Schoolonderzoek haalt centraal examen op Socialisten niet met communisten samen in Europa VARA komt op voor [-programma drug- Denksaan een buitenlander opzntijcL Voor de aardigheid. Arts die zich wil specialiseren moet vaak lang wachten Bouwbond CNV: meer passende functies Ik zal je nooit,nooit, nooit,nóóit vergeten. PvdA en Westduitse SPD Parachutist valt dood Aardrijkskundig genootschap verdeeld over reis Zuid-Afrika Turkse arbeider doodgeschoten Rotterdam" kreeg enorme golf in een vlakke zee Pas na zeven jaar is automobilist ervaren rijder Heerlijk,helderHeineken. Journalisten in touw voor eigen organisatie Een mild oordeel - tegenover het strenge van de computer Vijf mannen met mes neergestoken Opzet blijft ongewijzigd Na uw bestelling MAANDAG 1 MAART 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. De Westduitse sociaal-democratische partij SPD en de Partij van de Arbeid zijn het er over eens dat het onmogelijk is binnen het Europees Parlement te komen tot één socialistisch-communistisch blok. PvdA-partijvoorzitster len van den Heuvel zei dit zaterdagmiddag aan het slot van het tweedaags bezoek, dat een delegatie uit de SPD onder leiding van voorzitter Willy Brandt bracht aan haar Nederlandse zusterpartij. Beide delegatieleiders toonden zich zeer tevreden over de besprekingen die volgens mevrouw Van den Heuvel vriendschappelijk waren geweest, waarbij echter geen problemen uit de weg waren gegaan en af en toe pittige discussies waren gevoerd. Wat de Europese eenwording betreft bestaat er tussen beide partijen zoals al eerder bleek verschil in waardering van het rapport van de Belgische premier Tindemans. Men is het eens over de onaanvaardbaarheid van een Europese atoommacht en het oprich ten van een directorium van grote landen als „leider" van een Europese Unie. Ten aanzien van Spanje zijn zowel PvdA als SPD het er over eens dat dit land pas tot de Europese Gemeenschap kan worden toegela ten als het de democratische rechten in vniip omvang heeft hersteld. Willekeur De PvdA-delegatie is volgens mev rouw Van den Heuvel tevreden over de toelichting van de SPD op de kwestie van het zogenaamde „Radi- kalenerlass". de ontoegankelijkheid van overheidsfuncties voor „extre misten". De bezorgdheid van de PvdA betrof vooral mogelijke willekeur bij de toe passing van de regel en de bewijslast. Van de kant van de SPD werd gezegd dat tussen april 1973 en juni 1975 ruim 32.000 mensen waren aange klaagd wegens ..ontrouw aan de grondwet" en in 445 gevallen was een onderzoek ingesteld. In acht gevallen werd negatief over de aangeklaagde geoordeeld. Eén van de SPD-delegatieleden zei dat in die deelstaten waar SPD en de liberale coalitie-partner FDP de meerderheid vormen een aantal rich tlijnen is opgesteld waardoor de aan geklaagde in „Radikalenerlass- kwesties" meer mogelijkheden voor verweer en beroep hebben. SPD- voorzitter Brandt verbaasde zich er over dat er in het buitenland zo ge makkelijk wordt geoordeeld over de ook wel als „Berufsverbote" oms chreven uitsluiting van „extreme ele menten" van overheidsdienst. De verschillen van mening over de economische politiek kwamen vooral aan de orde tijdens een diner dat de SPD-delegatie vrijdagavond in het Haagse Catshuis werd aangeboden door minister-president Den Uyl. Zo- als tijdens het overleg van de Deense In Amsterdam hebben zaterdag scholieren een protestoptocht gehouden tegen het slachten van jonge socialisten in het Deense Helsingpr al zeehonden. De demonstratie was georganiseerd door de kunstenaar Gerard Esser. De leerlingen bleek