DorpHooge Burch Personeel PTT: verder onderzoek spreiding krijgt dit jaar laatste „gehucht" Struktuurplan van Den Haag: accent op stadsvernieuwing Leiden nam afscheid politiecommissaris LADA Prenten en ansichten van Delft gezocht S Kerkdiensten zie pag. 11 Instituut voor geestelijk gehandicapten Discussie over uitgangspunten --Dienstcommissies: plannen ondoordacht DAGBLAD TROUW EEN CORRESPONDENT(E) MET ALS STANDPLAATS LEIDEN KORPEL Luthers Den Haag zoekt part-time predikant iwunvi ci i Lunurtni 13/0 TROUW/KWARTET j v.i. 9.595,-lncL B.T.W. Deze sterke, zuinige auto compleet te zien bij: „DE RESIDENTIE" Hoefkade 934- Tel. 647543 Wie heeft deze groentehandelaar in Delft gekend? Het Gemeentearchief, die deze ansicht kreeg, uil er graag meer van weten. DELFT—» Het Delfts Gemeentear chief is op zoek naar oude prenten of ansichten van Delft. De archiva ris is op dit moment in het bezit van /o'n vijfduizend exemplaren, waar- san er ongeveer duizend dubbel rijn. Het Gemeentearchief wil nu belangstellenden in de gelegenheid stellen hun kaarten en ansichten met die dubbele kaarten te ruilen. Onlangs nog heeft het archief een \iertnl nrislchtcn in zijn herit ge kregen uit het eind van de vorige eeuw. Er is er écn bij van een groehtebezorger met paard en wa gen. Voor inlichtingen over dere nijvere middenstander houdt het archief rich warm aanbevolen Op de indcrc kaarten zijn de molen ..De Papegaai", de Nieuw* Fangen et ijk en de Polytechnische School (Vestzijde) afgebeeld. De verzame ling wordt regelmatig geraadpleegd door belangstellenden, die willen weten hoe hun straat er vroeger heeft uitgezien. Laatst nog was er iemand op het archief die met zijn vrouw een wed denschap had aangegaan over het feit dal de Nieuwe Langendijk eens een gracht is gewerst. De man won, want de kaart in de verzameling uit 1X99 leverde het bew ijs. Voor inlich tingen kan men terecht op het adres Oude Delft 169 waar het Ge meentearchief is gevestigd (tel. 013 - 133111). I .v sTfoS,'. structuurschets een rechtvaardiging is van het standpunt van het perso neel. „In de schets komt duidelijk naar voren dat er bij een verplaatsing dermate grote problemen ontstaan, dat de bestaande plannen niet an ders dan ondoordacht en geforceerd genoemd kunnen worden. Jammer is alleen dat de twee organisatiebu reaus zich beperken tot de conclusie dat veel studie nodig is. in plaats van de plannen van de hand te wijzen." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In het structuurplan voor Den Haag dat medio volgend jaar aan de gemeenteraad wordt aangeboden zal het accent worden gelegd op de stadsvernieuwing, met name in de oude woonbuurten. Van een verslaggever DEN HAAG Bij het personeel van de Centrale Directie van de PTT in Den Haag leeft maar één gedachte en dat is zo snel mogelijk de spreidingsplannen vergeten. „De spreidingsplannen in de huidige vorm zijn onverantwoord. Wij blijven -op het eerder ingenomen standpunt dat aan deze plannen geen vrijwillige medewerking kan worden verleend." .aldus de dienstcommissies- - ondernemingsraad van de PTT in ^*en reactie op de structuurschets, die de twee organisatiebureaus Bos- boom-Hegener en GITP hebben op gesteld. Zoals bekend was het uit gangspunt hiervan de te verwachten problemen bij een eventuele over plaatsing naar Groningen en Leeuw arden De dienstcommissies vinden dat de stadsvernieuwing in de weg zal stas Maar, zegt de gemeente, ln de nöo zakelijke afweging van beide bela gen moet de voortgang van de stat vernieuwing prioriteit krijgen. Als andere uitgangspunten voor e< struktuurplan wotden genoemd e goede dooradering van de stad m een groene structuur en een acti beleid ten aanzien van de werkgel genheid fLaakhaven. Schevening