Kamer gaat situatie veehouderij bespreken dichtbij Fractieleiders over steekpenningen oysA '"iientsiar Nota behandelt problematiek rond legbatterijen re termijn (1) !0ge termijn (2) ige termijn (3) het weer Lente geblokkeerd politiek blijft mannenbedrijf priktent cannon griezel schrokkerig menseneter ia JJTMAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 er u Kamer moet deze week een nieuwe regeling voor ting en dat betekent dat de lc angen van een groot aantkl - elkaar zal moeten afwe- jkt een nogal droge en iJJak. maar het aantal betrok- [p e regeling hoe die straks j- is bijzonder groot. De en de tegenstrijdigheid van spreekt ook uit het grote )e [ingsvoorstellen, dat nu v jiend en dat vooral betrek- het zaterdagse sluitingsuur sl fis. ft is voor dat de Kamer er ;i< n zal doen dat sluitingsuur in de zaterdagmiddag te Als wij dit oordeel uitspre- .ons bewust dat wij daarbij 'n elangen schaden, dat een »nsumenten bij het horen praak de neiging vertonen ren, dat met name ook het ;o' edrijf zich in zijn protest 'nj je consumenten zal voegen b gans andere redenen en g( j ook een deel van de de warenhuizen en leiedrijven (met name de voor de zaterdag) in hun len worden geschaad, aven wij onze conclusie, nze mening deze bezwaren ite tijd hun waarde zullen ir omdat tegelijk op den en de meest evenwichtige irtiging tot stand kan ko- •n verplichte winkelsluiting liddag om een uur of twee, A ie over het probleem van winkelsluiting wil spreken noet bereid zijn op langere janken. Er zullen, zeker de A tn stuk of wat verliespunten omen, maar het komt ons e na verloop van tijd wel i, óf zich zullen herstellen, het mogelijk om in fasen ;e sluitingsuur te komen; keer te besluiten tot twee laar over een aantal jaren keer een uur eerder te iet doel bereikt is. In dit iten de te verwachten voor iet AR-Kamerlid De Boer ;kig gevonden compromis iet. lat het winkelen en dat rustige en wat ontspannen jelijk zelfs in gezinsverband [sociale functie heeft en dat daarvoor een bij uitstek is. De consument, die dit voren brengt, moet dan in eigen wat verwende ilijken met die van een [eleden. Toen was de zater- igenlijk het enige deel van laarvoor geschikt was. Het _jn die consumenten echter Je loop van de jaren achter een vrije zaterdagmorgen en i'eilaatsen ook nog een koopa- regen. Die zaterdagmiddag ig niet meer die functie van 'njaar geleden, si wel terecht zijn dat een (jven van een vroeg zater- »uur een daling van de om- maar men moet zich wel eerste dat de opmerkin- vooral komen van het idrijf en ten tweede van de handelaren in duurzame peren in de centra van de "jtste betreft: het komt ons leker in het begin sprake zal I stagnatie in de afzet, maar I al weer spoedig een herstel Er zal misschien enige blij- Indering optreden van im- :n, maar voor de rest zal er r waarschijnlijk alleen maar I uitstel van de aanschaffing leren kunnen worden ge- I zich waarschijnlijk al- In duur een verschuiving !de omzet van de zaken in de ten gunste van de zaken in ijken. Dat betekent in een verschuiving van het :drijf in de centra (en de rekkende en alle ontwikke- :ruisende zogenaamde wei- naar het midden- en klein- wijken en de dorpen, komt ons voor als het lomische argument ten n vroeg zaterdags sluitings wei eens kunnen zijn, dat door het zaterdagse slui- twee of drie uur te bepalen scherpste wapenen smeedt Iden- en kleinbedrijf (en sociale functie in de wijken ite herstellen. deze belangen in de Kamer .oie en goedklinkende woor- I Deze weck heeft diezelfde kans om concreet te zijn. noeten de Kamerleden wel aan belangen op wat langere lenken. idie manier zullen onze bin- de eerste tijd een deel van jffagse levendigheid gaan mis te bij het horecabedrijf zal 'd aankomen. Maar ook gemeentebesturen en aller- ilturele organisaties een le door het organiseren van om de mensen (die nu ook de noodzaak om te winke- en te boeien. De gemeen- llen hun taak moeten zoe- ulercn van de woon- en tie van de binnensteden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer