Vragen over,ver bouwde' Starfighter gefundeerd dichtbij Fokkers aandeel -jnentaar "inig artsen Jr sociale jeeskunde De Lockheed-affaire en prins Bernhard (4) -chtbrug(je) lien Teheran 'Schiphol 12010 Van Doorn houdt Amicales goed in de gaten vriendelijkheid is maar alles sprekend kinderjaar groen opgelucht kom terug 12 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 jldomroep IVereldomroep hebben twee nse nieuwslezers met de hen )lfcde berichten geknoeid. Er ifbij de uitzending bepaalde j of zinswendingen weggelaten, ideel zouden kunnen strekken r|uiüige Zuidafrikaanse minder- Lring met haar bewind van tot tevredenheid dat de We- zelf direct na de ontdekking heeft genomen dit soort voorkomen, 't Is misschien wel je vreemd dat mensen buiten euve'en moesten ont- md maar alia. de reactie was oppn goed. aanleiding nog even op deze :rug te komen, omdat zij raakt ran de belangrijkste opdrachten Wereldomroep heeft. De Werel- wil niet alleen via de korte- contact houden met Neder- alle uithoeken van de wereld, wil ook Nederland en Neder- lukten aan het buitenland en Iers presenteren. Iittig werk, als wij daarbij maar lenken dat het beeld van Ne- iet alleen bepaald mag worden hooggekwalificeerde ex- ikten van industrie en Even belangrijk moet zijn ie uitzendingen iets doorklinkt frmen en de waarden, die wij rderland voorstaan: democra- billijkheid, respect voor min- en aandacht voor de maat- ijk zwakken. zaken die evenzeer het beeld 'fiA land dienen te bepalen als en bloembollen. Misschien zijn uitzendingen naar de Derde (en voor de onderdrukten in jen wereld als Zuid-Afrika) voor "flvorming van ons land nog wel jker dan die materiële goe- 'aar hebben die arme stakkers immers toch geen geld voor. de Wereldomroep voor de de hongerigen en de machte- lers in de wereld een teken kan laruit zij hoop, verwachting en 'Je putten het komt ons voor ^dan een beeld van ons land j^en wordt waarop wij zeker zo innen zijn als op het door onze j pederen gekleurde beeld, dat nu sterke mate in de uitzendingen in verslaggever 2HT De behoefte aan soci- leeskundigen is groot maar er omi er niet genoeg opgeleid. „Er langzamerhand een noodtoe- te ontstaan", zei prof. dr. L. a, voorzitter van de Algemene indse vereniging voor sociale kunde, gisteren op een leden ering. j mtal aanmeldingen van artsen !h willen specialiseren in een i takken van sociale genees- j (zoals jeugdgezondheidszorg, en bedrijfsgeneeskunde, ver- igsgeneeskunde) is ruim twee- groot als het aantal beschik- ileidingsplaatsen. Prof. Bure- idt dat de overheid de oplei- ipaciteit zal moeten aanpas- i de grotere vraag vanuit de leidszorg en aan de grotere illing bij de artsen. H. Hogeiziel (Groningen) dat er veel meer mensen zul- imen met „relatieve" ge- Idsstoomissen, die niet kli- te genezen zijn, maar die wel nctioneren in de samenleving llijken. Er zijn veel mensen ronische klachten, met sociale lotionele problemen en met evoelens, die „het niet meer _Jiten". Zij worden steeds afhan- S1 r van de gezondheidszorg en lale verzekering, ciaal-geneeskundigen hebben le^g lang niet op alle problemen rotwoord. Het is hun taak, de s gezondheid te bewaken en te e't' eren, en wel op zo'n manier p( vrijheid en ruimte overbljft en eigen beleving van de ge- ifcid door ieder individueel UN' De sociaal-medische we- aj ap, aldus prof. Hogerzeil, zal ill tennis dan ook moeten delen ivr mens die het aangaat, en hem >8 prekspartner moeten toelaten. Dit is het vierde artikel in een serie over de ontwikkelingen om de Lockheed- affaire. Het eerste verscheen op