Kijkje in de keuken van zo'n zeven meter boot HISWA '76 u Niet schipperen bij het schuitjevaren Vóór alles goed reilt en zeilt HUIZER -MARINA B.V. NIEUWBOUW Bouw van orginele houten ronde jachten Gebr. Smit B.V. Baarsjesweg 242 - 246, Amsterdam Telefoon 18 31 40 ALTENA JACHTEN NIEUWENDIJK GEINKRUISER '671 Wist U: Fa. DRINKWAARD Manege 'De Hondsrug1!* Manege 'De Hondsrug'^ VRUDAG 12 MAART 1976 TROUW/KWARTET PS1 Dit verhaal Is In feite vanzelf tot stand ge komen. BIJ het Inven tariseren van alle boordbenodigdhe- den voor het komend seizoen het is altijd handig een lijst te hebben voor het ge val met verzekerings papieren moet wor den gewerkt rijpte de gedachte deze do cumentatie onder ogen te brengen van ieder die de wa tersport een goed hart toedraagt. Maar vooral voor degenen, bi] wie een prille zell- liefde begint te ont luiken. Deze droge opsomming van za ken die in uw natte element een rol spe len, kunt u naar belle ven aanvullen of be korten al naar gelang uw wensen zijn. Een goede welgemeende raad voor u lezen en rekenen gaat: schip peren In de zin van behelpen moet u aan de wal niet en aan boord nooit doen. Met onbetrouwbaar materiaal neemt u uzelf In de boot Zorg er voor dat als er door welke oorzaak dan ook zelfa iets kostbaars over de verschansing gaat, uw humeur redelijk blijft Want als daarbij uw plezier In het wa ter valt, Is de stem ming samen met de bestemming van uw kostbare vrije tijd verdwenen. door eer Lak Vooraf dit: het is ondoenlijk kopers van zeilboten van papier af te adviseren een speciaal schip aan te schaffen. Ieder heeft zo zijn eigen wensen en die zijn niet alleen niet gering maar stuk voor stuk van grote betekenis. We bebben op een rij gezet wat er zoal aan boord van een 22 voets mo del. dat wil zeggen ln dit geval een gaifelgetuigde polyester sloep met houten mast, komt kijken. Lengte met aangehangen motor Iets meer dan zeven meter. Bewust zijn opsom mingen van prijzen achterwege gela ten. Even opzettelijk ls gekozen voor een middenmaat. Wie interesse heeft om kleiner te varen kan zelf uitma ken wat hij dus kan missen en wie groterop wil, komt te weten wat hij toch minstens van node heeft. Noteer eenvoudige of luxe uitrustingstuk ken. elke zaak op watersportgebied kan de getallen verstrekken die er achter horen en zo komt u tot een handzaam overzicht van alle kosten die u moet of wil maken. Welkom Aannemende dat u enige grondbe ginselen van de zeilsport kent en niet al te onwennig aan boord stapt (nóóit springen), heten we u welkom op een kajuitjacht dat bij wat fikse windkracht op het IJsselmeer in zijn element ls. Met een zeewaardige be manning zou Engeland gehaald kun nen worden. We haasten ons echter te zeggen dat Je op een brommer ook Turkije kunt bereiken. Zelfs zonder pech kunnen op uw weg gevaren en ontberingen bijzonder groot zijn. We bedoelen dit: bij bestaande mogelijk heden nooit boven uw macht gaan. Ken niet alleen de verantwoordelijk heid voor uw bezit, waak ln de eerste plaats voor de veiligheid van uw op varenden. Zeezellen is een zeer apar te aangelegenheid voor uiterst bedre ven lieden. Scheepsbalans ook financieel in evenwicht houden Meerprijs Controleer langdurig of alles vat ln Blik In het Interieur. Voorin het voorste compartiment kunnen twee personen ruim slapen, het pomptollet (waar alleen dat In mag verdwij nen wat men eerst gegeten heeft) Is onzichtbaar onder de kleine matras. Veel bergruimten In kastjes, laden, onder de banken, in vooronder en achterschip. Gereedschap Hef seizoen menig zeil al heel Jaar w* zien. begint dan wel In mei, maar In maart ataat in de vaart bij. Kort voor de tewaterlating la het onderschip voor een »f gladgemaakt en van een aangroeiwerende verf voor- Van 12 tot en met 21 maart woi Amsterdamse RAI weer de ti le watersporttentoonstelling j, gehouden. Ditmaal niet, zoal jaren, gesplist in een zeil- en] expositie, maar alles in één:r van de recessie, die zich na deP^ sis ook bij de jachtbouw gevoelf