Monetaire rust was zoek in de „slang" Europees valutastelsel kwetsbare zaak Tekort gevreesd zand, grind en aan mergel f Ifet niveau vaiiYoiii Sxth Sense™ Laat zich kombineren, Als ontgrondingsbeleid niet wordt verande: C&jI U tbcA doaïdeiify&i! DINSDAG 16 MAART 1976 FINANCIEN/ECONOMIE TROUW/KWARTE Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De monetai re overeenkomst van een aan tal landen, aangeduid met de benaming „slang'" dateert uit 1972. Aanvankelijk deden alle landen mee, die nu deel uitma ken van de Europese Ge meenschap. Dat waren de zes oorspronkelijke EG-landen, te weten België, Nederland, Luxemburg (te zamen de Bene lux) plus West-Duitsland, Italië en Frankrijk, alsmede drie lan den die het EG-lidmaatschap hadden aangevraagd, n.l. Enge land, Ierland en Denemarken. Doel van het systeem was een gebied van betrekkelijk monetaire rust in het leven te roepen in een wereld van zo nu en dan hevig schommelende wisselkoersen en de monetaire een heid van de EG naar buiten te ver sterken. Volgens dit systeem mogen de valu ta's van de deelnemende landen (thans nog vijf van de EG, alsmede Zweden en Noorwegen) ten opzichte van elkaar niet meer dan 2,25 procent boven of onder een bepaalde midden koers komen. Het verschil tussen de „sterkste" en de „zwakste" valuta zou dus nooit meer dan 4.5 procent kunnen bedragen. Het was de taak van de centrale banken ervoor zorg te dragen, dat dit ook niet gebeurde en wel door een bepaalde valuta te ver kopen dan wel te kopen, indien deze zijn toegemeten grenzen in op waartse dan wel benedenwaartse richting dreigde te overschrijden. Aangezien er ten opzichte van de dollar vaste marges golden, vastge legd in de zgn. ..Conventie van Ba zel", was er als het ware sprake van een soort „tunnel" (tegenover de dol lar). waarbinnen de valuta's van de aangesloten „slanglanden" zich naar boven en beneden konden bewegen „kronkelen"). Daarom kreeg de over eenkomst de naam van „de slang in de tunnel", later verkort tot de „slang". (In maart 1973 werden de vaste marges van de „slang"valuta's ten opzichte van de dollar definitief losgelaten. De ,.slang"valuta's gin gen toen als blok ten opzichte van de dollar zweven, waarmede de „tunnel" kwam tP vervallen). „ZWEVEN" Al vrij kort na het inwerkingtreden van de „slang" moesten Engeland en Italië met dit systeem breken. De binnenlandse economische omstan digheden waren zodanig, dat het de ze landen niet mogelijk bleek een waardevermindering van hun valuta tegen te houden. Zowel het Britse pond als de Italiaanse lire gingen toen „zweven", dat wil zeggen de koers van deze valuta's werd voort aan bepaald door vraag en aanbod. Bijgevolg waren er dus geen vaste grenzen meer naar boven en naar beneden gesteld aan de noteringen van deze valuta's. In januari 1974 kon ook Frankrijk het niet meer bolwerken in de „slang". Ook de Franse frank ging „zweven". Als „slang"partners ble ven over Duitsland, Denemarken. Nederland. België en Luxemburg. Zij kregen steun van Zweden en Noorwegen, die ook tot de „slang" toetraden als zgn. geassocieerde landen. Vorig jaar (in juli) toen de Franse frank zich weer had hersteld keerde Frankrijk in de „slang" terug. Een beslissing van president Giscard d'Estaing. die niet algemeen werd aanvaard door de monetaire deskun digen. Sommigen meenden nl., dat de Franse frank nog allerminst sterk genoeg was om zich weer bij de „slang" aan te sluiten. Zij hebben, zo blijkt nu, het gelijk aan hun zijde gekregen. Overigens is dat niet uitsluitend te wijten aan de economische ontwik keling in Frankrijk zelf. Het gaat nl. met de Franse economie minder slecht dan de buitengewone druk op de Franse frank doet vermoeden. Maar doordat de speculanten de me ning zijn toegedaan, dat de Franse frank de „zwakste" schakel in het „slang' systeem is. begonnen zij de laatste tijd steeds grotere bedragen aan franken ten verkoop aan te bie den. Dit, alsmede de plotselinge koersdaling van het Engelse pond. leidde de afgelopen week tot de her nieuwde onrust op de valuta markten met nu een uittreden van Frankrijk uit de „slang" en als ge volg daarvan een opnieuw .zweven" van de Franse frank. Het is deze stap van Frankrijk die ook het einde van de monetaire „worm" heeft verhaast. Deze mone taire „worm", was een soort mini- „slang"overeenkomst tussen Neder land. België en Luxemburg afzon derlijk. In het kader van dit monetai re mechanisme van de Beifelux- landen, dat model stond voor de Europese monetaire „slang", kwa men de Beneluxlanden in augustus 1971 overeen voor de onderlinge ver houdingen tussen gulden, Belgische en Luxemburgse frank een marge van niet meer dan 1.5 procent aan te houden. Dit besluit is thans onge daan gemaakt. Voortaan zullen dus Nederland. België en Luxemburg de marge van 2,25 procent, die ook tus sen de valuta's van de „slang"landen geldt, voor de onderlinge verhoudin gen tussen gulden en franken aan houden. De recente gebeurtenissen en met name de stap van Frankrijk zich terug te trekken uit de „slang" heb ben nog eens duidelijk aangetoond, dat kunstmatig in stand gehouden wisselkoersverhoudingen vrijwel niet bestand zijn tegen de econo mische werkelijkheid. Zodra nl. de economische ontwikkeling van een land uit de pas gaat lopen (of zodra de speculatie dénkt dat dat het geval is) neemt de druk op de zwakste valuta toe. De centrale bank van dat land blijft dan niets anders over haar deviezen reserves aan te spreken om zo te voorkomen dat de valuta „uit de band" springt. De bedragen, die daarmede gemoeid zijn, lopen niet zelden in de miljarden guldens. Re den. waarom de centrale bank van het betrokken land.deze valutasteun doorgaans maar een beperkte tijd kan volhouden. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het Franse besluit om de Franse frank te rug te trekken uit de „slang" bevestigt nog eens. dat het ge meenschappelijk valutastelsel kwetsbaar zal blijven, zolang de EG-lidstaten niet concreet uiting hebben gegeven aan hun politieke wil om de econo mische en de monetaire inte gratie uit te bouwen. Aldus de reactie van de Europese Commissie het „dagelijks bestuur" van de EG op de Franse maatregel. Zonder die politieke wil. aldus de Europese Commissie, kunnen de ge meenschappelijke verworvenheden niet worden gegarandeerd. De Franse minister van financiën noemde gisteren op een persconfe rentie in Brussel het systeem, waar binnen het mogelijk is dat door spe culatie de monetaire reserves van een land ernstig worden aangetast (al leen vrijdag al moest de Franse centrale bank 2.5 miljard gulden in vreemde valuta uitgeven om te voor komen. dat de Franse frank „uit de band" sprong) ondeugdelijk. „Ik heb mijn collega's veranderingen daarin voorgesteld, doch geen van de „slang'landen behalve Duitsland had daar oren naar", aldus Fourca- de. Een uitspraak, die door de Neder landse minister Duisenberg (finan ciën) is bestreden. Het jongste besluit van de regering in Parijs betekent, dat de exportpo sitie van het Franse bedrijfsleven vooruit gaat (de frank wordt name lijk goedkoper). Buitenlandse toeris ten krijgen voorts meer franken voor hun geld en zullen dus goedkoper vakantie in Frankrijk kunnen hou den dan ze hadden verwacht. De import zal voor Frankrijk echter duurder worden, omdat de Fransen nu meer franken voor hun im portgoederen moeten neertellen. Dit betekent dus ook. dat de Neder landse export naar Frankrijk het moeilijker zal krijgen. Minister Duisenberg en zijn Bel gische collega De Clercq hebben maandag bevestigd, dat de monetai re „worm" van de