Zaire en Angola verbeteren hun betrekkingen Sadat bezorgd over het contact Syrië-Jordanië Sowjet gevangenen in hongerstaking B3B3SEE5I Socialistische leiders komen naar Portugal Het circus gaat verder het weer Overwegend droog WILSON België betaalt in verhouding meeste werkloosheidsgeld Noord-Vietnam waarschuwt voor nieuwe confrontatie ,,Na dood Franco geen sprake van democratisering" Spaanse officieren voor de rechtbank 4MAANDAG 1 MAART 1976 BUITENLAND WEER TROUW/KWARTET BRAZZAVILLE (REUTER.UPI.AP) - Zaire, dat tot nu toe fel gekant was tegen de volksregering in ingola, heeft besloten de verhouding met het MPLA-bewind te verbeteren. President Moboetoe an Zaire en president Neto van Angola zijn in Kongo-Brazzaville overeengekomen hun .broederlij- ;e betrekkingen te normaliseren in het belang van beider volkeren'. President Moboetoe gaf later aan wat net .normalisering van de broederlij- te betrekkingen' wordt bedoeld. .Een gewone erkenning van de volksrepu bliek Angola zou geen goede regeling zijn', zei hij. omdat wij verder zijn gegaan dan een simpele erkenning. Ik geloof dat het doel dat beide par tijen nastreefden is bereikt'. Volgens een communique zijn bij het jesluit van de twee landen de volgen de punten overeen gekomen: De twee partijen zullen, binnen een redelijke termijn, de terugkeer rege- en van de vluchtelingen en doen hiervoor een beroep op de medewer king van het hoge commissariaat roor de vluchtelingen, een VN- orgaan» De regeringen van Angola en Saire garanderen de veiligheid van de vluchtelingen. De twee partijen verbinden zich elke nilitaire activiteit tegen de ander achterwege te laten. Angola is Zaire erkentelijk voor het weren van huur lingen. Angola bevestigt haar bereidheid tot samenwerking met zijn buurlanden op elk gebied, met name bij het ge bruik van gemeenschappelijke ver binding De twee partijen zijn tot een akkoord gekomen met betrekking tot te ne men maatregelen langs hun gemeen schappelijke grens met het doel het wederzijds vertrouwen en beider vei ligheid te verzekeren. Zaire, dat het economisch niet voor de wind gaat, is voor de uitvoer van zijn loper grotendeels afhankelijk van de Benguela-spoorlijn die dwars door Angola loopt. Waarnemers me nen dat dit één van de redenen is geweest waarom president Moboe toe tot een normalisering van de betrekkingen heeft besloten. Zam bia. dat evenzeer voor haar koperuit- voer de Benguela-lijn nodig heeft, heeft nog steeds niet tot erkenning besloten vanwege de aanwezigheid van Cubaanse militairen en Sowjet- russische adviseurs in Angola. Brazilië De Braziliaanse regering heeft als haar eerste ambassadeur in Angola benoemd de deskundige in Afrikaan se zaken. Rodolpho de Souza Dan- tas. Brazilië, waar een rechtse rege ring aan het bewind is. was één van de eerste landen die het regime van de MPLA in Angola erkenden. Hier over werd in de Braziliaanse pers zwaar kritiek geleverd op minister van buitenlandse zaken Antonio Azeredo da Silveira. Maar sommige waarnemers noemen de erkenning van de MPLA evenwel een .handige zet' doordat dit plotselinge gebaar van Brazilië de invloed van dit land in zwart Afrika aanzienlijk had doen stijgen. Ongebondenheid De Angolese eerste minister Lopo do Nascimento heeft gezegd dat zijn land een politiek va'n onafhankelijk heid en ongebondenheid zal volgen en geen bases zal toestaan aan welk land dan ook .Ik denk dat Angola één van de weinig Afrikaanse landen zal zijn dat noch een Amerikaans, noch een Sowjet-russisch bolwerk zal vormen', aldus de bewindsman in een gesprek met Le Nouvel Observa- teur. Havenfaciliteiten voor welk land dan ook zijn afhankelijk van Partijcongres praat over landbouw MOSKOU (AFP, UPI, Reuter) Ongeveer tachtig politieke gevangenen in de Sowjet-Unie zijn voor de duur van het partij congres in hongerstaking ge gaan. Het doel van hun actie is een einde te maken aan de ver volgingen van dissidenten en verbetering van hun voedsel en stopzetting van de psychiatri sche onderdrukking te bewerk