kus eens... Boekenweekgeschenk over smartlap taxichauffeurs lezetten opnieuw laagse Binnenhof Vondeling: staatsbezoeken een bezoeking CAT SANAL fc» DOG SANAL 1?5 tabena-fl Japanner zou hebben bekend in Lockheed-zaak „Laat de boeren eens samen de koeien melken" j Wettelijke bescherming geëist a ingola-comité "Vil extra steun 'elan Mozambique Sittards bedrijf schorst lid van ondernemingsraad NOS gaf ruim vier ton teveel uit Sanitair met flair vihamifbuttinger Woordenboek in braille in elf delen Meisje bij brand omgekomen bloemen via fleurop kan altijd en Niet alleen tekst maar ook zangpartijen staan afgedrukt van 25 maart t/m3april j .beweging, «--v beweging.** I3CIEKIENWIEIEK Goederenvervoer NS na tien jaar zelfs goedkoper? Lsdag 9 maart 1976 BINNENLAND trouw/kwartet 3 Van een verslaggever pEN HAAG Staatsbezoeken zoals die nu nog worden afgelegd zijn vol gens Tweede Kamer-voorzitter dr. A. Vondeling volstrekt uit de tijd. Dr. Vondeling verwijt het ministerie van buitenlandse zaken dat het dwarsligt bij pogingen om een staatsbezoek- nieuwe stijl te verwezenlijken. O^Staatsbezocken zijn een bezoeking, ;er|,egt dr- Vondeling in een gesprek zijnet „Nieuwspoortnieuws", het huis- Nj orgaan van het perscentrum S '4Nieuwspoort in Den Haag. Vonde- Wa Jings belangrijkste bezwaar is dat niHecn hedendaags staatsbezoek een uit djplichtplegingen bestaande formali- n teit is, waarbij de eigenlijke doelstel ling. het met elkaar in contact bren gen van de bevolkingen van het be- k zoekende en ontvangende land, uit het oog is verloren. „Ieder land zucht Od eronder. Alle officiële mensen die rk aan zo'n bezoek deelnemen, balen Kamervoorzitter Vondeling, zoals hij terugkwam van een bezoek (met een parlementaire delegatie) aan Indo- Dr. Vondeling is voorstander van een staatsbezoek-nieuwe stijl. Hij ver wijst naar het bezoek van het Deense staatshoofd onlangs aan ons land. „Mijn idee is, dat er een allesomvat tende ontmoeting zou moeten plaatsvinden tussen Denen en Ne derlanders. Laten de boeren tijdens zo'n staatsbezoek eens samen gaan ploe gen. laat ze gezamenlijk de koeien melken. Laten we dan eens kijken wie het er het beste van afbrengt. Overigens hoeft er niet altijd een competitie-element in te zitten. Het gaat om de werkelijke contacten. Die contacten zijn er nu niet". De Kamervoorzitter zegt dat het mi nisterie van buitenlandse zaken bang is voor een precedent. „Als anderen het doen, doen wij het ook", zeggen ze. „Maar met permissie, dat vind ik gewoon onzin. Waarom zou den wij eens niet wat anders mogen doen dan een ander land? Zo gebeurt er namelijk nooit iets". Dr. Vondeling daagt premier Den Uyl en minister Van der Stoel uit hieraan iets te doen. Volgens de Ka mervoorzitter zitten er in het kabinet zeker een aantal bewindslieden, die zijn opvatting steunen. Dat geldt ook voor het merendeel van de secretaris sen-generaal van de bij staatsbezoe ken betrokken departementen. „Het enige nadeel van hen is, dat ze een ridderorde minder krijgen", aldus dr. Vondeling. jei gr h CADVERTENTIE het gezonde vitaminesnoepje voor uw kat hi kt ui in een onzer verslaggevers 11 r IN HAAG Na de begrafenis van de vorige week neerge- loten Haagse taxichauffeur Gerard Hofstede hebben enkele iderden taxichauffeurs uit alle delen van het land gistermid- opnieuw het Binnenhof in Den Haag bezet en een gesprek iist met minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat. minister weigerde aanvankelijk twee maal toe naar het Binnenhof tomen, omdat hij van mening