Gewoon doorgaan Otrivin Hervormden hebben er conflict met r.k. top voor over Is de hervormde kerk een gezin of een hotel? Uit de kerkbladen Vandaa Studentenpastores in Amsterdam betreuren synodale beslissing Open en oecumenisch avondmaal Onze adressen: Kerken spraken met Samora Machel helpt direkt bij neusverkoudheid Gebedsdienst met duizend zwarten Alle letters van Izebel VOORBUGAISK DINSDAG 16 MAART 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KW Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De hervormde kerk ls veel gelegen aan de viering van het „open en oecumenisch avondmaal". Zij wil deze praktijk op het grondvlak bevorderen, ook al zou dit gaan ten koste van de goede oecumenische betrekkingen met de top van de r.k. kerk. door A. J. Klei Het pastorale werk in de Delftse hervormde gemeente is aanzienlijk vergemakkelijkt. Dat komt omdat er nu twee hervormde kerkbodes in deze stad circuleren. Deze conclusie kan getrokken wor den uit de bespreking gisteren in de hervormde synode van het ontwerp „gemeenschappelijke verklaring over de viering van de maaltijd des Heren" van de commissie „intercom munie en ambt" van de raad van kerken. Deze verklaring kan wanneer ze door de kerken geaccepteerd wordt leiden tot de praktijk van open avondmaal viering (dat een kerk haar avondmaalviering openstelt voor christenen van andere kerken). Misschien kan zij ook lelden tot inter communie (dat ambtsdragers van verschillende kerken samen het avondmaal bedienen) maar vóór het zover komt zal men het eerst eens moeten worden over het ambt. De zelfde commissie van de raad van kerken heeft inderdaad al een con ceptverklaring over het ambt opge steld maar die komt pas in november in de hervormde synode. De kans dat Rome deze ambtsverklaring accep teert wordt niet groot geacht. De hervormde kerk kent evenals en kele andere protestantse kerken de praktijk van het open en oecume nisch avondmaal al. Het concept dat gisteren besproken werd heeft vooral de bedoeling om ook de roomskatho- lieke kerk over de streep van open eucharistieviering te krijgen. Dezelfde zaak? Nu ls het nog de vraag, aldus ds F. H. Landsman, lid van de commissie in tercommunie en ambt. of we wel over dezelfde zaak praten als wij het heb ben over eucharistie en avondmaal. Als wij als kerken dit stuk aanvaar den dan hebben we iets dat wij sa men belijden over de maaltijd des Heren en zouden bijvoorbeeld her vormden op basis van deze verkla ring bij een r.k. eucharistieviering kunnen worden toegelaten. Maar. die vraag stelde dr A. H. van den Heuvel met klem. wat gebeurt er nu als Rome deze conceptverklaring niet voldoende vindt om de Neder landse kerkprovincie toestemming te geven voor de praktijk van open en oecumenisch avondmaal? Hij vrees de dat het die kant wel op zou gaan. BIJ de intronlsatie van kardinaal Wil- lebrands mocht zijn oudkatholieke collega in Utrecht mgr Kok niet eens aan de eucharistieviering deelnemen al zat hij op het podium. Teruggedraaid In de r.k. kerk is de situatie terugge draaid. Er konden dingen onder het Godsvolk gebeuren die nu niet meer mogelijk zijn. Daardoor zijn mensen in geloofsnood gekomen, zei dr Van den Heuvel. En daarom drong hij erop aan dat de hervormde kerk open avondmaalsexperimenten zal be schermen. ook als dat zou lelden tot spanningen in de officiële relatie tot de r.k. kerk. UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk Kefchreven. liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris HoofdredacUe Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. De Delftse Bijbel „Trouw" berichtte op 12 maart de in 1977 te verwachten herverschijning van de befaamde Delftse Bijbel van 1477. Tot onze schrik ls een der me dedelingen die wij aan de Delftse verslaggever verstrekten onopzet telijk uiteraard in haar tegendeel veranderd. Wij ontvangen van het Nederlands Bijbelgenootschap geen bijdrage in de kosten van deze on derneming. doch hebben in een be spreking met het N.B.G. ons voorne men te kennen gegeven voor elke verkochte Delftse Bijbel een nader vast