Maksim Gorki tekent bourgeoisie kritisch L Vonk streefde naar kleur en perfectie Deny Radio- en televisiep rogramma'! P VAN ARNHEM Hattem winnaar ,,vierpunten"-duel Zomergasten bij Haagse Comedie Even puzzelen <r> 1 O O 0 0 0 0 0 O V ertegen woordigers ex-gegijzelden voor „nazorg-groepen" Regeling gevraagd voor tussenpersonen in vrachtvervoer li l MAANDAG 8 MAART 1976 BINNENIAND/RADIO-TV TROUW/KW ND, De op 2 Januari erg laat door IKON en NCRV uitgezonden BBC-documentaire Joey kreeg gisteren terecht een hervertoning op een geschikter uur. Deze verfilming van het leven van een door hersenbeschadiging geïsoleerde jongen verdient een zo groot mogelijke belangstelling. Joey Deacon heeft met hulp van kameraden niet alleen de eigen barrières doorbroken, maar ook de medische wereld gedwongen de kijk op hem en zijn lotgenoten te herzien. Er blijkt zich achter hun versluierde denkwereld veel meer af te spelen dan men had vermoed. Misschien gaan technisch knappe kopppen nu piekeren over het verbeteren van de communicatiemogelijkheden Het NOS-programma Horizon vind ik een plezieng-begrijpelijke begeleiding van wetenschappelijke vorderingen en experimenten. ChrietTitulaer heeft al een goede ervaring in het populair vertalen van ingewikkelde zaken, zodat er gisteren veel op te steken viel over J de waarneming van sterren op een 't hoogte van 40 kilometer boven de aarde. Dit gebeurt vanuit een reusachtige ballon, die in afmetingen te vergelijken is met de Dom van Utrecht. Nederlands technisch vernuft speelt daarbij een belangrijke rol Daarom zijn in de nok van de Rotterdamse Euromast nog twee weken lang de telescoop en de andere apparatuur te zien. zoals die waarschijnlijk dezer dagen in Mexico worden opgelaten. Ik ken mensen die de explicaties van J an van der Waart een beetje over-romantisch vinden. Zonder hem ooit een keer te hebben ontmoet, is het voor mij wel duidelijk dat hij een echt muzikantenhart bezit. En dat reageert nu eenmaal anders dan de ratio van de nuchtere Nederlander. In zijn Licht klassiek met variaties heeft Van der Waart toch maar op zijn manier aardig wat informatie over zigeuners en hun muziek doorgegeven. Zaterdag was er bij de eigen produkties van de omroepen niet veel te beleven. André van Duin's Pretmachine maakte een dieptepunt door. Dat het publiek in de zaal desondanks bleef lachen is een nader onderzoek waard Brandpunt is ook wel aan een opkikkertje toe. Het heeft er de laatste tijd de schijn van dat een x-aantal onderwerpen met een zekere plichtmatigheid op het scherm wordt gebracht De behandeling bijvoorbeeld van de dubbele moord in Rijswijk riep vragen op. Er werd doorgegeven wat bewoners van het woonwagenkamp vertelden over de inval van de politie en daarna zei een hoofdinpecteur dat het zo goed als allemaal niet waar was Daar bleef het dan bij. De kijker mocht het verder zelf uitzoeken Zo ook met de reportage over het Ambonezenoord Lunetten in Vught. Je hoorde minister Van Doorn toegeven dat de voorzieningen onvoldoende zijn. maar dat dit te maken heeft met het beleid om de bewoners te verspreiden. Intussen was wel de indruk gewekt dat het viespeuken zijn. die niet eens de wc's zindelijk kunnen houden. Iets wat in strijd is met de aard van deze mensen. TON HYDRA UTRECHT De Koninklijke Neder landse Hockey Bond zit nog steeds opgescheept