Bejaarde mannen heersen in Moskou Londen vreest begin strijd in Rhodesië Syrië en Jordanië werken aan eigen vredesplan Italië zet zich af tegen Kremlin op partijcongres Breuk dreigt in OAE door Sahara Argentinië wacht af wat leger gaat doen Massaslachting gemeld Japan wil drie Amerikanen horen in Lockheed-zaak geef om ANGOLA k 26655 Bouwvakkers in Barcelona werken weer ZATERDAG 28 FEBRUAR11976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 SALISBURY, LONDEN (Reuter, UPI, AP) Terwijl in Londen Britse regeringsfunctionarissen hun vrees uitspraken over een spoedig grootscheeps conflict tussen blank en zwart in Rhodesië, beëindigde de Britse afgezant, Lord Greenhill, gisteren zijn missie in Salisbury en vertrok via Johannesburg naar Londen om verslag uit te brengen aan de minister van buitenlandse zaken, James Callaghan. Greenhill had gisteren nog een twee de gesprek met de Rhodesische pre fer van het blanke minderheidsbe- ïd. Ian Smith, en ontmoette daar- Jashua Nkomo, de leider van de gematigde vleugel van de Afrikaanse nationale raad (ANC). Greenhill wei gerde ook gisteren iets mee te delen óver zijn besprekingen. „Ik ben hier gekomen om te luisteren en te leren, en ik moet nu nadenken over wat ik gehoord heb en verslag uit brengen aan de minister". Ook Nkomo en Smith weigerden elk commentaar. Nkomo wilde nog wel kwijt dat zijn besprekingen met Smith over een nieuwe grondwet in Rhodesië op aan staande maandag voortgezet zullen worden. Eén van Greenhills medewerkers. Pa trick Laver, zei in antwoord op vra gen of de delegatie ook contact had gehad met de meer militante vleugel van de ANC: „Ik heb een aantal men sen van de groep van Moezorewa opgebeld, en gezegd dat Lord Green hill beschikbaar was voor besprekin gen als ze dat wensten. Ze antwoord den dat dat niet mogelijk was op zo'n korte termijn, en daar kan ik begrip voor hebben". De militaire vleugel van de ANC, onder leiding van bis schop Moezorewa en dominee Sitho- le, gevestigd in Zambia en Mozambi que, verzet zich tegen de besprekin gen die Nkomo op het ogenblik voert met de regering Smith. Anderzijds willen zowel Smith als Nkomo de afdeling van Moezorewa en Sithole niet bij de besprekingen betrekken. Britse regeringsfunctionarissen heb ben gisteren hun twijfels uitgespro- ken over het slagen van het overleg in Rhodesië en menen dat het mogelijk is dat er binnen enkele weken een grote rassenoorlog uitbreekt, waarbij inmenging van de Sowjet-Unie aan de ene en inmenging van Zuid-Afrika aan de andere kant niet uitgesloten is. Te laat In Londen vreest men dat Smith de zwarte nationalisten te lang aan het lijntje heeft gehouden en dat de po ging van Lord Greenhill om in het conflict een bemidelende rol te spe len waarschijnlijk te laat is gekomen. De laatste maanden zijn de aanval len van in Mozambique gelegerde nationalistische guerillastrijders steeds meer toegenomen, maar tot een grootscheeps offensief is het nog niet gekomen. Het legerhoofdkwa- rier in Salisbury maakte gisteren be kend dat weer twee zwarte guerilla's zijn gedood in gevechten met Rho desische veiligheidstroepen. Dit jaar zouden 77 nationalisten gedood zijn. Dinsdag werd bekendgemaakt dat Rhodesische troepen 24 guerilla's bij dé grens met Mozambique hadden gedood. Het is niet uitgesloten dat de arrestatie van zestien Rhodesi sche spoorwegfunctionarissen in Mozambique hiermee verband houdt. De Rhodesische minister van verkeer. Roger Hawkins, die dat gis teren bekendmaakte, zei ook dat het treinverkeer tussen Rhodesië en Ma- poetoe (het vroegere Lorenzo Mar ques). de hoofdstad van Mozambi que. is stopgezet. De in- en uitvoer van Rhodesië loopt voor zestig pro cent via de spoorlijn naar Mapoetoe. Mozambique, dat tot dusver de door de Verenigde Naties uitgevaardigde