was it meer te kunnen toezeggen dan vorige week al aan de protesteren- Haagse chauffeurs deed. Door be- iddeling van de hoofdinspecteur in de Haagse politie, de heer Mul- ir. kwam de bewindsman tenslotte ar|ch praten met een delegatie van de v'! lauffeurs. iigen rechter spelen e belangrijkste eis was. dat er een ettelijke bepaling moet komen die taxichauffeur in zijn recht doet tan wanneer een klant weigert te talen. Op het ogenblik kan een tauffeur niet bij de politie aan- >pen wanneer zich een dergelijke lilijkheid voordoet. Tijdens het sprek met de minister wees een lid an de delegatie erop dat juist daar- l<m de chauffeur zo vaak eigen reeh or o an een verslaggever MSTERDAM Het Angola- omité heeft maandag in een tele- ram aan de Nederlandse regering n de Tweede Kamer gevraagd om xtra financiële steun aan Mozambi- aj ue. Deze steun is nodig, nu dit land m jn grenzen met het buurland Rho- f, esié heeft gesloten, aldus het -r imité. 'el i het telegram zegt het Angola- 0 imité verder zeer verontrust te zijn ,1 'er de stemmen, die in de Tweede -e amer opgaan voor vermindering in de Nederlandse ontwikkelings- ilp aan Cuba wegens de steun, die 10 it land aan de Angolese regering op u aar verzoek verleent bij de wede- t! ipbouw van het land en bij de strijd gen het dreigende Zuidafrikaanse 11 eer eis van het vertrek van de Cu- aanse troepen uit Angola is in strijd ig iet de erkenning van de onafhanke- re ikheid van dit land. in plaats van ii c|) tegen Cuba te richten zou de ^ederlandse regering maatregelen enen te nemen tegen Zuid-Afrika, a at nog steeds een deel van Angola zet houdt en dat weigert een eind maken aan de illegale bezetting ,jjan Namibië. uw commentaar Wilt U over het karakter van de krant of bijvoorbeeld over de >1 commentaren wat schrijven - richt Uw brief dan aan: TROUW HOOFDREDACTIE jj POSTBUS 859 l AMSTERDAM ter moet spelen, met alle gevolgen van dien. De chauffeurs hadden hun eisen geformuleerd tijdens een bij eenkomst na afloop van de begrafe nis van de vermoorde taxichauffeur. Aan de bijeenkomst in de Haagse Houtrusthal namen ongeveer 600 chauffeurs deel. De eisen worden on derstreept door de Nederlandse ver eniging van transportondernemin gen (KNVTO). Minister Westerterp weeis de chauf feurs erop dat het bepaald geen een voudige zaak is om de wet zodanig te veranderen dat de taxichauffeurs meer bescherming genieten. Hij zeg de echter toe deze kwestie zo snel mogelijk aan minister Van Agt van justitie voor te leggen. Wat betreft de andere veiligheidseisen van de chauf feurs: een verplichte mobilofoo ninstallatie. een beschermkap achter de chauffeursstoel, bleef de minister op het standpunt staan dat hij eerst het rapport van de commissie taxibe veiliging, dat over een maand gereed is, wil zien. Van onze correspondent SITTARD De ondernemingsraad van het textielbedrijf Rositta B.V. Sittard, heeft een lid van de onderne mingsraad, de 34-jarige Alfred Kool, geschorst omdat deze zaterdag, zon der opdracht, een schrijven naar de regering ondertekende, waarin gewe zen werd op de ersntige situatie in een drietal Limburgse textielbe drijven. Bij deze bedrijven behoren Paffen B.V. Nuth, geruime tijd door het personeel bezet en overgenomen door Wercon en Corduwener Kerkra- de. Dit laatste bedrijf wordt geslo ten. In de pandbrief aan de regering vragen afgevaardigden van het be drijf. waaronder de heer Kool, lid van het NVV en de CPN, om maatre gelen die dé werkgelegenheid in deze industrietak moeten waarborgen. De ondernemingsraad