabbé en Coen Flink in De Mandarijnen kamer. loopser gespeeld zal zijn. Het zag ei in de decors (een Chinees gedeco reerde hotelkamer) van Jean-Marie Fiévez en de kostuums van Ber van Hirtum goed uit. Het is een „vrije produktie" van Joop van den Ende. ARNHEM Het koor van het Uni ted World College, waarin 25 natio naliteiten vertegenwoordigd zijn, maakt deze maand een tournee door de Beneluxlanden. In Nederland wordt eerst Arnhem aangedaan, op 19 maart om 8 uur in de Stadhuishal; 20 maart gaat het koor naar Den Haag; en daar wordt om 8.15 uur geconcerteerd in de Amerikaanse kerk; Groningen is op 21 maart aan de beurt: 8.15 uur in de Nieuwe Kerk en het laatste concert vindt op 22 maart om 8 uur in de kleine zaal van Orpheus in Apeldoorn plaats. Het programma bevat werken van o.a. Purcell en Schubert en er wor den ook negro-spirituals gezongen. In Arnhem en Apeldoorn wordt me dewerking verleend door he Arnhems Interscholair Orkest. door Piet Visser AMSTERDAM In een matig be zette Kleine Zaal heeft het Brabants Kamerorkest o.l.v. Jean-Louis Hardy zijn concert van maandagavond geo pend met een viertal stukken uit 'Die Kunst der Fuge' van J. S. Bach. Een weloverwogen keuze de fuga's 14,14 en 6 die zo de vorm van een Suite aannamen. Wonderlijk muzi kale intieme kunst, gebracht door deze elf strijkers onder een correcte en bezielde leiding. Een blanke architectuur in muziek met een ver rassend klankenweefsel in een rijke melodische afwisseling. Even welda dig klinkend als het overbekende Vioolconcert in E (BWV 1042), waar van de solo met een kloeke toon werd voorgedragen door de in Tur- kijke geboren Suna Kan. Fris en vlot van toon. kloek en stevig geprofi leerd. opgewassen tegen het kleur rijk spelende begeleidings-ensemble. Een teder gestreken Adagio, en in het slot-Allegro een muziek van weg- ruisende melodieën. Na de pauze droeg Willem Brons Mozart's Piano concert in F (KV 413) voor in een vlot spel met een, vooral in het langzame middendeel lief geluid: in deze intieme ruimte waren de blazers uit de begeleiding weggelaten, zonder dat het stoorde. Het was dan ook een muzikaal volkomen andere wereld, met een andere melodische rijkdom. Het concert werd besloten met Mo zart's Divertimento' in F (KV 138), in deze verhoudingen van instru menten en akoestiek een kamermu ziek van de beste en meest serieuze soort; vermaaksmuziek van edele klasse. Zo goed van makelij als van uitvoering. Nigel Rogers en Benita Valente tijdens de voorstelling van Orfeo van Monteverdi. door Adr. Hager SCHEVENINGEN In een uitverkocht Circustheater heeft een enthousiast en opgetogen publiek maandagavond hulde ge bracht aan Nicolaus Harnoncourt, die in ons land steeds meer muziekliefhebbers weet te overtuigen van zijn uitvoeringsvisie op Bach. Monteverdi, Cavaili en andere componisten. ROTTERDAM Tijdens de monstertentoonstelling „Het Sym bolisme in Europa" in het Museum Boymans-Van Beuningen die in twee maanden door bijna 160.000 perso nen werd bezocht was het niet moge lijk veel van het eigen bezit te laten zien. Daarom nu op de hele eerste verdieping van de nieuwe vleugel er: in de voorzaal begane grond een keu ze uit de eigen verzameling eigen tijdse kunst. In de voorzaal beneden kunstenaars die bij de Cobra-beweging behoord hebben zoals Alechinsky, Appel, Constant, Corneille en Jorn. In de zelfde zaal is ook werk te zien van o.a. Bazaine, Bissière, Manessier (van de Ecole de Paris), Lam, Matta, Vieira da Silva, De Staël, Tobey en Dubuffet. In de voorzaal op de eerste verdieping hyper-realisten en kunstenaars als Spoerri, Brusse en Segal vertegenwoordigd. Langs realisten als Charley Toorop en „magische realisten" als Hynckes, Willink en Koch kom je bijde nale ven, w.o. enkele Joegoslaven en Ne- Naarmate de voorstelling van „Or feo" van Monteverdi, uitgebracht door de Nederlandse operastichting, vorderde, groeide de publieke waar dering. Harnoncourt brengt „Orfeo" tweemaal in Amsterdam namelijk op 17 en 21 maart en in Rotterdam op 19 maart. „La Favolo d'Orfeo" werd reeds in 1974 door Harnoncourt gepresen teerd. In 1967 bracht Bruno Maderna dit werk met een hedendaags orkest, met onder andere niet minder dan tien koperblazers en een uitgebreid strijkorkest. Nicolaus Harnoncourt bewerkte de partituur, uitgaande van het door de componist voorgeschre ven authentieke orkest met onder meer orgel, cembalo, harp, chitarro- ni, dulciaan, blokfluiten en strijkers. Wederom was de opvoering van een derlanders als Josephine Hermans en C. F. WKeelenbach. In het mid den van de grote zaal drie kabinet ten voor Dali en Delvaux en één voor Max Ernst, Man Ray en Magritte. Het bruikleen Aberbach, dat zeer uiteenlopende en veel belangrijke kunstenaars omvat (Picasso b.v., Ba con Giacometto en Botero, is bij elkaar gehangen. Tenslotte nog con ceptuele kunst, van Pieter Engels en Ger van Elk en, in de achterzaal, abstracte en kinetische kunst. Een belangwekkende doorsnede van Boymans modernen. verbluffende kwaliteit! Harnoncourt en zijn „Concentus Musicus Wien" hebben in samenwerking met Filippo Sanjust. die voor de regie, decors en kostuums tekende en met de choreo graaf Michael Holmes, een uitvoering van Orfeo gegeven waarvoor men alle registers van lof en respect kan opentrekken. Dank Helaas moest de Hongaar Lajos Koz- ma. die twee jaar geleden zo subliem de titelrol zong, zich laten vervangen. Terecht bracht intendant Hans de Roo voor de voorstelling een woord van dank aan Nigel Rogers, die deze partij op korte termijn heeft overge nomen. Ondanks veel waardering voor R.ogers, die zang-technisch veel presteerde, kon hij Kozma niet doen vergeten. Benita Valente zong wederom zowel de Euridice- als de Musica-partij. Ook ditmaal wist zij daarmee veel indruk te maken. Linn Maxwell nam alleszins acceptabel de Messagera en Speranza voor zijn rekening, verder hoorde men Pieter van den Berg, Jennie Veninga, Lieuwe Visser, Chris tine Harvey en William Parker. Ver der werkte mee het koor van het Koninklijk Conservatorium te Den Haag en de Balletacademie van het Rotterdams Conservatorium. Het glansnummer van 1974 was het inder daad waard om herhaald te worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12