in Israëls jezet gebied groeit Cahos in schrikt investeerders af ibanees leger 1st weer Oppositieleiders in Zuid-Korea opgepakt (Sj amro bank Districtsverkiezingen J in Frankrijk succes voor linkse oppositie 32ÜL llestijnse demonstraties gaan door Turks student doodgeschoten 5 literi j Algemene Vergadering van Aandeelhouders Egypte beschuldigt Libië van mislukte ontvoering in Rome Afscheid van Tito Erkenning Sahara moeilijke kluif voor Arabische Liga 1 u s G 9 MAART 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 een onzer redacteuren UZ ALE M Het gemeentebestuur van de op de westelijke Jordaanoever gelegen stad Nabloes steren afgetreden uit protest tegen de Israëlische troepenversterkingen in de stad. De ienversterkingen zijn een reactie op de reeds vier weken durende demonstraties van Palestij n- jioüeren tegen het besluit van een rechtbank in Jeruzalem, om joden het recht te geven om te op de Tempelberg, waar onder meer de Al Aksa moskee staat. ^ns het afgelopen weekeinde ,jjen de Israëlische autoriteiten tegen joden als Arabieren Q,Jjden. Zondag was het in Nabloes btsingen gekomen tussen Pales scholieren en Israëlische mili- ain waarbij twintig betogende stu- nden gewond werden. >ruzalem voorkwam de politie op|een groep rechtse joden van de stische beweging Betar het ge- van de Tempelberg bin- om gezamenlijk te gaan t Hen. De Israëlische regering heeft eaiaaldelijk verklaard het verbod joden om op de berg te bidden, heiligdommen van de moslems dep, en dat gebaseerd is op een raak van het Israëlische Hoog- htshof, te zullen blijven eerbie- naar verschillende steden op de be- nië handel drijven werden door deze zette westelijke Jordaanoever maatregel getroffen, uitbreidden, door hardhandig politie optreden en door het uitvaardigen van een tijdelijk verbod voor inwo ners van de steden Ramalah, El Bi- Begrip De kwestie van het bidden op de rah en Nabloes om naar de oostelijke ^„mcTaewe^^ÖliT zen. Met name de zaKemui in aeze de weken dUrende demonstra- spraak emonstraties van de scholieren getn begonnen na de vrijspraak van leden van Betar op 29 januari een rechter in Jeruzalem, die beschuldigd waren het verbod T bben overtreden. De rechter mo rde zijn uitspraak door te ver- n dat joden het recht moesten en om op de Tempelberg te en. 'gering reageerde op de demon- oijies die zich vanuit Jeruzalem steden, die voornamelijk met Jorda- ISTANBUL (UPI) Bij gevechten tussen lijkse en rechtse studenten in Eskisehir in Midden-Turkije is giste ren een student doodgeschoten en zijn zeventien arrestaties verricht. In de stad Erzerum in het noordoos ten gingen medische studenten el kaar met messen en vorken te lijf tijdens een politiek debat in het ca fetaria van het universiteitszieken huis. Ook op andere universiteiten werd gisteren weer gevochten na een be trekkelijke rust van zes weken. In Istanbul werden twee studenten aan het hoofd gewond bij een treffen aan de technische hogeschool. JOET (AP, UPI, Reuter) Het Libanese kabinet is gisteren jnboedzitting bijeen gekomen in verband met het hernieuwd reken van vijandelijkheden in het land. Bil Qubayat in opstand gekomen, van wege het uitbreken van vijandelijk heden tussen moslems en christenen in deze stad. De christelijke muiters, die zich zelf het Libanese bevrijdings leger noemden verklaarden van plan te zijn hun geboorteplaats te verdedi gen tegen Palestijnen en andere bui tenlanders. 'S! ijl de ministers in vergadering n hebben deserteurs van het Li- le leger vier artilleriestellingen kilometer van de Israëlische bezet. Bij deze actie zouden de ;teurs ook gepantserde voertui- fiebben buitgemaakt, jeserteurs zouden behoren tot de p van luitenant Achmed al Cha- Z$en moslem die in januari deser- irte en het zogenaamde Libanese g*ische Leger oprichtte. Dit leger ul in zijn politieke stellingen de entak op het Arabische nationa- i afgelopen weken zijn meer dan di ;nd moslems, die behoren tot het de e leger kader gedeserteerd, hoon ook gisteren na het kabi- ïn jeraad de Libanese premier ver velde dat het leger buiten de poli- zou moeten blijven en ondanks ai aaide aanbiedingen van amnes- •oitijn de meeste moslems niet be- Wejom zich over te geven, 53 er waren christelijke