Aardgas in stadsgasnetten geeft nog altijd problemen dichtbij 'Commentaar Wat sturen we door de leidingen als Slochteren leeg is? ^Bejaarden hier en bejaarden daar (i) 2#Bejaarden hier en bejaarden daar (2) Bejaarden hier en bejaarden daar (3) Wellicht sluiting van Oranjekanaal en Beilervaart het weer Philips: over twee maanden auto met stirling-motor Eerste kievitsei weerrapporten Sneeuwberichten keizer zwendelde zich rijk ofZ /'iniViiMini1 Ift/liT TIK AANZOEK streng song \RVRIJDAG 27 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 De meerderheid althans een groot deel van de Surinamers in Nederland wil terug naar het eigen land en premier Arron roept vanuit Paramaribo vooral twee groepen Surinaamse Nederlanders een hartelijk welkom toe: de geschoolde arbeiders en de bejaarden. De eerste groep heeft hij nodig om het land op te bouwen (,,geld is geen factor meer wij hebben mensen nodig", zei hij een paar weken geleden, doelend op de Nederlandse ontwikkelingshulp, het gebrek aan mankracht in zijn land en de grote ambities van zijn regering). De groep van bejaarden wil hij vooral om menselijke redenen terug hebben in zijn land. ,,Ik zou het mijn moeder of mijn grootmoeder niet willen aandoen dat zij in Nederland moeten wonen", zei hij heel bewogen en wie zal hem be strijden? Natuurlijk is Suriname in menig opzicht een heerlijk land om te wonen vooral voor een bejaarde die zijn hele leven daar heeft doorgebracht. Maar dan is toch wel nodig dat hij of zij een veer voor de mond kan wegblazen. Want ook dat is waar: in Suriname gaan ,,oud en arm" in de meeste gevallen helaas nog samen. Vandaar ook dat er zoveel bejaarde Surinamers vóór de 25e november naar Nederland zijn uitgeweken. Het mag er dan wel wat kil, jachtig en onpersoonlijk zijn en misschien zijn er hier ook nog wel mensen die je met de nek aankijken omdat je zo'n donkere huid hebt; je hebt in ieder geval te eten en je hoeft er Ijje hand niet voor op te houden. AOW is i^een recht. Premier Arron weet dat, maar daarom doet hij zijn oproep vergezeld gaan van een suggestie aan de Nederlandse rege ring. „De Nederlandse regering moet toch AOW betalen - of die mensen nu in Nederland of in Suriname wonen" zegt hij. „Wat is er dan op tegen om die mensen naar Suriname te laten terugke ren met behoud van AOW? Inderdaad: niets op tegen van Neder lands standpunt uit geredeneerd. Het is misschien zelfs nog wel een voordeel voor ons land. De terugkeerders leggen geen beslag meer op de huisvesting, zij hebben geen sociale begeleiding meer nodig en specifieke zorgen die samen hangen met het bejaard zijn. Ja wat is er eigenlijk op tegen? Toch begrijpen wij niets van Arrons suggestie. Ziet hij nu werkelijk niet in dat er door het opvolgen van zijn sug gestie een geweldig sociaal- psychologisch probleem binnen de Suri naamse samenleving zou worden ge schapen? Iemand die in Suriname van de uitkering van de Nederlandse AOW leeft, leeft daar - zeker in vergelijking met de Surinaamse bejaarde zonder pensioen of uitkering - als een vorst. Hoe moet Arron straks het probleem van zo'n nieuwe klasse van welvarenden verko pen tegenover de mensen die niet het geluk hebben gehad om vóór de 25e november 1975 naar Nederland over te wippen, maar die gebleven zijn; mis schien wel omdat zij zoveel van hun eigen land of kinderen of kleinkinderen hielden en düs geen recht op uitkering hebben. Erkend moet worden dat het probleem de eerste tijd onoplosbaar is tenzij de Nederlandse regering bereid is een deel van het Nederlandse ontwikkelingsgeld aan te wenden voor een bescheiden opdedag-voorziening van Surinamers in eigen land, zodat die scherpe tegenstel lingen consequentie van Arrons voor stel in elk geval wat afgevlakt worden. Wel moet er in dat geval zekerheid bestaan dat Suriname na afloop van de Nederlandse ontwikkelingshulp in staat zal zijn de uitkeringen uit eigen midde len voort te zetten. Want als dat