w iOckheed-affaire in apan groot aangepakt Vestduitse CDU probeert DP los te weken van SPD liraëls defensie ■lost 12 miljard Politieke rel dreigt in OAE na Angolese aanval op Zaire Breznjew valt uit tegen China Zwitserse bank vertrouwt het niet Ierse en Britse premier gaan Ulster bespreken (koord met Polen en coalitie in Nedersaksen China-reis van Nixon gehekeld Vijf jaar voor corrupte militair rWSDAG 25 FEBRUAR11976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 'l CIO, ROME (Reuter, UPI, AP) Een legertje van bijna 400 Japanse politie- en belastingambte- n zijn gisteren op 28 verschillende plaatsen kantoren en woningen in Tokio binnengedrongen u ;oek naar bewijsmateriaal in verband met het Lockheed-steekpenningenschandaal. JJ-- naar Kodama te sturen om te weten te komen of hij in staat kan worden geacht getuigenis af te leggen vanuit zijn bed. Kodama zou vorige week voor de commissie hebben moeten verschijnen, maar zei dat hij te ziek was om te kunnen komen. huiszoekingen vonden onder plaats bij het Japanse filiaal de Amerikaanse Lockheed- idtuigfabrieken in Tokio en bij de t fig van de „Marubeni Handels schappij", een agent van Lock- Gisteren werd bekendgemaakt naandag al de woning van de se leider Yoshio Kodama, was :ocht om er achter te komen of ^trokken is bij de betaling van 12 en dollar aan steekpenningen Lockheed. In totaal werd bij de oekingen ruim vier ton aan do- nten in beslag genomen. ;ns de politie wil men ook be- lateriaal verzamelen over moge- belastingontduikingen en iding van bepalingen die te ma- 1 ïebben met deviezen en buiten- e handel, ima. die een grote invloed heeft Japanse conservatieve partij- g in zijn kogelvrije slaapkamer loet het bed houden volgens zijn i), terwijl de ambtenaren zijn ^doorzochten. Kodama is door ^eed-functionarissen in de Ver- Ie Staten genoemd als een ge- adviseur van Lockheed aan wie enen dollars steekpenningen en zijn betaald, ^.legrotingscommissie van het Ja- parlement heeft gisteren beslo- en aantal onafhankelijke artsen enspeil daalt verder De beide kamers van het Japanse parlement deden maandag nog een beroep op de Amerikaanse Senaat en de Amerikaanse regering, al hun materiaal over het Lockheed- schandaal ter beschikking te stellen, met inbegrip van de namen van de Japanse regeringsfunctionarissen die erbij betrokken zouden zijn. De Japanse politie is van plan eigen functionarissen naar de Verenigde Staten te sturen om ook daar gege vens te verzamelen, mits langs diplo matieke weg daarvoor toestemming gekregen kan worden. Over het re sultaat van de huiszoekingen werd gisteren niets meegedeeld. Australië Ook Australië lijkt betrokken bij de Lockheed-affaire. Gisteren liet het Labour-parlementslid, Charles Jo nes, de vroegere minister van ver keer, weten dat Lockheed mogelijk ook een Australische bewindsman heeft omgekocht. Dit zou hebben plaatsgevonden aan het einde van AVIV (AP, UPI) De Israëlische begroting voor het volge- boekjaar bedraagt 11,5 miljard dollar (ruim 30,5 miljard en). Daarvan is ruim veertig procent bestemd voor defensie. sgroting, die ingaat per 1 april, is en door minister van financiën d ijua Rabinowitz aan het parie aangeboden. De minister komt het komende begrotingsjaar één miljard gulden tekort. Dat ^jlna tweemaal zoveel als in het de Jaar. De totale uitgaven voor ts|isie belopen bijna twaalf miljard en. Dat was in de periode 1976, na enkele aanvullingen, 9,3 yird gulden, ster Rabinowitz zei in zijn toelic- dat Israël alleen kan blijven en dankzij krachtige hulp uit iiitenland. 