Net van tussenpersonen moest geld „doorsluizen" CHFCKIIST voor de kostenbewuste manager. Steeds meer niet-agrarü volgen landbouwonderi RANK XEROX Rank Xerox zorgt voor de ideeën en de machines. De Lockheed-affaire en prins Bernhard (3) Eeuwfeest gevierd in Wageningen Drie jongens uit Zuidwolde bij ongeluk omgekomen Justitie weigert Koerd asiel Daktent DINSDAG 9 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARmAC door Huib Goudriaan AMSTERDAM Enkele sleutelfiguren uit een netwerk van vertegenwoordigers en „relaties", waarmee de Lockheed-fabrieken de Starfighter aan de (juiste) man probeerde te brengen, zijn op de voorgrond gekomen. Zij waren volgens de verklaringen voor de Amerikaanse senaatscommissie de tussenpersonen, die het geld moesten „doorsluizen" naar prins Bernhard op een manier, die nooit te achterhalen zou zijn. Dit is het derde artikel van een serie, waarin een overzicht wordt gegeven van de ontwikke lingen om de Lockheed-affaire. Het eerste en het tweede ver schenen vrijdag 5 en zaterdag 6 maart. Van onze onderwijsredactie WAGENINGEN Sinds 1960 is het aantal studerenden landbouwhogeschool in Wageningen verviervoudigd. Aan hogere agrarische bedrijfsscholen werd het aantal student keer zo groot. Aan de vijftig middelbare agrarische verdubbelde het aantal leerlingen. Deze cijfers noemde gisteren ir. P. dere middelen uit het scala van der Schans, directeur van het landbouwonderwijs bij het ministe rie van landbouw in een herdenkings rede. die hij in Wageningen uitsprak ter gelegenheid van het honderd- PostZGfiTGl jarig bestaan van het landbouwon- zorg voor planten en 'dien plaats moeten geven als uit punt voor het onderwijs. Het is mogelijk, dat dit systeem van „doorgeefstations" tenslotte zo on doorzichtig werd (voor de Lockheed- directie in Amerika» dat de 1.1 mil joen dollar nimmer zijn bestemming bereikte en in het netwerk „bleef hangen De volgende namen worden genoemd: Fred C. Meuser. voormalig Lockheed-verkoopdirecteur voor Eu ropa en Afrika en vreind van de prins. Ed Fife, Lockheed- vertegenwoordiger in Parijs en later in Londen, oud-kolonel Edwinston Robbins, Lockheed-agent, Roger B. Smith, Lockheed-onderdirecteur. Cook. Lockheed-administrateur en de Zwitserse advocaat dr Hubert Weisbrod. met wie de Nederlandse commissie van drie vorige week een gesprek had. Dr Weisbrod (71), die van 1958 tot 1962 als advocaat voor Lockheed werkte, zou volgens ex-vice-president A C. Kotchian van de vliegtuigfa briek. een miljoen dollar (3.5 miljoen gulden) aan de prins hebben doorge speeld. De advocaat begon in 1934 een eigen praktijk, die hij nog heeft en bekleedt ongeveer twintig advi seurschappen voor verschillende be drijven. ..Wiesbrood", zoals de Zwit sers zeggen, raakte bevriend met Meuser tijdens zijn rechtenstudie in de jaren dertig in Zürich. Fred Meuser ontkent dat Weisbrod ooit als tussenpersoon voor de steek penningen zou zijn opgetreden, maar bevestigt dat Weisbrod advocaat was voor Lockheed, dat hij goede advie zen van hem ontving en dat hij be vriend met hem is. Weisbrod doet bij het bekend worden van de affaire aanvankelijk alsof zijn neus bloedt: „Ik heb nooit voor Lockheed gewerkt." Later, in de we ken die volgen, begint hij zich vaag te herinneren weieens iets voor Lockheed te hebben gedaan. Maar hij heeft niets te verbergen en in de jaren 1958 tot 1961 alleen „zekere geldbedragen voor Lockheed naar een bank gebracht." Deze cheques van Lockheed waren voorzien van de notitie, dat Lockheed de bank instructies zou geven over de eindbestemming van de cheques. Weisbrod kende deze eindbestemming niet. maar is er ze ker van dat het niet naar prins Bernhard is gegaan. Op de vraag naar wie dan wel antwoordt hij: „Daar hebt u niets mee te maken." Akten verbrand Waarom heeft de vliegtuigfabriek, als het allemaal zo onschuldig was. de bedragen niet via eigen rekeningen rechtstreeks overgemaakt aan de personen, voor wie het bestemd was? Weisbrod: ..Waarschijnlijk uit belas tingtechnische overwegingen. Ik kan me trouwens niet zoveel herinneren, want het is al zolang geleden. Boven dien worden na tien jaar de akten verbrand; ik kan het dus niet meer nazien." Korte tijd na deze uitspraak brengt Het Vrije Volk aan het