Maar eenmaal in de 28 jaar is het Schrikkelzondag dichtbij !om ment aar 29 februari: een dag vol eigenaardigheden Drugdebat BROERE Teken dat u kiest voor de mooiste voor jaarsreis Afkeuring Twee doden bij frontale botsing het weer Carnavalweer Die Rockanje beter inkorten Ontvoerd opgeborgen pretaap ongerust ra-... BINNENLAND TROUW/rvvVArnEi b Hulpverlening aan de gebruiker, straf baarstelling van de handel dat zijn de kernbegrippen in een paragraafje over het drug-beleid uit de meest recente lijst van beleidsvoornemens van KVP. ARP en CHU voor de kabinetsperiode 19721977. Het is een lijst, die door een commissie onder leiding van drs. Tilanus (CHU) werd samengesteld uit de „schets van beleid" van de drie christen-democratische partijen en op 14 februari 1973 aan formateur Burger ^11 werd aangeboden uit naam en met in- -na stemming van de drie betrokken kamer fracties. Inmiddels is gebleken dat het kabinet- Den Uyl een drugbeleid heeft ontwor- xn dat ten naaste bij aansluit bij de- hi hoofdlijn die de commissie-Tilanus heeft aangegeven. Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat de commissie-Tilanus nog iets verder lijkt te willen gaan dan minister Vorrink ec^blijkbaar voor wenselijk houdt. De mi- lister wil immers de strafbaarstelling op gebruik en bezit van hennepprodukten slechts terugbrengen van misdrijf tot overtreding tot een maximum van dertig gram: een beperking die wij in het stuk van de commissie-Tilanus niet terug vinden. Maar in het algemeen kan men zeggen dat het beleid van het kabinet gelijk is wat het christen-democratische pro gramma op dit punt voorschrijft. En dat is eigenlijk ook geen wonder omdat xide. zowel het kabinetsbeleid als het christen-democratische programma, rechtstreeks ge nspireerd zijn door de hoofdlijnen van het drugbeleid zoals die len tijde van het kabinet-Biesheuvel door de ministers Stuyt en Van Agt zijn ppgezet. v jezien deze achtergrond is het voor een gewoon mens, die van goede wil en niet achterdochtig is. dan ook heel moeilijk het standpunt te begrijpen dat de CHU- fractie althans haar woordvoerder drs Van Leyenhorst deze week tijdens liet debat over het drugbeleid heeft ontwikkeld. Het is waarschijnlijk te- •echt dat de heer Van Leyenhorst in zijn 'erhaal de gevaren van het gebruik van icnnepprodukten breed uitmeet. Maar ^dc hulpverlening aan de gebruikers ïerste kernbegrip van de commissie- 7/ Tilanus komt maar heel zijdelings in f zijii verhaal aan de orde. Wel krijgt de Qj bedreiging met straf wegens bezit en gebruik ook van kleine hoeveelheden een zwaar accent, omdat die bedreiging net name jongeren van het gebruik van ■"drugs zou afhouden. Hier rijzen tal van vragen. De strafbe- r|Jj dreiging voor het kleine gebruik van jn"' lennepprodukten bestaat al lang. Waar an 'n wanneer is de heer Van Leyenhorst si iets gebleken van een goede preventieve loiiverking van die bedreiging? Heeft hij ^•L'.ich voorts wel gerealiseerd dat de be- dreiging pas geloofwaardig is wanneer er ook werkelijk gestraft wordt? En is dat werkelijk de bedoeling van de CH- fc'oordvoerdcr? Meent hij echt dat klei- ïe gebruikers van hennepprodukten wèl :n notoire drinkers, rokers en gebrui kers van verdovende middelen librium ;n valium niet achter de tralies thuis- ïoren? Oe heer Van Leyenhorst erkent wel dat strafvervolging jegeni verslaafden ieder 'edclijk doel zou voorbijschieten, maar ioe wil hij hen dan vrijwaren van de itrafbedreiging die hij zo nodig acht? Als hij zijn zin krijgt, komen de ver slaafden als zeer frequente kleine ge- 0 iruikers het eerst in het gevang. Ver wacht de heer Van Leyenhorst soms dat ie hulpverlening daar optimaal is? De