gaat het om de vraag hoe ver de drogen schilderijen van Esser mee, waarop het doodknuppelen van zeehondjes werd uitgebeeld, taak van de overheid strekt nu blijkt dat ondanks een aantrekken van de conjunctuur een werkloze kern blijft bestaan, die kennelijk structureel is. De discussie spitste zich verder voor al toe op het punt van de groei van de economie waarbij de SPD veel meer dan de PvdA van mening is dat met een groei van de economie veel van de huidige economische problemen zijn op te lossen. LELYSTAD 8 De 30-jarige parachu tist P. Dick uit Arnhem, is zaterdag smiddag. nabij het vliegveld van Le- 'ïystad doodgevallen. De heer Dick rh.aakte samen met vier anderen een vrije val. en heeft zich waarschijnlijk in de hoogte vergist. In elk geval heeft hij te laat zijn parachute open getrokken. De parachute is nog wel open gegaan, maar heeft te weinig draagkracht om de val voldoende te breken. Het was de bedoeling dat het vijftal néér zou komen op een tevoren ge markeerd veldje. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Binnen het Ko ninklijk Nederlands aardrijkskundig genootschap is verdeeldheid gerezen over een studiereis naar Zuid-Afrika. Het bestuur van het genootschap heeft besloten de reis niet te laten doorgaan op onder andere sociaal- ethische en wetenschappelijke gron den. Het bestuur zegt tot zijn beslis sing te zijn gekomen na een onder zoek naar de mogelijkheden voor verantwoorde wetenschapsbeoefe ning. Verder heeft het de gevolgen van een reis naar Zuid Afrika voor de betrekkingen met andere landen, bij haar besluitvorming betrokken. In een reactie in de nieuwsbrief van het KNAG „Agora" vraagt prof. dr R. Tamsma zich af of een ethisch genootschap nog wel kan functione ren. Ironisch stelt Tamsma voor dat het KNAG een commissie vormt die vaststelt wat „verantwoorde wetens chapsbeoefening" is en een commis sie die bij alle ongeveer 140 landen in de wereld nagaat welke bezwaren de machthebbers koesteren tegen een relatie van het KNAG meteen ander land. Tenslotte spreekt Tamsma er zijn verbazing over uit dat het KNAG een excursie naar Sowjet- Unie laat doorgaan maar een reis naar Zuid-Afrika afgelast. Overigens tekent hij aan dat hij zelf had ingete kend voor de reis naar de Sowjet- Unie. UTRECHT ..Het zou wel eens een goede zaak kunnen zijn. dat de arbeidsbu reaus de werkzoekenden niet alleen naar de kaarten in de vakaturebank verwijzen, maar hen tegelijk er van proberen te overtuigen, dat elke functie voor elk mens passend is. zolang hij over de nodige kwaliteiten beschikt. Een stap terug in plaats van een pas op de plaats zal geen mens in zijn waardigheid aantasten". Aldus de hout- en bouwbond CNV in zijn orgaan ..De Opbouw" over het begrip ..passende arbeid". Volgens deze bond roept de toepassing van het excuus ..niet-passende arbeid" wel eens vragen op. ..Het wordt aan de werkzoekenden overgelaten een oordeel te vellen. Daarbij heeft zich al meerdere malen de situatie voorgedaan dat een baan niet werd geaccepteerd, ofschoon de verdiensten hoger lagen dan in de vorige functie. De vraag kan gesteld worden in hoeverre de werkloze in deze gevallen moreel liet recht heeft de baan af te wijzen", aldus de bouwbond. ..Dat hij volgens de normen van de huidige, al vaak gekritiseerde samenleving een trapje op de maatschappelijke ladder omlaag moet. kan niet worden bestreden. Maar het doen van deze stap kan ook een bewijs van een hoge graad van verantwoordelijkheidsgevoel en een juiste morele instelling zijn", zo zegt de bond. Van een verslaggever Leiden Een 19-jarige Turkse