te stellen percentage van de prijs aan het N.B.G. ten goede te laten komen. Nadere mededelingen volgen over enkele weken. Amsterdam C. A. Sneep. Buijten Schipperheijn/ Repro Holland AMSTERDAM: Postbus 859, Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 Ds. Landsman verzekerde dat de verklaring in de Nederlandse r.k. bisschoppenconferentie met vreug de ls ontvangen. Ook hij drong aan op bescherming van de experimen ten. Kerkrechtelijk is dat niet te verantwoorden maar theologisch ze ker. zei hij. Prof. dr. H. Wegman, r.k. lid van de commissie, zei voor Rome niet zo bang te zijn als dr. Van den Heuvel. Hij geloofde nog wel dat er beweging in zit. De drempel waar u als her vormde kerk onze kerk overheen moet helpen is overigens niet in de eerste plaats de open eucharistievie ring. maar het bezigzijn met de bij bel. Help ons dat er op dit gebied bij ons een levende traditie gaat groei en. vroeg hij. Wat de conceptverklaring zelf be treft. verschillende synodeleden von den er leemten in. Prof. dr. H. Jonker en anderen hadden het vergeleken met het klassieke hervormde avondmaalsformulier en misten bij voorbeeld de zelfbeproeving. Ds. L. de Liefde (Vlissingen) vond de ethische verplichtingen en onze ver antwoordelijkheid in de samenle ving onvoldoende naar voren komen en miste de verbondenheid met Israel. Dit soort oecomenische stukken zijn van nature altijd confessioneel ma ger. zei dr. Van den Heuvel. Hij stel de voor dit soort stukken „confessio neel opnieuw aan te kleden" door een eigen geschrift voor de gemeen ten als hervormde erk of met de gereformeerde samen. Het komt er niet op aan. zei ds. Landsman, of al het vertrouwde in zo'n stuk is terug te vinden, maar of de centrale bijbel se gegevens begrepen zijn. De synode besprak gisteren ook het rapport „Eén eucharistie" van de afdeling geloof en kerkorde van de wereldraad van kerken. De meeste sprekers vonden dit eigenlijk beter dan het Nederlandse stuk. Met el kaar in tegenspraak zijn ze niet. Bei de stukken tonen een duidelijk toe groeien naar een oecumenisch ka tholieke opvatting van de maaltijd des Heren en dat kerkscheidende elementen op de achtergrond raken. Verschillende synodeleden onder steunden de aanbeveling van het we reldraadstuk om het avondmaal elke zondag te vieren. Duidelijke aarze ling bleef echter bestaan tegenover het gebruik van het woord offer als aanduiding van de handeling aan de avondmaalstafel omdat dit woord doet denken aan de traditionele roomse leer dat Christus" offer op Golgotha wordt herhaald in de avondmaalsviering. Ten onrechte, zei dr. van de Heuvel, het woord offer functioneert in het stuk in verband met de lof van de gemeente aan God zoals in de psalmen. Met tien stemmen tegen aanvaardde de synode de gemeenschappelijke verklaring over de viering van de maaltijd des Heren als een uitdruk king van het gezamenlijk belijden ten aanzien van het avondmaal en als een belangrijke bijdrage voor de verdere bezinning. Eveneens met tien stemmen tegen werd het rapport van de wereldraad aanvaard als een belangrijke bijdra ge voor het voortgaande werk naar de eenheid en als een aansporing om eigen traditie van denken en vormen opnieuw te toetsen aan de heilige schrift en eikaars bestaan daarvan. In aansluiting aan beide stukken zal een commissie een eigen geschrift opstellen bestemd voor de gemeen ten waarin het eigene van het her vorm d/geeformeerd belijden aan gaande het eigen avondmaal wordt ingebracht binnen de verkregen oe cumenische overeenstemming. MAPUTO De kritiek op de kerken uit de mond van president Samora Machel en van andere leiders van het nieuwe Mozambique is de laatste tijd verstomd. De dooi wordt toege schreven aan het gesprek dat Ma chel eind januari met een delegatie van de kerken in het land gehad heeft. Het gesprek had plaats in Ma puto. het vroegere Lourenco Mar ques en werd door een ontspannen en hartelijke sfeer gekenmerkt. De kerken waren met zes afgevaardig den gekomen, drie predikanten en drie bisschoppen. De delegatie sprak met de president onder meer over