Leiderdorp heeft activiteitencentrum J Verbetering van woningen door particulier kan Jan Schmit actief voor orgelfonds KORT De Lier: een dorp waar muziek in zit Leids voorbeeld bewijst ,ln de Veste" nadert voltooiing Drie erepenningen uitgereikt Verplaatsing van volkstuintjes Man probeerde vele malen bejaarde met vergif te doden Plan: restaurant aan de Strandweg „Doe-exposities" in Delfts museum Ivoren kruis pleit voor fluoridering DEINING OVER ZUILEN: GEEN 50 MEER, MAAR 25 Bezigheden voor lichamelijk gehandicapten Bewoners van Scheveningen hebben genoeg van zandhappen Matroos overlede na val van schip DINSDAG 9 MAART 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWAR- B Van een onzer verslaggevers LEIDEN Woningverbetering door particuliere huiseigenaren is zeer wel mogelijk. Als het gaat om een fikse renovatie, er kunnen huurverhogingen uit de bus komen, die voor de bewoners aan vaardbaar zijn. Dat zijn de belangrijkste conclusies, die de gemeente Leiden trekt uit het zgn. project Sieboldstraat. Aan de Sieboldstraat in de Leidse wijk De Kooi is een wat genoemd wordt ingrijpende particuliere wo ningverbetering een feit geworden. Het gaat om vijf huizen van verschil lende eigenaren. In Leiden is de reno vatie van huizen door woningbouw verenigingen goed op gang gekomen, maar de belangstelling van particu liere huiseigenaren is nog klein. De gemeente Leiden beschouwt de opknapbeurt van huizen aan de Sie boldstraat als ..modelproject" voor particuliere renovatie. Onder het motto „Goed voorbeeld doet goed volgen" heeft Geoproject BV. de on derneming die het project leidt, Leid se huiseigenaren uitgenodigd een kijkje te komen nemen in de model woningen. Gemeente en projectlei ding hopen dat de gedaanteverwisse ling van de vijf huizen aan de Sie boldstraat voor veel huiseigenaren in de vooroorlogse wijken een stimu lans is om aan het renovatie-proces deel te nemen. Discussies Eind 1974 is tussen de eigenaren van de woningen aan de Sieboldstraat en de huurders een eerste gesprek ge voerd over woningverbetering. Na uitvoerige discussies werd twee maanden later overeenstemming be reikt over de wijze van verbouwing en de nieuwe huren. Begin deze maand hebben de eerste bewoners hun verbouwde huis in gebruik geno men. De totale kosten van de duurste verbouwing bedroegen 45.000. Door zo goed mogelijk ge bruik te maken van de subsidie mogelijkheden kon de nieuwe huur beneden de 200 per maand gehou den worden. Dat betekent tot het eind van dit jaar een huurverhoging van 28 per maand. Het uiterlijk van de woningen is met nieuwe daken, grote ramen en bal kons (vroeger: de platte daken boven de keukens) danig veranderd. Zo ook de indeling van de woningen. In en kele gevallen kon via verplaatsing van de trap naar de bovenverdieping een extra slaapkamer beschikbaar komen. De w.c.'s verdwenen uit de keukens, waardoor een praktischer indeling van die keukens mogelijk werd. Op woensdag 17 maart wordt het modelproject officieel geopend. Op die dag. en de drie daaropvolgende dagen wordt, van 16-20 uur. in twee woningen „open huis" gehouden voor huiseigenaren, buurtbewoners en andere belangstellenden. DELFT Het winkel- en woonpro ject „In de Veste" in de Delftse bin nenstad nadert langzamerhand zijn voltooiing. Velen hebben het nieuwe winkelcentrum, dat een sfeer van ge zelligheid en intimiteit ademt al ont dekt. Op de koopavonden en op za terdagen kan men bij goed weerover de hoofden lopen. De architecten van de winkels en woningen hebben hun ontwerpen aangepast bij de om ringende bebouwing en het grachten patroon. De gemeente heeft de brug gen laten slopen en in oude stijl laten optrekken. Ook zijn in het ge bied „In de Veste" de kademuren en de bestratingen vernieuwd. door