premier Libanon pndigt aftreden aan Ford zet mes in voedselsubsidies Spaanse oppositie: snellere hervorming Onderhandelingen in Rhodesië hervat erstel democratie or ex-leiders gerije geëist I litaire strijd breidt zich uit Israëli^ verscherpen controle Lockheed eist in Turkije weer slachtoffer Protestant in Ulster gedood bië wijst 3000 lyptenaren uit Meer onrust op westelijke Jordaanoever Doodvonnissen in Nigeria bekrachtigd Surinaamse patrouille nog steeds spoorloos 12 MAART 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 IET (AFP, AP, UPI, Reuter) Met de aankondiging van premier Rasjid Karami van J in, dat hij zal aftreden heeft de politieke en militaire crisis in dat land zich verscherpt. een radiotoespraak zei Kara- nhopig" te zyn „in het aange- l< pi verbysterende onwil" by de »de Libanese partyen. „Zy zyn my tot dit besluit hebben ill it," aldus de Libanese jgeleek zyn land met een „zin- ichip" en vervolgde: „Ik weet kapitein, als zyn schip aan de n en prooi valt, wordt veronder- i de brug te biy ven en niet van 111 e gaan maar ik ben tot het i moment op myn post ge- i, een gematigde moslem, oor het eerst premier in 1955. ien heeft hy afwisselend wel of de regering gezeten. Het is de n keer in zeven weken dat Ka- le i zijn zes ministers hun ontslag J n. In januari kwam de pre- *'erug op zyn ontslagaanvraag "de burgeroorlog met een onder an Syrië bereikt akkoord tot eek gebracht. iwe muiterijen iussen breidt de militaire stryd landen willen pese straaljager HEN (AP). De wachtcommandanten van buitsland, Groot-Brittannië en (zullen hun regering adviseren jet Tornado-gevechtsvliegtuig schaffen. Dit veelzijdige ge- iestel (ook bekend onder de MRCA) zou in de jaren tachtig meer de Starfighters moeten igen. Het is een gemeenschap- Europees produkt, dat 25 mil- lulden per stuk zal kosten. in Libanon zich uit. Opstandige mili tairen hebben gisteren opnieuw drie kazernes overgenomen. Twee er van liggen in Qubbeh, een voorstad van Tripolis in het noorden van het land en de derde in Nabatiyek in het zuid en op ongeveer twaalf kilometer af stand van de Israëlische grens. In Nabatiyeh leverden de muiters eerst een gevecht met gezagsgetrou we Libanese troepen. In het noorden werd de bevelhebber van Noord- Libanon, kolonel Abdel Madjib Sje- hab doodgeschoten, toen hy op weg was naar het strydtoneel in Tripolis. Hy werd by een wegversperring door onbekenden onder vuur genomen. By de gevechten in Tripolis werd ge bruik gemaakt van tanks en artil lerie. Het Palestynse bevrydingsleger (PLA) heeft de opstandige eenheden in het Libanese leger gesommeerd de kazernes te ontruimen, die zy bezet houden. Dit maakten kranten in de Libanese hoofdstad gisteren bekend. Volgens een pro-Syrische krant heeft president Hafez al Assad van Syrië de PLA persooniyk opdracht gege ven om desnoods geweld te gebrui ken tegen de muiters. Het PLA is de sterkste macht in Libanon sinds daar met Syrische steun een voorlopig eind gemaakt werd aan de burgeroor log. Duizenden PLA-militairen zyn sinds januari van hun bases in Syrië en Egypte naar Libanon overge bracht om daar de orde te herstellen. Bom Een van de voornaamste leiders van het opstandige „Libanese Arabische leger", luitenant Achmed al Chatib gaf te kennen dat zyn troepen niet van plan zyn de kazernes te ontrui men. Hy verklaarde verder in ver band met de aangeboden amnestie voor gedeserteerde militairen: „wy zyn geen misdadigers die om verge ving moeten vragen. Wy strijden voor