haven). Confectiemaat 581 en toch elegant! Maison Leibier heeft CORSELETS etc. voor u in voorrasd t.m. maat 58, ook met buikbanden. Grote keuze in de nieuwste CAMP-CORSETTEN CAMP-HERENBUIK. BANDEN BORSTPROTHESES SUPP-HOSE PANTY'S STEUNKOUSEN. etc. Thans ook MANTELS JAPONNEN van 1ste klas huizen ook tot maat 58. Thans ook een afdeling voor de OUDEREDAMES Extra lengte en heupwijdte. Zuiver wollen ANTI-RHEUMA ONDERKLEDING THERMOLANA waarvan hemdjes met ronde hals eh broekjes met pijpje. Anna Paulownastraat 69. Telefoon 070-64.21.51 door Theun Lagas ..ZWAMMERDAM Het instituut voor geestelijk gehandicapten „Hooge Burch'' te Zwammerdam - is een dorp op zich. Een dorp. waarin 600 mensen leven in een viertal zogenaamde ..gehuchten". - gelegen rondom een dorpsplein. Elk gehucht heeft een aantal paviljoens. Elk paviljoen telt drie woningen. Elk huis wordt bewoond door 18 gehandicapten „Hooge Burch" is gelegen aan de weg «i? van Alphen aan den Rijn naar Bode- l/"- graven ter hoogte van het dorpje rtf 'Zwammerdam. Hoewel het instituut al sinds 1974 op volle toeren draait, .-wordt het eerst aan het eind van dit ."-Jaar voltooid met de bouw van een gehucht voor kinderen, een fysiothe- rapiegebouw en een ontwikkelings centrum. De voltooide Hooge Burch heeft dan zeventig miljoen gulden gekost. De inrichting gaat uit van de Vereniging Johannes Stichting en be oogt een christelijk instituut te lijn met een oekumenisch perspektief. In Hooge Burch werken zo n 500 perso neelsleden. waarmee het inwonertal bijna gelijk is aan dat van het dorp Zwammerdam. Gehuchtsplein Zoals de vier gehuchten rondom een centraal gelegen plein zijn geprojec teerd. zijn de paviljoens rond een gehuchtsplein gelegen. Deze manier van bouwen heeft als voordeel dat de inwoners van het dorp zich gemakke lijk kunnen oriënteren. Wanneer de bewoners het dorp binnenkomen her kennen zij eerst het gehucht, dan hun paviljoen en tenslotte de eigen wo ning. Rondom het dorpsplein liggeil de centrale voorzieningen, als het ge bouw voor de fysische- en bewegings therapie en het hoofdgebouw met het behandelcentrum en de administra tie. Het gebouw voor de bezigheids therapie ls vlak buiten het dorp gele gen. zodat er een soort woon- werk verkeer ontstaat. Die bezigheid is overigens zo vrijblijvend als het maar kan. Wanneer een bewoner van Hooge Burch gestimuleerd wordt om te werken, heeft dat als enige reden hem een bepaald ritme in z'n dag te geven. Bovendien kan het leveren van een prestatie de gehandicapte een gevoel van eigenwaarde geven. De sporthal Staat op het Dorpsplein van ..Hooge Burch". De - fysische therapie wordt daar gegeven. Streven „Wanneer je een zwakzinnige een In het vlak buiten het dorp gelegen dagactiviteitencentrum worden werkzaamheden verricht als dit nettenvlechten. Aan de heer Barends. die in oktober 1907 als hoofdinspecteur naar Leiden kwam. wordt per 1 maart a.s. functio neel leeftijdsontslag verleend. De heer Vis herdacht een zeer plezie rige samenwerking met de commis saris, waarbij hij opmerkte dat de heer Barends achter de politieman altijd de mens heeft willen zien. „De combinatie van gevoeligheid en het door - willen - bijten - op - een - bepaald - moment is wel het meest karakteristieke trekje wat ik bij u heb mogen ontdekken." aldus de bur gemeester. „U heeft het nu wel achter de rug. U gaat. zoals wij zeggen, de wei in. en wel in de letterlijke zin. gezien uw hobby voor de Jacht. Maar waarom u dan helemaal naar Ierland trekt is ..Open studie" De bijzondere commissie PTT. waar in vakbonden en directie zitting heb ben. is gematigder in zijn reactie: Op zijn minst moeten twijfels uitge sproken worden over het besluit de centrale directie (3600 man) naar het Noorden te