houdt zich deze week bezig met de nota over intensieve veehouderij van minister Van der Stee (landbouw en visserij). In de nota komen de problemen aan de orde rond de bedrijven waarin grote aantallen pluimvee, kalveren en varkens gemest worden (zoals bijvoorbeeld de legbatterijen). De fracties hebben zich vorig jaar in een commissievergadering wat scep tisch uitgelaten over deze bedrijven, al gaven sommige Kamerleden bij die gelegenheid toe geen al te gefun deerd oordeel te kunnen geven om dat zij „niet in een varkens- of kippe- kop konden kijken" en weinig kon den zeggen over het geluk van een dier. Niettemin wil de Kamer toch dat minister Van der Stee initiatie ven neemt om ongewenste vormen van dergelijke bedrijfsvoering te ver bieden, vooral bij grote bedrijven waar het contact mens-dier niet meer goed mogelijk is. De minister zou die initiatieven in de EG moeten nemen, want de oplossing van de problema tiek kan vrijwel alleen in EG-verband verwezenlijkt worden, vindt de Kamer. Behalve over het welzijn van het dier zal ook gesproken worden over het welzijn van de ondernemer. De pro gressieve fracties willen de positie van de veehouder verbeteren. Deze is. zo menen de fracties, te veel afhan kelijk van contracten met toeleve rende en afnemende bedrijven (vee voederfabrikanten enerzijds en slachterijen, vleesfabrieken en ban ken anderzijds). In plaats van het contract-systeem zou er daarom een soort arbeidsovereenkomst moeten komen, met bijbehorende sociale voorzieningen. Vanmiddag wordt in de Kamer de behandeling van het omstreden flu- or-wetsontwerp van minister Vorrink en staatssecretaris Hendriks afgeslo ten. De meerderheid van de Kamer heeft vorige week al duidelijk ge maakt dat zij het wetsontwerp af wijst. Het voorstel van de bewindslie den was een voorlopige regeling te treffen voor gebieden waar op dit ogenblik nog gefluorideerd wordt, maar de meeste fracties voelen daar niets voor. Aanvaarding van het ont werp zou volgens hen betekenen dat toch in principe wordt besloten tot fluoridering. Minister Vorrink had, zo meende de meerderheid, veel te vage toezeg gingen gedaan over de levering van ongefluorideerd water in gefluori deerde gebieden en daarom zou er van vrijheid om fluorloos water te drinken geen sprake zijn. Winkelsluiting Eindelijk behandelt de Kamer deze week het wetsontwerp van staatsse cretaris Hazekamp (economische za ken) voor een nieuwe winkelslui tingswet. Het stond al enkele weken op de agenda, maar moest steeds worden uitgesteld doordat andere zaken meer tijd vergden dan ver wacht. De betrokken belangengroepen vakbonden met winkelpersoneel, grootwinkelbedrijf. mid denstandsverbonden hebben in tussen de zaak in de publiciteit goed warm gehouden. Dat zal er wel toe hebben geleid dat de Kamerleden in een vlaag van overijver de regerings tafel hebben overspoeld met liefst zestien wijzigingsvoorstellen. De meeste aandacht trekken de voor stellen om op zaterdag de winkels vroeger te sluiten dan zes uur. Het ziet er nog steeds naar uit dat het KVP-voorstel om er vijf uur van te maken het wel zal halen en het PvdA-voorstel voor vier uur waarschijnlijk net niet. Rijbewijzen De Tweede Kamer buigt zich deze week voorts over een wijziging van de wegenverkeerswet over de vorder ingsprocedure. Volgens deze proce dure kan een onderzoek worden ge vorderd naar vermeende ongeschikt heid of onbekwaamheid van een be zitter van een rijbewijs. Indien het onderzoek op ongeschiktheid wijst, moet het rijbewijs worden ingele verd. In 1974 werden 663 onderzoe ken ingesteld, waarvan 271 als uitslag „rijvaardig" hadden. Momen teel is de rechtsbescherming van de genen naar wie een onderzoek wordt gevorderd, uiterst gering. In de voor gestelde wijziging zal meer rechtsze kerheid worden geboden. Zo zal het onderzoek moeten worden gemoti veerd en kan de bezitter van een rijbewijs om een tweede onderzoek vragen. U»cr kuui 1 1, IT Van onze parlementsredactie DEN HAAG De VVD-fractieleider in de Eerste Kamer, mr H. van Riel, kwam er zaterdag op het VVD-congres in Rotterdam eerlijk voor uit: hij kon in zeker opzicht de Werkspoor-steekpenningen aan Argentinië wel billijken. Benieuwd naar hun mening over steekpenningen hebben wij de fractieleiders (of hun waarnemers) van PvdA, KVP, VVD, ARP, PPR, CHU, CPN en D'66 in de Tweede Kamer, de volgende vragen voorge legd: 1.: Is het aanvaardbaar dat een be drijf steekpenningen gebruikt om een buitenlandse order te krijgen? 