rechtvaardigheid en geUjkheid, voor de vorming van een Arabisch Liba non. Als de Libanese autoriteiten daar niet voor voelen en niet de juiste mannen op (Je juiste plaats zetten, zal ik de juiste bom in de juiste kazerne plaatsen." De verscherping van ide Libanese cri sis betekent een zware tegenslag voor de krachtsinspanningen van Syrië om de diepe politieke kloof in Liba non te overbruggen. Volgens sommi ge waarnemers in de Libanese hoofd stad zyn de Syriërs nu van plan om hun handen van Libanon af te trekken. De Syrische minister van buiten landse zaken Khaddam, die het be stand van zeven weken geleden be- Regering zoekt contact met vakbeweging MADRID (Reuter, ANP) De Spaanse oppositie heeft aange drongen op snellere hervormingen. Zij doet dat in een reactie op de bloedige botsingen tussen betogers en politie, waarbij de afgelopen weken zes doden en tientallen gewonden zijn gevallen. Bewapende Israëlische militairen patrouilleren op het hoofdplein van Ramalah op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever, waar het gemeentebestuur uit protest tegen het optreden van de Israëlische bezettingsmacht is afgetreden. middelde is samen met zjjn advl- MAATREGELEN TEGEN MOZAMBIQUE seurs, generaal-majoor Chehabl, be- velhebber van het 8yrische leger en generaal-majoor Jamll, bevelhebber van de Syrische luchtmacht gisteren naar Damascus teruggekeerd. Tevo ren had Khaddam tevergeefs ge poogd de leider van de Libanese soci alisten, Kamal Jumblatt te bewegen, zyn steun aan de muiters in het leger in te trekken. In een gezamenlijke verklaring noe men de comité's van de twee grootste oppositiegroeperingen in Madrid de dood van de demonstranten „de ern stigste verslechtering in de weder zijdse verdraagzaamheid van de af gelopen drie maanden. De onderteke naars van deze verklaring zijn verte genwoordigers van de Democra tische Junta (waarin de communis ten zitten) en het Democratische Platform, waarin verschillende socia listische groepen zijn opgenomen. Als oorzaak voor de onrust van de afgelopen weken wordt in de verkla ring genoemd „het gebrek aan demo cratische wegen" in Spanje. De on dertekenaars vragen daarom om di recte invoering van democratische rechten, die door de regering moeten worden gegarandeerd. Een groot deel van de oppositie in Spanje is bang dat de onlusten van de laatste tijd een averechtse werking zullen heb ben op hervormingsgezindheid van de regering. Zij vrezen dat de rech tervleugel de gebeurtenissen zal aan grijpen om weer meer greep op het Bel 'leid te krijgen en het programma van voorzichtige hervormingen van de regering nog verder te verwateren. Tot nu toe heeft de Spaanse regering geen blijk gegeven van een koerswij ziging. Koning Juan Carlos had woensdagnacht een spoedberaad SALISBURY (Reuter, AP) Premier Ian Smith van Rhodesië en ZtetzS.lv'Vn Amto 1Z de zwarte leider Joshua Nkomo hebben gisteren ruim tweeeneen- landse zaken). Belden, maar vooral half uur met elkaar gepraat over de toekomstige regeringsvorm Fraga worden gezien als bewindslie- van het land. Het was hun langste gesprek tot nu toe. Na afloop den die vóór (zeer voorzichtige her werd er een gezamenlijke verklaring uitgegeven, waarin alleen vorming zijn. maar stond dat er volgende week verder wordt gepraat. Joshuo Nkomo wilde nog wel kwijt ERS (AFP, AP) Een groep voormalige Algerijnse politie- fcders hebben gisteren een „appel aan het Algerijnse volk h het conflict met het Marokkaanse volk" gericht en gepleit het