Nota voorziet nu in 24 provincies nieuwe stijl Otrivin Een degelijk huis? Dan ook een degelijke RPS-hypotheek! Openbaar onderwijs tegen plan Van Kemenade „Raak" is belangrijker dan „goed Fusie KLM v©v! Rijkspostspaarbank Tekort begroting is 8,6 miljard gulden Neus verstopt? Neem uzelf niet bij de neus. Personeelstekort: honderc moeten agenten vervangen Leiden en Het Gooi elders ondergebracht METZLER- amb0 Onderzoek van CNV naar besmet werk bij Pechiney u >r uw nationale spaarinstelling Commentaar in tekenvorm gevraagd j Halfboter komt binnenkort in handel Geen aparte staatsexamens voor het VWO Inflatie stond tijdje stil in Gelders plaatsje Tekort gedaan aan geestelijk fundament van school" Voorkeur voor handhaven huidige tekst Woningbouw verder terug in januari RITA H JSj. -7 tri 3' A WH? 4 K I n^UW/r\VVAH I f>3 advertentie DEN HAAG Er komen geen 26, maar 24 provincies nieuwe stijl. Jit een gisteren door minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) uitgebrachte nota blijkt, dat de oorspronkelijk gèplande zelfstandige provincies Leiden en Het Gooi zijn ondergebracht bij andere provincies. 3p verzoek van de provinciale bestu- en heeft de bewindsman deze bestu ren opnieuw de mogelijkheid gege- hun mening over de plannen van rindeling van ons land te geven, nu :e plannen een wat meer definitie- Vervolg van pag. 1 Seperkte samenwerking lehalve de voor- en nadelen van een gehele integratie heeft McKinsey »k de effecten onderzocht van be- ;rktere samenwerking en van ver- m$ere stroomlijning van de maat- happijen afzonderlijk zonder sa- lenwerking. Deze zijn echter aan- ienlijk minder dan de resultaten an een fusie. anneer de maatschappijen hun sa- enwerking zouden beperken tot iet op elkaar afstemmen van routes ;n dienstregelingen, het onderhoud an de vloot gezamelijk zouden ver- ichten en ook de maaltijdvoorzie- lingen voor elkaar zouden regelen, lan zou het effect daarvan in 1980 lechts dertig miljoen gulden zijn. luim zeventig miljoen gulden zou iet voordeel zijn wanneer de dien ten op lange afstand (Verre Oosten, Urika en Zuid-Amerika) gezamen- jk geëploiteerd zouden worden, de luitenlandse vertegenwoordigingen nder één dak zouden worden ge tracht, de afhandeling van de vlieg- uigen en het onderhoud samen zou- en worden verzorgd, in wat de verdere stroomlijning van e bedrijven afzonderlijk (zonder sa menwerking met anderen) betreft: in at geval zou de KLM, volgens dcKinsey, in 1980 veertig miljoen neer winst kunnen behalen dan nu s gepland, maar dan wel haar perso- leelsbestand met 645 mensen moe- en inkrimpen. Sabena zal haar re- ultaten met 16 miljoen kunnen ver eteren en Luxair met ruim een ton. tiet nadruk stelt het bureau hierbij at de genoemde bedragen slechts estig procent bedragen van de theo- etisch berekende. Dit op grond van ié ervaring dat van dit soort progno- in de praktijk slechts een deel itkomt. aanzien van de luchtvaart- ilitieke affecten (het handhaven of ieuw verkrijgen van landingsrech- in) verwacht het rapport geen grote oblemen. „Er bestaan altijd risico, lat nieuwe onderhandelingen het lidige, gezamenlijke, rechtenpak- it in gevaar brengen, maar dit ver- s aan rechten zou slechts een ge- ige invloed hebben op de rentabili- it van de maatschappij". 