Sancties tegen Rhodesië niet uit voerde, ontvangt aanzienlijke op brengsten uit het via zijn grondge bied lopende Rhodesische goederen verkeer. De andere rechtstreekse verbinding van Rhodesië naar de kust loopt via de Mozambiquaanse haven Beira. Gisteren werd deze nog normaal gebruikt. Echter slechts twintig procent van het totale ver keer met Rhodesië gaat via deze lijn. De rest van het goederenvervoer gaat via Zuid-Afrika. Slachting Een woordvoerder van de Rhodesi sche regering heeft gisteren berich ten over een massaslachting onder Afrikanen in een Rhodesisch dorp, door troepen van het minderheids bewind volkomen belachelijk ge noemd. De Londense Daily Mirror plaatste gisteren een vraaggesprek met een jonge Londenaar, die zei te hebben deelgenomen aan een slach ting van ongeveer 60 Afrikanen in een dorp bij de grens met Mozambi que. Volgens de 22-jarige Tom McCarthy was de Rhodesische lichte infanterie waar hij bij hoorde, tij dens een jacht op 17 guerillastrijders een dorp ingetrokken en hadden zij iedereen die nog in leven was dood geschoten. De lijken van de gueril la's waren daarna in netten onder helicopters gehangen om zwarte dor pelingen te waarschuwen guerilla strijders geen hulp en onderdak te geven. McCarthy zei dat hij halver wege zijn jaar dienst bij het Rhodesi sche leger besloten had te vluchten. Via Johannesburg keerde hij vorige maand naar Engeland terug. Hij ver telde niet wanneer het bloedbad had plaatsgevonden. Het Britse Lager huis-lid voor Labour, John Stone- house heeft aangekondigd de Britse minister van buitenlandse zaken, Ja mes Callaghan, te zullen vragen een onderzoek in te stellen. TOKIO (Reuter. UPI) De Japanse regering heeft de Verenigde Staten gisteren verzocht drie Amerikanen toestemming te geven in het Japan se parlement onder ede te getuigen in het Lockheed-omkoopschandaal. Regeringskringen zeiden echter te verwachten dat hooguit één van hen zal verschijnen. Twee van de getuigen die het Ja panse parlement wil horen zijn Lock- heeds voormalige vice-president Carl Kotchian en Sjig Katayama, een Japans-Amerikaanse zakenman die voor de bestemmingen van het geld in Japan zou hebben gezorgd. De derde is Tosjiyoeki Oni, hoofd van het kantoor in Tokio van Lock heed. Hij verblijft in Japan en het ministerie van buitenlandse zaken meent dat hij onder de Japanse ju risdictie valt. In Tokio verwacht men niet dat de twee eersten naar Japan zullen komen. Als één van de drie zal getuigen, zal dit voor het eerst zijn dat een buitenlander onder ede ge tuigt voor het Japanse parlement. De voornaamste getuige in de Lock heed-affaire in Japan, de 65-jaar ou de miljonair en in rechtse politieke partijen zeer invloedrijke Josjio Ko- dama, is gisteren enige uren in een ziekenhuis opgenomen. Vorige week Verslaggevers en fotografen verdringen zich rond de ambulance die de belan grijkste Japanse getuige in de Lockheed-zaak, Kodama, naar het ziekenhuis brengt. ADDID ABEBA (AFP, UPI) Marokko en Mauretanië hebben gisteren gedreigd zich uit de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (de OAE) terug te trekken als deze organisatie de onafhankelijk heidsbeweging in de westelijke Sahara zou steunen. De beide landen hebben dit dreige ment gisteren geuit op de ministers conferentie van de OAE die in de Ethiopische hoofdstad wordt gehou den. Er ontstond daarna een crisiss feer. Sommige landen spraken van chantage. verscheen Kodama niet voor de be grotingscommissie die de verhoren afneemt, omdat hij zich te ziek voel de. De commissie stuurde daarna een aantal onafhankelijke artsen om hem te onderzoeken. Deze bevestig den donderdag dat Kodama inder daad te ziek was om te kunnen getui gen. Hij werd in 1974 door een lichte beroerte getroffen. BEIROET, DAMASCUS (UPI,Reuter)-Syrië