herstel van de democratische vrijheden in Algerije. [tft appel verklaren vier voormall- iders van de Algerijnse onafhan- atheidsoorlog: „Voor de tweede r n nog geen veertien jaar is Alge- conflict geraakt met het Ma- e ianse broedervolk, zonder dat n olk iets gevraagd is. Morgen kan M onf liet zich uitbreiden en Noord- in een bloedbad storten. Voor- li de oorlog. Wij doen een beroep kent. De vier andere landen zijn Ma- Ondertussen heeft de Volksrepubliek Angola de Democratische Arabische Republiek van Sahara officieel er kend. Dit meldde het Algerijnse persbureau APS gisteren. Angola is het vijfde land dat de regering van de bevrijdingsbeweging Frente Polisa- rio als rechtmatige machthebber in de voormalige Spaanse Sahara er- lagasië, Boeroendi, Algerije en Benin (het vroegere Dahomey). ANKARA (UPI) De chef-staf van de Turkse luchtmacht is gisteren af getreden als gevolg van de Lockhee- daffaire. Generaal Ihsan Goksaran deed afstand van zijn post bij de luchtmacht en nam een functie bij een inspecterende commissie aan. Hij is de tweede hoge officier van de Turkse luchtmacht, die zijn baan verspeelt door de Lockheed-zaak. Vorige week trad de opperbevelheb ber Alpkaja af. De Turkse luchtmacht, bleek vorige week over geld te beschikken af komstig van een Italiaanse vlieg tuigbouwer, die Turkije veertig straaljagers had verkocht. De jagei zijn onder licensie van Lockheed Ver vaardigd. Het geld zou bestemd zijn voor de bouw van een school in het door aardbeving getroffen Turks ge bied, maar het werd onaangeroerd in een kluis op het luchtmachthoofdkwartier gevon den. Dit werd ontdekt door de com missie die een onderzoek instelt naar de handel en wandel van de Lockheed-vertegenwoordiger in Tur kije die 876.000 dollar heeft weg ge geven om de verkoop van Lockheed- produkten te stimuleren. dat het een nuttig gesprek was ge weest. „wy staan voor een uiterst ingewikkelde zaak en wy gaan er recht op af. Dat is op zichzelf al dering van blanken. De beschuldigin- Vakbeweginto gen werden geuit door een groep door Volgens de Federatie Nederlandse Mozambique vrygelaten Portugezen Vakbeweging is de Spaanse regering die gisteren ln Lissabon aankwamen. Een van hen zei dat in twee kampen belangrykaldus de zwarte leider meer dan dertigduizend gevangenen die de gematigde vleugel van de ANC (de nationalistische organisatie ln bereid om de vakbondsstructuur in Spanje te herzien. Er zouden daaro ver al informele gesprekken zijn ge- verbly ven. In het ene moet een groot weest tussen de overheid en klandes- a an tal blanke en zwarte vrouwen Rhodesië) vertegenwoordigt. Eerder zware arbeid verrichten. In het ande- op de dag had hy in een vraaggesprek tiene vakorganisaties zoals Commis- siones Obreros en de USO (Union met het persbureau UPI gezegd dat va's getuigen vast. Er verbiyven mo de blanke premier Smith zyn hou- menteel nog 60.000 Portugezen in ding duideiyk heeft verdacht. Smith heeft het standpunt, dat er geduren de zyn leven nooit een (zwart) meer- re zitten byna dertigduizend Jeho- Sindical Obrera). Bij deze gesprek- I mken heeft de 3paanse regering, zo weet de FNV te melden plannen ont- Mozamblque. Angola derheidsbewind in Rhodesië zal ko- De UNITA, ëën van de twee versla- men, laten varen. In hetzelfde vraaggesprek betuigde gen groeperingen in Angola, ver spreidde gisteren het bericht dat ze- Nkomo opnieuw zyn instemming met ventien Cubaanse militairen in Ango- het besluit van Mozambique om de la waren terechtgesteld door een