Frank Delboy DE LIER Al ressorteert het nationale kunstbeleid al geruime tijd niet meer onder mr. M. Vrolijk, nu commissaris der Koningin in Zuid-Holland, toch draagt deze magistraat het culturele hart natuurlijk nog op de rechte plaats. Afgelopen zaterdagavond was hij met zijn echtgenote in de Johannes- kerk in De Lier. welkom geheten door burgemeester M. Paats, die niet min der dan drie zestigjarige muzikale verenigingen telt. Dit drietal de Chr. Harmonie Vereniging „Excelsi or" oJ-v. Berend Boerman, de Mu ziekvereniging „Liora", dirigent G. A. van den Berg. en de Chr. Oratorium ver. „De Lofstem" onder directie van Richard Heidema had zijn instru mentale en vocale krachten gebun deld in een gezamenlijk concert, dat naast veel klankgenot in een variabel en stilistisch breed gespreid pro gramma ook de sociale activiteiten van deze ensembles belichtte. Mr. Vrolijk was nl. niet slechts als luisteraar gekomen, maar hij bracht als ambtsdrager ook nog drie erepen ningen mee. die aan de voorzitters van de muziekverenigingen en van het koor werden uitgereikt. Ereme taal. dat de verdiensten beloont, want het is voorwaar geen kleinig heid zestig jaar kunstzin aan te kwe ken en op die manier te werken aan de basis in het veld van de amateuris tische kunstbeoefening, zonder wel ke nu eenmaal het muzikale be roepsleven geen ondergrond en ach terban zou hebben. De bloemen, die Caroline Ridder aan de dames Vrolijk en Paats had aan geboden. manifesteerden al enigszins het fleurig aspect, dat nadien in vaar dig geblazen hout en koper en in voluit gezongen sonoriteiten waar zou worden gemaakt. Niet alleen Bach en Beethoven, maar ook Verdi's vocale dramatiek, pittige pretmuziek van Scheffer. Leemann en Abel en breeduit beleden roman tiek, gekerstend door componisten als Gounod en Franck, vonden een even goed onthaal in de volle kerk als uitstekende, hoorbaar degelijk voor bereide vertolkingen. Elgars uit volle borst meegezongen „Land of Hope and Glory" bundelde in het slotnum mer alle aanwezige klankkrachten. Gelukkig de gemeente die zoveel mu ziek in haar leefpatroon vermag te weven. LEIDSCHENDAM—Binnenkort be gint de Stichting Philadelphia Te huizen Zuid—Holland met de bouw van een gezinsvervangend tehuis op het terrein ten noord-oosten van de Johanna van Polanenlaan in Leidschendam. Om dit terrein vanaf de openbare weg toegankelijk te maken lag het eerst in het voornemen een brug te bouwen over de waterpartij ter hoog te van de Graaf Ottolaan. De aanleg van de brug en de kosten van de ontsluiting zou voor rekening van de Stichting Philadelphia komen, maar dit bleek financieel niet haalbaar. Wanneer de gemeenteraad van Leidschendam ermee akkoord gaat wordt het terrein nu ontsloten door een weg vanaf de Gravin Juliana van Stolberglaan tot het geprojecteerde huis. De daar gelegen volkstuintjes zullen verplaatst moeten worden. Van een verslaggever CUYK De 44-jarige chauffeur onderhoudsmonteur H. P. H. uit Cuyk heeft gisteren tegenover de po litie bekend in 1975 en begin 1976 vele malen geprobeerd te hebben de 78-jarige heer N. J. van Straaten uit zijn woonplaats te vergiftigen. De rijkspolitile van Cuyk had H. 1 maart gearresteerd. Het bejaarde echtpaar Van Straaten was in 1974 met H. en zijn vrouw in contact gekomen. Mevrouw H. ver zorgde de oude mensen. In 1974 be sloten de echtparen samen een bun galow te kopen. Schriftelijk werd vastgelegd dat de familie H. de be jaarde mensen tot hun dood zou ver zorgen. Het echtpaar Van Straaten kwam er later achter helemaal geen mede-eigenaar van de bungalow te zijn, waarover veel spanning ont stond. De moeilijkheden namen nog toe, toen de heer Van Straaten de baas in huis zou hebben willen spelen. Begin 1975 begon H. rattekruit in de