niet het geval is, is alleen maar een probleem in de tijd naar voren geschoven en zal het straks nog scherper en schrijnender ge voeld worden. door Hans W. Ledeboer AMSTERDAM Tijdens de 'aardgasslag', enige jaren gele den, toen via een krachttoer een voor ons nieuwe brandstof onze huizen werd binnengeleid, zei een directeur van een ge meentelijk gasbedrijf: 'Als we uitsluitend kijken naar kwali teit en brandeigenschappen is aardgas niet zo aantrekkelijk. Van het gas dat wij tot nu toe maakten konden wij die kwali teit zelf bepalen; voortaan zijn we afhankelijk van wat er uit de grond komt. Dat betekent een aantal onzekere en ook on prettige factoren'. De laatste tijd, vooral tegen het eind van de twee weken vorst en kort daarna, waren er met het gas nogal wat moeilijkheden. In Weesp leidden die tot scherpe de batten in de raad en tot het bestem men van een voor een kleine gemeen te aanzienlijk bedrag om een oplos sing te bereiken. In enige stadswij ken van Rotterdam en andere steden gingen geisers, kachels en centrale verwarmingen plotseling uit. Ploegen technici van gasbedrijven werkten in sommige gevallen het klokje rond om de mensen uit kou en nood te houden. Nieuw is dat niet: regelmatig wordt gehoord van storin gen en vooral van gaslekkage. Wie herinnert zich niet de beruchte 'gas- bomen', die door lekkages in gaslei dingen stierven? Ir. J. Kraak, directeur van het pas naar Apeldoorn overgebrachte Gas- instituut van de VEGIN (Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland, meer dan 150 gemeen telijke en regionale gas- en energiebe drijven) en ing. T. G. van Zijl van de afdeling gasdistributie van dit insti tuut zijn het niet eens met de sombe re stelling van onze gemeentelijke gasdirecteur: 'De calorische waarde van aardgas is veel hoger dan die van het oude stadsgds, de kwaliteit is ook op andere punten niet slechter. Bo vendien is aardgas niet giftig. De druk is iets hoger, maar dat is een verschil van nog geen tweemaal een honderdste atmosfeer. En stadsgas Was vochtig, aardgas is droog'. Primitief Ir. A. G. Montfoort, lector in de che mische technologie aan de techni sche hogeschool in Delft: 'Technisch gezien was het gasnet vóór de aard gasslag vrij primitief. Voor ons is aardgas nieuw. Ons net ziet er heel anders uit dan bijvoorbeeld in Ameri ka, waar men van ouds al met aard gas heeft te maken. Gas uit de gasfa brieken, zoals wij vroeger hadden, was daar vrijwel onbekend. Zo lang zamerhand geven onze oude netten problemen'. Van Zijl: 'Stadsgas was vochtig, aardgas droog. Dat geeft moeilijkhe den door de toegepaste pakkingen bij verbindingen, die door het water gehalte gingen zwellen en de leidin gen gasdicht hielden. Nu komen de lekken. Dan zijn er veel oude, gietij zeren leidingen. Daarin bevinden zich roestdeeltjes en stof, die kunnen losraken. Er is dus sanering nodig. Die is al ver gevorderd: van het Ne derlandse leidingennet bestaat 20 tot 24 procent nog uit de oude gietijzeren buizen, en daarvan is weer acht tot negen procent al voorzien van moder ne rubberverbindingen en van ver bindingen met nieuwere technieken'. Ir Kraak: 'Die sanering gebeurt gelei- Werkzaamheden aan een aardgasleiding die verstopt is geraakt. delijk en is een aflopende zaak. Er wordt steeds meer gesaneerd. Een tijdsbepaling is niet te geven. Als iemand vraagt: zijn we over twee jaar van alle narigheid af, dan is dat on zin. Maar als men mij vraagt: hoe lang nog, dan kan ik ook niets zeg gen! Over de totale kosten is evenmin iets te zeggen: de in gemeentelijke begrotingen opgevoerde bedragen betreffen ook vervanging door stads vernieuwing of door capaciteitsver groting bij stadsuitbreiding'. De mensen van het Gasinstituut me nen niet, dat het Nederlandse gasnet primitief of onvolkomen zou zijn. Een vergelijking met de andere Europese landen valt gunstig voor ons uit. Vraag Ir. Kraak ziet een merkwaardig vraagstuk opkomen: 'Wat doen we als het aardgas opraakt? Er is een gasnet, zelfs een goed gasnet. Kan dat als het aardgas op is, nog worden gebruikt? Waarvoor?'