Meer vrijheid plaatselijke oecumene Vaticaan gispt Italiaanse abortuswetten Uit de kerkbladen Streektaalschrijver is er niet minder om Gastarbeider krijgt aandacht op school Voorstel gereformeerde synode: „Literatuur op de grens" Half miljoen medische hulp voor Angola Veel bezoekers op filmfestival Bezorgdheid over toekomst van artsenopleiding Onze adressen: Plaatsbepaling op de weg van de Mensenzoon Stroomstoring gaf politie veel werk HONEGGER'S KONING DAVID' Met auto tegen boom Honden bijten schapen dood Jaarvergadering geref. Organistenvereniging MAANDAG 1 MAART 1976 KERK BINNENLAND KUNST TROUW/KWARTET 2 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Op tal van plaatsen zijn (soms vergaande) interkerkelijke ontwikkeling. Daarbij zijn het vooral de drie grote kerken» ROOMS-katholiek. hervormd en gereformeerd) die de toon aangeven. Vooral in niduwe woongebieden, waar nog niets was. is er dikwijls het streven, de opbouw van het kerkelijk leven van meet af samen te doen. De hervormde kerk laat haar plaatse lijke gemeenten vrij ten aanzien van de oecumenische ontwikkelingen. Rooms-katholieke ambtsdragers en parocheis kennen in de praktijk ook een grote vrijheid. Maar in de gerefor meerde kerken stelde de synode van Sneek 1969-70) richtlijnen vast voor dergelijke samenwerking. Deze gereformeerde richtlijnen pas sen niet meer in de feitelijke ontwik keling. die in verschillende plaatsen aan de gang is. Met name speelt dit probleem als het gaat om de oecume nische viering van de maaltijd van de Heer. oecumenische ontwikkelingen, die buiten het kader van de rïchtlijen gaan. niet de pas af te snijden, maar ..kritisch-tolerant" te begeleiden. Uit- drukkeliukkelijk wordt daarbij vast gesteld. dat dit niet zonder meer lega lisering van bedoelde vormgevingen betekent. Ds J. Couvée te Voorburg, een van de dcputaten. wijst er in een toelich tende nota op. dat de synode van Sneek met de genoemde richtlijnen geen halt heeft willen toeroepen aan legitieme plaatselijke en regionale ontwikkelingen. Men heeft plaatse- De gereformeerde synode bespreekt. Hjk dan ook niet het minste gevoel, woensdag een voorstel van het depu - onwettig te handelen, taatschap oecumene binnenland, om ROME (AP.UPI) Het Vaticaan heeft weer een scherpe aanval op de abortuswetgeving ondernomen. In een artikel op de eerste pagina van het dagblad van de Heilige Stoel, Osservatore Roma no wordt abortus op een lijn gesteld met Hitiers gaskamers, sterilisatie van „onvolkomen" mensen, massamoord en autha- nasie. Vorige week is in het Italiaanse parle ment het debat begonnen over een wetsontwerp, waarbij de abortus ge liberaliseerd wordt. De huidige abor tuswetgeving in Italï dateert uit de tijd van het fascistisch regiem van Mussolini. Die wet beschouwt iedere Van een verslaggever DEN HAAG De minister voor ont- wikkelinssamenwerking. drs J. P. Pronk heeft uit ontwikkelingsfond sen een bedrag van een half miljoen gulden ter beschikking gesteld voor humanitaire hulp voor de Angolese bevolking. Het bedrag van een half miljoen is bestemd voor de aanschaf van medicijnen, voor de bevolking van en rond Cabinda in het noorden van Angola. In heel Angola, maar vooral in dit deel is er een enorm gebrek aan geneesmiddelen. Het bedrag wordt via het Nederlandse Medisch Comité Angola, dat in Cabinda een medisch team heeft ter beschikking gesteld van de medische dienst van de rege ring van de Volksrepubliek Angola. Zoals bekend werd recentelijk een bedrag van 17. miljoen gulden aan humanitaire hulp via het Internatio