Gouden Piet Kleine Duitsers moeiteloos langs Malta H Heerenveen in cijfers Pfrommer wil blijven „Moet je horen, Hans en Piet verslaan de Noren' ans van Helden verliest in directe confrontatie op tien kilometer 1AANDAG 1 MAART 1976 4IAA y'ORT TROUW/KWARTET 9 IEERENVEEN Wie had dat enkele maanden geleden voor nogelijk gehouden. Na de verpletterende nederlaag van de Nederlandse schaatsers tegen de Noren, half december in Dokka, ;af immers niemand meer een stuiver voor kansen op succes in iet vervolg van het zo belangrijke seizoen voor de leden van de 'frommer-brigade. Vertwijfeld probeerde de ambitieuze bonds- :oach. die in tegenstelling tot zijn grote tegenstrever bij de Noren, los Tenmann, voor een geleidelijke opbouw had gekozen, de noed erin te houden. Roeiend tegen de stroom in, kettingreacties ran kritiek met knarsende tanden trotserend. I Je situatie verbeterde nauwelijks tij lens de strijd om het Europees kam- lioenschap in Oslo. Vier noren gin- ;en Hans van Helden vooraf en Piet Cleine geplaagd door een verkoud- heid werd achtste. Met gemengde gevoelens vertrok Pfrommer met zijn mpillen naar het trainingskamp in Javos. Om te schaven aan de Olym- >ische vorm. En daar. in de Zwitserse bergplaats, gebeurde het. Gesteund I door schitterende omstandigheden, lie voor Van Helden zelfs een werel drecord op de vijf kilometer oplever den. werd het geschonden zelfver- rouwen zo zeer opgevijzeld dat er selfs een stemming van „wie doet me ivat" ontstond. Een uitstekende basis voor een geslaagde greep naar Olym- jische medailles: goud en zilver voor Kleine en driemaal brons voor Van °iden. "'Carnaval Deze resultaten bleken een uitste kende voedingsbodem om het groei- jroces nog te doen versnellen. Thialf can er over meepraten. Piet Kleine, Ide aankomende postbode uit Hol- llandscheveld, greep de wereldtitel, die hij overnam van de gestopte jlHarm Kuipers. Hans van Helden werd derde, direct achter de beste Noor, Sten Stensen. Het nuchtere noorden vierde zijn eigen carnaval op [iet ijs. De gouden tijden, met volle ibunes, met de fakkels en de arres- waren weergekeerd. De dronken zhaatsfans vierden nog feest, lang nadat de met volle teugen genoten ïuldiging voorbij was. Het hoorde er llemaal weer bij. '1 n9Het laatste bedrijf voor all-rounders 31van het veelbewogen seizoen 1975- °Jl976 viel in twee delen uiteen. Zater dag, toen een lentezonnetje en vrij- ^ewel windstil weer voor haast ideale 'd!omstandigheden zorgden, was het de ragrote dag van Hans van Helden. De '"'niet alleen plaatselijke favoriet zette Thialf op stelten met een schitteren- de verrichting op de 5000 meter. Lan- ge tijd bleef de man, die tevoren een ^"onmenselijke strijd tegen de Noren t( had aangekondigd, onder het schema van het wereldrecord. Uiteindelijk kwam hij negentiende ran een seconde hoger uit in 7.08.72. Maar het voornaamste was. dat Van Helden, die bewust voor de tweede Motingsgroep had gekozen, ploegge noot Piet Kleine voorbleef, al was hetdan maar met zestiende seconde. Een zeer sterke sprint (vierde in 39,80) bezorgde Van Helden een rui me voorsprong (0.860 punten) in het klassement na twee afstanden. Piet Kleine, die eigenlijk wat onopvallend zijn persoonlijke record op de 500 meter op 40.60 seconde had gebracht, was tweede voor Europees kampioen Kaj Stenshjemmet en de grote reve latie van het toernooi. Eric Heiden. De pas zeventienjarige Amerikaan won de sprint met opvallend gemak in 39,11 seconden en bleek ook nog redelijke stayerscapaciteiten te