2.: Is het aanvaardbaar dat de Ne derlandse overheid daaraan mee werkt in het belang van de werkge legenheid? 3.: Indien dr Holtrop in 1951 afwist van de Werkspoor-steekpenningen, moet dat dan gevolgen hebben voor zijn lidmaatschap van de commis sie die de omkoopbeschuldigingen jegens prins Bemhard onderzoekt? Fractieleider Andriessen (KVP) wil de op geen der vragen ingaan om dat deze direct of indirect het werk van de onderzoekcommissie betref fen". PvdA, AR en CHU gaven geen antwoord op vraag 3, omdat de rol van Holtrop niet duidelijk is, de anderen maakten dit voorbehoud overigens ook in hun antwoord. Wij laten hier de antwoorden ver kort volgen: PvdA, drs E. van Thijn 1.: Onaanvaardbaar. Keihard com mercieel cynisme zou worden ge steld boven publieke moraal. Uitla ting van Van Riel lijkt op bewuste poging dit soort zaken te vergoe lijken. 2.: Onaanvaardbaar. Publieke mo raal en onkreukbaarheid overheid komen door WD-uitspraak in sche- mersituatie, daar werken wij niet aan mee. VVD, H. Wiegel 1.: Steekpenningen blijken in een aantal gevallen onontkoombaar. 2.: Per definitie niet onaan vaardbaar, maar de overheid moet wel uiterst voorzichtig zijn. Gaat om afweging van belangen, waarbij werkgelegenheid soms de doorslag kan geven. 3.: Geen gevolgen voor dr Holtrop. Zijn integriteit wordt er niet door aangetast. ARP, mr W. Aantjes 1.: Ik kan me nauwelijks een situ atie voorstellen waarin steekpen ningen ethisch en dus ook in de praktijk geoorloofd zijn. 2.: Overheid zelf mag nooit steek penningen betalen. Vraag is in hoe verre de overheid moraliserend mag optreden indien haar medewerking indirect vereist is. Algemeen antwoord is niet mogelijk. CPN, J. Wolff 1: Onaanvaardbaar. Steekpennin gen zijn onderdeel van de ontaar ding van het kapitalistische stelsel. Als bedrijven in gevaar komen moe ten ze hun produkten verbeteren of steun vragen aan de overheid. 2: De overheid heeft niet tot taak steekpenningen te bevorderen. De ze praktijken komen vooral in de bewapeningsindustrie voor. Bewa peningsorders komen ten goede aan hoog geautomatiseerde bedrij ven. Het is daarom nonsens de werkgelegenheid als excuus voor steekpenningen aan te voeren. 3: De Werkspoor-affaire bevestigd de opvatting van Bakker (de CPN- fractievoorzitter), dat de leden van de onderzoekcommissie teveel bij het maatschappelijk gebeuren in de jaren vijftig en zestig betrokken wa ren om een volstrekt objectief on derzoek te kunnen instellen. Wij vonden de commissie een wassen neus. maar als je hem werkelijk serieus neemt, zou je wellicht ook die commissie aan een onderzoek moeten onderwerpen. D'66, dr. J. Terlouw 1: Steekpenningen zijn volgens mij niet zo nuttig. Je kan beter probe ren je produkten te verbeteren. Het is echter irreëel er ineens mee op te houden indien steekpenningen al gemeen gebruikelijk zijn. Dan zou de werkgelegenheid instorten. 2: Overheid mag er niet aan mee werken, heeft andere verantwoor delijkheden, zoals het bewaren van bepaalde normen. De regering zou door internationaal overleg moeten proberen deze praktijken te doorbreken. Zolang dat niet is ge lukt, zou ze zoms wat door de vin gers moeten zien wat het particulie re bedrijfsleven doet. 3: Ik zie geen gevolgen voor dr. Holtrop. Zijn integriteit is niet aan getast. Indien hij er al van wist. Het zou moeilijk zijn mensen op dat niveau te vinden die van dat soort zaken niets afweten. PPR, dr. H. Waltmans 1: Onaanvaardbaar uit oogpunt van publieke moraal en concurren tievervalsing. Aanvaarding van steekpenningen door ambtenaren of politieke personen uit persoon lijk gewin overigens ernstiger dan betalen van steekpenningen. 