stelligen. Dit is bekend gemaakt in een aan de buitenlandse pers overhandigde ver klaring die is getekend door vrienden van de betrokkenen gevangenen. On der hen bevindt zich de arts Yoeri Orlow, een vriend van de natuurkun dige Sacharow. Vandaag wordt het congres hervat. Gisteren hadden de gedelegeerden een vrije dag. Een belangrijk punt van de bespreking wordt gevormd door de perikelen in de Sowjet land bouw. Morgen zal premier Kosygin het nieuwe vijfjarenplan uiteenzet ten. Delen van dit plan zijn in de cember al bekend geworden. Afgelopen zaterdag heeft de Franse I communistische partij nog eens haar I onafhankelijkheid van de Russische partij onderstreept. Dat gebeurde toen de delegatieleider van de Franse communistische afvaardiging. Gas ton Plissonier. verklaarde dat zijn partij het pad volgde van het socialis me onder Franse kleuren. Plissonier herhaalde de Franse kri tiek op het gebrek aan vrijheden in de Sowjet-Unie door te zeggen dat het socialisme naar Franse stijl een waarborg inhoudt van alle individue le en collectieve vrijheden. Verschil len in opvatting tussen communisti sche partijen zouden een gezamen lijk optreden niet moeten verhinde ren. In zijn rede oefende Plissonier kritiek op de NAVO en de regering van de Franse president Giscard d'Estaing. Gaston Plissonier akkoorden die nog gesloten moeten worden, aldus Do Nascimento. die hiermee lijkt aan te geven dat Cuba- nenen en Russen niet bij voorbaat hoeven te rekenen op faciliteiten in Angola. Nascimento zei verder dat het moei lijk zal zijn voor ziin regering de ..nationale revolutie" te volvoeren. Gevraagd naar de naastingen in zijn land zei Nascimento dat sommige sectoren van de economie uit parti culiere handen moeten worden ge haald. Angola zal blanken in het land verwelkomen en zij zullen de zelfde plaats innemen als blanken wat betreft de rivaliserende FNLA en UNITA, waarvan de MPLA de strijd heeft gewonnen, zal onder scheid worden gemaakt tussen de leiders en gewone leden van de twee bewegingen, zo liet Nascimento weten. Waarschuwing Radio Loeanda heeft Zuid-Afrika ge waarschuwd dat het uiteindelijk „eens en voorgoed alle Zuid- Afrikaanse troepen uit zuidelijk An gola zal moeten weghalen." „Men moet er rekening mee houden dat wij in de min of meer nabije toe komst nieuwe confrontaties krijgen in het zuiden van het land om eens en voor al deZuidafrikaanse troepen weg te vagen die nog steeds zekere posities in ons land bezet houden aldus een commentator. „Wij kun nen niet toestaan dat zij een deel van ons gebied bezet houden, hoe klein dat ook moge zijn." Er zijn ongeveer vijfduizend man Zuidafrikaanse troepen in het grensgebied tussen Zuid-West Afrika en zuidelijk Ango la. Velen liggen net binnen Angola bij Calueque om het door Zuid- Afrika gefinancierde hydro- elektrische en irrigatieproject van de rivier de Cunene te beschermen. LISSABON(Reuter) Op 12 en 13 maart zal er in de Portugese stad Oporto een bijeenkomst plaats vin den van Europese socialistische voor mannen. Dit is meegedeeld door de Portugese socialistische leider Mario Soares. De leiders zullen spreken over de betrekkingen tussen Portu gal en de rest van Europa. Soares verwachtte Palme van Zwe den. Joergensen van Denemarken, Schmidt van West-Duitsland. Kreis- ky van Oostenrijk en Den Uyl uit ons land. Ook de Franse socialistische leider Mitterand. Brandt uit Wèst- Duitsland De Martino uit Italië en Gonzalez uit Spanje zullen aan de besprekingen deelnemen. Soares hoopt met de socialistische top internationale steün te krijgen voor zijn verkiezingscampagne in Portugal. De verkiezingen vinden op 25 april plaats. Het Amerikaanse verkiezingscircus gaat verder. Hier loopt president Ge rald Ford handen te schudden nadat 1178 immigranten, voor het meren deel uit Cuba. tot Amerikaan waren genaturaliseerd. Dat alles gebeurde in Miami (Florida), waar binnenkort voorverkiezingen worden gehouden, na de belangrijke primary in Massa- chussets die als eerste op de agenda op staat. Tussen het handenschud den door zei Ford dat als de democra ten in de Verenigde Staten aan de macht komen dat de macht komen dat een boel geld gaat kosten door kostbare experimenten. Ook waar schuwde hij dat onder een democra tisch bewind de overheidsinvloed in het land zal toenemen. 