be zitten. Confrontatie Zondag was het de beurt aan Piet Kleine. De stille Drent voelde zich in de nu wel winderige en ook wat neve lige omgeving prima op zijn gemak en won zowel de 1500 meter als zijn Specialiteit, de tien kilometer. Op de mijl liet Kleine in de eerste de beste- rit 2.03.33 afdrukken en deze tijd doorstond alle aanvallen. Ook die van Van Helden, die wel snel startte, maar dit tempo niet vol kon houden en precies een seconde aan Kleine moest toegeven. Olympsisch kam pioen Storholt werd tweede in 2.03.76 en kon in een directe confrontatie de fel vechtende Stensen nog net van zich afhouden (2.03,81). Nog altijd had Hans van Helden de beste papieren. Hij mocht 10.54 se conden verspelen aan Kleine, de Olympische kampioen op de tien ki lometer. en bovendien reden beide concurrenten tegen elkaar, zodat Van Helden zich alleen maar hoefde „vast te bijten". Maar dit bleek alleen in theorie op te gaan. Beide rijders hadden onafhan kelijk van elkaar, voor een vertrek- schema van 15.32.0 gekozen. Piet wist dit niet van Hans. maar ander som was dit wel het geval. „Je moet natuurlijk wel je oren gebruiken", zei Van Helden later met pretoogjes. Deze wetenschap bleek van nul en generlei waarde. Want Van Helden was niet van machte om de sterke Kleine bij te houden. Meteen van het begin al niet. De geringe volgzaamheid van Van Hel den noodzaakte Kleine zijn plan de campagne te wijzigen. „Het was voor mij niet zo gunstig dat ik juist tegen Hans moest rijden", aldus Kleine toen alles erop zat. „Een verschil van bijna elf seconden, dat leek mij ide aal voor hem op zich op te richten. Mijn taktiek was om na een rondje of zeven, acht toe te slaan. Maar toen ik door had dat Hans na drie ronden al twintig meter achter lag. ben ik di- rekt door gegaan". Hans van Helden had bij de start nog eens van de hem coachende Leen Pfrommer (voor Kleine stond Henk Gemser naast de baan) te ho ren gekregen: „Je mag niet meer dan ongeveer een recht stuk prijs geven. Anders red Je het niet Maar de twintig meter werden er vijftig en het verschil van een recht stuk was al bij 4800 meter bereikt. Toen kon Van Helden het verder wel vergeten. De uiteindelijke marge bedroeg maar liefst 27.6 seconden. Van Helden kon later, toen de eerste teleurstelling al weer vrij snel was geluwd („Wat maakt het uit. Als een Nederlander maar wint. Het belang rijkste is dat de schaatssport is ge red", riep de Friese Brabander idea listisch uit), geen verklaring aandra gend voor zijn ineenstorting. „Mijn tien kilometer liep niet. Dat is eigen lijk alles wat ik ervan kan zeggen. En als het niet loopt, dan ga je een lange weg af. Dat kan ik je wel vertellen. Ik kon mijn schema niet eens houden. En dan kun je wel zeggen dat je door moet knokken maar zo eenvoudig ligt dat bij mij niet". Van Helden gaf wel toe zaterdag erg veel krachten te hebben verspeeld op de vijf kilometer. „Ik heb op die afstand alles gegeven. Want in mijn ogen was Piet Kleine favoriet en ik wilde hem van drie overwinningen af houden. Maar mijn inspanningen bleken nog niet voldoende te zijn en dan wint gewoon de sterkste". Later realiseerde Van Helden zich dat hij dit seizoen erg veel 10 kilome ters in de benen heeft zitten: „Ik weet niet precies meer hoeveel. Maar zeven of acht zijn het er wel. Ik heb er in dit seizoen meer gereden dan in mijn hele leven daarvoor. Ik deed het om die afstand wat beter onder de knie te krijgen. Misschien was ik daardoor wat opgebrand. Dat zou kunnen ja." Waarna Van Helden nog