de soms vrij ver gaande aanvallen vooral op de rooms-katholieke kerk in redevoe ringen van mensen van het Frelimo. Er werd ook gesproken over de naas ting van de kerkelijke scholen en ziekenhuizen. President Machel zei tegen de dele gatie dat de naasting van de kerke lijke inrichtingen alleen als doel had. dat deze voor iedere burger van het land toegankelijk zouden worden. Machel riep de kerken op „Mozambi- caans" te denken en zich te bevrij den van buitenlandse invloeden. De delegatie kwam met de president overeen dat bij een volgend bezoek gesproken zal worden over de toe komstige inzet van buitenlands zen- dingspersoneel. De methodisten in Mozambique, die tot dusver bediend werden van Zuid- Afrika uit. streven op het moment naar grotere zelfstandigheid van hun 25 000 leden sterke kerk. Tot nog toe had je er maar één. „Hervormd Delft" genaamd. Daarin kon iedere richting z'n zegje doen. Dat is op zichzelf natuurlijk niets als je bij iemand „Hervormd Delft" op tafel zag liggen. De abonné kon netzo goed gereformeerde bonder als vrijzinnig zijn. hij kon lid zijn van de confessione le vereniging of een midden-orthodox persoon, je wist het nooit. Maar nu hebben we. naar gisteren in deze krant te lezen viel. er het „Hervormd Kerkblad" bijge- kregen. Aan het roer hiervan staan twee gerefor meerde bondsdominees. geruggesteund door een collega, die als rechts-confessioneel te boek staat Me dunkt dat de pastorale winst hiervan duide lijk is. Je hoeft als je bij iemand op huisbezoek bent, maar even een blik te werpen op de lectuur bak om te weten hoe je openingszet zal zijn. Zie je „Hervormd Delft" rondslingeren, dan kun je rus tig beginnen met: wat waren de heren Bie en Koot weer goed de laatste keer! Via het simplis tisch verbond zit een handige ambtsdrager bin nen de kortste keren op het geestelijk terrein, waar alles niet zo simpel is. nietwaar? Zie je echter dat je bij een afnemer van het „Hervormd Kerkblad" over de vloer bent, dan verhaal je hoe je altijd geniet van dominee Aalders voor de EO. Het ijs is dan terstond gebroken. Overigens heb ik nog wel een paar vragen ten aanzien van het „Hervormd Kerkblad". Conform een beslissing van de centrale kerkeraad biedt „Hervormd Delft" ruimte aan theologische arti kelen van sociaal-ethische strekking (deze om schrijving is juister dan degene die gisteren op deze pagina te vinden was). Daarmee hou je, aldus de mensen van het „Hervormd Kerkeblad" geen verhalen van een christen-voor-het- socialisme" als studentendominee Rochus Zuur mond buiten de deur. In het „Hervormd Kerkblad" dus geen beschouwingen uit die hoek. Best. maar wat doet dit kerkblad bij het publice ren van de predikbeurten? Wordt een dienst waarin dominee Zuurmond voorgaat, niet aange kondigd? Of wel. maar dan met een waarschu wende aankondiging, zoals vroeger bij de roomse filmkeuring? En als er mededelingen zijn van het studentenpastoraat? Zal het „Hervormd Kerkblad" berichten dat dominee Zuurmond zijn catechisaties weer begint? Of niet? En ben je in dit laatste geval dan toch niet een modaliteits kerkblad? Ik vraag maar. Twintig jaar geleden verscheen er een synodale handreiking onder de titel „Het gesprek der richtingen in de Ned. Hervormde Kerk". Daarin werd ons op hartelijke toon verteld dat de her vormde kerk geen hotel was met ieder een eigen kamer „en bij de maaltijden, zo ze al aan één zelfde dis werden genoten, kende men elkaar niet." De hervormde kerk. aldus de handreiking, „wil een gezinskerk zijn. Daar zijn niet alle broers en zusters gelijk. De een beleeft er de gezinsband wat anders dan dan de ander. Want in een goed gezin is de onderlinge band met de ouders en met elkaar zo sterk, dat de verschillen niets anders zijn dan de gevarieerde beleving van de éne gezinsband. Zo kan in de kerk de gemeenschap met de Heer, de Christen der Schriften, op ver- sshillende wijzen beleefd en dan ook dienover eenkomstig gepredikt worden." In dit opgeruimde proza wordt mijns inziens te weinig rekening gehouden met het feit dat ook in een goed gezin de boel