grenzen met Rhodesië te sluiten. De vuurpeloton dat geheel uit vrouwen Rhodesische regering kondigde juist bestond. De Cubanen waren schuldig rs gisteren een tegenmaatregel aan. Mi- bevonden aan moord en verkrach- nister van financiën David Smith zei ting van een aantal Angolese vrou- dat Rhodesië beslag heeft gelegd op wen en door een volkstribunaal ter dood veroordeeld. Het bericht is door regering tegenge- alle bezittingen en tegoeden van de Mozambikaanse regering en Mozam- de Angolese bikaanse bedryven in Rhodesië. Ook sproken, alle lopende schulden van Rhode sische burgers aan Mozambikanen vallen onder de maatregelen. Rhode- siërs moeten dergeiyke schulden nu by hun eigen regering voldoen. Minis ter Smith kon niet zeggen hoeveel geld met deze maatregel gemoeid is. In Portugal is Mozambique gisteren beschuldigd van marteling en verne- door Freke Vuyst if Algerijnse en Marokkaanse re- om een eind te maken aan het dat op het internationale n ikbord met ons wordt ge ld." ondertekenaars eisen in hun ver lig verder vrije verkiezingen van lationale en soevereine vergade- de afschaffing van het huidige taire stelsel, de wederinvoering le vrijheid van meningsuiting en itstandkoming van een islami- en broederlijke Maghreb (het ische deel van Noord-Afrika). Sarschuwing memers in de Algerijnse hoofd- Misbruik van de sociale voorzieningen is een geliefd onderwerp van de conservatieve presi- menen dat de ondertekenaars dentskandidaten in hun verkiezingstoespraken dit jaar. iun oproep een politieke rentree aanmerking komen betalen een be paald bedrag aan geld. Hiervoor krij gen zij bonnen terug die méér waard tot presidentsverkiezingen. In sappige verhalen over te vertellen, zijn. Met de bonnen kunnen ze in de Mistelling tot andere voormalige Reagan, bijvoorbeeld, noemt bij her- winkels voedsel kopen; de bonnen ieke leiders die het niet eens haling een vrouw in Chicago, die, fungeren dan als bankbiljetten. De hi met het beleid van Boume- aldus Reagan, op 30 adressen woont, winkeliers op hun beurt leveren de ne hebben zij het land niet veria- 80 verschillende namen gebruikt en bonnen bij de regering ln en krijgen maar zich teruggetrokken van voor 150.000 dollar per jaar de sociale zo hun geld terug. Het verschil tussen 1 politieke toneel. dienst oplicht. Het dagblad de Wash- de aankoopsom en de waarde van de rijnse regeringsfunctionarissen ington Star is het eens nagegaan en bonnen wordt door de federale rege- ien buitenlandse corresponded ontdekte dat deze vrouw inderdaad ring bekostigd. En dat is in feite de Dun wip hpt. nnnel nprsnnnliik «on nnliehtctor lc moor V»ii 1 onero no voedselsubsidie. BONN De economische groei in de Bondsrepubliek zal dit Jaar naar alle waarschijnlijkheid groterzijndande Westduitse regering begin dit jaar had verwacht. Dit heeft minister van financiën Hans Friderichs gezegd bij een debat over het economische be leid in het parlement. BELFAST (Reuter) - Protestantse militanten in Noord-Ierland open den gisteren de jacht op twee man nen, die worden verdacht van de moord op Sammy Smith, de officiële woordvoerder van de paramilitaire protestantse organisatie, de UDA. Smith werd woensdagavond neerge schoten. De Britse radio kreeg een telefoontje van een man die vertelde dat Smith door andere protestanten was gedood omdat hij met de (rooms-katholieke) Republikeinen had gesproken. Noord-Ierland vreest nu een nieuwe strijd tussen de pro testanten onderling. Vorig jaar leid de dat tot een hele