'einig problemen verwacht het bu- :au ook op het punt van de goodwill ij de passagiers wanneer de drie naatschappijen onder één vlag zou- ïen gaan vliegen. Uit een onder 500 lassagiers gehouden enquête is ge ileken, dat 54 procent de samenwer- ingsidee positief beoordeelt, 20 pro ent maakt het niets uit. 14 procent lad geen mening en 11 procent was r tegen. )f de eventueel te vormen nieuwe naatschappij een sterekere positie al veroveren ten opzichte van de oncurrentie, betwijfelt het bureau, lit het rapport blijkt, dat het ver- injchil in vervoer en bezettingsgraad hjjussen de drie maatschappijen en de fereld-IATA-prognoeses voor 1980 w lechts groter zal worden. Voor een eielangrijk deel komt dit. aldus het eüapport. door het feit dat een Bene- ïxmaatschappij veel meer afhanke- jk is van buitenlandse passagiers an de concurrententen uit grotere inden. ,h advertenties forii it-tiers ..i-emerk Dr. P. A. Vroon BEWUSTZIJN, HERSENEN EN GEDRAG Overzicht van de moderne psychologie. Een encyclopedie én een stellingname. Filosofisch én provocatief. De jonge experimenteel-psycholoog Pieter Vroon, lector in Leiden, kritiseert traditionele en eigentijdse mensbeelden met een overvloed van psychologische feiten in de boekhandel - f 29,50 ve vorm hebben gekregen. In de nota wordt overigens uitsluitend gespro ken over territoriale herindeling. Over de verdeling van taken en be voegdheden tussen Rijk. provincie en gemeente, wordt niets gemeld. Niet veel tijd De nota die gisteren is verschenen voorziet in 24 provincies. De in het voorontwerp van wet (dat vorig jaar is verschenen) genoemde provincies Het Gooi en Leiden zijn nu onderge bracht bij respectievelijk Eemland en Den Haag. De provincies krijgen niet al te veel tijd meer om hun reacties te geven op de nieuwe opzet. Minister De Gaay Fortman is name lijk van plan het definitieve wetsont werp nog voor de zomervakantie bij de Tweede Kamer in te dienen. De nieuw voorgestelde provinci ale indeling is als volgt: PROVINCIE: HOOFDSTAD: Groningen Groningen Friesland Leeuwarden Drenthe Assen Overijssel Zwolle Flevoland Lelystad Twenthc Enschede Veluwe Apeldoorn Hameland Arnhem Maas en Waal Nijmegen Utrecht Utrecht Gooi en EemlantHilversum Amstelland Amsterdam Noord-Holland Alkmaar Kennemerland Haarlem Haaglanden Den Haag Rijnmond Rotterdam Midden-Holland Zeeland Middelburg West-Brabant Breda Midden-Brabant Tilburg Meijerij 's-Hertogenbosch Kempenland Eindhoven Noord-Limburg Venlo Zuid-Limburg Maastricht advertentie Otrivin helpt direkt. Even druppelen en u kunt weer vrij ademhalen. Otrivin prikkelt niet en werkt urenlang. Gezwollen neusslijm- vliezen slinken. U hebt een fijne neus voor Otrivin. npoth'-itor en Urogist UTRECHT De Industriebond CNV gaat een onderzoek instellen naar de vraag of Pechiney in Vlissin- gen grondstoffen levert voor de fa bricage van aluminium platen bij Alu-Norff bij Düsseldof. Dat gebeurt op verzoek van de EMB. de organisa tie van metaalbewerkersbonden in de EG. De Duitse onderneming Alu-Norff zou de fabricage hebben overgeno men van het aluminiumbedrijf Rhe- Informeer een:, naar de aantrekkelijke rente. Bel gratis 0017. Haal een folder in het postkantoor. Schrijf - zonder postzegel - naar de RPS. Amsterdam. Iedereen kan tekenen, zeggen de commerciële tekeninstituten en dat zal wel flink overdreven zijn. Maar een feit is dat een nieuwe vinding als bijvoorbeeld de viltstift iedereen in de gelegen heid heeft gesteld een zwierige en vaste lijn op het papier te zetten dus ook aspirant tekenaars van politieke prenten, die nog wat aarzelen over hun niet zo vaste handschrift. Bovendien: is het wel zo dringend nodig „goed" te kunnen tekenen („goed" in de schoolse zin van het woord) om geslaagde politieke prenten te maken? Wij noemen geen namen, maar er lopen op deze wereld heel wat politieke teke naars rond (en zij hebben er in het verleden rondgelopen), wier werk grote aandacht trekt en bewondering wekt, maar van wie toch met geen mogelijkheid gezegd kan worden: „wat tekent die vent goed". Als dat dan wèl gezegd werd, betekende dat woord „goed" eerder: raak, of origineel