behoorlijk mis kan lopen, de eerste de beste christelijke streekroman leert ons dat reeds. Maar los daarvan, in Delft lijkt de situatie toch meer op die van een hotel waar ze ook niet meer aan „eenzelfde dis" zitten en zelfs ander bestek gebruiken. Op de valreep P.S. Op de valreep krijg ik een brief van dominee Zuurmond aan de redactie onder ogen. Daarin schrijft hij dat ook hij geen ..marxistisch politieke stukken" in een kerkblad wenst. Voorts acht hij marxistische theologie" een onding waarvoor ook ik pas en dat kan de gereformeerde bond weten, want het is herhaaldelijk op de centrale kerkeraad uit gesproken". Dominee Zuurmond betoogt dat het de gereformeerde bonders ging om censuur van alle stukken die hen onwelgevallig zijn en dat dódrom de meerderheid van de kerkeraad het betrokken voorstel heeft verworpen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De predikanten en pastoors, verbonden aan de Amsterdamse universiteiten, hebben een brief geschreven naar de gereformeerde synode, waarin zij als hun oordeel geven dat de synodale uitspraak in de kwestie dr. H. Wiersinga „onwaardig" is en te betreuren valt. U hoeft uw werk, sport of hobby niet te onderbreken. Thuisblijven is er niet meer bij. Even die handige Otrivin- spray of druppelflacon gebrui ken en u kunt weer vrijer ademhalen engewoon doorgaan. uilsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist Deze brief is ondertekend door: ds. P. Bijlefeld (herv dr. S. E. Hof (lu thers), Dik Kuiper (geref.), ds. S. de Lange (geref.), ds. L. Ringnalda (ge ref.), Ton van der Stap (r.k.), drs. H. D, Woelinga (doopsgez.). ds. J. J. van Hille (remonstr.). J. van Kilsdonk (r.k.). Hans de Lange (geref.). Huub Oosterhuis (r.k.), drs. A. Schippers (geref.) en Joop Streng (r.k.). Verschillend De geestelijken stellen in hun brief vast dat in de gereformeerde synode verschillende manieren van ge- loofsverstaan tegenover elkaar ge staan hebben en dat de synode niet tot eenstemmigheid is kunnen ko men. Toen heeft de synode de macht van het getal laten beslissen. Dit soort machtsuitoefening behoren de kerken, als dat in welke situatie dan ook voorkomt, te veroordelen. „Wij menen dan ook dat wij juist van een instantie als de uwe hadden mogen verwachten, dat zij daaraan niet mee zou doen." aldus de studentenpasto res, die menen dat de synode hiermee de geloofwaardigheid van de kerk in de wereld aantast. Zij vinden dat door deze beslissing iemand getroffen wordt, wiens inte griteit vaststaat. „Een stuk le venswerk, zorgvuldig en gewetensvol tot stand gebracht, en door geen an dere bedoeling ingegeven dan theolo gische interesse en pastorale zorg. wordt gediskwalificeerd. Aan een mens wordt het stigma opgelegd van onrechtzinnigheid en onbetrouw baarheid, dat hem. volstrekt ten on rechte, voor velen in de gereformeer de kerken onaanvaardbaar maakt." De studentenpastores menen dat de uitspraak tevens diegenen treft, die nog steeds, zij het aarzelend lid van de kerken zijn. en die zich terug kun nen vinden in de opvattingen van dr. Wiersinga en deze als bevrijdend er varen. De studentenpastores zeggen dat er onder de studerenden in Amsterdam velen van deze soort zijn. De studentenpastores verwachten dat de kerken gezag en respect ge wonnen zouden hebben, wanneer de synode haar ónmacht openlijk had erkend en van iedere veroordeling had afgezien. JOHANNESBURG Meer dan dui zend zwarten hebben vorig weekein de in de Regina Mundi kerk in Sowe- to bij Johannesburg een ge bedsdienst bijgewoond van de Cord- organisatie. De afkorting Cord staat voor: charge or release detainees, steltde gevangenen in staat van be schuldiging of laat hen vrij. Cord is een spontane organisatie van verwanten van mensen, die gevan gen zitten onder de terrorisme-wet, zonder formeel in staat van beschul diging te worden gesteld. De organi satie is in juli gevormd en hield tot dusver zes gebedssamenkomsten in en rondom Jahannesburg. Tijdens de diensten werd solidariteit met de gevangenen uitgedrukt. In de ge bedsdienst in Soweto werd een lijst van 47 namen