Door de reclame gaat men meer of minder roken IC l$ Minister verwacht grote toeloop voor Open School Waarnemend arts wist nagenoeg niets van patiënt Wereldsituatie hoofdmotief kinderloosheid FAMILIEBERICHTEN /AjjRPAG 6 MAART 1976 TROUW/KWARTET 15 __zwaren tegen rapport van commissie-Meublok jetj 99 dr. A. C. Drogendijk Sr. schrijft advies aan de regering van de üssie-Meulblok, die de rookpro- iatiek diepgaand heeft onver- jt (Trouw van 28 februari) vereist (enig commentaar. jverbieden van elke reclame voor etten en shag lijkt oppervlakkig kinnige maatregel. De ervaring in (en als Rusland, Amerika en Ita- eeft echter anders geleerd. Ener- I gaat men door de reclame niet t roken dan voorheen, anderzijds niet minder. Het enige resultaat llUlfi zeer gelangrijke inkomstender- "f (ettelijke miljoenen) met name de dagbladpers. op de verpakking aangeven van oeveelheid teer. nicotine en kool- 'Xide die uit sigaretten en shag mt, lijkt eveneens op het eerste cent van de mannen ondanks het kettingroken vrij blijft van longkan ker. En wat betreft hart- en vaatziek ten dient erop gewezen te worden dat het roken van sigaretten slechts één van de vele oorzaken is van deze soort aandoeningen. Bovendien we ten wij momenteel nog steeds niet of nu de verhoogde bloeddruk, vet zucht. verhoogd cholesterolgehalte van het bloed, weinig lichaamsbewe ging. stress (spanningen), gestoorde suikerstofwisseling of het roken van sigaretten de belangrijkste risicofac tor is. UUI ht aanbevelenswaardig. Deze kregel heeft echter het bezwaar iet publiek, in de mening nu een ige" sigaret te hebben ontdekt, alleen zal overgaan op teer- en ine-arme sigaretten, maar de 5 ang zal hebben des te meer van '"soort te gaan roken. Het beoog- fect zou zodoende teniet worden j grootste bezwaar tegen boven- f eindadvies geldt evenwel de ver ting, op alle pakjes sigaretten en te laten afdrukken: „Roken adt uzelf en anderen". Als we ten met het eerste gedeelte van slagzin, dan had hier niet moe- staan: „Roken schaadt uzelf", „Roken kan uzelf schaden". iet ontstaan van longkanker be- hebben de statistieken welis- geleerd dat het overmatig roken igaretten (20 of meer per dag) de op longkanker vertienvoudigt, deze kans is op zichzelf'geno- nog altijd relatief klein, gezien eit dat ongeveer negentig pro- Slag in de lucht Het tweede gedeelte van de slagzin: roken schaadt anderen, is helemaal een slag in de lucht. Uit experimenten van Harke (1970, 1974) en anderen is gebleken dat alleen onder abnormale omstandigheden die in het dagelijks leven niet voorkommen, zogenaamde passieve rokers schade aan hun ge zondheid oplopen. Het moet dan gaan om niet-geventileerde vertrekken, waar in eenkorte tijd grote hoeveelhe den sigaretten worden gerookt. Onder normale omstandigheden echter, wor den in geventileerde vertrekken de schadelijke bestanddelen van tabak srook vlug gereduceerd tot zodanig ge ringe concentraties dat ze voor de ge zondheid van geen betekenis zijn. Samenvattend komt het hierop neer dat de gegeven adviezen niet overeen stemmen met de huidige stand van het wetenschappelijk onderzoek omtrent het rookprobleem. Om deze reden ver dienen de adviezen uit het „geheime rapport" dat door het reclamevakblad Ariadne in de publiciteit werden geb racht, geen aanbeveling. (Prof. Drogendijk is oud-hoogleraar in de sociale geneeskunde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam.) Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Keme- nade (onderwijs) verwacht dat in de toekomst een paar honderd duizend mensen gebruik zullen maken van de Open School. De opzet van deze nieuwe vorm van onderwijs en vor ming acht hij „de belangrijkste maatschappelijke ontwikkeling op het gebied van het onderwijs, belan grijker dan de middenschool". De minister zegt in dit gesprek met het maandblad „Inzicht" van de ver eniging voor openbaar onderwijs. De redactie van Inzicht is een dag met de minister op stap geweest en heeft en passant zijn mening gevraagd over een groot aantal onderwerpen. De Open School begint dit najaar met het werven van de eerste cursis ten. die zullen deelnemen aan drie proefprojecten. Dat zijn drie groe pen: vrouwen, werkende jongeren en werkende volwassenen. Van Kemenade zegt over de Open School: „Ik verwacht er ontzettend veel van. Ik verwacht dat een paar honderd duizend mensen zullen meedoen. Het is een ontzettend be langrijke ontwikkeling die voor de deur staat, die nog onvoldoende is onderkend." Zoals bekend biedt de Open School onderwijs en vorming op verschil lende manieren: in plaatselijke cen tra door individuele begeleiding en groepswerk, door schriftelijke lessen en via de radio en televisie. Van een verslaggever UTRECHT Het Medisch tuchtcol lege Amsterdam heeft kritiek geuit op huisartsen die voor een groep collega's in de weekeinden de prak tijk waarnemen en die taak op hun beurt tegen betaling weer aan een andere waarnemer overdragen. Die „tweede waarnemer" was in het geval waarover geklaagd was een verzekeringsgeneeskundige van het Gemeenschappelijk administratie kantoor met een tienjarige, maar in middels wat stoffig geworden, erva ring als huisarts. Bij een patiënt geroepen die zich niet goed voelde en over pijn in borst en rug klaagde, had hij volstaan met het voelen van de pols en het voor schrijven van valium. De echtgenote ging naar de apotheek en toen ze terugkwam was haar man overleden. Het tuchtcollege stelde vast dat de arts het vertrouwen in de stand der geneeskundigen had ondermijnd door in dit geval zelfs geen beknopte ziektegeschiedenis op te nemen van de hem ombekende patiënt. Zijn on derzoek wac volstrekt onvoldoende en hij had zonder enige grond valium voorgeschreven. Van een verslaggever GRONINGEN Het hoofdmotief voor echtparen om kinderloos te blij ven, is de „wereldsituatie". Daarbij denkt men dan aan overbevolking, milieuverontreiniging, oorlogsdrei ging, etc. Een minder vaak voorko mend hoofdmotief, is het „niet hou den van kinderen." Dit is gebleken uit een onderzoek, dat vier studenten in de psychologie van de rijksuniversiteit in Gronin gen hebben uitgevoerd. De resulta ten van dat ondeizoek zijn thans gepubliceerd in het jongste bulletin van het Nederlands interuniversitair demografisch instituut te Voorburg. Andere motieven om kinderloos te blijven waren de „carrière", de „ei gen economische situatie" en „emancipatie". Motieven als „leef tijd". of „angst voor zwangerschap" werden het minst genoemd. Het onderzoek is in 1974 verricht. De onderzoekers hadden de beschik king over 210 bruikbaar ingevulde vragenlijsten van mensen tussen de vijftien en dertig jaar. unnen van maandag tot en met vrijdag lefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven »rden op numnrer 020-913456. zondagavond is dit alleen mogelijk van T0-20.00 uur. Henk de Moet en Jenny de Moet-Dekker n zondag 21 maart a.s. 25 jaar getrouwd. Zij Ïien dit D.V. vrijdag 26 maart met ons te vieren, t u hen komen feliciteren, dan bent u van harte elkom van 17.00-19.00 uur in de Oosterkerk, gang Van Mellestraat, Goes. Carin Annelies en Eddy Joyce Hieke ies, 6 maart 1976 D. de Grootstraat 85 ns onze ouders A. C. Overvoorde en C. Overvoordev.d. Spek :n wij u hartelijk voor de belangstelling, in welke ook, bij hun 65-jarig huwelijk ondervonden. Uit aller naam: H. M. Mol—Overvoorde Delft, maart 1976 „De Hoeksteen", Prof. Evertslaan 1. baar en blij geven wij -ïinis dat onze ouders van der Vlugt Vlugt- nn van der Maat 21 maart 25 jaar ge- zijn Hun kinderen: Marita Gerda Pieter 'inckweg 19. Vijf- ïnheid hen te felicite- maart a.s. van 15.30 .00 uur in hotel „De tide Jager" te Nieuw- ep. „Ik heb geloofd, en daarom zing ik" Na een kortstondige ziekte is in haar Heer en Heiland ontslapen onze lieve zorgzame Moeder, Groot- en Overgroot moeder Cornelia Johanna Kniese Weduwe van JOHANNES KORDES in de ouderdom van 88 jaar Breezand: C J. KORDES G. KORDES-BAKKER Castricum: M. C. H. VAN DEN BERG-KORDES W. VAN DEN BERG Amsterdam: J. E. BLOK-KORDES J. T. BLOK Zwijndrecht: J. KORDES B. KORDES-SMAN Klein en achterkleinkin deren Zaandam, 4 maart 1976 Huize „Groenland" Correspondentieadres: Schorweg 113, Breezand. Moeder is opgebaard in het uitvaartcentrum van „Memento Mori" School pad 22, Wormerveer. Gelegenheid tot bezoek aldaar maandagavond 8 maart van 7.30-8.00 uur GEEN BLOEMEN De teraardebestelling zal plaatshebben dinsdag middag 9 maart om 2.00 uur op de nieuwe be graafplaats „Noord" aan de Noordster weg te Wor merveer Vertrek van het uitvaart centrum van 1.30 uur. Geheel onverwacht heeft de Heere tot Zich geno men, onze broer, zwager en oom Dirk van 't Woud op de leeftijd van 71 jaar. Maar het vrome volk in U verheugd zal huppelen van zielevreugd Psalm 68:2 (oude ber.) Woerden: A. Loenen-Karssemeijer Tienhoven: W. Loenen P. Loenen IJ. Loenen-Teitsma H. D. van 't Woud M. van 't Woud-de Groot Neven en nichten Tienhoven, 4 maart 1976 Laan van Niftarlake 67 De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op maandag 8 maart a.s. op Ned. Herv. begraafplaats te Tienhoven om 13.55 uur. Vertrek vanaf het sterfhuis om 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond vanaf 19.30 uur. Met leedwezen geven wij kennis van het overlijden van onze oud-directeur de heer C. J. J. Koeleman Jz. Zijn werkkracht en toewijding gedurende 50 jaar hebben ons geïnspireerd in zijn geest voort te gaan. Wij houden zijn opgewekte persoonlijkheid in dankbare herinnering. Personeel Koeleman konserven B.V. Ter Aar, 3 maart 1976. Met grote verslagenheid geven wij kennis dat op donderdag 4 maart 1976 plotseling is overleden Mej. J. K. Meijer onderwijzeres van klas 1 van de Prot. Chr. Basisschool „De Hoeksteen", Kruidentuin 6. Barendrecht. Wij troosten ons met de gedachte dat zij nu bij haar Heiland is waarvan zij haar kinderen ruim 40 jaren verteld heeft. Bestuur. Personeel en kinderen van de Prot. Chr. Scholen in Barendrecht. 