xenève steeds meer gericht op luxe Ga er vandoor met autobiografie Aanleg fietspaden met geld uit het rijkswegenfonds H Kamermeerderheid achter Westerterp Personalia Aantal doorrijders na ongeluk stijgt Eis zes maanden voor oplichting kerkgenootschap olvo 66 GLS als sportieve combi IDAG 12 MAART 1976 TROUW/KWARTET PS17-RH19 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid ingestemd met de uitgave dit jaar van 25 miljoen gulden voor de aanleg van fietspaden. Tegen het voorstel van minister Westerterp (verkeer en waterstaat) stemdem de VVD, CPN. BP, SGP en GPV. W's „haut chic": de 630 CS of 633 CSI, deze week onthuld in Genève. Het bedrag van 25 miljoen gulden, dat komt uit het rijkswegenfonds, wordt besteed aan fietspaden langs rijkswegen en aan de subsidiëring (tot 50 procent) van fietspaden langs secundaire en tertiaire wegen. Ook zullen fietspaden in de steden (tot 80 procent) worden gesubsidieerd. Voor twee demonstratieprojecten, in Den Haag en Tilburg, is een subsidie van 100 procent toegezegd. Minister Westerterp zei in de Tweede Kamer dat deze demonstratie projecten tien miljoen gulden zullen kosten. Daarnaast zal voor drie mil joen gulden aan fietspaden langs rijkswegen worden aangelegd. De overige 12 miljoen gulden is beschik baar voor paden langs secundaire en tertiaire wegen. In totaal kan onge veer 40 kilometer fietspaden worden aangelegd. De KVP'er Comelissen, die ook ma- mens ARP en CHU sprak, drong erop aan naast veilige routes voor het woon-werk-verkeer ook veel aan dacht te schenken aan veilige school- routes. Hij vroeg zich af of de finan ciering niet beter via de wet uitkering wegen kan geschieden in plaats van via het rijkswegenfonds. Voor dit fonds is voor 1976 de bijdrage uit de algemene middelen met 130 miljoen gulden bekort. De WD'er Koning moemde het we tje staatsrechtelijk verkeerd van op zet en een aantasting van de gemeen telijke autonomie. Ook hij achtte de wet uitkering wegen de meest geëi gende weg. Minister Westerterp stel de echter dat de doelstelling van het rijkswegenfonds wel degelijk kan worden verbreed. Wat de wet uitke ring wegen betreft, zei hij overleg met de provinciale besturen te hebben gevoerd. Indien het geld uit deze wet komt, moet een verdeelsleutel wor den gehanteerd. En dat kan tot een verkeerde verdeling leiden, aange zien het aantal fietspaden per provin cie zeer uiteenloopt. Van een verslaggever HOOFDDORP De politie van Haarlemmermeer vewacht dat het aantal automobilisten dat na een on geluk doorrijdt dit jaar „onrustba rend" zal stijgen. De politie van Haarlemmermeer constateerde dit jaar tot nu toe al 24 gevallen; slechts zeven daders konden achteraf wor den opgespoord. In 1975 waren er 91 doorrijders genoteerd, van wie er 36 achterhaald konden worden; in 1974 waren het er 68. Volgens de politie is de oorzaak van het doorrijden vaak drankmisbruik, waardoor men liever onbekend blijft, als men doorrijdt. Rechterlijke macht Aan mr. A. J. H. Werdmölder is op zijn verzoek per 1 oktober eervol ontslag verleend als kantonrechter te 's Hertogenbosch. ROTTERDAM Zes maanden ge vangenisstraf eiste de officier van justitie voor de rechtbank in Rotter dam gisteren tegen de 37-jarige be lastingadviseur E. L., die in drie jaar ongeveer zestigduizend gulden ver duisterd heeft van de Evangelische Broedergemeente. Hij kon zich het geld toeëigenen omdat hij pen ningmeester van de afdeling Rotter dam van de broedergemeente was. L. zei voor de rechtbank dat hij het geld nodig had gehad om belasting schulden te kunnen betalen. 'Ik was altijd zo druk met de belastingaan gifte van mijn cliënten dat ik aan de mijne niet toekwam', zei hij. De offi cier legde valsheid in geschrifte ten laste, maar de raadsman bestreed dit: hij zei dat L. bevoegd geweest was het geld van de broedergemeen te op te nemen. 