Korte tournee door Münchener Kammerorchester Radio- en televisieprogramma's I In de keuken I A van Berend 1 DOLLY VAN ARNHEM W (22.15- TC Nieuwe concerten van Loevendie en Van Beurden Kees Bakels verving Kersjes Vanavond Verdachten van steekpartij gepakt dos zet de kaas nit bet vuistje maar klaar! Even puzzelen MAANDAG 1 MAAHT 1976 3INNENLAND RADIO EN TV TROUW/KWARTET 4|d G>rnavol Voor enkele aagen oesiaai net Nederlandse volk uit slechts twee groepen de niet- en de wel-carnavalvlerders Woensdag vallen wij weer uiteen in de honderd scherven. die we met oecumene progressief akkoord en CDA enigsziens proberen te lijmen tot iets grotere eenheden. De zondagavond-uitzending van de KRO onderstreepte nog eens waar de rooms en reformatorische delen van het CDA elkaar nooit zullen begrijpen, namelijk in het beleven van de leut. Ik zie Kruisinga en Aantjes nog niets als Pintenwippers. Het NOS-programma liep zondag maar liefst tien minuten uit De aanleiding was begrijpelijk, want men wilde de huldiging van Piet Kleine als wereldkampioen schaatsen rechtstreeks laten zien. Maar inkorting van Studio Sport zou correcter zijn geweest tegenover kijkers die op het eerste net zaten en dus niet. van de veranderde uitzendtijden op de hoogte waren. Ik vind dat au ongerief al te gemakkelijk over het hoofd wordt gezien Wat de reportages van de schaatskampioenschappen betreft, verdienen niet alleen de cameramensen een pluim voor het dikwijls fraaie beeldwerk, maar ook het commentaarteam Fred Facké en Ard Schenk voor de informatie en het opvullen van de pauzes. Het lag voor de hand. dat Ot en Sien wegens schrikkeldag stuivertje zouden wisselen. Dat het zo weinig spiritueel zou gebeuren, had ik echter niet verwacht. Alle afgereden grapjes over het traditionele rollenspel van man en vrouw waren domweg omgedraaid. Nergens was een geeslge variant te bekennen Dubbel droevig, dat het vrouwen wa ren. die deze goedkope tirade had den bedacht Een stukje herken baarheid. zei de omroeper Informeel, het door W. L. Brugsma altijd handig gedirigeerde discussie programma van de NOS. was op nieuw gewijd aan de economische situatie. Hoe meer mensen daarover praten, hoe moeilijker het wordt om het allemaal te begrijpen. Iedereen redeneert in zijn eigen straatje en daar verandert tijdens het gesprek weinig aan. De zaterdagavond is nog altijd dé familieavond bij uitstek. Avroen KRO waren dat deze keer vergeten, anders hadden ze wel een andere film gekozen dan resp. De Zwarte Orpheus en Charlie Bubbels. Een en al misere droop van het scherm. Met verbazing heb ik in Brandpunt gekeken naar de mensen, die zich bij het verwerven van een eigen huis zoveel knollen voor citroenen heb ben laten verkopen. Een enorme las tenverzwaring was daarvan het gevolg. Staatssecretaris Van Dam liet het woord ..dom" iets te gemakkelijk vallen. Hij weet de weg. en die is veel mensen nu eenmaal onbekend. Wie wist bijvoorbeeld dat zijn departe ment zoveel aardige brochures uit geeft? En wie dat een betrouwbaar makelaar hem van veel nut kan zijn? Albert Mol was zaterdag in twee pro gramma's op het scherm: bij de Avro in De Trom van Pandoera. voor de KARELTJE KNETTER NCRV samengesteld door Catharine Keyl en Klaas Rusticus. Daarin werd een vergelijkend beeld gegeven van het leven in een internaat, vroe ger en nu. Albert Mol's openhartige verhaal over zijn jeugdjaren paste daarin uitstekend. TON HYDRA STADSKANAAL In Stadskanaal kunnen een aantal huurders van wo ningen van de gemeentelijke wo- ningbouwstichting binnekort een bedrag van tussen de 900 en 1100 terug ontvangen wegens teveel be taalde huur. De huurders