met een kort geding dat binnenkort zal dienen. Daarin eist Hattem dat de twee punten die de club in mindering heeft gekregen ongedaan worden gemaakt. Hattem kreeg die straf omdat de club door een communicatiefout niet was ko men opdagen voor het thuisduel te gen Kampong in Utrecht, nadat het eigen veld was afgekeurd. Gisteren stond de wedstrijd Hattem- Kampong opnieuw op het pro gramma. En weer werd het veld van Hattem afgekeurd. Maar de Hattem- se tam-tam werkte nu voorbeeldig en de ploeg kwam in Utrecht wel in het veld voor het omgezette duel. Nog verbazender was dat Hattem kampioenskandidaat Kampong een nederlaag (0—2) toebracht. Daarmee kan Hattem. als de rechter de club in het gelijk stelt, wel eens de enige ploeg zijn in de hockecompetitie die ooit een echte vierpuntenwedstrijd heeft gewonnen. KARELTJE KNETTER De zomergasten op een picknick: Wim van den Heuvel, Carl van der Plas, Marjon Brandsma. Leo de Hartogh, Peter Hoeksema. door André Rutten DEN HAAG De Haagse Comedie heeft zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg haar eerste voorstelling gegeven van „Zomergasten" van de Russische socialistische schrijver Maksim Gorki (1868-1936). die ook in dit stuk „de bourgeoisie" van zijn tijd kritisch onder de loep neemt en hardhandig de mantel uitveegt. Hij doet dat door een gevarieerde groep mensen uit die bourgeoisie heel nauwkeurig te tekenen in hun doen en laten, in hun omgang met elkaar, in hun onophoudelijke pra ten. terwijl zij 's zomers ergens op het land bij elkaar zijn. Hij is uit op een genuanceerd, zorgvuldig uitgewerkte tekening van ieder individu uit die grote groep, die hij voortdurend in beweging houdt. Achttien mensen telt die groep, waaronder wel enkele „bijfiguren" maar van ieder van hen stelt hij langzaam maar trefzeker een portret samen door hen geregeld even uit de groep naar voren te halen in hun reacties op anderen. In het laatste (het vierde) bedrijf zet hij alles op scherp, spitst hij de verschil lende posities toe. ka. gespeeld door Frans Zuidinga): „Moet je eens zien wat een troep Zomergasten, het lijkt wel een dron kemanstroep. Dat komt maar. ver vuilt de boel en weg zijn ze weer Zij spelen mooi weer en Jij kunt de bende achter ze opruimen", (de verta ling is van Marko Fondse). Zorgvuldig Het Is een druk bevolkt, beweeglijk stuk. dat Guido de Moor zorgvuldig en in een treffende sfeer, mee opge bouwd door een eenvoudig maar raak decor van Harry Wich en door. zoals gewoonlijk functioneel op de achtergrond blijvende muziek van Jurriaan Andriessen, heeft geregis seerd met een trefzekere timing. Het is een voorstelling die zich in een goed gekozen tempo stap voor stap ontplooit en waarin de vele karakters een boeiend reliëf krijgen. „Verveling" Een van hen. een vrouwelijke arts (Marja Ljvowna. gespeeld door Ellen A Vogel) zegt daar: „Wie zijn wij dan: ÖOOr Aar. hager kinderen van gezonde werkende mensen! En wat doen we: sterven van verveling en lamlendigheid'" En de DEN HAAG Mogelijk waren er zaterdagavond concertbezoe- vtouw van een advocaat iVarvara. kers naar de Prins Willem Alexanderzaal gekomen met de gedac- gespeeld door Anne Will Biankersi hte eens extra aandacht te besteden aan Hans Vonk in verband „wij zijn zomergasten in ons eigen met de dirigentenvacature bij het Residentie Orkest. Vonk diri- land een soort mensen