toont aich teleurgesteld landbouwprijzen Benzinepompen beter gaan beveiligen Rijswijkse moorden Duisenberg belast topfunctionaris met opsporen zwart geld Vrouw gedood bij ongeluk met trein Groningen wil geen opwerkingsfabriek voor atoomafval over grens Van der Stee: Resultaat dat ik hoopte" Man dood Krommenie Jongeren kraken pand in centrum van Amsterdam [an sloeg hand tan zichzelf na 'doden vrouw Vraag:Welke bladen leesteen Berenburg- drinker? Antwoord: Alleen de bladen die hem aanstaan. Bijna twee miljoen schade bij branden Laatste deel Galecopperbrug op zijn plaats Staatssecretaris Hazekamp wil dubbele bezetting Automatisering van stations wordt ook in overweging genomen ANDAG 8 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ïn 1 BUSSEL/DEN HAAG Het Landbouwschap heeft zich zaterdag in een voorlopig commentaar >vjieurgesteld getoond over de nieuwe landbouwprijzen, die de ministerraad van de Europese emeenschap zaterdagnacht in Brussel heeft vastgesteld. Die prijzen komen voor de Nederlandse lietüdbouwer in het seizoen 1976/1977 uit op gemiddeld 7 tot 7'/i procent. Dlgens het Landbouwschap hebben ministers van de Europese Ge- deenschap wel enige aandacht be- bjeed aan de wensen van het bedrijfs- it |ven. maar er is toch onvoldoende kening mee gehouden. Meer dan m$it wordt het daarom gewenst ge- bfht, dat de Nederlandse overheid de eds eerder door het bedrijfsleven c vraagde lastenverlichting inder- iad tot stand brengt, la \fle gemiddelde prijsverhoging voor n£ Nederlandse boeren blijft achter j de voorstellen van het landbouw- tgfedrijfsleven. Deze voorstellen kwa- id en neer op een gemiddelde prijsver- hefaging van 10.6 procent. Men had urjch hiermee gericht op een prijsstij- ïd Dg, die gelijke tred zou houden met kostenstijging, aldus het Land- mwschap. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap. had eind vorig jaar al voorstellen ingediend, die uitkwa men op een gemiddelde prijsverho ging met 7.5 procent. Voor België. Nederland en Luxemburg beteken den die voorstellen echter slechts een prijsverhoging met ongeveer 5.4 pro cent, omdat het de bedoeling was de monetaire compensaties geheel af te breken. bereikte compromis, zullen T"| fl 1 Tl ;air comDenserende bedra- CM.1VA 111 Minister Van der Stee: grote tegenzin dwompromis viel zaterdagochtend tegen drie uur, na een marathonvergadering die din- anet besluit over de landbouwprijzen sdag was begonnen In het nu de monetair compenserende bedra gen (correcties om de opgetreden koersverschuivingen van nationale munten op te vangen), voor België, Nederland en Luxemburg met 0.6 procent worden afgebroken. Dit bete kent, dat de monetaire compensaties voor deze drie landen dalen van 2 procent tot 1.4 procent. (Voor West- Duitsland dalen de bestaande mone taire compensaties van 10 procent tot 7.5 procent). Tegenzin an onze sociaal-economische redactie rjJEN HAAG Binnen enkele weken wordt op het ministerie van c'inanciën een „topman" aangesteld voor de acties tot opsporing an zwart geld. Thans wordt nader uitgezocht wat precies diens 1 lak zal worden. Minister Duisenberg van Financiën kondigde dit an et afgelopen weekeinde aan voor de VARA-radio. I e iwart geld is geld dat wordt verzwe- en voor de heffing van inkomsten- n. «lasting, sociale premies, vermogen- belasting of BTW. Dr Duisenberg thans alleen geheven over de eerste 48.000 gulden van het inkomen. Als iemand meer verdient, is dat meerde- re premievrij. Bij de belastingheffing roeg zjch af hoelang we nog kunnen betaalt men echter een steeds hoger i oorgaan met het bestaande systeem Soor de inkomstenbelasting. Hij wees het verschijnsel van misbruik van Aftrekmogelijkheden. De overheid reedt daartegen op door invoering tan „forfaits" (vaste bedragen voor edereen) voor bepaalde aftrek- ïnderwerpen. Duisenberg vroeg zich percentage van het inkomen naarma te men meer verdient. Duisenberg vindt het „de moeite waard" om te bestuderen of de systemen van pre mieheffing en belastingen niet zou den kunnen worden samengevoegd. In de huidige economische omstan digheden wordt meer accent gelegd Minister Van der Stee (Landbouw) zei zaterdagochtend, dat hij slechts met grote tegenzin zijn stem aan het com promis over de prijzen had gegeven. Niet, zo vervolgde hij, omdat hij het resultaat onbevredigend