Hood: voetbalhappening ullems terug in voetballerij Montreal: grootste Canadese para-militaire onderneming Korfbal-export naar Amerika Vierde etappe ook voor Maertens Protesten tegen kwalificatie-eis laamse kampioen speelt vijf wedstrijden in Nederland Oponthoud door demonstratie -NAC-trainer nu bij Vitesse feAFFEN Roda JC—PEC Van 24 maart tot 7 april Weer winst voor Jan Timman Tijdens Spelen waken 17.000 mensen over de veiligheid Te hoge cijfers bij turnen 12 MAART 1976 SPORT TROUW/KWARTET DAM De tienvoudige Su- uur: in Nijmegen tegen NEC; 11 au- zijnsstichtingen in Nederland zullen Surinaamse eredivisie. De club werd Santos (met i (met Pele. Pluminense en uit gustus, 18.30 uur: in Den Haag tegen meewerken. De evenementen begin- in 1945 opgericht en is met tien spe- Europa Rode Ster Belgrado en Mal- FC Den Haag en 15 augustus, 14.30 nen ongeveer een uur voor de wed- Iers hoofdleverancier van het natio- mö. Naast de op 16 januari veroverde uur: in Haarlem tegen Haarlem. Met strijd en bestaan uit het afsteken van nale team. dat in mei aan de kwalifi- landstitel heeft Robin Hood, waar- Go Ahead en enkele Westduitse en vuurwerk, optreden van Surinaamse catiewedstrijden voor het we- van alle spelers semi-profs zijn, ook Belgische clubs wordt nog onderhan- bands en in klederdracht uitgevoerde reldkampioenschap begint. voor de vijfde keer de beker gewon- deld over wedstrijden in augustus, dansen. Bovendien houdt men op de Ondanks de gemiddelde leeftijd van nen. Het betekende het derde achter- Manager van Coblijn verklaart dat dag van de wedstrijd in elke stad een 23 jaar, bezit het team een grote eenvolgende seizoen dat de „doublé" de komst van Robin Hood in de ver- Suriname-dag. internationale ervaring door wed- werd uitgereikt, schillende steden een grote happe- strijden om de Concacap-beker (ver- De thuiswedstrijden in Paramaribo van de wedstrijden zijn: 24 ning gaat worden. Om het voetbalge- Robin Hood is met Transvaal, dat gelijkbaar met een Europees beker- worden gemiddeld door 15.000 men- 0 uur: in Amsterdam tegen beuren heen worden een aantal cul- tien jaar gelèden in Nederland op toernooi), toernooien in Brazilië en sen bezocht 10 procent van de juli, 18.30 uur: in Rotterdam turele manifestaties georganiseerd, bezoek was, de belangrijkste vereni- wedstrijden tegen op bezoek komen- totale bevolking van de Surinaamse yenoord; 8 augustus, 14.00 waaraan de Surinaamse wel- ging in de uit tien ploegen bestaande de teams, zoals uit Brazilië Botafogo, hoofdstad. voetbal-kampioen FC Ro- zal /an 21 juli tot en met 15 vijf wedstrijden in Neder- len. Het is de eerste tournee st-Eurpa van de ploeg, die tderland bekende spelers als >y Mijnals, Michel Kruin en parendam heeft voortge- ORANGE De Belg Freddy Maertens blijft heer en meester in de wielerwedstrijd Parijs-Nice. Ook de vierde etappe van Valence naar Orange over 185 km. eindigde in een zege voor Maertens. In de eindsprint van het bijna complete peloton versloeg hij de Duitser Thurau en de Nederlander Jan Raas. Het was gisteren opnieuw een etappe waarin weinig gebeurde en er in het algemeen klassement ook praktisch niets veranderde. Die verschuivingen in het algemeen klassement kunnen vandaag wel ontstaan omdat dan on der andere de beruchte Mont Ven- toux beklommen moet worden. Enige