. Blijkbaar wordt er nu al gezocht naar mogelij ke nieuwe gasvormige energiebron nen. Aardolieprodukten? Al is dan de kwaliteit van het aardgas behoorlijk, die is niet constant. Ir. Montfoort: 'Er zijn verschillende soorten gas. Zo heeft het gas uit Slochteren een lagere calorische waarde dan dat van De Lier in Zuid- Holland en het gas dat uit de Noord zee komt is weer anders. Die verschil len kunnen worden opgevangen door onze gastoestellen. Gas met een ho gere calorische waarde zal, alleen al om de waardebepaling, duurder zijn dan gas van lagere kwaliteit. De prijs zal dus bij intrede van Noordzeegas niet alleen wegens grotere kosten omhoog gaan. Over de samenstelling zegt hij: 'Aardgas is in hoofdzaak methaan, stadsgas bevatte bovendien een groot percentage giftige koolmo- noxyde. Soms bevat aardgas enige koolwaterstoffen, die eruit worden gehaald, omdat die te waardevol zijn om mee te laten verbranden en ook omdat die de neiging hebben zich als vloeistof in leidingen af te zetten on der bepaalde omstandigheden van temperatuur en druk. Dat is dus géén water, zoals in stadsgas, maar een heel andere vloeistof.' Voor het druk verschil tussen aardgas en het vroe gere stadsgas ziet de heer Montfoort twee factoren: allereerst de verbran dingssnelheid. 'Die bepaalt de snel heid, waarmee het gas uit een toestel moet stromen. En de gasdruk be paalt weer die uitstroomsnelheid. Maar er is ook een hogere druk nodig, omdat er niet meer wordt gewerkt met gashouders. Het hele distributienet, samen met de voorraad in de bodem, treedt op als gashouder. Men had graag vroe ger het stadsgas onder grotere druk geleverd. Maar dat zou te duur worden'. Roest en stof Drs. F. A. Meijer, wetenschappelijk medewerker aan de Delftse techni sche hogeschool zegt: 'Het probleem is, dat het Nederlandse gasnet oor spronkelijk is geconstrueerd voor wa terhoudend gas onder lage druk. Krijgt men nu, zoals tijdens een fikse vorstperiode, een massale toename van het gasverbruik, dan raken in de leidingen door de toenemende stroomsnelheid stukjes oude roest en stof los. Aan de uiteinden van lei dingnetten kan zelfs de gasdruk afne men, zelfs tè gering worden. Hier be ginnen stof en roest te komen in de branders. Bovendien is de kans op roetafzetting in een brander groter dan bij het vroegere stadsgas. Bij gedeeltelijke verstopping kan die roetafzetting worden bevorderd, die kan de rest doen. Ik heb nog niet gehoord van storing door roetafzet ting, maar theoretisch is dat heel goed mogelijk. De hoofdzaak is het losraken van roest en stof doordat het aardgas droog is en gasdruk en dus stroomsnelheid groter zijn. Wel kunnen we zeggen, dat regelmatig aan- en uitgaan denk aan de ther mostaten bevorderend zijn voor roetafzetting en dat constant bran den deze afzetting tegengaat." Ir. Montfoort: „We hebben te maken met een combinatie van factoren, re gelmatig schoonmaken van gastoe stellen is dus noodzaak. Maar storin gen zijn wel duidelijk gebonden aan plaatsen en dat is een aanwijzing dat het gaat om rommel in leidingen, niet de roetafzetting. Dat geldt niet alleen oude leidingen. Men staat er versteld van, wat er al niet in gloednieuwe leidingen wordt gevonden bij een storing, tot hele dotten poetskatoen toe! Dat is een bewijs dat lang niet alle leidingen even netjes worden aangelegd." De hoogste calorische waarde heb ben LPG en butagas, daarop volgt het aardgas en pas dan komt het oude stadsgas. Tenslotte de veiligheid: „Stadsgas is giftig", aldus de heer Montfoort. „Maar aardgas kan lucht verdringen en bij onvolledige verbranding, bij voorbeeld in een afgesloten ruimte, giftig koolmonoxyde vormen. In zo'n afgesloten ruimte met een brandend gastoestel kun je net zo goed dood gaan als door stadsgas. Maar aardgas is licht, het blijft bij goede