2: Onaanvaardbaar. Belang van de publieke zaak, handhaving van de rechtsorde en de beginselen van be hoorlijk bestuur gaan boven het winnen van een stukje werkgele genheid. 3: Zelf geen oordeel. Als dr. Holtrop ervan wist is hij van voldoende ni veau om zelf zijn positie in de on derzoekcommissie opnieuw te bezien. CHU, drs. H. van der Mei 1: In het algemeen wijs ik steek penningen af. De realiteit blijkt echter dat in bepaalde landen steekpenningen nodig zijn om or ders te krijgen. Je moet onderne mers die verantwoordelijk zijn voor werkgelegenheid niet te gemakke lijk beschuldigen. Van belang is hoe groot het bedrag is en waarvoor het gebruikt wordt. Steekpenningen wat makkelijker te aanvaarden als ze voor liefdadig doel zijn. 2: Niet onder alle omstandigheden onaanvaardbaar. Indien een bedrijf zonder die order ten onder gaat is zware afweging van belangen nodig. Er moet een redelijke verhouding zijn tussen de steekpenningen en bedrag van de order. Dat wordt ook bekeken als bedrijven steekpennin gen als „provisie" van de belasting af willen trekken. WITTEM in Mechelen (gem. Wit- tem) is gistermiddag een meisje van 13 jaar aangevallen door een hondsdolle kat. Het meisje was bezig met het liefkozen van een paard dat in een wei graasde. Het werd aange vallen door een verwilderde kat. Het kind liep beten en krabben op. On danks nasporingen van de politie, waarbij een jachthond en een jager werden ingeschakeld, lukte het niet de kat op te sporen. Tenslotte nog één argument. Een vroeg sluitingsuur op zaterdagmiddag zal voor heel wat kleine zelfstandige neringdoen den een groot sociaal goed betekenen, waaraan zij zonder wettelijke bepalingen in geen jaren zullen toekomen. Ondernemers en werknemers in het grootwinkelbedrijf hebben allang hun vaste aantal werkuren per week en ook (door een rouleersysteem van ploegen) eens in de zoveel tijd een vrije zaterdag. Voor de kleine zelfstandigen, vaak wer kend in een familiebedrijf, is zoiets niet weggelegd. ,,Dc middenstand is doodmoe en wordt wanhopig onder de lange dagen werken, uiterst hun best doen en de te zware lasten", schreef vorige week een mid denstander in onze rubriek „Uit brieven van lezers". Of hij daarbij doelde op de nieuwe wet, weten wij niet maar als het de Kamer ernst is deze mensen tegemoet te komen, dan moeten de parlementa riërs het deze week aandurven te breken met gegroeide toestanden op het gebied van de sluitingstijden. Dan wordt ook voor deze mensen de vrije zaterdagavond een natuurlijke en goede voorbereiding op de vrije zondag (en de persoonlijke zondagsrust en - heiliging); dan is de last en dreiging van een stuk moordende concurrentie voor hen weggevallen dan is cr bovendien een bijdrage geleverd om de schaalver groting in onze maatschappij enigszins af te remmen. Van onze weerkundige medewerker Het zuidwesten van het land is toch iets gevoeliger voor neerslag geble ken dan we eerst dachten. Sinds zon dagavond viel er in Vlissingen zes millimeter neerslag. Ook in Zuid- Holland en Noord-Brabant heeft het wat geregend en voor de zuidelijke provincies blijft ook vandaag een grotere kans op wat nattigheid of een bui nu een oceaanfront dit gebied dicht is genaderd. De activiteit ervan is overigens bepaald niet imponerend en erg veel water zal er zeker niet uitkomen. In feite zijn er wat scher mutselingen aan de gang tussen be trekkelijk zachte lucht uit Frankrijk en koudere uit noord-Europa. Laatstgenoemde lucht stroomde gis termorgen (half acht) met een straffe oost-noordoosten wind Groningen binnen waar op dat moment in het uiterste noordoosten min één graad Celsius werd afgelezen, 's Middags bleef het kwik ondanks zonneschijn in noord-Nederland steken op 6 tot 7 graden (zondag plaatselijk 9), maar in Jutland was het belangrijk koudec met maximaal 0 tot 2 graden. De lente wordt geblokkeerd