'Wij zijn gewikkeld in ngelijke concurrentiestrijd met Jabische staten en zolang er tus- ns en hen een staat van oorlog j at zijn wij aangewezen op steun dwongen te leunen op onze loya- 1 enden, het jodendom in de we- ;n de Amerikaanse regering,' al ii.1 tabibowitz. nt enspeil e, l zal een krachtige poging doen e e export in de komende periode I negen procent te laten stijgen, and heeft dat dringend nodig in ind met een groot tekort (3,7 b" rd dollar) op de betalingsbalans. Voor de Israëlische staatsburgers be tekenen de grote financiële proble men van hun regering zeer hoge be lastingen en een teruggang van de levensstandaard. De Israëli's zullen allen vijf procent meer belastingen moeten opbrengen. Hun gemiddelde levenspeil zal met ruim twee procent dalen. Dat is al weer wat beter dan vorg jaar, want toen was de daling vijf procent. Minister Rabinowitz hoopt dat in 1978 de economie van Israël zich zal gaan herstellen. Tot zolang moeten de Israëli's in elk ge val hun buukriem blijven aanhalen. Sadat waarschuwt De Egyptische president Anwar Sa- dat heeft gewaarschuwd dat er op nieuw oorlog zal uitbreken in het Midden-Oosten als de vredesconfe rentie in Genève na haar hervatting op een mislukking zou uitlopen. De president zei dat in een vraaggesprek met een Iraanse Journalist. 'Als een opnieuw bijeen geroepen conferentie in Genève over het Midden-Oosten eindigt met een mislukking, dan zal dat een ramp zijn. Er is dan geen andere mogelijkheid dan oorlog,' al dus Sadat. de Jaren vijftig, nadat twee Austra lische binnenlandse luchtvaar tmaatschappijen, TAA en Ansett Airlines, samen 12 Electra- passagiersvliegtuigen van de Ameri kaanse fabriek hadden aangekocht. Jones verzocht gisteren de Australis che premier Malcolm Fraser „te on derzoeken of een Australische staat sburger dan wel een Australisch be drijf de afgelopen vijf jaar steekpen ningen of een voorkeursbehandeling van Lockheed heeft geaccepteerd." Fraser antwoordde daarop dat Jo nes, uit hoofde van zijn vroegere ministersfunctie, zelf in nauwe be trekking heeft gestaan met Loc kheed en dat hij zelf alle inlichtingen waarover hij eventueel beschikt op tafel moet leggen. „Op loze bewerin gen zal echter niet met een onder zoek worden gereageerd", aldus pre mier Fraser. Griekenland In Griekenland heeft oppositieleider Andreas Papandreaou de regering gevraagd een inter-parlementaire commissie aan te stellen die de acti viteiten van Lockheed in Grieken land moet onderzoeken. Hoewel de Griekse minister van defensie heeft verklaard dat Griekenland met de affaire niets te maken heeft, beweren kranten dat een generaal uit de dic tatoriale periode 500.000 dollar aan steekpenningen heeft ontvangen om de Lockheed-belangen in Grieken land te dienen. Italië De Italiaanse oud-president Giusep pe Saragat heeft gisteren felle kri tiek geleverd op de Amerikaanse Se nator Frank Church, in wiens com missie ook een aantal Italianen be schuldigd werd. „Deze Church, die de wereld in zijn wedloop om het Amerikaanse presidentschap op zijn kop zet, is of een miljonair en dus de minst gekwalificeerde man om mul tinationals te onderzoeken, óf een avonturier zonder scrupules", aldus Saragat in de Senaat. Saragat is voorzitter van de Italiaan se Sociaal-Democratische partij, waarvan de secretaris en voormalig minister van defensie, Mario Tanas- si, is genoemd in verband met de Lockheed-affaire. ZURICH (AP) Uit ongerustheid over de ontwikkeling, zoals die in An gola heeft plaatsgehad, heeft een van de grootste Zwitserse banken alle aandelen in Zuidafrikaanse onderne mingen verkocht. Dit is gisteren in Zwitserse bankkringen bekend ge worden. De naam van de bank werd niet ge noemd, maar vernomen is, dat de di rectie zich zeer bezorgd maakte over de eventuele toekomstige ontwikke lingen in dat deel van Zuid-Afrika, waar de blanken overheersen. De bank was drie weken gelden be gonnen met het verkopen van de Zuidafrikaanse aandelen in Angola, nog voordat de MPLA in Angola steeds meer terrein won en een aantal Westeuropese regeringen het nieuwe regime van Angola ging erkennen. Leonid Breznjew tijdens het uitspreken van zijn rede voor het 25ste congres van de communistische partij in Moskou. Breznjew sprak ruim vijf uur met twee korte onderbrekingen. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AP) Binnen de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), die in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba haar halfjaarlijkse bijeenkomst houdt dreigt een politieke rel nadat De Volksrepubliek Angola in haar toespraak tot de OAE een felle aanval deed op het buurland Zaire. Zaire heeft de beide rivaliserende be wegingen FNLA en UNITA altijd ge steund en is ëën van de OAE-landen die de MPLA-regering in Angola nog niet heeft erkend. De MPLA-minister van buitenlandse zaken, Jose Edouardo Dos Santos, noemde het een onthutsend feit dat Zaire als onafhankelijke Afrikaanse staat zijn geregelde troepen naar het slagveld in Angola heeft gezonden, troepen die daar volgens hem nog steeds aanwezig zijn. De Angolese minister beschuldigde Zaire formeel van een schending van het OAE- handvest, waarin de leden zich ver plichten tot niet-inmenging in el- kaars binnenlandse problemen, en verzocht de OAE een onderzoek in te stellen. Over het FNLA en de UNITA zei Dos Santos dat deze bewegingen „ge stuurd waren door de Zuidafrikaanse premier John Vorster." De minister was vol lof over de Afrikaanse staten die de Volksrepubliek Angola inmid dels hebben erkend en dankte de Sowjet-Unie en Cuba voor hun hulp bij het winnen van de Angolese bur geroorlog. Een woordvoerder van de delegatie uit Congo zei later dat de OAE nu wapens en geld aan Angola beschik baar moet stellen zodat haar troepen kunnen doorstoten naar Namibië (Zuid-West-Afrika) en Zuid-Afrika zelf. In kringen rond de OAE-top wordt verwacht dat Zaire spoedig de Ango lese delegatie-leider van repliek zal dienen. Guerrilla-oorlog In de Zairese hoofdstad Kinsjasa heeft het FNLA laten weten dat het samen met de UNITA een guerrilla oorlog zal gaan voeren tegen de MPLA-troepen in Angola. Roberto Holden, leider van het FNLA zei in een officiële verklaring dat de wereld beslist niet hoeft te geloven dat de vrede in Angola is weergekeerd en „dat wij onze wapens in het vuur zullen gooien". Eerder hebben UNI- TA-zegslieden al meeegedeeld dat hun troepen de MPLA al verschillen de nederlagen hebben toegebracht en verscheidenen Cubaanse solda ten hebben gedood. In de OAE-top zal verder nog gespro ken worden over andere probleemge bieden in Afrika, zoals Rhodesië. de voormalige Spaanse Sahara en het Franse territorium van de Afars en Issas. Ook in het gastland Ethiopië zijn er tekenen die wijzen op interne problemen. Enkele uren nadat het Ethiopische staatshoofd, generaal Teferi Bante op maandag de OAE- vergadering voor geopend verklaar de, werden er drie ministers uit de Ethiopische militaire regering ont slagen. Daarmee is het aantal ontsla gen ministers binnen een week tot zeven opgelopen. Verder werden on geveer 50 belangrijke functionaris sen door anderen vervangen. In de Zambiaanse hoofdstad Loesa- ka heeft de Sowjet-Russische am bassadeur Dimtri Belokolos beloofd de Afrikaanse bevrijdingsbewegin gen die vechten voor de onafhanke lijkheid Rhodesië en Zuid-West- Afrika te steunen. De ambassadeur zei in een verklaring dat „de dag dat de laatste overblijfselen van het ko lonialisme geheel op deze planeet zullen zijn verdwenen zeer nabij is". Hij vervolgde met: „Wij staan aan de kant van de patriotten in Angola. Zimbabwe (Rhodesië) en Namibië en aan die van alle volken die vechten voor een betere toekomst". Volgens waarnemers in Loesaka is de hulp aan de Zuidwestafrikaanse Volksbe weging (SWAPO) en aan de Afri kaanse Nationale Raad van Rhode sië die wordt geleid door Joshue Nkomo, de laatste tijd opgevoerd. LONDEN (Reuter) De premier van Groot-Brittannië en Ierland (Harold Wilson en Liam Cosgrave) komen op vijf maart bijeen in de Britse hoofd stad. Zij zullen dan waarschijnlijk vooral spreken over het probleem Noord-Ierland en de bestrijding van de terreur. Wilson en Cosgrave zullen vooral