en Jordanië werken aan een nieuw initiatief voor het Midden-Oosten, zo zeggen diplomatieke bronnen in Beiroet. De twee landen zouden bereid zijn de staat van oorlog met Israël te beëindigen als dat land de Hoogvlakte van Golan en de westelijke Jordaan-oever wil verlaten. De berichten over een dergelijk plan van Syrië en Jordanië vallen samen met een kort bezoek van de Jordaan se koning Hoessein aan president As sad van Syrië. Hoessein kwam giste ren in de Syrissche hoofdstad aan. Hij werd afgehaald door Assad, met wie hij direct naar het paleis voor gasten ging. Daar zijn beide staats hoofden direct begonnen met onder handelingen. Koning Hoessein zal dit weekeinde beginnen aan een wereld reis, die hem ook in de Verenigde Staten zal brengen. Zeer waarschijn lijk zal hij de Amerikaanse regering dan inlichten over de plannen van Jordanië en Syrië. Beide landen heb ben besloten één lijn te volgen bij hun politiek tegenover Israël. Vorige week hebben zijn aangekondigd niet te voelen voor een hervatting van de vredesconferentie voor het Midden- Oosten in Genève. Palestijnen Van groot belang voor een Jordaans- Syrisch initiatief is de houding van de Palestijnen. Voor hen kan een akkoord tussen Jordanië en Syrië aan de ene kant en Israël aan de andere kant nadelig zijn. Bij zo'n regeling zouden de Palestijnse belan- Israël gen gemakkelijk naar de achter grond kunnen worden geschoven. Op hervatting van de conferentie in Ge nève lijken de Palestijnen niet meer te rekenen. troosten'. Gisteren nog riep Sadat op tot een snelle hervatting van Genève. De grote pleitbezorger van de onaf hankelijkheidsbeweging (de Polisa rk» is Algerije. Dit land verwerpt de verdeling van de vroegere Spaanse Sahara tussen Marokko en Maureta nië volledig. Deze tweedeling is sinds donderdag een feit doordat Spanje zich toen (twee dagen eerder dan was afgesproken) de Sahara verliet. Alge rije heeft de andere Afrikaanse lan den gevraagd de inlijving van de Sa hara bij Marokko en Mauretanië niet te accepteren. Algerije krijgt voor dit standpunt veel steun binnen de OAE. Daarom hebben Mauretanië en Ma rokko nu waarschijnlijk het dreige ment van uittreding gebruikt. De on afhankelijkheidsbeweging Polisario verzet zich gewapenderhand tegen de verdeling van de westelijke Sahara en krijgt daarbij steun van Algerije. Een woordvoerder van de Palestijnse organisatie PLO, Zoeheir Mohsen, zei gisteren dat de kansen op hervatting van 'Genève' nihil zijn nu Syrië, Jor danië èn de PLO die bijeenkomst zullen boycotten. Hij reageerde daar mee op de verklaringen van de Egyp tische president Sadat, Deze maakt momenteel een reis langs verschillen de landen aan de Perzische Golf en heeft bij die gelegenheid enkele ma len gezegd dat de Geneefse conferen tie snel moet worden hervat. De Pa lestijn noemde dergelijke Egyptische verklaringen 'pogingen om zichzelf te troosten'. Gisteren nog riep Sadat op tot een snelle hervatting van Genève. ADVERTENTIE Een woordvoerder van de Palestijnse organisatie PLO. Zoeheir Mohsen. zei gisteren dat de kansen op hervatting van 'Genève' nihil zijn nu Syrië, Jor danië èn de PLO die bijeenkomst zullen boycotten. Hij reageerde daar mee op de verklaringen van de Egyp tische president Sadat. Deze maakt momenteel een reis langs verschillen de landen aan de Perzische Golf en heeft bij die gelegenheid enkele ma len gezegd dat de Geneefse conferen tie snel moet worden hervat. De Pa lestijn noemde dergelijke Egyptische verklaringen 'pogingen om zichzelf te Ook de Israëlische regering houdt er ernstig rekening mee dat het van een nieuwe ronde in Genève nooit zal komen. Zij heeft er daarom in toege stemd dat de Amerikaanse regering gaat polsen wat voor mogelijkheden er verder zijn in het Midden-Oosten. De Ameriakanen hebben