nale Rode Kruis. Mondlane Stich ting en Caritas Neerlandia voor An gola uitgetrokken. door Jac. Lelsz DOETINCHEM De manifestatie „Literatuur op de grens", die zaterdag in Amphion te Doetinchem voor de eerste maal gehou den is. kan met het oog op de belangstelling geslaagd genoemd worden. abortus als een misdrijf Jegens de integriteit van het ras. Het nieuwe wetsontwerp wil abortus toestaan met toestemming van twee artsen en onder bepaalde beperkte voorwaarden, zoals het dreigen van lichamelijk of geestelijk gevaar voor de moeder of het ongeboren kind. Volgens het artikel in het pauselijk dagblad is het overgaan van abortus tot andere vormen van onderdruk king van het leven gemakkelijk en haast logisch. Hitier heeft door het milder worden van de abortuswetge ving in het Westen alsnog wraak kun nen nemen, aldus het artikel. Het toestaan van abortus, onder wel ke omstandigheden ook betekent een nederlaag voor het leven, voor het recht te leven, voor de gemeenschap en de staat. Abortus dient daarom een strafbaar misdrijf te blijven. Alleen voor vrouwen met zeer bijzon dere moeilijkheden zou enige soepel heid kunnen worden betracht. Maar die gevallen zouden dan duidelijk omschreven moeten worden. Legali sering van de abortus zou de geeste lijke en lichamelijke conditie van de vrouw gevaar kunnen toebrengen en ook de moraal in het land kunnen aantasten. Het bevolkingsevenwichtzou worden verstoord door een legalisering van de abortus, aangezien dit een naar verhouding snelle toename van het aantal oude mensen met zich zou meeebrengen. Het wetsvoorstel dat nu in het Itali aanse parlement wordt behandeld is syptomatisch voor het verval van de staat, concludeert de Osservatore Romano. enkele opmerkingen over de „Mun- dart als Brücke". en dat in verschil lende opzichten. Weliswaar sprak En tjes aan de ene kant van ..een hand vol armzalige streektaaldichters". maar aan de andere kant zei hij dat literatuur alleen kan bestaan door dat er een literair klimaat is waarin de groten groot kunnen zijn (in de renaissance was het al niet anders). Zelfde niveau Hij waarschuwde dat de streektaalli teratuur ten dode gedoemd is wan neer zij blijft drijven op een groep middelmatigen. Men moet beseffen dat het dialect op hetzelfde niveau staat als het Nederlands. Het dialect dient met dezelfde literaire verzor ging te worden omringd als het Ne derlands. De dialect-schrijver is even autonoom als de schrijver in het Ne derlands. Ze gebruiken hetzelfde in strument: de taal. Prof. Entjes vond het niet nodig van algemeen be schaafd Nederlands te spreken. Alge meen Nederlands leek hem voldoen de. Als feit constateerde men dat wer- Voor het Rotterdamse festival van Film International zijn 12.000 kaar ten verkocht. Tezamen met pers. deelnemers en passepartouthouders (300) zorgden deze bezoekers voor volle zalen. Het publiek koos als bes te film de Italiaanse door een collec tief gemaakte documentaire (Te gek om los telopen?) over een nieuwe opvang van geesteszieken en als tweede „Het zout der aarde" van Harbert Biberman. Uit deze keuze blijkt dat de waardering vooral uit ging naar films met sociaal en/of politiek uitgangspunt. Bij de passe partouthouders stond „lm Lauf der Zeit" van de Westduitser Jim Ben ders op de eerste plaats en „Te gek om los te lopen?" op de tweede, terwijl de pers het indrukwekkende Griekse epos „De Komedianten" van Theo Angeloboulof een eerste plaats gaf en „lm Lauf der Zeit" een tweede plaats. Het filmgezicht „Bio-graphia" van de Griek Thanassis Renzls en de Spanjaard Chumy Chumez gooide ook hoge ogen: met publiek en pas separtouthouders kwam hij op de derde bij de pers op de vijfde plaats. UTRECHT. Een werkgroep van het centrum voor Europese vorming in het Nederlands onderwijs (Cevno) gaat lesmateriaal voor schoolkinderen samenstellen, waarin aandacht wordt gege ven aan de sociale en culturele achtergronden van kinderen van buitenlandse werknemers. 