'U moet be slissen welke kant u onze nationale economie op wil zien gaan', hield Ford zijn publiek voor. CAIRO, (Reuter, UPI) De Egyptische president Sadat heeft gisteren zijn bezorgdheid uitgespro ken over de steeds verdergaande politieke en militaire samenwerking tussen Syrië en Jordanië. ,,Er wordt iets bekokstoofd tussen deze twee landen, dat ik niet kan begrijpen," aldus Sadat. De Egyptische president uitte zijn bezorgdheid aan het slot van een reis door een zestal landen in het Midden- Oosten. waar hij om financiële steun voor Egypte heeft aangeklopt. Sadat zei verder bezorgd te zijn over berich ten dat Syrië niet zonder meer bereid zou zijn het bestand op de hoogten van Goland te verlengen. Dit bestand loopt in mei af. Als Syrië deze hou ding inneemt en als het land dreigt het tot een oorlog te laten komen, alleen om Egypte in verlegenheid te brengen, dan is dat geheel voor reke ning van Syrië, aldus de Egyptische president. Wel voegde hij eraan toe: „Als Israël Syrië aanvalt, moet Egypte zijn ver plichtingen nakomen en de Syrische kant kiezen". Sedert het tot stand komen van een interimregeling tussen Egypte en Is raël in de Sinaï heeft Syrië herhaalde lijk kritiek uitgeoefend op de rege ring in Cairo om haar meegaande houding. Het prestige van Egypte in de Arabische wereld is sinds die tijd aanzienlijk gedaald, terwijl het aan zien van Syrië aanzienlijk verbeterd is, mede door de succesvolle bemid deling in de burgeroorlog in Libanon. Over de Syrische bemiddeling in Li banon wilde Sadat gisteren kwijt, dat Damascus zowel aan de christelijke als aan de moslem zijde wapens had geleverd. „Toen Syrië de wapenleve ranties stopzette, eindigde de oor log", aldus Sadat. Marshall-plan' Bij zijn terugkeer in Cairo heeft de Egyptische president verklaard voor honderd procent tevreden te zijn over de resultaten van zijn reis. Alle landen die Sadat bezocht heeft, heb ben onmiddellijke financiële steun toegezegd. In hoeverre het Sadat ge lukt is de geplande 4 miljard dollar bijeen te brengen is niet bekend. Wel heeft Saoedi-Arabië 300 miljoen dol lar toegezegd en de oliestaat Aboe Dhabi 150 miljoen dollar. Het tekort op de Egyptische begro ting bedraagt meer dan vijf miljard dollar. De afgelopen jaren heeft het land doorzijn confrontatie met Israël voor 40 miljard dollar verliezen gele den. De militaire uitgaven voor dit jaar bedragen 3 miljard dollar, terwijl de overheidssubsidies ter handha ving van de prijs van de eerste le vensbehoeften bijna een miljard dol lar bedragen. Op politiek terrein schijnt Sadat erin geslaagd te zijn de koningen en sjeiks met betrekking tot het conflict met Israël op één lijn te brengen. Alleen Oman en Bahrein hebben in commu niqués aangedrongen op een zo spoe dig mogelijke hervatting van de con ferentie van Genève. De andere lan den hebben zich meer op de vlakte gehouden. Ook Sadat heeft steeds aangedrongen op hervatting van de vredesconferentie in Genève. Volgens de president hebben de Ver enigde Staten nog steeds een belang rijke rol te spelen bij het bewerkstel ligen van een vredesregeling, „maar noch de Verenigde Staten noch enig ander land kunnen iets doen als de Arabieren hun verantwoordelijkhe den niet op zich nemen." Jordanië De Jordaanse premier El Rifai heeft zaterdag tegengesproken dat Jorda nië en Syrië bereid zouden zijn de staat van oorlog met Israël te beëin digen in ruil voor Israëls terugtrek king uit gedeelten van de westelijke Jordaanoever en de heuvels van Go lan. De berichten over een derglijk plan vallen samen met een bezoek dat koning Hoessein van Jordanië vorige week aan Damascus bracht. De Jordaanse premier niemde be richten van deze inhoud verzonnen, zonder enige waarheid en