Zij staan in voor Miele 'Gebit werd in ijltempo getrokken: zeker vier Testen bleven achter Dubbele moord in Rijswijk Eeuwfeest landbouwonderwijs gevierd Jgemeen vormende ipleiding geniet weinig vertrouwen Centen zoek J er is geen betere Medisch tuchtcollege deelt boete uit Wie moet wat? Nieuwe boeken Huisartsen blijven bij prijscompensatie van 4,5 procent Hoofdagent met hetzelfde wapen neergeschoten als taxichauffeur Man van 200 inbraken verdacht Simon de Wit overleden Onwetendheid van honderd jaar geleden door goede voorlichting verholpen Kok Kampen Meyer tegen ontkoppeling sociale uitkeringen PATTIMURA1817 Ex-gijzelaars houden besloten bijeenkomst \fl\ 'n 0Pinieblad\ IfiJ waar studie I 'tmagazine achter zit ATERBAG 6 MAART 1976 BINNENLAND (ADVERTENTIE) Kem EU Een Miele is tot en met gekeurd Streng gekeurd Door neutrale instanties. Op doelmatigheid, betrouwbaarheid en veiligheid Neem bijvoorbeeld de Miele wasautomaat en trojnmeldroger De enige die in Nederland onderscheiden zijn met de keurmerken van a èn Kema èn Wolmerk èn de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. I ITM üWn een onzer verslaggevers te,RECHT Het Medisch tuchtcollege Den Haag heeft een jarige tandheelkundige een boete van 2500 gulden opgelegd 'degens onzorgvuldige behandeling. In een tandheelkundige in lichting in Rotterdam had hij in 1972 in luttele minuten onder larcose een heel gebit getrokken en daarbij tenminste vier ifcrortelresten laten zitten. jntrole op achtergebleven resten ^Boor middel van röntgenfoto's was iet geschied. Het tuchtcollege •mt het in zijn overwegingen „op jn minst in hoge mate aanbeve- tnswaardig" om dat in dit soort ge ilen wel te doen. Over die aard van t geval was het college ook alles ihalve enthousiast. De narcose be nd uit eén spuitje in de arm, toege kend door een thans 74-jarige arts, een vooronderzoek dat „zelfs aan ..iinimaal te stellen eisen niet heeft Voldaan." De narcose werkt vier mi- mten, maar de naald blijft in de arm sfctten, om zo nodig tot ongeveer tien tuten bij te spuiten. Dat betekent it het trekken van een vrijwel volle- ig gebit „in een ijltempo moet ge- :hieden, hetgeen uiteraard on zorgvuldig handelen in de hand werkt," aldus het tuchtcollege. Luchtje In zijn overweging signaleert het ver der nadrukkelijk dat aan de hele tandheelkundige inrichting een luch tje zit. Volgens de beklaagde was hij de enige aan het instituut verbonden tandheelkundige en behandelde hij ongeveer drie tot vier patiënten per dag. Volgens de klager waren er altijd veel patiënten, soms zo veel dat een deel buiten moest wachten. Het is mogelijk dat beide partijen de waarheid spreken, stelt het college vast, maar dat betekent dan waar schijnlijk wel dat er (ook) door onbe voegden getrokken wordt. Dat zou rVan onze onderwijsredactie 'ÊEIST Het is zeer de vraag of een nieuwe algemeen vormende Jjbpleiding binnen het hoger onderwijs levensvatbaar is. Op een Jiliscussiedag in Zeist over de regeringsnota over het hoger onder- riwijs bleek gisteren, dat dit voorstel erg veel kritiek ontmoet. Een 1 van de aanwezige studenten zei het heel duidelijk: Wie zal in een I tijd van werkloosheid zo gek zijn een algemene opleiding te ^volgen, waarmee hij later toch niets kan beginnen? ie algemene opleiding zal ongeveer rie jaar moeten duren en is vooral estemd voor studenten die een alge- ïene vorming willen. Binnen het ho er beroepsonderwijs en de universi teiten bestaan daartoe volgens de Twijfels fegering te weinig mogelijkheden. In inden als Engeland en Amerika eeft men al vele jaren ervaring met ;ellit soort onderwijsprogramma's. De regering hoopt in zulke algemene op leidingen vooral de groei van het ho ger onderwijs te kunnen opvangen. Is het u niet duidelijk welke afdeling uw brief in behandeling moet nemen, zet dan bij uw adressering: Trouw Redactie-secretariaat Postbus 859 Amsterdam. (ADVERTENTIE) f Df S. J. Ridderbos ethiek van het liefdegeboo 192 blz., f 24,50 e het in deze wereld onvermijdelijk om „vuile Mnden" te krijgen? Een uitvoerige bespreking van bet N T. liefdegebod vormt in dit bock hel uitgangs punt van een beschouwing over het probleem van pe „onvermijdelijke schuld". r Trautwein Kerkdienst als leerproces 5 blz., 13,50 hillende typen kemdiensten passeren in dit >ek de revue De aanwijzingen die worden gege- i ovpr het taalgebruik, het lied in de dienst, de ormatie. het documentarische spel en de techni- e middelen maken dit boek tot een uiterst waar- volle gids. i. dr h. Gollwitzer 5ver oe zin van het leven 4 blz-, 21,50 en verrijkend boek dat laat zien hoe de bijbelse e oodschap de kernvragen van hel leven raakt. j tof. dr P. J. Roscam Abbing e.a. jgentuds verstaan van de bijbel U blz.. 18,95 pleidooi voor het wetenschappelijk én gelovig eren naar het Woord. Gisteren bleek dat zelfs prof. dr R. A. de Moor zijn twijfels had, ook al is hij voorzitter van de commissie die over de algemene opleidingen geadviseerd heeft. Hij is bang dat deze opleidingen on voldoende kans krijgen, wanneer de universiteit en het hoger beroepson derwijs blijven zoals ze zijn. We krij gen dan verschillende vormen van hoger onderwijs naast elkaar. De kor tere algemene opleiding sluit dan misschien wel aan bij de behoefte van veel studenten, maar dat bete kent nog niet dat zij deze nieuwe mogelijkheid dan ook zullen kiezen. Als de wetenschappelijke en beroep sgerichte opleidingen een hogere sta tus houden, zullen velen daaraan de voorkeur blijven geven. Je zou dit bezwaar volgens prof. De Moor kunnen ondervangen dooor in het algemeen vormend onderwijs toch een beroepsgerichte kern op te nemen. Voor de afgestudeerden zou er de mogelijkheid moeten komen om later part-time beroepsgericht onderwijs te volgen. In het algemeen pleitte prof. De Moor voor korte begi- nopleidingen en daarna meer specia listische vervolgopleidingen, bijvoor beeld een opleiding tot wetenschap pelijk onderzoeker, voor hen die daarvoor geschikt zijn. kloppen met de verklaring van klager dat hij in het instituut nooit perso neel ouder dan ongeveer 55 jaar heeft gezien, „terwijl uit de verklaring van de tandheelkundige afgeleid zou moeten worden dat het instituut drijft op hem, een 75-jarige en een 74-jarige arts." Het college acht het zelfs „niet uitge sloten" dat de klager helemaal niet door de tandheelkundige is behan deld, die hij namelijk op de zitting voor het eerst zei te zien. Maar het tuchtcollege gaat daar, zij het twijfe lend, toch maar van uit, „nu de klacht is gericht tegen de tandheel kundige en deze heeft erkend klager geholpen te hebben." (Wanneer de tandheelkundige zou hebben ver klaard dat iemand anders de klager heeft behandeld, zou hij daarmee een overtreding hebben toegegeven van de Wet op de tandheelkundige inrich tingen. Op overtreding van die wet staat een boete van hoogstens dui zend gulden. Bij herhaalde overtre ding kan tienduizend gulden boete of een jaar hechtenis worden opgelegd. - red.). UTRECHT De Landelijke huis- artscnvereniging houdt vast aan een prijscompensatie van 4,5 procent voor de honoraria met ingang van 1 januari jongstleden. Het netto inko men van een huisarts is gelijkgesteld met