of geestig. Bovenstaande overwegingen vormden ons uit gangspunt bij het uitschrijven van deze straks misschien wekelijkse wedstrijd. Er is nog een motief. Blijkens de brieven die wij dagelijks binnen krijgen, bestaat er onder de lezers een grote behoefte zich te uiten, een mening te geven over allerlei verschijnselen. Waarom zouden wij zulk soort uitingen alleen maar een kans geven in de vorm van geschreven stukken? Waarom krijgen mensen, die minder goed met de taal maar heel aardig met de tekenstift overweg kunnen, niet een dergelijke kans? Daarom nu deze oproep om in de vorm van een tekening een actuele gebeurtenis te commenta riëren of te karakteriseren. In principe is ieder een vrij: ook wat de gekozen tekentechniek aangaat, als het maar zwart-wit is. De tekening mag wat ons betreft zo groot of zo klein zijn als men wil. Wij vergroten of verkleinen toch wel. Alleen bij de verhoudingen van de tekening leggen wij om praktische redenen graag enige beperkingen op. Het beste is zich te houden aan de standaardverhouding van breedte staat .tot hoogte als drie staat tot twee. Maar als iemand 1 meent juist vanwege de aard van zijn teke ning hiervan te moeten afwijken, zijn wif bereid op dit punt een oogje dicht te knijpen. Kortom: iedereen die wil meedoen, heeft een ruime marge van vrijheid. Nog een paar punten: Zet naam en adres op de achterzijde van de tekening, plus eventueel de naam waaronder.de - plaat moet worden afgedrukt in de krant. Ook wie zijn plaat terug wil hebben, moet dat maar even aan de achterkant schrijven. de tekenaars houden het auteursrecht vafl" hun tekening, met dien verstande dat de redac- v tie van Trouw/Kwartet het recht heeft bekroon de tekeningen tenminste driemaal te plaatsen (als daar aanleiding voor is). Van een verslaggever AMSTERDAM Naast halvarine zal er binnenkort ook halfboter in de winkels verkrijgbaar zijn. Halfboter is een produkt met 40 procent melk vet en een vochtgehalte van min stens 47 proceift. Gewone boter be vat 82 procent vet. De halfboter zal even vet zijn als halvarine, maar ander vet dan melkvet mag er niet in zitten, evenmin als in gewone boter. Het nieuwe produkt zal onder de naam „Zuivelland" in de handel ko men. De advies-winkelprijs voor een kuipje van 200 gram zal ongeveer 1,46 zijn. De halfboter is direct uit de koelkast smeerbaar en heeft een grote houdbaarheid. Ze is echter al leen geschikt voor tafelgebruik. niet voor bakken en braden. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het Rijk heeft zijn begroting-1975 afgesloten met een tekort dat 1,1 miljard gulden kleiner is dan in september vorig jaar werd voorzien. Het tekort is volgens de nieuwste gegevens geworden 8,6 miljard gulden. Minister Duisenberg en staatssecre taris De Góede van Financiën delen dit mee in een nota aan de Tweede Kamer. vu* DEN HAAG Dit jaar zullen er geen aparte staatsexamens gymnasium en atheneum worden gehouden. De mi- nisterraad heeft gisteren besloten dit jaar een ongedeeld staatsexamen voorbereidende wetenschappèltjk onderwijs (VWO) te houden. Dit examen zal bestaan uit Neder lands en één moderne taal voor ièder- een. Daarnaast zullen kandidateh tot 21 jaar in vijf keuzevakken worden geëxamineerd, terwijl de ouderen slechts vier keuzevakken hoeven te doen. nalu in Frankrijk, waar de werkne mers staken voor betere arbeids voorwaarden, vooral op het gebied van de gezondheidszorg en de ar beidsveiligheid. Als het onderzoek uitwijst, dat bij Pechiney in Vlissingen inderdaad besmet werk wordt verricht, zal de Industriebond CNV zijn leden advi seren. te voldoen aan het verzoek van de EMB door maatregelen te nemen om daar een eind aan te maken. Van een verslaggever