opstelling die de heer Van Leyen- lorst deze week heeft gekozen, is wel zeer bezwaarlijk te rijmen met wat de 'H-kiezers in het gemeenschappelijk irgentieprogramma is beloofd of met iet programstuk waaraan de CHU zich net KVP en ARP in de formatietijd leeft gebonden. Wij zijn geen bewon- Jeraars van slaafsheid aan programtek sten. maar de heer Van Leyenhorst teeft er deze week wel een wat al te vrij jopje mee genomen. t: door Peter van Lakerveld Wat in een schrikkeljaar ge-~ plant of gebouwd wordt, heeft volgens een oud volksgeloof een slechte toekomst. In een_ schrikkeljaar gesloten huwelij ken zullen niet gelukkig zijn. In Frankrijk beweïen ze. dat ap pelbomen, in een schrikkeljaar geplant, slechts eenmaal in de vier jaar vrucht zullen dragen. Al even vreemd zijn de eigenaardig heden die aan schrikkeldag 29 fe bruari worden of werden toege schreven. Mexicanen namen vroeger aan. dat kinderen die op deze dag geboren worden, hun ongeluk tege moet gaan. In Duitsland zouden op 29 februari verjarende kinderen voor anderen verborgen geesten kunnen zien en in Tirol komt éls we de verhalen mogen geloven eenmaal per eeuw op schrikkeldag een schat tevoorschijn. Erg diepzinnig zijn de achtergronden van deze oude vormen van bijgeloof niet. Schrikkeljaar en schrikkeldag wijken af van het geregelde. Vroeger waren veel natuurverschijnselen voor de mensen een mysterie en onze voorouders hadden vaak de gewoon te onbegrijpelijke zaken toe te schrij ven aan afwijkingen van het normale. Gebruikelijk was ook de normale gang van zaken op bepaalde dagen in het jaar of in bepaalde perioden om te draaien. Zoals op Onnozele kinde ren (28 december, herdenking van de kindermoord van Bethlehem) wan neer de kinderen de baas mochten spelen. Op schrikkeldag nam, in te genstelling tot alle andere dagen in het jaar, de vrouw het initiatief. Da mes konden een heer ten dans vragen en in enkele delen van Europa zelfs een huwelijksaanzoek doen. Volgens de oude etiquette mocht een heer dit aanzoek niet weigeren, wel mocht hij later zijn trouwbelofte met een fors cadeau afkopen. Maand van de vrouw De gewoonte de vrouw op schrikkel dag sociale voorrechten te geven, gaat terug op het feit dat de 29e februari afwijkt van het normale pa troon. Maar waarom juist de vrouw en niet de boer of de marskramer eveneens mensen die destijds onder aan de maatschappelijke ladder stonden. Volgens een Duits standaardwerk over volks- en bijgeloof was februari vroeger bij uitstek de maand van de vrouw. Vermoedelijk speelde de na derende lente een rol, een periode waarin liefde, huwelijk en vrucht baarheid meer op de voorgrond tra den dan in andere seizoenen. Opval lend is in ieder geval dat de heiligen kalender in februari overwegend vrouwen bevat en volgens een oude Scandinavische wijsheid maakten de vrouwen in februari het weer. De his toricus dr. Tj. W. R. de Haan wees ons erop, dat de tweede maand op illus traties vaak door vrouwen wordt weergegeven, denk aan de sprokke laarster (februari is sprokkelmaand). Vijf zondagen Van al die oude gebruiken en dat bijgeloof is waarschijnlijk weinig overgebleven. Toch is de 29e februari nog een bijzondere dag. Door dat extra fëbruari-etmaal heeft de kort ste maand in 1976 zelfs vijf zondagen; een gebeurtenis die slechts in schrik keljaren kan voorkomen en dan nog maar eens in de 28 jaar. De volgende schrikkelzondag valt in 2004, de laat ste viel in 1948, een prachtige dag met voor de tijd van het jaar zeer hoge temperaturen. De vraag is ech ter of het mooie weer de mensen die dag uitbundig gestemd heeft. De kranten stonden nog vol van de com munistische machtsovername in Tsjechoslowakije, die