licht dat Weisbrod in 1973 nog betalings opdrachten kreeg van Lockheed ten bedrage van telkens 2500 dollar per maand. De krant drukt een cheque af waaruit dit blijkt. De cheque is geda teerd op 28 september 1973, opdrachtgever is Lockheed Aircraft International met als ondertekening Meuser, terwijl de betaling loopt via Van een verslaggever AVEREEST Drie jongens zijn om- gexomen bij een ongeluk in Balkbrug (gemeente Avereest». De auto waarin zij zaten reed in een bocht rechtdoor en kwam daarna klem te zitten onder een geparkeerde vrachtauto. De slachtoffers zijn de negentienjarige Klaas Eulen. de zeventienjarige Roe lof Stille en de negentienjarige Eg- bert Gruppen. allen uit Zuidwolde. AMSTERDAM Het ministerie van justitie heeft negatief gereageerd op een verzoek van een 27-jarige Koer disch verzetsstrijder, die in ons land politiek asiel had gevraagd. Voor zo ver dat gisteravond kon worden be oordeeld zou hij vanmorgen op een vliegtuig naar Damascus worden ge zet om aan 8yrië te worden uitgele verd. De betrokken Koerd heeft in Neder land de begeleiding van de PPR in Amsterdam en de Internationale so ciety Kurdistan, waarvan het hoofd kwartier in Amsterdam is gevestigd, tegelijk met de weigering hem asiel te verlenen is ieder mogelijk verzoek voor een verblijfsvergunning, dat hij zou kunnen Indienen, bij voorbaat door het ministerie van de hand ge wezen. zo zei gisteravond de Interna tional society Kurdistan. Aangezien werd medegedeeld, dat hij vanmor gen naar 8yriè zou worden ge transporteerd. werd de mogelijkheid afgesneden om alsnog tegen het mi nisterie een kort geding aan te span nen De Koerd werd gisteravond vastgehouden op een politiebureau in Haarlem. de Schweizerische Kreditanstalt. Hoe reageert Weisbrod hierop? Hij zegt: ..Dat ik niet meer als advocaat voor Lockheed werk. sluit niet uit dat ik nog iets doe voor klanten van Lockheed. Dat geld was trouwens niet voor mij, maar voor mijn vriend Meuser. Op Meusers verzoek stort Lockheed het op mijn rekening en ik zorg er dan weer voor, dat Meuser het krijgt." Een nogal omslachtige gang van zaken. Brief Er is ook een brief, die aantoont dat de als geniaal en geslepen getypeer de advocaat Weisbrod van 1958 tot 1962 niet 'alleen maar zekere bedra gen voor Lockheed naar de bank heeft gebracht.' Deze brief, geda teerd op 10 augustus 1974, werd be kend door het onderzoek dat de Amerikaanse senaatscommissie voor multinationals vorig jaar zomer instelde naar de verkooppraktijken van de Northrop-vliegtuigfabrieken. Hierin schrijft Fred Meuser aan Tho mas W Jones, president-directeur van Northrop, die eveneens bevriend zou zijn met prins Bernhard. dat Weisbrod bijzonder goed werk ('en kele discrete bijdragen') heeft ver richt voor een versterking van de positie van Northrop in Europa. Meuser vestigt ook de aandacht van Jones op het verdienstelijke werk van Weisbrod bij de verkoop van de Starfighter F-104 in 1961 en 1962. Hij schrijft: „Veel van de successen, die ik voor Lockheed kon boeken met de verkoop van commerciële en militaire vliegtuigen en in het bijzonder de unieke en zeer winstgevende export van de F- 104 Starfighter was in geen ge ring deel te danken aan zijn adviezen en de manier, waarop hij achter de schermen aan de touwtjes trok. Hubert trad bij na nooit in de openbaarheid voor Lockheed. Bijna al zijn constructieve werk deed hij zeer discreet indirect." Deze brief spreekt voor zichzelf: Weisbrod had een sleutelpositie bij de verkoop van vliegtuigen zowel voor Lockheed als voor Northrop. Bo vendien blijkt duidelijk uit het on derzoek van de Amerikaanse se naatscommissie van vorig Jaar zo mer. dat Weisbrod van 1968 tot 1973 vertegenwoordiger van Northrop was en voor dit werk in totaal 750.000 dollar (ruim tweeëneenhalf miljoen gulden) ontving. Controle Volgens Ernst Hauser, de handelaar in vliegtuigonderdelen en informant van inlichtingendiensten, die met zijn verklaring de steekpenningen affaire aan het licht bracht, had Lockheed personen aangesteld, die controleerden of het geld zijn be stemming bereikte. Ook in enkele besloten hoorzittingen van de se naatscommissie vorige week is geble ken. dat Lockheed steekproeven nam of het geld wel werd uitbetaald. De senaatscommissie