Hausers onthullingen hebben sneeuwbaleffect „Het ging om scheppen van klimaat en goede wil" dichtbij Jommentaar bewaking TSynode De Lockheed-affaire en prins Bernhard(2) Pinksterfeest van NCRV Tekst verhoor A. C. Kotchian: het weer Geen lente Meuser: „Ik hield geld voor mezelf" Onderzoek naar nevenfuncties DOOR INVALLER waar moet ik het eibergen? verboden toegang kus Vraag:Welkc bladen leesteen Berenburg- drinker? Antwoord: Alleen de bladen die hem aanstaan. .RJpË! PDAG 6 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 huidige commissaris van de Ko- gin in Noord-Holland, mr. F. J Kra- nburg heeft vlak vooi /iin r^chcld zorgen op het gebied van de ojv n re veiligheid onder woorden gebracht. oor die zorgen kan men alle begrippen bben; echter niet voor de oplossing mr. Kranenburg zeer zeker vcr- ild van goede bedoelingen voor zijn ivolger aanreikt. t heer Kranenburg is als eerste en als autoriteit in zijn provincie ver- itwoordelijk voor de openbare vcilig- vafcid en in zijn provincie liggen zulke eftKetsbare en voor potentiële actie- er ^rders spectaculaire objecten als te hiphol en de NOS-studio's. Hij heeft t ondervonden: elke keer als er sprake )mbs van een gijzeling, kwamen er van d; ze instellingen verzoeken om extra j?u scherming en dat vindt de heer Kra- inburg 'storend'want op dat ogenblik jeft de politie toch al de handen vol. ij denkt nu voor de bescherming van |be ze objecten aan de vorming van eigen iwakingsdiensten, die in geval van [je K>d zouden kunnen optreden. i£je et komt ons voor dat dit idee moet i j orden verworpen. Er opereren in Ne- r z&rland al zoveel bewakingsdiensten en >litiekorpsen met speciale opdracht, it het voor de gewone burger moeilijk ordt al die verschijningsvormen te on- Jtrkennen en niet in de laatste aats gezag toe te kennen. En dan phhen wij het nog maar niet over en leden van parlement gemeenteraden, voor wie het een cksetoer moet zijn enige-effectieve de- ocratische contróle uit te oefenen, oor het bestaan van een post- en loorwegpolitie kan men nog begrip *bben gezien het specialistische karak r van de betrokken bedrijven, maar :t moeten uitzonderingen blijven. Het rsteem (en de snelle groei) van de 1^' irticuliere bewakingsdiensten moet so- |Hie-so al kritisch bekeken worden. ^Br zit de ernst van de zorgen van mr. Hjranenburg onderkennend waar schijnlijk niets anders op dan dat voor lijeze speciale gevallen de betrokken ge- *gsdragers (commissarissen van de Ko- lingin en burgemeester) een beroep doen op bijstand van het korps larechaussee of de rijkspolitie. Die zijn ekend en passen binnen het kader, arop controle mogelijk is. In dit tweede artikel over de Lockheed- affaire worden de belastende verklarin gen van de voormalige vice-president van Lockheed, A. C. Kotchian, en van de zich voor geheim agent uitgevende Ernst Hauser belicht. Ook wordt Fred C. Meuser, vriend van prins Bernhard, beschreven. Het eerste artikel stond in de krant van gisteren. door Huib Goudriaan AMSTERDAM Ruim twee-en-een-half uur lang beantwoordde de voormalige vice-president van de Lockheed-vliegtuigfabriek, A. C. Kotchian, de scherpe vragen van de onderzoekcommissie van de Amerikaanse senator Frank Church. Tevoren was Kotchian, op zijn verzoek, toegezegd dat hij geen namen zou behoeven te noemen in deze openbare zitting in Washington. Onder ede verklaarde hij dat „1.1 miljoen dollar aan een hoge Nederlandse regeringsfunctionaris" was uitbetaald. Toen Church, voorzitter van de ondercommissie voor multinationale ondernemingen, op vrijdagmiddag