opschudding ontstond er wel so Bolle !M Henk Wullems is terug. Ka een jaartje op non-actief te hebben gestaan, tekende hij een t bij de eerste-divisievereniging Vitesse, dat hem voor twee jaar als oefenmeester aan die idt. Per 1 juli neemt hij dan de leiding over van Jan de Bouter, waarmee dan voorlopig de Et te zijn teruggekeerd bij de Arnhemse ploeg. „Ik heb begrepen, dat de ipelers gelukkig zijn met »st. Het schijnt zo te zijn, dat heeft gezegd dat hij zijn met Vitesse wel wil verlen- lat er nu een echte trainer iras dan ook wel nodig. De entree was immers hoogst baar geweest. Hij was tij- niet meer dan een stroman toen hij de werkelijke trai- Vitesse, de Joegoslaaf Bula- it zijn A-diploma moest dek- llems: „Die stapte toen zo twee, drie op, omdat hij ad van de moeilijkheden die iging van oefenmeesters (de /oor hem maakte. En toen Bouter het verder dan zelf outer zal tot die eerste juli g behouden over het eerste Vitesse. Wullems: „Ik zou oest morgen kunnen begin- ik heb er begrip voor dat liet wil, omdat men fatsoen- eid wil nemen van De Bou- geloof ook dat hem straks >re functie in de club zal angeboden". 1PTIJD vindt dat hij een fijne aan heeft. „Ik kan me nu hele- i oriënteren op het elftal. Ik e tijd om uit te zoeken wat er a wat er mankeert aan deze ik kan nu eventjes inspelen estuur. Het is een rotwoord, zal zo een beetje de ie directeur worden van Vi- cteur, die zich dan wel zal chikken in de besluiten van lobbyisten. Wullems: „Maar rmaal bij besturen van beta- ibs. Is meneer Van Praag dan en hobbyist?" Wullems, nadat hij bij NAC slagen, een jaar lang niet als ester werkzaam is geweest, Nico Jansen zal zondag Feyenoord kunnen aantre- en Telstar. De Rotterdamse rd door de tuchtcommissie KNVB voor een wedstrijd it, naar aanleiding van de irt, die hij afgelopen zondag 'n de wedstrijd tegen FC Jansen kreeg bovendien een d voorwaardelijk en een boe- 200 gulden. t straffen zijn: !M J. Braan twee wedstrijden on- elljk en een boete van 100 gulden. rERDAM H. Suiker een onvoor- en een voorwaardelijk. H. Otto een irdelljk en 75 gulden. S. Lerby een onvoorwaardelijk en 150 "iDRECHT C Rij kens twee onvoor- en 150 gulden. TE— P. Krabbe eerste boeking in het 2 75/1976 wegens spelbederf, twee wed- nvoorwaardelljk en tot 1 Juli 1976 het egd om als aanvoerder op te treden. H. MulderiJ een onvoorwaardelijk, en de mogelijkheid om verweer ln te 5C ^n de omzetting van een voorwaarde- ln een onvoorwaardelijke, k' NGEN J. Laurens twee onvoor- k, tot 1 Juli 1976 geen aanvoerder en de 2 leid tot verweer. A SC E. van 't Oost een onvoor- lUJk en 100 gulden. M w Spindelaar een onvoorwaar- 100 gulden, pf.' L. Degens twee onvoorwaardelijk. raardelijk. 75 gulden en geen aanvoer- >c uli 1976. Voorts kregen drie spelers een tegen O. Overweg (FC Twente). H. IW) en B. Gerritsen (NEC) worden mondeling behandeld. Henk Wullems .Vitesse. heeft hij de band met de voetballerij niet laten verslappen. Wullems: Ik heb talloze wedstrijden bezocht, zo wel in de ere- als in de eerste divisie. En daarnaast is het zo dat de meeste jongens van Vitesse geen wildvreem de figuren voor mij zijn. Okay, ik ken ze dan nog niet allemaal persoonlijk. Maar door mijn tijd als trainer bij Blauw Wit en Willem n weet ik van de meeste wel wat voor soort voetbal lers het zijn". Komt terug op