dat van een hogere ambtenaar (salarisschaal 151) en die heeft die prijscompensatie ook gekregen, zei voorzitter S. van Ranen van de LHV gisteravond op een extra ledenver gadering. Apothekers en medische specialis ten hebben als bijdrage aan een in komensbeleid van hun prijscompen satie afgezien. Staatssecretaris Hen driks Van volksgezondheid heeft-in overleg met minister Lubbers van economische zaken besloten, dat in die gevallen de Prijsbeschikking 1976 niet zal worden toegepast. Voor huisartsen blijft die beschikking dus wel gelden, wat betekent dat zij hun gestegen praktijkkosten maar ge deeltelijk in de tarieven mogen door berekenen. De heer Van Randen trok de conclu sie dat dat ten koste zal gaan van het netto inkomen van de huisarts, of van een doeltreffende praktijkvoe ring. Huisartsen, zei hij, kunnen de stijging van de praktijkkosten niet opvangen door meer efficiency. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De Rijswijkse politie heeft sterke sanwijzingen dat de man die de 40-jarige hoofagent W. J. de Krijger vermoordde, dezelfde is als de man die taxichauffeur Gerard Hofstede dood schoot. Beide slachtoffers zijn door schoten uit hetzelfde pistool gedood. Waarschijnlijk zijn bij de twee moorden meer mensen betrokken geweest. Het lichaam van de heer De Krijger werd gisternacht om half drie gevon den op hetzelfde vuilstortterrein in Rijswijk, waar ook het stoffelijk overschot werd gevonden van Gerard Hofstede. De heer De Krijger is van zeer korte afstand met twee vuurwa pens neergeschoten. De politie verdenkt de 19-jarige Dirk N. N. ontsnapte op 23 januari van dit jaar uit de tbr-inrichting Groot Bate laar, in de buurt van Ede. De Rijks- wijkse politie heeft gistermorgen met meer dan vijftig manschappen een nabij de vuilstortplaats gelegen woonwagenkamp, het domicilie van Dirk N„ uitgekamd en daar acht per sonen voor verhoor naar het politie bureau meegenomen. Drie van hen zijn inmiddels vrijgelaten. Vertrouwen Hoofdagent De Krijger had in de loop der jaren het vertrouwen van Dirk N. weten te krijgen en hem al enkele malen zover gekregen na een ontsnapping terug te gaan naar Groot Batelaar. Toen De Krijger, die deel uitmaakte van het team dat zich bezighoudt met de moord op de taxi- (ADVERTENTIE, HEEMSTEDE De Heemsteedse politie denkt met de aanhouding van de 44-jarige glassnijder J. J. P. uit Amsterdam een goede vangst te heb ben gedaan: zij verdenkt de man van tweehonderd inbraken in woningen in Heemstede, Haarlemmermeer, Amstelveen en de omgeving van Amsterdam. De buit van de glassnij der bestond volgens de politie uit juwelen, sieraden, geld, antiek en zilverwerk. De politie verwacht dat met deze aanhouding nog meer in braken in Noord-Holland zullen wor den opgelost: de glassnijder wordt door verscheidene politiekorpsen ge zocht. Van de totale waarde van het gestolene kon de politie nog geen schatting geven. „NAAR MORGEN KIJKEN" Dit is het thema voor een paas week die van 16—21 apnl a.s. gehouden wordt in Vormingscentrum „De Drieklank" te Paterswolde. Pasen betekent een opening naar morgen. Kan dat? Biedl de paasboodschap werke lijk jïerspekiiel voor hel persoonlijk leven? voor de problemen die het samenleven van mensen met zich meebrengt? voor de grote wereldpro blemen? Als dit uw vragen zijn en u benl tussen 25 en 50 jaar. dan benl u van harte welkom in deze week Aanmelding en inlichtingen bi| Vormingscentrum ,,De Drie klank", Hooldweg 264. Paters wolde. Tel. 05907-2700. chauffeur Gerard Hofstede, donde. dagavond op het bureau hoorde dat Dirk N. verschillende