zes februari om half een, met twee hamerslagen de zitting besloot, was duidelijk dat de in de richting van prins Bernhard wijzende beschuldigingen niet meer konden worden afgedaan als „valse aantijgingen". De slagen van de voorzittershamer klonken door tot in Nederland, waar premier Den Uyl de zondag daarop een onderzoek aankondigde. dagboeken, wat er aan steekpennin gen of commissies werd uitbetaald. In 1964 verdwijnt Hauser uit de dienst van Lockheed, omdat hij zou zijn ontslagen of ontslag heeft geno men iwat niet duidelijk is) en werkt daarna voor het Duitse agentschap van een Amerikaanse helikopter maatschappij. Daar wordt hij ontsla gen, omdat hij dossiers zou hebben verduisterd. Na te zijn veroordeeld tot een boete van vijfduizend Mark en een jaar voorwaardelijke gevange nisstraf, vestigt Hauser zich in de Verenigde Staten als handelaar in vliegtuigonderdelen. Hauser wordt opgeroepen door de Amerkkaanse senaatscommissie voor multinatio nals, die hem (op 6 oktober 1975) achter gesloten deuren een verkla ring onder ede laat afleggen. ~be generale synode van de gereformeer- oe kerken heeft deze week een punt ^ezet achter de langdurige en veel tijd ^ën aandacht vergende behandeling van ^bezwaren, welke bij haar waren inge diend tegen de visie van de Amsterdam- studentenpredikant dr. H. Wiersinga inzake het kerkelijk leerstuk der verzoe- peaning. De synode heeft als haar oordeel i gegeven dat de opvattingen van dr. 1 jstViersinga, zoals hij die voordroeg in •^Q/ijn proefschrift over de verzoening, tejekort doen aan het belijden van de kerk dat dit ontoelaatbaar is. Verder heeft wje synode gezegd, van de raad der i® fjtereformeerde kerk te Amsterdam, Waaraan dr. Wiersinga is verbonden, te ferwachten dat hij (de kerkeraad) een gelijk tekort doen aan het belijden tegengaan en weerspreken, de Opmerkelijk is dat de gereformeerde h Synode met haar overigens lang niet .malse uitspraak heeft gekozen voor wat amreet: jud'c'ë'e teerlucht. Dat wil zeggen, •rtjfij laat het bij het geven van een (afkeu rend) judicium of oordeel en zij ver- ar iondt daaraan geen kerkelijke straf- zofcaatregel in, bijvoorbeeld, de vorm van of afzetting (justitiële leer- Buc'1t)- schrik voor een herhaling van zen«926, toen de zaak-Geelkerken leidde ee, lot het ontstaan van de gereformeerde eeltkerken in hersteld verband, en van 1944, °orloen naar aanleiding van de kwestie- ^g^Schilder de vrijgemaakte gereformeerde perken zich vormden, zit er goed in. iTV synode heeft dan ook niet uitgespro- (ten dat de Amsterdamse kerkeraad nu, inet het synodale oordeel in de hand, de pettakken predikant moet aanpakken. Kis wij de in Lunteren gedane uitspra- Hten goed begrijpen is het zo dat de Discussie, althans de officieel-kerkelijke Discussie, over de dissertatie van dr. wiersinga achter de rug is. Dit punt kan lis zodanig van de agenda van kerkelij- te 'vergaderingen worden afgevoerd, pok van die van de gereformeerde ker- jit keraad van Amsterdam. Ongeacht of jnen de synodale uitspraak toejuicht of betreurt, hij ligt daar als resultaat van ken niet gering aantal gesprekken en overwegingen. Niemand behoeft nieuwsgierig, veront rust, of misschien gniffelend, al naar zijn ^ard, in de richting van Amsterdam te kijken of daar nu wat zal gebeuren, par zal namelijk niets 'gebeuren', daar tal als alles goed is het gerefor meerd kerkelijk leven 'gewoon' voort- ban, zonder speciale opwinding. Alleen ligt er bij de kerkeraad een stuk op tafel Waarmee hij in zijn opziende taak reke- ping houdt, zo verwacht de