van de woningen hebben omdat de ministe riële bijdrage aan dit woningcom plex te laag was berekend, vijf jaar lang teveel huur betaald. Het gaat om een complex van twintig huur woningen )CTD door R. N. Degens ROTTERDAM Tot de heel jonge Nederlandse componisten kun je Bernard van Beurden en Theo Loevendie met hun 42. resp. 45. jaren, niet meer rekenen. Zij hebben echter allebei wel de lenigheid van geest en de ondernemingslust die men met jong zijn pleegt te verbinden. Van Beurden die onvermoeid met vooral jeugdige muzikale amateurs in de weer is om hen voor de sleur van het verkalkte traditionele musiceren te behoeden, heeft daarmee af en toe wat wind gezaaid zonder echter de verwachte storm te oogsten die het dode hout had kunnen opruimen Al zijn revolutionaire bemoeienissen hebben in feite nog te weirug uitge werkt. In een recent interview heeft hij zich daarover nogal teleurgesteld uitgelaten. Het lijkt alsof hij. in zijn jongste compositie die teleurstelling klin kende vorm heeft gegeven, want in feite is het een traditioneel concert voor altviool en blazers geworden. Zelfs het aloude concertante, wedij verende karakter tussen solo- instrument en ensemble ontbreekt niet. evenmin als de tot bewondering dwingende virtuositeit van de solo partij Soms lijkt deze ..Konsertante muziek voor altviool, blazers en slag werk" de kant van de parodie op te gaan, in het langzame deel bijvoor beeld. dat waarachtig af en toe de warmbloedige sonoriteit van een ro mantisch concertstuk dreigt te laten horen. Er Is overigens de hele 15 of 16 minuten die het stuk duurt, een span nende contrastwerking in taakverde ling en klankkarakter van ensemble en solo-Instrument, waarmee het een onderhoudend en voor de uitvoeren den dankbaar zij het veeleisend stuk werd. Kwaliteiten die al bij de première in september vorig jaar in Amsterdam bleken, en die hier in de uitvoering door Oerrit Oldeman met het Rotterdams Philharmonisch Or kest onder Ed Spanjaard nogeens duidelijk waarneembaar waren. Dat ..hier" was zaterdagavond de grote Doelenzaal die voor dit concert in de Z-serie nauwelijks half gevuld was met toehoorders En dat terwijl er toch veel nieuws te beleven viel: behalve dit voor Rotterdam nieuwe stuk van Van Beurden, de wereldpre mière van ..Orbits" van Theo Loe vendie. Een componist die op zijn eigen manier ook het leven in de Nederlandse muziekbrouwerij gaan de probeert te houden, door o.a. con- uoor Jac Kort AMSTERDAM Anton Kersjes was door ziekte verhinderd het A dams Philharmonisch Orkest op het NTC-concert van zaterdagavond derigeren. Gelukkig had men in Kees Bakels een plaatsvervanger ge vonden. die in Staat was. binnen twee etmalen Kersjes plaats in te nemen. Weliswaar moest Rudolf Escaner s ..Musique pour L'sprit en devil" hier door komen te vervallen en werd dit werk vervangen door Mozart's Haff- ner-symfonie Maar Beethovens Vijf de Pianoconcert en de suite uit de Vuurvogel van Igor Strawmsky kon den op het programma gehandhaafd blijven. Men moet grote bewondering heb ben voor de slagvaardigheid van Kees Bakels die op nog Jonge leeftijd met zo weinig tijd van voorbereiding van zulk een zwaar programma voor zijn rekening durft te nemen. Mozart's Symfnie werd fris en ener giek gespeeld met als afwisselingen teer Andante. Hepzibah Menuhin zette Beethovens Concert kloek en stralend in. het adagio klonk zeer poëtisch en het Rndo geestig en dan sant. De samenwerking met het or kest lukte redelijk de omstandighe den in aanmerking genomen De Vuurvogel was zowel voor het orkest als voor de dingent bekend terrein Zo n werksludeer Je niet in m twee dagen De