soldaten gestationeerd waren honderd ki- ,p iter van hun geboorteplaats Al ui ei rit (ADVERTENTIE) - De aandeelhouders van de Amsterdam- Rotterdam Bank N.V. worden uitgenodigd tot het bijwonen van de Jaarlijkse Alge mene Vergadering van Aandeelhouders op woensdag 24 maart 1976 te 14.30 uur, ten kantore van de vennootschap. Heren gracht 595, Amsterdam. De agenda van deze vergadering, als mede het jaarverslag over 1975 en het verslag van de Commissie van Aandeel houders liggen ter inzage en zijn verkrijg baar bij de hoofdbanken, de bijbank en de kantoren van de Amsterdam-Rotter dam Bank N.V. Eigenaren van gewone aandelen aan toonder dienen, om deze vergadering te kunnen bijwonen, hun aandelen uiterlijk op 22 maart 1976 in bewaring te geven bij een van de kantoren van de vennootschap. Het te ontvangen depotbewijs dient als bewijs van toegang tot deze vergadering. Eigenaren van gewone aandelen op naam en eigenaren van preferente aan delen dienen, om ter vergadering aanwe zig of vertegenwoordigd te kunnen zijn, uiterlijk 22 maart 1976 van hun voornemen daartoe schriftelijk kennis te geven aan de Raad van Bestuur. De Raad van Commissarissen L. H. Meerburg. Voorzitter Amsterdam, 8 maart 1976 Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. ties in Jeruzalem. Voor hun is de uitspraak van de rechtbank in Jeru zalem slechts een schakel in de keten van onderdrukkende maatregelen van de kant van de Israëlische bezet ters. -Velen in Israël kunnen begrip voor de demonstraties opbrengen, ofschoon zij eigenlijk vinden dat joden op een ook voor hun zeer heilige plaats zou den moeten kunnen bidden. „Toch," zeggen zij, „in een bezettingssituatie hebben de Palestijnen niet veel mo gelijkheden om toegefelijk te zijn." De Palestijnen anderzijds wijzen met name op het feit dat de deelnemers aan de demonstraties eigenlijk nog kinderen zijn, vaak niet ouder dan elf of twaalf jaar. „Wat zullen deze kin deren over enkele jiren doen als zij nu al de straat op gaan tegen de Israëlische bezetting?" vragen zij. CAIRO (AP, UPI, Reuter) De Egyptische openbare aanklager heeft gisteren Libië ervan beschuldigd zijn eigen minister van buitenlandse za ken te hebben willen ontvoeren. Het vermoedelijke complot, dat zon dag door Italiaanse douane ambtenaren op het vliegveld van Ro me werd verijdeld heeft de betrek king tussen Egypte en Libië nog meer verslechterd. De bekendmaking van de openbare aanklager werd gedaan na de arres tatie van zeven Libische militairen in Cairo en de ondervraging van de voormalige Tunesische minister van buitenlandse zaken Al Massmoudi, die als een nauwe vriend van de Li bische leider Kadaffi bekend staat. De zeven Libiërs zouden inmiddels hebben verklaard opdracht te heb ben gekregen de Libische majoor Me- heishi, die lid is van de Revolutionai re Raad van Libië, te vermoorden. PARIJS (AFP, UPI, Reuter) De Franse linkse oppositie socialisten, communisten en links-radicalen is met het meeste succes uit de zondag gehouden eerste ronde van de kantonale (districts-)verkiezingen gekomen. De Franse kiezer is ernstig ontevreden over het beleid van de regeringsmeerderheid onder leiding van president Valéry Giscard d'Estaing, zo was gisteren algemeen het oordeel in zowel regerings- als oppositiekringen. Met op een paar na alle 1863 distric ten geteld, kon het linkse blok op 56,3 procent van het aantal uitgebrachte stemmen rekenen tegen 43,7 procent voor de regeringsmeerderheid van gaullisten, onafhankelijke republi keinen en centrumgroeperingen. De opkomst was opmerkelijk hoog: 65 procent. De kantonale verkiezingen werden ditmaal vooral gezien als een graad meter voor het regeringsbeleid, dat sinds Giscard bijna twee jaar geleden met een zeer nipte meerderheid (50,5 tegen 49,5 procent) het presi dentschap voor de neus van de socia listische kandidaat Francois Mitter rand wegkaapte, nog niet met groot scheepse verkiezingen was beproefd. Weinig invloed Over het algemeen zijn de kantonale verkiezingen van ondergeschikt be lang. Niet alleen bestaat er groot on derling verschil het kleinste kan- De Cubaanse leider Fidel Castro vertrok gisteren uit Joegoslavië ton heeft 18 inwoners, het grootste waar hij drie dagen lang heeft onderhandeld