IKON-serie over hulp bij moeilijkheden in gezin Radio- en televisieprogramma's DCLLy VAN ARNHEM ,Help", vier portretten over uithuisplaatsing Bison, jonge, milde halfzware shag. Geen belagers Even puzzelen WOENSDAG 10 MAART 19?6 BINNENLAND/RADIO-TV De VARA begon dinsdag het programma met een korte liim over de muzikale en sociaal bewogen Amsterdamse schilder Johan van Heil. Hij leefde van 1889 tot 1952 zonder het doelwit te worden van vooraanstaande biografen Pas sinds kort is er wat meer belangstelling en nu valt het op dat over zijn persoon en werk zo weinig bekend is. De VARA hoopte via deze uitzending contact te krijgen met mensen die iets van hem weten of werk van hem bezitten. Hoe daarop Is gereageerd, was bij het schrijven van dit stukje nog niet bekend gemaakt. De poging verdient, hoe dan ook. navolging, want er hebben meer kunstenaars geleefd die ten onrechte in de vergetelheid zijn geraakt. Bovendien wordt hiermee de communicatiemogelijkheid tussen kijkers en omroepen vergroot. Ongetwijfeld zullen de twee grote trekpleisters. Sam en The Pallisers. weer veel ogen aan de buis hebben gebonden. Aan beide kanten blijven de acteerprestaties en de sfeerwerking op uitstekend niveau. Ik werd er weer eens bij bepaald, hoe duidelijk de dictie van die Britse spelers toch is, zonder dat ze daarvoor gekunstelde mondstanden nodig hebben. In de tweede uitzending van Opsporing Verzocht kon het AVRO-team voor recentere misdrijven de aandacht vragen dan in de eerste aflevering het geval was. Dit vergroot de mogelijkheid dat tips tot resultaat leiden. Daarmee zouden niet alleen politie en justitie gebaat zijn. maar ook de in onzekerheid verkerende nabestaanden van slachtoffers. Opnieuw mocht worden vastgesteld dat Jaap van Meekren en Will Simon de zaken rustig en zonder enige hang naar sensatie op het scherm brachten, eerlijk gezegd zie ik de tegen dit programma geopperde bezwaren niet zo zitten. Verzoeken om opsporing en voorgeleiding zijn al eeuwen oud. Dat de politie daarvoor de medewerking inroept van de burgerij, is ook al geen nieuw verschijnsel. Het ligt bovendien verankerd in de wet. volgens welke iedere burger gehouden is de autoriteiten te verwittigen wanneer hij kennis draagt van een misdrijf. Nu gaat er weliswaar van een wetsartikel minder invloed uit dan van de televisie, maar vrees voor heksenjacht lijkt mij een overtrekken van die invloed. Trouwens, wie aan iemand de pest heeft en hem of haar verdacht wil maken, heeft geen televisie-uitzending nodig. Bij de politie is waarschijnlijk de oudste ervaring die met de valse beschuldigingen. Ik heb niet de indruk dat na elke melding een overvalwagen uitrukt. De waarschijnlijkheidsgraad van het Engelse tv-spel ..Het Koffertje" lag voor mij laag. Je weet het natuurlijk nooit, er kan van alles gebeuren, maar Diana Kopland en Brian Pringle wisten de buitenechtelijke verwikkelingen niet bijster geloofwaardig te maken. Pringle viel bovendien op door een verouderde mimiek, waarmee hij tevergeefs innerlijke beroering probeerde te suggereren. In Aktua werd een verhoging van het aantal verstoten dieren gesignaleerd. De eigenaars zouden te beroerd zijn om die paar tientjes voor een rabies-injectie te betalen, at zal in veel gevallen zo zijn. maar ik vermoed dat er ook mensen bestaan die zich van hun huisdier ontdoen uit intense angst voor hondsdolheid. Daarom lijkt het mij zaak het publiek er van te overtuigen dat de inenting van de dieren voor de mens een betrouwbare beveiliging