BRUMMEN In het Gelderse plaatsje Brummen wordt enke le schoolkinderen nog steeds geleerd dat een appel en een ei samen vijf centen kosten. Bij met maken van sommen over rente wordt een rentevoet van 2.5 procent gehanteerd. Dit al les vloeit voort uit het gebruik van rekenboekjes, die uit grootmoeders tijd stammen. Raadsleden hebben er nu bij B en W op aangedrongen er voor te zorgen dat het Brummense rekenonderwijs wordt aange past aan deze tijd. Het begrotingstekort is het verschil tussen de inkomensten en uitgaven van het Rijk. Als het met de econo mie slechter gaat, kan de overheid daar wat tegen proberen te doen door het begrotingstekort te laten toene men. Dat is nu vorig jaar wat minder gelukt dan een half jaar geleden werd voorzien. Onder meer de uitgaven voor werkge legenheidsprogramma's is iets min der vlot verlopen dan was gedacht. Maar ook los van de programma's en andere conjunctuursinvloeden is het begrotingstekort nog 900 miljoen kleiner dan was voorzien. Minister-president Den Uyl vindt de nieuwe cijfers „zeker niet somber der" dan de voorspellingen van een half jaar geleden. Hij wees er vooral op dat bepaalde belastinginkomsten zijn meegevallen. Dat zijn met name de BTW, de bijzondere verbruiksbe lasting op nieuwe auto's ivijf procent meer auto's verkocht dan verwacht), en de alcoholaccijns. Al met al wijzen de cijfers er volgens Den Uyl op dat we „weer wat grond onder de voeten krijgen. Dit zijn enige symptomen van stabilisatie." Van een verslaggever VLISSINGEN - Vlis singen wil de afstand tussen de bevolking en de politie verkleinen. Dat komt voor de poli tie neer op een uitbrei ding van het werk, en daarvoor zal een beroep op de vrije tijd van de agenten worden ge daan. Bovendien zal het politiekorps van Vlissingen. nu aanne ming van nieuw perso neel onmogelijk is. met honden uitgebreid wor den. Die kunnen dan bij surveillancediensten een menselijke collega vervangen, zei de com missaris van de Vlis- singse gemeentepolitie, de heer J. van Marion. Vlissingen begon een paar jaar geleden met het verkleinen van de afstand tussen bewo ners en politie door het aanstellen van de „ou derwets" wijkagent. Nu worden boven twee hoofdagenten als voor lichters aangesteld, zij moeten als toeverlaat en vraagbaak voor de bevolking optreden. Uit veel reacties was ge bleken dat de surveil- langseagent, die vól gens een vast schema bij nacht en ontij 'tie stad in de gaten moeten houden, het contact met de bevolking verlo ren heeft. De burge meester van Vlissingen. drs Th. Westerhoiit, deelde mee dat er een hechte samenwerking komt tussen de gewone surveillance-dienst. voorlichters en wijka genten. De resultaten daarvan het wordt opgezet als eén vijfjarig experiment zullen als studiematieraal dienen. i )EN HAAG Dr. mr L G. C. A. M. n fchneider (KVP) wordt burgemees- van de gemeente Roosendaal- P^'ispen.. Het kabinet heeft gisteren lesloten hem voor deze benoeming h oor te dragen bij de Koningin, ichneider is momenteel directeur an het provinciaal opbouworgaan h ïelderland. Van onze onderwijsredactie DEVENTER Het plan van minister Van Kemenade om de doelstelling van het openbaar onderwijs te wijzigen stuit in de kring van het openbaar onderwijs op verzet. Vooral het weglaten van de verwijzing naar christelijke en humanistische waarden wordt als een verarming gezien. De doelstelling van het open baar onderwijs wordt om schreven o.a. in de wet op het lager onderwijs van 1920 en in de wet op het voortgezet on derwijs (mammoetwet) van 1963. In de lager onderwijswet is sprake van „opleiding tot alle christelijke en maat schappelijke deugden" (art 42.1). Verder is bepaald dat de on derwijzer zich dient te