even namij- merde over zaterdag, toen het nog zo goed ging. „Wat had ik een mooie voorsprong. En nu ben ik nog niet verder gekomen dan de derde plaats. Hoe is het eigenlijk mogelijk. Maar ik kan niemand enig verwijt maken. Alleen mezelf. Want iedereen reed onder dezelfde omstandigheden. Ik had zaterdag zelfs nog iets voordeel. Je moet nu eenmaal vier afstanden rijden. Wie een steek laat vallen telt niet meer mee. Wie twee steken laat vallen, zoals ik, komt er helemaal niet meer aan te pas. Nee, ik heb vandaag een mooie tik achter mijn oren gehad". Piet Kleine, die zijn schuchterheid steeds verder van zich lijkt af te schudden naarmate de successen hem in de schoot vallen, zei dat hij blij was dat Hans van Helden tevo ren de favorietenrol had aangemeten gekregen. „Ik was niet graag in de schoenen van Hans gestart", aldus Kleine. „Dat ligt mij niet zo". Waar op Van Helden fijntjes repriseerde: „Maar volgend seizoen zal je er toch aan moeten geloven, Piet". De laatste steen voor de wereldtitel is gelegd. Een gelukkige Piet Kleine wordt na zijn zege op Hans van Helden op de 10.000 meter opgevangen door Leen Pfrommer. De eindstand van het wereldkampioenschap schaatsen is (resp. 500 m, 1500 m, 5000 m en 10.000 m): 1. Kleine (Ned.) 40.60 (12) 2.03.33 1) 7.09.32 2) 15.12.25 1) 170.255 2. Stensen (Noo.) 40.42 7) 2.03.81 3) 7.16.11 3) 15.13.10 2) 170.956 3. Van Helden (Ned.) 39.80 4) 2.04.33 5) 7.08.72 1) 15.39.85 (10) 171.108 4. Stensjhcmmet (Noo.) 39.65 2) 2.04.06 4) 7.21.77 8) 15.36.96 6) 172.028 5. Heiden (VS) 39.11 1) 2.04.56 6) 7.28.64 (16) 15.44.88 (13) 172.738 6. Storholt (Noo.) 40.25 6) 2.03.76 2) 7.23.82 (12) 15.37.47 8) 172.759 7. Sjoebrend (Noo) 40.481 9) 2.05.39 8) 7.18.97 4) 15.36.54 5) 173.001 8. Martsjoek (Sov.) 40.56 (11) 2.05.94 (11) 7.24.57 (13) 15.37.39 7) 173.867 9. Carroll (VS) 40.471 8) 2.05.78 10) 7.23.52 10) 15.45.11 (14) 174.005 10. Carlsson (Zwe) 40.07 5) 2.06.72 (13) 7.26.93 (14) 15.48.00 (15) 174.403 11. Varlamov(Sov.) 41.85 (24) 2.06.87 (15) 7.21.04 6) 15.29.47 3) 174.718 12. Coates (Aus.) 41.18 (17) 2.08.99 (19) 7.21.19 7) 15.29.62 4) 174.777 13. lvanov(Sov.) 42.06 (27) 2.06.04 (12) 7.22.36 9) 15.37.52 9) 175.185 14. Kondakov (Sov.) 40.88 (15) 2.07.28 (16) 7.31.75 (17) 15.49.00 (16) 175.932 15. Pasman (Ned.) 40.66 (13) 2.21.16 (31 gev.) 7.23.74 (11) 15.42.26 (11) 179.200 16. Vriend (Ned.) 1.32.35 (32) 2.04.66 7) 7.19.50 5) 15.42.95 (12) 225.0C' HEERENVEEN Natuurlijk werd er na het voor Nederland zo succesvol verlopen toernooi om het wereldkampioenschap in Heerenveen weer getrokken aan Leen Pfrommer. „Blijf je nu wel of niet?'\ was de veelvul dig uitgesproken vraag. „Ik dacht dat ik nu wel vaak ge noeg had laten doorschemeren dat ik er erg graag bij wil blij ven". klonk het wat vinnig. „Ik doe niets liever. Als Pfrommer coach blijft (en succes sen maken immers de trainer?) krijgt hij volgend jaar te maken met een tot drie man gereduceerde ploeg voor de strijd om het wereldkampioenschap, die dan in Davos wordt gehouden. Volgens de reglementen van de inter nationale schaatsunie mag een land vier rijders afvaardigen als er bij het voorgaande toernooi tenminste drie deelnemers bij de eerste twintig in het klassement na drie afstanden staan. In Heerenveen was dit alleen het geval met Hans van Helden en Piet Kleine. De andere Nederlanders, Klaas Vriend en Joop Pasman be landden door een vergissing en dom me pech in de achterhoede. Vriend, die door ziekte in Innsbruck verstek moest laten gaan. verkeerde op de