ventilatie niet hangen. LPG en butagas zijn zwaar. Die blijven hangen en dan is er gevaar voor ontploffingen of brand.' Van een verslaggever ASSEN De Beilervaart en het Oranjekanaal worden definitief ge sloten voor alle scheepvaart, als pro vinciale staten het door gedeputeer den ingediende voorstel aanvaarden. Een onderzoek had al uitgewezen dat als beide kanalen in 1975 open zou den zijn geweest er 120 pleziervaar tuigen zouden hebben gevaren. Ver wacht wordt ook dat de pleziervaart zich langzamer zal ontwikkelen dan in de afgelopen jaren. In de toekomst zouden niet meer dan tweehonderd pleziervaartuigen van de kanalen ge bruik maken. De kosten voor het openhouden van de kanalen zouden neerkomen op 600.000 gulden per jaar. Dat zou 3000 gulden per boot betekenen. „Een te kleine groep zou op kosten van de gemeenschap one venredig worden bevoordeeld", vin den gedeputeerde staten. Demonstratie in VS Van een verslaggever ROTTERDAM Na langdurig ont wikkelingswerk verwacht Philips over twee maanden de eerste perso nenauto met een stirlingmotor te kunnen demonstreren. Aan deze bij na geruisloze en weinig vervuilende motoren is het concern al sinds 1938 bezig. De demonstratie zal in Ameri ka plaatsvinden, omdat Philips voor deze toepassing zeer nauw met Ford samenwerkt. In Nederland bestaan al demonstra tiemodellen van een autobus, een motorjacht en een grasmaaier met stirlingmotoren. Voor toepassing in personenauto's werd zo'n motor erg zwaar geoordeeld, zodat daar meer aan ontwikkeld moest worden. Daar mee hangt ook de uitbesteding naar Amerika samen, waar grotere en zwaardere auto's worden gemaakt, die ook met een vrij zware motor nog behoorlijk uit de voeten kunnen. De demonstratiewagen verbrandt diese lolie als (uitwendige) hittebron voor de motor. Via het ANP is bekend geworden dat de 18-jarige Cor Vervoort uit Best woensdag 25 februari het eerste ki- vietsei heeft gevonden. In de provin cie van eierzoekers bij uitstek, Fries land, is dit bericht niet zonder reser ves ontvangen. In eerste aanleg dacht men aan een overjarig ei, zoals dat een paar jaar terug ook wel eens ergens bij wijze van practical joke was neergelegd en geraapt. Maar onmogelijk is deze vroege vondst nu ook weer niet, vooral na de serie zeer warme februaridagen in het zuidoos ten die vorige week inzetten met temperaturen van 14 graden Celsius. Ook va ver in het verleden zijn er wel berichten over de eerste vondst mid den in de kalenderwinter. Het frap- pantst is die op 16 januari 1817. Soldaar Gorter vond toen in de om geving vafcDen Helder een nest met drie kievitseieren. Bij het gerech tshof is van die vondst acte opge maakt. Januari en februari van die winter waren toen beide uitgespro ken te warm met afwijkingen in ja nuari van gemiddeld +1.5 en februa ri +3 graden. Wanneer „Best" dit jaar echt waar is, btekent het in elk geval de vroegste landelijke vondst sedert 1897. Het record van 3 maart 1975 te Assen is door in de lucht komen te hangen. (Wij gaan nu maar voorbij aan de eerste officieze vondst) op 27 februari 1975 in Den Helder, vermeld in de plaatselijke courant). OLIVETTI: Een deel van de acti viteiten in het oosten (Arnhem, En schede en Zwolle) van het land wordt samengevoegd in een nieuw bedrijfs pand in Apeldoorn, d^t eind dit jaar klaar moet zijn. Amsterdam De Bilt Doelen Eëlde Eindhoven Den Helder LucMh. R'dam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Split Stockholm Casa Blanca Istanbocl Las Palmas New York Tel Aviv Tunis M x. ti'in Neerslag licht bewolkt 10 0 onbewolkt 10 0 geheel bewolkt 8 0 zwaar bewolkt 11 0 geheel bewolkt 8 0 zwaar bewolkt 9 0 licht bewolkt 10 0 half bewolkt 7 0 geheel bewolkt 8 0 zwaar bewolkt 0 zwaar bewolkt 11 0 onbewolkt 10 0 licht bewolkt 15 0 geheel bewolkt 9 0 onbewolkt 17 0 zwaar bewolkt 9 0 onbewolkt 9 0 onbewolkt 12 0 half bewolkt 6 0.1 onbewolkt 16 0 onbewolkt 9 0 onbewolkt 17 0 onbewolkt 13 0 zwaar bewolkt 12 0 