vrijdag 5 maart, het tweede op zaterdag 6 maart en het derde op dinsdag 9 maart. Door Huib Goudriaan li?11 verslaggever >HOL Martinair Holland rgt momenteel het vervoer van miljoen kilo consumptie-eieren pvrieskippen naar Teheran. Dit n grootste luchtvracht transport t maatschappij ooit heeft uitge- Martinair heeft nu een T >rug tussen Schiphol en Tehe- fn Iran en heeft daarvoor alle afstandsvliegtuigen van haar "ingezet: twee reuzentoestellen «t type DC-10 en twee machines t type DC-8. Deze vier vliegtui- Iforgen ervoor dat elke 17 uur [d 10 kilo kippen en eieren de lucht r Jkele maanden transporteert de schappij kippen en eieren naar maar tot nu toe op iets beschei- schaal. Aan het eind van het kwartaal van dit jaar zullen in j. 1 57.5 miljoen eieren en 3,5 mil- kippen naar Iran zijn overge- -i it. Het grootste deel daarvan I uit Nederland. De rest is af- ^tig uit andere Europese landen, ^ëerst over de weg naar Schiphol AMSTERDAM Zestien jaar geleden, enkele dagen voor Kerstmis 1959, besloot het ka binet-De Quay een nieuw Ne derlands gevechtsvliegtuig te kopen van de Lockheed- vliegtuigfabrieken. De keuze was gevallen op de F-104 Star fighter, inplaats van op de Mi- rage III van de Franse vlieg tuigfabriek Dassault. Op 29 maart 1960 vertelde minister van defensie ir. S. H. Visser de Tweede-Kamer dat de Star fighter was gekozen op zuiver militair-technische gronden, waarbij wel een grote rol speel de dat de Nederlandse indus trie orders zou krijgen en Ne derland met de naburige NA- VO-landen hetzelfde toestel in onderhoud zou hebben (de ver langde „standaardisatie"). Staatssecretaris voor land- en luchtmacht M. R. H. Calmeijer roemde het toestel nog eens we gens het lage ongevallenper centage en na een middag pra ten ging de Kamer met de koop akkoord. Pas twee jaar later, meido 1961, en in 1962 werd volgens ex-vice-president A. C. Kotchian van Lockheed een miljoen dollar uitbetaald om in Nederland een „gunstig kli maat te scheppen voor het plaatsen van vliegtuigorders". Waren deze steekpenningen dan na betalingen voor verleende diensten? Of werd het geld uitbetaald om zoals Ernest Hauser in 1961 en 1962 ijverig in zijn dagboeken neerpende de voor de industrie winstgevend en door de toenmalige Westduitse defensietop noodzakelijk geachte verbouwingen van de Starfighter door te drukken? De verbeteringen moesten de Starfighter, die oorspron kelijk door de Lockheed-fabriek in Californië was uitgebracht als onder scheppingsjager, veranderen in een schaap met vijf poten, een „alles- kunner" met eigenschappen voor de aanval, zowel als voor de verdedi ging. Mede op aandrang van West- Duitsland, waar toen de CSU-leider Franz-Josef Strauss minister van de fensie was, kreeg het toestel de drie ledige taak van onderschepper, van jachtbommenwerper met de moge lijkheid atoombommen af te gooien en van foto-verkenningsvliegtuig. Volgens een recente publicatie in het dagblad Herald Tribune was West- Duitsland sterk gebaat bij het in li centie bouwen van de Starfighter, omdat op deze manier de na de Twee de Wereldoorlog lamgelegde Duitse vliegtuigindustrie weer op poten kon worden gezet (de nieuwste technische kennis kon worden over genomen). Aarzelingen Toen de Starfighter was gekozen, zou Franz Strauss voorstander zijn geweest van de kostbare uitvoering van het toestel, van de „alles- kunner", maar de Nederlandse luchtmachtofficieren en bewindslie den aldus Herald Tribune deinsden in 1960 en 1961 terug voor de kosten van de verbouwde F-104 Starfighter. Volgens Ernst Hauser, die dit ook vertelt