'van een onzer verslaggevers UTRECHT - Dr J L A. Boelen maakt zich als voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst be zorgd over de toekomst van de art senopleiding. Als het zo doorgaat valt een geleidelijke afneming te vre zen van de kwaliteit van de medi sche beroepsuitoefening. waar schuwt hij in Medisch Contact, en daarmee van de gezondheidszorg in Nederland. De bezorgdheid van dr. Boelen geldt alle stadia van de opleiding. De ver korting van de studieduur tot zes jaar. en straks misschien vijf of vier. kan nauwelijks de goede kant op helpen bij een gelijktijdige vermeer dering van de medisch-technlsche kennis. Verder is het aantal eerste jaarsstudenten vrij snel van 1100 tot 1800 gestegen. Het aantal vakken voor het eindexamen waarmee ze aankomen, is kleiner geworden, en in dat pakket zitten vaak gaten waar ze echt last mee krijgen. De positie van de docenten in de academische ziekenhutzen is de laat ste jaren bijzonder moeilijk gewor den. gaat dr Boelen verder Het voe ren van een eigen wetenschappelijk beleid, voorheen een van de aantrek kelijke kanten van zo'n post. wordt door de universitaire bestuursher- vorming „ten zeerste bemoeilijkt". Het wordt „steeds ondoenlijker" om hooggekwalificeerde krachten als docent te krijgen, zeker in academi sche ziekenhuizen die ook wat huis vesting betreft ongunstig afsteken, en de maatregelen die de overheid in deze sector in de zin heeft „scheppen een bestaansonzekerheid welke de werksfeer en op den duur ook het gehalte van de medewerkers nadelig zal beïnvloeden". UTRECHT - Als plaats van samen komst voor de 45ste algemene leden vergadering der Gereformeerde Or ganistenvereniging was ditmaal de keus gevallen op Utrect. De ochten- bljeenkomst vond plaats in „de Poort van Kleef" waar ca 80 leden de huis houdelijke vergadering bijwoonden. Uit het jaarverslag, bleek dat het ledenbestand per 31 december 965 bedroeg Het aantal donateurs kwam op 365. en het aantal bijdra gende kerken op 381 Van de 14 van wege de vereniging afgenomen exa mens kerkelijk orgelspel behaalden 12 kandidaten het a-diploma. Een nieuw examen is thans ingesteld voor kerkelijk koorleider, waardoor deel nemers in het bezit kunnen komen van het cantor-diploma GOV de orgelbouwadviescommissie bracht in 1975 22 eerste adviezen uit. Afgele verd werden twee orgels. Pogingen zullen worden aangewend om de acti- AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13001 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Hij wijst er ook op. dat verschillende classes hun fiat hebben gegeven, om dat zij begrip hadden voor een stuk herkenning en erkenning, dat in zo'n nieuwe stadswijk had plaatsgevon den. Men wenste zo'n gemeente niet te gelasten om de gegroeide samen werking binnen de perken van de synodale richtlijen terug te schroeven. Ds. Couvée noemt het opvallend, dat men geen neiging heeft om uit het verband van de gereformeerde ker ken te stappen. Men wil zeer beslist zijn verplichtingen (ook in financieel opzicht» tegenover het kerkverband nakomen. Veeleer vraagt men hulp. begrip en bijstand, ook de nodige begeleiding. Deputaten willen