onbewolkt 7 0 licht bewolkt 15 0 licht bewolkt 16 0 half bewolkt 15 0 onbewolkt 14 0 onbewolkt 16 0 onbewolkt 9 0 geheel bewolkt 10 0 onbewolkt 14 0 onbewolkt 13 0 licht bewolkt 10 0 licht bewolkt 14 0 onbewolkt 22 0 De winter van 1975-'76 zal ongetwij feld te zacht uitvallen. Daarmee heb ben wij voor de zesde achtereenvol gende keer een te warm wintersei zoen beleefd. In de laatste bijna twee0neenhalve eeuw is er maar één tijdvak te vinden met een langere serie (7) en wel 1910 tot en met 1916. Toch wel een grote bijzonderheid dus De voorlopige weersvooruitzichten voor de wereldkampioenschappen schaatsen te Heerenveen wijzén in de richting van een droge zaterdag. Voor zondag zijn er wel een paar vraagtekens door het naderbij ko men van storingsfronten. HOOGWATER zaterdag 28 februari 1976 Vlissingen 1.04-13.25 Haring- vlietsluizen 1.23-13.37 Rotterdam 3.04-15.36 Scheveningen 2.22-14.38 IJmuiden 2.59-15.13 Den Helder 6.24- 19.00 Harlingen 8.59-21.19 Delfzijl 11.19-23.27 Hoewel de sneeuwvoorraden door het uitblijven van aanvulling en ho gere temperaturen langzaam slijken, kan het skiën in de meeste winter sportcentra in Midden-Europa voortgang vinden, zij het soms op pap-sneeuw. onder nedoctie van loes smif Brood is eeuwenlang het belang rijkste voedsel geweest voor de gewone man en nog altijd is het belangrijk. Menig gewetenloos be drieger heeft daar profijt van ge trokken, tot zelfs de hoogstge- plaatsten aan toe. Keizer Justini- anus zwendelde een fortuin bij elkaar door te lichte broden te laten bakken en het te lage ge wicht met as te laten aanvullen. In Istanboel - toen nog Constanti- nopel geheten - werden nog in de achttiende eeuw bakkers die zoiets deden, opgehangen. En als Perzische bakkers uit de oudheid hun brood niet het vereiste ge wicht gaven of het met iets anders dan meel vervalsten, liepen ze hel risico in hun eigen - brandende - oven geworpen te worden. „Broodkunst" heet het boekje ivaar dit soort verhalen in staan. Het is er weer een in de vierkante- boekjesreeks van uitgever Bert Bakker, kost f. 16,50 en kan ge zien worden als een vervolg op het in dezelfde serie verschenen boek je „Brood". Dat ging hoofdzake lijk over het alledaagse brood en 'Broodkunst" behandelt meer de uitschieters. Het is geschreven door het Amerikaanse echtpaar Charles en Violet Schafer (geen bakkend echtpaar van beroep dat voor dit boekje van alles heeft nagesnuffeld, geproefd en zelf in de oven uitgeprobeerd. Ondanks hun naspeuringen zijn ze er niet achter of het nu de Chinezen of de oude Egyptenaren waren die het eerste echte brood bakten en het dus min of meer 'uitvonden'. Een soort meel, zeggen de Scha- fers, kende de mensheid wel al 75.000 jaar geleden; toen al wreef men zaden fijn om er een primitief maaltje mee te bereiden. 'Pas' 12.000 jaar geleden begon men za den te malen met ruwe vijzels en wrijfstenen. De eerste broden kwamen tot stand door het tot platte koeken gevormde, fijnge stampte en geweekte graan- mengsel in de zon te drogen of op hete stenen of hete as te drogen oj te bakken. De Chinezen kenden al heel vroeg het geheim om deeg te fermenteren en het brood door middel van hitte gaar te stomen. In de pyramiden zijn goed be waarde broden gevonden die het bewijs leveren dat de Egyptena ren vijfduizend jaar geleden al gegist brood bakten zoals het van daag bij ons nog gebeurt. Die Egyptenaren pasten trouwens toen al de broodnodige variatie toe. want ze bakten hun brood in allerlei vormen: kubussen, hoge kegels, koepelvormig, gevlochten, in de vorm van pyramiden, vis sen, vogels of een heilige koe, ze leverden lange broden bestrooid met zaden, en kleine, ronde en ook harde broodjes. Een Egyptenaar kon - als h{j daar het geld voor had - kiezen uit wel vijftig varië teiten. Daar is onze moderne bakkerij dus niets bijzonders bij, maar wie echt zelf iets aparts wil maken kan zich aan de hand van 'Brood kunst' toch nog uitleven. Er