met zijn Joegosla- v|er tot 7^.' m^]oen lPaar 5*e ,*n" vische evenknie Tito. Hier staan beiden stram tijdens de afscheids- plechtigheid. Tito vertrekt deze week nog naar Latijns-Amerika. SEOEL (AFP, UPI, Reuter) De leider van de Zuidkoreaanse oppositie, Kim Dae Joeng, diens vrouw, en oud-president Youn Po Soen, zijn gisteren door de Zuidkoreaanse politie aangehou den voor ondervraging. Aangenomen wordt dat de aanhou dingen verband houden met de publi- katie van een verklaring voor de „na tionale redding en de democratie", die is getekend door twaalf leden van de oppositie in Zuid-Korea, onder wie Kim. In het document, dat op 1 maart werd voorgelezen in de kathedraal van Soel, eisen de ondertekenaars met name amnestie voor alle politie ke gevangenen, het opheffen van de noodtoestand en de erkenning van burgerlijke vrijheden zoals de vrij heid van meningsuiting en vergade ring. De publikatie van deze verklaring gaat lijnrecht in tegen het decreet over de noodtoestand, die elke vorm van tegen de regering gerichte activi teit verbiedt. Op overtredingen staat een gevangenisstraf van tenminste een jaar. Regeringsfunctionarissen in Seoel verklaarden dat het echtpaar Kim en Youn Po Soen niet waren gearres teerd, maar dat er een onderzoek naar hun ondermijnende activiteiten werd ingesteld. Zij zeiden verder dat Kim en andere leiders van de opposi tie misbruik maken van de mogelijk heden die kerkdiensten hun bieden voor het verspreiden van hun ideeën. Deze verklaring was de eerste officië le reactie op de ontwikkelingen van de laatste week in Zuid-Korea. Sinds l maart zijn twintig mensen gearres teerd, van wie tien van de twaalf ondertekenaars van de verklaring, hun familieleden en katholieke pries ters. vloed in het sterk centralistisch, dus vanuit de ministeries in Parijs be stuurde Frankrijk is ook zeer gering. De enige manier, waarop de „genera le raden" zoals de kantonbesturen heten enige invloed naar boven kun nen uitoefenen is via de voorzitters van de raden, die volgende week wor den gekozen. In het linkse blok hebben de socialis ten zondag de meeste aanhang be haald. De partij van Mitterrand kreeg 27,2 procent en de communis ten behaalden 22,5 procent. Door gaans regeringsgezinde nieuwsmedia gaven gisteren te kennen dat links een grote kans heeft volgend jaar de gemeenteraadsverkiezingen en het jaar daarna de parlementsverkiezin gen te winnen. Republikeinen De regeringsmeerderheid heeft de af gelopen weken getoond de kantonale verkiezingen van meer dan lokaal belang te achten. Ministers en parle mentsleden weerden zich duchtig en zeven leden van het Franse kabinet deden zelfs als kandidaat mee aan de verkiezingen. Voor de regeringsmeer derheid speelden in de campagne sterk mee de stijging van de kosten van levensonderhoud met 12 procent per jaar en de groei van het aantal werklozen in het land tot een getal van één miljoen. De „onafhankelijke republikeinen", de partij van de president deed het goed in het regeringsblok. Procen tueel behaalde men weliswaar met 8,6 twee procent minder dan de gaul listen maar het aantal zetels dat naar de „onafhankelijke republikeinen" ging was groter. De gaullisten moes ten vergeleken met vorige verkiezin gen een gevoelige nederlaag slikken. Hun percentage was 10.6. Hierbij moet worden aangetekend dat de meeste politieke waarnemers een nog groter verlies voor de gaullisten had den verwacht. Ook al geven de uitslagen van zon dag enigszins een beeld van de ver houdingen in politiek Frankrijk, ko mende zondag zal men pas de volle omvang van de veranderingen kun nen zien. Dan komen in die kantons, waar een kandidaat niet de vereiste absolute meerderheid kreeg de twee kandidaten met de meeste stemmen tegen elkaar uit. In de meeste geval len zijn dat een vertegenwoordiger van de oppositie aangenomen wordt dat men zich eensgezind ach ter hetzij de socialistische kandidaat, hetzij de communist zal stellen en een van de regeringsmeerderheid. Pas dan doet zich weer een situatie voor. die vergelijkbaar is met de pre sidentsverkiezingen. RABAT. ALGIERS (AP. UPI, Reu ter) Waarnemers verwachten ern stige meningsverschillen bij de ko mende vergadering van de Ara bische Liga op 15 maart, wanneer de