probeert nu de Europese boekhouding van Lockheed, waaruit veel duidelijk kan worden, door te lichten. Volgens Hau ser was met de controle onder meer een zekere Cook belast, die tevens de betalingen aan Meuser en Weisbrod moest boeken. Cook zou vorige week door de senaatscommissie zijn ge hoord. maar het is niet bekend, wat hij heeft verteld. We weten ook niet wat Weisbrod, de vooraanstaande Zwitserse jurist, ex- voorzitter van de Automobil Club der Schweiz. afdeling Zürich. bekend amateur fotograaf en voormalig sportvlieger, vorige week heeft ver teld aan de Nederlandse commissie van drie. Heeft Weisbrod de commis sie. die hij „gaarne bereid was te ontvangen." aan nuttige informatie geholpen? Het valt te betwijfelen. De Zwitserse strafwet (en dat geldt ook voor Meuser. met wie de commissie eveneens een gesprek had) verbiedt immers het prijsgeven van be drijfsgeheimen zonder toestemming van de opdrachtgever, in dit geval Lockheed. Bovendien is Weisbrod gebonden aan zijn beroepsgeheim als advocaat. Het ligt trouwens voor de hand. dat hij mocht Kotchian gelijk hebben met zijn verklaring dat hij tussenpersoon was voor het doorgeven van de steek penningen alle sporen heeft uitge wist. Ingewijden kennen overigens minstens twintig manieren om in Zwitserland geld over te maken, zon der dat daar ooit een haan naar kraait. Naar Parijs persbericht beschikt de instelling in de Verenigde Staten, die toezicht houdt op het beurswezen, de ..Securi ties and Exchange Commission", over documenten waaruit blijkt dat de honderdduizend dollar groten deels in maandelijkse bedragen van vierduizend gulden werd gestort op een bankrekening in Parijs. Tussenstations in deze betalingen waren aldus de verklaringen het Parijse advocatenkantoor Coudert Frères en de toen in Parijs wonende Lockheed-agenten Ed Fife en oud kolonel Edwinston Robbins. De Amerikaanse senaatscommissie heeft al gesproken met Ed Fife. Vol gens Hauser moesten Fife en Rob bins het geld doorgeven aan de prins. In een gesprek met de GPD- correspondent in Washington, mr. H. L. Leffelaar, vertelde Hauser dat Robbins „een gepensioneerd kolonel van de Amerikaanse luchtmacht is. een zeer effectieve schurk met een grote krulsnor, die zich voordoet als iemand uit hogere kringen en die nogal eens golf speelde met de prins." De oud-kolonel, die nu in de Verenig de Staten woont staat uiteraard op het lijstje van personen, die moeten worden gehoord door de senaatscom missie. Robbins zou immers ook in contact hebben gestaan met advo caat Weisbrod en Fred Meuser. Maar Robbins is, met een vrachtschip, op wereldreis. VOLGENDE KEER: Aankoopbeleid Voor vakantiegangers die niet van een hotel gebruik kunnen of willen maken verscheen op de Camping- en Cara- Vanbeurs in Hamburg deze „auto- camp". De tent die op het dak van iedere auto geplaatst kan worden is 2.10 meter lang en 1.50 meter breed en biedt plaats aan drie personen. DEN HAAG De bodemdaling in het Groninger aardgasgebied als ge volg van het onttrekken van aardgas zal volgens de nieuwe inzichten van de NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij) waarschijnlijk erg meevallen. In 1971 werd nog voor speld dat de maximale verzakking zou oplopen tot ongeveer een meter in het jaar 2050. derwijs in Nederland. Eerder had ir. Van der Schahns de „voorzichtige conclusie" getrokken, dat in verhouding tot de maatschap pelijke behoeften er niet te veel landbouwkundigen worden opgeleid. In de samenleving zal immers een relatief grote behoefte bestaan aan mensen, die geschoold zijn in het beïnvloeden van milieufactoren. De directeur van het landbouwonder wijs zei, dat drastische beperking van het aantal studenten aan de hogere agrarische scholen zal indruisen te gen het beleid, dat wordt uiteengezet in de „Nota hoger onderwijs in de toekomst". Nu steeds meer niet- agrarische jongeren het landbouwon derwijs volgen, kan steeds minder het land- en tuinbouwbedrijf worden gebruikt als aanknopingspunt voor de bezieling van de leerlingen. Naast processen die zich op het agrarisch bedrijf afspelen, zal men daarom an- Minister Van der Stee van laniu! nam gistermorgen de r exemplaren in ontvangst van merpostzegel, die mede is gewi T0 het eeuwfeest van