vijfhonderd meter in de stellige overtuiging dat starter Wim Mulder (notaris in Dalfsen) twee keer gescho ten had. „Daarom dacht ik dat het een valse start was", aldus Vriend „Maar het bleek me al snel dat ik de enige was die twee knallen meende te hebben gehoord. Ik ging naar de star ter toe om opheldering te vragen, maar hij wilde niet met me praten. Toen heeft Henny Roos me aange spoord om toch maar te rijden anders zou ik worden gediskwalificeerd en kon ik me niet plaatsen voor de tien kilometer. Doodzonde natuurlijk. Vooral omdat we nu door die val van Joop Pasman de vierde plaats voor Davos hebben verspeeld". Hans van Helden rust uit op de schouders van Leen Pfrommer na zijn toptijd op de 5000 meter. De medaillewinnaars van Heerenveen op het erepodium: vlnr: Sten Stensen (2e), Piet Kleine le) en Hans van Helden 1 (3e). HEERENVEEN—Spandoeken spre ken boekdelen de spandoeken ga ven. vóór de schaatsstrijd in Heeren veen nog moest beginnen, al een indi catie over de afloop: „De Noren gaan ten onder, wat ze krijgen op hun donder". „Hans. Piet en Klaas blij ven de Noren de baas" en „De Russen en de Noren lijken wel bevroren. Hol land krijgt als vanoud(s). brons, zil ver en goud". Een optimist had de Zwitser Frans Krienbühl de derde plaats toebe dacht in het eindklassement. Hij schreef tenminste: „Hans 1. Piet 2 en Krienbühl 3". Uit Almkerk kwam de rake tekst: „Hans en Piet, zet hem op. dan wordt het voor de Noren een flop" en in dezelfde lijn lag: „Moet je horen. Piet en Hans verslaan de Noren". De Australische deelnemer Collin Co ates had eveneens supporters meege bracht Dat bleek uit een enorme vlag waarop stond: ..Collin Coates. the only hope for Australia De Noorse fans waren voornamelijk met vlaggen naar Heerenveen gekomen. Zondag, toen het goud en brons al binnen was voor Nederland, viel een groot spandoek op met de tekst: „Pfrommers wil is wet, wist jij dat Tenmann?" Amerikaans succes Peter Schotting. een van de trainers van de Amerikaanse ploeg zei over het feit dat na twee afstanden twee Amerikanen bij de eerste tien waren geklasseerd (Heiden en Carroll): „Dit is nog nooit vertoond". Voor Dianne Holum, trainster van de Amerika nen. waren de wereldkampioens chappen een leuke opsteker. Niet alleen won Eric Heiden de vijfhon derd meter in 39,11 seconden, maar hij werd ook vijfde in het eindklasse ment. terwijl Dan Carroll negende werd. Dianne merkte op: ..De loting van vrijdag heeft nog een psychologisch effect gehad. Toen Eric Heiden in een ander paar werd geplaatst dan hij oorspronkelijk had geloot, ben ik daar direct op in gesprongen. Vooral omdat de ISU zich altijd juist zo striki aan de regels houdt. En zie. mijn protesten hebben resultaat gehad". Eric Heiden vertelde dat hij op een plaats bij de eerste 20 had gehoopt, maar de vijfde plaats was voor hem een enorme verrassing. Heiden ver trekt overigens maandag al naar huis en gaat niet naar de wedstrijden om de gouden schaats in Inzeil. Kawahara De Japanner Kawahara reed in Hee renveen weer alle afstanden met zijn handen op de rug. Vorig jaar eindig de Kawahara in deze frapante stijl nog als vijfde bij het wereldkampi oenschap. Dit jaar bracht het hem niet eens een plaats bij de laatste zestien. Coach Coates Tijdens de strijd tussen Klaas Vriend en Collin Coates op de vijfduizend meter, werd de Australiër niet bege leid door Leen Pfrommer. die Cóates er normaal „bijdoet". maar door Kees Verkerk, de trainer van het Zweedse team. Pfrommer moest zich natuurlijk op