organisatie over de aanvraag van het Frente Polisario over erkenning van de Saharaanse Arabische Democra tische Republiek moet beslissen. Vooral Marokko en Mauretanië, die hun diplomatieke betrekkingen met Algerije hebben verbroken, nad t dit laatste land de nieuwe Saharaan se republiek had erkend, zullen zich tegen de erkenning van de republiek door de Arabische Liga verzetten. De Saharaanse Arabische Republiek is ondertussen door vier andere Afri kaanse staten Guinea. Madagas car, Boeroendi en Libië (eveneens lid van de Arabische Liga) al diplo matiek erkend. BUENOS AIRES (AFP, UPI) De Argentijnse justitie heeft gisteren de Spaanse regering om uitlevering ver zocht van Jose Lopez Rega, de voor malige sterke man van het peronis- tische bewind in Argentinië. Ondertussen maakt de Syrische pre sident Assad zich zorgen over de ver traging in de vorming van een rege ring. Een dergelijke regering wordt door de Syriërs beschouwd als essen tieel voor het slagen van hun vre desplan voor Libanon. Van het her stel van rust en orde in Libanon hangt voor Assad, wiens aanzien met name gestegen is vanwege zijn be doelingen in de Libanese burgeroor log, veel af. In kringen van rechtse christenen wordt vooral Kamal Jumblatt de lei der van de Libanese socialisten, die ook vertegenwoordigers van elkaar bestrijdende groepen in de nieuwe regering wil opnemen, als be langrijkste obstakel voor de vorming van een regering van nationale een heid, gezien. Sadats politiek verscherpte tegenstelling arm-rijk „Egyptes economie staat aan de rand van het faillissement. Je hebt geen statistieken nodig om dit te kunnen vaststellen. Je hoeft slechts door de straten van bijvoorbeeld Cairo te lopen om de ellendige omstandigheden, waarin de grote massa van de bevolking leeft te zien. Hoop is er al nauwelijks meer." Met deze woorden beschreef mij een redacteur van een vooraanstaand Egyptisch dagblad de toestand in zijn land en de effecten van de economische „open-deuren" politiek van president Anwar el Sadat. En hij had inderdaad gelijk. In de straten van Cairo wordt al gauw dui delijk dat onder het bewind van Sa- dat Egypte een land van onbe grensde mogelijkheden werd. Maar dan wel onbegrensde mogelijkheden voor een kleine groep mensen met een oog voor snel winstgevende pro jecten. Terwijl je in Cairo de bedelen de kinderen nauwelijks kunt ontwij ken, demonstreren de nouveaux ri ches op een bijna walgelijke manier hun vaak door illegale praktijken verworven rijkdom. Dr Zakei Shafei. minister van economie en econo mische samenwerking, moet toege ven dat de Egyptische middenklasse, de open-deuren-politiek (ten onrech te) ziet als een groen licht voor onge controleerde consumptie. Shafei voegt eraan toe: „Consumptie heeft werkelijk niets te maken met de open-deuren-politiek." Toch verschillen de belangrijkste winkelstraten van Cairo nauwelijks van die in New York, Londen of Pa rijs. Voor wie geld heeft is er alles te koop. En de „rijkaards"rijden in hun grote Amerikaanse auto's door Cairo. Met z'n vieren kunnen ze een avondmaal in de nachtclub van het Sheraton Hotel gebruiken waarvan de prijs gelijk is aan zes maanden salaris van een Egyptische arbeider. Deze schrijnende toestanden lagen niet in de opzet van de ontwerpers van de open-deuren-politiek. Deze politiek was bedoeld om buiten landse investeringen aan te trekken en om nieuw leven in de stagnerende Egyptische economie te blazen. Tot nu toe is van deze doelstellingen nau welijks iets terecht gekomen. Slechts de toch al grote tegenstellin gen tussen arm en rijk zijn vergroot. Ofschoon er geen nauwkeurige cij fers te krijgen zijn, wordt aangeno men dat er ongeveer twintigduizend gezinnen in Egypte tussen de tiendui zend en de vijftigduizend Egyptische ponden (een pond is vijf gulden) per jaar verdienen, terwijl het gemiddel de inkomen van een Egyptische ar beider honderd pond per jaar be draagt. Westerse investeerders, die in groten getale in Cairo neerstrijken om de mogelijkheden voor bedrijfsactivitei ten te onderzoeken, schrikken voor de misstanden terug. De infrastruc tuur voldoet niet eens aan de behoef ten van de lokale bevolking, hoe kan het dan aan de behoeften van grote bedrijven voldoen? Overvol