Bosveld en zegt: „Hij is nog altijd een speler met veel capa citeiten en ik geloof datzo'n man met ervaring, ook al is hij dan wat ouder, bijzonder belangrijk voor een elftal is". De komende weken zal Wullems al leen de wedstrijden van zijn nieuwe werkgever bezoeken. Wullems: „Als ik er vijf of zes heb gezien, weet ik voldoende. Daarna ga ik kijken bij amateurclubs en andere eerstedivi- sieverenigingen omdat er waarschijnlijk verbeteringen moeten worden aangebracht in deze spe lerskern. En dan moet je, vind ik, links en rechts zoeken, naar bruik baar talent". Op de trainingen van Vitesse zal hij evenwel ontbreken in de periode tot 1 juli. Wullems: „Ik wil De Bouter niet in de weg lopen. Tenslotte is onze verstandhouding altijd goed geweest en heeft hij zich volledig akkoord verklaard met mijn komst". Henk Wullems keert dus terug in zijn beroep. Hij haalde ruim twaalf jaar geleden zijn diploma van het CIOS. Met als specialiteit voetbal. „Ik mag les geven bij grote maatschappijen en bij andere organisaties. Maar ik ben van plan in maart of april het staatsexamen M.O. lichamelijke op voeding te doen, want tenslotte is het beroep vam voetbaltrainer kwetsbaar. En daarnaast is het zo dat ik, wanneer ik om me heen kijk. me afvraag hoe zal het betaalde voetbal er over vijf jaar uitzien?" na 20 km. toen demonstrerende tex tielarbeiders de weg blokkeerden. De renners mochten wel door smalle gangetjes passeren maar de volgwa- gens met officials, ploegleiders en journalisten moesten twintig minu ten wachten. In die tijd deelden de demonstranten pamfletten en stic kers uit waarin zij pleitten voor nati onalisering van de industrie, hogere lonen, betere sociale voorzieningen en voor meer arbeidsplaatsen. Wereldkampioen Hennle Kuiper vond de demonstratie maar beangsti gend. hij vertelde dat bij zo'n soort demonstratie vorige week twee men sen doodgeschoten werden. „De wie lersport is toch al een circus, nu komt daar een nog gekker circus bij", ver telde Kuiper. Na dit oponthoud werd er opnieuw gestart. I)c ululag: 1. Maertens (Bel) 188,5 km. In 4 uur, 55 minuten en 37 seconden, 2. Thurau (WDld) z.t. 3. Raas (Ned) z.t. 4. Esclassan (Fra) Z.t. 5. Wescmael (Bel) x.L 6 Clgana (Fra) z.L 7. Rouxel (Fra) z.L 8. Karstens (Ned) z.L 9. Mlntklewlcz (Fra) z.L 10. Inaudl (Fra) z.L 12. Van Katwijk (Ned.) z.t Algemeen klassement: 1. Maertens (Belg) 19 10.48, 2 Thurau (WDld) op 10.50 sec.. 3. Van den Broucke (Belg) op 10.52. 4 Kuiper (Ned) op 10.57. 5 Schuiten (Ned) op 11 02. 6. Bracke (Bel) op 11.03. 7 Raas (Ned) op 11.04. 8. Knetcmann (Ned) op 11.06. 9. Manzaneque (Spa) op 11 08.10. Hezard (Fra) z.t.. 13. Karstens (Ned) op 1111.14 Van den Hoek (Ned) op 11.12. 15. Zoetemelk (Ned) op 11.13, 17. Thevenet (Fra) op 1115, 18. Ocana (Spa) z.t., 19. Tabak (Ned) op 11.16. (Advertentie) Freddy Maertens (links) en Joop Zoetemelk voeren hier het peloton aan tijdens ParijsNice. AMSTERDAM Door een technische storing is het verslag van de wedstrijd Roda JC—PEC gisteren in enkele edities niet opgenomen. Roda JC plaatste zich door een 1-0- overwinning voor de finale om de KNVB-beker. Dick Nanninga maak te vlak voor tijd het enige doelpunt. De finale zal nu gaan tussen PSV, dat Eindhoven met 81 versloeg, en Roda JC. had afgelopen zondag de zes kruisjes no. 10 op de Juiste plaats