drankjes van de bejaarde man te doen. Dit kwam aan het licht toen de heer Van Straaten 16 februari voor controle naar het Radboudzieken- huis in Nijmegen moest. door Adr. Hager LEIDEN Eenmaal per maand geeft de organist Jan Schmitz een concert in de Hartebrugkerk. In samenwerking met „Kunst en Ontwikkeling" is hij er in geslaagd deze kerk op de zondagmid dag tot een muziekcentrum te maken. Deze concerten worden gegeven ten bate van het orgelfonds. Het Maarschalkerweerd-orgel van de Hartebrugkerk, bijna een eeuw oud, is hardnodig aan restauratie toe, o.a. omdat de windladen gescheurd zijn. Orgel en kerk staan op de monumen tenlijst en dat zal er hopelijk toe bijdragen, dat de restauratieplannen (kosten 100.000) verwezenlijkt kun nen worden. Het eerstvolgende concert in deze kerk aan de Haarlemmerstraat zal op 4 april worden gegeven door Here Jan STegenga, Roseline Pieveteau en Jan Schmitz. Dankzij de medewer king van de bariton Bernard Kruysen en het Leids Toonkunst-Orkest o.l.v. René Verhoeff trok het Bachpro- gramma bijzonder grote belang stelling. Men werd niet teleurgesteld. Bernard Kruysen zong de solo cantate „Ich habe genug" op wel zeer indringende wijze, daarmee een be vestiging gevend van zijn niet genoeg te waarderen kwaliteiten. Het instrumentale ensemble droeg niet alleen zorg vooreen corRrecte begeleiding, doch gaf een welver zorgde en muzikaal levendige weer gave van de Suite nr. 1. Jan Schmitz, die in Leiden al evenzeer gewaar deerd wordt als in Den Haag, deed de vele aanwezigen ongetwijfeld een ge noegen met de vertolking van o.a. De toccata en fuga in d-moll. Dat de Hartebrug-concerten niet alleen in Leiden doch ook reeds daarbuiten de aandacht trekken, is in de eetrste- plaats de verdienste van Jan Schmitz. Restauratie van het orgel is niet alleen aan het instryument doch ook aan de bespeler goed besteed. Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN - Nadat een eer der verzoek door het college van B. en W. van Den Haag is afgewezen heeft de heer P. in 't Hout in een brief aan de gemeenteraad opnieuw ge vraagd een paviljoen met terras te mogen bouwen aan de Strandweg, aan de voet van het Seinpostduin te Scheveningen. De horeca ondernemer wil een paviljoen, dat zomer en winter geopend is en waar voor een redelijke prijs gegeten kan worden. „Het is nu eenmaal niet voor iedere toerist weggelegd in het Lido of Paddock te eten", meent hij. De eerder gedane aanvraag van de heer In 't Hout werd afgewezen omdat voor het bewuste deel van de Strandweg een bestemmingsplan in de maak is. De heer In 't Hout zegt er begrip voor te hebben dat er tijdens de voorbereidingen ten behoeve van zo'n plan geen bouwvergunningen verstrekt kunnen worden, maar ge looft toch dat zijn paviljoen in het plan ingepast kan worden. Zo'n ves tiging zou een boulevard met name in de winter voor een belangrijk deel doen opleven, zegt hij. „Wanneer de raad zou besluiten mijn idee in het bestemmingsplan in te passen zou dat betekenen, dat niet alleen bouw giganten als Bredero, maar ook de initiatieven van een Haagse mid denstander een redelijke kans krijgen". DELFT Nadat de verbouwing van het Indonesisch Etnografisch Mu seum voltooid zal zijn, waarschijn lijk in september, worden in dit Delftse museum meer „doe- tentoonstellingen" gehouden (expo sities, waarbij bezoekers creatief kunnen zijn). „Wij hopen dat ons museum van een statisch kijkstel tot een functioneel, creatief museum zal uitgroeien," zegt conservatrice Rita Wassing-Visser. „Na de verbouwing telt het museum vier zalen: één waar de pronkstukken uit de collectie een plaats krijgen, één (tevens aula) die bestemd is voor Javaanse kunst, één die gebruikt wordt voor regelmatig wisselende tentoonstellingen, gewijd aan