dat zo maar geerde het Concertgebouworkest in een programma, dat hij komt aanreizen We zijn verschrikke- s„ lijk in de weer zorgen dat we de vanavond in Amsterdam zal presenteren. Haydn, Rachmaninow meest comfortabele plekjes In het en Strawinsky. leven krijgen wij doen nieU en we De 82ste Symphonie van Haydn BruinS draagt de bijnaam „l'Ours" of. zoals de Duitsers het zo plastisch uitdruk ken „Eine drollig stapsigen Brumm- bassfigur". Een levendig, speels en bijzonder onderhoudend werk en Vonk onderstreepte niet alleen deze elementen, hij voegde daar orkestra le perfectie aan toe. praten maar". En de Ingenieur (Soes- low, gespeeld door Wim van Rooiji ..Toen wij jong waren hebben wij genoeg ontberingen geleden; het is dus niet meer dan natuurlijk dat wij op rijper leeftijd graag veel en sma kelijk willen eten en drinken en ons gemak ervan willen nemen". Het slot woord heeft de wachter (Poestobaj- 2 3 4 5 6 7 8 9 Horizontaal woorden Invullen die be tekenen: 1 kunstzinnig. 2. park. 3. omheining. 4 gezelligheidsvereniging. 5. afde ling van een hoofdstuk. 6. afvaardi ging. 7 stembuiging. 8 springhaas. 9. schilderwerk in 't klein. Bij juiste Invulling leest men op de diagonaal in de cirkeltjes de naam van een soort krokodil. Oplossing van vorige puzzel Hor 1 terra. 4 netel. 7. orgel. 9 stellig. 11. Elis. 13. mare. 15 nek. 16. les. 17. spa. 18. set. 20. Ees. 22. trap. 24 Anne. 25 melisse. 28 regie. 29. noUe. 30. priem Vert. 1 toren. 2. rots, 3. are. 4. nel. 5 elim. 6. leges. 8 gluiperig. 9. sik. 10. gal. 12. leder. 14. reden. 18. steun. 19. tam. 20. ene. 21. sesam. 23. Peri. 24. Aser, 26 lee. 27. sip. Op hetzelfde posium speelde Daniel Wayenberg enkele dagen geleden de Paganini-variaties van Rachmani now Nu zat hij in de zaal om te luisteren naar zijn collega Theo Bruins, die het werk al evenzeer met groot vakmanschap neerzette. Bruins is spaarzaam met zijn optre den. doch als hij zich laat horen, dan is men onmiddellijk in de ban van zijn superieure kwaliteit. Te beweren, dat bij balletmuziek bal let hoort lijkt logisch, doch de con- certpraktljk wijst anders uit Van operafragmenten kan men suites sa menstellen. hetzelfde lot kan men balletmuziek laten ondergaan. Voor mij klinkt dat zoals soep zonder zout smaakt, er ontbreekt Iets. Zelfs als Hans Vonk van Strawinsky's „Le Baiser de la Fée" een orchestrale belevenis maakt. In zijn boek over de componist beschrijft Monnikendam dit werk ais een „lente van geluid", doch naast het oor wil in dit geval ook het oog verwend worden. Aan de samenwerking Vonk-orkest heeft overigens niets ontbroken Van een onzer verslaggevers ASSEN De heer G. Vaders uit Eelde is zaterdav op een bijeen komst in Assen van ex-gegijzelden uit de trein bij Wijster aangewezen als vertegenwoordiger van de groep langdurig ex-gegijzelden in de (over koepelende) projectgroep nazorg, die door de regering is ingesteld. De leraar Walter Timmer uit Assen, die in de trein als „dominee" optrad, zal de groep vertegenwoordigen in de werkgroep Noord. De langdurig gegijzelden hielden in Assen een bijeenkomst om onder meer vertegenwoordigers te kunnen aanwijzen in zowel de werkgroep als in de projectgroep. Tot nu toe waren de ex-gijzelaars van Wijster nog niet in deze groepen vertegenwoordigd. Dit zou allemaal berusten op een misverstand, voortvloeiende uit een