dat aan pre mier Jitzak Rabin gevraagd toen de ze in de Verenigde Staten was. Rabin vertelde dat gisteren nog eens in een vraaggesprek met het dagblad. Da- var. De premier zei daarin dat hij niet veel verwachtte van het Amerikaan se onderzoek. Een initiatief van Jor danië en Syrië, zoals dat gisteren werd aangekondigd, zou zo'n diplo matieke actie van de VS echter veel meer betekenis kunnen geven. GIRO Terwijl de hele wereld via de televisie het ritueel van het Sowjet-partijcongres kan volgen worden de werkelijke zaken achter de couhssen gedaan. Het loven en bieden, waarmee de j figuren, die namens het Kremlin de macht verhandelen zich in berookte kamers bezig houden is weliswaar nooit door een van de deelnemers omschreven maar het kan worden afgeleid uit de schaarse flarden infor- I matie, die onze kant op komen. Het Centrale Comité, dat uit 241 le- j den bestaat, is het echte hoogste ge zag in de Sowjet-Unie. Het 15 leden tellende Politburo, waarvan Leonid Breznjew als secretaris-generaal de voorzitter is. is het hoogste comman do van de partij maar het oefent zijn macht uit door middel van het Cen trale Comité. De leden daarvan voe ren de politiek uit. die door het Kremlin is voorgeschreven. Het Po- litburo doet de voorstellen maar het i Centrale Comité neemt de beslis- I singen. De leden van het Centrale Comité kunnen het Politburo zeker niet hun wil opleggen maar zoals iedere logge1 bureaucratie kunnen ze het uitvoe ren van de politiek zoals die door het Politburo is voorgeschreven wel ver tragen, tegenwerken of zelfs nietig verklaren. Sabotage Dit is meer dan eens voorgekomen zoals bij enkele van de economische hervormingsplannen, die op verschil lende tijdstippen door zowel Chroestsjow als Breznjew werden voorgeschreven. Deze plannen kre gen de gelegenheid een langzame dood te sterven dank zij het dralen van de ambtenarij, dat soms ver dacht veel leek op sabotage. Het ambtelijk apparaat van het Centrale Comité is net zoals andere behouden dend en het heeft dikwijls gefun geerd als rem op de politieke en soci ale hervormingsmaatregelen zoals die door enkele leden van de leiding werden nagestreefd. Het doet er daarom erg veel toe wie er in het Centrale Comité wordt 'geko zen'. De verkiezingèn die elke vijf jaar aan het slot van het partijcon gres plaatsvindt, wordt door het Po litburo uitgebreid en met zorg beïn vloed. Het Politburo stelt een lijst op van mensen, die verkozen kunnen worden en daarover wordt dan door de 5000 congresafgevaardigden ge stemd. Daar de meesten van hen el kaar nog nooit hebben ontmoet en er, weinig gelegenheid is met elkaar te overleggen en groepen supporters voor bepaalde kandidaten te vormen wordt de lijst van het Poliburo zeker zonder wijzigingen aangenomen. Het echte touwtrekken vindt binnen het Politburo zelf plaats, als de lijst wordt samengesteld en verschillende leiders trachten te bewerkstelligen dat hun eigen aanhang op de lijst van kandidaten komt te staan. Dit kan worden afgeleid uit het feit dat zowel Chroestsjow als Breznjew op het hoogtepunt van hun macht het vóór elkaar kregen een groot aantal men sen in het Centrale Comité gekozen te krijgen, die. zoals bij nauwkeurige bestudering bleek, op verschillende tijdstippen uit de loopbaan van de twee partijleiders met hen hadden samengewerkt. Macht beperkt Zelfs hier echter is de macht van een Chroestsjow of een Breznjew be perkter en de macht van het Centrale Comité als lichaam groter, dan de buitenwereld over het algemeen ver onderstelt. Veel posities in beroeps groepen als het bedrijfsleven of de wetenschap brengen automatisch het lidmaatschap van het Centrale Comité met zich mee Dit geldt zeker voor de partijsecretarissen, die het gezag hebben over de meer belangrij ke provincies en de