kennelijk in de wereld gebracht om de geza menlijk Jordaans-Syrische opmars in diskrediet te brengen. Inmiddels is de Jordaanse koning Hoessein gisteren voor een privébe- zoek van twee dagen op de Philipij- nen aangekomen. De koning werd ontvangen door president Marcos en zijn vrouw. De Philepijnen streven naar nauwere betrekkingen met de Arabische wereld. Dit wordt in ver band gebracht met de voortdurende strijd tussen Phileppijnse legereen heden en Islamitische rebellen. Ko ning Hoessein heeft verder bezoeken op het programma staan aan Austra lië, Japan. Mexico en de Verenigde Staten. Libanese en Palestijnse troepen heb ben hun patrouilles in Libanon geïn tensiveerd in een poging een einde te Den Haag Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft meegedeeld pas over enige tijd een afgewogen oordeel te kunnen geven over de rede van de Russische partijleider Brezn- jew op het congres. De rede wordt in Den Haag nu aandachtig bestudeerd. Daarnaast zal voor een oordeel over deze toespraak ook contact worden opgenomen met de bondgenoten in het kader van de Europese politieke samenwerking en binnen de NAVO. Minister Van der Stoel signaleerde al wel echter passages in de rede over voortgang van de ideologische strijd. Dit geluid had de minister eerder deze maand bij zijn bezoek aan Hon garije ook al bespeurd. Evenals bij die gelegenheid wil de minister stel len dat de ideologische strijd nooit geheel tot het academische terrein beperkt kan worden. Van der Stoel zou het betreuren wanneer deze ideo logische strijd zijn weerslag zou vin den in de verhoudingen tussen de Europese staten, ook als dit indirect buiten Europa het geval zou zijn. Van onze weerkundige medewerker Na een weekeinde met uitblinkende schaatszaterdag in Heerenveen en te genvallende sombere zondag voor al in de kustgebieden blijft het vandaag op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden in het binnenland. De middagtemperatu- ren komen daar nog boven 10 graden. Het hogedrukgebied over Zuid- Europa blijkt over een lange adem te beschikken. Eind februari/begin maart is trouwens bij traditie de tijd waarin een hogedruktoestand stevig kan wortelen. Ook strenge winters, laatstelijk nog die van 1963, hebben soms zo een zonnige en zachte uitlo per. Wij herinneren ons nog als de dag van gisteren het voorjaarsachti ge weertype waarbij men eind febru ari op de schaats van Urk naar En khuizen v.v. kon oversteken. Een depressie van 980 millibaar ver plaatst zich momenteel ten noorden van Schotland, in de richting van Noorwegen. Een bijbehorend kouf ront zal ons land inmiddels wel al gepasseerd zijn of net op het punt staan te doen. Daarna ruimt de wind naar west tot noordwest en de ko mende dagen staan er vooral in het binnenland lagere temperaturen op het programma. Ook de nachten wor den kouder zodra een Atlantische rug van hoge druk naar het oosten onderweg in onze omgeving in vloed heeft gekregen. Dit betekent ook dat het de komende dagen over wegend droog zal zijn. Gistermiddag is het in het zuidoosten van het land nog 14 tot 15 graden geworden. Keu len 16. Salzburg 17 en Ljubljana in Joegeslavië 18 graden. De afgelopen winter is bepaald niet slecht geweest. Het aantal dagen met sneeuw en ijs op de wegen is zeer beperkt gebleven. Bovendien werden kinderen in de gelegenheid gesteld voor het eerst natuurijs te aanschou wen en konden ouderen voor het AMSTERDAM uw. U'W. I>K Hll.T ych. Ii.-W, PEK).EN «eh N A EKi.l'K ï,-I, b. w KINIMH iVKN In hl U w HKN HEI .DER .ui*.! H'DA.M .niUw TWENTE /\v U-w. VI.ISSINdKN XW. bcw /D MMHt'KC; l:i-ht bcw ABERDEEN ln-lH IH W A l HENK unln-w |!