malen had ge probeerd hem via de telefoon te be reiken. belde hij de jongeman op om een afspraak met hem te maken. De heer De Krijger vertrok om half ne gen 's avonds om de jongeman te ontmoeten in het woonwagenkamp, dat aan de Lange Kleiweg is gelegen. Toen de politieman tegen het einde van de avond nog niet was terugge keerd werden zijn collega's ongerust en gingen naar het woonwagenkamp waar de ontmoeting zou plaatsvin den en waar de ouders van Dirk N. wonen. Zij verklaarden echter zowel hun zoon als de politieman niet ge zien te hebben. Met speurhonden Bij de daaropvolgende zoekactie trof de politie de auto van De Krijger op een parkeerterrein aan de Lange Kleiweg aan. Na verder zoeken met speurhonden werd het lichaam van de hoofdagent aangetroffen op het vuilnisterrein. De portefeuille en het legitimatiebewijs waren uit zijn zak verdwenen. De heer De Krijger was niet gewapend toen hij naar Dirk N. toeging. Zijn dienstwapen werd door zijn collega's in de lade van zijn bu reau teruggevonden. De heer De Krijger was gehuwd en had twee kinderen. Hij begon zijn politieloopbaan in 1963 bij de Haagse politie. Alle politiekorpsen in ons land zijn thans gealarmeerd en speu ren naar verdachte N. HILVERSUM Het gaat niet goed met de belangstelling voor het VPRO-magazine Mahiavelli, dat door de samenstellers onder wie Hans Keiler en Roelof Kiers als „in ternationaal televisietijdschrift" wordt bestempeld. De gemiddelde kijkdichtheid over alle afleveringen is niet meer dan één. Dat wil zeggen, dat er 100.000 kijkers zijn. Overigens is de waarde ring ook niet zo hoog met een gemid delde van 6,5. Bij de VPRO wijt men het aan de concurrentie op het ande re net. De politie op het terrein waar donderdagnacht de veertigjarige rechercheur van de Rijswijkse politic (inzet rechts boven) dood is gevonden. Pond hier geen twee dollar meer waard LONDEN De koers van het pond sterling is in Londen voor het eerst in de geschiedenis tot önder de twee dollar gedaald. In het begin van de middag wérd gehandeld rond de 1,996 dollar vergeleken met een slot- notering van 2,014 donderdag. De stemming op de Londense wissel markt was erg nerveus. Volgens de handelaren heeft de Brit se centrale bank weinig of niets ge daan om de koersdaling van het pond af te remmen. De waardever mindering van de Britse valuta ten opzichte van de gemiddelde koers van tien van de voornaamste valu ta's bedraagt nu in vergelijking met vier jaar geleden 31 procent. De Britse centrale bank heeft het disconto verlaagd met een kwart procent tot negen procent. De dollar kost in Nederland 2,70 en het Brit se pond is gezakt tot ongeveer 5,40. ijgbaar in de boekhandel Van onze onderwijsredactie WAGENINGEN „Welke zijn de beste middelen om de kinderen der landlieden eene genoegzame kennis te doen verwerven, noodzakelijk voor hun aanstaande beroep van landbouwer en veehouder?" Die vraag werd tweehonderd jaar geleden, in 1776 om precies te zijn, gesteld door de gloednieuwe „maatschappij ter bevordering van den landbouw". Vindt u. dat ik voor een kwarl ie uit deze stoel moet?" De maatschappij had er zelfs een prijsvraag van gemaakt en het beste antwoord kwam van Joachim Muller. Hij be pleitte: een landbouwkundig schoolboek voor dorps scholen, landbouwonderwijs aan onderwijzers („om tegen een geweldige stroom van on kunde op te roeien") en land bouwvoorlichting via predi kanten. Het was geen gek idee, maar toch zou het nog honderd jaar duren voordat de eerste rijkslandbouw school haar deuren opende. Daarom wordt nu niet het tweede, maar het eerste eeuw feest