staan. Voor t prijs meldden zich 7 deelnemers, die (5 duizend gulden ontvangen, deelnemers: 905.759. bruto Inleg: I. prijzenbedrag: 1.842.348. leen winnaar, van het bedrag van de 8 J* gaat eenvijfde deel naar de le prijs 8 olgende week. Het overige viervijfde in gelijke parten verdeeld over de 2e vinna ars, die elk bruto 45.327 ont- winnaars, die elk bruto 1502 ont- winnaars, die elk per kolom 49 't U-396 winnaars, die elk per kolom 33 a ^oor de lotto van a s. zondag 146.704 Valencia VALENCIA De Spaanse eer ste ligaclub Valencia heeft gro te interesse in Rainer Bonhof, de middenvelder van de West duitse kampioen Borussia Mönchengladbach. De ploeg van Johnny Rep heeft Borussia voorgesteld Bonhof te ruilen tegen Kurt Jara (momenteel door Valencia uitgeleend aan Duisburg) en de Malinees Salif Keita, die te kennen heeft ge geven aan het einde van dit seizoen te willen vertrekken. Bovendien wil Valencia nog een fors bedrag op tafel leggen. Bonhof zelf heeft al te kennen gegeven bij Borussia weg te willen. Overigens heeft ook Re- al Madrid zich in de slag om Bonhof gemengd. De Madri- leense formatie vreest het ver trek van Günter Netzer en ziet in Bonhof een geschikte op volger. SKOPJE Jan Timman blijft het tijdens het internationale schaak toernooi in Skopje goed doen. Na negen ronden staat Timman samen met de Amerikaan Tarjan, met wie hij in de negende ronde remise over een kwam, op een tweede plaats. Daarvoor had Timman eerst zijn af gebroken partij uit de achtste ronde tegen de Joegoslaaf Georgijevski ge wonnen. Wereldkampioen Anatoli Karpov behield de eerste plaats door remise te spelen tegen Ivkov uit Joe goslavië Uilslagen van de partijen uit de negende ronde: Sofrevski (Joe)—Nlcevski (Joe) '/i'h. Res hevsky (Vst)-Kurajlca (Joe) 0—1, Ivanovic (Joey- Vellmlrovlc (Joe) afg.. Ivkov (Joe)-Karpov (Sov) i/2, Matanovlc (Joe)-Adorjan (Hong) 'It—'la. Jancey (Joe)-Vaganljan (Sov) 0—1, Georgijevski (Joe)-Ohlmann (DDR) afg., Tarjan (Vst)- Ttmman (Ned) '/a. Afgebroken partijen uit de vorige ronden: Ivkov -Adorjan Tlmman-Oeorgljevskl l—0. Ve- limlrovlc-Reshevsky 1—0, Matanovlc-Ohlmaim 1—0. Vellmlrovlc-Kurajlca 1—0. Stand: 1. Karpov 7'/a. 2. Timman. Tarjan 6'/a. 4. Ohlmann 6 1 afg.). 5. Vaganijan 5'/a. 6. Ador jan 5. 7. Ivkov. Kurajica 4'/a, 9. Velimlrovic 1 (♦1). 10. Matanovlc 4.11. Sofrevski. Nlcevski 3'A. 13. Reshevsky 3. 14. Ivanovic 2'/a (+1), 15. Geor gijevski 2 (+1). 16. Jancey l'/a. AMSTERDAM Zelfoverschatting. Infantiel. Met deze minder vleiende karakteriseringen is het KNKV (Koninklijk Nederlands Korfbal Verbond) geconfronteerd naar aanleiding van het plan korfbal naar de Verenigde Staten te exporteren. De dure trip, die door 22 spelers en speelsters en negen begeleiders van 24 maart tot 7 pril wordt gemaakt, is echter in eerste instantie een Amerikaans initiatief. Van de AAHPER-conventie (bijeen komst van leraren lichamelijke op voeding) kwam al lang geleden het verzoek korfbaldemonstraties te ge ven. De korfbalbond, die pas dit jaar op het verzoek kon ingaan, wilde de activiteiten uitbreiden. Daarom wordt geprobeerd de sport in Los Angeles, Eugene en Milwaukee (waar de bijeenkomst dit jaar wordt gehou- LA CORUNA In het Spaanse La Coruna is eenieuw record gevestigd. Tijdens een officiële wedstrijd voor dè regionale liga tussen Tejelro en