uitvoering van deze compositie was dan ook in alle op2ichten het hoogtepunt van de aavond. Prachtig genuanceerd en geschakeerd klonk SUwiiukky's balletmuziek zowel door het gehele ensemble als door de talrijke solopartijen uitstekend ver tolkt certen te organiseren waaraan het publiek zelf actief deelneemt. En door af en toe een stuk te compone ren waarin nieuwe uitdrukkingsmid delen op een manier worden toege past die de „gemiddelde" luisteraar niet al te hoog boven de pet gaan. Hij deed dat onlangs in een stuk voor basklarinet en orkest, en hij deed dat ook in ..Orbits" voor hoornsolo. hoornkwartet en orkest. De hoornso list staat daarbij vóór het orkest op het podium, de vier orkesthoorns zijn in vier hoeken van de zaal opge steld Tegen het eind voegen zij zich bij de solo-hoorn op het podium, en tot slot is er een gezamenlijke af mars. Al hebben deze standplaatswijzigin gen ook wel enige akoestische effec ten tengevolge, en al zullen zij ook wel iets met de titel ..Orbits" ibanen van hemellichamen» te maken heb ben. het blijven naar mijn smaak ..theatrale" toevoegsels die het stuk een halfslachtig muziektheater karakter geven. Doordat het hele ensemble plus de dirigent daarin niet visueel betrokken worden. Maar het is. zoals van Loevendie te ver wachten viel. een stuk met veel ple zierig. en soms verrassend geluid, waarin de hoorns een boeiende partij spelen, met een magnifiek door Pie- ter Gouderjaan vertolkte hoofdrol. Kennismaking Nieuw, en aangenaam verrassend, was ook de kennismaking met Ed Spanjaard (27) als orkestdirigent. Hij studeerde o.a bij Anton Kersjes, is thans repetitor bij de Royal Opera Covent Garden en werkt af en toe met het Nederlands Blazers Ensem ble. In dit veeleisende programma bleek hij een rustig, gezaghebbend inspirator tot helder en expressief musiceren, dat na een wat aarzelend begin met een suite uit „The fairy .'ADVERTENTIE) Ed Spanjaard, sief. helder en expres- queen" van Purcell, zijn hoogtepunt kreeg in de „Fünf Stücke ftir Orches- ter" van Anton Webern. Die. on danks hun respectabele ouderdom van ruim zestig jaar. op het stuk van beknopte intense zeggingskracht nog steeds voorbeeldig zijn en in menig programma het langdurig loos gebabbel van veel eigentijdse compositites als zodanig hebben doen herkennen. De balletmuziek? „Khamma" van De bussy die deze avond besloot bleek, ondanks de goede uitvoering, ander maal tot de minder geslaagde, en terecht zelden uitgevoerde werken, van de meester te behoren. Daniel Wayenberg in carnavalsconcert door Adr. Haqer DEN HAAG De aankondiging „het eerste feestelijke carnavalscon cert in Den Haag" bleek niet in staat veel Hagenaars naar de Prins Wille- m-Alexanderzaal te trekken. Toch wel verwonderlijk als met weet. dat Daniel Wayenberg solist was in twee populaire pianowerken. namelijk de Paganini-variaties van Rachmani noff en Rhapsody in Blue van Gersh win. Twee virtuoze composities, door Wayenberg grandioos gespeeld. Ter beloning was een ovatie van het pu bliek en een locomotief voor zijn verzameling van Miss Carnaval. Uitgenodigd voor dit carnavalscon cert was het Promenade Orkest, het Radio Orkest, dat thuis is in het lichtere genre. Voor het orkest stond de hier nog onbekende Belgische di rigent Ferdinand Terbey. Hij om lijstte het solistische optreden met Glinka's ouverture Rusland en Lud- milla. een orkestsuite met delen uit Porgy and Bess van Gershwin en een selectie van carnavalsmelodieën. Met kleur en geestdrif gespeeld, al zal menigeen zich carnaval zich an ders voorstellen dan met een orkest op het podium en een matig bezette zaal. HEESCH. De rijkspolitie te Heesch (NB) heeft twee broers uit Oss aangehouden, de 17-jarige R. H. en de 18-jarige L. H. Zij worden er van verdacht zaterdagavond tijdens een vechtpartij in een café te Geffen (NB) de 22-jarige Geert van der Wouw uit die plaats in de buik te hebben gestoken. Volgens de rijk spolitie is de Geffenaar thans buiten levensgevaar. 