gevierd van het onder wijs. de voorlichting en het onderzoek in de landbouw. Het feest duurt eigenlijk het hele jaar door. Op 12 februari is de viering al begonnen. Maandag wordt in de land bouwhogeschool in Wagenin- gen een onderwijsdag gehou den, waarbij onder meer een nieuwe postzegel ter ere van dit jubileum gepresenteerd zal worden. Daarna volgt (tot in november) nog een hele se rie onderwijskundige en we tenschappelijke congressen, die op de een of andere ma nier allemaal met de lan dbouw te maken hebben. Goed ontwikkeld Het landbouwonderwijs is in onze dagen goed ontwikkeld en het is eigenlijk merkwaar dig dat vroeger, toen de halve beroepsbevolking nog in de landbouw werkzaam was, er nog niet eens een behoorlijk schoolboek bestond. Nu er slechts 160.000 boeren en tuinders over zijn (zes procent van de beroepsbevolking) hebben we 134 lagere agrari sche scholen (twintigduizend leerlingen), 50 middelbare scholen (achtduizend leerlin gen), 10 hogere agrarische scholen (drieduizend studen ten) en een landbouwhoge school (vierduizend studen ten). Daarnaast zijn er nog praktijkscholen, die jaarlijks een groot aantal cursisten hebben. AUes bij elkaar geven we per jaar bijna een half miljard gulden uit aan het landbouw-onderwijs. Praktijkles op een landbouwschool Het is duidelijk dat al die mensen die agrarisch onder wijs volgen geen boer worden. Daarvoor biedt de landbouw te weinig emplooi. Deze tak van onderwijs heeft zich de laatste Jaren vooral in de breedte ontwikkeld. Via het agrarisch onderwijs kun je niet alleen tercht in de land-, tuin- en bosbouw maar ook (bijvoorbeeld) bij keurings diensten, levensmiddelenbe- drijven, voorlichtingbureaus of milieubeheer. Aan de land bouwhogeschool te Wagenin- gen is milieukunde zelfs de grootste studierichting. Brochure Vanuit onze situatie is het moeilijk voor te stellen hoe groot de onwetendheid in de landbouw honderd jaar gele den nog was. In de brochure „Weten en laten weten" (in opdracht van het ministerie van landbouw geschreven door H. A. Bendai worden daar sterke staaltjes van ver- HILVERSUM—Staatssecreta ris W. Meijer van erm voorziet grote problemen, als het kabi net zou besluiten om de sociale uitkering los te koppelen van het minimumloon Hij zei dat gisteravond in het VPRO- radioprogrammaa 'Embargo'. Men sen die op sociale uitkeringen zijn aangewezen, zouden dan weer duur zaam kunnen worden achtergesteld bij andere lagen inkomensgroepe ringen. Als de zaken nu weer uit elkaar wor den getrokken, kan dat tot gevolg hebben dat dit in een reeks van jaren niet meer is terug te schroeven, al- dus de heer Meijer. De staatssecretaris zou op bijstands- terrein willen bezuinigen door het „vrij straf saneren" van clubhuizen in stadswijken, als die huizen hun historische actualiteit hebben over leefd en dus kunnen samenwerken. De heer Meijer kondigde aan, over enkele maanden te zullen komen met een wetswijziging waardoor doelmatiger en efficiënter kan wor den gewerkt in de welzijnssfeer die via de bijstandwet wordt betaald. Op 2,2 miljard gulden zou dan 200 tot 300 miljoen gulden kunnen wor den bezuinigd. Ook overweegt de staatssecretaris het subsidiëren van club- en buurthuizen te binden aan uniforme landelijke voorschriften. Hij denkt daarbij aan verplichte tij den van openstelling en een mini mum aantal bezoekers. ADVERTENTIE Molukse opstand Dat er in de Molukken sprake is geweest van eeuwenoude trouw aan het Nederlandse gezag, is een mythe. In VU-magazine 'n documentair relaas over de opstand van 1817 toen Christen-Molukkers zich verzetten tegen