onenigheid tussen de ex-gijzelaars uit het achterste gedeelte van de trein (die al na 33 uur wisten te ontsnappen) en die uit het voorste deel. voor wie de gijzeling ruim twaalf dagen duurde. De heer Vaders zei overigens dat hem persoonlijk niets bekend is van een onenigheid. Tijdens de bijeenkomst werd verder besloten minister Van Agt een brief te sturen als antwoord op diens brief van 2 maart, waarin de minister zich bereid verlaart tot een gesprek. De groep vindt een dergelijk gesprek wel zinnig, maar men wil dan vooral praten over het functioneren van de overheid en van verscheidene andere instanties, die bij de gijzelingszaak waren betrokken. Van een verslaggever VEENWOUDEN De voorzitter van de vaste kamercommissie van ver keer en waterstaat en algemeen voorzitter van de Nederlandse prot.chr.bond van beroepsgoederen- vervoerders. de heer M. W. Schakel, acht een wettelijke regeling voor tus senpersonen in het goederenvervoer nodig, gezien de klachten over een aantal bevrachtingskantoren. In een dergelijke regeling moeten eisen van vakbekwaamheid, kredietwaardig heid en moraliteit worden gesteld. De heer Schakel zei dit zaterdagmid dag op de jaarvergadering van de afdeling Friesland van de bond in Veenwouden. Sprekend over de posi tie van Van Gend en Loos. die vol gens hem de laatste tijd bij herha ling in het geding is, merkte hij op, dat diverse klachten over „agressie ve verkooppolitiek met een luchtje,, bij de staatssecretaris van verkeer een waterstaat in behandeling zijn. Ook bestaan er klachten over te lage vergoedingen aan vervoerders, die in opdracht van genoemd bedrijf rijden. De voorzitter deelde de mening van vervoerders, die zeggen dat zij tegen een dergelijk concern niet kunnen concurreren, omdat het een ongelij ke strijd is. Daarbij wijzen zij op de voor buitenstaanders ondoorzichti ge en oncontroleerbare financiële verhouding met de spoorwegen als haar wordt toegestaan bij schrap ping van deze richtlijn ongebrei deld te groêien. 60: Toen Barend Bobbelgum nerveus zijn verhaaltje had gedaan, was het de beurt van Kille Bill. Nu moest hij voor de strenge rechter komen om te getuigen wat zich die avond in de gevangenis allemaal had afgespeeld. „Ik heb niet veel te zeggen, edelacht bare," lispelde Kille Bill bescheiden. „Doch indien ik het recht had ridder ordes uit te delen, ik verzeker u dat ik Barend Bobbelgum dan de aller hoogste onderscheiding zou toeken nen. Stelt u zich eens voor een man alléén! Een eenvoudige ziel, slechts gekleed in een slordig zittend cipiersuniform. En wat doet deze dappere borst? Hii stort zich met niets ontziende dapperheid in de strijd, slechts gewapend met een le ge vuilnisemmer, bereid zijn leven te offeren voor het RECHT! Voor het RECHT, dat daar nu voor mij zit, belichaamd in de achtenswaardige figuren van u. mijnheer de rechter, en uw gestrenge en hooggeleerde col legae! Eilaas, de dappere Bobbel gum moest het onderspit delven, want de overmacht was tè groot! Mijn makkers en ik, wij trachtten nog B. Bobbelgum te hulp te komen. Maar onze hulp bleek nauwelijks van enige betekenis. Barend Bobbel gum bleek namelijk op zijn eentje in vijf minuten meer waard dan wij met zijn vieren in een heel uur!i heer Kille Bill, ik bewonder toen de strenge rechter. L denheid siert de mens enr* zijn erkenning. Daarom i voorwaardelijk vrijsprekeir' ik je toch voor het ontvoerej Japanner makkelijk met jaar had kunnen opknappei in vrede en zorg. dat ik j makkers hier nooit weerzie! ders dan zwaait er wat!" E taat van de grap was dus. d zijn makkers hun eigen kleE terugkregen en nog diezelj; dag konden ze als trotse. nen het gerechtsgebouw verf PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN [kt RADIO VANDAAG SPECIAAL TV VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen.) TROS. 