is. TON HYDRA 62. Aan de bar van „Het Witte Paard" zaten enkele vlotte Rijkhuy- zers een fris drankje te drinken, rus tig nippend van hun glaasje en intus sen genietend van de wilde verhalen, die dikke Kobus ze deed. „Ik fiets die kerel d'r voor goed uit!" pochte Ko bus. „Waar het bij het fietsen op aankomt, dat is talent. TALENT, vat je? En voor mij heeft Stalen Pier geen cent talent! Een prutser is-ie. Een gorgelende wieltjesrondtrapper! Ze kennen hem beter Slappe Pier noemen! Benen van peperkoek heef- t-ie!" „Dat kun je hem dan mooi zelf vertellen." grinnikte Aart Blom zaad. een ijverige tuinbouwer. „Kijk. daar komt-ie net binnen!" En zo was het. want daar stoof Pier binnen, nijdig als een spin en blijkbaar van plan de puntjes nu meteen maar eens even op de i te zetten. „Waar is die dikke bierverkoper, die beweert dat hij er mij gemakkelijk kan uit fietsen!?" brulde hij. „Zelfverzekerd trad Kobus toen achter de tapkast vandaan en met een achteloos ge baar stak hij een sigaret op. „Ik heb zo'n idee, dat je mij bedoelt, wielren ner van lik-me-zondagse-klomp!" treiterde hij. Hij blies Pier een s j rook in het gezicht en vervolgde: zou mijn fiets maar verkopen al jou was. Een tientje krijg je d'r11 licht nog voor. Een veel meer zua als wielrenner niet waard zijn al je eenmaal op mijn ouwe transj t tfiets verpletterend verslagen hl Toen deed Kobus er nog het laa schepje boven op door tezeggen: mand hier beloofde me duizend den! Ik zal ze je graag gei Pieralle duuzend. Maar moet je me natuurlijk wél ei j slaan PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN door Riet Diemer HILVERSUM Met ..Help" zepdt IKON-televisie de eerstkomende vier weken aan het begin van de woensdaga vond een nieuwe serie uit voor het gezin. „Help" gaat over spanningen die er in gezinnen kunnen zijn in de verhouding ouders—kinderen. Een aantal mogelijkheden wordt getoond hoe bij ernstige situaties, wan neer het helemaal niet meer gaat, hulp kan worden geboden. IKON merkt hierbij op, dat veel men sen denken dat zij de enigen zijn. die te kampen hebben met ernstige pro blemen binnen het gezin. Ze ervaren het niet kunnen oplossen van die problemen vaak als een schande en durven er met anderen, onder wie hulpverleners, niet over te praten. De bedoeling van de films is deze men sen te doen beseffen dat ze niet alleen staan, maar dat er een heleboel ou ders en kinderen zijn die het even goed moeilijk met elkaar hebben. Te vens wordt zo ook bekend dat er instellingen en mensen zijn die bij gezinsmoeilijkheden hulp kunnen bieden. Met vooroordelen die over dit terrein bestaan wil de IKON-serie trachten af te rekenen. Vroeger werd nog wel eens gezegd: als Je zo blijft, ga je naar een inrichting. In de serie wordt ge toond. dat het begrip „inrichting" in dit verband een moderne aanpassing heeft ondergaan. Ter illustratie worden op de woensdagen in de maand maart in vier filmportretten verschillende ma nieren getoond waarop ouders en kinderen worden begeleid Een van de oplossingen is een kind uit het gezin halen voor uithuisplaat sing. Een andere mogelijkheid is dat het gezin intact wordt gelaten. De hulpverlener zal dan proberen om samen met de ouders en het kind te achterhalen waar de belangrijkste oorzaken van de problemen liggen om vervolgens samen met de ouders en kinderen (en indien mogelijk de omgeving) te gaan werken aan het oplossen daarvan. en toen moest er één het huis uit is de titel van de aflevering van vanavond. De uitzending is om 19.05 uur