Beneluxlanden (een arrangement, dat de koersver- houding van de gulden en de Bel gische frank binnen een marge van 1,5 pet hield) opgehouden heeft te bestaan .In het licht van de huidige omstandigheden, waarbij de markt onrustig is en de gulden neigt sterker te zijn dan de Belgische frank, heb ben we besloten iets meer armslag te geven aan de schommelingsmoge lijkheden". aldus minister Duisen berg. „Dat betekent dat we iets minder snel tot tussenbeide komen behoe ven over te gaan", aldus Duisenberg. „Dit veroorzaakt nl. op zichzelf al weer monetaire onrust." Volgens minister Duisenberg waren alle landen en dus ook Nederland bereid „het spel mee te spelen" met Frankrijk om de Franse frank 4 pro cent te laten wegzakken, waartegen over de Duitse mark dan met 2 pro cent omhoog had moeten gaan. Ne derland wenste echter binnen de to taliteit van de kleine landen te blij ven, aldus Duisenberg. Naar de mening van Fourcade bete kent het Franse besluit om zich uit de „slang" terug te trekken niet. dat de Franse regering de frank aan zijn lot zal overlaten. De Franse centrale bank zal op de wisselmarkt ingrijpen om de frank op een redelijk koerspeil te houden ten opzichte van de munt eenheden van de voornaamste me dedingers in de internationale handel. Fourcade zei, dat naar zijn mening de marge waarbinnen de koersen van de valutas in de „slang" mogen schommelen (maximaal 4.5 procent) zal moeten worden verruimd. Ook zullen de spilkoersen (de officiële va lutaverhoudingen) moeten worden gewijzigd. Verder zouden de richtlij nen voor het tussenbeide komen van de centrale banken op de wissel markten moeten worden herzien. „Allemaal voorstellen, die echter bij vrijwel alle EG-landen, die in de „slang" zitten, niet in goede aarde zijn gevallen". Fourcade meende, dat er een monetair stelsel tot stand moet komen, waarbij alle lidstaten van de EG zich kunnen aansluiten en waarbij de monetaire reserves van de EG-landen worden samenge voegd. AMSTERDAM De Europese valutamarkten waren maan dag onzeker na het in de nacht van zondag op maandag geno men besluit van de Franse re gering om de Franse frank voortaan weer te laten „zwe ven Op de meeste wissel markten moest de frank tussen de 4 en 5 procent van zijn waar de prijsgeven. In Amsterdam noteerde de Franse frank bij het begin van de valutahandel 56.40 gulden per 100 stuks. Vrijdag j.l. was de prijs 59,0950 gulden per 100. De slotnotering voor Franse franken voor financiële trans acties was 57,20 gulden. Frans bankpapier noteerde gisteren in de hoofdstad 55,50 bieden 59 gulden laten (was 58-61 gulden). De Belgische frank was even eens lager. Deze werd voor fi nanciële transacties verhan deld op 6.7700 gulden per 100, tegen 6,7930 gulden als slot van vrijdag. Voor Belgisch bankpa pier kwam een prijs uit de bus van 6.37-6,67 (6,44-6,74). Het En gelse pond (bankpapier) deed 5.07-5,37 (5,09-5,39) gulden. Nu de Franse frank is losge maakt uit de monetaire „slang", heeft de Belgische frank zijn weinig benij denswaardige positie „onder in" dit systeem overgenomen. Ook de Deense kroon staat on der druk. Blijkbaar worden zij beschouwd als valuta's, die best eens zouden kunnen wor den gedevalueerd en die men dus zo spoedig mogelijk van de hand dient te doen. De Westduitse mark is nog steeds het meest begeerd. En ook de Nederlandse gulden ver keert in de hogere regionen van de „slang". D l 'ICHTEX Tl Kt 1 Van een onzer verslaggevers UTRECHT In ons land dreigt een tekort aan verschil lende belangrijke oppervlakte- delfstoffen (vooral aan indus trie-zand, grind en mergel), als het huidige ontgrondings- en vergunningenbeleid niet spoe dig ingrijpend wordt verbeterd. Momenteel bestaat er een wan verhouding tussen de conces sies van de ontgronders en het verbruik van deze