die geven Syno dale richtlijnen zijn geen meetlatten, maar regels om kerkelijke situaties leefbaar te houden of te maken. De putaten keuren dan ook de gegroeide situaties niet goed. maar willen daar ruimte voor geven. „Het is beter de gemeente en haar leden die in zulk een bijzondere situatie zich bevinden vast te houden dan zich niet met hen te bemoeien, de ogen voor hun pro blematiek dicht te doen of alleen maar protesterend te wijzen op de ontstane toestand, die niet volgens de richtlijnen is." Als zwakke plek in de ontwikkeling noteert ds. Couvée onder meer. dat de gang van zaken nog te veel afhan kelijk is van de pastores, die het goed met elkaar kunnen vinden. Ook sig naleert hij het gevaar, dat er in de nieuwe wijken te veel doorstroming is. Enthousiastelingen verhuizen nogal een vrij spoedig naar elders en van de nieuwkomers moet men maar hopen, dat zij ook achter de eenmaal ingeslagen oecumenische weg staan. Hij pleit ook voor meer contact tus sen de verschillende plaatsen, waar oecumenische ontwikkelingen aan de gang zijn. Er is behoefte aan uit wisseling van ideeën. viteiten van de adviescommissie in het vervolg ook te betrekken bij an dere kerken van de gereformeerde gezindt. De financiële positie van de vereniging Is dusdanig dat de jaar lijkse contributie van E2.50 ge handhaafd kan blijven. De middagbijeenkomst vond plaats in de Domkerk waar collega Folkert Grondsma. die verleden jaar de prix d'excellence behaalde, een orgelvoor dracht hield. Zijn programma be stond uit een oud anoniem werk Ba- thala de 6 e Ton. de veelvuldig uitge voerde variaties die Anthonie van Noordt (1621-1675) schreef over de 116e psalm, een drietal koraalvoor- spclen uit Bachs .Orgelbüchlein' waarnaan de organist steeds het ko raal deed voorafgaan en Max Regers altijd imposante maar moeilijke phantasie over het lutherlied. Folkert Grondsma vond voor al deze muziek uitstekende registraties en liet het prachtige orgel wel op zijn voordeligst uitkomen. Hij speelde met een benijdenswaardig gemak. Technische problemen schijnt deze organist niet te kennen. Voortreffelij ke tempobeheerslng gaven zijn voor drachten een evenwichtig karakter. Het was verheugend dat Folkert Grondsma ook aandacht had be steed aan muziek van vaderlandse bodem uit de vorige eeuw. Te veel wordt wel eens vergeten wat een voortreffelijke vaklieden Nederland op orgelgebied in de vorige eeuw heeft opgelevers. Wij hoorden een zeer overtuigend geconcipieerde In troductie en fuga van Joh. Wagenaar (1885i in leven organist van de Dom kerk en een fraaie fughetta 3 5 voci en koraal over Jesu was hast du zer- brochen van Johannes Oerardsz. Bastiaans 1812-1875) de Haarlemse organist die de protestantse kerken in Nederland veel fraaie kerkmelodi- een heeft nagelaten. Eigenlijk onno dig te vermelden dat Folkert Gronds ma ook aan deze muziek zijn volle aandacht wijdde. Zijn spel klonk bij zonder verzorgd W. H. Wolvekamp. Een proeve van theologiseren van de Delftse hervormde studentenpredi kant Rochus Zuurmond (een van de „christenen voor het socialisme") is te vinden in het maartnummer van Bekirbcnoe. het blad van de kerke- raadscommissie ..Tenach en evange lie" der hervormde gemeente Am sterdam (ds K. H. Kroon). Ds. Zuur mond schrijft over het woord „beke ring": Er is in de messiaanse verkondiging het element van de bekering en dat van het volgen van Jezus. Die volgor de is onomkeerbaar. De aankondi ging van het komende godsrijk, met de daaraan verbonden uitdaging om je te bekeren, moet altijd het eerste woord