arbei der wordt ervan verdacht zijn 36- jarige landgenoot Memis Tank uit Voorschoten te hebben doodgescho ten. Het slachtoffer is zaterdagavond overleden. Minstens vijf schoten werden op hem afgevuurd. Dit gebeurde, nadat de verdachte en zijn 15-jarige broer waren versche nen op een gezellige avond, waar ook hun vader aanwezig was. De beide zoons kregen onenigheid met hun vader over geld. Memis Tank meng de zich in de woordenstrijd. Wat daarna is gebeurd, is nog niet precies bekend. De heer Tank werd door minstens vijf schoten getroffen in hoofd en onderbuik. De Leidse poli tie arresteerde de vermoedelijke da der. Omdat wraak niet uitgesloten wordt geacht, bekijkt de politie op dit moment of er verband bestaat met een dodelijke schietpartij, enke le maanden geleden in Leiden. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers HILVERSUM „De Vara is van oor deel dat haar medewerker Koos Zwart die al sedert een aantal jaren de voorlichting over drugs verzorgt op de radio, dit werk tot volle tevre denheid en zeer zorgvuldig doet. Zij vindt de opmerkingen, die over dit programma en de presentator ervan gedaan zijn tijdens het drugdebat in de Tweede Kamer (met name door woordvoerders van de VVD en DS '70) dan ook „onbegrijpelijk, insinue rend en niet ter zake". Dit staat in een officiële verklaring die de VARA zaterdagmiddag liet voorlezen in het radioprogrmma „In de Rooie Haan", hetzelfde progrm- ma. waarin Koos Zwart al jarenlang Zijn ..beursberichten" geeft: een pro gramma met voorlichting over en prijzen van drugs. De VARA zegt verder in haar com mentaar, de stelling, die in de Twee de Kamer geopperd werd. als zou hier sprake zijn van wetsovertreding, van de hand te wijzen. De drugvoorlich ting. die Koos Zwart in dit program ma geeft, is vooral gericht op de bescherming van de jeugd. „Gedurende het aantal jaren dat de VARA dit programma uitzendt, heeft noch de regering, noch de justitie ooit aanleiding gezien om er tegen op te treden. De VVD wil gewoon probe ren een stuk VARA-voorlichting uit de ether te krijgen. De VARA protes teert dan ook heftig tegen deze ver kapte manier om de overheid als con- sor van programma's te laten optre den". aldus de verklaring. Ook vond men de herhaalde uitlatin gen van de DS '70 woordvoerder mevrouw Van Veenendaal. die het in plaats van over Koos Zwart over de zoon van minister Vorrink had „insi nuerend en niet ter zake". Woekerprijzen Koos Zwart, die even later voor de 303de keer zijn beursberichten uit sprak. zei zelf. dat hij in zijn program ma beslist geen stimulering ziet van het druggebruik „Het gaat hier om zuivere voorlichting en het noemen van prijzen, waardoor de gebruikers tenminste geen woekerprijzen hoe ver.- te betalen voor de produkten. Bovendien geven we alleen de prijzen van marihuana en hash, niet van zwaardere drugs zoals heroïne. Per soonlijk ben ik in het algemeen een tegenstander van elk druggebruik, omdat dit de mensen afhoudt van de oplossing van belangrijke problemen en hun creativiteit vermindert, maar zolang er mensen zijn die wel drugs gebruiken, vind ik het nuttig en no dig om er voorlichting over te geven", aldus Koos Zwart. Ze wonen en komen hier. Voor werk en voor hun plezier. Publikaiic aangeboden door dii blad, cnwerking met de Stichting Idccle Reclame SIK) V3n een verslaggever ROTTREDAM Eerst ni is bekend geworden dat het 40 000 ton metende cruise schip „Rotterdam" in de Mid dellandse Zee is overvallen cioor een golf waarvan dc hoog te geschat werd twintig tot der tig meter. Het gebeurde op 31 januari j.l.. toen