bouwmateri alen. Dit schrijft de FODI. de Federatie van Oppervlaktedelfstofwinnende Industrieën Klei, Grind, Zand, Mer gel ed., aan alle betrokken (overheid- siinstanties. De waarschuwing is gebaseerd op een gisteren gepubliceerd onderzoek, dat door het Nederlands Economisch Instituut is uitgevoerd. In dit onder zoek is een verband gelegd met de nieuwste prognoses over de verwach te ontwikkelingen in de bouwactivi teiten tót het jaar 1999. Hierbij zijn zowel de woningbouw, als de grond-, weg- en waterbouw in de studie be trokken. Deze lijvige studie is vastgelegd in twee samenvattende rapporten (de verwachte tendenties in de bouwacti viteit en het toekomstig verbruik van oppervlaktedelfstoffen in Nederland) en in zeven deelrapporten. Bouwproduktie Het Nederlands Economisch Insti tuut verwacht, dat de totale bouwproduktie in 1980 veertien pro cent beneden die van 1973 zal liggen, dus op 20.9 miljoen gulden. Voor de jaren 1985, 1990 en 1995, zal het volu me van de bouwproduktie uit 1973 (dat was toen 24.3 miljard gulden) weer wat dichter worden benaderd. Dit dank zij de ontwikkelingen in de utiliteitsbouw en de sector onder houd en kleine werken. Deze prognose komt in grote lijnen overeen met d"e uitkomsten van het Economisch Instituut Bouwbedrijf met deze aantekening, dat „wat de woningbouw betreft het Economisch Instituut Bouwbedrijf tot 1985 iets optimistischer is en na 1985 iets pes simistischer dan het Nederlands Economisch Instituut." Overigens wordt er met betrekking tot de verwachte ontwikkelingen in de bouw, door het Nederlands Eco nomisch Instituut gewezen op onze kerheid. Er is, zo wordt opgemerkt, momenteel nog onvoldoende duide lijkheid over de toekomstige behoef te aan bouwwerken en het te voeren beleid. Voorts is bij verschillende berekeningen uitgegaan van veron- derstellingen, die in de toekom hun werkelijkheidswaarde m< worden getoetst. Delfstoffen In de persconferentie gisten Utrecht, waarin de stukken we aangeboden, werd de verwac uitgesproken, dat de behoefte oppervlakte-delfstoffen met gi deld een procent per jaar zal t men. Dat betekent, zo bleek i discussie, „min of meer een stat ring". Om aan die vraag te kunnen ven) voldoen, zal de overheid - name de provinciale overhedi een beter concessiebeleid m( voeren, vooral ten aanzien va continuïteit. Vele ontgronders ben „letterlijk slapeloze nacl over de beperkte duur van hun gunningen. Opgemerkt werd. dat ruim eenc van de grindproducenten op ee lopende vergunning werkt en l eenderde op een vergunning die twee jaar loopt. Bij de helft va industriezand-producenten loop vergunning ook slechts een tot jaar. De indruk is, dat de overheid w luistert naar milieu (actie)groe De hoop werd uitgesproken, dt overheid op basis van dit rap een minder terughoudend b gaat voren. K Fijn getekend trikot 'n Slankmakertje. deze ecru polopullover met ^riempje voor 'n taille-aksent (38-46)^Q_ Licht gerende, gevoerde trikot rok in ^^^|\oa. rood, zwart en wit. (40-48) 80: Trikot in pittig piqué Bloes van dunne crêpe polyester met fijne rugplooitjes. O.a. wit en rood. (38-46) 50: Jersey piqué,gcrafllneerd verwerkt tot deze klokrok. Geheel gevoerd. (38-44) 80: Trikot met sportieve allure Bloesonvestje Jersey met fijn geribbelde móuwen en boorden. (38-44) 95: Jersey pantalon met rechte pijp en rondgesneden taille. Wol met acryl. (4048) JJQ oj/our Sixth Sense is het geheim van mode op hoog niveau. De beste mode op de Keurklas-afdeling van C&A. 'n Schitterende kol lekt ie, die zich prima met elkaar laat kombineren. Omdat deze modellen zo hannonieus op elkaar zijn afgestemd. Bovendien ligt het accent van Your Sixth Sense meer op de kwaliteit van de materialen en de af verlang. Méér Luxe.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10