terugkeer van de Nederlanders o.a. omdat ze vreesden - zoals in de tijd van de O.l. Compagnie - opnieuw te worden geprest om als soldaat op Java te dienen. Molukkers vereren de leider Pattimura thans als hun volksheld. ZAANDAM Op 63-jarige leeftijd is na een langdurige ziekte in Amster dam overleden de heer Simon de Wit, die in Westzaan woonde. Hij maakte tot 1964 deel uit van de di rectie van het toen nog zelfstandige grootwinkelbedrijf Simon de Wit N.V. te Zaandam. De heer De Wit genoot grote bekendheid in sport kringen. In 1936 maakte hij deel uit van de roelploeg „vier met stuur man", die op de Olympische Spelen te Berlijn als vierde eindigde. Van een verslaggever ASSEN De ex-gijzelaars van de treinkaping in Drente houden van morgen een besloten bijeenkomst er gens in Drente. Ze bespreken daar een lijst van negentig punten van kritiek op het verslag van minister van justitie Van Agt. Deze lijst is namens de gijzelaars aangeboden aan Van Agt en aan de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. De nazorg wordt ook ter sprake ge bracht. Voorts willen de ex- gijzelaars proberen meer plaatsen te krijgen tijdens de rechtbankbehan deling van de gijzelingszaak op 10,11 en 12 maart in Assen. Verder deze maand o.a. in VU-magazine: VU-psychologen onderzochten het experimcnt-Brcman (bedrijfs- democratisering) Wat beweegt arme Indiërs christen tc worden? Jubileum Reformatorische wijs begeerte bon ,k seef m'iop als abonnee op het Vll- magazine. TRIO Dc abonnementsprijs is slechts f 16,50 per jaar. In een open enveloppe, zonder postzegel, zenden aan: Vrije Universiteit, Antwoordnr. 1771, Amsterdam. Naam Straat Plaats teld. Hij schrijft: „Het negen-» tiende eeuwse Nederland leek in menig opzicht op het Brazi lië van nu. Vereenvoudigd ge zegd: de rijken aan de kust, de armen in het binnenland. Ongelijkheid van jewelste. Landbezit dat overal ver spreid lag. Petieterig georga niseerde bevolking. Verwoede mechanisatiepogingen. Maar hoe maak je een eind aan afgestomptheid? En hoe houd Je de rijken in toom?" Die afgestomptheid is in hon derd Jaar in ieder geval met succes bestreden. Precies op de wijze die Joachim Muller in 1776 aangaf: door land bouwonderwijs en landbouw voorlichting. Alleen is er van de landbouwvoorlichting door predikanten (koning Willem I heeft dat serieus ge probeerd) weinig terecht ge komen. Zij bleken zich toch meer te interesseren voor de diepere bedoeling van de ge lijkenis van de zaaier dan voor het feitelijke gebeuren op de akker. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er zijn in Neder land 1,7 miljard centen in om loop of 120 per hoofd van de' bevolking, zuigelingen inbegre pen. Toch hebben sommige win keliers nog steeds een schreeu wend gebrek aan onze kleinste pasmunt. Een Haagse banket bakker biedt 1,25 per 100 losse centen en de advertentie van een Rotterdams winkelbedrijf, dat vorig jaar 11,50 voor een tientje bood, is nog steeds van kracht. Veel heeft het tot nog toe niet geholpen. Tot nog toe is er bij het bedrijf 1800 aan centen binnengekomen. Meer betalen voor een geldige munt dan de nominale waarde is niet verbo den, al moedigt de overheid deze praktijk allerminst aan. Waar dc centen blijven is een raadsel, wellicht in potjes bij dc mensen thuis. Omsmelten loont volgens het ministerie van fi nanciën niet, want het Rijk moet voor dc aanmaak- en fabri- cagekosten al ongeveer drie cent betalen. De munten worden in ieder geval niet uit de roulatie genomen; vorig jaar zijn er nog 25 miljoen geslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3