Mattheus Cerfontaine; de musicus van Winschoten Er is er een jarig Problemen met badkleding Uw probleem ook het onze Voorspelling over energiecrisis niet uitgekomen „Een leven met muziek, daar zit muziek in' MAANDAG 1 MAART 1976 TROUW/KWARTET door Fred Lammers WINSCHOTEN Zijn familie noemt hem 'oom Mattheus', goede vrienden zeggen kortweg Mat te gen hem en in Winschoten is de nu 92-jarige organist van de Gro te Kerk op de Markt 'meneer Cer fontaine' of 'de kleine man', een bijnaam die hij dankt aan zijn korte gestalte. Hij woont in een huisje aan de Nicolaas Beetsstraat in een nieuwbouwwijk van Winschoten. Het bordje bij de deur laat over de wijze waarop hij aan de kost komt weinig te raden over: 'M. J. Cerfontaine Muziekleraar' staat daarop in strakke letters te lezen. 'Zes jaar geleden had ik nog ruim veertig piano- en orgelleerlingen uit Winschoten en wijde omgeving. Nu heb ik er nog vijf. Op mijn leeftijd moet je, ook al voel je je nog goed, je verstand gebruiken. Daai'om heb ik dat lesgeven bewust flink afge remd. Maar ik ben voorlopig niet van plan er helemaal mee te stop pen.' zegt Mattheus Cerfontaine. In het register van de Nederlandse toonkunstenaars staat hij te boek als muziekpedagoog, componist, di rigent en kerkmusicus. Hoewel som mige van deze activiteiten op een la ger pitje zijn gezet, oefent 'oom Mattheus' ze nog allemaal uit. 'Volgend jaar hoop ik een halve eeuw organist te zijn bij de her vormde gemeente. Elke zondag be speel ik daar nog het orgel. Om half tien ben ik altijd present. Het enige verschil met vroeger is dat ik toen lopend of op de fiets naar de kerk ging, nu komt de koster me halen, want het is te voet een dik half uur hier vandaan. Dat werd een beetje bezwaarlijk, maar zo is het prach tig geregeld. Ik houd er niet van op hot laatste nippertje te komen. Ik wil rustig kunnen controleren of al- les met mijn orgel in orde is en mijn muziek klaarleggen.' De heer Cerfontaine voegt er trots aan toe dat hij als het moet nog zonder bril op de muziek van de lie deren. die de dominee hem elke vrij dag opgeeft, ten gehore kan bren gen. 'Het is erg fijn dat orgelspelen in de kerk. al ben ik er nog steeds niet aan gewend dat mijn vrouw niet meer zit te luisteren. Zij is der tien jaar geleden overleden. Als ik iets verkeerd deed, er niet helemaal bij was. hoorde zij dat meteen en gaf me dan thuis haar commentaar.' In Winschoten is men erg tevreden over de oude organist. 'De mensen vragen me vaak: je gaat er toch nog een poosje mee door? Nou. aan mij zal het niet liggen. Als ik ge zond blijf, hoop ik als ik honderd ben nog achter het kerkorgel te zit ten,' zegt Mattheus vol vuur. Speciale voorkeuren voor liederen heeft hij niet. 'Wat muziek betreft ben ik erg op Mozart en ook op Beethoven. Mozart kan iedereen be grijpen. Bach ligt me niet zo erg. Hij is zo zwaar en daar houd ik niet van. Een mens moet niet zd zwaar tillend zijn. Dat is nergens voor no dig.' Geen opvolger ten upvuigei n^fii Mattheus met. 'Daar maak ik me ook niet druk Mozart en Beethoven hebben zijn voorkeur koor 'Zang en Vriendschap' en het Winschoter Mannenkoor heb ik ook jarenlang geleid. Dat waren mooie tijden. Maar dat korps in Beerta mag er ook zijn.' Als ik vraag of Mattheus er de wind onder heeft zegt hij: 'Ik ben wel streng. Mijn oren zijn nog heel goed. Ik hoor het meteen als er iets mis gaat en ie mand een valse noot speelt. Daar zeg ik direct wat van. Dat moet, anders bereik je nooit goede resul taten en gaat de hele boel de mist in. Ik ben lastig, maar ik blijf kalm hoor als een echte Grunninger.' En dan componeert 'meneer Cerfon taine' nog. 