van Rositta B.V. een bedrijf met 450 werkne mers, vindt dat de heer Kool het bedrijf intern en extern grote schade heeft berokkend. De directie heeft de maatregel van de ondernemings raad overgenomen en de heer Kool „hangende het onderzoek" de toe gang tot het bedrijf ontzegd. Ook heeft men een advocaat opdracht gegeven om na te gaan welke schade het bedrijf door deze berichtgeving geleden heeft. Aan de vakraad in Tilburg heeft de ondernemingsraad verzocht de heer Kool uit zijn functie te mogen ontslaan. HILVERSUM De NOS moet een bedrag van 430.399,95 terugbetalen wegens overschrijding van de toe gestane uitgaven over 1974. Dit heeft de regeringscommissaris voor de omroep aan de Raad van Beheer van de NOS per brief laten weten. Het NOS-bestuur krijgt deze brief vrij dag in zijn openbare vergadering voorgelegd. De overschrijding van de jaarreke ning bedroeg volgens opgave van de NOS in totaal ƒ1.011.113. (ADVERTENTIE) In onze showroom vindt u wat u zoekt! voor 'n badkamer, douche of toilet nieuwe 'n Vihamij Buttinger showroom vindt u op het volgende adres: Arnhem,Bruningweg 2.085*62 91 62 Besl.Kanaaldijk 11.04998-4611. Harderwijk, Burg de Meesterstraat 9. 03410 - 1 35 44 Leeuwarden. Zwetlesiraat 15. 05100 - 3 13 21 Nijmegen. Graalseweg 104 080 - 22 79 79 Rotterdam/Capelle. Adm Hellrichweg 4. Capelle a d IJssel, 010 - 50 88 11Sassenheim. Wasbeekerlaan 59. 02522 - 1 90 10 Zwolle. Marsweg 47. 05200 - 7 15 157 Geopend op werkdagen, behalve zaterdag, van 09 00 tol 17 30 uur i en do tot 21.00 uur Leeuwarden: di en vr tot 21.00 uur. Kijken kost bij ons niets. Levering en installatie door uw eigen installateur. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/TOKIO De Japanse rechtse leider Yoshio Ko- dama heeft volgens een Japanse krant toegegeven, dat hij 5,6 miljoen dollar (ongeveer veertien miljoen gulden) heeft gekregen van de Lockheed-vliegtuigfabrieken om de verkoop van deze toestellen te bevorderen. Volgens het dagblad Asahi Shimbun van gisteren ontving Kodama het geld in de jaren 1969-1975. Hjj zou het aanvaarden van de steekpenningen hebben erkend in een gesprek thuis met een gerechtelijke autoriteit. De Japanse oppositie heeft gisteren de zitting van het parlement geboy cot om de regering ertoe te dwingen haar standpunt ten aanzien van de Amerikaanse voorwaarden voor het verschaffen van inlichtingen over het schandaal duidelijk te maken. De op positie wil dat de namen van bij de steekpenningen-affaire betrokken Gesprek Bij het gesprek was het Tweede- Kamerlid Koningh (DS '70) aanwe zig. Hij beloofde de delegatie een gesprek met de Kamercommissie voor verkeer en waterstaat. Het aan bod van de heer Koningh werd door de delegatie met applaus ontvangen. De chauffeurs blijven er echter bij dat wanneer er binnen twee maanden niets te merken is van een verbete ring van de situatie er harde acties zullen volgen. Minister Westerterp pareerde dit dwangbevel met: „Een minister laat zich niet door ultimata regeren." AMSTERDAM De voorzitter van de vereniging „Het Nederlandse blindenwezen", de heer B. Roolvink, heeft gisteren in Amsterdam het eerste exemplaar van het eerste Ne derlandse woordenboek in braille overhandigd aan de staatssecretaris van CRM, W. Meijer. De heer Rool vink zei: „Zeker in onze maatschap pij, waarin een toenemend aantal blinden een werkkring als typiste of correspondent heeft gevonden, is een Nederlands woordenboek in braille onmisbaar". Onbevredigend noemde hij overigens de werkgele genheidssituatie voor de