\H( H.'iNA iiiiIm'W IIKHMJN Uiil U-W III lUDKAPX niiln v. IIHISNE1. ki-Ii Uw KI(\NKK1T<T t'iiU-w i ,i Ni VK IIHU-W II KI.SI Mil niutriwii l\r. Mil eerst na jaren weer eens op de buiten wateren schaatsen. De gemiddelde temperatuur in de meteorologische winter van 1 december t/m 29 februa ri was op ons station 1.2 graden Celsi us boven normaal. Het seizoen viel overigens duidelijk minder zacht uit dan dat van 1974- '75. afwijking toen; bijna ^-2/ graad. Wij durfden ook het totale aantal vorstdagen met minimumteperatuur onder nul. te weten 33 tegen normaal 45. Ijsdagen met maximumtempera tuur onder nul: 10 tegen normaal 14. De kwikdraad schommelde tussen —12'/, (29 januari» en 127»')n februa ri). De gemiddelde etmaaltemperatu- ren van december, januari en februa ri waren resp. 4. 3 en 2.9 graad Celsi us. De temperatuur is dus steeds meer afgetakeld. Op 18 november 1975 beleefde Neder land een gekleurde maansverduiste ring. Het maanlicht bleef echter on gewoon helder. In het blad Zenith las ik, dat het verband hield met het zonnevlekkenminimum. Vóór een mi nimum hebben deze gemiddeld een kleine breedte op de zon. waardoor een meer gerichte deeltjesstroom de maan treft. Daardoor wordt de maan- bodem „geactiveerd", zodat dan tij dens een verduistering de maanbo- dem als het ware licht gaat uit zenden. HOOGWATER dlnsdae 2 maari 1976 Vlissin- R«>n. 2 46—15 08. harinevlieislulzen. 3 09—15 21. rotierdam. 4 46—17 20. schevenin*cn 4 10—16 20. ijmuidrn. 4 43—16 53. den helder 8 23-20 49 nariincen 10 57-23.06. dellUijl. 10 37- 13 09 I.' KMIWi l.i iNPK.N l.l'XKMIU'IWS MADRID M.M.ACA M Al. Ml'NCIIKN M< 'K »SI.M STOCK IK II Al b,w WEN KM «nbi'vv /.I 'R If(1,1 «iilii-n CASAIU.A.M A /w' 1STANIH »KI. I.\N l'AI.MAS UIIIM-W NKWVORK ,w Uw TKI.AVtV I- TUNIS ..„I-A maken aan voortdurende plinderin- gen cn diefatallen. De wapenstil standscommissie. bestaande uit Li- banezen, Palestijnen en Syriers heeft ermee ingestemd dat plaatse lijke politieeenheden door Libanees- Palestijnse eenheden uit Tripolie en Beiroet vervangen worden. Vorderen Israël heeft gisteren plannen aange kondigd voor de vordering van land dat eigendom is van Arabieren ten gunste van Joodse nederzettingen. De regering heeft in een communi qué meegedeeld dat ze de financiële regeing van de onteigening heeft goedgekeurd. Arabische leiders heb ben onmiddellijk hun afkeuring over het project uitgesproken omdat het zou leiden tot een judaïsering van Galilea. Volgesn de minister van huisvesting Abraham Offer zullen ruime com pensaties voor de onteigende gebie den aangeboden worden. Over de hoogte van de bedragen sprak hij echter niet. Wel verklaarde hij dat het gebied nodig was voor de bouw van huizen voor Joden en Arabieren. Een woordvoerder van de Arabische gemeenschappen in Galilea noemde het voornemen van de Israëlische regering een schending van de rech ten van de Arabische minderheid in Israël. Volgens politieke kringen zijn de plannen ingegeven door het feit dat in Galilea het aantal Arabieren het aantal Joden nog steeds over treft. (Advertentie} c Stijl Zuivere, soepel vallende wol. Melanges. gestoeld op iwcc eeuwen ervaring. Wilson Glenny kostuums bcwij/cn de lijdelooshcid van kwaliteit cn Mijl. In een Europese snii '76. cksklusicf bij hcrcnklcdingspccialislcn Van een verslaggever DEN HAAG - In Nederland was het totaal van de werkloosheidsuitkerin gen. gerekend in percentage van het bruto nationaal produkt. vorig jaar bijna het hoogste van alle in de Euro pese Gemeenschap Het bedroeg na melijk 1.6 procent, tegen België 1.7. Dit heeft de Europese Commissie meegedeeld, in antwoord op vragen van het Belgisch lid van het Europe se Parlement. Lucien Martens (chr.dem.) In Duitsland was dat 0.9 procent, in Engeland 1 procent en in Frankrijk 0.6 procent HONG KONG (Reuter, UPI, AP) Noord-Vietnam heeft ge waarschuwd voor een nieuwe confrontatie in Zuidoost-Azië tussen communistische landen en „reactionaire krachten" die worden gesteund door de Ver enigde Staten. Het officiële dagblad Nhan Dan schrijft dat de toestand in Zuidoost- Azië fundamenteel is veranderd door de communistische overwinning in Zuid-Vietnam. Cambodja en Laos. Daardoor vindt een nieuwe strijd plaats tussen de volkeren van die landen aan de ene kant en het Ameri kaanse imperialisme en andere reac tionaire krachten aan de andere kant, aldus de krant. Waarnemers twijfelen