republieken, die de Sowjet-Unie vormen en voor de ministers, die veel van de departe menten onder hun hoede hebben. Maar er blijven een aantal 'vrije' va catures over in het Centrale Comité, die van congres tot congres verschil len en het is de strijd tussen de ver schillende leden van het Politburo om hun eigen kandidaten voor deze vacatures voorgedragen te krijgen, die de politieke worsteling achter de schermen beheerst. Het Centrale Comité, dat op ieder partijcongres opnieuw wordt geko zen 'kiest' vervolgens een Politburo op vrijwel dezelfde manier, waarop het zelf was gekozen. Het Politburo stelt een lijst op van kandidaten voor het Politburo en het Centrale Comité gaat er zonder problemen mee ak koord. De regel kan waarschijnlijk het best worden gekarakteriseerd met het gezegde „de ene hand wast de andere". Het resultaat is echter dat de twee groepen, die elkaar gro tendeels zelf aanvullen, aan de macht blijven zolang er leven in hun li chaam is en ouder en ouder worden zodat de groep, die de touwtjes in handen heeft, langzaam maar zeker een club bejaarden wordt. Bejaarden De gemiddelde leeftijd van het Polit buro is van jaar tot jaar en van con gres tot congres hoger geworden en bedraagt nu 66 jaar. Dit is al hogerl dan die van welke groep leiders in de wereld ook. maar de gemiddelde leef tijd van de belangrijkste mensen bin nen die groep is zelfs 70 jaar. Enkele van de invloedrijkste mensen na Breznjew. die zelf 69 jaar is, zijn pre sident Podgorny (72 jaar), premier Kosygin (71 jaar), partij-ideoloog Soeslow (73 jaar) en de minister van defensie Gretsjko. die 72 jaar is. De geleidelijke toename van de ge middelde leeftijd binnen het Centra le Comité, die van congres tot con gres kan worden vastgesteld, spreekt voor zichzelf. De gemiddelde leeftijd van het Centrale Comité dat vlak voor de dood van Stalin in 1952 werd gekozen was 49 jaar: in 1956 toen Chroestsjow in een geheime rede Sta lin van zijn voetstuk stootte was zij 51; in 1961 was ze 52; in 1966 op het eerste congres waar Breznjew na de val van Chroestsjow de leiding had was de gemiddelde leeftijd 56 en in 1971 steeg ze tot 58. Tussen de regels door is in de Sowjet-pers vaak te lezen dat hiertegen verzet bestaat bij de jongere, dynamischer leden uit de partijhiërarchie, die hun toekomst geblokkeerd zien door een dode bu reaucratie. Als de schijnbaar onvermijdelijke toename in leeftijd op het 25ste con gres noet wordt gestopt zal de leiding van de Sowjet-Unie van ouderdom uit elkaar vallen of opgeblazen wor den door de druk van onderop, die in de loop van de tijd is ontstaan. Mijn eigen veronderstelling is dat vanwe ge de al veel te lang uitgestelde ver jonging van de leiding de macht van de oude mannen in het Kremlin met een knal en niet met een sisser zal eindigen. MOSKOU, (UPI, AFP) De leider van de Italiaanse communis ten, Enrico Berlinguer, vindt dat zijn partij het volste recht heeft om een eigen politieke koers te varen. Dat recht heeft hij gisteren verdedigd in het hol van de leeuw, het congres van de communis tische partij van de Sowjet-Unie. Berlinguer keerde zich duidelijk te gen de vorige sprekers, die bijna alle maal kritiek hadden geuit op de par tijen. "die de communistische een heid in gevaar brengen." Daarmee wordt vooral gedoeld op de communistische partijen van Frank rijk en Italië. Deze partijen volgen een wat liberalere politiek om aan trekkelijker te worden voor de kie zers en de kans nog eens in de rege ring te komen te vergroten. Het Kremlin heeft daar tegen grote bezwaren en wordt daarin gesteund door verreweg de meeste andere com munistische partijen. Tot gisteren was het alleen de Roemeen Ceauses- coe, die op het congres in Moskou een ander geluid liet horen. De Italiaanse partijleider roeide gis teren ook tegen de hoofdstroom in met de aankondiging dat zijn partij zal doorgaan met het zoeken naar een "democratische oplossing". Daar voor zal de dialoog met de christen democraten en de socialisten worden voortgezet. De Italiaanse communisten staan open voor een confrontatie tussen de verschillende opvattingen en ervarin gen, aldus Berlinguer. 