zijn. Het is een fundamenteel anti religieus woord, dat in zijn sim pelheid treinheid» voor geen misver stand vatbaar is. Men kan er tégen zijn en het bewust verdraaien, men kan het op ingewikkelde (onreine) manier verdonkeremanen, maar men kan niet zeggen: ich habe es nicht gewusst. De verkondiging vraagt vóór alles om een reële plaats bepaling op de weg van de Mensen zoon. dichtbij de plaats waar Hij verkeert. En waar anders zou dat Ds. R. Zuurmond zijn dan bij zijn minste broeders in hun verdrukking: de naakten, de hongerigen. de gevangenen, de zie ken. zij die zijn als de doden. Want God weet en de christelijke gemeen te mag dat mee-weten. dat dóór en nergens anders de tekenen van Pa sen. van de laatste bevrijding, zijn te verwachten. De solidariteit met de verdrukten, in praxis en theorie, gaat voorop Ik zeg niet zoals bijv. Ragaz zei dat de praxis van de solidariteit met de verdrukte identiek is met die van de Messias; er blijft altijd een mes- siaans-kntisch „gegenüber". Maar In kwalitatieve zin mag echter even eens van een succes gesproken wor den. omdat in deze ontmoeting van Nederlandse en Duitse dichters en schrijvers (meestal in de streektaal) in ieder geval de basis werd gelegd voor een verder gesprek over de po sitie van dit genre auteurs, het verbe teren van hun publiciteitsmogelijk- heden en de wijze waarop zij elkaar in hun buiten het eigen culturele klimaat niet altijd begrepen streven tot een hand en een voet kunnen zijn. Een groot aantal auteurs uit Gronin gen. Friesland. Drente. Overijssel en Gelderland plus een aantal collega's uit het aangrenzende Duitse gebied hebben deze dag uit eigen werk gelezen. De discussie werd geleid door prof. dr. H. Entjes, directeur van het Ne- dersaksisch Instituut te Groningen. Entjes leidde deze ook in. samen met Tiny Mulder en Ankie Peijpers en van Duitse zijde Norbert Johannim- loh; de laatste maakte met name de konsekwentie hiervan kan toch niet zijn dat het gebeuren in deze wereld neutraal zou zijn jegens het messiaanse gebeuren! Dat is de ver- burgelijking van Barths theologie, die we in Nederland maar al te goed kennen, en die ons nu zoals Spij kerboer onlangs aan mijn adres in TROUW „natuurlijke theologie" verwijt. Nee. er zijn in de werkelijk heid wel degelijk bewegingen die be antwoorden aan de beweging van de Messias, en bewegingen die daaraan absoluut niet beantwoorden. Dót is de reden waarom wij, in praxis en theorie, socialist zijn En daarom kunnen we niet optreden als bond genoten van het westers imperialis me. welke onreine redenering men daartoe ook aanvoert. Is het woord over de bekering dus overal zegbaar en overal hoorbaar; het woord over de dood van de Mes sias en over Zijn opstanding uit de dood. het woord over de in Zijn lij den verborgen overwinning, het woord over de koninklijke gestalte van Zijn gestalteloosheid, kortom: het woord over het messiaanse ge heim, dót heilig Woord is niet voor iedereen. Dat mag de ecclesia niet voor de „gristelijke" honden gooien. (Matth. 