owjet-Unie de grote dreiging voor W-Europa Een voorlopige keus Kachels werden in Oost-Gelderland „heter" gestookt et weer Wie tekent een politieke spotprent? Rapport van een jury die het liet afweten 2-»AG 12 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET PS 13/RH 15 d voor Vrijheid en Onafhankelijkheid houdt congres een onzer verslaggevers ;CHT „De Sowjet-Unie meent dat haar militaire apparaat de centrale factor is in het veranderen van het in van de wereld. Deze houding wijkt niet af van die van de Amerikaanse imperialisten of die van Hitier tientallen jaren geleden. De opvatting dat in de verandering van de internationale verhoudingen de ^voorbereiding centraal staat is een agressieve en militaristische opvatting". Aldus een rapport van de Bond Vrijheid en Onafhankelijkheid (BVO). Tegenover dit beleid van de Sowjet-Unie bepleit de Bond een igaan van een sterk en verenigd Europa met de derde wereld. De Bond beschouwt China als de voortrekker derde wereld. rband met deze agressieve hou- van de Sowjet-Unie, die volgens ind veelal verborgen gaat achter chone schijn van mooie, vreed- woorden, organiseert de Bond Vrijheid en Onafhankelijkheid zondag een bijeenkomst met ïema „feiten en onthullingen de opkomst van een nieuwe su- acht". Het woord zal gevoerd in door H. E. Ruitenberg, voor van Amnesty International Ne- ïd, K. Boehmer, componist en werker van de Nieuwe Linie, J. heps, oud-kamerlid van de Par- in de Arbeid en door diverse van de BVO. ond voor Vrijheid en Onafhan- heid is een tijdelijk werkver- dat is opgezet door de KEN, de lunistische eenheidsbeweging land. De leden van deze op ïunistisch China geörienteerde [ing willen door middel van de aandacht vragen voor wat ze ouwen als de expansiepolitiek le Sowjet-Unie. Het socialisme Sowjet-Unie propageert is niet dan een dekmantel voor imperi- che bedoelingen. Ligt het werk e KEN vooral op het terrein van tie tegen onze kapitalistische üeving, de werkzaamheden van O gaan minder ver. De BVO voor een sterk Verenigd Europa ich in samenwerking met de wereld afzet tegen de twee su- ichten: de Sowjet-Unie en de igde Staten. De BVO heeft en voor een nieuwe politieke isatie, mogelijk een nieuwe po- partij, die zich sterk moet ma- oor een sterke Europese defen- voor de ontwikkeling van een igd Europa tot een zelfstandig eke macht. Salie VO wil de politieke verhoudin- liet moreel, maar strikt politiek, hl zeggen met oog voor de wer- ie machtsverhoudingen, bena- l De nationale verhoudingen in rland worden gekenmerkt door eilloze polarisatie, die geen oog voor de werkelijke tegenstel- in de wereld. Er heerst, aldus voordvoerder van de BVO, een Saliegeest en een ongekende tersihentaliteit in de Neder- se politiek, waardoor het zicht e werkelijke tegenstellingen ver- l gaat. Er zijn in het westen r weinig mensen die oog hebben de werkelijke dreiging van de |et-Unie, nu de Verenigde Staten isteeds meer van Europa distan- in. Alleen mensen als Strauss en „Helsinki" is. volgens de Bond voor Vrijheid en Onafhankelijkheid het tweede „München" van het Westen. onlangs nog de leider van de Britse conservatieven, mevrouw Margaret Thatcher, durven het aan om te wij zen op de werkelijke gevaren die Europa bedreigen. De BVO is bedoeld als een tijdelijke organisatie. De leden van de organi satie gaan zich na de bijeenkomst van zondag bezinnen over verdere stappen. Ondanks de marxistische ideologie van de achter de BVO staande KEN, is de Bond naar eigen zeggen bereid „vuile handen" te ma ken. Daarom wil de BVO meedoen aan het politieke spel van de parle mentaire democratie en samenwer ken met alle krachten die het gevaar van het Sowjet-sociaal-imperialisme doorzien. Uiteraard blijft daarbij de strijd die het KEN voert voor een socialistische maatschappij steeds meespreken, zij het ook op de ach tergrond. Maar de BVO kan als springplank fungeren in deze ont wikkeling. China De leiddraad voor de KEN is de ontwikkeling in communistisch Chi na. Dit land werpt zich op als leider van de derde wereld. De voortduren de discussies in het verlengde van de