enkele dagen eerder had plaatsgevonden. De een na laatste schrikkelzondag viel weer 28 jaar eerder, dus in 1920. en gaan we nog verder terug dan zou ook februari 1892 vijf zondagen heb ben moeten tellen. Toen viel de 29e echter op een maandag, het 28-jarige ritme klopte ineens niet. Het jaar 1900 was namelijk geen schrikkel jaar, hoewel het jaartal door vier deelbaar is. Een feit dat we te danken hebben aan de zestiende-eeuwse paus Gregorius de dertiende. Voor Gregorius had inderdaad iedere vierde jaar een dag extra. De Romei nen hadden al in de gaten, dat een jaar van 365 dagen te kort is en onder de regering van Julius Caesar werd daarom besloten aan oudejaarsdag eens in de vier jaar een extra etmaal toe te voegen. Het jaar begon des tijds op 1 maart en zo zitten we nu nog met de 29e februari als schrik keldag. Tien dagen achter Op den duur was de Romeinse maat regel toch niet nauwkeurig genoeg. Omdat de lengte van het jaar niet 365 dagen en zes uur is maar 365 dagen, vijf uur, 48 minuten en 46 seconden, raakte men per jaar ruim elf minuten achter. In een eeuw is dat al bijna negentien uur en in vijftien eeuwen een dag of tien. Dat werd tenslotte zo bezwaarlijk dat Gregorius in 1582 de- creteerde op 4 oktober van dat jaar ineens de vijftiende van die maand te laten volgen. Om niet weer achterop te raken zouden verder de eeuwjaren geen 366 dagen meer tellen, tenzij ze door vierhonderd deelbaar zijn. Dus 1600 en 2000 wel. maar 1700, 1800 en 1900 niet. Helemaal precies is ook deze tijdrekening niet. maar dat mer ken onze nazaten bij leven en welzijn pas over vierduizend jaar. Dan liggen ze één dag achter. De pauselijke maatregel werd direct nagevolgd in rooms-katholieke lan den en al een jaar later in het sterk op de handel gerichte Holland. Andere niet katholieke gebieden, ook de overige gewesten binnen de Repu- Uitgaande van de bevolkingscijfers van de laatste twee jaar mogen we verwachten, dat er morgen 29 februari in Nederland ongeveer vijfhonderd kinderen geboren zullen worden. Hun wacht een treurig lot: ze zijn maar eens in de vier jaar echt jarig. Een mens wordt maximaal ongeveer honderd jaar oud. De laatste eeuw zijn er 24 schrikkeldagen geweest (het jaar 1900 werd overgeslagen) en een eenvoudige vermenigvuldiging leert, dat er ruw geschat 12.000 Nederlan ders op schrikkeldag het levenslicht aanschouwden. In de hogere leeftijds klassen zijn velen overleden zodat morgen vermoedelijk zo'n achtduizend landgenoten een jaar ouder worden. Deze minderheidsgroep beschikt over een eigen krant en de Hilversumse journalist M. Ilaringman heeft tweemaal in I960 en 1962 een reünie voor schrikkeljarigen georgani seerd. bliek der zeven verenigde Nederlan- tijdrekening over. Het altijd eigen den. trokken zich aanvankelijk niets van de paus aan. En zo kon het in de zeventiende eeuw gebeuren dat een reiziger op 1 september uit Den Haag vertrok om een dag of tien eerder in Arnhem aan te komen. Pas om streeks 1700 gingen de provincies buiten Holland tot de Gregoriaanse zinnige Engeland volgde pas in de loop van de achttiende eeuw en Rus land pas in 1918. Vandaar dat de oktoberrevolutie van 1917 jaarlijks op 7 november herdacht wordt. En dat allemaal omdat de Romeinse schrikkeldag-afspraak niet precies klopte. ADVERTENTIE Rustiger en voordeliger. Met de grootste kundigheid voorbereid en begeleid door Broere-Cebuto. 13 dgn. Rome-Florence-Venetië 3 en 31 mei 860,- 13 dgn. Zuid-Noorwegen 31 mei 1225,- 15 dgn. Praag-Wenen-Budapest 15 en 29 mei 980,- 15 dgn. Split-Dubrovnik-Sarajevo 22 mei 960,- 18 dgn. Rondreis Zuid-Italië 17 mei 1150,- 19 dgn. Hongarije-Roemenië-Joegosl. 