visueel ge handicapten. „De werkloosheid in deze groep beloopt het vijfvoudige van het landelijk gemiddelde". OP DE FOTO: de heer Roolvink (links) overhandigt het eerste exemplaar aan de staatssecretaris van CRM, de heer Meijer. Dat de uitgave van een Nederlands woordenboek in een behoefte voor ziet blijkt volgens de heer Roolvink uit het feit, dat de eerste oplage van 300 exemplaren al uitverkocht is. Het nieuwe woordenboek, een over zetting van het Prisma woordenboek door prof. A. Weijnen, beslaat bijna een meter boe kenplank (elf delen van elk negen centimeter). Met het zetten, drukken en inbinden en de materiaalkosten was voor de eerste 300 exemplaren een bedrag van 90.000 gulden ge moeid. Dankzij subsidies kon de prijs voor intekenaren worden be perkt tot 35 gulden voor het hele woordenboek. In het verleden zijn al woorden boeken in braille gemaakt voor Frans, Duits en Engels, er verscheen ook een woordenboek in braille voor „Kramers vreemde woordentolk". (ADVERTENTIE) g/ het gezonde vitaminesnoepje voor uw hond Van een verslaggever AMSTERDAM Bij een felle uitslaande brand aan de Ortelius- straat te Amsterdam is maandag aan het eind van de middag de drie jarige Erica Kleingeerts om het le ven gekomen. Haar moeder moest totaal overstuur in een ziekenhuis worden opgenomen. Zes andere kin deren konden in veiligheid worden gebracht. Daarbij bevond zich ook een baby van zes maanden, die door een buurman werd gered. De brand ontstond op de eerste etage van het pand. waar de familie Kleingeerts woont. Volgens de brandweer waren de kinderen in de huiskamer vermoedelijk met lucifers aan het spelen. Op de tweede en derde verdieping woonden twee fa milies van negen en vier personen, die zich allen wisten te redden. De vlammen joegen langs de tweede, hermetisch afgesloten etage, om hoog naar de derde etage, die even als de eerste geheel uitbrandde. De tweede bleef grotendeels gespaard, doch liep ernstige rook- en wa terschade op. De zes geredde kinderen werden bij familieleden en bij buren onder gebracht. De twee families van de tweede en derde etage werden opge vangen door de rampendienst. Enke len van hen konden bij familie on derdak krijgen. (ADVERTENTIE) overal... in de gehele wereld, 't Is maar een weet! Uw Fleurop-bloemist: de meest attente "groeten"-besteller. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 136. Den Haag. /lij) Inderdaad. Met schrale, «esproncen lippen (AAA*' kan kussen zéér doen. ljibello houdt uw lippen kan kussen zéér doen. Lobcllo houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter. (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick lunger mooi.) l«ovenenxiej Drie filosofen op een perron j(in diep gesprek. Stationschef luit en waarschuwt hen - op- i' schieten! Drie hollen, twee halen !Ide trein. Chef tegen achterblij ver: "Jammer dat U de trein hebt gemist!" Antwoord: "Dat is nog niks. die twee anderen kwa men mij wegbrengen". Typisch een wereldvreemde Wijsgeer, dacht U? Lees dan eens wat filosofie werkelijk is! tees de speciale pagina's in NRCV-Gids en EO-Visie en kijk vanavond naar de TV: Neder land I 22.30 (Socutera). Een ak- tie van Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De boekenweek, die van 25 maart tot en met 3 april wordt gehouden, staat dit jaar in het teken van de muziek. Het traditionele geschenk, dat tijdens de boekenweek door de boekhandelaar bij aankoop van vijftien gulden aan boeken wordt uitgereikt, handelt over de zogeheten smartlap, terwijl jonge boekenkopers