het schip ter hoogte van Casablanca voer. De golf was een volstrekt plot seling verschijnsel, en is ver moedelijk veroorzaakt door on dergrondse verstoringen die voor de kust van Noord-Afrika wel vaker voorkomen. Het schip is er 's morgens om streeks vijf uur door getroffen, op een tijdstip dat alle passa giers lagen te slapen. Een vrouw liep een gebroken been op en enkele andere passagiers klaagden over pijn in hun schouders doordat ze heen en weer waren geworpen. Voor de rest bleef de schade beperkt tot enkele verbrijzelde dekstoelen. Het incident is bekend gewor den door een brief van een vTouwelijke passagier aan heti dagblad Norfolk Ledger Star in Virginia. Dc exploitanten vnh het schip hebben de feiten in middels bevestigd De brief schrijfster zei dat ze een ogen blik gedacht had aan het bizar re verhaal van Paul Gallico over het passagiersschip Posei don. dat op soortgelijke wijze werd overvallen, maar omloeg. en met de kiel omhoog verder dreef. Van Gallico's roman is onder de titel „Poseidon Aven- ture" een bekende film gemaakt. DEN HAAG Pas zeven jaar na het behalen van een rijbewijs is men een ervaren automobilist, zo heeft een in opdracht van Volkswagen door Duit se verkeerspsychologen uitgevoerd onderzoek uitgewezen Daaruit kwam tevens naar voren, dat niet in de eerste twee jaar. maar in de daar op volgende drie tot vijf jaar de pas geslaagde automobilist de meeste kans heeft op een ongelukt. Het vierde jaar op de weg is voor de automobilist een jaar volg gevaren, volgens het onderzoek. xvX URECHT Er moeten ruim 1000 plaatsen bijkomen voor de specialistenopleidingen, enkele honderden voor de opleiding tot huisarts en honderd in de sociaal-geneeskundige basiscursus, plus extra vervolgcursussen sociale geneeskunde. Dit is de con clusie van het congres van het landelijk overleg van ko- assistenten (LOKO) en het landelijk overleg medische actiegroe pen (Lomag). zaterdag in Utrecht. Nadat veel artsen-in-spe met het be gin van hun studie al lang hebben moeten wachten tengevolge van de studentenstops, krijgen afgestudeer de artsen op het ogenblik volgens Loko en Lomag opnieuw met soms forse wachttijden te maken voordat zij met hun vervolgopleiding kunnen starten. Verscheidene inleiders verklaarden op het congres, dat voor de meeste specialistenopleidingen al wachttij den bestaan variërend van drie tot vijf en in enkele gevallen zelfs van UTRECHT - De journalisten A. Klop uit Huizem. C. Ippel uit Arnhem. E. R. Wofgram uit Groningen. S F. Alberts uit Emmen, J Bak kér.H. P. Ester en K Barendrecht vormen samen een werkgroep om de mogelijkheden na te gaan tot stich ten van een onafhankelijke journalis- tenorganisatie.De groep wil onder zoeken welke mogelijkheden er zijn tot samenwerking met werknemers organisaties zonder daarbij de eigen onafhankelijkheid prijs te geven. Ook wil de groep onderzoeken of er mogelijkheden bestaan tot herstel van de eenheid onder de journalisten Over al deze punten wil de werkgroep ten spoedigste rapport uitbrengen aan diegenen, die zich verontrust ge voelen over de gang van zaken in de Nederlandse Vereniging van Journa listen (NVJ) zaterdagmiddag is in het Utrechtse jaarbeurscongrescentrum tot oprichting van de groep besloten tijdens een vergadering van een hon derdtal journalisten. De aanwezigen waren het niet eens met de beslissing van de HVJ tot aansluiting bij de- Federatie van Nederlandse Vakver enigingen. in welke federatie het NVV en het NKV samengaan, zonder het CNV. Doordat het CNV buiten de federatie bleef, zagen de in Utrecht bijeenge