22 mei 1240,- 20 dgn. Zweden-Finland-Noordkaap 14 juni 2375,- Schitterende vakantiereizen, geheel verzorgd, per luxe reiswagen, ook in zomer en najaar. Het ontbrak de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken. Henry Kissinger, niet aan goede voornemens toen hij eerder deze naand op reis ging naar Latijns- Amerika. Al direkt op zijn eerste nalteplaats, de Venezolaanse loofdstad Caracas, deelde de mi- lister mee een nieuw begin te wil- len maken in de betrekkingen met de landen van Latijns-Amerika. Na de Amerikaanse bemoeienis net Chili is zo'n nieuw begin be slist wel op zijn plaats. Het blijkt echter de vraag of Kis singer zelf wel in staat is om los te :omen van de historie. In alle ïoofdsteden, die Kissinger be- :ocht heeft, is de militaire inmen- ng van Cuba in Angola een be langrijk onderwerp van gesprek ;eweest. Op de regering van Peru a, hebben alle bezochte regerin- jen met Kissinger verklaard dat ze xiie inmenging afkeurden. De poli- ieke manoevres van Cuba vormen ;ennelijk een enorme obsessie oor de regering in Washington, aarover moesten en zouden alle egeringen een uitspraak doen. et concrete belang van de geza- ienlijke afkeuring van de Cu- iaanse aanwezigheid in Angola voor de inter-Amerikaanse betrek kingen is nauwelijks te achterha len. De afkeuring lijkt eerder haar oorzaak te vinden in het trauma «lat de Amerikaanse leiders heb- VINKEVEEN Bij een frontale bot sing op de provinciale weg tussen Vinkeveen en Mijdrecht, zijn twee doden gevallen. De slachtoffers zijn de 35-jarige P. de Vries uit Vinke veen en de 60-jarige J. W. van den Berg uit Uithoorn. Beide mannen, die elk een personenwagen bereden, moeten op slag dood zijn geweest. Over de toedracht heeft de politie nog niets vast kunnen stellen. ben opgelopen in het begin van de jaren zestig, toen vlak voor de Amerikaanse kust tot grote schrik van heel Amerika een marxistisch bewind ontstond. Zeker in een verkiezingsjaar kan de afkeer van Cuba wel een morele ondersteuning gebruiken. Met het door Kissinger bepleite realisme in de inter-Amerikaanse betrekkin gen heeft het allemaal niet zo veel van doen. De machthebbers van Latijns- Amerika kunnen zich echter niet permitteren zich van een dergelij ke afkeuring te onthouden. Ze zijn economisch en politiek te zeer van de Verenigde Staten afhankelijk dat ze Washington tegen de haren kunnen instrijken. Het verbaast daarom niet dat Kissinger liet we ten nergens op zijn bezoek een sfeer van confrontatie ontmoet te hebben. Voor zo'n confontatie is Latijns-Amerika niet sterk ge noeg. De vele demonstraties die het bezoek van Kissinger in de bezochte hoofdsteden heeft opge roepen maken wel duidelijk dat althans een deel van de Latijns- Amerikaanse bevolking de huidige regeerders in Washington minder welgezind is. Van onze weerkundige medewerker Ga maar vrolijk carnaval vieren en sla de benen maar uit... De carnaval- vierders en de schaatsenthousiaste- lingen zullen het weer dit weekeinde namelijk aan hun zijde vinden. Een Euro-hogedrukgebied van Engeland tot Zuid-Duitsland houdt het groot ste deel van het weekeinde droog en produceert zonnige perioden. De temperatuur is voor de tijd van het jaar gewoon om te zoenen; negen tot twaalf graden is toch een regelrecht geschenk! Wij houden nog wel mist en lage bewolking in de nacht en ochtend en daaraan kunnen we ook niet helemaal voorbij later op zondag wordt de kans op war nattig heid groter. Aangenomen moet wor den namelijk, dat genoemd hoge- drukgebied in West-Europa op den duur toch wel wat speelterrein zal moeten afstaan aan een Azoren- depressie. die nu met duidelijke luchtdrukdalingen vanuit het zuid zuidwesten Ierland