in zijn dagboeken, heeft de Lockheed-fabriek, kennelijk gebaat bij de verbouwingen, daarom prins Bernhard verzocht tussenbeide te komen. Nadat de aarzelende Ne derlandse functionarissen waren overtuigd van de noodzaak van de verbeteringen aan het toestel, werd aldus Hauser de prins beloond met een miljoen dollar. Alvorens dieper in te gaan op de veranderingen („modificaties") aan de Starfighter, een zijsprong naar West-Duitsland. Evenals in Neder land ging in Duitsland de keuze hoofdzakelijk tussen de Franse Mi- rage III, de Amerikaanse Grumman Super-Tiger en de Starfighter F-104. Hoewel de Duitse Luftwaffe de voor keur gaf aan de Mirage of de Grum man Super-Tiger (aldus het weekblad Der Spiegel van 16 februa ri jongstleden) werd in 1958 een contract afgesloten met Lockheed voor de bouw in licentie van 1200 Starfighters F-104 G (waarbij.de let ter G. slaat op Germany). Ex-minister van defensie ir S. H. Vis ser, nu burgemeester van Den Helder. Ex-minister van defensie van West- Duitsland, Franz-Josef Strauss: .aangevallen deor zijn voormalige vriend Hauser. Een motief voor de Westduitsers om de Starfighter te kiezen was, zoals gezegd, de wederopbouw van de Duitse vliegtuigindustrie. Volgens Hauser werd Strauss bovendien er toe verleid het toestel te kiezen door een gift van zestien miljoen gulden in de partijkas van de Beierse CSU. Bij het bekendworden van Hausers aantijgingen, begin februari van dit jaar, ging Strauss tot de tegenaanval over. Hij lanceerde in tal van Westduitse bladen en voor de televi sie heftige ontkenningen en kreeg van de rechtbank in München ge daan, dat het weekblad Stern, en daarmee alle andere media, geen woord meer mochten weergeven uftt de dagboeken van Hauser. Maar in hoger beroep werd Strauss in het ongelijk gesteld, zodat diens aanval op de persvrijheid werd gestuit. Cheques Het Duitse weekblad Der Spiegel mengde zich op 23 februari in de strijd met het afdrukken van een voor Strauss belastende chèque. De chèque toont aan dat Strauss in 1963 een lening van 4800 Mark van een CSU-bankrekening aan Hauser liet overmaken. Hauser, die zegt intiem bevriend te zijn geweest met Strauss (in 1963 trad Franz-Josef Strauss op als peetvader van de zoon van Hau ser, die Ernest Alfred FRANZ- JOSEF als doopnaam kreeg) had in de jaren zestig dus financiële trans acties met de door Strauss geleide CSU. Bovendien drukte Der Spiegel een chèque af van duizend Mark als eerste terugbetaling op rekening van de CSUDe Amerikaanse se naatscommissie zou trouwens over een brief beschikken, waarin Strauss zijn ex-vriend Hauser aanbeveelt voor een functie bij Lockheed. Hoogstwaarschijnlijk heeft Hauser dank zij deze aanbeveling van 1961 tot 1964 kunnen werken op het bu reau in Koblenz, dat de bouw van de Starfighter voor Europa begeleidde. In die periode schreef Hauser zijn dagboeken. Inmiddels heeft de CSU laten weten dat bovengenoemde fi nanciële procedure met Hauser slechts verband hield met een „pu- blic-relations-opdracht van de CSU aan Hauser." Senator Church, die het onderzoek van de Amerikaanse senaatscom missie leidt, heeft nu (woensdag) be kendgemaakt dat de getuigenver klaringen over de steekpenningen in West-Duitsland dermate met elkaar in strijd zijn, dat de commissie niet heeft kunnen vaststellen wie de waarheid spreekt. Daarom zullen de getuigenverklaringen niet openbaar worden gemaakt. De Westduitse re gering kan wel de beschikking over de stukken krijgen, indien daarom zou worden vereocht. Druk uitgeoefend? Leden van de Amerikaanse se naatscommissie hebben in