op Nederland 2. Het gaat over uithuisplaatsing van jongeren tussen 16 en 21 jaar. in dit geval via de Schiedamse stichting De Linden- hof, die zich bezighoudt met „projec ten voor begeleide kamerbewoning". Op kamers De relatie tussen de negentienjarige Rob en zijn ouders was zo slecht, dat hij het huis uit moest. Nu woont hij met vier andere jongens, die in een zelfde soort omstandigheid verkeren, op kamers in het huis van een pro jectleider. Deze wordt de mentor ge noemd en woont met zijn gezin in een huis. dat De Lindenhof heeft aange kocht en opgeknapt. Hij is nauw be trokken bij het doen en laten van de jongelui. Een team bestaande uiteen praktijkleider, een maatschappelijk werker en een projectleider advi seert. Iedere bewoner heeft een eigen ka mer. terwijl er een keuken is voor gezamenlijk gebruik. De jongens ont vangen een weekgeld dat ze zelfstan dig beheren. Ze betalen hiervan de huur. hun voedsel, kleding en ont spanning. Het is de bedoeling dat ze na een of twee jaar op eigen benen kunnen staan. Bij De Lindenhof is echter sprake van een beperkt aantal mogelijkhe den. Omdat aan het eind van de uitzending telefoonnummers wor den opgegeven, waar inlichtingen te krijgen zijn. is het goed dit te weten. Door de reacties kan in kaart worden gebracht hoeveel adressen nodig zijn en waar. Op het ogenblik wordt met vier projecten gewerkt: een in Rot terdam. twee in Schiedam en een in Vlaardingen. Te grote spanningen kunnen echter ook voorkomen in gezinnen met jon gere kinderen. In het filmportret van volgende week woensdag wordt met ik zag er alleen geen gat meer in aandacht besteed aan een negenjarige jongen. Martijn. Hij en zijn moeder worden op een wijze geholpen die aansluit bij hun speci fieke situatie. Tussen de jongen en zijn moeder heeft het nooit zo goed geboterd. Toen ze twee jaar geleden van haar echtgenoot scheidde, dacht ze dat het met haar zoon wel beter zou gaan omdat de spanningen bin nen het huwelijk verdwenen waren. Maar het kattekwaad dat Martijn uithaalde, zoals brandjes stichten, werd steeds erger. Dankzij het hoofd van de school kwam hfj in een dagtehuis voor schoolgaande jeugd, een Boddaer- huis. Na schooltijd worden de kinde ren opgevangen, tussen de middag en van vier tot zeven uur, in een omgeving waar ze zichzelf kunnen zijn. Het is echter de bedoeling dat de kinderen na verloop van tijd ge woon weer thuis komen. Het aantal Boddaerhuizen bedraagt in Neder land 22 in totaal, die verdeeld zijn over elf plaatsen. Gezinsprogramma's De serie „Help" over hulpverlening aan jongeren en hun ouders typeert ds. W. J. Koole, directeur van IKON- ADVERTENTIE Bisonder lekker. televisie als een gezinsserie. Het is op de vroege woensdagavond de opvol ger van Jouw Beurt, waarin Wim Neijman verleden week. omringd mor een taart met confetti-etende en feestende kinderschaar, na 25 af leveringen afscheid nam. Ds. Koole:. „We bedoelen met een gezinspro gramma een programma, waarvan we hopen dat ouders en kinderen samen kijken." Een kwart van het televisiepakket besteedt IKON aan gezinsprogramma's. zoals ook „Heeft de regen een vader?" en de nieuw te verschijnen serie „Jouw we reld. mijn wereld" in april. Uit een vergelijking tussen Jouw Beurt en Help van vanavond blijkt wel dat steeds op een andere golf lengte wordt gewerkt. „Help" zal waarschijnlijk ook minder interes sant of geschikt zijn voor jongere kinderen. Maar voor een kleine om roep als de IKON is een doorgedach te leeftijdsopbouw in de program ma's door de