ont houden van alles wat strijdig is met „de eerbied verschul digd aan de godsdienstige be grippen van andersdenken den" (art. 42.2). In de wet op het voortgezet onderwijs wordt gesproken over waarden in de Neder landse traditie die met name door christendom en huma nisme worden erkend. In de inmiddels bekend ge worden (voorlopige) tekst van een voorontwerp van wet op het basisonderwijs wordt slechts gezegd dat het open baar onderwijs „bijdraagt aan de ontwikkeling van de leerlingen met in achtneming van hun levensbeschouwelij ke verscheidenheid". In het openbaar onderwijs hecht men echter aan de posi tievere formulering van de mammoetwet. Volgens de heer J. D. Brinksma. hoofdbe stuurslid van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (V O O.) wordt door Van Ke menade tekort gedaan aan het geestelijk fundament van de openbare school. Bij zijn weten heeft de minister ook geen mensen uit het open baar onderwijs geraadpleegd voordat hij de nu circuleren de tekst opstelde. Voorlopig Het oordeel van de heer Brinksma is overigens even voorlopig als het bekend ge worden concept. Het eigenlij ke voorontwerp van wet zal pas in juni verschijnen. Het definitieve wetsontwerp kan voorjaar 1977 worden ver wacht. vlak voor de Kamer verkiezingen. Op z'n vroegst zou dit ont werp in 1978 kunnen worden aangenomen. De nieuwe wet op het basisonderwijs zal dan zowel de wet op het lager on derwijs (1920) als de wet op het kleuteronderwijs (1956) gaan vervangen. De formulering van de doel stelling van het openbaar on derwijs is al jaren een gevoe lig punt. Al twintig jaar gele den werd een commissie Doelstelling Algemene School in het leven geroepen. De laatste jaren gaat binnen het openbaar onderwijs de voorkeur uit naar een samen werkingsschool. waarin de overheid en het particulier in itiatief samenwerken. Bin nenkort verschijnt hierover een nieuwe discussienota Ook daarin wordt het geeste lijk fundament van dit alge mene onderwijs gezocht in de christelijke en humanistische traditie. Formulering De heer Brinksma: „We zouden niets liever zien dan dat dit gehandhaafd werd". De Vereniging voor Openbaar Onderwijs heeft destijds zelf de formulering van de mam moetwet overgenomen bij het opstellen van haar eigen sta tuten. Volgens de doelstelling van de VOO wil het openbaar onderwijs met eerbiediging van ieders geloofs- eb levens overtuiging bijdragen tot de vorming van de leerlingen „op de grondslag van waar den in de Nederlanse traditie, met name door christendom en humanisme erkend". De Hervormde raad voor kerk en school heeft later gepleit voor herziening van deze in de mammoetwet gebruikte for mulering omdat de uitdruk king „erkend" te statisch zou zijn. De antirevolutionaire staats secretaris Grosheide heeft daarom in zijn in 1970 gepu bliceerde voorontwerp van wet op het basisonderwijs (verder dan een voorontwerp is het tden niet gekomen) ge sproken van in de Nederland se traditie „levende" waarden. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs kon zich volgens de heer Brinksma met die for mulering verenigen. Ook voor de toekomst wil hij aan een soortgelijke omschrijving vasthouden De tekst van mi nister Van Kemenade sugge reert dat het openbaar onder wijs niet van bepaalde waar den zou uitgaan, meent hij. DEN HAAO De woningbouw is iü januari verder teruggelopen. Vol gens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is in die maand begonnen met de bouw van 7.962 woningen tegen 9261 in januari 1975. Het aantal voltooide woningqp bedroeg in januari 1976 6912 tegen 9348 in de overeenkomstige maan0 van 1975. „We zijn naar geweest." de uitverkoop

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3