reeks terreur daden n maken op een tijdstip dat de George Wallace (democraat), Ronald Ing-Boumedienne een nieuwe Reagan (republikein) en president dwet voorbereidt, welke moet Gerald Ford weten er hun kiezers sappige verhalen over te vertellen. Reagan, bijvoorbeeld, noemt bij her haling een vrouw in Chicago, die, aldus Reagan, op 30 adressen woont, 80 verschillende namen gebruikt en voor 150.000 dollar per jaar de sociale dienst oplicht. Het dagblad de Wash ington Star is het eens nagegaan en n buitenlandse corresponden- ontdekte dat deze vrouw inderdaad aan wie het appel persoonlijk een oplichtster is, maar bij lange na een van de ondertekenaars werd niet op de schaal die Reagan zijn 'r handigd, onmiddellijk ge- publiek voorschotelde. rschuwd dat indien zij melding Een leugen hier en daar is vergeeflijk, en van het document, dit zal overdrijven doen alle kandidaten. [J ien beschouwd als een misdrijf Hoe mooier het verhaal, hoe meer ,n de staatsveiligheid. De Alge- aangedikt, hoe harder het publiek de pers en radio hebben niets over handen in elkaar klapt. Dergelijke appel gemeld. wild-west verhalen over oplichting van sociale diensten doen lachwek kend aan in Hollandse oren. De socia le voorzieningen in dit land zijn im mers nog steeds minimaal, het is het laatste waar Amerika trots op kan zijn en het laatste waarop ze zou kunnen bezuinigen. i RO, TRIPOLI (AP, UPI, Reuter) r abië heeft de afgelopen twee da- i_ ongeveer drie duizend Egypte- DeZUInigen en het land uitgezet als vergel- Maar bezuinigen is precies datgene g voor de arrestatie van 27 Libiërs wat er gaat geuren. De federale kos- Cairo. Dit heeft gisteren een ten vliegen de pan uit, Washington ctionaris van de Egyptische kost te veel, dus het mes erin. En de itsveiligheidsdienst in Cairo be- sociale sector moet het ontgelden. In Fords begroting voor het fiscale jaar 1977 staan bezuinigingen van 20 miljoen dollar op sociale program ma's aangekondigd. Niet alleen Ford, maar ook de andere conservatieve presidentskandidaten hebben aangkondigd dat er op bij stand en aanverwante programma's bezuinigd moet worden. 1976 lijkt het Jaar te worden dat aan de „great society"-programma's voor ge zondheidszorg, werkgelegenheid en voedselsubsidies voor de armen, die ln de Jaren '60 tot stand kwamen, een einde zal maken. Eén van die programma's die nu on der zware bezuinigingsdruk staat is iden lid "zijn geweest van Libische het Food Stamps programma. Het programma betekent voedselsubsi dies voor mensen met lage inkomens door middel van bonnen. Zij die in- l81 dgemaakt. gens de Egyptische dagbladen Al tram en Al Akhbar zouden reeds Egyptenaren bij de grenspost Al loum zijn aangekomen. Acht van i zouden zijn mishandeld en 6sten onmiddellijk in een zieken- s worden opgenomen. Er wonen jibië in totaal ongeveer 250.000 3 yptenaren. in Libië gevestigde Arabische Colutionaire Persbureau heeft de ichten uit Cairo over de uitwijzin- een „nieuwe leugen" genoemd verklaarde dat de berichten elke tod van waarheid missen, in Egypte gearresteerde Libiërs chtingendiensten en opdracht Jben gehad om vooraanstaande yptenaren te doden. Het programma was in de jaren zestig opgezet omdat er vrjwel geen vooreieningen bestonden voor men sen die te arm waren om eten te kopen. De enige voorziening die er was, stamde nog uit de tijd van de depressie en betrof het uitdelen van landbouwoverschotten aan de ar men. Maar dit voedsel was van een dergelijke kwaliteit dat de boeren het zelfs