54: „Wat denk jij nou van die hele zaak. Eelco?" vroeg smidje Verholen voorzichtig aan de veldwachter. „Denk jij nou echt dat Kobus dat meent van dat fietsen?" - Onderzoe kend keek de veldwachter zijn vriend Verholen aan. Even was het stil. Toen zei hij: „Natuurlijk meent Kobus dat. En dat weet jij héél goed. Verhool'n! Jij ken altiedzo bliksems oardig uut je blauwe oog'n kiek'n maat! Maar met Eelco Eelkema maak je de kachel niet aan. Ik zal jou ereis watzegg'n. Die rare Japanees. die jij nou thuus heb zitt'n. die is verantwoordelijk voor de hele zaak. Die heeft die arme. domme, dikke Kobus natuurlijk zitt'n opjutt'n! En wie anders zou hem duuz'nd gulden beloofd hebb'n? Een van de dorpe lingen zeker!" --„Niks onmogelijk," merkte de smid op. - „Ach man. schei toch uut!" brieste Eelco. „Ze hebb'n in het hele land en zeker in dit dorp nog geen stuuver voor de mens over. Ja ja. dan zall'n ze daar Kobus een beetje duuz'nd guld'n gaan beloov'n voor een keertje om de kerk fiets'n! Nee. beste Verhool'n! Daar zit die Japanees achter! Ik g'loof, da'k die ook maar 'es een beetje in de gaat'n moet houw'nü" -- Met die woorden liep Eelco weg en even later ging smidje Verholen er zelf ook vandoor, in gezelschap van Arend Zoethout, de drogist van het dorp. Samen liepen ze de kant van huis op en Arend Zoethout zuchtte: „Ik begrijp maar niet wat die dikke Kobus bezielt! Zou hij nu echt den ken, dat-ie harder kan fietsen dan Stalen Pier? Dat wordt een belache lijke vertoning Verholen!" - „Voor Stalen Pier...," dacht de smid en hij keek zorgelijk. „Of voor dr Yokito als toevallig zou blijken, dat de sportcomputer niet goed werkte..." PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN we zuueN tew VERBAND JE OM JE ARM DOEN... FERDINAND door Adr. Hager DEN HAAG Zelden krijgt men de gelegenheid het Münchener te beluisteren, doch momenteel wordt een korte tournee door ons land gemaakt met jl. zaterdag en zondag concerten in Den Haag en Groningen en morgenavond in de Sonesta Koepelzaal te Amsterdam KRO Ned. 1) In de Kloosterkerk aan het Haagse Lange Voorhout heeft men niet al leen veel last van het langsrazende verkeer en de trams, maar ook de akoestiek is een moeilijke factor. Ze ker bij een zo matig bezette ruimte als zaterdagavond het geval was. Di rigent Hans Stadlmair en de zijnen zochten kennelijk naar de juiste ver houdingen in het eerste werk van het programma: het Concertino nummer 2 van Pergolesl De klanken van de eerste violen werkte bepaald niet overweldigend En ondanks de ele gante en brede armzwaaien van de dirigent bleek eenheid een niet altijd te realiseren zaak. In Amsterdam speelt men in plaats van Pergolesi de sonatina van Harald Genzmer. In het Ricercare uit Das Musikalische Op- fer van Bach streefde men naar een verzadigde ensembleklank, waarin men mede dank zij de gedragen tem pi goeddeels slaagde Theo Olof was solist met het viool concert nummer 1 van Bach. In het andante bereikten solist en orkest een goed uitgebalanceerd evenwicht, in de hoekdelen nam Olof de tempi voortvarender dan de dirigent. Dat pittige tempo ging overigens wel eens ten koste van de afwerking. Van Wilhelm Killmayer. leerling van Carl Orff. speelde het Münchener Kammerorchester Fin al Punto. vrij vertaald „tot zover". Killmayer. ge