nadert. De de pressie zelf zal. gelet op de zuidelijke component, in de sturende hoogte stromingen niet direct vervelend worden, maar wel kan er later van het bijbehorende front, dat boven Schotland en Noord-Engeland een draai naar het oosten kan maken, later op zondag wèl enige regen impuls uitgaan, het eerst in het noorden of noordoosten van Neder land. Op het zuidelijk deel van het Ibe risch schiereiland heeft men sinds donderdag de Azoren-depressie al voelen aankomen. ZO groeide ron dom de Rots van Gibraltar de wind vanuit het oosten aan tot storm met uitschieters van bijna honderd kilo meter per uui. haast windkracht 11. Tot aan de Costa del Sol begon het hard uit het oost-zuidoosten te waai en. Gistermiddag werd bij de zuid westpunt van Portugal op drie ver schillende plaatsen onweer gepeild. In zuidwest-Frankrijk liepen de ther mometers op tot 16 a 18 graden Cel- cius. Ook boven onze hoofden is de aangevoerde lucht veel warmer dan normaal. Het is de moeite waard de radioson de-uitkomsten eens wat nader te be zien. Zo wordt op drieduizend meter hoogte een temperatuur van rond het vriespunt gemeten tegen nor maal -11. (Een vriespunt- temperatuur op dit niveau is nor maal voor. .juli en augustus!) Op vijfduizend meter was het gistermid dag boven de Engelse zuidoost-kust -18 graden, tegen normaal -27. Veel duidelijker nog dan aan de grond is te zien, dat we te maken hebben met onversneden subtropische lucht, misschien wel uit de Golf van Mexi co. De ware aard ervan blijft door het ontbreken van temperatuur- verlagende factoren, zoals koud zee water. hoger in de atmosfeer veel beter bewaard. Op Groenland is het overal nog dik winter. Om 4 uur gistermiddag varieerde de tempera tuur van -8 graden bij de zuidpunt tot -26 graden op vliegbasis Thule in het uiterste noordwesten. HOOGWATER zondag 29 februari Vlisstngen 1.41-14.02. harlngvlietsluizen: 2.03-14 14. rof.er- dam 3 44-16 15. schevenmgen 3 05-16 15. ijmui- den 3 38 15.49. den helder: 7.11-19 44. harlingen 9 45-22.02. delftzljl 12 01 onder redactie van loes smit De parlementaire verslaggevers, konden we precies een week gele den in deze hoek melden, zitten in het internationale perscentrum Nieuwspoort in Den Haag meer dan eens noodgedwongen hun tijd te doden met allerlei vormen van hersengymnastiek, in afwachting van nieuivs uit de zogenoemde Haagse kringen. Een van die spel letjes is het bedenken van woord spelingen op plaatsnamen a la Seth Gaaikema met zijn ..Ik zie een Hindelopen". Ze hebben er zo tientallen gemaakt, waaruit we vorige week een bloemlezing ga ven. wat betekent dat de voorraad nog niet is uitgeput. Hier volgen er nog een stuk of wat: Hij hoorde de bel van het Schi pluiden. Hij vertrok naar de Oostenrijk dat ie werd! Een vliegtuig dat op Zeeland. Een paar dagen nadat een „bloe- menkoopvrouw" bij een huis in de Amerikaanse stad Albuquerque had aangebeld, de vrouw des hui zes en haar schoonmoeder had vastgebonden en er met een tien dagen oud jongetje vandoor ge gaan was. is in Muleshoe (Texas) een dertigjarige moeder van twee kinderen ontmaskerd als de ont voerster. Haar schoonvader va der van de man van wie ze een paar maanden tevoren gescheiden was had haar. toen hij in de krant over de affaire had gelezen, als de vermoedelijke daderes aan gegeven. „We hebben nooit ge loofd dat Eileen in verwachting was", zei hij voor de rechtbank. „Wij wisten dat dat vrijwel onmo gelijk was. maar bewijzen hadden we niet". Eileen had het spelletje dan ook knap gespeeld. Vijf maan den lang had ze steeds dikkere kussens onder haar kleren ge stopt, totdat ze de tijd rijp achtte de baby zogenaamd geboren te laten worden. Ze vertelde