de Nederlander richten. Op de tien kilometer was het weer wel Pfrommer, die Coates coachte. DORTMUND Geheel over eenkomstig de verwachtingen heeft West-Duitsland zich za terdagmiddag geplaatst bij de laatste acht van het toernooi om het Europees kampioen schap voor landenteams. In de laatste van alle 96 kwalificatie wedstrijden werd in Dortmund het zwakke Malta opgerold. Na negentig minuten eenrich tingsverkeer won de titelverde diger met 8-0. Twee treffers van zowel Worm. Heynckes en Beer (een uit een straf schop) en eenlingen van Hölzenbein en Vogts zorgden daarvoor. Voor Vogts. de kleine verdediger van Mön- chengladbach. was het de eerste in terlandtreffer. Vogts speelde tegen het zwakke Malta zijn 69e wedstrijd voor de „Mannschaft" nadat Worm al in de zesde minuut voor de ope ningstreffer had gezorgd werd het voor de wereldkampioen een trai ningspartijtje. Tot genoegen overigens van het pu bliek, dat met velen was opgekomen. Hoewel de ontmoeting slechts een formaliteit was. waren de 54.000 plaatsen in het Westfalenstadion al lange tijd van tevoren verkocht. West-Duitswand speelt in de kwart finales tegen Spanje. Op 24 april in Madrid en op 22 mei in München Dan zal doelman Sepp Maieer, die zaterdag 32 werd. het wel iets druk ker krijgen Het was voor hem na het duel tegen Malta eigenlijk niet eens- nodig om zich tc douchen. EINDSTAND GROEP 3 West-Duitsland 6 3 3 0 9 14-4 Griekenland 6 2 3 17 12-9 Bulgarije 6 2 2 2 6 12-7 Malta 6 1 0 5 2 2-20 Róchling Volklingen heeft zaterdag de achterstallige thuiswedstrijd voor de achtste finales van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker te gen Arminia Bielefeld gewonnen met 1-0. Bij de rust was de stand nog 0-0. Het beslissende doelpunt in de ontmoeting tussen de tweede- divisieclubs werd in de 59e minuut gemaakt door Granitza. Er waren 2500 toeschouwers. In de kwartfinales komt Völklingen uit tegen Hertha BSC. Engeland Manchester City heeft zaterdag de League Cup gewonnen door in de finale Newcastle United met 2-1 te verslaan. De ruststand van het duel in het Wembleystadion was 1-1. Het winnende doelpunt, waardoor Manchester City zich verzekerde van deelneming aan het toernooi om de UEFA-beker. werd gemaakt door Dennis Stuart. In de eerste minuut van de tweede helft passeerde hij met een spectaculaire omhaal New- castles doelman. De verliezende fi nalist. die zes spelers miste als ge volg van de griepepidemie, was in de 35e minuut door Allan Gowling op gelijke voet gekomen. In de tiende minuut had Peter Barnes de score geopend. Pas vier minuten voor tijd in de ontmoeting met Derby County heeft Rav Kennedy de toppositie van Li verpool veilig kunnen stellen. Uit een voorzet van Steve Heighway be hoefde hij de bal maar even aan te raken om Liverpool aan het vitale punt (1-1te helpen tegen een van de grote concurrenten. Het gedrang aan de top van de Engelse competitie werd er overigens wel groter op Queen's Park Rangers kwam niet verder dan 0-0 bij het troosteloos onderaanstaande Sheffield United. Manchester United liep een punt in De ploeg had weinig moeite me». West Ham United, de tegenstander van FC Den Haag in het toernooi om de Europese beker voor bekerwin naars BELGIE Anderlecht. Club Brugge. Club Luik en Lierse hebben zich geplaatst voor de halve finales van het Belgische bekertoernooi. Anderlecht en Club Brugge hadden met hun opponenten geen moeite en kwamen via triomfen op respectievelijk Lauwe (7-1) en Ee- klo (9-2) een ronde verder. Voor Anderlecht scoorden