culturele revolutie in dit land staat er borg voor dat dit land niet zal afglijden naar het sociaal- imperialisme van de Sowjet-Unie. Het huidige conflict in communis tisch China wordt door de KEN be schouwd als een tweespalt tussen degenen die een bepaalde élite aan de macht willen helpen (tot de groep behoort ook Teng Hsiao-ping) en de genen die zich sterk maken voor een ontwikkeling van de hele bevolking. Het Chinese systeem verzekert dat het hele volk betrokken wordt bij de politieke en maatschappelijke ver anderingen. Een aantal sprekers, dat aanvanke lijk had toegezegd op de bijeen komst van de BVO te zullen spreken, heeft het inmiddels af laten weten. Henk Wolzak, medewerker voQr Oos- tEuropa van NRC-Handelsblad, en luitenant-kolonel K. P. Bloema heb ben de door hen toegezegde mede werking ingetrokken. Een woordvoerder van de BVO liet weten dat tijdens het congres opzienbare onthullingen zullen worden gedaan over de activiteiten van de KGB. de geheime dienst van de Sowjet-Unie, in Nederland. Van een onzer verslaggevers ZUTPHEN In het gebied van de N.V. Gamog, waartoe ongeveer veertig gemeenten in Oost- Gelderland op de Veluwe behoren, zijn de kachels vorig jaar tegen de verwachting in heter gestookt dan in 1974. Volgens het jaarverslag steeg het gemiddeld verbruik per aanslui ting van 4779 tot 4997 kubieke meter. Geconcludeerd wordt, dat de actie „Zuinig met energie" haar kracht heeft verloren, dat bezuinigingen door het isoleren van woningen nog niet merkbaar zijn en dat de ster.ce gasprijsverhoging het verbruik niet noemenswaardig heeit beïnvloed. Het boekjaar kon worden afgesloten met een winst van 7,8 miljoen gul den. Deze winst is met 5,5 miljoen gulden gunstig beïnvloed door het invoeren per 1 januari 1975 van de door de Vegin geadviseerde tarieven. De prijzen in het Gamog-gebied la gen voor die datum globaal 1 .cent beneden de geadviseerde tarieven. Een voorstel tot wijziging van de statuten om winstuitkering aan aan deelhouders mogelijk te maken, kon niet de vereiste goedkeuring krijgen van de vergadering van aandeelhou ders, zodat de winst in het bedrijf blijft en wordt toegevoegd aan de reserves of aangewend voor extra afschrijvingen. - £en grillig onze weerkundige medewerker ren kwam de wind uit het zuid- tn. Maar warm was het niet. al voor het gevoel was het vrij De dauwpunten lagen dan ook ertien graden onder de waarge- sn temperatuur (gisteravond in erdam, Amsterdam en De Bilt), ijn woonplaats liepen de eenden ddags nog over het ijs van een water stond er niet op, dat impte continu door de droge De zuidoostenwind is ingebed n een langzaam naar het oosten gend hogedruksysteem boven en-Europa, uitloper van een mbar- sterk maximum boven dwest-Siberië en het front van iceaandepressie boven de Britse den. cwam maar langzaam naderbij, werd kennelijk ontregeld en ge- vooral boven Ierland en Zuid- •Engeland. Daar viel ook de ite regen. Rosslare in Zuidoost- nd kreeg tussen 7 uur 's morgens uur 's avonds 16 mm water, >rd Haven in Zuidwest-Wales 18 Plymouth 12 mm. In Midden- land was het het grootste deel de dag droog. Hoewel de regen wat grillig in zijn uiting was, ven we toch dat het front van- zo dicht bij Nederland zal zijn men dat er ook bij ons nattig- komt, in de eerste plaats in het en en zuid-westen. De barometer de gisteravond op niet mis te ane wijze, maar we hadden wel ïdruk dat het natte gebied wat het zuidoosten wegzakte, rich- Kanaal. verwacht mag worden dat het ook in onze omgeving niet di- sprintkwaliteiten ten toon zal den, blijft de bewoling rschijnlijk ook zaterdag nog wel (en en lekt er dan eerst nog wat slag uit. Zondag lijkt de kans op zonnetje wat groter. and vroeg ons de lange winter 1845 eens ter sprake te brengen. >u, geen enkele strenge winter in latste 25 eeuw duurde langer dan laart, uitgezonderd juist die van Hij duurde van 30 november tot naart. Op 14 maart werd in de us in Groningen -20.7 graden fgenomen. in Leeuwarden -17 kn. De middagtemperaturen van 13de en 14de maart 1845 waren respectievelijk -7.8 en -6.7. De leizee was reeds in december met ijs bezet en nog op 27 maart ging Wiebren Ras op het ijs van Lemmer naar Urk v.v. Daags daarna gingen er na een stilstand van 17 weken weer trekschuiten van Dokkum naar Leeuwarden, op sommige plaatsen door vrij dik ijs. Op 7 april slaagde de radarboot Friso erin van Harlingen naar Amsterdam te komen, maar vraag niet hoe. Het was een moeiza me reis met 400 passagiers aan boord en men arriveerde pas 's avonds om 9 uur. Die reizigers waren ten dele gele verd vanuit Leeuwarden door een di ligence met15 bijwagens. Weerrapporten van gisteravond 19 uur: weer, maximum temperaturen ea neerslag van 7-19 uur. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente VUssingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel FrankfoH HOOOWATER. zaterdag 13 maart 1976. VUssln gen 12.02. Haringvlietsluizen 12.09, Rotterdam 1.26-14.11. Schevenlngen 0.46-13.11, IJmulden 1.25-13.48, Den Helder 4.52-17.25. Harlingen 7.31- 19.49, Delfzijl 9.31-21.52. geheel bew 8 graden 0 mm zwaar bew 7 0 half bew 7 0 zwaar bew 0 zwaar bew 7 0 geheel bew 7 0 zwaar bew 8 0 zwaar bew 6 0 geheel bew 6 0 geheel bew 7 0 zwaar bew 7 0 regen 13 5 hall bew 14 0 onbew 3 0 regen 18 0.2 zwaar bew 7 0 licht bew 6 0 half bew 5 0 zwaar bew -3 0 onbew 7 0 onbew M-8 0 onbew 17 0 onbew 7 0 zwaar bew 9 0 zwaar bew 6 0 zwaar bew 16 0 zwaar bew 17 0 half bew 14 0 onbew 3 0 geheel bew 11 0 half bew -0 0 geheel bew 10 0 onbew 10 0 onbew 7 0 sneeuwbui -2 0.1 onbew 2 0 zwaar bew 7 0 onbew 17 0 zwaar bew 8 0 zwaar bew 21 0 onbew zwaar bew 22 0 half bew 15 0 ,,De jury stond voor een moeilijke taak" (zo heet het toch altijd?) en daarom heeft de jury het nu lelijk laten afweten. Bijna veertien dagen geleden beloofden wij de beste, de aardigste, de origineelste van de prenten van de lezers te zullen afdrukken en deugdelijk te belonen. Wij zijn er echter niet uitgekomen. Dus maken wij voor deze eerste keer maar van de nood een deugd door een aantal prenten af te drukken, die allemaal goed zijn voor een roggebrood (plus een boekenbon, want onze directeur is een heel andere man dan Len Munnik zich blijkens zijn tekening op de voorpagina voorstelt; de boekenbon zal groot genoeg zijn om ieder de gelegen heid te geven het boekenweekgeschenk te halen). De jury heeft er zich deze keer mede een beetje van afgemaakt, omdat het ook aardig leek de lezer met wat voorbeelden een inzicht te geven in wat wij bedoelden met onze oproep. Er zijn ontzettend veel mogelijkhe den,variaties en stijlen, dat niemand beschroomd hoeft te zijn om mee te doen. Heel goeie tekenaars zonden in, maar ook deelnemers die het vooral van een goeie en rake gedachte moesten hebben. Dank ook voor alle aardige brieven. Op één punt moeten wij nog wel even terugkomen. Als men een tekst in de tekening gebruikt, bedenk dan dat die bij verkleining en reproduktie leesbaar moet blijven. Dat hadden enkele inzenders deze keer niet in de gaten. Helaas en 't was nog een beetje onze schuld ook. Wij hadden eerder moeten waarschuwen. Doorgaan In ieder geval heeft het aantal deelnemers (een kleine honderd, waarvan velen meer dan één tekening stuurden) ons de moed gegeven door te gaan. Vandaar ook de nieuwe oproep, waarvoor dit keer niet eens een week beschikbaar is. Volgende week woensdag morgen moet uw prent in onze postbus liggen om mee te dingen naar het roggebrood (en de boekenbonn. Adresseer alstublieft wel even volledig: Dagblad Trouw, jury politieke prenten, postbus 859, Amsterdam. De voorwaarden zijn verder dezelfde als de vorige keer. Alleen herhalen wij even met nadruk ons verzoek naam en adres en eventuele tekst aan de achterzijde van elke tekening te schrijven en niet op een los velletje papier. Vermeldt ook duidelijk onder welke naam of pseudoniem de tekening moet worden afgedrukt. Een enkele toelichting: de tekening over de ariër verklaring doelt op de bereidheid van de gemeenten Waspik en Made om doopbewijzen af te geven voor reizen naar de Arabische landen. WEG MET BE REKLAME VOOR SIGARETTEN Dit BE VOLKSGEZONDHEID MAAR ONDERMIJNEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15