West- Duitsland dr. Günther Frank-Fahle, die Lockheed-vertegenwoordiger was in Duitsland, gehoord. Maar Frank-Fahle die met Strauss moet hebben onderhandeld, is zo oud dat hij zich niets meer kan herinneren. Interessant is dat dr. Günther Frank-Fahle voor de Tweede Wereldoorlog een van de jongste di recteuren van het Duitse wereldcon cern IG-Farben was en volgens een na-oorlogse Amerikaanse se naatscommissie een rol speelde in het industriële spionagenet van IG- Farben, dat weer samenwerkte met de Duitse Wehrmacht en de Abwehr, de contra-spionagedienst van admi raal Canaris. Frank-Fahle wordt ook in Hausers dagboeken genoemd. „Hij verzette zich." aldus Hauser, „tegen de beslissing van Lockheed een deel van zijn commissie over te dragen aan de CSU, waardoor Strauss woedend werd." Het optreden van Franz-Josef Strauss in de Lockheed-affaire is van belang voor Nederland, omdat hij naar wordt beweerd druk op Ne derland probeerde uit te oefenen om voor de Starfighter te kiezen. De Nederlandse beslissing zou namelijk zo belangrijk zijn, omdat met het oog op de standaardisatie België, Luxemburg en Italië die zouden na volgen. Op 15 december 1959 een week voordat ons kabinet voor Lockheed koos liet Strauss zich reeds ontvallen, dat Nederland de Starfighter had gekozen. Strauss kwam ook in het najaar van 1959 in een Arnhemse kazerne met minister Visser praten. Overigens houdt Strauss nu vol, dat hij meer voor de Mirage voelde, teneinde president de Gaulle voor de Europese zaak te winnen. Kolonel Stokla De aan het Starfighter-project deel nemende landen richtten in 1960 een 6c3036 BANKHAUS POEXSCEN. MARX CO. DiutciJofi n/ncn/*nit:£7i Sfo&tA* ,7 De door Der Spiegel afgedrukte cheque van 4800 Mark. ondertekend door Strauss AMSTERDAM In persbe richten is wel gesuggereerd, dat de toenmalige Koninklijke Nederlandse Vliegtuigfabrie ken Fokker al een produktie- lijn voor assemblage had opge zet voor de Starfighter, vóór dat het kabinet-De Quay in december 1959 besloot tot aan koop van het toestel. Daarom zou de beslissing in feite ter wille van de werkgelegenheid „opgelegd" zijn geweest. Fokker VFW (later gefuseerd met de Duitse Vereinigte Flugzeug Werke) geeft hierop thans als commentaar: Fokker behoorde destijds (in 1961) tot de zogenaamde North Group, een corsortium van vliegtuig fabrieken, dat de bouw van 350 Starfighters voor de Duitse en Nederlandse luchtmacht voor zijn rekening zou nemen. Tot dit consortium behoorden be halve Fokker ook Aviolanda en de Duitse fabrieken Ham burger Flugzeugbau, Weser Flugzeugbau en Focke Wulff. Van deze produktie heeft Fok ker een derde van het werk geleverd, behalve de bouw van tiptanks, de vleugels en het laatste deel van de romp verzorgde de fabriek ook de eindassemblage. Fokker is er van 1961 tot mei 1965 mee bezig geweest. In november 1961 vloog het eerste testvlieg tuig en in december 1962 werd het eerste operationele toestel afgeleverd. De rest van de Duitse Starfighters werd ge bouwd door de zogenaamde South Groep, waaraan onder meer Zuidduitse en Italiaanse fabrieken deelnamen. bureau op in Koblenz, dat de bouw van het toestel voor Europa zou be geleiden. Dit bureau, het North At lantic Starfighter Management Offi ce (NASMO) werd geleid door kolo nel (nu luitenant-generaal b.d.) ir. H. K. Stokla. Hauser zegt dat Stokla bestookt werd met wijzigingsvoor stellen op het toestel door luchtmachtstaven en door toeleve ringsbedrijven. „Veel veranderingen, die de Duitsers wilden doordrijven, werden door Stokla tegengehouden, waarop Lockheed contact op nam met