gemanifesteerd. Desondanks is de belangstellij de industrie weer groot Rul bedrijven zijn er vertegenwoji met onder meer dertien meurs (waarvan er twaalf vanj^ landse makelij). Als de bekende vis op het land liggend kijkt de boot met zijn kajuitoog ons bijna verwijtend aan. Geheel ontdaan van alle spullen, die thuis, voor het komend seizoen, zorgvuldig worden nagekeken. Breedt en stahoogte alsmede kul- pruim te moeten bij langer verblijf op een boot redelijk zijn. Men hoeft binnen niet overal rechtop te kun nen staan, het ls wel aangenaam als moeder de zeemansvrouw niet tè ge kromd ln de omgeving van de gasfles moet vertoeven. Al ver liggen de tijden achter ons dat men smalend opmerkte „een vrouw en een kip zijn de pest op een schip". Nu geldt: „een vrouw sportlef ln touw is een heer op het meer." folders staat aanwezig ls. De diep gang van een schip ls van groot belang, een ophaalbaar mldzwaard geeft toegang tot veel waterwegen die met een vaste kiel van bijvoor beeld 1.20 meter niet bevaarbaar zijn. Keren wij terug tot onze boot, die voorzien is van twee kim kielen die tot voordeel hebben dat men ln stroomgebieden bij droogvallen overeind blijft. Voor een stormfok en een spinnaker zal meestal extra be taald moeten worden en dertig me ter ankerketting tikt ook aan. Hoe dan ook, een pomptollet, gootsteen en waterpomp mogen niet ontbre ken en een preekstoel op de punt met zee roling misstaat allerminst. Nog even de beurs in het oog hou dend: let op liggelden en verzeke ring, onderhoud materiaal en motor die per Jaar minstens boven de één met drie nullen er achter komen. Scheepsmateriaal Zo overzichtelijk mogelijk hier dan onze opsomming wat zich op en in een boot bevindt. Een inbouwmotor is prachtig, niet noodzakelijk. Een 97i pk aanhangmotro echter wel, ze ker voorzien van een 25 liter tank en eventueel een hoes (nooit over war me kap hangen). Zekerheidshalve plastic yerrycans voor reserve benzi ne en water, met trechters. En kom pas met verlichting mag niet ontbre ken, denk daar niet te licht over want bij mist op het water valt niet veel te ontdekken. Verdere uitrus ting: peilkompas, reserve stokanker, pikhaak in wanthouder, lenspomp,peddel, houten vlonder in kuip. windvaan, reserve blokken (ka trollen), scheepshoorn, barometer, brandblusser, schaar (waar giek op rust), zwemtrap, extra 1 andasten met grondpen, maststrijkinstallatle, motorslot, borgketting, kajuitslot, twee Almanakken ANWB (verplicht Vaarreglement hierin aanwezig), blocnote en ballpoints, logboek, wa terkaarten ANWB, verrekijker, dekkleed, stootkussens, reddings boel, schijnwerper, zeilblnders. Beter mee verlegen dan om verlegen geldt zeker aan boord van een groot of klein schip, waar men eenvoudig niet mis mag grijpen. Even balan sen: twee zakmessen, harpsleutel, boot was, poetskatoen, werkhandschoenen, lappen, verfma- teriaal, plastic dozen voor klein ma teriaal, combinatietang, water pomptang. bougiesleutel, bougie borstel, schroevendraaier, breekpen- nen voor motor, 20 harpne. Meest gebruikte spullen bevinden zich me teen bij de hand in de houten, dus niet van scherpe randen voorzienen boord kist die tevens als Instap voor de kajuit uitmuntende diensten be wijst. De boordverlichtlng is uiterst belangrijk. Twee TL-buizen, 2 za klantaarns, 1 hanglantaarn (GEEN olie), goedgekeurd masttoplicht met wit, rood en groen. Een accu met een hoog amperage in een stevige bak en goed gestouwd houdt dit alles bran dende. Aanleg van stopcontact en meer schakelaars (waterdichte stek- Deze houding kun je urenlang volhouden. Een ruim voorluik is niet alleen fijn voor een goede ventilatie, maar tevens onmisbaar bij het snel zeilen wisselen of bergen. ker aan dek) goed wegwerken vereist vakmanschap, zekeringenkastje met reserve materiaal moet overzichte lijk en bereikbaar zijn. Reservebat terijen zijn nooit genoeg aan boord, weggooilantaarn voldoen in de prak tijk het best en kunnen bij tweehan dige karweitjes tussen de tanden worden