synode. Dit Tiudt niet in: achterom kijken naar een proefschrift van een aantal jaren terug, het betekent van nu voortaan extra fettent zijn op een door de synode gesig naleerde ontoelaatbaarhcid. Hilversum ncrv-radio wil op 7 juni een grote pinkstermanifes tatie organiseren in het Veenkloos- terbos bij het Friese Kollumer- zwaag. Verwacht worden twintigdui zend belangstellenden. Zowel het ra dioprogramma Plein Publiek als In 't Zilver zullen uitzendingen verzor gen van deze bijeenkomst, die als thema heeft „Jezus kennen, Hem ibekendmaken". De naam van prins Bernhard duikt in de zomer van 1975 voor het eerst op in samenhang met vliegtuigverkopen in een Amerikaans senaatsrapport. De prins zou betrokken zijn geweest bij „omkoperij" ten bate van de Nort- hrop-vliegtuigfabriek, die het jacht vliegtuig Cobra YF 17 in 1971 aan West-Europa wilde slijten. Op een vraag van een journalist antwoordt de prins hierdoor onaangenaam ver rast te zijn, maar inderdaad bevriend te zijn met president-directeur Tho mas W. Jones van de Northrop- fabriek.Onder dossiernummer 171 van een senaatsrapport dat in de zomer van 1975 bekend wordt, be vindt zich een brief van de Parijse Northrop-vertegenwoordiger Parson aan Thomas Jones, waarin onom wonden wordt gewezen op de moge lijkheden van deze vriendschap. De brief luidt:Hoewel de maat schappij uitstekende toprelaties in Nederland heeft, geloof ik nog steeds dat we intelligente en daadwerkelij ke hulp nodig hebben om het P-350- programma langs de economische en politieke obstakels in het Nederland se parlemant te loodsen. Ik beveel daarom aan dat jij en Bob Gates dit probleem bespreken met prins Bern hard tijdens het weekeinde van ne gen oktober". Dagboeken Op 4 december 1975 wordt de naam van de prins opnieuw genoemd. De Wall Street Journal publiceert het verhaal van Ernst Hauser, dat prins Bernhard en Franz-Josef Strauss steekpenningen van Lockheed zou den hebben aanvaard. Volgens perspublikatieS laat de Wall Street Journal de echtheid van de dagboeken uit de jaren 1961-1962 (waarop de onthullingen van Hauser zijn gebaseerd) onderzoeken door deskundigen. Conclusie: de dagboe ken zijn echt, althans niet jaren later geschreven. ERNST HAUSER: werkt voor inlichtingendiensten Wie is de 54-jarige Hauser? Bekend is dat hij in de oorlogsjaren voor de Amerikaanse geheime dienst heeft gewerkt en van 1961 tot 1964 in dienst van Lockheed stond. Tegen over het weekblad Nieuwe Revu heeft hij bevestigd dat hij nog steeds werkt voor inlichtingendiensten, en wel voor die van West-Duitsland, Noorwegen en Israël en dat met me deweten van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA. Tussen 1961 en 1964 werkte hij voor Lockheed op het produktiebureau voor de Starfighters van de fabriek in Koblenz. Miljoenen Beslissingen Op dit bureau vielen onder leiding van de Nederlandse luchtmachtoffi cier kolonel ir. H. K. Stokla de be langrijkste beslissingen voor de wij ze, waarop (er waren nogal eens wij zigingen op het standaardtype) de Starfighter voor de Westeuropese landen werd gebouwd. In die jaren vermeldt Hauser in zijn Door Hausers onthullingen voor de commissie, zowel als in de Wall Street Journal raakt de bal aan het rollen. Bekend wordt dat Lock heed sinds 1970 voor 22 miljoen dol lar aan steekpenningen uitstrooide over de aardbol. Op de vraag waar om Hauser met zijn uiterst explosief gebleken onthullingen is begonnen, antwoordt deze in het Algemeen Dagblad: .Voor geld" Inmiddels heeft Hauser zijn dagboeken aan de Amerikaanse senaatscommissie