'k Zal dan gedurig bij U zijn. Psalm 73. Op 94-jarige leeftijd ontsliep onze Tante Pieternella Jacoba de Bruijne weduwe van Johan Gerard Will. namens de familie en tevens correspondentie-adres: J. A. de Bruijne. Oostwal 75, Goes. Osdorp, 4 maart 1976. „Osdorperhof". De begrafenis zal plaats hebben maandag 8 maart a.s. tegen 12.45 uur op de begraafplaats „Wes - gaarde", Ookmeerweg/Osdorperban, Amsterda m-Osdorp. Voor ons onverwacht nam God tot Zich onze lieve en zorgzame Moeder en Oma Elisabeth Brethouwer-Kappers Weduwe van H.'J. Brethouwer in de ouderdom van ruim 80 jaar. Dan ga ik op tot Gods altaren. Tot God, mijn God, de bron van vreugd; Dan zal ik juichend stem en snaren. Ten roem van Zijne goedheid paren. Die na kortstondig ongeneugt mij eindeloos verheugt Th. ter Haar-Brethouwer A. J. ter Haar Gert, Harm J. H. Brethouwer B. Brethouwer-Heinen Betty, Jan Addy en Reinier Bea, Henk Aalten, 5 maart 1976 Saksenstraat 15 De begrafenis zal plaatshebben op dinsdag 9 maart a.s. op de begraafplaats „Berkenhoeve". Vooraf wordt een rouwdienst gehouden om half 2 in het uitvaartcentrum aan de Romienendiek. Degenen die de overledene de laatste eer willen bewijzen worden hierbij uitgenodigd. Onverwachts is van ons heengegaan, mijr lieve dochter, onze zus en tante Margje Blijleven op de leeftijd van 48 jaar. Rom. 8:30 Vlaardingen: S. A. Blijleven-Torn Leusden-C: W. P. Blijleven L. J. Blijleven-van Noordwijk Roelof, Bernard, Marieke en Elise Vlaardingen: J. Blijleven J. A. Blijleven-van Dorp Erik en Hans Melick, 4 maart 1976 De Kuyperlaan 22. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 9 maart a.s. op de algemene begraafplaats „Emaus", Vlaar dingen, aankomst om 2.15 uur n.m. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in de aula van de begraafplaats. Correspondentie-adres: W. P. Blijleven, Merikhof 18. Leusden-C. God nam tot zich mijn lieve man. onze lieve vader, groot- en overgrootvader Jan Huitsing op de leeftijd van ruim 84 jaar (Liedboek 390 vers 3) Winsum (Gr.). 5 maart 1976 Bellingeweer 19 G. Huitsing-Hoekzema Holland :T. ten Harmsel (Mich.) J. ten Harmsel-Huizinga Thunderbay H. Huitsing (Ont.): K. Huitsing-Heerema Jenison G. Huitsing (Mich.): G. Huitsing-Euwema Winsum Joh. Huitsing (Gr.); C. M. Huitsing-Zwartenkot klein- en achterkleinkinderen De begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Winsum (Gr.), op dinsdag 9 maart 1976, 's nam. 2 uur, vanuit de Gereformeerde Kerk, Hoofdstraat W 36, Winsum (Gr.). Aanvang van de rouwdienst 's nam. 1.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de be grafenis in bovengenoemd gebouw. Thuis liever geen bezoek. „Hij is verlost. God heeft hem welgedaan" In Jezus ontslapen, mijn lieve man. onze zorgzame vader en opa. Peter Willem Hogervorst op de leeftijd van 75 jaar Wateringen: J. Hogervorst-Hogenbirk Voorburg: A. G. Sakkee-Hogervorst A. Sakkee Nico en Petra Leiderdorp: G. Hogervorst A. Hogervorst-van 't Riet Jeanette, Arianne, Hans-Peter Wateringen, 5 maart 1976 Prins Hendrikstraat 78 Geen bloemen Geen toespraken De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het „Bethel'-ziekenhuis, Reinier de Graefweg 11 te Delft. Bezoekuren aldaar zaterdag en zondag van 16.00- 16.45 uur en maandag en dinsdag van 14.00-14.45 uur. De rouwdienst zal gehouden worden woensdag a.s. om 13.30 uur in de Gereformeerde Kerk, Pieter van der Piasstraat 4 te Wateringen. De begrafenis zal in