komen journalisten zich door de be slissing van de NJV tot aansluiting bij de FNV een bepaalde signatuur opgelegd. zeven jaar. Bij enkele huisartsenop leidingen is inmiddels ook een tekort aan plaatsen ontstaan en artsen die zich in de sociale geneeskunde willen specialiseren, moeten soms twee jaar wachten. Joop Dopper van de faculteitsraad van de Vrije Universiteit zei. dat er nog een grote behoefte aan artsen bestaat, terwijl veel artsen na hun basisopleiding in de WW terechtko men. De artsendichtheid in Neder land is klein vergeleken bij die in landen als Duitsland en Zweden; in verscheidene specialismen bestaan nog grote tekorten, zoals in de anes thesie. de revalidatie, de bedrijfsgen eeskunde en de jeugdgezondheid szorg. Johan Schellekens uit Nijmegen be cijferde dat de behoefte aan oplei dingsmogelijkheden voor huisartsen steeds groter zal worden. Niet alleen doordat een steeds groter percentage voor de huisartsgeneeskunde kiest, maar ook doordat de nieuwe manier van werken (meer aandacht voor psy chosociale moeilijkheden, meer sa menwerking met anderen) praktijk- verkleining noodzakelijk maakt Op 10 maart hebben het college huis artsen geneeskunde, het interfacul tair overleg huisartsengeneeskunde en het Loko een gesprek met de vaste Kamercommissies voor onderwijs en volksgezondheid over de noodzaak van een personeelsuitbreiding voor de huisartseninstituten. EINDHOVEN In de nacht van za terdag op zondag heeft een tot nu toe nog steeds onbekende man in een café aan het Statumseind in Eindhoven vijf andere mannen met een mes gestoken. Drie van hen. die niet in levensgevaar verkeren, moes ten naar een ziekenhuis worden ge bracht. De dader is nog spoorloos De politie heeft de oorzaak van de steekpartij niet kunnen achterhalen Verder is zaterdagmiddag in Eindho ven een '46-jarige inwoner uit Son door vijf jongens zwaar mishandeld. De man wilde voorkomen, dat het vijftal het petje van een klein jonge tje zou afpakken. Ernstig gewond met een scheur in de schedel, moest de man in een ziekenhuis worden opgenomen. De vijf knapen konden later door de politie worden achter haald. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM- Met goeie cijfers voor het schoolonderzoek kun je wat minder goede resultaten voor het centraal schriftelijk examen nog aardig ophalen. Voor menige examenkandidaat is deze zekerheid een troostrijke gedachte, wanneer blijkt dat de landelijke examens wat moeilijker uitvallen dan de door de eigen leraren met de nodige soepelheid afgenomen schoolexamens. Globaal kun je zeggen dat het schoolonderzoek betere resul taten oplevert dan het cen traal schriftelijk examen. Doordat de cijfers van school onderzoek en landelijk exa men gemiddeld worden, is het eindresultaat vaak nog drage lijk. Een vijf van het centrale eindexamen wordt dan ge compenseerd door een zeven van het schoolonderzoek. De verhouding tussen lande lijk examen en schoolonder zoek is al lange tijd in discus sie. Een van dc brandende vragen daarbij is of schoolon derzoek en landelijk examen ontkoppeld moeten worden Ongelijksoortige gegevens zou je niet mogen middelen Ex-staatssecretaris Veerman heeft wel eens suggesties in die richting laten horen Hot schoolonderzoek tin het laat ste schooljaar op verschillen de tijdstippen afgenomen i zou dan echt een proef op de som voor de school zelf zijn. om te kuken of het gegeven onderwijs aan de bedoeling beantwoord heeft. Het lande lijk schriftelijk examen zou een garantie bieden voor het niveau van het examen, uni form en objectief, en een pas poort zijn voor