niet goed genoeg vonden voor hun varkens. In tien jaar is de voedselsubsidie enorm gegroeid. Op het ogenblik krij gen 19 miljoen mensen voedselbon nen, en dat kost de federale regering 6 miljard dollar. Ford wil dat met 1.2 miljard dollar verminderen en daar mee 6 miljoen mensen die nu bonnen ontvangen van het programma af voeren. Fords redenering is dat deze zes miljoen eigenlijk niet arm zijn, maar tot de lagere middenklasse be horen en dus ten onrechte de voedsel subsidie ontvangen. Verschillende welzijnsorganisaties hebben aangekondigd dat zij acties zullen ondernemen tegen de plan nen. Hun kritiek is dat de minimum loontrekkers hierdoor extra bena deeld worden en dat de gezondheid van velen in gevaar komt. Familie Stevens Wat betekent het voor een gezin om niet langer in aanmerking te komen voor de bonnen? Voor de familie Stevens zou het een ramp zijn. Zij wonen in een houten huis op een landweg in de staat Massachusetts (de staat met het hoogste werkloos heidspercentage). Jack is 35 jaar, hij is los werkman, en vindt het steeds moeilijker om werk te vinden. In de zomer verdient hij wat extra's met zijn winkeltje in visgerel, en in de winter verkoopt hij hout voor de open haardvuren van rijke New Yor kers die hier hun tweede huis heb ben. Peggy, zijn vrouw werkte vroe ger als serveerster, maar blijft nu thuis om voor de jongste kinderen te zorgen. Vooral haar vier jaar oude zoontje heeft veel aandacht nodig, omdat hij een speciaal dieet moet volgen vanwege een darmaandoe ning. De Stevens hebben nog twee kinderen van lagere school leeftijd. Jack verdiende vorig Jaar 7000 dol lar, dat was al minder dan het Jaar daarvoor. Na betaling van huur (200 dollar per maand), verwarmingskos- ten en doktersrekeningen hield hij per maand zo'n 170 dollar over voor eten, kleren en onvoorziene omstan digheden. Hij en Peggy konden het niet bolwerken. Ze vroegen om voed selbonnen. Nu betalen ze iedere maand 120 dollar en daarmee kun nen ze voedsel kopen tot een waarde van 220 dollar. Ze krijgen dus 100 dollar subsidie. De Stevens hebben al op het al het mogelijke bezuinigd. Maar zij zullen als Ford's plannen doorgaan de bonnen niet langer ont vangen. Wat dan? Peggy: „Dan weet ik "het echt niet meer. Jack zoekt voortdurend naar werk, maar er is hier gewoon geen werk. We besparen al enorm op het eten door de tuin en de kippen, ik maak de kleren van de kinderen voor een groot deel zelf. Ik zou kunnen gaan werken, maar ik kan hier op het platteland geen kinderoppas krij gen. Om je de waarheid te zeggen, ik weet niet hoe we zonder de bonnen de volgende winter moeten door komen." Noden van het gezin Jack en Peggy behoren niet tot de echte armen (die Amerikanen die onder de officiële armoedegrens le ven, 6000 dollar per jaar). Maar ze vinden het wel moeilijk om de eindjes aan elkaar te knopen en de voedselbonnen gaf ze net het beetje ademruimte wat ze nodig hebben. Mensen die voedselsubsidie krijgen betalen hun inkopen met bonnen en de cassière en iedereen achter je weet heel goed datje met bonnen betaalt omdat je arm bent. Hier een supermarkt in Mooresville, Indiana. Om 't in aanmerking te laten komen voor voedselsubsidie gaat de rege ring uit van de individuele noden van elk gezin. Door een ingewikkeld systeem van aftrekkingen kan ie mands bruto inkomen tot een reëel netto inkomen worden terugge bracht. Het kan zijn dat iemand met een goed inkomen maar buitenge woon hoge lasten voor de bonnen in aanmerking komt. De criteria