aan ie dereen dat ze voor de bevalling naar Oklahoma moest en reisde nu zonder kussens naar New Mexico. De aby Johnny die ze daar stal. verkeert overigens in blakende welstand. Zijn ouders, die het „zielig" voor Eileen von den, verklaarden: „Ze heeft zo goed voor Johnny gezorgd of het haar eigen kind was". Eileens schoonvader („Toen ze ons het jongetje liet zien, wisten we me teen dat het niet van haar was") heeft de tienduizend dollar belo ning die de ouders van de ontvoer de baby hadden uitgeloofd, niet willen aanpakken. „Dat geld moe ten ze maar op. het spaarbank boekje van hun zoontje zetten". De Londense Tate Gallery de laatste tijd veel in het nieuws door een bizarre collectie moderne kunstwerken is achteraf toch niet zo gelukkig met de massa bezoekers die toestroomt na de slechte krantenkritieken. Behalve een stapel netjes opgevouwen de kens trekt vooral een recht-toe- recht-aan kunstwerk van 120 gele bakstenen de aandacht en daar is nu iets mee gebeurd; een 27-jarige man uit het publiek gooide („om artistieke redenen en uit protest tegen de verkwisting van belas tinggelden") een bus blauwe verf boven het pronkstuk leeg. „Het publiek in het museum applaudis seerde en sloeg me enthousiast op de schouder zei hij lachend, maar directeur Reid van het mu seum kan wel huilen. „Ik had ge hoopt dat de mensen een beetje zouden begrijpen wat er met dit kunstwerk bedoeld wordt", zegt hij. „maar daar is blijkbaar heel wat meer voor nodig dan het al leen tentoonstellen. De verf zal er wel af gaan. maar dat zal wel even duren. En trouwens, als het pu bliek zich zo gedraagt, is het beter het kunstwerk maar een poosje op te bergen". Na het doelpunt van Jaap Bos riepen de mensen: Biesbosch! Hoe eerder hij die grappen staakt, hoe Bleijerheide mensen mensen maakt. Om het kalf te verlossen, gebruik te de Bourtange. 's Winterswijk ik uit naar hel zuiden Daar kwam Oeertruidenberg af. Spanje wat meer in. Ik mag een Haarlemmermeer dan een Amsterdammer Soms is het in de Sluiskil. De weg loopt eerst nog Haas trecht. maar zet zich later Crom- voirt. We kregen Acht logé's en konden er Zevenbergen. Toch is een Boxmeer een gevan genis voor baby's. Die Rockanje beter inkorten. Als ik verdrink, wil ik niet dat men naar Mijdrecht. Je kan alleen maar naar de rijk dom ran de roomse Kerkrade. Hij verklaarde dit onder Ede Evenals de Paterswolde non van trots. Na het nuttigen van de Scharwou- de man nog een scholletje. Ik hou niet van dat Geleen. Voorlopig zijn we hiermee aan het eind van deze parlementaire pers bedenksels. Wie er nog meer weet. mag het zeggen. De bovenmaatse mensaap King Kong ziet er vervaarlijk uit. maar de dames, heren en poppen om hem heen weten wel beter. King Kong is hier een onschuldig mon ster, een namaakpretaap die in de carnavalsoptocht in Nice mocht meerijden. Al maanden staat in Ouwehands dierenpark de kraamkamer klaar voor de ontvangst van een Grevy- zebrajong. Men had verwacht dat de moerder rond Kerstmis vorig jaar zou bevallen, maar nog steeds scharrelt moeder zebra in haar eentje rond Een beetje ongerust zijn ze wel bij Ouwehand. maar de Engelse dierenarts Taylor is een kijkje bij de aanstaande moeder komen nemen en kon iedereen toen geruststellen: in dit dieren park hebben ze zoveel ervaring met het fokken van Chapman- zebra's, dat ze in de war moeten zijn geraakt. Een Chapman-zebra draagt elf maanden, maar een Grevy wel dertien. De Grevy is groter dan de Chapman, heeft meer en fijnere strepen op z'n lijf en dat kost misschien allemaal wat meer tijd ook. wiLuoueneV 5. riovte- ,Er zit een knop op om hem af te zetten, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5