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Kom er maar eens uit: muzikaal kopje koffie. (7.30Nieuws. 7.41-8.00 Aktua. 8.30 Nieuws. 8.36-8.45 Gym nastiek voor de huisvrouw.) 10.00 (S) Kabou- tertijd. kinderprogramma. 10.30 Nieuws. 10.33 <S) Sphinx: programma voor de vrouw. R.V.U.: 11 40 Educatief programma met be geleidend schriftelijk materiaal. VPRO 12.00 VPRO-Maandag: Piet Ponskaart presen teert 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12.41 Piet Ponskaart presenteert, vervolg. 13.30 (S) Muziek: de wereld van muziek en geluid op zijn kop of andersom. 15.00 Perma nent Wave. 15.30 Nieuws. 15.33 (S) Nova Zem- bla. EO: 16.15 De EO deze week: programma- overzicht. 16.20 (S) Licht en uitzicht: gewijde muziek met een thema. 17.00 (S) EO- Metterdaad-informatie: christelijke hulpver lening. 17.05 (S) Eigen Wijs: kinderprogram ma. OVERHEIDSVOORLICHTING: 17.20 Uitzending voor de landbouw EO: 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Klankbord. 18.00 (S) Wij hebben een woord voor de wereld: gewijde muziek. P.P.: 18.19 Uitzending van de K.V.P. EO: 18.30 Nieuws. 18.41 (S) EO-Mededclingen en grammofoonmuziek. 18.45 (S) De Trekvo gels. 19 00 (S) Ronduit: snaarinstrumenten. 20.25 (S) EO-Metterdaad christelijke hulp verlening. 20.30 (S) Wij stellen U voor gevari eerd programma. (20.30 Muziek om en om Thijs van Leer en Nana Mouskouri. 20.45 Wij vragen u antwoordt: spelprogramma. 21.00 (S) Vliegen met Wiebe Hoogsteen: pra ten met een verkeersvlieger van de KLM.) 21.45 Avondoverdenking. NOS: 22.00 Voor blinden en slechtzienden. 22.15 (S) Openbaar kunstbezit 22.25 BOND ZONDER NAAM. NOS 22.30 Nieuws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu VERONICA: 22.55 (S) Veronica op 1: 3600 Seconden: actuele informatieshow. 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen.) NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymna stiek. 7.20 Te Deum Laudamus: gewijde mu ziek. 7.54 Het levende woord. 8.00 Nieuws. 8.11 Hier en nu. 8 25 Muziek in uw straatje. 9 00 Plein Publiek leven en rheuma. (9 35 Waterstanden) 10.50 Schoolradio 1100 Nieuws. 11.03 Banden met muziek Radio Filharmonisch Orkest klassieke muziek. 12 00 Het nuttigen van etenswaren is toege staan: lunchprogramma. 13.00 Nieuws 13.11 Hier en Nu. 13.30 Onder schooltijd. NOS: 14.50 Den Haag deze week. 15.00 Kijk op buitenland. NCRV 15.30 In 't zilver prog ramma voor oudere luisteraars (16.00 Nieuws.) 17.00 <S) Licht ensemble met zang- De AVRO maakte in samenwer king met politie en justitie het prog ramma Opsporing verzocht! Ned. 1 20.35 en 22.40 Het Koffertje is een Engels tv-spel over de gevolgen van buitenechtelijk verkeer. Hoofdrolvertolkster is Diana Coupland, hier vooral bekend als Jean Abbott van In Londen staat een huis. Ned./21.50 Een dochter keert terug naar de Indonesische geboortegrond van haar moeder. Pas bij het graf van deze harde en liefdeloze vrouw, kan zij zeggen: „Ik vier je dood vandaag, moeder. Ik heb je eindelijk lief". Dat is het thema van een door Marianne Colijn geschreven luisterspel. Hilv. 2 22.43 solisten. 