Cecebro werden alle 22 spelers uit het veld gestuurd. De incidenten be gonnen met een handgemeen tussen twee spelers, die daarop werden weg gestuurd. Toen besloten de overigen voor een tweede ronde ook met el kaar op de vuist te gaan, waarna zij allen het strijdperk moesten ver laten. MONTREAL Tijdens de Win terspelen in Innsbruck waren er voor iedere deelnemer twee veilig heidsfunctionarissen. In Montreal, tijdens de zomerspelen, zal de ver houding 1 op 1,5 zijn. Liefst 17.000 mensen zullen dan belast zijn met de veiligheid van de 12.000 deelne mers, officials en hoge (regerings- )functiorissen. Dat is de grootste Canadese para-militaire onderne ming sinds de Tweede Werel doorlog. De veiligheidsmaatregelen vergen meer personeel en geld dan tot nu toe nodig is geweest voor de Cana dese bijdrage aan het UNO- vredesleger, de nationale militaire oefeningen en het Canadese deta chement voor de Korea-oorlog. Ook uniek is dat de 10.500 soldaten, die worden ingezet, onder bevel staan van een burger. Guy Toupin, die in 1967 tijdens de wereldtentoonstel ling in Montreal voor de veiligheid verantwoordelijk was, is ook nu chef van de veiligheidsdienst. In tegenstelling tot de Spelen in München (1972) zullen in Montreal de wapens duidelijk zichtbaar wor den gedragen. Toupin: „De Bondsrepubliek had in de wereld een bepaalde naam en wilde voor alles de indruk van „onbezorgde spelen" wekken. Wij hebben die problemen niet. Wij willen af schrikken". Toupin is voorbereid op acties uit elke hoek. IRA, PLO, Frans- Canadese afscheidingsbewegingen, stadguerrilla's uit de Verenigde Staten, het Japanse rode leger of zelfs het Canadese „red power", een radicale indianen-bweging. Maar Amory Lovins, een Amerikaanse natuurkundige, ziet een veel ge vaarlijker mogelijkheid: „De Olym pische stad kan het mikpunt van een nucleaire aanval worden". Tou pin heeft ogenblikkelijk anti raketten besteld. Naast de veiligheid heeft Toupin ook te maken met het verkeer. „We verwachten per dag ongeveer 300.000 mensen in de stad en onge veer anderhalf miljoen voertuigen. Ook zullen we regelingen moeten treffen in verband met zakkenrol lers en andere criminelen, die altijd aanwezig zijn tijdens dergelijke evenementen". Taalproblemen In Montreal zijn Olympische taalproblemen te bespeuren. De ad ministratie van het organisatieco mité (COJO) heeft het verslag van de beraadslagingen van COJO in het Engels opgesteld. Dit, terwijl in het organisatiecomité zes „Fransta- ligen" (op een totaal van dertien) zitting hebben en het Frans in de provincie Quebec bovendien de of ficieel gesproken taal is. Het organi satiecomité verdedigt zich door te stellen dat de secretaris- penningmeester, Howard Radford, Engelstalig is, maar benadrukt dat zowel Frans als Engels de officiële taal van Canada en van het 'Olym pisch Comité is. Voorverkoop De eerste kaarten voor de Olym pische Spelen, die van 17 juli tot en met 1 augustus in Montreal worden LONDEN De Engelse atleet Dave Bedford, wereldrecordhouder op de 10.000 meter, heeft alle hoop opgegeven nog op de Olympische Spelen uit te komen, die over ruim vier maanden in Montreal beginnen. De 26-jarige Engelsman lijdt aan dezelfde dijspierblessure, die hij vier jaar geleden opliep en waarvoor hij maar liefst 39 doktoren, specialisten en chirurgen heeft