culturen uit Zuidoost-Azië en één, die gebruikt zal worden voor tentoonstellingen over de problemen van de Derde Wereld en actuele pro blemen. Ook scholen kunnen daar met zelf-vervaardigde exposities te recht. In de hal van het museum, op de plaats van de huidige ingang, komt een koffiehoek met tropisch aquarium. Het Indonesisch Etnogra fisch Museum zal de komende maan den gesloten zijn, omdat het publiek veel overlast van de verbouwing zal ondervinden. UTRECHT Na de Nederlandse maatschappij tot bevordering der tandheelkunde heeft nu ook de Ne derlandse vereniging voor mond- en tandhygiëne „Het Ivoren Kruis" er bij de Tweede Kamer op aangedron gen. zich uit te spreken vóór de fluo ridering van het drinkwater. Fluoridering is volgens het Ivoren Kruis de enige stof die de natuurlij ke weerstand van het tandglazuur tegen tandbederf aanzienlijk ver groot. RIJSWIJK In Rijswijk is enige deining ontstaan over de plaat sing van 50 reclamezuilen, waar toe B en W toestemming hebben gegeven aan een Amsterdams re clamebureau. „Vijftig? Veel te veel" zo reageerde een groep raadsleden. De raadscommissie voor planologie en openbare wer ken voelde zich gepasseerd door het besluit van B en W, dat zo werd gezegd zeker niet zou lei den tot verfraaiing van de stad. De plaatsing van de zuilen heeft te maken met het gemeentelijk voor nemen wijkwijzerborden (platte gronden) neer te zetten. De Amsterdamse onderneming zou de plaatsingkosten voor z'n reke ning nemen, op voorwaarde, dat de borden ook voor reclamedoel einden gebruikt mochten worden. Echter, enkele plaatsen, die B en W op het oog had voor de borden, beviel het bureau uit commerciële overwegingen niet best. Dat moest gecompenseerd worden en B en W kozen de goedkoopste op lossing: er zouden 50 zuilen ge plaatst worden en op dertien van deze zuilen zou het reclamebureau kosteloos wijkplattegronden aan brengen. Toen de raad dit ter ore kwam barstte de kritiek los. Ge schrokken zijn B en W gaan pra ten met het reclamebureau en een nieuw voorstel werd gedaan: er zouden 25 reclamezuilen zónder en 13 reclameborden mèt wijkwij- zers mogen komen. Aan de ge meenteraad wordt nu gevraagd akkoord te gaan met deze oplos sing. „Voor een gemeente met een omvang als Rijswijk en een inwo nertal van ruim 50.000 is een aan tal van 25 zuilen niet extreem" menen B en W. Van een onzer verslaggeefsters LEIDERDORP Vandaag opent mr M. Vrolijk, commissaris der koningin in Zuid-Holland, het activiteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten, dat reeds op 1 mei van het vorig jaar van start ging. Dit centrum is er één van de drie in ons land. De andere twee zijn gevestigd in Maastricht en Rotterdam. De laatste jaren zijn diverse ge zinsvervangende tehuizen en opvan gcentra voor geestelijk gehandicap ten geopend, maar aan de opvang van lichamelijk gehandicapten is nog maar weinig gedaan. Ook voor deze mensen is het onmogelijk om zich met hun handicap in onze maat schappij te handhaven en er is wel degelijk een behoefte aan een soort opvang, waar zij zich door allerlei activiteiten en werkzaamheden nut tig kunnen maken. Vandaar dat de Stichting Dagverblij ven Noordelijk Zuid-Holland (waarin o.a. vertegenwoordigd zijn de ge meenten Leiden en Oegstgeest. de oudervereniging van geestelijk ge handicapten. de Mytylstichting en maatschappelijk werkers) een centrum heeft geopend, waar licha melijk gehandicapten overdag actief bezig kunnen zijn. Elke dag om 9.00 uur worden de ge handicapten in een speciale bus naar het acUviteitencentrum aan de Hoogmadeseweg 70 in Leiderdorp ge bracht, waar zij in overleg met de leiding kunnen kiezen uit diverse werkzaamheden, zoals bezig zijn in de tuin of keuken. Een groepje van vier mensen zorgt één keer per