'In de loop der jaren heb ik tientallen marsen, ouvertures en liederen op muziek gezet. Veel er van is uitgegeven en wordt nog re gelmatig gespeeld. Dat merk ik aan de afrekeningen die ik van de Buma krijg. Een van de werkjes waar ik de meeste voldoening van heb is het wiegeliedje dat ik schreef voor driestemmig dameskoor.' Mattheus Cerfontaine loopt naar de aangrenzende kamer, waar een huis orgel, een piano, een groot bureau, een kastje met muziekboeken en een tafel beladen met vellen muziek en brieven nauwelijks ruimte overlaten om te lopen. Zich op het krukje ach ter de piano zettend speelt de mu sicus zijn wiegeliedje: droom kindje droom, dat vreugde komt na droe fenis, dat 's levensleed geleden is en dat mensen steeds verdraagzaam zijn'. Mattheus is er helemaal in. Vanuit de portretlijst boven de pia no ziet Beethoven op hem neer. Bo ven het huisorgel hangt een grote foto van het orgel in de Utrechtse Domkerk. 'Dat is een prachtig in strument. Ik heb het nooit bespeeld Daar heb ik ook nooit over gedacht Ik ben gauw tevreden.' aldus Mat theus. over. Wel vind ik het jammer dat mijn zoon geen orgel speelt. Hij heeft een functie bij de provinciale waterleiding in Haarlem. Voor or gelspelen voelt hij niets. Hij heeft meer verstand van orgels uit elkaar halen.' In de halve eeuw dat hij organist is heeft de heer Cerfontaine vijf pre dikanten meegemaakt. Winschoten is een gemeente waar men nogal honkvast is. 'Mijn voorganger op het orgel heeft het hier ook lang uitgehouden, maar geen vijftig jaar. Dat was W. P. Cornelissen. Hij heeft me ook mijn eerste orgellessen gegeven. Op de duur werd hij zo'n beetje mijn baas. Hij was behalve organist ook orgel- en pianostemmer, iets dat ik later ook veel heb gedaan. Ik weet nog goed dat hij me naar Vlagtwedde stuurde om daar een piano te stem men. Dat was dertig kilometer op de fiets. Die klant betaalde daar voor een rijksdaalder. Ik kreeg er een klein percentage van als zak centje. Zo ging dat vroeger en ik was er tevreden mee.' Schutterij Mattheus Johannes Cerfontaine groeide op met. muziek. 'Vader was lid van de schutterij. Hij maakte deel uit van het muziekkorps dat de schutters bij hun oefeningen op het Zuiderveen. buiten Winschoten moest begeleiden'. Vader speelde klarinet. Ik mocht al jong met hem mee en kreeg ook een muziekinstrument in de hand geduwd: de picolo. Vader heeft dat zelf musiceren erg aange moedigd. Hij gaf we vioolles. Toen ik acht jaar was speelde ik al heel aardig viool. Dat was ook een hobby van mijn onderwijzer, mees ter Buitenhof. Hij zei wel eens tegen me: Neem jij morgen je viool maar mee jong. dan gaan we samen voor de klas spelen. En zo gebeurde het ook. Wat was ik daar trots op.' Mattheus Cerfontaines grootvader was een Fransman. 'In Frankrijk, zo heb ik een poos geleden gehoord, is een plaats die zo heet. Zelf ben ik er nooit geweest. Ik weet ook niet waar het precies ligt, maar ie mand heeft me daarvandaan een prentbriefkaart gestuurd, waar ik erg zuinig op ben. Daarom schrijf ik mijn naam ook met een e, net als mijn vader deed. al zijn er wel fa milieleden die zich Cerfontain noe men.' Fanfare Elke donderdagavond gaat Mat theus Cerfontaine naar Beerta, waar hij dirigent is van de plaatse lijke fanfare, die twintig leden telt. 'Dat ben ik sinds een paar jaar. Het fanfarekorps kreeg met een tekort aan leden te kampen. Op een dag kwam de dirigent naar mij om te vragen of ik die taak van hem wilde overnemen. Hij wilde het fanfare korps gaan versterken door er bu gel te gaan spelen. Dat heb ik aan genomen. Het is niet voor het eerst dat ik dirigeer. Ik ben ruim dertig jaar dirigent geweest van het Win schoter Harmonie Orkest. We speel den in de ere-afdeling. Het dames- door Mink van Rijsdijk 'NVat wil je drinken?' vroeg de man aan zijn vrouw. Dat bleek sherry te zijn. Aan het kind dat hel echtpaar bij zich had werd niets gevraagd en zo bestelde de man bij de ober een sherry, een jonge en-een jus d'orangc. Het meisje pruttelde: 'Altijd jus d'orangc.' De vader rechtte zijn rug en sprak enkele opvoedkundige volzinnen uit. Een bestraf fende blik van de moeder onderstreepte de berisping. De ober, kennelijk met het lot van het kind bewogen, deelde beleefd mee dat er ook appel- en druivensap was. Na een kleine ouderlijke discussie mocht er voor het meisje druivensap genoteerd worden. Toen zei het kind tegen de ober: Tk ben jarig vandaag. Ik ben al zeven.' Ze kreeg een hand en een hartelijke gelukwens. De jarige keek de kellncr. die de drankjes ging halen na en gaf te kennen dat ze hem een aardige man vond. 