er niet aan dat met de ande re reactionaire krachten de niet- communistische landen in dit deel van de wereld worden bedoeld. Nhan Dan zei dat de tijd rijp is voor een strijd van de volkeren van Zuid oost-Azië. De krant noemde dat in lijn met de ontwikkeling van de ge schiedenis en „niemand kan die stoppen". Na ASEAN Het commentaar van Nhan Dan volgt op de zitting van de Associatie van Zuidoostaziatische landen <ASE- ANt. begin vorig week op het eiland Bali. De ASEAN is een verband van niet-communistische landen waar van Indonesië. Maleisië, de Filippij nen. Singapore en Thailand deel uit maken. Staatshoofden en regerings leiders besloten op Bali tot nauwere onderlinge samenwerking op met na me economisch gebied, spraken af dat de ASEAN geen militair blok moet worden en uitten de hoop op vriendschap met de communistische buurlanden. Aan de vooravond van de bijeen komst van ASEAN publiceerde de Noordvietnamese legerkant een com mentaar waarin de topconferentie werd omschreven als onderdeel van het Amerikaanse plan voor „inter ventie en agressie in Zuidoost-Azië. Aanval Radio Pnjom Penh heeft melding ge maakt van een aanval van Ameri kaanse vliegtuigen op de Cambod jaanse stad Siem Reap, waarbij vijf tien mensen zouden zijn gedood en veertig gewond. De toestellen zouden na de actie naar Thailand zijn terug gekeerd. Aanvankelijk werd gemeld dat het ging om toestellen van het type F—3. maar waarschijnlijk is dat een misverstand door het gebruik van Romeinse tekens en worden F—11 jagers bedoeld. De VS hebben de beschuldiging omschreven als „belachelijk". De Thaise eerste mi nister Koekrit Pramoj zei dat de af gelopen dagen geen Amerikaanse vliegtuigen in Thailand zijn geland. UTRECHT „De dood van Franco heeft geen veranderingen van bete kenis tot gevolg gehad voor Spanje. Het feit. dat er als liberaal bestem pelde ministers in het Spaanse kabi net zitten, betekent geen wezenlijke verandering in de situatie. De mili taire dictatuur van Franco is overge nomen door de militaire dictatuui van de monarchie". Aldus Pablo Catellano. secretaris van de in Spanje illegale vakcentrale UGT, die momenteel in Nederland is om de in ons land wonende leden van de organisatie te informeren over de huidige toestand in Spanje. Castellano, die zaterdag een pers conferentie gaf in Utrecht, is tevens bezig met de voorbereiding van een congres van de UGT. dat over onge veer een maand wordt gehouden in Spanje of. als dat niet mogelijk is. in Brussel. De verklaringen van de vakbonden staan in schril contrast tot de uitla tingen. dïe de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Areilza. vorige week deed tijdens zijn rondreis langs een aantal landen in West-Europa, aldus Catellano. „Terwijl deze minis ter mooie reisjes maakt, worden sta kingen. demonstraties en bijeen komsten in Spanje nog steeds verbo den. In Europa bestaat tegenwoor dig de neiging om Spanje een zekere marge van vertrouwen te geven. Mis schien omdat men een soortgelijke situatie als in Portugal wil voorko men. Wij zijn ernstig bezorgd over deze veranderende houding: zelfs de kleinste marge van vertrouwen, dat de Spaanse regering wordt gegeven, belemmert ons in de strijd voor ver anderingen in het Spaanse bestel". MADRID (AP) Negen officieren van het Spaanse leger zullen wegens opruiing voor een rechtbank ge bracht worden. De negen officieren zijn lid van de ondergrondse demo cratische militaire unie. Deze bewe ging streeft ernaar, zo hebben woordvoerders aan buitenlandse verslaggevers meegedeeld, rechtse Spaanse generaals te dwarsbomen in hun pogingen de democratie in Spanje tegen te houden Een woordvoerder van de dissidente officieren heeft verklaard dat. wan neer de negen zullen worden veroor deeld. er binnen de strijdkrachten opnieuw onenigheid zal ontstaan. Deze onenigheid zou zich vooral ook tegen de regering richten. Familiele den van de negen hebben meege deeld dat een veroordeling zo goed als zeker is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5