week voor een maalUjd in een aangepaste keuken. Zo is in deze keuken met één druk op een knop het aanrecht zo te verstellen, dat iedereen op zijn eigen hoogte de afwas kan doen. Ook de kastjes zijn te verstellen, zodat niet alles op of dichtbij de grond ge plaatst hoeft te worden. Verder wor den er door de gehandicapten zoveel mogelijk zelf boodschappen gehaald. Naast deze activiteiten op huishou delijk gebied is er de mogelijkheid om metaal en hout te bewerken, te zwemmen (twee keer per week) en met sport en spel, zowel binnen als buiten, bezig te zijn. Wanneer de mo gelijkheden van de deelnemer zich wijzigen, dan kan te allen tijde het werkprogramma worden aangepast. Ook is het mogelijk om studiebege leiding te krijgen. Naast al deze mo gelijkheden wordt ook deskundige hulp geboden, zoals fysiotherapie en in de toekomst mogelijk logopedie. Zo komen er één keer per week een maatschappelijk werker en een reva- lidatie-arts. Een psycholoog is aan het centrum verbonden. nog steeds niet altijd mogelijk, als alleen al gedacht wordt aan de vele barrières, die het onmogelijk maken voor gehandicapten om zich toegang te verschaffen tot bijv. een gemeente huis. Dit is ook een van de redenen ge weest. dat de 16 mensen die in dit centrum verblijven, een brief hebben geschreven aan het gemeentebestuur van Leiderdorp om het geplande win kelcentrum in de buurt zo te bouwen dat het ook voor hen toegankelijk is. Het gemeentebestuur heeft hierin volledig toegestemd. Ook in de Tweede Kamer zijn over dit probleem reeds diverse malen vragen gesteld en veel gemeentehui zen hebben inmiddels al een aparte ingang of een ingang zonder drem pels. Uitgaan Het ligt in de bedoeling in de toe komst ook de mogelijkheden te on derzoeken voor een bezoek aan een schouwburg of bioscoop. Op het ogenblik verblijven er 16 lichamelijk gehandicapten in het centrum, waar ruimte is voor 32. Vanaf 18 jaar kan men hier terecht. De oudste is op dit ogenblik 35 jaar. Ook oudere mensen kunnen hun dag in het centrum doorbrengen. De voornaamste opzet is de gehandicapten in de maat schappij te integreren. Helaas is dit SCHEVENINGEN Een groot aantal Scheveningers, dat aan of vlak achter de boulevard woont heeft ernstig bezwaar gemaakt tegen de grote zando- verlast die is ontstaan nadat het Scheveningse strand in 1975 is opgespoten. De bewoners hebben hun brief, voor zien van een groot aantal handteke ningen. gestuurd aan (Je dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delf land, die verantwoordelijk is voor de staat van het strand. De onderteke naars van de brief wijzen op de scha de die de laatste maanden door de grote zandverstuivingen is ontstaan. Wanneer het maar een beetje waait hoopt het zand zich op in alle hoeken en gaten, daken van woningen lopen schade op. doordat de afvoerpijpen van de goten verstopt raken en de auto's gaan er ook niet op vooruit, wanneer zij regelmatig in een zandstorm geparkeerd staan. Hoewel de ondertekenaars zich er van bewust zijn dat het probleem van het opwaaiend zand niet een voudig is op te lossen doen zij toch een paar voorstellen om de netelige situatie te verbeteren. De bewoners stellen voor tot op de hoogte van de boulevard de opgewaaide zandlaag weg te schuiven tot vrijwel aan de waterlijn. Deze werkzaamheden zijn over enige tijd toch noodzakelijk omdat er strandtenten tegen de bou levardmuur geplaatst worden. Zij dringen er verder op aan griendhout- latten op het strand aan te brengen, vooral voor de treden en bij de oprit ten naar de boulevard. Ds. H. Stolk 75 Ds. H. Stolk, hervormd ei predikant van Den HaagisJ j.l. 75 jaar geworden. Hij was; rende 34 jaar verbonden --1 vormd Scheveningen. werd hem emritaat verleei CDA-bijeenkomsti Het CDA-Verband Zoeter