geraadpleegd. Aan het einde van het vorig jaar onderging hij een operatie in Edingburgh. Nadat hij genezen was verklaard, reisde Bedford naar Nieuw-Zeeland, maar vertrok na enkele weken weer naar Engeland toen de pijn terug kwam. „Als ik niemand kan vinden om me te genezen, dan moet ik met de internationale atletiek stoppen," verklaarde hij. gehouden, zijn van de hand gegaan. In de voorverkoop zijn geen kaar ten meer verkrijgbaar voor het wiel rennen, zwemmen en turnen en voor de openings- en sluitingscere monie. Daarentegen zijn er voor de atletiekwedstrijden nog een half miljoen kaarten beschikbaar. Olympische vlam Voor de eerste keer in de geschiede nis zal het aantal dames en heren gelijk zijn in het estafetteteam, dat de Olympische vlam draagt. De Ca nadezen is gevraagd te solliciteren naar een plaats in het team, dat de vlam van Ottawa naar Montreal en Kingston (zeilen) zal brengen. Vijf honderd lopers van belde sexenzljn nodig. De enige vereisten zijn dat men tenminste vijftien Jaar is en een kilometer in vijf minuten of minder kan afleggen. De kandida ten zullen door middel van een com puter worden geselecteerd. Deze wordt zodanig geprogrammeerd dat ln het team evenveel vrouwen als mannen komen. De vlam zal op 15 juli op de Parle- mentsheuvel in Ottawa worden ont stoken met behulp van een laser straal, die per satelliet vanuit Grie kenland wordt overgestraald. De weg waarlangs de vlam zal worden gedragen, staat nog niet vast. Een deel van de route Montreal- Kingston zal door roeiers en ka- noërs worden afgelegd. den) populair te maken. De bond koos het westen uit op aanraden van professor Molenijzer, een in Amerika wonende Nederlander en een van de 50.000 leden van de AAHPER. Deze leraar lichamelijke opvoeding is ook de initiatiefnemer van de demonstra ties geweest. Zijn werkzaamheden werden in Nederland voortgezet door een commissie onder leiding van Max van Leeuwen. Toch een groot risico, alleen al van wege de hoge kosten. De bond zelf betaalt 10.000 gulden. De Internatio nale Korfbal Federatie 15.000 en de NSF geeft een subsidie van 50 pro cent tot een maximum van 65.000 gulden. De overige kosten worden gedekt door 20 sponsors. Van Leeu wen: „Het enige risico dat we lopen is inderdaad te meten in geld en even tueel verspilde energie. Maar ik ge loof dat een groot deel er al is uitge komen aan publiciteit. Ik ben ervan overtuigd dat we in Amerika iets zullen bereiken. Het is niet de bedoe ling het land te veroveren. We willen een basis leggen. Bovendien is het zeker dat, indien we slagen, we over een tijd ook aan de Oostbloklanden gaan denken. Daar spelen natuurlijk politieke zaken mee". Het blijft echter sterk de vraag of de sport zal aanslaan. De kans is onder meer groot dat de Amerikanen het spel maar een aftreksel vinden van hun favoriete basketbal. Van Leeu wen: „Het spel is spectaculair ge noeg. Daarvan ben ik overtuigd". En professor Molenijzer: „Vooral korfbal is een sport die kan aanslaan. In de Verenigde Staten hebben vrouwen lange tijd niet dezelfde mogelijkhe den gehad in de sport. Op de scholen, waar het merendeel van de sport nog altijd wordt bedreven is pas sinds kort sprake van deze integratie. Bo vendien is het geen ruwe sport". Toto no. 10 Aantal deelnemers: 226.224, bruto inleg 666.570. prijzenbedrag: 316.620. le prij*: 40 winnaars, die elk bruto 3166 onfc vangen. 