stilte plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. Philippenzen 4:6 Weest in geen ding bezorgd De Heere heeft heden in Zijn Heerlijkheid tot Zich genomen, mijn innig geliefde man en onze liefde volle vader en grootvader Hendrik Fennema op de leeftijd van 69 jaar. Soest: G. Fennema-Timmerman 's Gravenzande: B. van Reenen-Fennema P. van Reenen Heerhugowaard: W. Fennema N. Fennema-Mook Soest: F. Fennema J. Fennema-Doorduin Huis ter Heide: A. K. de Bree-Fennema C. de Bree en kleinkinderen Soest, 5 maart 1976 Wiardi Beckmanstraat 297. Vader is opgebaard in het Mortuarium van het ziekenhuis „Zonnegloren", Soesterbergsestraat 125, Soest. Bezoek aldaar maandagavond 8 maart van 19.30-20.00 uur. De rouwdienst, geleid door de weleerwaarde heer ds. G. Rang. zal D.V. worden gehouden op dinsdag 9 maart a.s. om 13.00 uur in de Julianakerk. Julianalaan 19 te Soestdijk, waarna aansluitend om circa 14.00 uur de teraardebestelling zal plaats hebben op de algemene begraafplaats aan de Veldweg te Soest. Algemene kennisgeving In Jezus ontslapen mijn lieve Vrouw, onze zorg zame Moeder en Oma Elske Homans-Boxum op de leeftijd van 48 jaar. 'k Sla d' ogen naar 't gebergte heen. (Ps. 121 C. Homans Jan en Betsie Erwin en Chantal Koos en Elske Harderwijk Anneke en Pieter Hilversum Mary en Dirk Emmen Els en Jack Kees Roelof Bert Greetje Emmen. 14 maart 1976. Zuidbargerstraat 72. Mijn vrouw en onze moeder is opgebaard in het rouwcentrum „De Wolfsbergen". Weerdinger- straat 150 te Emmen Condoleantiebezoek: maandag 8 maart van 19.00- 20.00 uur. De begrafenis zal plaatshebben op dinsdag 9 maart om 14.00 uur vanuit bovengenoemd cen trum. Vooraf zal een rouwdienst worden gehouden welke zal aanvangen om 13.30 uur. Geen bloemen Namens het College van Bestuur der Vrije Univer siteit geven wij met leedwezen kennis van het overlijden van de heer E. Gouman Student-assistent bij de subfaculteit Biologie op de leeftijd van 29 jaar. Met dankbaarheid gedenken wij hoe hij zich voor zijn werk heeft ingezet. Amsterdam, 5 maart 1976 De Boelelaan 1105 K. van Nes, voorzitter H. Hoogenkamp. secretaris. Zelfs al ga ik door een dal van diepe duis ternis. ik vrees geen kwaad, want Gij zijl bij mij. Ps. 23:4 Heden nam de Heere tot Zich onze geliefde Broer Jacob van de Pol op de leeftijd van 62 jaar. P. van de Pol B. van de Pol D. van de Pol Bodegraven, 5 maart 1976 Wilhelminastraat 82. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal d.v. plaatsvinden din sdag 9 maart a.s. op de Algemene Begraafplaats „Vredehof". Noordzijde te Bodegraven. Aankomst aula plm. 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestel ling in de aula van de begraafplaats. Heden is in zijn Heer en Heiland onstslapen mijn lieve Man, onze zorgzame Vader, Grootvader. Overgrootvader, Broer, Zwager en Oom Arie van Ee op de leeftijd van 77 jaar. Uit aller naam: F. van Ee-Manten Haarlem, 4 maart 1976. Beukenstraat 53. Gelegenheid tot afscheid nemen in het Uitvaarcen trum Zijlweg 63 te Haarlem: van 14.00 uur tot 15.30 uur, en van 19.00 uur tot 19.30 uur, uitgezonderd zaterdagavond en zondagavond. De begrafenis zal plaatshebben maandag 8 maart om 13.00 uur op de Noorder begraafplaats te Haarlem. Vertrek van Beukenstraat 53 omstreeks 12.30 uur. Na een kortstondige ziekte mocht overgaan naar het volmaakte leven met zijn Heer en Heiland, onze lieve man, vader en opa Wolter ter Meer echtgenoot van J. C. de Hoof. eerder gehuwd geweest met J. M. de Vries. in de ouderdom van 74 jaar. Uit aller naam: J. C. ter Meer-de Hoog Zuidland, 4 maart 1976 Julianastraat 73. Gelegenheid tot rouwbezoek maandagavond van 7.00 tot 8.00 uur in de Gereformeerde Kerk aan de Wilhelminastraat te Zuidland. De rouwdienst zal D.V. worden gehouden dinsdag 9 maart a.s. om 2.