het landbc srl derwijs. De zegel, waarop een geslagen boek is afgebeeld bov^n ploegvoren en waarop korena (r zien zijn, is van 6 april af vo df publiek verkrijgbaar. Minister Van der Stee kreeg evi een bibliografisch vademecun d. geboden over het landbouwi wijs in Nederland uit 1918. Verder werd het woord gevoer^trh mr. M. D. van Wolferen, secr generaal van het ministerie derwijs. Een andere sprek«j«it Alexander Pola als „Dr. Causa". Het eeuwfeest werd opgeluistei een expositie over het landboi D derwijs en een aan landbou id postzegels gewijde tentoonst Er leidt ook nog een spoor naar Pa rijs. Volgens Kotchian werd in 1972 nog eens honderdduizend dollar naar prins Bernhard „gesluisd". Kotchian en Hauser vertellen beiden, dat deze honderdduizend dollar niet in Zwiter- serland. maar in Parijs werd uitbe taald. Als tussenpersoon voor deze betalingen wordt Roger B. Smith ge noemd, onderdirecteur van Lockheed, die zich na zijn pensione ring in Parijs vestigde. In dit geval zou Smith de functie van controleur hebben vervuld en er op hebben toegezien, dat het geld op de bestemming kwam. die de prins zou hebben opgegeven. Volgens een Hipe: Heeft mijn bedrijf ooit wel eens beseft dat de porti-kosten vel eens niet alleen van de PTT -ouden kunnen afhangen? j~~j Is liet wel eens tot mijn mede werkers doorgedrongen dat de achterkant van het papier ook betaald moet worden? Zou het geen kostbare ruimte besparen wanneer allerhande taten en rapporten op hanteer baar formaat werden opgeruimd Heb ik wel 's v<xir laten ekenen wat het me zou besparen als ik mijn eigen drukwerk binnenshuis kan uitvoeren? j~j Beseft mijn bedrijf wel hoe- eel een eigen goed opgeleide nan ons bespaart door een "nachinestoring te voorkomen of zelf te verhelpen? Staan we er ooit bij stil dat vij binnen ons eigen bedrijf onze eigen standaardformulieren kunnen laten maken Is het nou echt nodig dat Pieterse al z n alpinistenervaring nodig heeft om door die stapel papier te komen Wat kost het eigenlijk om "emand 352 rapporten te laten vergaren die toch al met z n ge dachten bij Ajax-Feijenoord zit.' Worden mijn afdrukken niet al te duur als mijn sekretaresse er iedere keer weer drie trappen op en af voor moet? Is die tweede karbondoor slag wel met goed fatsoen te ver sturen? Staan we er ooit wel eens bij stil dat met een goede technische serv/ce de produktiviteit van her kopieerapparaat optimaal kan worden? j~j Wat kost het ons in arbeids- ijd. het overtikken van pagina's omdat er een wijziging moet 'orden aangebracht? N/oet een memo werkelijk ien keer gekopieerd worden of ku-tien we met drie rondstuur- memo's volstaan? Wordt het geen ja ibocl om al die dokumenten op 24 ver schillende formaten in een archief te proppen die opgezet is op A-4 ormaat? Wat kost het me om me dooi Rank Xerox het verschil te laten i itleggen tussen huren en kopen? Vragen die u veel extra kosten kunnen besparen. Rank Xerox gaat daar diep op in Analyseert uw repro-behoefte eerst vix>r er geplaatst wordt. Efficiency en produktiviteit zijn onze criteria. De meest geavan ceerde toepassingen, machines en een nimmer aflatende service zijn ons gereedschap. In veel gevallen blijkt hijvoor beeld het Xerox 4500 systeem een kostenbesparende oplossing te zijn. Rapporten maakt u twee keer zo snel en half zo dik. want met de Xerox4500 kopieert u dubbelzijdig en vergaart u gelijk tijdig moeiteloos op elk soort papier. Dankzij de op de zijkant geplaatste glasplaat wordt het dupliceren uit ingebonden werk uiterst eenvoudig En dat allemaal op 2m2.Zo spaart u arbeidstijd, portikosten en ruimte uit. Of nu juist het Xerox 4500 systeem binnen uw organisatie het meest kostenbesparende alternatief van Rank Xerox is blijft een open vraag. Rank Xerox vindt dat de juiste machine altijd op de juiste plaats tnoet staan. En dat vinden we eerst met u uit. Zodat u altijd op een advies kunt rekenen da" gesneden is op uw specifieke be hoefte. Eerst de ideeën, dan de machine. 't Betaalt zichzelf. U vindt ons i r Amsterdam. Maassluis straat 2. tel.020-172966 Eindhoven. Kerkstraat 40-42. tel.040-23143. Zwolle. BlijmarktS. tel.05200-19838 Rotterdam. Vlaardingweg 90, tel.010-375155

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12