wor den door de regering en het congres bepaald. Ford heeft nu aangekon digd dat hij eigenhandig de criteria zal veranderen, buiten het congres om. Zo stelt Ford voor om schoolgeld niet langer als aftrekbaar toe te staan. Moeders met kinderen boven de zes jaar moeten zich bij een ar beidsbureau als werkzoekende in la ten schrijven en lonen accepteren van 1.30 dollar per uur (vier gulden) (ook al kost een kinderoppas bijna evenveel). En om misbruik tegen te gaan moeten alle bonnen van handtekeningen voorzien zijn en moet men elke maand een bewijs van inkomen tonen. De meeste kritiek op Fords plannen komt op dit moment van maat schappelijk werkers. Een van hen, Willeen Austen, een jonge zwarte vrouw die in het district waar de Stevens wonen bepaalt wie in aan merking komt voor de bonnen, zegt: „Voor ons staat vast dat wie er ook beslist, het congres of president Ford, het mes gaat onherroepelijk in het programma. Alleen de vraag is hoeveel wordt er bezuinigd. Ford's plannen gaan duidelijk te ver. Hij bezuinigt niet, hij amputeert. Het food stamps programma is nog lang niet volmaakt en nu al beginnen ze het af te bouwen. Hier ln dit gedeelte van Massachusetts wonen er heel wat mensen die uit misplaatste trots nooit om de bonnen komen vragen, terwijl ze ze hard nodig hebben. Ech te Yankee-trots. Hun voorvaders kwamen een paar eeuwen terug, be rooid van de boot, zwoegden zich kapot in de bossen, maar kwamen vooruit. En de afstammelingen den ken dat vandaag aan de dag nog dezelfde regels gelden. Vooral de ou den van dagen hebben die schroom, en zij hebben de bonnen Juist erg nodig. Natuurlijk, het is niet makkelijk, want tenslotte betaal Je Je inkopen met de bonnen en de caissière en iedereen in de rij achter je weet heel goed, dat je met bonnen betaalt om dat je arm bent. Een ander probleem is dat men twee keer per maand bonnen moet kopen, dat betekent dat er iedere keer een grote som geld moet worden wegge legd. Dat vraagt van de mensen dat ze met hun kleine beetje geld zeer economisch omgaan. Maar vaak zijn er onvoorziene rekeningen en dan gebeurt het herhaaldelijk dat de mensen het geld niet hebben om de bonnen te kopen. De regel is heel strikt geen geld, geen bonnen. De bezuinigingen zullen tot gevolg hebben dat een derde van mijn cliën ten niet langer in aanmerking komt. Tot nu toe is er geen paniek, de mensen zijn niet op de hoogte. De allerarmsten blijven de bonnen krij gen. De anderen zullen gedwongen worden goedkoper, slechter en min der voedsel te kopen, daarmee hen zelf en hun gezin in gevaar bren gend". Freke Vuyst is een Nederlandse free lance journalist in New York, die vanaf heden met zekere regelmaat bijdragen aan onze krant zal leveren. vouwd om een deel van de illegale vakbeweging te erkennen. Er bestaat in Spanje nog maar één officiële vakbond, de CNS, die onder direct toezicht van de overheid staat en waarvan werkgevers en werkne mers verplicht lid zijn. Een groot deel van de Spaanse arbeiders zijn daar naast georganiseerd in illegale bon den, waarvan vooral de zogenaamde Commissiones Obreros (Arbeidersco mités) grote invloed hebben. De rege ring zou nu bereid zijn om een eind te maken aan het verplichte CNS- lidmaatschap. Bovendien zou zij bij de volgende verkiezingen van vak bondsfunctionarissen ook kandida ten van de illegale bonden willen toelaten. Er bestaan nu ook al door de arbei ders gekozen illegale personeelsver tegenwoordigingen. maar die worden niet tot de onderhandelingen met de