boren in 1926. behoort zeker niet tot de ultramodernen. Hij is spontaan, veelzijdig, uitdrukkingsvol en geest rijk. De componist heeft deze „even wichtsoefening" zoals hij zijn opus beschrijft, geschreven ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van het orkest. Zoals men mocht ver wachten had men zich deze tot cli max uitlopende, effectvolle composi tie goed eigen gemaakt, al werd de weergave met weinig dank afgeno men De sfeervolle en ongecompli ceerde klanken van de serenade van Dvorak vielen beter in de smaak. RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen). TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Kom er maar eens uit: muzikaal kopje koffie. (7.30 Nieuws. 7 41-8 00 Aktu.i 8 30 Nieuws. 8 36-3 45 Gym nastiek voor de huisvrouw.) 10 00 (Si Kabou- teiiijd: kinderprogramma. 1030 Nieuws. 10.33 (S) Sphinx, programma voor de vrouw. RVU: 11.40 Educatief programma met bege leidend materiaal. VPRO 1200 VPRO- Maandag: 12 00 Piet Ponskaart presen teert 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws. 12 41 Piet Ponskaart presenteert. vervolg. 13 30 (S) Muziek, de wereld van muziek en geluid op zijn kop of andersom. 15.00 Perma nent Wave. 15 30 Nieuws. 15.33 (S) Nova Zem- bla. EO. 16.15 De EO deze weck: programma- overzicht. 16 20(S) Licht en uitzicht: gewijde muziek met ten thema. 17.00 (Sl EO- metterdaad: christelijke hulpverlening 17.05 (S) Eigen wijs: kinderprogramma OVER HEIDSVOORLICHTING: 17.20 Vast en ze ker: een uitzending van het Ministerie van Sociale Zaken. EO 1730 Nieuws. 17 32 Klankbord. 18.00 (Si Wij hebben een woord voor de wereld: gewijde muziek. P.P.: 18.19 Uitzending van de PvdA. EO. 18.30 Nieuws. 18 41 EO-Mededelingen en Grammofoonmu- z^ek 18.45 Lectuur op tafel: informatie over boeken en periodieken 19.00 Ronduit: muzi kaal informatief programma 19 40 (Si De Bijbel open. 20 00 (Si Orgelbespeling 20.25 (S> EO-Metterdaad 20.30 (S) Ga er eens voor zitten: gezellig muziekprogramma. 2145 Avondoverdenking. NOS: 22.00 Voor blinden en slechtzienden. 22.15 (S) Openbaar Kunst bezit. 22.25 BOND ZONDER NAAM NOS: 22 30 Nieuws. NCRV: 22.40 (S) Hier en Nu. VERONICA: 22.55 (Sl 3600 Seconden: actue le informatieshow. 23.55-24.00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen). NCRV: 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Te Deum Laudamus gewijde mu ziek. 7.54 Het levende Woord. Bijbellezing. 8.00 Nieuws. 8.11 Hier en Nu. 8.25 Muziek in uw straatje. 9.00 Plein Publiek: Werkloos, wat doe je dan? (9 35 Waterstanden I 10.50 Schoolradio 11.00 Nieuws. 11 03 Banden met muziek: klassieke muziek. 12.00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan, lunch pro gramma. 13.00 Nieuws. 13.11 Hier en Nu. 13.30 Onder schooltijd, programma voor luis teraars in de school en daarbuiten. NOS: 14 50 Den Haag deze week. 15.00 Kijk op buitenland: de Derde Wereld en Oost- en West-Europa. NCRV: 15.30 In 't zilver, pro- TV VANDAAG gramma voor óucu-re luisteraars. 17.00 Licht orkest met zangsolisten. 17.25 Draaitafel: lichte muziek. 17.55 Mededelingen. 1800 Nieuws. 18.11 Hier en Nu. 18.40 Bandstand: The Skclierup-Woolston Band uit Christ- church. 19.10 Bij de tijd (2). programma over patiëntenrecht 19.25 Eén. twee. uit de maat. programma over onderwijs en opvoedjnR. 19.45 Met uw instemming: het lied van de week. 20.00 Nieuws. 20.05 IS) Slavisch con cert: klassieke muziek en liederen. 21.35 Lite- rama-live: kroniek over boeken, schrijvers cn toneel. 