overhandigd. Door deze dagboeken en de verkla ringen van Kotchian voor de com missie, is ook Fred C. Meuser in de openbaarheid gekomen. In de dag boeken is te lezen: „Betaling aan B. (hiermee wordt prins Bernhard be doeld, red.) door de SBV (Zwitserse bankvereniging) St. Moritz, rekening Meuser". Dit wijst op aldus Hau ser betalingsacties, die via Meuser verliepen. Meuser zou hebben voor gesteld de „hoge Nederlandse functi onaris" een Jetstar-zakenvliegtuig Hieronder volgt een deel van de tekst uit het verhoor van de voor malige vice-president van Lock heed, A. C. Kotchian, door senator Frank Church: „CHURCH: Werd het bedrag be taald aan een hoge regeringsfuncti onaris in Nederland? KOTCHIAN: Ja mijnheer, naar mijn beste weten. Uit de stukken blijkt dat, ja mijn heer, dat was zo. CHURCH: Was die 100.000 dollar de eerste keer dat deze hoge regeringsfunctionaris in Nederland geld van Lockheed ont ving? KOTCHIAN; ik geloof, dat er al eerdere gevallen waren geweest. CHURCH: Er waren al eerdere ge vallen? Wanneer werd de eerste be- taling van Lockheed aan deze speci ale functionaris gedaan? Was het in de periode 1961-1962 naar uw beste weten? KOTCHIAN: Naar mijn beste weten ja, mijnheer de senator. CHURCH: Was de oorspronkelijke suggestie dat deze functionaris zou worden betaald, afkomstig van Fred C. Meuser, toen een verkoop- directeur van Lockheed in Europa? KOTCHIAN: Naar mijn beste we ten en overtuiging. CHURCH: Hoe groot was deze oorspronkelijke be taling? KOTCHIAN: Ik herhaal, se nator, dat is lang geleden en ik probeer naar mijn beste weten te antwoorden. CHURCH: Dat weet ik. KOTCHIAN: Ongeveer een mil joen dollar. CHURCH: De oorspron kelijke betaling aan deze hoge, deze zelfde functionaris, was dus onge veer een miljoen dollar? KOTCHI AN: Ja mijnheer." Het verhoor gaat Verder over de wijze van betaling en de vraag wat de fabriek met de steekpenningen wilde bereiken. „CHURCH: „Goed, wat kreeg de fabriek Lockheed voor het geld? KOTCHIAN: Wel, ik geloof dat het ging, zoals ik eerder zei, om het scheppen van een klimaat van goe de wil en een klimaat, waarin ons produkt, ons produkt gepaste aan dacht zou krijgen en naar we hoop ten verkocht zou worden. CHURCH: Zou u dat geen omko ping noemen? KOTCHIAN: Ik meen, meneer, dat ik onder omko ping kan verstaan een voor wat hoort wat en ik wil dit eerder een gift noemen. Maar ik wil met u niet kibbelen, meneer. CHURCH: Goed. We willen daarover niet kibbelen. U gaf geld omdat u een zekere gunsti ge beloning verwachtte? KOTCHI AN: Ja, meneer. CHURCH: In ver band met de mogelijke verkoop van Lockheed-toestellen aan de Neder landse regering? KOTCHIAN: Ja. meneer." Van onze weerkundige medewerker Enkele wolkenvelden, ook zonne schijn en aanhoudend droog. Prima vooruitzicht voor het komende week einde en maandag. Helaas is de tem peratuur niet om over naar huis te schrijven. In de loop van vrijdag is het kwik zelfs van kwaad tot erger gegaan en werd het snerpend koud bij een oostelijke wind (hier en daar hard) die door merg en been ging. Om 3 uur 's middags meldde Groningen geen hogere temperatuur dan 1 graad C. bij een dauwpunt van -8. Essen en Kassei gaven ook 1 graad, Munster 2 Keulen en Saarbrücken 3 graden C.. In Oost-Duitsland hadden verschil lende stations zelfs een ijsdag: Ber lijn -0, andere stations in de DDR -1 tot -3 graden maximaal. Een en ander speelde zich af langs de zuidelijke flank van een stabiel hogedrukge- bied van 1044 mb boven zuid- Finland. Met oostelijke winden wordt koude lucht naar west-Europa aangevoerd