17.25 (S) Uraaitafel: lichte platen 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 (S) Hier en Nu. 18.40 (S) Bandstand. P.P 19.0C K V P NCRV: 19.10 (Si Bij de tijd: Patiënten recht (3). 19.25 (S) EéN. twee. uit de maat. programma over onderwijs en opvoeding. 19.45 (S) Met uw instemming: Het lied van de week. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Opmroeporkest met solist klassieke muziek. 20.35 (S) Strijkkwartetten van Mozart en Bartók. 21.35 (S> Literama 22.18 (S) Poërama. 22.43 (S) Ik delf je gezicht op. ik vier je dood. hoorspel. NOS: Met het oog op morgen (23.05 Actuali- teitenoverzicht. 23.20 Den Haag vandaag) 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen.) KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham: muziek en informatie voor werkende jongeren. AVRO: 9.03 (S) Pep-op-drie: de Negen-Uur-Show. 10.03 (S) Pcp-op-drie Arbeidsvitaminen populaire verzoekplaten. 11.03 Radiojour naal. 11 06 (S) Drie draait op verzoek Post bus 700 12.03 (S) Drie tussen de middag: Joost mag niet eten. 14.03 Radiojournaal. 14 06 (S) Pop-Kontakt I. 15.03 (S) Pop- Kontakt II de Hit-Visser. 16.03 (S) De Hil- meester met o.a de Telefoon-Top-5. (17.03 Radiojournaal.) NOS: 18.03 De Vakature- bank. 18.10 Superclean dreammachinc. 21.02 (S) De Negen-Uur-Jazz-Show. 22.02 Radio journaal. 22.05 (S) Vanavond laat. 23.02 (S)Candlelight-Show. (0.02 Radiojournaal.) KRO 1.02-7 00 (S) KRO-op-dne. NEDERLAND I d- de 11.10 NOS/NOT: Schooltelevisie. ec he 18.15 TELEAC: Nederlands voor buihw werknemers (6). ar] 18.45 NOS: TV-mformatie voor Sunnr- Surinaamse Nederlanders. 18.55 Journaal 01 19.05 AVRO: AVRO's 3x20. mei Auita verkeer. Wonen en ons huis enhd vakantie. jr 20.05 Stars and slnpes baliet 20.35 Opsporing verzocht! Serie i s over onopgeloste misdrijven 21.35 NOS: Journaal. 21.50 AVRO: Het koffertje (The Suited tv-film. V tie 22.40 A Opsporing verzocht' verslag var v reakties (zie 20.35). 22.50 SYMBIOSE. er NEDERLAND IIL 18.45 NOS: Paulus de boskabouter 18.55 Journaal. 19.05 TROS: Suske en Wiske. tv-sers 19.30 Doctor Who. tv-serie M 20.00 NOS: Journaal. 20.25 TROS: Op losse groeven 21.25 Baretta. detective-filmserie jr{ 22.15 Aktua TV ITI 1 HILVERSUM IV (FM-kanalen.) V/f Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein: ft. muziek. 9.00 Nieuws. 9.02 Woneni» tussen huis en thuis. 9.35 Kinderen tje?: programma over school en thm (S) Feest der herkenning. 12.00 <S)Tf" middag. 13.00 (S) Maak eens nade" met vuur in de muziek. 14.00 Nieu|c Keuren en kiezen: programma tc koop- en leefgedrag. 14.30 Moeda Vaderland: serie-uitzending. 15.00 (a van formaat 17 00 Einde uitzending Meer recensies op pagina 7. 