vond, maar wegens de houding van de Italiaanse minister Marcora. Vrijdagmiddag was namelijk met zeer veel moeite een „pakket" tot stand gekomen, maar de Italianen stemden toen te gen omdat ze alsnog een klein voor deel (ongeveer 35 miljoen) gulden wil den krijgen. De heer Van der Stee merkte nog op dat, gezien de kostenstijgingen in de Nederlandse landbouw, de oorspron kelijk door de Europese Commissie voorgestelde prijsverhoging voor Ne derland te laag uitkwam. Hij voegde hieraan toe, dat hij met het nu be reikte resultaat verkregen had wat hij hoopte. Door deze prijsverhoging, zullen de kosten van levensonderhoud in ons land over een jaar gerekend, met niet meer dan 0.3 procent stijgen. Bij een brand in zijn woning in Krommenie is zondag de 65-ja rige krantenbezorger H. Kriek om het leven gekomen. De man woonde alleen in een klein oud houten Zaans huisje aan het Vermaningspad in Krommenie, gemeente Zaanstad. Het huisje ging in vlammen op. Bij het nablussen werd het lichaam van de bewoner order de resten van het huisje gefonden. AMSTERDAM Ongeveer 75 stu derende en werkende jongeren, daar bij geholpen door buurtbewoners, hebben het afgelopen weekeinde het naar de rivier de Eems en het Eems- pand Singel 46-48 in Amsterdam ge- Dollard-bekken. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen zullen zich verzetten tegen de berging van radioactief afval, de vestiging van een opwerkingsfabriek voor gebruikte splijtstoffen en de bouw van kerncentrales vlak over de grens met Duitsland. Dit blijkt uit een antwoord op vragen van Groningse Statenleden. I Vervolg van pagina 1 puinstortplaats bij het kamp vonden ze het lijk van de rechercheur. Direct legde de politie verband tussen dit geval en de moord op de taxichauf feur. Zoekactie Rond het middaguur vrijdag werd met een grote politiemacht het hele woonwagenkamp doorzocht. Aan vankelijk werden negentien mensen voor verhoor verhoor meegenomen, van wie er nu nog vijf door de politie worden vastgehouden. Aan politie korpsen in het gehele land werd ver zocht uit te kijken naar de 19-jarige Dirk N. uit Rijswijk, maar de zoekac tie kon worden beëindigd, toen N. zich zaterdagmorgen bij de politie kwam aangeven. Na een urenlang verhoor bekende hij beide moorden te hebben gepleegd. Volgens de politie is het motief van de moord op de taxichauffeur waar schijnlijk roof geweest. Het doden van rechercheur De Krijger wijt de politie vooralsnog aan „een uit de hand gelopen vertrouwensrelatie," Nog niet staat helemaal vast of N. de enige dader was of dat hij hulp van anderen heeft gehad. Vechtpartij Hoewel er nog niet sprake is van definitieve plannen, is het bekend dat de Duitse bondsregering een oog je heeft laten vallen op Oost- Friesland. Daarbij komt dat, in te genstelling tot Nederland, Duitsland van plan is om voor de opwekking van elektriciteit op vrij grote schaal gebruik te maken van kernenergie. Omdat daarvoor veel koelwater no dig is. gaan de gedachten sterk uit kraakt. Het pand, dat eigendom is van de projectontwikkelingsmaat schappij Verzicht B.V. in Leidschen- dam, staat volgens de jongeren al vier jaar leeg, omdat onderhandelin gen tussen gemeente en eigenaar op niets zijn uitge-open. De krakers, die zich hebben verenigd in de „Woongroep Singel 46" willen als groep in het pand gaan wonen, dit pand een buurtfunctie geven en BeFfFiniT ruimte bieden aan een therapieg- roep. Bij de Rysumer Nacken in de buurt van Emden is een vestigingsplaats voor een grote elektriciteitscentrale gereserveerd. Verder wordt, zoals be kend, gedacht aan een opwerkingsfa briek voor atoomafval bij Aschen- dorf. vlak over de grens bij Belling- wolde. Ook de Duitse bevolking daar is in verzet gekomen. verre de grote zoutformaties geschikt zijn voor de berging van atoomafval. Er bestaat vrees dat daar eventueel op te slaan hoogradioactief afval zou kunnen doorsijpelen naar het grond water. Overigens wordt ook in Neder land zelf onderzocht of de zoutvoor- komens radioactief of ander che- mLsch afval kunnen bergen. Het pro vinciaal bestuur van Groningen wijst dit echter af. en tekent ook verzet aan tegen soortgelijke plannen vlak over de grens met Duitsland. Op ver zoek van het communistische staten lid Fré Meis zal er op 17 maart in de Groningse Provinciale Staten over deze zaak worden