7:6) Want het is een gevaar lijk woord omdat het óók zo'n door en door religieus woord is! Het is open voor ieder religieus misver stand als we niet op de a-religieuze basis van de bekering staan! Het gaat om de bekering, zeker, maar niet op dit religieuze woord! De gods dienst die daarvan komt. daar lusten de honden geen brood van. Daarom spreekt Jezus voortaan in gelijkenis sen opdat ze zich niet op dót woord bekeren. Alleen de kring „rondom" ken in de streektaal een beperkte bereikbaarheid hebben. Ankie Peij pers pleitte voor meer vertalingen van wat in de streektaal is geschre ven en eventueel tweetaligheid. Tiny Mulder, die de dingen vooral vanuit de crisissituatie benaderde, beval de methode aan, die in Friesland wordt toegepast. De boeken bij de mensen thuisbrengen, want velen en juist degenen die zouden kunnen lezen komen nooit in een boekwinkel. Zo doende is bij deze laatste campagne in enkele dagen voor een ton ver kocht. „Literatuur op de grens" werd geor ganiseerd door de Culturele grens- contacten, Commissie Achterhoek- West-munsterland. de Dialectkring Achterhoek-Liemers, de Regional Omroep Noord en Oost en de Stich ting. Doetinchem '70 LEIDEN In een deel van Leiden en een deel van Leiderdorp is in de nacht van zaterdag op zondag een elektriciteitsstoring geweest. Als ge volg daarvan gingen tal van alarmin stallaties werken en gingen op twee plaatsen in Leiden de spoorbomen dicht. De storing bezorgde de politie veel werk. Na ongeveer twee uur kon de storing worden verholpen. In het lesmateriaal, dat volgend jaar voor het eerst op scholen in Neder land zal worden verspreid, komen begrippen aan de orde, die te maken hebben met de komst van Buiten landse werknemers naar Nederland. Dit is zaterdagmiddag in Utrecht be sloten tijdens de informatiedag „de vreemdeling in ons midden", georga niseerd door de Cevno. Volgens de Cevno komt de problematik van de buitenlandse werknemers nauwelijks aan de orde in de leerboeken van de scholen, waarop ook veel buitenland se kinderen zitten. Dat leidt vaak tot inbegrip van de zijde van de Neder landse kinderen. Zo is uit een onderzoek van de Cevno gebleken, dat bijvoorbeeld van 41 geschiedenisboeken, die voor het voortgezet onderwijs worden ge bruikt. er slechts acht aandacht be steden aan migratieproblemen. Doch slechts twee daarvan spreken over onze buitenlandse werknemers. Van tien voor het basisonderwijs be doelde boeken, die zijn onderzocht zijn er drie, die wijzen op de armoede in Griekenland, Spanje en Portugal, die velen nopen elders werk te zoe- Jezus, zij die delen in de praxis van de Mensenzoon, zullen het messiaan se geheim gaanderweg verstaan en vertroost worden. Deze week begint In de waagschaal de vijfde jaargang na de herrijzing en dat is toch wel het memoreren waard. „In de waagschaal" neemt een bijzondere plaats in door het literair-theologisch karakter. Grote aandacht voor schrijvers als Kafka, John Donne. Bernanos, Luise Rin ser. om er maar een paar te noemen. Daarnaast vooral Karl Barth en Gunning. Gedegen beschouwingen van Hasselaar, De Knijff, Oppenhei- mer, M. G. L. den Boer. R. Bon., Kopmels en anderen worden afge wisseld door lichtvoetiger proza als de dagboekaantekeningen van Barard en de rubriek (p)stoppertjes. Last but not least: Israël en de kerk in Oost-Europa worden op de voet gevolgd. (Adres: Lodewijk Napoleon plantsoen 39, Utrecht). Kerk en Wereld Kerk en Wereld, het orgaan van de vereniging van vrijzinnige hervorm den. heeft een beroep op de lezers gedaan om het blad te redden. Uit breiding van het aantal abonnees en verhoging van de abonnementsprijs zijn daarvoor noodzakelijk. De laat ste jaren is het aantal abonnees met tweeduizend teruggelopen, zodat er nu geen twaalfduizend meer zijn. Als de actie niet op korte termijn resul taat afwerpt, zal het blad niet meer eens in de drie weken, maar maande lijks gaan verschijnen, wat. aldus de redactie, „de ondergang alleeen maar dichterbij brengt". door Piet Visser AMSTERDAM- De Westerkerk.vrij dagavond vrij goed gevuld met een schare