140 - Welhaast nog meer dan in het Diaco nessen-Moederhuls drinkt ze de werkzame atmosfeer van het kleine wijkhuis begerig in. Er gebeurt iets. yan de vroege ochtend tot de late avond, en dikwijls nog in de nacht, zijn de twee diaconessen bezig de zieken in hun woning op te zoeken om noden te lenigen; ze wassen en ze verbedden, ze reinigen en ze verbin den. ze geven injecties en comprès- sen. als het nodig is. helpen ze doden afleggen. Enkele doktoren, die in het wijkgebouw spreekuur houden, staan ze bij. De zieken die ze bezoe ken. wonen niet alleen in de stad. maar soms tot in de wijde omtrek er van. Dolly fietst door bos en over hel; als zuster Lien in Beukenloo heeft ze de tas vol benodigdheden vóór aan het stuur, achtet op de bagagedrager de opgevouwen regencape. Twente bezit een boerenbevolking, die ten dele door de industrie tot fabrieksar beider is geworden, maar die nog altijd haar afkomst toont, want in de vrije tijd bebouwt ze met hartstocht het eigen stuk land. Als de fabriek om zes uur de sirene laat fluiten, dan hebben de arbeiders al een paar uur gespit of achter de ploeg gelopen, si het Diaconessenhuis heeft Dolly ge voeld. dat arbeid voor de meeste door Henrielte L.T. de Beaufort y-jwrl» k v, mensen een zegen kan zijn. zelf heeft ze zich met jong vuur door het werk laten inklemmen, maar hier bij de arbeiders en in de Twentse gezinnen hoort ze. dat arbeid een last bij de arbeiders en in de Twentse gezinnen hoort ze. dat arbeid een last is en dikwijls een vloek. De jonge arbei ders spreken opgewonden over lonen en werkuren, de ouderen over werku ren en ziekenfondsen, de jonge kraamvrouwen over alle drie. Tegen Pasen, als in het oude Saksen- land haast geen boerderij zonder zijn eigen, hoog opvlammend paasvuur is. wordt het gewoon druk in het wijkhuis, want er gaat een golf van griep door de bevolking. De diacones sen kunnen het werk haast niet af. de griep wordt nog al eens longontste king en het wijkhuis heeft een tekort aan inhalatietoestellen. Dolly stort zich in de maalstroom van het werk. ze voelt zich sterk en lenig, en met drift schudt ze elke moeheid af. Met eenzelfde gemak kan ze eten of een maaltijd overslaan, op elk uur van het etmaal slapen of een nacht wa ken. Sinds ze verpleegt, heeft ze maar bitter weinig gelezen, de dag is rijk aan indrukken, de arbeid geeft een nieuw en eerlijk contact met allerlei slag van mensen, ze behoeft haar leeshonger niet te verzadigen. Op haar nachttafel ligt maar een nietig boekje, de Pocket Falstöff-uitgave van Romeo and Juliet. Er is nog geen dag geweest.dat ze niet enkele regels eruit las In haar vrije tijd. soms is het op de fiets, tracht ze een regel te herhalen, zacht voor zichzelf, maar toch zo luid. dat ze haar eigen stem hoort. De zinnen die ze leesfP ook overdag in haar geest. e Tante Christine zoekt haar p4 een keer in Almelo op DollF haar met de fiets van het 4 Christine heeft een groot pak F goon formaat bij zich. met moeite kan Dolly het op haar f del in evenwicht houden, telp zelf naast de fiets loopt. „Tante, wat kan het zijn?" Dolly niet zonder nieuwsgieiT Christine maakt er geen geheljj „Een bad." „Een b&a&ad? £j „Ja. voor 't wijkhuis. Je hebt r geschreven, dat jullie nog ge< kamer hebt. en zo lang kui e hiermee behelpen, jullie moetye maal koud baden. Dit is opvol rubber, doodgemakkelijk om uitgevouwen is en helemaal v< j te plassen, je moet alleen erg sen met het uitgieten, dat knoeit, maar jullie zult eens zify fris je je voelt, een ander mens r kan ik je zeggen, als je elke d^( een bad neemt De bibliotheek van het w schenkt Christine een lijvig bfl pastoor Kneipp en zijn watei j, Een hele middag blijft ze in h« huis. Ze eet met de diaconess de kleine, gezellige tafel. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4