2e prijs: 940 winnaars, die elk per kolom 84 ontvangen. 3 prijs: 8609 winnaars, die elk per kolom 12 ontvangen. BA8KETBAL Voor de Eredivisie werden twee wedstrijden gespeeld. Koploper BV Amstelveen had ln Lelden geen moeite met BS Lelden: 57-87. B3 Twente verloor thuis van Flamingo's 77-118. VOETBAL Voor de Spaanse bekercompetl- tlc speelde Barcelona met 0-0 gelijk bij Ovle- do. Real Madrid verloor verrassend met 2-0 bij Tenerlfe. De returns zijn op 7 april HONKBAL Zuid Korea zal deze zomer deel nemen aan de Haarlemse honkbalweek. Zuid Korea Is Aziatisch kampioen. De andere deelnemers zijn voorlopig Cuba. Arizona. 8ulllvans en Nederland. VOETBAL Een vriendschappelijke wed strijd tussen de FC Antwerp en FC Amster dam eindigde ln een 1-1 gelijkspel. De Deen Pedersen maakte het Amsterdamse doel punt. TE NNI 8 De Roemeen Die Nas tas e moet een boete van ruim 16.000 gulden betalen aan de Internationale federatie van beroepstennis sers Dit omdat hij vorig Jaar ln Canada tijdens een toernooi weigerde te spelen tegen de 8panjaard Manuel Oranres. Betaalt Nas- tase de boete niet dan zal hij voor alle IntemaUonale wedstrijden worden uitge sloten. KUNSTRIJDEN Na de eerste dag van de wereldkampioenschappen voor Junioren staat bij de meisjes de Nederlandse Hcrma van der Horst op de Uende plaats. KUNSTRIJDEN Alle Olympische en we reldkampioenen van dit Jaar zuUen dinsdag 16 maart ln de Jaap EdenhaJ ln Amsterdam deelnemen aan een kunstrljdemonslraUe. Ook Dlanne de Leeuw zal van de partij zijn. TENNIS Nederland speelt dit weckend zijn laatste wedstrijd voor de Koning Ous- taaf beker tegen Finland De uitslag van deze wedstrijd Is van belang voor de Indeling van volgend Jaar BIJ winst wordt Nederland tweede achter Zwitserland. DUSSELDORP De Zwitserse turnbond heeft een protest ingediend bij de internationale turnbond tegen de kwalificatieprocedure voor de Olympische Spelen in Montreal. Ook de Duitse bond overweegt een protest tegen de gang van zaken in te dienen. Nederland zal hierover beslissen indien het resultaat van de kwalificatie definitief bekend is. De eerste zes landen van het wereldkampioenschap dames in Varna (1974) hebben zich al geplaatst. Dit zijn de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Hongarije, Roemenië, Tsjechoslowakije en Japan. De andere landen kunnen één van de zes overblijvende plaatsen in Montreal verwerven door bij kwalificatiewedstrij den tegen een willekeurige tegenstander 350 punten (dames) of 525 punten (heren) te behalen. Deze norm heeft er echter toe geleid, dat de jury's hogere waarderingen zijn gaan geven. Al veel meer dan zes landen hebben aan de kwalificatie-eis voldaan, waaronder Nederland bij de dames. Er is de nodige opschudding geweest na een kwalificatiewedstrijd van Italië tegen Roemenië (dames) en later van Italië tegen Hongarije. De Italiaanse dames kwamen hierbij tot een totaal, dat in Varna nog een tweede plaats zou hebben betekend, terwijl het puntentotaal van Hongarije in Varna de wereldtitel had opgeleverd. Tot 17 april kunnen nog kwalificatiewedstrijden geturnd worden en op 9 mei zal de beslissing vallen, welke landen in Montreal vertegenwoordigd zullen zijn door nationale ploeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23