houdt vanavond om acht „Ons Huis" een informatie! komst, waarbij aandacht jy besteed aan de speelstrater1^ Dorp en het bestemmir Westeinde II. Morgenavo men de CDA-raadsleden stuurders naar de aula van (fel nardusschool in Zoeten Rijndijk om te praten ov keersmaatregelen op de laan en het bestemmingsph ge Rijndijk Oost. Deze 1 komst begint ook om 20.00 Nova 1976 Mr. M. Vrolijk, commissar v de Koningin, verricht donaer 15 april de opening van defer festatie Nova '76 in Boskoop e bloemententoonstelling kri; st landschappelijke aanleg menwerking met de booin kers. in het bijzonder wat rhododendron en azaleas laatstgehouden Mova'70 75.000 bezoekers. De show tot 25 april en zal ook beide i, dagen zijn geopend. Decentralisatie De Societas Studiosorum matorum Lugdunensis morgenavond om acht uur SSR-gebouw aan de Hogen 108 in Leiden een bijeenko i het kader van de cyclus dei 6 tie. Bram van der Lek, fractifc zitter van de PSP in de Tjb Kamer, Middeleeuwen Muziek uit de Middeleeuwen Renaissance wordt vanavoi e het 276ste concert van „De gende Zolder" in het Haagse^" ater Pepijn uitgevoerd doof Ensemble Syrinx. Het progra vermeldt o.a. werk van Guilli Dufay. Het volgende Z.Z.-coif is op 6 april m.m.v. Trins Snif zang en declamatie Goudswaard, gitaar. Tentoonstelling In het Museum voor het O wijs aan de Hemsterhuisstra in Den Haag is tot en met 21 de tentoonstelling te zien: niet sterk is moet slim zijnjpi expositie toont hoe plantt dieren zich, met bijvoorbeel vorm of schutkleur, aanpas de strijd om het bestas „kunst om te overleven" uiteengezet op een twintii nelen, en met dieren en l uit de collectie van het Mi voor het Onderwijs. Kerkzangdag In de hervormde kerk te Z$e woude wordt op 20 maarte kerkzang- en muziekdag g|i< den. Liederen en muziek ulL lijdens- en paastijd worden^ beoefend en doorgenomen. 1 werking verlenen het koperb sensemble Musica Intradaei Harderwijk, de dichter Ad defe sten, de harpiste Saskia Apoi h cantorij uit Alphen aan den y en Marijke Ferguson, die ovefr< schillende muziekstijlen inz liedboek spreekt. De kerkzaife muziekdag is bedoeld vooitij geïnteresseerden in het Wejo Opgaven: mevrouw I. Coen Krikke, Ambachtsherenwefcj Zoeterwoude, tel. 01715-1953[ Gemeentehuis Ter gelegenheid van de op^t van het nieuwe gemeentehui! De Lier op 14 mei a.s. heeft comité verschillende activit voorgesteld aan B en W. De gi bevolking wordt erbij betro Op 13 mei starten de feesteli den met een braderie, die t mei zal duren. Het verenigii ven zal zich tijdens dit evene kunnen manifesteren. In he meentehuis dat vrijdagavoi en zaterdag 15 mei te bezich zal zijn worden exposities vi werkgroep Oud- De Lier en v fraaiste exemplaren van de t< en kleurwedstrijd voor de j gehouden. Voorts organisee Lierse Schaakvereniging, i ter gelegenheid van haar 25 bestaan een „levendschaal strijd" en een uitdaagwedstri en W. stellen de raad voor 1 te voteren voor de bekostigin de festiviteiten. Werkbezoek Minister Gruijters (Volkshui ting en ruimtelijke ordenin staatssecretaris Meijer brengen donderdag 18 maai werkbezoek aan Zoetermeer. B en W zullen de bewindsli van gedachten wisselen ovei schillende zaken, die betrel hebben op het welzijn en de groei van Zoetermeer. In dit centrum aan de Hoogmadeseweg in Leiderdorp komen dagelijks 16 lichamelijk gehandicapten voor deelname aan verschillende activiteiten. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Een duikplo de regionale brendweer van 1 burg (bij Rotterdam) heeft avond het stoffelijk overschot gen van de 27-jarige Spaans troos J. J. Caamano-Siaba. D raakte tijdens verfwerkzaam aan zijn schip, dat bij de werf me in dok lag, het evenwicht en maakte een val van acht

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6