'Jazeker,' beaamde dc moeder, 'maar je mag met een ober niet praten, dat hoort niet.' 'Waarom niet?' Hel antwoord kwam hierop neer dat een ober een ober is en dat er zodoende niet met hem gebabbeld diende te worden. Het was duidelijk dat het meisje niet helemaal begreep welke voor haar vreemde etiquette hier gehanteerd werd, maar omdat ze kind van erg beschaafde ouders was had ze geleerd verder te moeten zwijgen. Ze kreeg het wel wat moeilijk toen het sap gebracht werd. Dc ober zei:' 'Kijk, ik heb een wijnglas voor je meegebracht, dan lijkt het allemaal net echt hè?' Het kind bloosde en knikte verlegen. Er werd gegeten, keurig met mes en vork en men praatte niet met volle mond. De ouders bestelden witte wijn. maar onder het motto dat nog meer druivensap buikpijn zou veroorzaken, kreeg de jarige zelf niets. De vader en moeder converseerden over een nieuw aan te schaffen auto en het kleine feest varken leek er niet bij te horen. Wellicht was dit uit eten gaan bedoeld om dc verjaardag te vieren, maar van enige feestelijkheid was geen sprake. Zeven jaar, lang zal ze leven, hap-slik, een praatje met een vriendelijke ober is taboe en een vierdeurs- auto is toch wel veel comfortabeler dan een twcc- dcurs. Vruchtensla toe. nee - geen ijs. dat was veel te koud en ze had toch al zo'n plas in haar maag van dat sap. Een pannckock? Hoe verzon ze zoiets? Daar was geen kijk op, veel te zwaar als dessert. De ober, die maar een ober was, bleek iets meer van een jarig kind te snappen dan dc ouders. Hij zette het toetje neer en commandeerde dat ze haar ogen dicht moest doen. Snel prikte hij zeven vlaggetjes tussen de vruchten. Op het moment dat ze weer kijken mocht gebeurde het wonder. Ze werd zomaar ineens een jarig kind. Toen echter uit dc zak van het zwarte oberpak ook nog vier miniatuurflcsjcs gegoocheld werden, was ze compleet beduusd. Tegen zoveel verrassingen was ze niet bestand. Haar keurige opvoeding wankelde. Spontaan klonk het: 'Wat hartstikke 'Yvonne,' interrumpeerde waarschuwend de vader. Onmiddellijk liep ze weer in dc pas en bedankte met een beleefd stemmetje. De ouders waren onder tussen aan de voordelen van een automatische ver snellingsbak toe en zagen niet dat hun Yvonne niet at, alleen maar keek alsof ze Olympisch goud in de wacht had gesleept. Tk vind zilvergrijs wel erg chic.' meende de vrouw, 'maar is dat eigenlijk wel een verkeersveilige kleur? Met een beetje somber weer zie je zo'n auto nau welijks, vrees ik. Yvonne, zit niet zo te teuten en eet je dessert op.' In een plotselinge impuls van enorme moed riep het meisje dc langslopende ober, deed haar armen over elkaar en zong, tot opperste verbazing van de ouders: 'Er is er een jarig, hoera, hoera, dat kun je wel zien. dat ben ik.' Toen at ze zoet haar toetje op. door Annemarie Lücker Oude foto Componeren doet hij af en toe nog wel eens. onlangs nog een saxofoon - werkje voor een van de vrouwelijke leden van zijn fanfarekorps. 'Met hoeveel liefde ik ook les geef, diri geer en op het kerkorgel speel, ik kan toch wel zeggen dat het com poneren mij het liefste is.' Voor zichtig doet 'meneer Cerfontaine' een portefeuille open en laat mij het daarin opgeborgen bewijs van lid maatschap van het genootschap van Nederlandse componisten zien. 