geringe zendtijd erg moeilijk te realiseren. Ten slotte nog deze notities: de films voor Help zijn gemaakt door Ben Sombogaart en Cees Samson. En het is de bedoeling dat ze na vertoning voor televisie via het Nederlands Centrum voor Geestelijke Volksge zondheid worden vertoond voor groepen en instanties die ze nog eens willen 2ien of gebruiken. Met instan ties worden bedoeld sociale acade mies. wijk- of vormingscentra, enz. In het artikel over Hilversum 4 in de krant van gisteren werd gesproken over de „belagers". Dit is echter een zetfout, waardoor een verkeerde in druk zou ontstaan. Het moet zijn de „klagers", want onder hen zitten meestal geen belagers, maar mensen die de klassieke zender gunstig ge zind zijn. FERDINAND RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen). TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Kom er maar •ns uit: muzikaal kopje koffie. (7 30 Nieuws. 7 41-8.00 Aktua. 8.30 Nieuws. 8.36-8.45 Gym nastiek voor de huisvrouw.) 10.00 (S) Van heinde en verre. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Toer- ja - toernee: muziek, informatie en mensen. 11.34 (S) Café chantant: liedjes en muziek uit de Roede oude tijd. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Aktua 13.00 (S) Een mondje Frans: het existensialisme van Henk Elsink. 13.30 (S) Sport na sport: voor jongens en meisjes. 14.00 (S) Specialiteiten a la carte: muzikaal wensprogramma. 15.00 (S) Close- up, met 15.30 Nieuws. 16.30 Keerpunt: fase in een mensenleven die een belangrijke veran dering heeft betekend. OVERHEIDSVOOR LICHTING: 17.20 Nederland en de Derde Wereld, programma van de voorlichtings- HORIZONTAAL: 1 soepel. 4. fami lielid. 5. algemeen kiesrecht (afk.), 7. snuiftabak. 9. noorse goden. 11. scharnier. 12. onderricht. 14. water in Utrecht. 16. boom. 18. deel van de bijbel. 19. muzieknoot. 20. spil van een wiel, 21. voorvoegsel. 22. lid woord, 23. voorzetsel, 25. afnemend getij. 27. teken in de dierenriem. 29. ik (Lat.), 31. wilde haver. 33. smart, 35. bij elkaar behorende voorwerpen. 37. nummer (afk.), 39. bijwoord, 40. platte steen. VERTIKAAL: 1. stuk stof. 2. voor zetsel, 3. brandstof. 4. tijding, 6. zout ziederij, 7. rondhout, 8. oude lengte maat. 9. overblijfsel bij verbranding, 10. scheik. element. 11. werktuig. 13. maanstand. 15. gemeenteweide. 17. vruchtennat. 18. vreemde munt. 23 voorteken. 24. koning van Basan, 26. landbouwer. 28. reeds. 29. editie (afk.), 30. rund. 32. aardrijkskundige aanduiding. 34. peulvrucht. 36. ogenblik. 38. landbouwwerktuig. Oplossing vorige puzzel: Hor. 2. di eet, 7 koker, 8. veder. 9. ketel. 10. pek. 12. nor. 13. eet. 15. slede. 17. telle. 19. re. 20. li. 21. loens. 24. ester. 26. men. 27. alg. 29. era. 30. enter, 32. klant, 33. donor, 34. tegel. Vert.: 1. model. 2. dek. 3. Irene. 4. Evert, 5. tel. 6. pedel. 10. psalm. 11. keren. 13. elite. 14. terra. 16. den. 18. els, 22. Oerle, 23. santé. 24. Egede, 25. error. 28. Lt. 30. ent. 31. rol. dienst Ontwikkelingssamenwerking. TROS:. 17.30 Nieuws. 17.32 Aktua-magazine. 18.30 Nieuws. 18.41 (S) Apollo XXI, feuilleton. 19.07 (S) Muziektriptiek van zeven tot tien. (19.07 (S) Jazz-Sit: jazzy aperitief. 20.00 Eight o'clock special, muziakel ontdekkingsreis. 21.00 (S) Kruis en mol.) 22.00 (S) Alles moet weg: algehele balansopruiming. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktua. 23.00 (S) Coulissen: woensdagavond-magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen). VA RA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek 7.20 In de Roode Cirkel. (8.00 Nieuws). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Radio weekblad. 11.00 Nieuws. 1103 Johan van Min nen - Ombudsman. 11.15 Even ..bij" draaien 12.00 Cadzand-Centraal. 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de Dag. 13.25 Een middagje Stoomradio - een programma vol goede jeugdherinneringen. 16.00 Nieuws. 16.03 Moordbrigade Stockholm, hoorspel. 17.00 (S) Licht orkest met zang. R.V.U.: 1T.35 We tenschap in beweging (8). VARA: 17.55 Mede delingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. P.P.: 18.20 Boeren Partij. VARA: 18.30 (S) Tussen start en finish: sport en muziek. 19.30 Biddag voor het gewas: Kerkdienst van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt). VA RA: 20.30 (S) Concertgebouworkest - klassie ke muziek. 22.00 Gesproken woord. 22.30 (S) Klassieke pianomuziek. NOS: 23.00 Met het oog op morgen. (23.05 Actualiteiten over zicht. 23 20 Den Haag vandaag.) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham: muziek en informatie voor werkende jongeren. 9.03 (S) Pep-op-drie. 11.58 Bericht Vastenactie. 12.03 (S) Drie tussen de middag: Om de KRO- kiesschijf 14.03 (S) Pop-Kontakt: de Theo Stokking Show. 16.03 (S) De Hitmeesters: de Vincent van Engelen Show NOS: 18.03 De Vakaturcbank. 18.10 (S) NOS-maal. 18.30 (S) Langs de lijn. 23.02 (S) N.O.S.-Jazz. 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1.02 (S) Take it easy. 2.02 (S) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De Meurders Methode. HILVERSUM IV (FM-kanalen). NCRV: 7 00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deum Laudamus: gewijde muziek. 7.30 (S) Preludium. 9.00 Nieuws. 9.02 Onder school tijd. 9.30 Theologische etherleergang. 10.00 (S) Orkestpalet: oude en klassieke muziek. 12.00 (S) Pianowerken uit de Romantiek (11). 12.30 (M) Zangersportret. 13.00 (S) Wiener Kaffee. 13.29 (S) Beroemde soloconcerten. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Hier en Nu. 15.00 (S) Vert^kers beluisterd (3): liederen. 16.00 (S) In Kléine bezetting. 16.35-17.00 (S) Muziek van eigen tijd: orgelmuziek. TV VANDAAG NEOERLANDI 10.00 - 11.35<* Z/WLNOS/NOT: Schooltelevisie. 15.30 TROS: Eet u smakelijk en Co rece 15.50 Elsa de leeuwin, tv-serie 16.40 Ren je rot. jeugdspelshow. 17.10 Run. Joe. run'TV-serie. 17.50 NOS/NOT: Veorlichtingssene Spel-Doen alsot(ll). 18.15 TELEAC: Wetenschap in beweging (herh. les 8). 18.45 NOS: Staatsloterij. 18.55 Journaal. 19.05 Van gewest tot gewest. 20.00 NOS: De dauw. Russische film. 21.10 (*l) Werkwinkel, programma over welzijnswerk. 21.35 Journaal. 21.50 Den Haag vandaag. 22.05 Panoramiek. 22.50 Studio Sport. 23.15 Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: Paulus de boskabouter 18.55 Journaal. 19.05 IKON: Help (1(:-hulpverlening aan jongeren en hun ouders. 19.30 IKON-KRO/RKK: Kenmerk: de wekelijkse informatierubriek over kei en samenleving. 20.00 NOS: Journaal. 20.30 TROS: Women s (ace. speelfilm uit 19 Plastische Chirurgie, intormatiel programma. 