Teengs Gerritsen, die dit met de prins zou bespreken," vertelt Hauser. Stokla reageert hierop in het weekblad de Nieuwe Revu van 30 januari: „Natuurlijk heb ik gemerkt dat naast veiligheids- of technische voorstellen, sommige meer gericht waren op de belangen van de indu strie dan van de klant." Volgens Stokla is Hausers bewering dat de prins druk uitoefende grote onzin. Hauser houdt vol dat Lockheed- mensen op 24 oktober 1961 in een Haags hotel overlegden met H. Teengs Gerritsen, vriend van de prins en Lockheed- vertegenwoordiger in Nederland, hoe de wijzigingen konden worden doorgedrukt met behulp van prins Bernhard. Teengs Gerritsen diende in januari een strafklacht in tegen Hauser en Nieuwe Revu wegens smaad en noemt de aamtijging dat prins Bernhard geld van Lockheed heeft gekregen „belachelijk". Overigens gaf Teengs Gerritsen vorig jaar zijn erewoord aanNRC-Handelsblad.dat hij nooit voor een andere vliegtuigfa briek, Northrop, had gewerkt. Twee weken later, op 27 juni, bekende hij enkele jaren geheim adviseur van Northrop te zijn geweest. Een „niet rechtuit-zijn", dat Teengs Gerritsen nu in hoge mate betreurt. Kosten In 1963 kwamen de vele veranderin gen aan de Starfighter ook ter sprake in de Tweede Kamer. De toenmalige minister van defensie P. de Jong, vertelde dat er in totaal negentig wijzigingen waren aangebracht. Er waren ook vragen naar de kosten. De verbouwingen zouden niet meer dan tien procent van de prijs per Star fighter hebben uitgemaakt. Minister Visser had in zijn begrotingswijziging van 12 maart 1960 het toestel voor een "vlieg-weg-prijs" van 4,5 miljoen gulden opgevoerd, terwijl de aanvul lende wijzigingen op 1,7 miljoen per toestel zouden komen. De prijs werd dus totaal 6,2 miljoen gulden. Minis ter De Jong gaf in 1963 toe dat de aanvankelijke ramingen overtroffen konden worden. Hauser: de totale kosten per Starfighter liepen zodanig op, dat nooit meer zal kunnen wor den nagegaan hoeveel het heeft ge kost. Volgens het Amerikaanse tijd schrift Aviation Week Space Technology van augustus 1962, is de Starfighter tenslotte 8,2 miljoen in plaats van 6,2 miljoen gulden per stuk gaan kosten. "De Europeanen zijn er met open ogen ingevlogen. De kosten voor onderzoek en ontwikke ling zijn altijd verzwegen", vertelde een NAVO-functionaris in 1962 aan Aviation Week. Duidelijk is dat in het begin van de jaren zestig de kosten van het Starfighter-project door de wijzigingen aanzienlijk stegen. Weerstanden van het parlement en van de publieke opinie moesten wor den overwonnen om het project door te zetten. Lockheed kétn er in deze periode belang bij hebben gehad, be trokken functionarissen aan te moe digen met steekpenningen. Ook in Duitsland werden in de jaren zestig vragen gesteld over de kosten (Bonn gaf in totaal 7,5 miljard Mark uit voor de toestellen). De Westduitse reken kamer maakte in 1971 bekend, dat de Bondsdag over de technische en fi nanciële risico's van de plannen niet voldoende en gedeeltelijk zelfs on juist was voorgelicht. De Duitse luchtmacht vloog met to taal 916 toestellen waarvan er 178 neerstortten. De vraag wordt gesteld of het grote aantal ongelukken wel licht te wijten was aan de vele veran deringen, waardoor het toestel min der veilig kan zijn geworden. „Het was een onvergeeflijk toestel, dat niet met menselijke capaciteiten kon worden gevlogen," zegt de Ameri kaanse advocaat Belli, die voor vijf tig weduwen van Westduitse Star- flghter-piloten vier miljoen gulden smartegeld heeft losgekregen. Neder land kocht 138 Starfighters, waarvan er 21 