'Het is bekend dat binnen de communistische bewe ging verschillen van opvatting be staan, zelfs over zeer belangrijke za ken,' zo wierp de Italiaan zijn gehoor toe. Hij zei er van overtuigd te zijn dat erkenning van de onafhankelijk heid van iedere partij de communisti sche beweging eerder zal versterker dan verzwakken. Berlinguer wees nog op de "interes sante ontwikkeling" van "anti kapitalistische en anti- imperialistische gevoelens" bij poli tieke bewegingen met christelijke achtergronden. De Roemeense president en partij leider Ceausescoe herhaalde giste ren in een interview zijn instemming met de lijn van de Franse en Itali aanse communisten. In een gesprek met een Joegoslavisch blad (gisteren gepubliceerd) prees hij de initiatie ven van 'sommige communistische partijen in het westen' die de samen leving willen veranderen, 'niet van buiten, maar van binnen'. In hetzelfde vraaggesprek verdedig de Ceausescoe ook de onafhankelij ke buitenlandse politiek van Roeme nië. Hij zei dat het niet meer dan logisch was dat socialistische landen bijeenkomsten van neutrale landen bijwonen. Die landen zijn immers meestal ook 'anti-kolonialistisch en anti-imperialistisch'. De Roemeen sprak zich tenslotte weer uit voor ontbinding van de twee grote militaire blokken, de NAVO en het Warschau-pact. De secretaris-generaal van de Franse communisten. Georges Mar- chais heeft gisteren in een radio gesprek uitgelegd waarom hij deze week niet naar Moskou is gegaan. Hij zei dat er meningsverschillen tussen de Fransen en de Russische partij bestaan over de 'socialistische democratie en over de waardering van de buitenlandse politiek van Frankrijk'. 'Het zou niet serieus zijn geweest als ik naar Moskou was gegaan. Op het ogenblik bestaan niet de voorwaar den voor een dergelijke ontmoeting.' aldus Marchais. Hij lichtte zijn ge schil met Moskou verder toe met: „Men heeft ons gezege dat je het socialisme niet in nationale plakken kunt snijden. Ik zeg op mijn beurt dat je het socialisme niet bereikt door op dogmatische wijze een leuze van vijftien of twintig jaar oud te verkondigen.' Sacharow Twee Russen die het niet eens zijn met de politiek van het Kremlin heb ben gisteren commentaar gegeven op de rede waarmee partijleider Breznjew het partijcongres deze week opende. Het zijn de kerngeleer de Andrei Sacharow en de historicus Roy Medwedew. Als spreekbuis ge bruikten zij het Italiaanse blad Cor- riera della Sera. Sacharow verwijt Breznjew dat hij de voornaamste oorzaken voor de economische moeilijkheden niet heeft genoemd. Die oorzaken zijn volgens Sacharow vooral van politie ke aard. Hij zegt dat er alleen verbe tering kan komen door grotere vrij heid van meningsuiting, verandering van het onderwijssysteem en meer ruimte voor contacten met het westen. Peron weer op vakantie Van een onzer redacteuren Het parlement van Argentinië heeft de afgelopen week enige malen getracht president Peron op legale manier aan de kant te zetten. Het is niet gelukt, aangezien de Peronisten zich tot dusver tegen deze pogingen verzet hebben. De politieke en economische ERP en Monteneros lijken een machtsovername door het leger nu steeds dichterbij te brengen. De militairen zijn het echter nog niet eens over het tijdstip van de machts overname. De rechtse generaals, on der wie Ramon Diaz Bessone en Luci ano Menendez een vooraanstaande' plaats innemen, dringen aan op een onmiddellijke machtsovername