'Daar ben ik erg wijs mee. Ik heb het tien jaar geleden gekregen,' licht Mattheus toe en hij slaat dc porte feuille, waarin behalve die lidmaat schapskaart een ander kostbaar be zit: een oude. bruin geworden foto van zijn overleden vrouw. zit. weer dicht. De 'kleine man' van Winschoten is omgeven door herinneringen. Aan de muur hangen de oorkonde van zijn benoeming tot erevoorzitter van het Winschoter Mannenkoor en het document dat hij drie jaar ge leden ontving toen de gemeente Win schoten hem de erepenning verleen de voor hetgeen hij 'gedurende een lange reeks van jaren in velerlei vorm op uitzonderlijke wijze heeft verricht ten behoeve van de beoefe ning van muziek en zang'. Alles draait in het leven van Mat theus Cerfontaine nog steeds om de muziek, want, zoals hij het zelf zegt 'een leven met muziek daar zit mu ziek in'. Veel mensen zijn in gedachten alweer bezig met de zomervakan tie, sommigen hebben alles al geregeld en besproken, anderen weten het nog niet. Vakantie wordt meestal geassocieerd met zon, zee en zwemmen. Een grote groep vrouwen met ongetwijfeld dezelfde verlangens kampt met het probleem dat zij zich niet in badkledij durven te vertonen. Ontsierende lidtekens van een borst- amputatie of een lichamelijke handi cap maakt hen onzeker. Gelukkig is de begeleiding in ziekenhuizen van dergelijke patiënten steeds beter aan het worden. In veel ziekenhuizen is tegenwoordig een staf van maat schappelijk werkers en psychologen aanwezig, die zich inzet om patiënten geestelijk voor te bereiden op terug keer in het dagelijkse leven. In Am sterdam zijn vrijwilligsters aan het werk die eenzelfde operatie hebben ondergaan en de aanverwante pro- bleemen hebben verwerkt. Door hun ervaring kunnen zij nieuwe patiënten op weg helpen. Het is lang niet overal zover en er wordt nog maar al te vaak verwezen naar de Bijenkorf voor aan gepaste foundations en badkleding (waarmee niets slechts is bedoeld met de Bijenkorf). De juiste badkleding is een van de belangrijkste dingen om een deel van angst en onzekerheid over het uiter lijk op te heffen. Het is toch een vrij natuurlijke zaak dat een moeder sa men met haar kinderen gaat zwem men, om maar een voorbeeld te noemen. Inzicht Mevrouw S. Meijer-Smits heeft in Amsterdam-Zuid een zaak met linge rie, foundations en badkleding. Ruim veertig jaar ervaring als corsetière, een bijna uitgestorven vak. geven haar het inzicht en de gave om vrouwen met figuurproblemen, een handicap of een borstprothese zo goed mogelijk te helpen. Twee mede werksters zijn, al meer dan tien jaar en langer, haar steun èn toeverlaat. Voor zover het enorme assortiment bustehouders, van cup A tot en met E. korsetten en korseletten geen uit komst biedt, worden veranderingen op maat gedaan. Echt maatwerk is tegenwoordig zeer kostbaar, maar mogelijk is het wel. Mevrouw Meijer adviseert vrouwen met een borstpro these liever een dun korseletje plaats van een b.h. De cups worden voorzien van een zakje, gemaakt van dun zacht materiaal, waarin de prothese in de b.h. of het badpak wordt beves tigd. Schuiven is hierdoor uitge sloten. Onder de merknaam Anita" zijn er sinds enige tijd speciaal hoog gesne den badpakken voor vrouwen met een prothese. Lidtekens blijven ver borgen en ook hier worden de prothe ses op hun plaats gehouden. Er is een variëteit in dessins en in kleur, zodat niemand in een en hetzelfde badpak herkenbaar hoeft te zijn. Mevrouw Meijer heeft voor mensen met rug problemen kleine steunkussentjes, die in badpak of korset kunnen wor den genaaid. Er zijn zelfs soepel uit ziende korseletten voor zwaarlijvige vrouwen van tweehonderd pond. Me vrouw Meijer heeft een speciaal her nia-korset ontworpen dat door Wala is uitgevoerd, ook hier kan een zoge naamd verloopkussentje worden in gezet zodat er een natuurlijk vloelen de lijn ontstaat. Mevrouw Meijer werkt het liefst op afspraak