verongelukten. Franz-Josef Strauss heeft er nu op gezinspeeld, dat Ernst Hauser weieens een werktuig zou kunnen zijn van de KGB, de Russische geheime dienst. VOLGENDE KEER: Prins Bernhard UTRECHT Als de Marokkaanse Amicale-verenigingen inderdaad controle-instanties zijn van de Ma rokkaanse regering passen ze niet in dit land. Dit zei minister Van Doorn (CRM) bij de opening van centra voor buitenlanders in Utrecht. Ne derland is immers, aldus de minister, een land met een democrarische or de waar vrijheid van meningsuiting gewaarborgd dient te zijn. onder redactie van loessmit Hoe zal er dan gereageerd worden op een poster met een welgemeend gefeliciteerder op, afkomstig van volkomen onbekenden? In Rotterdam is dat gebeurd. Daar hingen op een ochtend, op de meest vitale punten van de stad, 250 posters met zomaar „gefelici teerd" er op, bedoeld voor alle Rotterdammers die zelf mochten uitmaken waarmee ze gefelici teerd wilden worden. Behalve de hoofden van zes jonge (en verder anonieme) Rotterdammers plus de felicitatie stond er alleen in een hoekje „Richting Irreële Re- klame". Kleis de Koning is een van die zes, die de RIR in het leven geroe pen hebben. Peter, Job, Harry, Koos, Leo en hij hebben de zaak opgezet en bekostigd, daarbij ge holpen door een achterban die assisteerde met plakken en een voordelige manier wist om de affi ches te drukken en aan lijm en zo te komen. Het plan kwam met nieuwjaar op. Kleis: „Iemand zei: ik zou best iedereen gelukkig nieuwjaar willen wensen. We heb ben er toen over zitten praten en kwamen tot de conclusie, dat ie dereen nog wel zulke ge meenplaatsen gebruikt, maar veel verder komen ze niet, laat Het theoretische deel van het rij examen zal in België met ingang van volgend jaar niets meer weg te hebben van wat de kandidaten daar en bij ons nu nog wordt opge dragen. Geen lijsten meer met vragen over moeilijke situaties op de weg, waarachter de kandidaat het enig juiste antwoord moet in vullen. maar een sprekend exa men: wie zijn rijbewijs wil halen krijgt dan een serie dia's voor zich, die allemaal genomen zijn vanaf de bestuurdersplaats. De dia's ge ven dezelfde netelige verkeerssitu aties te zien als tot nu toe op papier en een bandrecorder geeft er drie oplossingen bij, waaruit de kandidaat de enig juiste moet kie zen. Er wordt in België hard ge werkt aan de verbetering van de verkeersveiligheid en het gaat er al de goede kant op: in de tweede helft van vorig jaar blijken er 25 procent minder slachtoffers in het verkeer gevallen te zijn dan in dezelfde tijd een jaar eerder. Die opvallende daling wordt vooral toegeschreven aan de ook in Bel gië verplichte autogordels. staan tegen een ifreemde. En toen besloten we om zelf eens iets aar digs tegen iedereen te zeggen." De mensen zijn over het algemeen niet aardig tegen elkaar. Wie zo maar spontaan vriendelijk is te gen een vreemde, wordt vaak ge wantrouwd. Vriendelijkheid wordt nogal eens gebruikt als middel om een bepaald doel te bereiken. Eerst werd toen de Richting Ir- reëele Reklame bedacht. Irreëel, omdat „vriendelijkheid helemaal niet reëel is. De mensen vinden het gek. als je als vreemde welge meend tegen je zegt: hallo, hoe gaat het? Daar moeten we over heen." En zo kwam de poster, die. zegt Kleis. afwijkt van alle ande re: „Alle posters, zelfs de meest ideële, dringen je iets op: stem op die, ga daar heen, rook dit. eet of drink dat. Altijd moetje iets doen. Wij wilden dat de vriendelijkheid van de mensen die de poster zou den ophangen, zelf uitging. Er stond helemaal geen adres op de poster, maar