De buitenlandse bezoekers krijgen in Cairo een stad te zien die uit haar voegen barst. In deze stad, die op hooguit twee miljoen inwoners is be rekend leven nu ongeveer acht mil joen mensen. Ongeveer twee miljoen mensen hebben geen dak boven hun hoofd en miljoenen anderen leven in krottenwijken. En ondertussen gaat de stroom mensen, die van het platte land naar de stad trekken, gewoon door. Volgens sommigen is het aantal mensen dat jaarlijks naar Cairo ver huist gelijk aan het aantal Egyptena- ren dat jaarlijks wordt geboren, na melijk één miljoen. Communicatiemiddelen binnen de stad falen volledig. Internationale te lefoongesprekken moeten twee tot drie dagen van tevoren worden aan gevraagd. Zakenlui, die het zich kun nen permitteren, vliegen regelmatig naar Athene, om van daaruit hun Openbaar vervoer in Cairo. Een tweede methode om uitbarstin gen van onvrede te voorkomen is de export van arbeidskrachten naar Arabische landen met een gebrek aan geschoolde arbeiders. Reeds meer dan een half miljoen Egyptena- ren zijn in het buitenland werkzaam. Corruptie telefoongesprekken naar Europa en elders in de wereld te voeren. Ook binnen de stad zelf, is telef meren nauwelijks mogelijk. Met het openbaar vervoer is het in Cairo niet veel beter. Volgens Adel Hoessein, van het marxistische maandblad Atalia, zijn er maar 1200 autobussen voor het openbaar ver voer in Cairo beschikbaar. Deze zijn Het een en ander werkt de corruptie dan ook overbelast. Zelfs aan de bui- in de hand. Iemand die op de uriiver- tenkanten van de bussen reizen er siteit is afgestudeerd verdient als mensen mee. Hoewel er 25.000 taxi's ambtenaar ongeveer tachtig dollar in de stad rijden, is het haast onmo- per maand. Dat is gelijk aan de mini- gelijk om er één te vinden. En zelfs male huurprijs van.een redelijk goe- dan schiet je er niet veel mee op de woning in Cairo. De enige manier vanwege de verkeersopstoppingen, om boven water te blijven is het Tenslotte worden de buitenlandse in- aanvaarden van steekpenningen, vesteerders door de Egyptische bu- Maar degenen die de steekpenningen reaucratie, met z'n 35 verschillende moeten betalen verkeren meestal in ministeries afgeschrikt. Toch vervult een nog moeilijker situatie, deze bureaucratie een nuttige functie Niet alleen de westerse investeerders voor Sadat. Wettelijk is de staat in zijn terughoudend om hun vingers in Egypte verplicht om alle afgestu- Egypte te branden. Ook de rijke Ara- deerde universiteitsstudenten een ar- bische oliestaten lijken te aarzelen, beidsplaats te garanderen. Dezen ko- Ofschoon de Arabische oliesjeiks blij men dan meestal op reeds overbezet- zijn met de vervanging van de radi- te overheidskantoren in administra- kale Nasser door de gematigde Sa- tieve functies terecht. Het is een dat, hebben zij tot nu toe bitter wei soort bezigheidstherapie om te voor- nig gedaan om te helpen de werkelij- komen dat zij de straat op gaan, wat ke problemen van Egypte op te los- zeker het geval zou zijn als zij werk- sen. Zij beperken zich tot het voorko- loos waren. men van de ineenstorting van de Egyptische economie. Maar van pro- duktieve investeringen is er geen sprake. Slechts projecten, die snel winstgevend zijn, zoals de bouw van grote luxe hotels spreken hun aan. Optimistisch Ondanks de catastrofale situatie zijn vele Egyptenaren optimistisch over de toekomst. Zij wijzen op het feit dat reeds 28 maatschappijen oliebo ringen in de Golf van Suez en in de westelijke woestijn aan het verrich ten zijn. „Over vier jaren", zegt Ah mad Hilal, minister van oliezaken, „zullen wij éen miljoen ton olie per dag produceren". Egypte zou dan in haar eigen behoeften kunnen voor zien en zelfs een gedeelte kunnen exporteren. Ook van de opening van het Suez Kanaal hebben de Egypte naren grote verwachtingen. Maar tot nu toe is het gemiddelde verkeer door het Kanaal, slechts de helft van wat het was voor de Zesdaagse Oorlog in 1967. Maar weinigen in Egypte, en dan vooral de communisten en de Nasse- risten, vragen zich af hoe lang deze situatie nog kan voortduren. Reeds nu circuleren er geruchten in Cairo dat de distributiebonnen voor voed sel al gedrukt zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7