van gevangenen voor gelezen. Sommigen van hen zitten al vijf maanden in isoleercellen. In de gebedsdienst werd gesproken door de anglicaanse deken Desmond Tutu en ds. Maurice Ngakane, de directeur van de afdeling zending en evangelisatie van de Zuidafrikaanse raad van kerken. Ngakane zei dat de vrede van de ziel bij de zwarten niet verstoord kan worden door het blan ke geweld. „Vrede is niet de afwezig heid van geweld, maar de aanwezig heid van gerechtigheid", aldus Ngakane. Wij beginnen deze keer met het bij- belgetrouwe, reformatorische opinie blad Koers, vanwege een verrassend staaltje bijbelexegese (waarbij fijnproevers terstond zien. dat Izebel voor de gelegenheid een nieuwe spel ling heeft gekregen): Wie in het weekblad „Accent" van 14 februari de haarscherpe analyse over Liesbeth den Uyl heeft gelezen, en enigszins met de Bijbel op de hoogte is, zal mogelijk een vergelijking heb ben getrokken metlsebel de vrouw van de goddeloze koning Achab die praktisch alle touwtjes van het koningschap in handen had en niet schroomde daaraan naar believen te trekken. Frappant is bovendien dat alle letters van Isebel ln de naam „Liesbeth" zijn terug te vinden. Kerkeraad De Lockheed-affaire houdt ook ker- keraadsvergadenngen bezig, blijkens een verslag van zo'n vergadering in Voorloop, het mededelingenblad van de evangelisch-lutherse gemeente van Naarden-Bussum (en je begrijpt weer. waarom die kerk zo met nadruk „Evangelisch-Lutherse Kerk in het Koninkrijk der Nederlanden" heet): krijgt de heer E. G. Boshuyzen het woord. Deze vraagt wat j.l zon dag de predikant bezielde om over „de onschuld van prins Bemhard te spreken en de verzen 7 en 13 van gezang 411 te laten zingen. De raad verdeelt zich hierop in pro en contra. De predikant herhaalt de 3 punten uit het eerste gedeelte van zijn preek: 1) De prins is onschuldig totdat (woorden van de regering); 2) het recht moet zijn loop hebben. En ten slotte herhaalt hij de persoonlijke woorden, die hij in het openbaar sprak aan het adres van Z.K.H. Be sloten wordt dat een gemeente avond over kerk en politiek gehou den dient te worden. (Gezang 411 is het Wilhelmus, vers 7: Van al die mij bezwaren en miin vervolgers zijn. vers 13: Zeer prinslijk was gedreven mijn prinselijk ge moed; red.) Dr. Wiersinga 1. Tenslotte enige commentaren op het besluit van de gereformeerde synode betreffende dr. Wiersma. Prof. dr. Herman Ridderbos in het Gerefor meerd Weekblad: De Synode heeft het, in heel de be hoedzame wijze waarop zij de zaak heeft behandeld, er duidelijk op aan gelegd. dat dr. Wiersinga zijn werk in Amsterdam zal voortzetten op een voor hem en voor heel de kerk aan vaardbare wijze. Hem is niet ge vraagd zijn visie op de leer der ver zoening te herroepen, van hem wordt wel verlangd, niet te bestrijden wat voor de kerk heilig en onopgeefbaar is. Als het niet meer mogelijk zou zijn op deze wijze met elkaar door de wereld te komen, behoeft men. wat mij betreft, voortaan niet meer van wederzijdse en vertrouwensvolle ver bintenissen tussen de kerk en haar ambtsdragers te spreken. Als dit daarentegen de weg mocht blijken, waarin een bijzonder moeilijk liggen de zaak tot een goed einde is ge bracht. zou dit zegenrijke gevolgen kunnen hebben voor heel de situatie, waarin wij thans verkeren. Laat ons de moed niet opgeven noch het gebed voor de vrede van Jeruzalem. Dr. Wiersinga 2. Dr. E. Masselink in Waarheid en Eenheid: We danken God dat de synode on dubbelzinnig (48-21) de kerk als huis van God en belijdende gemeente van Jezus Christus in eer wil houden. De gevaren van een uitgehold geloof, van ontgeestelijking door profane humanisering, van radicaliserende reactie op werkelijk of vermeend con servatisme, van angst voor onrust en eenheidsverstoring, van gebrek aan inzicht bij velen en van niet- verontrust willen zijn ook bij velen, enz. bleken tenslotte onderwerpen te zijn aan de kracht van geloof en gehoorzaamheid door de Geest. Dr. Wiersinga 3. Prof. dr. K. Runia in Centraal Weekblad: Ook nu hangt alles van dr. Wiersinga af. Op de synode