geklemd. Huishouden Acht grote en kleine matrassen zor gen er voor dat vier mensen royaal kunnen overnachten. Verder aanwe zig: 5 gordijnen met rails, 1 toiletgor dijn, vlag met houder, klok, vier slaapzakken, vijf opblaaskussens, 2 kapokkussens, tafel met schroef po ten, prullenbak, vier glaasjes in plas tic doos gestouwd, vliegenhor, twee handdoeken, twee theedoeken, schaartje, luiwagen, rubber mat, 65 liter waterzak met vuldop aan dek, kacheltje, bloerbedekking, radio, be stek in bakken voor zes personen, wasknijpers, plakband. De keuke ninventaris: twee vleesplankjes, bus afwas, flesopener, theezeef, 2 em mers dweilen, flessenrek, zeepbak, zeep, kraanslang, broodmes, han denschuier, tweepits gasstel, keu kenrollen, afwaskwast, twee steel pannen, 2 ronde pannen, koekepan, 2 handgrepen, plastic vergiet, pan- lappen, gasfles, toiletpapier, tien mokken, 2 schaaltjes, 9 borden, 6 schotels, suikerbus, theepot, plastic weggooi bekers, plastic vuilniszak ken, papieren servetten, aan- rechtdoeken. Kleding/toiletzaken Oude truien nooit wegdoen. Hoofd bedekking is noodzaak en zonne brandspullen mogen niet ontbreken. Naaigerei en een goedgevulde EH- BO-tas zijn net zo onmisbaar als zeker vier reddingsvesten. Vanzelf zijn er ook antislip bootschoenen, minstend drie zeilpakken aangezien in ons klimaat nogal eens schepen met zure appelen plegen te worden gelost, en bootlaarzen binnen handbereik. Niet vergeten mag wor den dat de opvarenden die in deze uitrusting worden gestoken er eet, drink- en rookgewoonten op nahou den. Blik brengt hier uitkomst, soep, allerlei voedsel, bier en frisdrank en iets stevigere voor als het nogal ruig toegegaan is (dus na afloop). Tijdens rustperioden is er voor de recreatie voorts een en ander aanwezig: poc ketboeken, speelkaarten, dob belstenen, tric/trac, puzzelboeken en zelfs een zangbundel. Zwemlustlgen vinden broeken en tweedelige zaken alsmede vliezen om hoge snelheden te bereiken, visser vinden stoeltjes voor op het land of aan boord en de nodige hengels met vergunningen. Let wat dat laatste betreft ook op vaarvergunningen, niet alle wateren zijn voor met motorkracht voortbe wogen schepen toegangkelijk. Tenslotte Dat was het dan zo'n „beetje". Onge twijfeld is er iets bij het opnoemen van alle voorgaande zaken overge slagen (details zoals zeilnaald, naai garen e.d. kunnen echt niet alle wor den vermeld). Maar eigen ideeën en inbreng van derden kunnen mede tot volledigheid leiden. Niet ver zuimd mag nog worden toe te voegen aan deze handleiding, dat zonnebril len aan de uitrusting niet mogen ontbreken. Raadzaam is, vooral voor hen die actief bij de vaart zijn be trokken en van nature brildragers zijn, htm kijkinstrumenten van koordjes te voorzien waardoor dui delijk meer kans gemaakt wordt dat de glazen heel en het geheel hun eigendom blijft. Nimmer mag wor den vergeten om alles samen te vat ten dat een zeilschip zonder mast en blikopener snel in moeilijkheden verzeild kan raken. Lampolie en glaswerk kunnen beter op de wal blijven en zo aanwezig, dan het liefst uit de kajuit houden. Nog voor de vaarmaanden beginnen, zeggen we aan het eind van dit verhaal reeds nu dat bulten het seizoen alles wat los zit of kan mee naar huis genomen moet worden. Op die manier zult u, zonder overdrijving, uw totaalbezit lang drijvende houden, een goede tijdpassering beleven en volle waar voor uw geld hebben. Want bewezen is dat het niet zelden voorkomt dat een boot, die vele jaren intensief wordt gebruikt, en onderhouden, na al die tijd nog boven de nieuwprijs in andere en grage handen overgaat. Bemiddelingscentrum voor aan en verkoop van jachten i.V.m. uitbreiding, ligplaats beschikbaar. Rien v.d. Broeke Recreatie afd. watersport. Nieuw loosdrechtsedijk 212, Nieuw- Loosdrecht, telef. 02158-3401. Jachthaven-Scheepswerf Huizen (N.H.) Tel. 02152-51159 Ronde en platbodemjachten Tevens levering bouwpakketten voor ieder willekeurig casco. Levering van pasklare teakhouten dekken vakkundige voor lichting wordt door ons vrijblijvend gaarne gegeven. P.P. Piersma-Heeg 3 Jachtbouw Specialisten in houtsnijwerk. Reparaties Tjotters v.a. f 9500.