naar het voorbeeld van de staatsgreep van Pinochet in Chili. De gematigde mili tairen, die onder leiding staan van generaal Jorge Videla en generaal Roberto Viola proberen een machtso vername nog zo lang mogelijk uit te stellen. Op het ogenblik lijkt de laat ste groep nog de sterkste treven in handen te hebben. De agressieve houding van het Ar gentijnse vakverbond CGT, de toene mende activiteiten van de verzetsbe wegingen en de slechter wordende toestand van de economie zijn even zovele redenen voor een op handen zijnd ingrijpen. Lange tijd is de CGT een van de steunpilaren geweest van de Peronis- tische beweging. De inflatie die al meer dan een procent per dag be draagt. de groeiende werkeloosheid en het tegen de werknemers gerichte economische beleid heeft de vakbe weging geheel van de regering ver vreemd. Het leger is de enige instan tie die in staat geacht moet worden om zowel de vakbeweging als de gu- reilla enigermate in bedwang te houden. Vakantie Te midden van de aanzwellende ge ruchten over een op handen zijnde staatsgreep is president Isabel Pe ron gisteren weer voor enige tijd met vakantie gegaan. De Argentijnse regering heeft maat regelen in het vooruitzicht gesteld die tegemoet moeten komen aan de politieke en economische moeilijk heden. Op die manier zou een nog steeds dreigende afzettingsprocedu re afgewend moeten worden. Haar belangrijkste medestander in de Pe- ronistische beweging. Lorenzo Mi guel. heeft aangekondigd dat de re gering op korte termijn zou beslui ten tot bevriezing van de prijzen om de inflatie terug te drukken. In ruil hiervoor vroeg hij onvoorwaardelij ke steun van de Peronsten in het parlement. Volgens waarnemers zouden de maatregelen verder voorzien in een algemene loonsverhoging en een daarop volgende bevriezing van lo nen en prijzen voor een periode van drie maanden. Inmiddels heeft de minister van de fensie. Ricardo Guardo, die verant woordelijk was voor het contact tus sen regering en leger, zijn ontslag ingediend, hoewel hij pas een maand in functie was. Zowel door de oppositie als door een groot deel van haar eigen partij wordt aangedrongen op ingrijpende kabinetswijzigingen als ook een ver wijdering van haar persoonlijke ad viseurs. De oppositie heeft nog steeds de hoop niet opgegeven om met steun van de dissidente Peronis ten de president op legale manier aan de kant te zetten. Op die manier zou een machtsovername door het leger alleen nog voorkomen kunnen worden, zo menen ze. MADRID (UPI) De staking van bouwvakkers in Barcelona is gisteren beëndigd. Er werd overeenstemming bereikt over een loonsverhoging en betere sociale voorzieningen. Daarna konden bijna 150.000, van wie sommi gen al tien dagen hadden gestaakt, weer aan het werk gaan. Met dit akkoord is er nog lang geen einde gekomen aan de golf van sta kingen. die Spanje de afgelopen da gen heeft getroffen. Er breken steeds opnieuw acties uit onder arbeiders, die ontevreden zijn over hun lonen, een ontevredenheid die nog wordt aangewakkerd door het ontbreken van politieke vrijheden in Spanje. Gisteren gingen 4000 man in staking bij een scheepswerf in La Coruna. Het meest spectaculair is momenteel nog de staking van vrachtwagen chauffeurs in Madrid. Daardoor zijn nu ai ruim 100.000 mensen zonder werk komen te zitten. Er ontstaan in de hoofdstad tekorten aan groenten en fruit. De arbeidsonrust in 8panje gaat gepaard met veel betogingen, waar tegen de politie dan weer hard optreedt. Degenen die worden gezien als aanstichters van de stakingen worden gearresteerd. Verder zijn er in Madrid enkele malen vechtpartijen geweest tussen stakers en werkwilli gen. Stakers vernielden de banden van auto's om stakingsbrekers het wegrijden onmogelijk te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7