werkgevers toegelaten. Erkenning van deze illegale delegaties is één van de eisen bij bijna alle grote stakingen in Spanje. Nauwere samenwerking met de illegale vakbeweging zou van de Spaanse regering een poging kun nen zijn om de huidige arbeidsonrust ln te dammen. Juist deze arbeidson rust, waarbij ook steeds weer politie ke eisen naar voren komen, heeft de Spaanse regering tot nu toe de groot ste problemen opgeleverd. Van een onzer redacteuren JERUZALEM Op de westelijke Jordaanoever breidt de onrust onder de Palestijnse bevolking zich uit. Na het gemeentebestuur van Nabloes, zyn de gemeentebesturen van drie verdere steden Ramalah, Bir Zelt en El Blrah uit protest tegen de Israëlische bezetting en het hardhandig optreden van Israëlische militairen bij demonstraties van scholieren en studenten afgetreden. Volgens de Israëlische kranten is dit de ernstigste crisis op de westeiyke Jordaanoever sinds de Israëlische verovering van het gebied tijdens de Zesdaagse Oorlog ln 1967. Geduren de de afgelopen weken is het her haaldelijk tot botsingen gekomen tussen stakende Palestijnse scholie ren en de Israeyiische bezettings macht. Zwaarbewapende Israëlische militairen hebben betogingen van Jonge scholieren met geweld uiteen gejaagd en werden er tientallen men sen gearresteerd. De scholieren be stookten de militairen met stenen en zetten autobanden ln brand. Vaak gingen de betogingen gepaard met demonstratieve winkelsluitingen. Wantrouwen De demonstraties richten zich tegen een uitspraak van een rechter in Jeruzalem waarbij joodse godsdienstoefeningen op de Tempel berg worden toegestaan, en tegen de Israëlische militaire bezetting als zo danig. Terwille van de handhaving van de openbare orde stonden de Israëli's in het verleden alleen de moslems toe om op de Tempelberg, die voor zowel moslems, christenen als Joden heilig is, te bidden. Ofschoon de staat Israël tegen de uitspraak van de rechter in hoger beroep is gegaan, was dit niet vol doende om het wantrouwen van de Palestijnse bevolking in de bezette gebieden Jegens de Israëli's weg te nemen. LAGOS/LONDEN (AFP. Reuter) Nigeria's federale regering heeft gisteren de doodvonnissen tegen 32 mensen die waren betrokken bij de mislukte staatsgreep van afgelopen februari bekrachtigd, zo heeft Radio- Nigeria bekendgemaakt. De dood vonnissen zijn 'onmiddellijk' uitvoer baar. Onder de veroordeelden bevindt zich ex-minister van defensie generaal- majoor I. D. Bissalla. Verder zijn vier luitenant-kolonels en zes majoors ter dood veroordeeld. Volgens de radio zijn in verband met de staatsgreep, welke het Nigeriaan- se staatshoofd, generaal Moertala Moehammed het leven kostte, 125 mensen gearresteerd. Veertig van hen waren inmiddels vrijgelaten. De leider van de mislukte staatsgreep, lultenantrkolonel Boe- kar Dimka, is gisteren aan de pers getoond. Het radlostatiqn meldde niet of hij ook ter dood is veroor deeld. PARAMARIBO (ANP) De pa trouille van de Surinaamse krijgsmacht, die vorige week woensdag na een oefening ln het binnenland in Afobaka had moeten aankomen, is nog steeds spoorloos. De patrouille bestaat uit 27 militai ren en zes burgers. De patrouille vertrok maandag 23 februari vanuit Langetabbetje aan de Marowijne voor een oefening het binnenland in. De oefening was be doeld als training voor het opsporen van infiltranten. De patrouille moest naar het westen trekken en bij Afo baka bij de Brokopondo-stuwdam uitkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7