omdat haar dagen zeer be zet zijn. Het beste kan men bellen naar de Parnassusweg 208. Amster dam-Zuid. telefoon 020-714960. Vraag: Wat is het adres van de ver eniging voor tweelingen? Antwoord: In Pyttersen's Almanak van 1975 wordt het adres van de Ne derlandse vereniging van tweelingen opgegeven als: Nieuwe Maander- buurtweg 37, Ede. Het telefoonnum mer wordt niet opgegeven, zodat we niet weten, of het adres ongewijzigd is gebleven. Vraag: In 'Pleidooi voor de mono gamie' van Marnix Gijsen wordt ge schreven over dc taal of het dialect Laventijns. Waar wordt dit gespro ken? Antwoord: Het woord Laventijns is in geen enkele encyclopedie, hand. boek of dictionaire te vinden. We vermoeden, dat het een verbastering is van Levantijns. Levantijnse talen zijn alle talen van het Midden-Oos ten (de Oriënt, de Levant». Het kan Turks zijn. zelfs Grieks, een van dc Syrische talen. enz. U kunt het vragen aan Marnix Gijsen zelf. Meeus Square 22B. Brussel. Mis schien vindt hij het wel leuk. reac ties te krijgen van lezers. Vraag: Is het mogelijk een op lin nen geschilderd doek te reinigen met het vocht van een rauwe aard appel? Antwoord: U snijdt een rauwe aard appel door en bewerkt daarmee een klein deel van het schilderij. Vervol gens snijdt u het plakje eraf en zo gaat u door tot de hele aardappel op is. Het is een ongevaarlijk middel en is erg efficiënt. Wij kunnen niet beoordelen, hoe de staat, is, waarin het schilderij zich bevindt. Mogelijk zijn er na de rei niging meer bewerkingen nodig, maar restauratie en taxatie van schilderijen is het werk van vaklie den. Vraag: Omdat ik een scriptie mot. maken over het fregat 'De Een- ik gegevens kan vinden. Antwoord: Het is geheel tegen on ze gewoonte in. mede te werken aan scripties, prijsvragen, enz. Maar het onderwerp is interessant en zal ook onze lezers boeien. In het boek 'Delft, vroeger en nu' van A. L. Broer, uitgave Fibula-Van Dishoeck. Bussum 1969. staat dat de Delftenaar Kornelis Matelieff de Jonge in 1605 met 13 schepen, waar onder de 'Eendracht', het admiraal schip uit Delft, naar Indië stevende en de Portugese vloot bij Malakka versloeg. In 'Michiel de Ruyter. de stuurman van de Groene Leeuw' van II. A. Lunshof staat dat de 'Eendracht' het gebalsemde lijk van de Ruyter na de slag bij Palermo in 1676 naar Am sterdam vervoerde. Natuurlijk kun je in een ander boek over De Ruy ter eens zoeken of er meer gegevens zijn over dit schip, waarop De Ruy ter heeft gevaren. Meer informaties over fregatten en andere oorlogschepen kun je vinden in 'De oorlogsvloot in de zeventien de eetnv' van F L. Dickerhoff 'Fi bula-Van Dishoeck. nr. 33. 1967». Ook hierin wordt 'De Eendracht' ge. noemd. Op dc vlakte van Schoone- veld lag dit schip ten anker met 420 koppen en 72 stukken geschut on der luitcnant-adminraal Aert Jansse van Nes. Een boek over 'De Eendracht' zelf kunnen we tot onze spijt niet noe men. maar schrijf eens aan het mi nisterie van Marine, afdeling mari ne-historie. in Den Haag. In de open. bare bibliotheek te Leeuwarden is ook te snuffelen en natuurlijk het Nederlands Historisch Scheepvaart museum. Kattenburgerstraat 1-7. Amsterdam. Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze. Postbus 537, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Vraag: In Trouw heeft een artikel gestaan over de situatie, die in een gezin ontstaat, wanneer de vrouw en moeder komt te overlijden. Geadvi seerd werd. tegen dit soort rampen een verzekering te sluiten. Ik meen dat daarin ook een verzekering maatschappij genoemd werd. die te gen redelijke tarieven dit risico dekt. Antwoord: U doelt op het artikel van 27 mei 1975. Dc stichting 'Wel zijnsbevordering Weduwen en We duwnaars' (Mevrouw Boelhouwer te Heemstede is bestuurslid» is bereid raad te geven, maar verzekert niet. U kunt zich wenden tot elke goede verzekeringsagent en het voorlich tingsbureau Schadeverzekering, Groot-Hertoginnelaan 8, Den Haag. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Veel sombere voorspellingen tijdens de oliecri sis, die op 1 januari 1974 begon toen de olieprijs werd verhoogd tot het viervoudige van de prijs in september 1973, zijn niet of ten dele uitgekomen. Het toch al wankele internationale geldstelsel hield zich staande en de economische inzinking was minder diep en duurder dan was voorzien. Ook de uitverkoop van de door de menlijk overeengekomen olieprijs recessie getroffen Europese en Ame- van 11.51 dollar per barrel (159 liter), rikaanse industrie aan de rijk gewor- Irak wordt door de overige OPEC- den oliesjeiks bleef uit. Alleen de landen beschuldigd 10 procent onder ontwikkelingslanden werden armer de officiële prijs te zijn gedoken, en daarin is mede door niet of slechts gedeeltelijk nagekomen be- waardoor het kans zag als enige OPEC-land zijn olieproduktie met ruim 21 procent op te voeren. Irak op zijn beurt verwijt Koeweit, de Arabi sche Emeritaten. Gabon en Indone sië. Ecuador en Nigeria van handelt jes tegen lagere prijzen. Hoe dan ook. het olie-prijskartel is door de strijd om de gunsten van de klant op de tocht komen te staan. Vooral nu ook Iran. de hartstochte- lijkste pleiter voor hogere olieprijzen en de op één na grootste exporteur van de OPEC, onlangs zijn olieprijs tot tweemaal toe verlaagde. Op 14 februari deed het land 11 dollarcent van de officiële prijs af en eergisteren kondigde het aan de prijs van zware, zwavelhoudende olie te brengen op 11,18 dollar per barrel. Deze prijs geldt voor het consortium van olie maatschappijen (Shell. BP. Total en enkele Amerikaanse maatschappij en). dat in Iran olie wint. De prijsver laging is bedoeld om deze oliecon cerns te bewegen meer olie van Iran af te nemen. VraagZou u mij aan een adres kun. nen helpen, waar speciale maten ge maakt worden voor overhemden. Mijn zoon is namelijk 1,94 meter lang. en de mouwen en het lijf van het overhemd zijn altijd te kort. Antwoord: De stichting SPO (Pas vorm overhemden), opgericht door een aantal grote overhemdenfabri kanten. heeft gezorgd, dat de door u gevraagde overhemden te krijgen zijn bij de herenmodewinkels. De stichting geeft haar adres niet op. maar in grote steden zijn zeker winkels te vinden, die u helpen kun nen. VraagWat betekent de letter R in een cirkel op de verpakking van me dicijnen? Antwoord: Dit is een afkorting van het woord 'registered* en betekent in Angelsaksische landen dat het merk geregistreerd is en wettelijk vaststaat. Ook In andere landen wordt deze aanduiding gebruikt. Maar we kunnen er aan toevoegen dat alle medicijnen in de apotheken betrouwbaar zijn, ook al ontbreekt deze aanduiding. loften van de olielanden tot finan ciële steun geen verandering geko men. Het geïndustrialiseerde westen daarentegen werd niet horig aan het Arabische oliekapitaal. Integendeel, nu. twee jaar na het uitbarsten van de energiecrisis, is eigenlijk alles bij het oude gebleven. De bezuinigingsmaatregelen in het westen, het (weer) ln gebruik nemen van andere vormen van energie dan olie en het succesvol zoeken naar nieuwe olievoorkomens (Mexi co. Alaska. Noordzee) hebben de vraag naar olie sterk doen verminde ren. De daling van de vraag deed zich uiteraard sterk voelen in de landen die bijna alleen voor de export produ ceren: de landen, die aangesloten zijn bij de Organisatie van Olie- Exporterende Landen (OPEC). Daar bedroeg de produktie in 1975 slechts 1.342 miljoen ton. 13 procent minder dan in 1974 Het OPEC-kartel bleek niet bestand tegen de druk op de prijzen, die de verminderde vraag als gevolg had. Verschillende olielanden zijn dan ook kortingen gaan geven op de geza- ..Simpkins. geen sneeuwballen gooien

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7