vervolgonder wijs en maatschappij. In het schoolonderzoek zou ruimte bestaan voor de eigen identi teit van de school. De eigen leraar zou ook de persoon van de kandidaat in het oordeel mogen betrekken. Het lande lijk schriftelijk examen zou echter zonder aanzien des persoons worden nagekeken De meerkeuzevragen en de correctie door de computer staan borg voor een strikt ob jectieve beoordeling In de examennota die staats secretaris De Jong ide opvol ger van Veerman i binnenkort uitbrengt zal de kopeling tus sen centraal schriftelijk en schoolonderzoek worden ge handhaafd In grote lijnen handhaaft De Jong de be staande organisatie van het examen. Slechts op onderde len denkt hij aan wijziging. Zo wil hij de herkansing reeds begin juni laten plaats vin den. Het schoolonderzoek zou reeds in de voorlaatste klas kunnen beginnen, om daar door de druk op het laatste schooljaar wat weg te nemen grafiekjes Om de verhouding tussen de cijfers voor centraal schrifte lijk examen en schoolonder zoek goed te kunnen beoorde len kan het nuttig zijn eens cle grafiekjes te bekijken die het maandblad Director ivan de Algemene vereniging van schoolleiders i heeft afge drukt. In het hierbij gegeven voorbeeld komt duidehik tot uiting hoe ver het milde oor deel van de school en het wiskunde II gem c.s. 5,66^— gem s.o. 1,05J y/ X 2 3 4 5 6 7 8 9 10 De resultaten van het examen wiskunde II voor gumnasium en atheneum in 1975. Langs de verticale as staan de percentages leerlingen, langs de horizontale as de behaalde examencijfcrs. Alles wat links van de verticale streep in hel midden (getrokken bij 5.5) staat, is onvoldoende. Men ziel dat de top van de cijfercerdeling bij het schoolonderzoek (SO.) heel wat gunstiger ligt dan de top van het centraal schriftelijk (C.S.). Ook de gemiddelden liggen flink uit elkaar: 7.05 en 5.66. strenge vonnis van de compu ter uit elkaar kunnen liggen Zoals oekend is het schrifte lijk examen wiskunde 11 voor V W O -scholen hel afgelopen jaar erg moeilijk geweest Het resultaat was dat biji.u de heli wciiii van de kan didaten onvoldoende had Gemiddeld scoorden zij niet meer dan 5.66 Het gemiddel de cijfer voor het schoolon derzoek lag bijna anderhalve punt hoger en bedroee 7.05 Nog een opmerking tot slot. Men zou kunnen zeggen dat scholen te hoog cijferen in de wetenschap dat de cijfers van het landelijk examen toch la ger zullen uitvallen. Zo krijg je een misschien niet recht vaardig, maar tenminste dra gelijk gemiddelde Je kunt het ook anders stel len Leraren kennen hun leer lingen. Na zes jaar weten ze wat ze aan hun leerlingen hebben. Wie in de zesde zit moet een redelijke kans van slagen hebben. Examenkan didaten staan een heel jaar onder grote spanning en mo gen dan best.met enige mild heid beoordeeld worden. Een computer is misschien wel 'objectief', maar daarom nog niet rechtvaardig En wie die toestand niet ide aal vindt bedenke dat het vroeger nauwelijks anders ging Ook toen moest het mondeling examen de mage re resultaten van het schrifte lijk examen vaak compense ren Gecotnmiteerde en leraar gaven elkaar dan een vette knipoog. Zullen we maar een zeven geven, dan haalt hij zijn vijf op. want het is best een aardige jongen, zeiden ze dan Uw brief bereikt de bestemming nog sneller als u bij de adresse ring de afdeling zet. Wenst u inlichtingen over door ons ge plaatst nieuws uit Italië, dan schrijven aan: Trouw Redactie Buitenland Postbus 859 Amsterdam. ..Je mag mijn nieuwe spaarpot bekijken, terwijl je op Ellen wacht."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3