22.50 NOS: Journaal: 142 ..Maar tante, u bent eigenlijk uw hele leven nooit echt ziek geweest". „En ik hoop het ook nooit te worden". De roodaangelopen wangen van de goede Christine op dit ogenblik zijn slechts een traditionele verhitting, die de reiskoorts haar geeft. Pasen is al weer lang voorbij, als Dolly op een aanplakbiljet op de markt leest, dat Samuel Israël een piano-avond in Almelo zal geven. De diaconessen vragen haar. of ze lust heeft naar het concert te gaan. ze hebben nog wel kaarten voor de avond cadeau gekregen. Maar Dolly bedankt, nee. ze heeft er geen lust in Aan de vooravond van het concert stuurt Israël haar een korte brief, hij schrijft, dat hij haar in de pauze in de solistenkamer hoopt te ontmoeten en dat hij haar. daags na het concert, wil bezoeken. Dolly laat een briefje aan de zaal afgeven, dat ze verhinderd is naar het concert te gaan en dat ze ook geen bezoek kan ontvangen. De volgende dag heeft ze vrijaf. Vroeg in de ochtend fietst ze al naar de Oot- marsumer streek en als ze tegen de avond thuiskomt, bericht haar de door Henriette L.T. de Beaufort II I*. I.rnpoirit K.*, jongste wijkdiacones. dat er bloemen voor haar zijn afgegeven, lelietjes van-dalen in een grote pot. Over de drempel van de huiskamer slaat de zachte lelietjesgeur haar tegen. Er zit een kaartje tussen de planten ge schoven. het is Israëls naam met de toevoeging: Hartelijke groeten. Een zo gewone, haast banale uitdrukking, dat zelfs de diaconessen, die het kaartje met de bril op lang betuurd hebben, er niets in zien; alleen Dolly voelt zich onzeglijk dankbaar, omdat het bijschrift karig is. Ze neemt het voorzichtig uit de plant en steekt het visitekaartje achter het hartje van haar witte schort. Begin augustus zal Dolly, zoals dat gebruikelijk is onder de jonge hulpzusters, veertien dagen vakantie krijgen. In juli begint een gistend gevoel van verlangen, een onnoembaar en heet verlangen door haar heen te trekken, 't houdt dag na dag aan, 't is aanwezig als ze wakker is. zo goed als wanneer ze slaapt. Soms meent ze te voelen, dat 't van uur tot uur groeit en dan ont plooit tot een wonderweten van het meest diep verborgen leven in het eigen hart. Zij doet niets. Ze heeft maar te luisteren. Met stipte regel maat werkt ze in de wijk, toch mer ken de diaconessen, dat er een nieu we glans in haar ogen is gekomen, dat ze dikwijls verzonken is in geluk kig gepeins en dat ze soms ternau wernood hoort, als ze haar iets zeg gen of zelfs roepen. „Zou dat nou allemaal verlangen zijn om in de vakantie naar huis te gaan?" vraagt de jongste zuster aan de oudste diacones. Deze antwoordt aarzelend: „Bij jonge mensen kun je dat zo niet zeggen, daar weet je nooit helemaal, waar ze aan toe zijn". Aan het einde van de julimaand zit Dolly bij het krieken van de dag voor het wijd open raam van haar ka mertje. Het wijkhuis ligt aan de rai van de stad en 't ziet uit op boui land, vruchtbare akkers tot ver af de gezichtseinder. De ochtendlucht smeltend van jonge, dauwgedrenk te reuken, over het bouwland hani nog een witte ochtenddamp, 'n brieksarbeider slentert langs et veld en kijkt peinzend naar de aa dappelplanten, die nog in volle blo staan. Dolly schuift de kleine taf vlak voor het open raam, als ze voor gaat zitten, kan ze telkens nai buiten kijken, naar de heerlijkhei van de ochtend en de grootheid va de hemel. Uit de tafellade neemt 2 een wit, niet groot vel postpapier e begint te schrijven: Hooggeachte mijnheer Israël, Graag zou ik u willen ontmoeten, wi u het ook? De eerste augustus krijg ik twee wi ken vakantie, ik kan die dag tegen c uur voor het Kurhaus, zeekant, i Scheveningen zijn. Het lijkt me z heerlijk om samen de zee te zien. Da breng ik u Romeo and Juliet eind< lijk terug. Vanochtend vind ik. dat d liefste regels uit uw boekje zijn: This bud of love, by summer's ripé ning breath. May prove a beauteou flower when next we meet. Uw Dolly van Broeckhuyzel (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4