worden gelokt met popmuziek op teksten van gerenom meerde dichters. Deze 41e boekenweek, die het thema „Boek en muziek" meekreeg, zal op vrijdaga vond 26 maart feestelijk wor den geopend in De Doelen in Rotterdam met een optreden van het Residentie-orkest on der leiding van Otto Ketting, een zaalprogramma onder de titel „Romance in Rotter dam" en het boekenbal. Vol gens de organisatoren van de boekenweek heeft Otto Ket ting, auteur van progressieve orkestwerken, „laten weten onbeschaamd tot op de draad versleten cliché's, stop- en smartlappen te zullen han teren." De smartlap wordt door die zelfde organisatoren om schreven als „een vaak om streden verschijningsvorm van de poëzie, die door de liefhebbers van de fraaie be naming .levenslied' werd voorzien." Onder de titel „Snikken en smartlapjes" heeft Hermine Heijermans achtentwintig van zulke be kende en minder bekende „le vensliederen" verzameld en ingeleid. In het alleen al om zijn vormgeving bege renswaardige boekje, waarin De Zangeres Zonder Naam niet ontbreekt, zijn naast de teksten ook de zangpartijen opgenomen. In de vorm van een inlegvel bevat het geschenk een „boe- kenweekverrassing van Ne derlandse orkesten." Wie het geschenk ontvangt, wordt door het Contactorgaan van Nederlandse orkesten in de gelegenheid gesteld te profi teren van een reductie op de toegangsprijs voor een con cert of concertserie. Bij het Contactorgaan zijn alle grote beroepsorkesten aangesloten. Evenals het boekenweekge schenk getuigt de inmiddels even traditionele jeugduitga- ve van het streven een ook niet zo met boeken vertrouwd Carmiggelt. Alle leraren Ne derlands is verzocht de teksten klassikaal te behan delen; begin deze maand be droeg het aantal verzoeken ongeveer 4500. De AVRO zal op 30 maart een televisie uitzending aan het album wijden. Verschraling De voorzitter van de Commis sie voor de Collectieve propa ganda van het Nederlandse boek (CPNB), de heer P. Ha- publiek te trekken. Behalve gers, liet zich gisteren, aan de leerlingen van het voortgezet en voorbereidend hoger on derwijs, worden nu ook leer lingen van het beroepsonder wijs aangesproken. Het zoe ken naar „een herkenbaar raakvlak met de poëzie" is uitgemond in de uitgave van het album „Zing je moerstaal." Twaalf dichters vooravond van de (door de CPNB) georganiseerde boe kenweek somber uit over de „toenemende wanverhouding tussen uitgeleende en ge kochte boeken." Die ontwik keling, zei hij, gaat een gevaar vormen voor verschraling, „veel meer dan de vaak ge wraakte concentratie in de schreven ten behoeve van dat uitgeverij en boekhandel." album teksten voor twaalf Met betrekking tot die con- popgroepen of -zangers. Het centratie, merkte hij op dat uit plaat en tekstboek be- wel wordt gesuggereerd dat staande album is voor 12,50 steeds minder mensen gaan Japanners onmiddellijk worden vrij gegeven. De Verenigde Staten willen waarborgen dat de namen worden vrijgehouden, totdat er een strafver volging is ingesteld. Carl Kotchian, ex-vice-president van Lockheed, heeft geweigerd naar Ja pan te komen vooreen parlementaire hoorzitting over het schandaal tenzij hij garanties krijgt dat zijn toe komstige positie in de Verenigde Sta ten niet nade.ig zal worden beïnvloed. Kotchian vertelde de on dercommissie van de Amerikaanse Senaat voor multinationale onderne mingen in februari, dat Lockheed de laatste paar jaar ongeveer twee mil joen dollar aan Japanse functionaris sen heeft betaald. Inmiddels heeft de weduwe van een Japanse piloot, die