22.40 Een fragment uit De Dubbel ganger van Dostojewski NOS: 23 00 Met het oog op morgen, hierin- 23 05 Actualiteiteno verzicht radio - tv; 23.20 Den Haag vandaag 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen). KRO 7.02 (S) Drie op je boterham: muziek met informatie voor werkende jongeren. AVRO 9.03 (Si Pep-Op-Drie: de Negen-Uur- Show. 10.03 (S) Arbeidsvitaminen: populaire verzoekplaten. 11 03 Radiojournaal. 11.06 (S) Drie draait op verzoek. 12 03 (S) Drie tussen de middag: Joost mag niet eten. 14.03 Radio journaal. 14.06 (S) Pop-Kontakt I. 15.03 (S) Pop-Kontakt II: de Hit-Visser. 16 03 <S> De Hitmeestcr: Telefoon top-5. (17.03-17.06 Radi ojournaal.) NOS: 18 03 (S) De Vakaturebank. 18 10 (S) NOS-Maal. AVRO: 19 02 (S) Let's twist again. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Superclean Dreammachine 21.02 (S) De Ne gen Uur-Jaz.z-Show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 (S) Vanavond Laat. 23.02 (S) Candle- lichtshow <0.02-0.05 Radiojournaal1.02-7 00 (S) Continu de nacht door (1.02 Karin de Vries. 3 02 Ad Visser. 5.02-7.00 Jan Steeman. HILVERSUM IV (FM-kanalen). VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein: nieuwe gram mofoonplaten. 9.00 Nieuws. 9 02 Wonen, ver schil tussen huis en thuis. 9.35 Kinderen, een kwartje? 10.00 (S) Feest der Herkenning: klassieke muziek. 12.00 (S) Tussen de mid dag: klassieke piano en orkestmuziek 12.55 (Si Maak eens nader kennis met het Lasakke orkest: klassieke muziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Keuren cn kiezen: programma over ons koop en leefgedrag. 14.30 Moederland Vaderland: programma over mensen die uit vroegere koloniën naar Europa kwamen en wat ze meebrachten. 15.00 (S) Zo klinkt het nu' Radio kamerorkest met solisten: klassieke muziek. 15.45-17.00 (S) Zo klonk het vroeger: Radiokamerorkest met soliten: 18.55 Journaal. 19.05 KRO: The Flintstones. 19.30 Mijl op zeven (ilmreporlago van een Nederlands industriegebied 20.20 n Rondje Thealer: spelprogramma 21.35 NOS; Journaal. 21.50 Een stuk van je Ie over hun leven 22.15 In de keuken van Berend 22.45 SYMBIOSE. 22.50 NOS: Journaal. NEDERLAND 11 i8.45 NOS: Paukis de boskabouter 18.55 Journaal 19.05 TROS: The lone ranger. TV-serie 19.30 In Londen staal een huis. TV-sene. 20.00 NOS: Journaal 20.25 TROS: Popper politieserie 21.15 Zaal Concordia amusementsprogramma. 22.15 AkluaTV 22.55 NOS: Journaal. 1 2 3 i 5 6 7 8 9 2 3 i 5 7 U 9 Horizontaal 1. voorbrenging 2. gehoororea.in - een zekere - te ken in de direnriem 3. toespraak godin van de toorn - pers. voornaamw. 4. bij elkaar behorende voorwerpen - lof reeds 5. telwoord - vreemde munt - droogoven (Z.N.t 6. waterplant - dat is (afk.i - le venslucht 7. maanstand - duikereend - ge- wich denk' eeld Oriënt Express (af - rivier in Engeland 9. miot - voorlichting Verticaal 1. fijn aardewerk 2. schoorsteenzwart - boom - lid woord 3. regel - naschrift <afk - vreem de munt 4 ten dele - muzieknoot - water In Friesland 5 verbond voedsel - Insektcneter 6. wenden - putommertje 7. baan voor balspel - wiel - ge bergte op Kreta 8. geneesmiddel - scheik. element - vrouw van Jacob 9. muggelarve - furf Oplossing van vorige puzzel 1. baat. 2 Alda, 3 ader. 4 tartaan, 5. aria, 6. Aida, 7. naasten. 