gedebatteerd. Gisteravond laat werd bekend dat Hofstede om het leven is gekomen tijdens een vechtpartij met N. De chauffeur had geweigerd genoegen te nemen met N's mededeling, dat de taxirit niet betaald zou worden. Vier inwoners van het woonwagen kamp zijn gisteren voor nog eens twee etmalen in verzekerde bewa ring gesteld. Bij de verhoren is de politie gestuit op tegenstrijdige ver klaringen. Er wordt ernstig rekening mee gehouden, dat in beide moord zaken meer mensen betrokken zijn. Ook een vriend van N„ de 19-jarige Hagenaar Anton V., wordt verhoord. Op het terrein van het instituut voor pluimvee-onderzoek Het Spelder- holt in Beekbergen brandde gisteren een houten loods af. De schade wordt geraamd op drie a vier ton. In de loods waren werkplaatsen, een kantine en kantoren ondergebracht. Bij de brand ging onder meer onver vangbaar documentatiemateriaal verloren. (ADVERTENTIE) Tenslotte wordt onderzocht in hoe- an"u in dit verband af of de aftrek voor Qp solidariteit van de hoge met de iiskosten nog wel zinvol is. De wo- ingnood is zo goed als verdwenen, iedereen kan dicht genoeg bij zjjn ,]eferk gaan wonen, stelde de minister. ThDuisenberg ging ook in op de sug gestie van de Industriebond NW om iwfoor de heffing van sociale premies in biet langer een bepaald maximum te ttanteren. Sociale premies worden Van een onzer verslaggevers I ROTTERDAM Een huwelijksrela tie, die steeds meer verslechterde, -/as er de oorzaak van dat het leven an twee mensen vorige week is ;eëindigd in een gewelddadige dood. )e 80-jarige F. J. H. Reul sloeg zijn i3-jarige vrouw E. Versluis in hun 'oning aan de Schommelstraat in U^iiotterdam met een klokkegewicht aJ.,de schedel in. Zelf sprong hij na deze ei jdaad in het water van de Kralingse daiPlas en verdronk. ^De politie neemt tenminste aan, dat dat de toedracht is geweest. Het lijk tövan de heer Reul werd afgelopen Jfwoensdag in de Kralingse plas ge vonden. In de kleren van de man zaten geen papieren, waaruit de poli- itie zijn identiteit kon opmaken. Ook was er geen mededeling van vermis sing binnengekomen. Er werd een foto verspreid en iemand uit de soci ale sector, die wel eens bij het echt paar op bezoek was geweest, herken de de man en waarschuwde de Jpolitie. Deze ging met de sleutel die de heer Reul op zak had, naar de woning en trof daar de vrouw dood in nachtge waad op een veldbed in de achterka mer aan. Er lag een gordijn over haar heen. Haar schedel bleek verbrijzeld te zijn en een bebloed klokkegewicht lag in de buurt. Vast is komen te staan, dat de vrouw dinsdag of woensdagmorgen om het leven moet zijn gebracht. Die och tend is de man voor het laatst gezien. Uit een buurtonderzoek is gebleken, dat de man de laatste tijd tegen verschillende mensen gezegd heeft zijn vrouw te zullen doden en zich zelf van het leven te zullen beroven. Buren vertelden dat er de afgelopen tijd dikwijls moeilijkheden waren geweest tussen de man en zijn vrouw. Beiden waren eerder ge trouwd geweest en hadden uit hun eerste huwelijken kinderen. lagere inkomens, aldus de minister. Van een verslaggever APELDOORN Een brand in een voormalige garage zondag in Eind hoven heeft een schade aangericht van ongeveer 500.000 gulden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie houdt rekening met brandstichting, omdat vlak voor het uitbreken van de brand een paar kinderen bij de garage wegliepen. De garage was sinds enige tijd niet meer in gebruik en zou worden verkocht. Door de brand stortte een deel van het dak in. De brandweer wist een bij de garage behorend woonhuis te be houden. De uitslaande brand, die in de nacht van vrijdag op zaterdag de poetsdoe- kenfabriek Fapona in Apeldoorn vrijwel volledig in de as heeft gelegd is bijna zeker ontstaan door broei in een of meer balen poetskatoen. Die broei moet dan zijn ontstaan na de jongste storm, waarbij water door het dak lekte en in de balen poetska toen terecht is gekomen. De schade die deze brand heeft aangericht wordt voorlopig geraamd op bijna een miljoen gulden. Bij het bedrijf werken 35 mensen. Behalve poets doeken wordt er ook poetskatoen Tijdens een urenlange operatie is zaterdag het laatste stuk van de nieuwe „Galecopperbrug" op zijn geproduceerd alsmede bedrijfskle- piaats gebracht. Op de foto ziet men dat het deel, hangend in de