en anders dan wij eerst dachten kunnen we nu het voorjaar wel vergeten. Over de Oost zee trok een kleine storing naar het westen. Er dreven stratocumulusvel- den mee waaruit het vrijdagmiddag in Kopenhagen licht sneeuwde bij -1. Bornholm meldde een lichte sneeuw bui evenals het eiland Mön. Sneeu wen deed het ook in de Harz (Broe ken -11) en in Leipzig (-3). Het zijn echter verspreide floddertjes waar van we in ons land weinig of niets vernachten. Of het moest in Gronin gen zijn met wat afzwaaiertjes uit de Duitse bocht. Zwaar depressiegeschut is op IJsland in stelling gebracht in de vorm van een stroomminimum van 974 mb. Luchtdrukdalingen ervoor 10 mb, stijgingen erna 13,5 mb in 3 uur op het weerschip Lima. Een bijbehorend koufront met plaatselijk onweer ten westen van de Britse Eilanden zal daar weinig kunnen uitrichten. Al leen in het uiterste noordwesten van Ierland werd gisteravond 2 mm regen gemeten. De Engelse weerkundigen verwach ten dat maart als geheel een zachte maand zal worden. Waarschijnlijk zal er een opvallend warme periode ko men maar eveneens op zijn minst 1 korte kou-inval, misschien rondom het midden van de maand of daarna. De zuidelijke delen van Engeland zullen aanhoudend te droog weer hebben. Regenval zal alleen in noord- Schotland boven normaal uitkomen. Vorst en sneeuw worden minder fre quent verwacht dan gewoonlijk. De algemene luchtdrukcirculatie op het noordelijk halfrond in februari leek wolkenvelden ANP/KNMI 12.00 6-3 op die in de sprokkelmaanden van 1874, 1887, 1918, 1921, 1949 en 1961. Nagekomen winterneerslag: Den Haag 125 mm neerslag, in februari 13 mm. HOOG WATER zondag 7 maart 1976 Vllsslngen 5 25-17 53 Hanngvlielslulzen 5.42-18.01 Rotterdam 7 24-19 54 Schevenlngen 6 36-18 57 IJmuiden 7.20- 19 41 Den Helder 10 46-23 02 HarUngen 1.08-13 32 Delfzijl 3 14-1536 HOOG WATER maandag 8 maart 1976 Vllsslngen 6.11-18 42 HanngvUetsluizen 6.17-18.41 Rotterdam 8.00-20.32 8cheveningen 7 14-19.36 IJmuiden 801- 20.23 Den Helder 11.18-23.33 Harlingen 1.41-14 06 Delfzijl 3.47-16.06 cadeau te doen. Toen dit op admini stratieve bezwaren stuitte, lanceerde volgens ex-Lockheed-president Kotchian Meuser het idee om in plaats daarvan de koopprijs van het toestel, ongeveer een miljoen dollar, te betalen. „1001 -club" Fred Meuser is nu 67 jaar oud, be vriend met de prins sedert de oor logsjaren en ook bevriend met de Zwitserse advocaat dr. Hubert Weis- brod, met wie hij op dezelfde kost school ging. Meuser zowel als Weis- brod worden nu al wekenlang als tussenpersonen genoemd voor het overmaken van de 1,1 miljoen dollar. Meuser studeerde in de jaren dertig vliegtuigbouwkunde aan het Insti tuut voor Technologie in Zürich en was in de jaren daarna hoofd van verscheidene KLM-vestigingen. In de oorlog leerde hij als instructeur bij de Britse luchtmacht, de RAF, prins Bernhard kennen. In 1945 wordt Meuser directeur van het KLM-kantoor in New York, waarna hij in 1954 het directeur schap voor Lockheed van Europa en Afrika aanvaardt. Over de nationali teit van Meuser bestaat twijfel. Hij zou Nederlander zijn van afkomst, maar zich tot Amerikaan hebben la ten naturaliseren. Hauser houdt vol, dat Meuser nog steeds Nederlander is. waardoor Amerikaanse autoritei ten hem niet zouden kunnen „aan pakken". Bekend is Meusers lidmaatschap van de exclusieve, zogenaamde „1001-club" van het Wereldnatuur- fonds, waarvan de prins voorzitter is. De leden van deze club zijn verplicht tienduizend gulden in de kas van het Wereldnatuurfonds te storten. Op 6 februari, dezelfde dag