luisteraars die de verrichtin gen van het R.K. Hoofdstadkoor o.l.v. Jan de Hoog met gespannen aandacht volgde. Bovendien was die kerk gevuld met de sonore klank niet alleen van het vlot zingende koor. maar ook met het betrekkelijk klein bezette Nederl. Begeleidingsor kest. In het bijzonder vervulden de koperblazers hun begeleidingsfunc tie in uitekende nuanceringen bin nen deze hoge ruimte, die juist in een goed geproportioneerde instrumen tatie van Honegger's 'Le Roi David' zulk een doorzichtige klank meek reeg in een zilverachtige zuiverheid. Ook de (weinige) houtblazers en nog minder strijkers, plus het - door Kees de Wijs bespeelde - orgel.Honegger's koorpartijen, gebaseerd op enkele Geneefse psalmmelodieën, ontvin gen in een modern melodieus en har monisch kleed, een boeiende span ning. Daartussendoor de vocale so listen Lucienne Bouwman, sopraan. Jard van Nes. alt en de tenor Michael ten Houte de Lange, (die Wouter Goedhart op korte termijn moest vervangen) die gedrieën aan Honeg ger's hoge eisen zeer goed hebben voldaan. De verbindende teksten- het werk, nu als 'oratorium' uitge voerd. was door de componist her schreven van een oorspronkelijk openlucht-drama - werden met grote duidelijkheid en visie gesproken door de 'verteller Bernard Kruysen- Met deze uitvoering heeft Amster dam weer eens kunnen kennis ma ken met een der mooiste en levendig ste moderne oratoria, ook al is dit J reeds meer dan vijftig jaar oud. Waarmee het de klassieke, geconser veerde leeftijd heeft gehaald. En zijn moderniteit en levendigheid en waarachtige kunstzinnigheid heeft het onder de geïnspireerde leiding van Jan de Hoog volop behouden. ken. Van de 22 boeken voor het voort gezet onderwijs besteden 14 aan dacht aan (e)migratie. „Doorgaans door een terloopse opmerking", aldus de Cevno. Dit alles leidt tot aanpassingsproble men van kinderen van buitenlandse werknemers. „Er komen aanpas singsproblemen als zij weer terugke ren naar hun vaderland met een an dere cultuur", zo kwam naar voren tijdens de bijeenkomst. MIDWOLDE In het Academisch ziekenhuis te Groningen is zaterdag de 30-jarige Joegoslaaf J. Justament uit Gelsenkirchen overleden. Hij was met zijn wagen op de weg Scheem- da-Delfzijl tegen een links van de weg staande boom gereden. De man werkte bij een Delfzijls bedrijf. DRUNEN De 39-jarige W. Damen uit Waalwijk is gistermorgen vroeg met zijn auto tegen een boom gere den en overleden. Het ongeluk ge beurde in Drunen. LEEUWARDEN - De 15-jarige scholier F. Bootsma uit Parrega is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen toen de wagen waarin hij meereed in een flauwe bocht van de weg raakte en tegen een boom sloeg. Dat gebeurde om ongeveer drie uur in de nacht in Koudum. Twee andere inzittenden moesten in een ziekenhuis in Sneek worden opgenomen. BOXMEER Gistermorgen over leed in een Nijmeegs ziekenhuis de 18-jarige leerling-verpleegster C. van Vught uit Rijckevoort. Zij liep in de nacht van zaterdag op zondag in de bebouwde kom van Ledeacker (ge meente Boxmeer) en werd aangere den door een auto. De Koog - Twee honden hebben za terdag twintig schapen doodgebeten. Dat gebeurde bij De Koog, op Texel. De politie heeft de honden ter plaatse afgemaakt. De eigenaar van de hon den is nog niet gevonden. In het abattoir, waarheen de kadavers van de schapen zijn gebracht, wil men pogen vast te stellen hoeveel ongebo ren lammeren tegelijk het slachtoffer zijn geworden. De schade wordt ge schat op twintigduizend gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2