verplaatsen." Wel vindt de commissie dat de stfuctuurschets een pleidooi is voor „een open stu die". waarbij ook plaats zou moeten zijn voor veel inspraak van het perso neel De spreidingsplannen helemaal af wijzen wil de commissie nog niet. Wel verwacht zij van de regering, dat die haar beleid zal aanpassen. Een aan passing die moet bestaan, in het on der de verantwoordelijkheid van de bedrijfsleiding van PTT. verder on derzoek naar het aantal arbeid splaatsen dat verplaatst moet wor den en hoe lang de spreiding moet gaan duren zoekt voor de redactie van de editie Den Haag-Leiden Taak nieuwsgaring in Leiden en directe omgeving Sneven kunt u richten aan de chef-redactie van Trouw editie Den Haag/Leiden de heer D de Geus. Postbus 101. Den Haag (Inlichtingen 070-4694451 prestatie laat leveren om zijn niveau te verbeteren moet je je eerst vragen of die verbetering in het belang van de zwakzinnige is." vindt mr. N. J. Geleijnse, algemeen directeur van Hooge Burch. „Dat vind ik de beslis sende vraag bij alle nieuwe behande lingsprogramma's. die wij samenstel len. Het is natuurlijk ons streven de zwakzinnige op het voor hem hoogst mogelijke niveau te brengen, maar wanneer wij zien dat hij zich niet verder kan ontwikkelen, moeten we dat streven naar een hoger niveau gewoon stopzetten. Het is nooit de bedoeling de geestelijk gehandicapte op een bepaald niveau te brengen terwille van dat niveau." Verhuizing Wanneer de zwakzinnige een hoger peil bereikt en daardoor zichzelf be ter kan redden is de kans groot dat hij naar een ander paviljoen verhuist, binnen Hooge Burch. Ook dit heeft niets te maken met het belonen van een prestatie, maar is vaak noodza kelijk omdat de gehandicapte door de nieuwe verworvenheden buiten zijn groep komt te staan. Hij gaat dan bijvoorbeeld naar een paviljoen waar meer groepsleden zich zelf kun nen wassen of hun veters kunnen vast maken. Het bereiken van dat hogere niveau kenmerkt zich immers door dit soort voor ons kleine, eenvoudige handelingen. Over de grootte van „De Hooge Burch" zegt de heer Geleijnse: „Wan neer we momenteel een complex van deze grootte zouden willen bouwen kregen we daar beslist geen toestem ming voor. Toen in 1966 de plannen voor „Hooge Burch" gemaakt wer den. lagen de normen echter heel anders." De norm die nu het aantal bewoners van een inrichting bepaalt is te stellen op het getal van 308. Dit getal is de uitkomst van een puur theoreti sche opstelling van een aantal facto ren als de grootte van het personeels bestand. de numerieke verhouding van kinderen, volwassenen en bejaar den. die in de inrichting komen te leven en de grootst mogelijke kans om door te stromen naar andere groe pen binnen de zwakzinnigeninrich ting. Waakzaamheid De misschien te grote opzet van „Hooge Burch" heeft echter nauwe lijks nadelen voor de bewoners. Door gescheiden gehuchten en de waak zaamheid van de medewerkers op het gebied van privacy van de huisgeno ten. is er van een massaal samenzijn geen sprake. Die waakzaamheid van de medewerkers is vooral gericht te gen allerlei groeperingen die in de inrichting willen komen kijken. Di- rekteur Geleijnse: „We krijgen van allerlei opleidingsinstituten en ande re groepen veelvuldig het verzoek een excursie over ons terrein te mogen maken. Het bezoeken van een inrich ting wordt vaak gezien als een be langrijk element in het kader van de sociale vorming. Ik ben daar echter een beetje huiverig van. Het is zo n vorm van kastje kijken, een soort bezienswaardigheid." De direct wijst erop dat een dergelijke excu het dagritme van de bewoners verstoren. „Er komen thuis toch niet allerlei groepen kijkende n sen door de kamers lopen?" Diegenen die de inrichting toch zoeken zullen ongetwijfeld veel