takels, langzaam op zijn plaats wordt ding. De directie van het bednjf is r tegen brandschade verzekerd. Van een verslaggever UTRECHT De intercity van Vlissingen naar Amsterdam is zaterdagmiddag om twee uur op een met automatische knipper lichten beveiligde overweg tussen Roosendaal en Oudenbosch tegen een vrachtauto gebotst. Bij die botsing kwam de 63-jarige weduwe E. de Vreede-van der Raat uit Nootdorp om het leven. twagen, die rechtsaf sloeg. De 28-jarige P. J. Keek uit Groenlo was zaterdagavond op slag dood, toen hij met zijn auto tegen een boom bolste. In een ziekenhuis in Groningen over leed in de nacht van zaterdag op zondag de 17-jarige Anna Oosterbeek uit Holwierde. Zij liep eerder zater dag zware verwondingen op bij een verkeersongeluk in Spijk. De 59-jarige A. F. van Welly-Hoes uit Vught kwam zaterdagavond om het leven, toen ze bij het oversteken van de rijksweg in Vught werd aangere den door een auto. gevaren. De chauffeur van de vrachtauto, de 62-jarige C. J. Kuipers uit Etten-Leur, moest met zware verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Vijf reizigers liepen kneuzingen en glaswondjes op. De intercity ont spoorde met twee assen en versperde tot zaterdagavond laat beide sporen. Ook een mast van de bovenleiding kwam naar beneden. Het reiziger sverkeer moest worden omgeleid. Het vijfjarige in Scherpenzeel wonen de Amerikaanse meisje M. Canon verongelukte zaterdagmiddag, toen ze plotseling het trottoir afliep en onder de achterwielen van een vrach twagenaanhanger terecht kwam. In Borculo verloor de 7-jarige Richard Peters het leven. Hij werd met zijn fiets overreden door een vrach- Uw bedrijfs nieuws Grote stukken (jaarverslagen) voor onze redactie-economie zul len sneller ter plaatse komen als de omvangrijke omslagen deze adressering dragen: Trouw Redactie Economie Postbus 859 Amsterdam. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Staatssecretaris Hazekamp van economische zaken wil, om benzinepompen langs met name de autosnelwegen beter te beveiligen, deze pompen laten werken met een dubbele bezetting. Langs die wegen zouden, aldus de staatssecretaris, dan niet om de veertig kilometer, zoals nu het geval is, maar om de zeventig kilometer benzinestations tijdens de avond— en nachturen geopend moeten zijn. Hij zei dit zaterdagmiddag in het VARA-programma „In de Rooie Haan", waarin hij te vens meedeelde ter voorberei ding van een algemene maat- regle van bestuur om de ope nings- en sluitingstijden van benzinestations te regelen, aan de betrokken instanties adviezen te hebben gevraagd. Voor winkels bij benzinestati ons (autoshops en dergelijke) moeten volgens de heer Haze kamp de bepalingen uil de winkelsluitingswet gelden. Ter beveiliging van benzine stations kan ook nog worden overwogen of invoering van geautomatiseerde stations, waar men benzine kan krij gen door overdag gekochte bonnen of chèques, mogelijk is. aldus de staatssecretaris. De bewindsman zei verder vast te willen houden aan de mogelijkheid voor winkels om zaterdagmiddag tot 18.00 uur open te blijven. Dit naar aanleiding van het feit, dat zijn wetsontwerp om de win kelsluitingswet te wijzigen, deze week in de Tweede Ka mer aan de orde komt. Er liggen amendementen, waa rin wordt voorgesteld de win kels verplicht om 14.00 uur. 16.00 uur of 17.00 uur. afkom stig van verschillende frac ties. te sluiten. Over deze amendementen liet de heer Hazekamp zich overigens niet uit. Wel zei hij te hopen, dat de Tweede Kamer meegaat met zijn opvatting, dat als bepaal de categorieën winkels op za- RITA terdagmiddag eerder .willen sluiten, dit nog niet hoeft te betekenen, dat alle zaken dan verplicht eerder dicht moeten. Mazen Over de zogenaamde „weide- winkels" merkte de staatsse cretaris nog op. dat enkele van die zaken „door de mazen van de wet zijn geglipt". Die mazen zijn volgens hem in middels gedicht, wat inhoudt dat alleen in uitzonderingsge vallen en na zorgvuldige over weging er nog aan dit soort bedrijven vestigingsvergun ningen worden verleend. De heer Hazekamp erkende dat deze zeer grote en zeer gesor teerde bedrijven een bedrei ging vormen voor de kleine winkelier. 7;Mama heeft zoveel koopjes ge haald bij de uitverkoop, dat ik al die ballonnen voor niets kreeg."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3