dertien jaar gele den bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam een schadevergoeding van 45 miljoen yen (bijna 500.000 gulden) geëist van de regering voor het aankopen van de F-104 Star- fighter, waarmee haar echtgenoot neerstortte. „Het ministerie van de fensie heeft ontkend, dat de ongeluk ken met het jachtvliegtuig te wijten waren aan gebreken. De kans dat de Nederlandse mo narchie ongeschonden uit de Lockheed-affaire komt. is niet erg groot. Dit is de mening van prof. mr W. G. Verkruijsen, hoogleraar staatsrecht aan de Erasmus universi teit in Rotterdam. In een interview met het universiteitsblad Quod No vum legt hij uit, dat koningin Juliana niet zal dralen af te treden, indien blijkt dat prins Bernhard zich niet voldoende vrij heeft opgesteld van zijn vriend Fred Meuser. Zelfs als er geen laakbare handelin gen van de prins bewezen worden, blijft die mogelijkheid, en in dat ge val is de regering verplicht haar ver antwoordelijkheid voor het doen en laten van de prins van de hand te wijzen, aldus de hoogleraar. Hij ba seert die veronderstelling op de be vinding dat de koningin zich in staatsrechtelijke zaken altijd zeer zuiver heeft opgesteld. De naam van prins Bernhard is ge schrapt uit advertenties voor filate listische eerste-dag-omslagen. die de internationale firma Franklin Mint in samenwerking met het World Wildli fe Fund aanbiedt. De firma heeft hiertoe besloten in verband met de Lockheed-affaire en het onderzoek naar de beschuldiging, dat de prins steekpenningen zou hebben aange nomen. Prins Bernhard. die aanvan kelijk verscheidene malen in de ad vertenties werd genoemd, is presi dent van het World Wildlife Fund DEN HAAG Het WD-Tweede- Kamerlid mevrouw Veder-Smit wil van staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat weten of het waar is, dat in de periode 1964-1974 bij het NS-goederenvervoer de ge middelde prijs per tonkilometer is gedaald van 7,1 cent naar 6,8 cent Zij heeft de staatssecretaris hierover gis teren vragen gesteld. Ook wil de VVD'er weten of het juist is. dat de vervoersomvang van het NS-goederenvervoer in dezelfde pe riode is gedaald. Mevrouw Veder vraagt zich verder af. of het klopt, dat het gemiddeld aantal kilometers, dat een NS-goederenwagon per jaar af legt slechts 16.000 bedraagt en dat deze wagons gemiddeld één uur per dag worden gebruikt. gulden in de boekhandel te koop. bepalen wat steeds meer mensen mogen lezen. De heer De „moerstaal" wordt gezon- Hagers noemde deze uit- gen door onder anderen Bou- spraak „waarneembaar on- dewijn de Groot, Peter Koele- juist." „Ik durf te stellen," zo wijn. Robert Long. Maggie zei hij, „dat via de gespeciali- McNeal en Alexander Curly, seerde redactieteams binnen en geschreven door onder an- de werkmaatschappijen van deren Harry Mulisch, Judith concerns de beslissing Herzberg. Gerrit Komrij, omtrent te verschijnen boe- Hans Dorrestijn en Simon ken door steeds meer mensen RITA genomen wordt." langhebbenden binnen die De voorzitter van de CPNB wet in compensaties is voor zei van mening te zijn dat de zien." Hij achtte het „niet vorig jaar in werking getre- meer dan billijk" dat de gedu- den bibliotheekwet auteurs peerden „langs andere wegen en uitgevers beiden dupeert, voor hun diensten gehono- „zonder dat voor deze be- reerd worden dan tot nu toe." ,,Mijn zolen slijten in een week, mijn spijkerbroek is een paar dagen door en de schooljuffrouw is binnen een half uur versleten van mij."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3