niettemin zijn er heel wat reacties op gekomen. Van een wijkagent bijvoorbeeld, die de zonder vergunning ge plakte posters niet verwijder de, maar alleen „gefeliciteerd" zei. Op veel plaatsen wordt er over gepraat. „Veel meer dan we verwacht hadden. We hebben nie mand iets horen zeggen als: die lui zijn zeker een beetje gek. Dit was ook voor iedereen begrijpe lijk. Ik heb een tijdje in een we reldwinkel gestaan, maar daar ben ik goed stuk gelopen. De men sen die kwamen wisten er alles al van, maar de mensen die je wilde bereiken, zag je er vrijwel niet. Met onze actie bereiken we wèl erg veel mensen." Het vriendelijke gebaar is dus uitstekend overgekomen en de RIR laat het daar dan ook niet bij zitten. Vanavond wordt er verga derd over nieuwe plannen, want de actie moet warm gehouden worden. Een tweede poster komt er niet dat zou te afgezaagd worden wel iets dat net zo aan slaat. Binnen een maand zullen de Rotterdammers wel weer iets van de RIR horen, iets dat ze opnieuw vriendelijk stemt. Want vriendelijkheid is maar alles. Na het jaar van de vrouw, het monumentenjaar en alle andere speciale „Jaren" die we achter de rug hebben, staat er alweer een nieuw op stapel: het jaar van het kind. De Verenigde Naties hebben besloten daartoe 1979 uit te roe pen, nadat een Australische moe der secretaris-generaal Kurt Waldheim van de noodzaak over tuigd had. Althans dat beweert deze mevrouw Maureen Baumford uit de Australische stad Sydney zelf, een moeder van vijf kinderen, die eerst goedkeuring voor haar plan aan de Australische premier Malcolm Fraser vroeg en daarna naar New York reisde om er met VN-secretaris Waldheim over te spreken. Ze is nu in Sydney terug gekeerd met de mededeling dat het allemaal in orde is en dat de VN haar idee hebben overgeno men. Als ze haar boodschap goed heeft overgebracht, zullen we er dus nog wel meer van horen. Een onderzoek aan de universiteit van Oklahoma heeft een verba zingwekkende uitslag te zien gege ven: vrouwen zullen na het drin ken van precies evenveel alcohol als mannen een aanmerkelijk ho ger alcoholpercentage in hun bloed hebben dan die gelijk-op drinkende mannen. De onderzoe ker verklaart dat verschil, weet het blad De Bejaarden, hieruit, dat mannen meer spieren hebben en spierweefsel bevat meer water. De alcohol wordt in het lichaam van een man dus sterker verdund dan in dat van een vrouw. Maar ondertussen: zou een vrouw van de politie de blaasproef moeten doen. dan blaast zij al groen als haar man. die evenveel gedronken heeft, nog „onschuldig" achter het stuur zit. Deze eenvoudige kip uit San Anto nio in Texas kan haar eigen ogen nauwelijks geloven. Uitgeput maar voldaan beschouwt ze haar zojuist gelegde monsterprodukt: een ei van meer dan tien centimeter lengte. Het opgeluchte dier zal vermoede lijk liever niet nog eens zo'n presta tie willen leveren. De kinderen van een lagere school in het Franse dorpje Chaville heb ben met z'n allen een brief ge schreven naar president Giscard d'Estaing met het verzoek om als jeblieft hun meester terug te stu ren. De Jonge Jen-ouis Gérard ver vult op het moment zijn militaire dienstplicht in Verdun en dat zint de schoolkinderen niet. „K. .it u niet voor elkaar krijgen dat onze meester weer uit dienst mag?" schreven ze aan de president. „We missen hem zo. Het is op school niks meer aan zonder hem". De kinderen wachten nu in spanning op een antwoord uit het indru kwekkende Elysée. „Een grote witte hond, met hangoren, nee, die heb ik niet gezien."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5