'Daarné begon het delict pas en daarom had de officier verduistering ten laste moeten leg gen', aldus de advocaat. autotentoonstelling van Genève, die donderdag voor de 46ste ia! geopend wordt, lijkt een steeds exclusiever karakter te jgen. Het nieuws, dat de autofabrikanten hier tonen, con- ïtreert zich geheel in de sfeer van luxe, exclusiviteit en presti- Het zijn topklassewagens, die constructief interessanter zijn n commercieel. tankje, de slijtage van de remmen, alsook de rem- en achteruitrijlam- pen. Deze BMW 630 CS en 633 CSI komen in prijs rond de zestigduizend gulden. drie uit oogpunt van prestige st opvallende primeurs zijn af- ïstig van de Italiaanse carrossier tone, de Beierse autofabriek W en het kleine Zwitserse merk iteverdi. tone heeft een nieuwe coupé ont- pen, die helemaal niet te koop zal omdat het model een studie in )dynamica is. Het blijkt een ►gst merkwaardig gevormde twee- rs wagen met een middenin ge- atste motor van Alfa Romeo. Als eze vormgeving ons voorland ge iden moet worden om'zuinig met 5' sine om te gaan is de stroomlijn Monteverdi Monteverdi uit Binningen, tot nu toe alleen bouwer van sportauto's, brengt in Genève een terreinwagen uit, die met veel luxe, vier- wielaandrijving, een achtcilindermo tor en automatische transmissie meer dan honderdduizend gulden zal de meeste Kige autoVwël erg kosten. De naam is gelijk aan Af>n cnpfMalA iiirvrtArintr von np ortprl. Iventioneel bij wat ons volgens de rijnse ontwerper te wachten staat. IW verschijnt in Genève met een (stigemodel, waarmee het merk wil nonen, dat zelfs bij de loodarme izine, die thans in Duitsland voor- chreven wordt, nog best hoge mo- brestaties bereikbaar zijn. Het is Behalve de nieuwe Mercedes-Benz- een speciale uitvoering van de goed koopste Renault het Viertje van nog geen negen mille namelijk: Safari. Varianten heens een coupé, met zescilinder fliter motor van 185 of 200 DIN-pk net één druk op de knop om alles ^ïet interieur te controleren: het van motorolie, koelwater, kvloeistof en het ruitewisser- serie 200-280 E en de Nederlandse Volvo 343 ook wagens uit de hoge re prijsklassen bestaat het Geneef- se autonieuws uit varianten. De meest opmerkelijke daarvan is de sportwagenserie van Renault, die een aantal ingrijpende veranderingen heeft ondergaan. Deze 15- en 17- series hebben een nieuwe frontpartij, nieuwe fraaie voorstoelen met zij steunen en motorwijzigingen gekre gen. De Renault 15 is voortaan alleen als 1300 cc leverbaar; de Renault 17 als 1600 cc met hogere vermogens dan tot nu toe. Twee Japanse merken de Japanse auto is in Zwitserland weer in opmars hebben eveneens vernieuwde mo dellen in Genève te exposeren. Het zijn de Toyota Celica Liftback en de Datsun 260 C, die beide nu ook in Nederland leverbaar zijn. De Toyota Celica is een driedeurs coupé gewor den met prijzen van 16.999,— voor de 1600 cc en 22.000,— voor de twee liter. De uiterlijk en motorisch geheel vernieuwde Datsun 260 C met zesci linder 2,6 liter motor en standaard automatische transmissie komt op ƒ25.175,— of ƒ26.725,— voor de hardtop-versie. Volkswagen, welk merk de eerste plaats op Opel in Zwitserland her overd heeft, verschijnt in Genève met een langere en luxere versie voor de VW Passat onder de naam LX. Opel stelt er een variant op de Ka- dett tegenover. Ten slotte laten de Italianen uit Turijn het niet bij een Bertone, maar heeft het Fiat-concern zich te Genève gepresenteerd met een Lancia Gamma en een Abarth 131 Rally V 6: ook al geen alle- mansauto's. auto van de toekomst volgens de Italiaanse ontwerper Bertone: een minimum aan luchtweer ind om snelheid en zuinigheid te combineren. n oranje carrosserie en oranje bin- ïbekleding met aan de flanken de zwarte strepen en in het inte- ur zwart vinyl zijn de meest opval- de eigenschappen aan een spor- gekleurde Volvo 66 GLS. Het it hier om de combi, die is afgeleid de Daf 66 Stationcar. De „S"- rsie is alleen in Nederland lever- ir en dan nog slechts in een be kt aantal van ongeveer zeshon- rd wagens. t kleurige model, dat op lichtme talen sportwielen staat en een zwart bekleed sportstuurwiel heeft, dient om de verkoop van de Nederlandse Volvo's weer wat op te peppen. Het is een opvallende auto, die motorisch overeenkomt met de driedeurs Volvo 66 GL de 1300 cc en 57 DIN-pk motor van Renault maar waarvan het exclusieve uiterlijk de prijs moet rechtvaardigen. De „S" kost 15.750.-, wat 570 meer is dan de gewone GL driedeurs. Extra, afge zien van een aantal zwartgespoten onderdelen, is verder alleen nog een wisser-sproeierinstallatie op de ach terruit. Met deze Volvo 66 GLS. die eind volgende maand leverbaar wordt, zal de stap naar de nieuwe middenklas ser Volvo 343 wat minder groot lij ken. Dat model verschijnt eind mei en gaat rond 16.900 kosten. Boven dien zullen de nieuwe Volvo-typen zich wat opvallender in het verkeer manifesteren. p-auto van Volvo: oranje bovenaan de prijslijst voor de Nederlandse tak van het Zweedse merk. C&jI Li tbcA tfooideftfjeJi!

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19