door een hogedrukgebied boven noord- Rusland (Oeral 1050 millibar) met stevige uitbouw over geheel Scandi navië tot Jutland. Dit maximum geeft nagenoeg geen krimp. De mid- dagtemperaturen in het zuiden ko men op 9 tot 10 graden. Konstanz kreeg gisteren 12 en Gibraltar 17 gr. C. te noteren. In de toestand met enige weersverschillen tussen zuid en noord komt vooreerst weinig veran dering. Ten westen van de Britse eilanden bevindt zich een stormde- pressie van 975 mb die opvult en nog iets naar het zuidoosten voert. Een ander dieper minimum van 958 mb trekt over het midden van de Noord- atlantische Oceaan naar het noord oosten. Wie weet probeert dit lage drukgebied wel een doorbraak in de richting van de Noordelijke IJszee te forceren langs IJsland, maar of het zal lukken? Vrij veel neerslag is de afgelopen 24 uur gevallen in zuid- Wales met 27 mm in Glamogan. In 1968 maakten wij een maand maart mee, die iedereen versteld deed staan door ongewoon hoge tem peraturen. Op vrijdag 29 maart steeg de temperatuur in Gemert en Venlo tot 25.6 gr. C., voluit een zomerse dag. HOOGWATER woensdag 17 maart 1976: Vlissingen: 233-14.54. Ha- ringvlietsluizen 2.52-15.08, Rotter dam: 4.30-17.08, Scheveningen: 3.47- 16.04, IJmuiden: 4.20-16.37, Den Hel der: 9.02-21.15. Harlingen: 11.19- 23.18, Delfzijl: 0.24-13.00. weinig verandering^ ANP/KNMI 12.00 16-3 onder redoclie van loes smlt De landen van de Europese Ge meenschap kun je bepaald niet tot de achtergebleven gebieden re kenen. maar dat hoeft nog niet te betekenen dat de bewoners van „de negen" daarom ook allemaal zo modern denken. Het is bijvoor beeld nog steeds zo dat bijna de helft van de mannen er gewoon tegen is dat hun vrouw bui- tenshuis iverkt. en heus niet al leen de ouderen die het nooit an ders meegemaakt hebben. Nog al tijd ziet 59 procent van de boven- 55-jarigen moederde vrouw liever in de keuken, maar ook van de mannen tussen de 25 en 55 is dat wel 46 procent. En dat terwijl, die vrouwen best graag een baan wil len. Van de laatste leeftijdsgroep geeft 67 procent de voorkeur aan een betrekking boven het huis houden alleen en zelfs van de vrouwen boven de 55 werkt 41 procent liever buitenshuis. In Ita lië vind je de meeste vrouwen die buiten de deur willen werken (76 procent), in Luxemburg de minste (32 procent). De meeste mannen die het best vinden als hun vrouw werkt, wonen in Frankrijk (43 procent), het minst van zulke ty pes vind je in ons eigen land (25 procent), overigens maar één pro cent minder dan in West- Duitsland. Dat we dit weten, danken we aan de Europese Commissie, die in mei vorig jaar 9500 mannen en vrouwen vanaf 15 jaar. van al lerlei rangen en standen en wo nend in al die negen EG-landen, een lijst met vijftig vragen voor legde en daar nu rapport van heeft uitgebracht. De Commissie wilde wel eens weten hoe er ge dacht wordt over de positie van de vrouw, of de EG-ers wel mer ken dat er veranderingen gaande zijn wat de status van de vrouw betreft en wat ze daarvan vinden, of ze van mening zijn dat politiek een mannenbedrijf is en meer van dat soort vragen. In het algemeen blijkt éénderde van al die negen volkeren de pro blemen rond de positie van de vrouw belangrijk te vinden. Dat lijkt mooi. maar het betekent tege lijk dat het tweederde volkomen koud laat. Ook ongeveer éénder de vindt dat vrouwen minder mo gelijkheden hebben dan mannen. Vooral achtergesteld worden vrouwen, meent deze groep, als het gaat om onder meer salaris, promotiekansen en de kans op een baan. Bovenaan het verlang lijstje van gestrouwde werkende vrouwen in vrijwel alle landen staan soepeler werkuren, meer crèches, dagverblijven en kleu terscholen in de buurt en een „sa laris" voor huisvrouwen. Beslist meer vertrouwen in een man dan in een vrouw als volksvertegenwoordiger heeft 38 procent. Het percentage dat meer waarde hecht aan vrouwen in het parlement is wel erg laag (8). maar de vrouwen zijn toch duide lijk méér voor. Is het zelfs onder de jongste groep mannen (tot 25 jaar) maar 7 procent, van hun vrouwelijke leeftijdgenoten ziet wel 16 procent liever vrouwen in het parlement. Bijna de helft van alle EG-ers zal het overigens een zorg zijn wie hen vertegenwoor digt. De gewenning lijkt hier een Zoveel mensen houden een hond in Lelystad, dat een dierenarts in die plaats geen kans ziet ze alle maal op het gewone spreekuur te gen hondsdolheid in te enten. De zieke dieren zijn er ook nog en die zouden veel te lang moeten wach ten. omdat bij elke rabiës prik een verklaring moet worden uitge schreven, wat nogal wat tijd kost. Daarom houdt de dierenarts deze week speciale prikzittingen in een speciaal onderkomen: een grote tent in Lelystad, waar uitsluitend het vóór 1 mei verplichte spuitje met toebehoren verstrekt wordt. Uit wat Simon van Collem in Tele- vizier schrijft, mogen we opmaken dat de lijvige Amerikaanse tv- speurder Cannon binnenkort in de Nederlandse huiskamers terug komt. Volgens Van Collem is er zo veel vraag naar de omvangrijke William Conrad alias Cannon, dat de AVRO besloten heeft deze zo mer nog een paar van zijn avontu ren uit te zenden. belangrijke rol te spelen. Op Luxemburg na zijn het in alle landen steeds de boven- vijfenvijftigers die de politiek toch maar liever laten zoals ze het altijd hebben meegemaakt: in de handen van mannen. Wie voor (veel) meer vrouwen in hef parle ment kiest is meestal stukken jon ger. onder de 25 jaar zelfs. Overigens slaat ons land in dit onderzoek niet het beste figuur. Met Engeland en Denemarken is Nederland een van de drie. waar men de positie van de vrouw niet bijster belangrijk (meer) vindt. Daar is er blijkbaar al zoveel over te doen geweest, dat men het wel voor gezien houdt. Het valt moeilijk te beschrijven wat cr door je heen gaat als je midden op straat zo'n figuur zonder hoofd passeert, en wandelaars in het centrum van München moeten er ook griezelend naar gekeken heb ben. Toch was er in feite geen enke le reden tot bezorgdheid: toen de foto genomen werd, was het be hoorlijk koud en de man die hier langs de kant in een drukke straat zit. had alleen zijn jas wat erg ver over zijn oren getrokken. Een al te gulzige roerdomp was in Friesland haast het slachtoffer ge worden van zijn eigen schrokke righeid. maar dankzij een wakkere passant heeft het dier zijn over vloedige maaltijd toch overleefd. Volgens de Leeuwarder Courant werd de roerdomp in elkaar ge zakt aangetroffen. Het dier kon niet meer op zijn poten staan en de vinder belde dan ook gezwind een vogelwachter die aanraadde het onmiddellijk naar een diere- arts te brengen. Maar dat bleek al gauw niet meer nodig: iemand ontdekte het puntje van een vis- sestaart in de snavel van de vogel, trok er aan en hield toen tot zijn verbazing een snoek van 44 centi meter in zijn handen. De ogen van de roerdomp moeten groter ge weest zijn dan zijn maag. want de vis paste gewoon niet. Overigens was de vogel, die aanvankelijk let terlijk op apegapen lag, meteen weer de oude. maar de snoek heeft het avontuur niet overleefd: zijn kop was al door het maagzuur van zijn consument aangetast. Vijf jaar lang kon een Bengaalse tijger in de Jungle vanTsjittagong in Bangladesj zijn gang gaan: hij wist in die tijd drieëndertig men sen te grijpen, doodde ze en ver slond hen. De tijger leek ongrijp baar, maar nu moet het dier uitkij ken. Tijgers zijn weliswaar ook daar bij de wet beschermd, zodat hij niet voor zijn leven hoeft te vrezen, maar hij zou best eens gevangen kunnen worden en zijn vrijheid verliezen, nu men in Bangladesj eindelijk de beschik king heeft gekregen over een ge weer waarmee pijltjes met een verdovend middel afgeschoten kunnen worden. Twee jachtopzie ners zullen proberen voldoende moed te verzamelen om met het geweer de naar schatting vijftien jaar oude menseneter in het oer woud te verschalken. VÜiLlOOöHBV /S r-ffff Ttiï/f -- b \c® <C' PI B „Wacht hier maar. Ik zag vier kilometer terug een pompsta tion."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5