Van Binst (3). Vanderelst (2). en Andersen (2>.Samoy doelpuntte tegen. Club Brugge had een goede generale voor het UEFA Cupduel tegen AC Milan, woensdag voor eigen publiek. Van- dereyeken was met vier treffers de produktiefste speler. Van Gooi (3). Lambert en doelman Jensen via een strafschop zorgden tenslotte voor de monsterzege van 9-2. Lierse zegevierde dank zij doelpun ten van Ceulemans en Hoekema over Waregem met 2-1. Een treffer van Posthumus werd nog afgekeurd BELOIE Kwartfinales van het toernooi om de belglsche voetbalbeker: Lauwe Anderlecht 1-7 Eeklo - Club Brugge 2-6 Club Luik Mechelcn 2—1 SPANJE Een week na de triomf op Atletico Madrid (2-1) Is FC Barcelona op nieuw in een uitwedstrijd gestrui keld. De formatie van Hennes Weis- weiler verloor in Santander van Ra cing met 1-2. Real Madrid en Atleti co Madrid wonnen respectievelijk van RCD Espanol met 1-0 en Grana da met 3-2. Barcelona heeft nu weer een achterstand van vijf punten op Real en drie op Atletico. Het kampioenschap is voor FC Bar celona. voorlopig weer ver weg Het verlies tegen Racing Santander heeft de afstand met de Madrileense grootmachten aanzienlijk vergroot en met onder andere nog een uitwed strijd tegen Real in het vooruitzicht lijkt de rol van „Barca" uitgespeeld. Zonder de geschorste Johan Nees kens en de gleblesseerde Marcial nam de thuisclub een voorsprong van 2-0. Pas dne minuten voor het einde zorgde de jonge Mir voor de tegentreffer. Johan Cruijff beperkte zich louter tot verdedigen en liet zich zelden in de voorste linies zien. RCD Espanol. de andere Barcelone- se ploeg, slaagde er voor eigen pu bliek niet in Real Madrid naar ver lies te leiden. Ook een puntenverde ling zat er niet in. want na de treffer van Roberto Martinez, drie minuten voor het einde, kon RCD Espanol niet meer terugslaan. De 56.000 toe schouwers op het volgepakte „Sar- ria" zagen een gehandicapt Real, dat Netzer en Amancio miste. Voor RCD Espanol betekende het de eerste ne derlaag op eigen terrein. Voor Real was het een goede generale repetitie voor het Europa Cuptreffen met Bo- russla Mönchengladbach. woensdag in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor lands kampioenen Atletico Madrid had in eigen stadion opvallend veel moeite met midden moter Granada. De Madrileense for matie won uiteindelijk met 3-2. SPANJE Santander FC Barcelona 2--I RCD Espanol Real Madrid 0—1 Hercules Salamanca 1—0 Real 3ociedad Real Zaragoza 1—1 Oviedo - Athletic de Bilbao 4 -I Real Betix Elche2—0 Atletico Madrid Granada 3—0 Stand 1 Real Madrid 24-33. 2 AtleUco Madrid 24-34. 3. Barcelona 24—30. 4 Hercules 24-28 ENGELSE LEAGl'E Birmingham City Norwich City 1 1 Burnley Aston Villa 2-2. Coventry City-Lrcdx United 0—1. Derby County.Liverpool 1-1 Evcrlon Wolverhampton Wanderers 3—0. Manchester United-West Ham United 4—0. Middlesbrough- Aisenal 0—1 Sheffield United Queen's Park Rangers 0—0. Tottenham Hotspur-Leicester Ci ty 1—1. SCHOTSE LEAGUE Aberdeen-Si Johnstone 3—0; Celtic Hibernian I 0. Dundee United Dundee I —0, Hearts-Ayr United l o Mothcrwcil-Rannvn 0—1 ITALIr. Juvenilis US Cagnan 1—0 Sampdoria AC '«ten» O—I AS Ron™ Como 2—1 Perugia - Ftorentlna 2—I AC Bologna Lazto Roma 1—0 Ascoli AC Milan 0—1 International Milan AC Torino 1—0 8SC Napoli Holla* Verona O-I I Juventus 19-32. 2 AC Torino 16-74 I RAKKRIJK Franse voetb.dbekcr Nice - Bordeaux 1-0 Aiixme Marseille 0 0 Lens Paris ST Germain 03 Vnlenciennes Numei 3—0 ST Die Reims 0—3

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9