hun tijd besteden aan het bekij] van het wonderbaarlijke interne i voerssysteem dat de Hooge Bu kent. Onder het terrein van de inri ting loopt een gangenstelsel van taal vier kilometer lengte. Door gangen lopen een soort kabelba tjes die de verbinding vormen tus de woningen en de centrale gebi wen op het terrein. Alles wat er vervoeren valt, van etenswaren vuile was, van medicamenten tot v stelde kleding gaat in kleine conl ners onder de grond door. Dit v voerssysteem, dat door een compu gestuurd wordt en dat drie milj< gulden gekost heeft maakt het „d< Hooge Burch" ondergronds tpt stad van de toekomst waar zich vi borden en pannen soep schijnb doelloos voortbewegen. (Advertenties) voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21. Het cadeautje, dat burgemeester Vis hier aanbiedt aan de scheidende commissa ris mr. C. Barends, wijst in de richting van Ierland: Schotse whisky en een boek over schotland. Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN „Wars van formaliteiten, maar toch een echte politie man." Zo omschreef burgemeester dr. A. J. Vis van Leiden de^ scheidende commissaris van politie, de heer mr. C. Barends, gistermiddag in zijn afscheidstoespraak. mij niet helemaal duidelijk," aldus de burgemeester. Hij bood de com missaris een fles Schotse whisky aan en een boek over Schotland. Na de burgemeester sprak de heer Larivière. inspecteur van de verkeer spolitie en voorzitter van het Leicis Politie Muziek Gezelschap. Hij spel de de oud-commissaris de versierse len van het erelidmaatschap op de revers. De heer Handgraaf van de Leidse Politie Sportvereniging noem de het een open deur intrappen, als hij zei dat achter de glimmende kno pen van het uniform een gewoon mens schuilging. Hij bood de com missaris een set platen aan. hoewel de vereniging nog wel even aan een voetbal had gedacht. Van de hoofden van diensten kreeg de commissaris een envelop met geld. terwijl zijn echtgenote een bos bloemen kreeg aangeboden. In zijn afscheidsrede sprak de heer Barends zijn grote be wondering en respect uit voor het korps, dat toch niet altijd onder roos kleurige omstandigheden heeft moe ten werken. Over de uitgangspunten van het structuurplan wordt aanstaande woensdag gesproken in de commissie stadsontwikkeling. Op basis van het plan zullen stads vernieuwingsgebieden worden aan gewezen. die volgens de dienst stads ontwikkeling tenminste de Schilders wijk. delen van het centrum. Trans- vaalwijk. Regentesse- en Newton- buurt en het Schipperskwartier zul len omvatten. Daarnaast zal aan dacht worden besteed om nu nog leefbare woonbuurten voor verval te behoeden. Volgens de gemeente zal bij de stads vernieuwing in 19e-eeuwse buurten als de Schilderswijk, nieuwbouw een grotere rol gaan spelen dan tot voor kort werd aangenomen. Verwacht wordt dat een beleid dat erop gericht is zoveel mogelijk te voorzien in de behoefte aan woonruimte voor (nieu we categorieën) woningzoekenden binnen de bestaande woningmarkt een voortvarende aanpak van de DEN HAAG De kerkeraad van de Lutherse Gemeente in Den Haag houdt in zijn begroting nog rekening met het beroepen van een „halve predikant". Pogingen om een predi- kantsfunktie met Rotterdam te com bineren zijn mislukt. Overwogen wordt nu een part-time predikant voor het bejaardenwerk aan te stel len. Men ziet uit naar een emeritus predikant die dit werk zou kunnen doen. De gemeente in Den Haag telt ongeveer 2.500 leden, die op ongeveer l.OÖO adressen wonen. Op 250 adres sen verblijven gemeenteleden die ou der zijn dan 70 jaar. Luthers Den Haag heeft vroeger twee predikanten gehad. Thans is alleen ds. J. A. Ros kam aan de gemeente in Den Haag verbonden

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6