staan recepten in voor roggebrood, vol korenbrood. glutenbrood, een Frans brood uit de oudheid, voor Noors en Arabisch plat brood, loempia's en. Chinees gestoomd brood, Oekra 'ens brood en Weens ontbijtbrood, pompoen- en rijst- brood, Arabisch en universitair brood, om maar een greep te doen. Bovendien wordt duidelijk ui teengezet hoe je een brood bakt, wat er voor nodig is, welke vor men te gebruiken zijn en wat erop het brood aan zelfgemaakt beleg kan. Het is alleen jammer dat niet alle ingrediënten overal makke lijk te krijgen zullen zijn (waar vind je bijvoorbeeld in de stad 'steengemalen tarwe'?), maar het meeste is best te doen. Met een beetje eigen fantasie kan de en thousiaste amateur-broodbakker tot produkten komen, waar zelfs de oude Egyptenaren niet van te rug zouden hebben. Je) Zo ongeveer moet het vijfduizend jaar geleden in een Egyptische brood bakkerij zijn toegegaan. De bakkers kneedden hun brood in wel vijftig verschillende vormen. Dit is een van de smakelijke tekeningetjes van de in Hongkong geboren Barney Wan, waarmee het boekje „Broodkunst" geïllustreerd is. Ontvoeringen en berovingen zijn in Italië aan de orde van de dag en ook Audrey Hepburns echtgenoot, de advocaat Andrea Dotti, heeft et letterlijk een flinke tik van gehad. Op weg van zijn kantoor naar huis, in Rome, werd hij door vijf gemaskerde mannen aange vallen. Ze trapten en stompten hem en sloegen hem met de kolf van een pistool op zijn hoofd. Dot ti, die desondanks niet ernstig ge wond werd, wist zich los te rukken door zich uit zijn colbertje te wrin gen, dat de mannen vasthielden. Hij rende weg, net als de aanval lers, die op vrijwel hetzelfde mo ment op de loop gingen voor toes nellende voorbijgangers en een politieman. In het plaatsje Pullenheim, in de buurt van Keulen, is Karin Stark ambtenares bij de burgelljke stand. In die functie voltrekt ze al zeven jaar huwelijken en In die tijd zijn door haar toedoen iets meer dan duizend paren echtpa ren geworden. Onlangs vertelde Karin, intussen dertig jaar, dat allemaal voor de televisie en ze zei er bij dat ze onderhand zelf ook wel eens zou willen trouwen. Sindsdien heeft ze al vierenvijftig aanzoeken gehad, waaruit ze over igens nog geen keus heeft gemaakt. Deze verliezers in het Westduitse nationale Eurovisie songfestival hebben zich er over beklaagd dat in het winnende liedje een Engels woord voorkomt: song. De jury, die het 'sing sang song' getitelde liedje heeft uitgekozen, heeft het protest van de kaart geveegd met de opmerking dat zelfs Bertolt Brecht in zijn composities al sinds 1928 het woord 'song' heeft ge bruikt en dat het sindsdien hele maal in het Duits is ingeburgerd. Het liedje zal op het internationa le songfestival, begin april in Den Haag, voor West-Duitsland overi gens niet eens door een Duitse groep gebracht worden, maar door de Les Humphries Singers, een internationaal samengestelde groep onder aanvoering van de Engelsman Les Humphries. Een vijfenveertigjarige Tanzani- aanse nachtwaker is tot een Jaar gevangenisstraf veroordeeld, al leen omdat hij een tukje heeft gedaan met de nationale vlag als deken over zich heen. De rechter vond dat de nachtwaker minach ting voor de vlag ten toon spreidde. Ze zijn trouwens toch erg streng in Tanzania. De minister van onder wijs heeft een nieuwe maatregel afgekondigd voor leerkrachten, die teveel alcohol gebruiken. Wie geregeld te diep in het glaasje kijkt is voor deze keus gesteld: óf te zorgen binnen drie maanden van de drank af te zijn, óf zelf ontslag te nemen. Wie geen van beide doet, krijgt ziin ontslag wel van hogerhand. Hetzelfde lot, zei de minister, wacht de leraren die uit de schoolkas stelen of zich aan schoolmeisjes vergrijpen. Hoe ze dat laatste binnen drie maanden ongedaan kunnen maken, heeft de minister er niet bij verteld. „Simpkins neemt bij het schaatsen geen enkel risico."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5