8. tere. C. ergo. 10. Neon. 134 Het volgende gesprek behoort al thans in den beginne zakelijk te zijn. want Israël wil verslag uitbrengen over Kroten en diens talent. Dolly hoopt een som bij elkaar te krijgen om hem tot concertpianist te scho len. Israël maakt ernst met de raad die hij te geven heeft; nog zitten 2e niet. of zijn gezicht betrekt, als hij over 't onderwerp begint. Even voelt Dolly zich schuw worden, zo strak Is die uitdrukking. Is dat de man boven aan de trap van zoéven? Zou hij. de overal gevierde pianist, misschien jaloezie de métier kennen? Nee. dat is niet mogelijk, daar staat hij boven en daarvoor is de afstand tussen hem en Kroten toch ook veel te groot. Maar waarom die donkere uit drukking. het gaat er toch alleen maar om. dat Kroten een betere op leiding krijgt. Een eenvoudig dorps musicus heeft daar recht op. heeft hij per slot van rekening niet dezelf de rechten als een hoogleraarszoon uit Amsterdam? Haar gastheer schijnt iets van haar gedachten té raden. „Zoals ik u al schreef, die te hoog vliegen vallen hard „Maar waarom zal die brave Kroten te hoog vliegen.meneer Israël? Hij wil concertspeler worden, net zoals uU. daarop heeft hij rechten, als hij door Henriet te LT. de Beaufort heus muzikaal is. Ik wil hem graag helpen, voor zo ver ik dat kan. als u maar de weg zegt. die hij moet inslaan." Haar woorden moeten haar gastheer wel bijster prikkelen, een Irritatie, niet driftig, mar geëmotioneerd, zet zich vast op zijn gezicht. Dolly voelt, dat tegen haar wil haar woorden hem ergeren. ..Ik heb u toch al geschreven, dat naar mijn opinie de virtuosenloop- baan niet voor deze man is wegge legd ..U bedoelt, dat hij de middelen er niet voor heeft? U schrijft toch ook. dat u hem muzikaal vindt?" „Muzikaal, muzikaal, dat zijn er meer in het muziekvak." „Maar waarom kan een talent niet ondersteund woren? U bent het waarschijnlijk door uw ouders ge weest." Hastig praat ze verder om Krotens recht op een virtuosenloop- baan te verdedigen. Een jongen uit een dorp heeft in zijn Jeugd niet de gelegenheid gehad om zich goed te ontwikkelen, maar ls het niet 'n goed recht om dat later dan nog in te halen? Kroten heeft nu ook te veel werkzaamheden, daarom kan hij niet genoeg de tijd aan eigen studie; als er nu eens een jaargeld zou bijko men en meneer Israël zou die geldin zameling eens steunen, dan zou Kro ten zich geheel en al op de pianostu die kunnen toeleggen. Israël heeft met een beweging vol ongeduld op de belknop gedrukt. Dolly praat onverstoorbaar door. de huishoudster komt binnen. Gode zij dank met een schoon schort, stelt Israël vast. Op het koffieblad staat het koffiestel. alles van mat tin. de koppen in grijs Wedgwood met wit reliëf versiersel. Hij vraagt haar. of 2e het op de kleine tafel bij het vuur wil zetten, tussen hen in. zelf wil hij inschenken Dat doet hij dan ook en met diezelfde iet of wat linkse, man- nige bewegingen, die Dolly al gade sloeg. toen hij op Geina tevergeefs een bres in de pasteirand van de vol au vent trachtte te snijden. Koffie- reuk geurt door de kamer, een gevoel van relaxatie, een sfeer van behaag lijkheid is weer gekomen. Dolly voelt dat Israëls ongeduld over het onder werp er wat door mindert. Hij vraagt, hoeveel suiker en melk zij wel neemt. „O. gewoon.ik hou van suiker en melk." antwoordt Dolly gul op haar onbekommerde manier. De onpre- ciesheid van het antwoord amuseert hem. Haar relaas over Kroten heeft ze haastig, bijna ademloos gezegd, nu is het zijn beurt om explicieter te zijn. Behaaglijk gaat ze in de diepe fauteuil zitten, de lange benen even gekruist, ze roert in de warme koffie, even nipt ze er voorzichig aan. On derwijl dwalen haar ogen. maar haast niet merkbaar, rond. De kamer heeft een esthetische sfeer, de meu bels zijn modern, maar aan de muur hangt oude kunst. Op de schrijftafel staat alleen de foto van Israëls ou ders. niet van een of andere jonge vrouw, constateert ze vliegensvlug en met een verlicht haart. Langzaam begint Israël te praten. Dolly voelt, dat hij moeite doet. om zijn gedachten juist en klaar mee te delen. WORDT VERVOLGD

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4