-- Restauraties Friese Jachtjes v.a. f 30.000.-- Onderhoud Orginele Boeiers v.a. 1 95.000.-- 't EILAND 6 HEEG - Tel. 05154-2558. Speciaal adres voor het inbouwen en reviseren van bootmotoren, o.a. Arona dieselmotoren. Levering van diverse aanbouwdelen. Paragon en Hurt keerkoppeling bronzen schroeven. A.N.W.B. Bootmotoren hersteller 10.00 x 3.10 m- van 8.00 x 3.00 m, 9.00 x 3.10 m, 10.00 X 3.10 m. 11.00 X 3.50 m. 13.00 x 4.00 m. ,«.,00. "ALTENA JACHTEN Levering van motoren, ombouwsets, keerkoppelingen, flexibele opstellingen, scheepsschroeven en alle acces- RIJKSWEG 7 NIEUWENDIJK (bij Gorinchem) Telefoon (01834) 1414, na 18.00 uur: (01621) 27 14 Zaterdags geopend. met stahoogte voor en achter. Gestraald, gemenied en glas- dicht f 5100.-- incl. B.T.W. Met verf en aftimmerpakket mo tor vanaf f 9750.-- incl. B.T.W. Financiering kunnen wij desgewenst verzorgen. Maak een proefvaart en vraag een folder, Hiswa, stand 48. Jachtwerf Robeu B.V. Driemond (bij Weesp) Tel. 02940-11810-10857. Het is nu de tijd om uw BOOTTRAILER te kopen wij hebben ruim 300 trailers in voorraad staan, van klein tot groot. Zowel fabrieksnieuw als gebruikt. Nu zeer voordelige prijzen. Het grootste aanhangwagen- en boottrailerbedrijf van Nederland Th. Stet. Pascalstr. 10, Industrieterrein Zandhorst, Heerhugowaard, Telef. 02207- 15956 of 12688 boottrailer 17124. Dagelijks geopend van 8.00 - 18.00 u. ook zaterdags kunt u ook komen kijken van 8.00-17.00 u. Kom vrijbl. even bij ons langs. leien leveren?, bijv. walorgekoelde uitlaatspruitstukken, send voor Mercedes 170D en 180O f 135.voor 190O en 2200 2400 f170.—. voor O M. 312-321, e.d. f 190.—Daf D.D. 575 f 240.—. Peugeot 4 cll. f 145.—. BMC 1500 cc f 160.—. omgebouwde versnellingsbakken voor 170. 180. 190. 200 Diesel, gebouwd met stalen tandwielen op naaldlagers, vertraging 2.2 schakelbaar met morse of teleflex. met Inruil oude bak f 4T zonder Inruil f480.—; verder leveren wij: oliekoolors. aanbouwtiuizen, keerkoppelln schroeven, essen, en kokers, flexibele koppelingen, enz. enz. Voor bovengenoemde motoren leveren wij teveri9 komplete ombi sets: folders- op aanvraag. MOTOREN REPARATIEBEDRIJF SLIEDRECHT Parallelweg 20, bij de epoorbrug. Tel. (01840) 2332, b.g-fl. 3801 of of 6276. Verkoop voor OulUland: Boet» we rit Stecher 2371 Borgste Hohenort. Tel. 04331-31754. Verhuur van Botters - Tjalken - Aken - Hoogaars Prijs p. pers. per week f 95.- Door uw huurgelden helpt U ons deze unieke schepen in stand te houden. Het Varend Museumschip Harry Smit Nieuwe Markt 12 DEVENTER Telef. 05700-16985 b.g.g. 02942-3859. Bouw zelf uw zeilboot Maak gebruik van onze ervaring. Grootste keuze amateurbouwplannen. Stort 2 gulden op giro 3182299 v< catalogus. E.G. VAN DE STADT PARTNERS B.V. Zuiddijk 412, ZAANDAM Postbus 440 Telef. 075-165474 Ol PLATBODEMVERHUUR "VOORUIT" IJLST (Fr.) Voor het zeilen met klippers, tjalken, skutsjes, grundels schouwen. In nieuwbouw te koop als casco en I getimmerd: Lemstt aken, 1.9 m, scha wen, 1.8 men 9.5 fl Tevens het adres voor betimmering en het comple tuigklaar maken v alle soorten platb dems. Ook fabrica van masten, ron houten, zwaarden enz. Platbodem vi huur "Vooruit Geeuwkade 9, IJl; telef. 05155-485 0k Jachtwerf "DE POEL 3e POELLAAN 99. LISSE. TEL. (02522) 1 24 NIEUWBOUW MOTORKRUISERS Afm. 7.40-12 m. Verkoop diverse occassions. Weef U hoe Borger en zijn omgeving er uit zien? Weet U ook hoe uniek Borger voor Paardrijden is? Maar weet U eigen wel, dat U werkelijk moet leren paardrijden, en het paard moet téren begrijpen? Als U dit allemaal wilt leren en begrijpen, bent U hartelijk welkom in de Hoofdstraat 2-4 - BORGER - Telefoon 05998-5190 Dit alles tot welzijn van onze paarden en zeker óók voor U III Beleefd aanbevelend: Mevr. L. SMEENGE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 20