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Zuidland, waarna de begrafenis zal plaats hebben op de Algemene Begraafplaats te Zuidland. Vertrek vanaf de Gereformeerde Kerk om 2.30 uur. Heden is na een ernstige ziekte plotseling uit ons midden weggenomen, mijn innig geliefde Man, Zoon, Broer en Oom Derk Jan ten Brinke echtgenoot van Everdina Johanna Hendrika Kemper op de leeftijd van 60 jaar (Romeinen 8 vers 24 en 25) Enter. D. ten Brinke-Kemper Fam. ten Brinke Nijverdal. Fam. Hulsbergen-Kemper Enter, 5 maart 1976 Bornerbroekseweg 2 Zij die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen worden uitgenodigd tot het bijwonen van de rouwdienst in de Geref. kerk te Enter op D.V. woensdag 10 maart a.s. om 10.45 uur, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algem. Begraaf plaats aldaar. De overledene is opgebaard in het Dou wc entrum „Het Lenfert" aan de Lenfertsweg te Rijssen, waar dinsdagavond van 7.30 tot 8 uur gelegenheid is tot condoleren. Geen bloemen - geen toespraken Uit de benauwdheid heb ik de Here aange roepen, de Here heeft mij verhoord, stellen de mij in de ruimte PS. 118 5 Na een langdurig lijden nam de Here tot Zich onze geliefde Broer, Zwager en Oom Aart Deetman Geliefde echtgenoot van Jacobje Top op de leeftijd van 72 jaar A Kuus-Deetman A. Schreurs-Deetman C. Schreurs H Deetman G. J. Deetman G. Deetman-Strijkert M. A. van Oostenbruggen- Deetman A. van Oostenbruggen L. G. Aperlo-Deetman A. van Aperlo H. Hulst-Deetman W. G. J. Hulst W. Deetman J. G. Deetman-Jonker F. Jalink-Dcetman Neven en nichten De rouwdienst wordt gehouden op dinsdag 9 maart om 14.00 uur in de Geref. Kerk te Elburg. Daarna zal de teraardebestelling plaatsvinden om 15.00 uur op de begraafplaats te Elburg. Na afloop gelegenheid tot condoleren in de zaal van de Geref. Kerk, Elburg. Neede: Elburg: Amsterdam: Elburg: De Bilt: Zwartsluis: Elburg: Hengelo: Zwartsluis: Wij zijn getroffen door de overweldigende bewijzen van deelneming, troost en gebed bij het heengaan van onze lieve Man, Vader en Opa Zeger van de Klashorst waarvoor wij u allen hartelijk dank zeggen. Eens temeer werden wij overtuigd dat hij voor zeer velen een hulp en zegen heeft mogen zijn. Hij laat een lichtend spoor na. Namens ons allen: mevr. Jos H. van de Klashorst-Mellema. Dollardstraat 160, Amersfoort. Voor de vriendschap die u hebt getoond bij de ziekte en het overlijden van ons aller vriend TABE RIENKS willen wij u als gezin heel hartelijk bedanken. Namens allen, J. Rienks-Pasanéa Amsterdam-Noord, maart 1976 Meidoornweg 8 Het hartelijk medeleven na het overlijden van onze onvergetelijke vader, groot- en overgrootvader PIETER BOER heeft ons goed gedaan. Wij willen hiervoor gaarne dank zeggen. Namens de familie: J. A. Boer. Soestdijk. maart 1976 Joh. Poststraat 406. corr. adres: Kringloop 164, Amstelveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15