is vorige week door verschillende sprekers nog een bij zonder appel op hem gedaan. Met name prof. Verkuyl heeft hem opge roepen te luisteren naar de stemmen van de broeders en de zusters. Naar ik gehoord heb is dr. Wiersinga in zijn .toespraak daar helemaal niet op in gegaan. Deze starre houding van dr. Wiersinga is m.i. hét grote probleem. Voorzover ik weet heeft hij praktisch van geen enkel theoloog in ons mid den steun gekregen. Integendeel, van alle kanten is zijn visie bekritiseerd. Is het dan toch echt geen tijd voor eelfbezinning en revisie van eigen op vattingen? Daarmee verliest men zijn gezicht niet. maar het is juist een bewijs dat het werkelijk om de zaak gaat en niet om eigen persoon. EEN DIEP WANTROUW! een diep wantrouwen zal een van de elementen moe waaruit ons denken is opg waar ooit beweerd wordt dat het alles zo bijzond gaat en dat er geen enkele red om je ongerust te maken daar dienen wij doof te z en dicht te klappen om in diepe donkerheid van weten en herinnering te laten oprijzen wat ons eens voorgehoud door wet en profeten door Hem zelf en zijn gel om dan heel vast te wete dat alles anders moet en want dat is ons voor alle eeuwen toeverti en daarin is Hij zelf de levende ons nabij. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bunschoten: B ten te Langerak; te Oldebro< Kooten te Delft; te Dalfsen Tammeling te Bussum. Aangenomennaar Mastenbl W. Goossen kand. te Rijs bedankte voor Haaften en veen-Nieuw Balinge. Bedankt voor Vreeswijk: L. E te Ermelo. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leek: Ubels tè Ridderkerk; naar i Godlinze: M. J. Heule, k Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGE Beroepen te Ferwerd-Hallu Marknesse (in comb, met Na K. Bouwkamp kand. te Gr< te Siegerswoude-Frieschep com. met Wijnjewoud Kamphuis te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Loosdrecht, 1 Bouma te Amsterdam. CHR. GEREF KERKEN Beroepente Emmeloord: J. E te Leiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam Boogaard te Leiden. Bedankt voor Randburg Afrika): J. van Vlet te Aag voor Klaaswaal: Chr. v. d. Yerseke; voor Nieuwerkerk Kleppe te Woerden. GEREF. GEM. IN NED. Bedanktvoor Alblasserdam: lan te Vlaardingen. Rob en Marjan M< Rob en Marjan Moes nullen dingsarbeiders worden vei aan de hervormde classis A Rob zal als arts gaan werke ziekenhuis te Bawku Ghana). Deze week zullen plaatsen in de classis Alkmi nismakingsavonden met echtpaar worden gehouden, zondagmorgen 21 maart in vormde kerk van Egmond i de uitzendingsdienst plaats: Wim van der Hoe' Op 1 april zal Wim vari der vijftig jaar aan de hervon meente te Utrecht verbondei organist van de Jacobik Avonds wordt in het wijki Willem van Noortplein 15 ee tie gehouden. j Ds. J. E. Visser De 76-jarige gereformeerde tus-predikant J. E. Visser te Ido Ambacht hoopt 21 ma vijftigjarig ambtsjubileum denken. Het is dan een hal geleden dat hij als predikan tigd werd te Domburg en We le. In 1947 werd hij beroi Schermerhorn en van 1950 zijn emeritaat in 1966 ston Suameer. Nadien vestigde hi het Gelderse Rossum. waar aantal jaren pastoraal we was. In zijn tegenvc woonplaats neemt hij nog jaardenpastoraat op zich. Khoraiche Patriarch Khoraiche van dl nistische katholieken van heeft de Lobanezen opgeroej lessen te trekken uit de burge van de afgelopen tien maand moeten ons bewust worden, de leider van de grootste L kerk. „dat we jarenlang wind gezaaid en nu de storm heb oogst. Het is helaas duidelijk er slechts op bedacht waren, van het vaderland te beroven iedereen erop uit was. zoveel lijk te profiteren zonder te le het nationaal belang en zon daarvoor naadzakelijke oil brengen." De verschrikking oorlog heeft volgens de pa haar wortels in de corruptie, bidding van het geld en de gr( goddeloosheid van de Li maatschappij. Christenen e lims moeten een oprechte aangaan en elkaar opnieuw in een onzelfzuchtige inzet v algemeen welzijn Alleen zo 1 herhaling van het drama voorkomen, aldus patriarch! che in zijn vastenbrief.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2