dat Kotchian zijn geruchtmakende verklaringen voor de senaatscommissie aflegt, houdt prins Bernhard in Davos voor een groot gehoor van industriëlen een pleidooi voor het vrije onderne merschap. Na een diner heeft de prins een ge sprek met Meuser. Twee weken later laat Meuser zich in een telefoonge sprek met twee journalisten van Het Vrije Volk ontvallen: „Ik heb niets doorgegeven aan prins Bernhard; ik heb dat geld in eigen zak gestoken." In kringen van de Amerikaanse se naatscommissie wordt deze uitlating van Meuser een afleidingsmanoeuv re genoemd. In de Verenigde Staten wordt niet getwijfeld aan de schuld van de prins. Naast de zwaarwegen de verklaringen van Kotchian waarmee overigens de eventuele schuld van de prins niet is bewezen valt in het oog dat: Een verhaal de ronde doet, dat die documenten van Lockheed, waarin namen worden genoemd (en die aan vankelijk niet ter beschikking van de senaatscommissie zouden ko men) zogenaamd „per vergissing" toch naar de senaatscommissie wer den gestuurd; Ernest Hauser. die de lont in het steekpenningen-kruitvat stak en die vroeger voor de Amerikaanse gehei me dienst werkte, nog steeds in con tact schijnt te staan met de CIA en volgens de Nieuwe Revu voor andere inlichtingendiensten werkt. Volgende keer: sleutelfiguren. Van een verslaggever DEN HAAG De regering zal een onderzoek instellen naar bepaalde nevenfuncties van politieke ambts dragers zoals commissaris van de koningin, burgemeesters en leden van de Raad van State. Minister-president Den Uyl zegt het eens te zijn met KVP-senator Schuijt dat door bepaalde neven functies de in het landsbelang ver eiste onpartijdigheid in gevaar ge bracht kan worden. Schuijt had in vragen gezegd dat een aantal perso nen in door de overheid bezoldigde functies nevenfuncties hebben in het bedrijfsleven, hetzij als adviseur, hetzij als commissaris. Volgens de minister-president zal het verwerken van feitelijke gege vens stellig niet eenvoudig en moge lijk tijdrovend zijn. Een duidelijk beeld in hoeverre nevenfuncties in diensttijd worden vervuld heeft de regering niet. Voorzover echter ne venfuncties in „de tijd van de baas" worden uitgeoefend kan hij niet zon der meer de mening van Schuijt on derschrijven dat dit in het algemeen ten koste zou gaan van een goede uitoefening van de hoofdbetrekking. Was er een week geleden een eind gekomen aan de serie parlemen taire bedenksels van woordspe lingen op plaatsnamen, nu kun nen we melden dat deze bezigheid een dergelijke creativiteit heeft losgemaakt bij onze lezers, dat wc met de nieuwe vondsten een klei ne pagina zouden kunnen vullen. Dat gebeurt natuurlijk niet. We doen vandaag wel al een greep uit de grote voorraad en komen er in ieder geval in een van de volgen de rubrieken weer op terug. Omdat het ondoenlijk is de na men van alle inzenders te vermel den zullen de meesten dan ook een plaats vinden in het grote leger van onbekenden. Toch een welgemeend woord van dank voor alle binnengekomen reacties. Een inzender willen we wel met naam en toenaam noemen. Met zijn klas 5a van de Akkerschool in Dieren ging onderwijzer M. C. Slagter op zoek naar leuke verzinsels. Hij liet de kinderen zelf selecteren. Een kleine bloemlezing: Bij de Waalwijk ik altijd uit. In de verte zie ik Driebergen. De Maasbracht water naar de zee. Ze hadden al Langweer terug kunnen zijn. De grensrechter Vlagtwedde? Uit de andere inzendingen, tot standgekomen op „een genoeglij ke avond", tijdens hersengymnasr tiek, na „een vluchtige blik op dc kaart" of op ivelke andere manier dan ook, de volgende woord grapjes: Mijn neven vroegen, hebt Utrecht, dat u met uw Nigtevecht? Hij ontstak de Lichtenvoorde stadsver siering. De merrie heeft iets Vaals, maar Bruinisse niet. De kip dacht: waar moet ik mijn Eibergen? Onder mijn Veere? Als de dokter prikt moet De Bilt vaak ontgelden. Deventer liep over de brug bij Deventer en toen was Deventer. Goed Tennessee je zelden. De boer zei tegen de Coevordeh het Beesd rende voor zijn leven. Hij lag van pijn te Krimpen aan de IJsel. Heb jij voor die Marken, die ze jou op de Doggersbank Voorschoten Zevenhuizen gekocht? Onze Katrvoude hond krabben. Ik Stavoren raadsel. Hij Hattem flink om. Rolde van zijn stoel en zei Lopik of loop jij? Sinds ik Engels Leerdam ilc weinig. Ze waren keien Antwerpen en dat liep uit op Knokke. De man die op deze foto op de motorkap heeft plaatsgenomen is geen veiligheidsagent, die het leven van een beroemd persoon moet beschcri men. Nee, het is de 58-jarige heer Carlson uit Stockholm, die zich in deze precaire situatie heeft gewerkt om de diefstal van zijn auto te verijdelen^ Toen de Zweed na een boodschap bij zijn auto terugkeerde, zag hij het voertuig net wegrijden met een onbekende achter het stuur. Heer Carlson bedacht zich geen ogenblik en sprong op de kap, waardoor het zicht van de jeugdige dief danig werd bemoeilijkt. De auto kwam met grote snelheid iii een sneeuwrand terecht en de jongen werd aangehouden. Het vreemde gebeuren kon worden vereeuwigd, omdat de fotograaf toevallig in de buurt op de bus stond te wachten. De oud-burgemeester van Apel doorn, mr. A. L. des Tombe, voor zitter van de Stichting Recreatie, vraagt zich in de maart-editie van het blad „Gelderland Nu" af, of al die bordjes „Verboden toegang", die naar zijn smaak de natuur ontsieren, echt wel zo nodig zijn. Hij ergert zich nog al eens aan dit verschijnsel en is van mening dat die „verboden" terreinen bij open stelling zeker niet door mensen massa's zullen worden overspoeld. De voorzitter van de Stichting Re creatie, die veertig organisaties op het gebied van de openluchtrecre atie overkoepelt, zegt: „Velen ma ken de fundamentele fout alles wat met recreatie te maken heeft op één hoop te gooien. De com merciële verblijfsrecreatie. waar bij en dat wil ik niet ontkennen wel uitwassen voorkomen, wordt vaak verward met de open luchtrecreatie zoals onze stichting die voorstaat. We hebben in Ne derland de neiging het publiek overal buiten te houden." Mr. Des Tombe zegt verder, dat je het gevaar loopt te worden be schouwd als een „natuurkraker" zodra je vraagtekens zet bij de absolute bescherming van de na* tuur. „Wij willen alleen een reële afweging van de belangen van mens en natuur," aldus mr. Des Tombe, die overigens wel van oor deel is dat de Veluwe elke dag verder wordt aangetast en dat ef daarom snel iets moet gebeuren. Hij hoopt dat de Veluwe een natio naal landschapspark wordt* „want zo'n bestuurseenheid Is no: dig om haar voor verder verval te behoeden." De Amerikaan André Homore heeft van een rechter in New York 2500 dollar ontvangen als schade loosstelling voor het feit dat zijn vrouw hem drie maanden lang niet had kunnen kussen. De vrouw was op haar mond geslagen door een man die net daarvoor uit een psychiatrische inrichting van de staat New York was ontslagen, pe rechter vond dat niet helemaig corect, zodat de staat ook nog eens 40.000 dollar smartegeld op tafel moest leggen. - ADVERTENTIE „Het is nu jouw beurt om te rijden, Simpkins."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5