belangstelling hebben voor een gezamenlijke Brits-Ierse aanpak van de guerrilla-strijders van de IRA, het illegale Ierse Republikeinse Leger. Cosgrave is door Wilson uitgenodigd om naar Londen te komen. Enkele dagen voor de ontmoeting tussen beide premiers wordt de Noordierse conventie voor een grondwet afge sloten. Deze conventie, waar protes tanten en katholieken het eens had den moeten worden over een nieuw staatsbestel voor Noord-Ierland zal zeer waarschijnlijk zonder enig re sultaat worden beëindigd. Verwacht wordt dat een dergelijke mislukking weer een golf van geweld in Ierland zal veroorzaken. Wilson zint kenne lijk op een nieuw initiatief om iets dergelijks te voorkomen, en heeft daarom nu zijn collega Cosgrave uit genodigd. v e n4>r J. den Boef rg ejtestduitse christen-democraten leveren sinds vorige maand een gevecht op twee fronten om de "talen tot hun coalitiepartners te maken, het eerst in de deelstaten en na de verkiezingen in jj >ber ook in Bonn, ten koste van de sociaal-democraten. wi ene 'front' is de deelstaat Neder- en. Daar hebben de christen- jcraten een minderheidsrege- gevormd. nadat de coalitie van (Sociaal-democratische partij) OP (liberale Vri je democratische j) bij een geheime stemming in anddag (het parlement van de taat) niet meer over een meer- eid bleek te beschikken. Een be- ijk gevolg van deze 'machtswis- ig' was, dat de vijf zetels van irsaksen in de Bondsraad overgingen naar de christen- Jcraten, die nu over 26 zetels likken, tegenover 15 zetels van en FDP samen. Bondsraad, waarin de regerin- kan de deelstaten zijn vertegen- üigd, heeft voornamelijk een rolerende functie ten opzichte de Bondsdag (Tweede Kamer). 111 door kunnen de christen- 1< icraten (de CDU en haar Beierse irpartij CSU onder leiding van z-Josef Strauss) met hun grote derheid het werk van de h Isdag blokkeren, als gestemd u worden over wetsvoorstellen, Hle instemming van de deelstaten Ij van die voorstellen is het ak- 1 d dat Bonn vorig jaar met War- u heeft gesloten. Het is bedoeld latste en definitieve stap op de t weg naar verzoening tussen sers en Polen. De christen- ocraten hebben van de Bonds raad een tweede 'front' gemaakt door hun medewerking aan aanvaarding van het akkoord afhankelijk te ma ken van aanvullende garanties, óf van de bereidheid van de liberalen, in Nedersaksen en later ook in andere deelstaten een coalitie met de CDU te sluiten. Als het akkoord met Polen van kracht wordt, krijgt dit land een kre diet van een miljard mark met een looptijd van 25 jaar en een rente van 2,5 procent. Verder ontvangen de Po- doen. Het begrip 'herstelbetalingen' wilde het echter niet hanteren om te voorkomen dat andere landen die tijdens de tweede wereldoorlog onder de Duitse bezetting hadden geleden, ook eisen zouden stellen. In overleg met Warschau werd geko zen voor een krediet op lange termijn en de vergoeding voor sociale uitke ringen. De verplichtingen van Bonn werden in een verdrag opgenomen, maar de toezegging van Polen kon len 1,3 miljard mark voor de betaling slechts in een protocol worden vast- van pensioenen en andere sociale uit- gelegd. Aanvankelijk leek dit echter keringen aan in Polen levende Duit- geen moeilijkheden op te leveren, sers. Voor dit deel van het akkoord is CDU-voorzitter Helmut Kohl (kanse- de toestemming van de Bondsraad lierskandidaat en premier van de vereist. Polen heeft zich op zijn beurt bereid verklaard ongeveer 125.000 Duitsers in de komende 4 tot 6 jaren naar West-Duitsland te laten ver trekken. Herstelbetalingen Het akkoord werd gepresenteerd als een aanvulling op het normalisatie- verdrag dat Bonn en Warschau in 1970 hebben getekend. Daarin werd niets geregeld ten aanzien van 'her stelbetalingen' en de 300.000 Duit- sers. die volgens Westduitse gege vens nog in Polen wonen. Het was echter steeds duidelijk dat Bonn fi nancieel over de brug moest komen om iets voor deze mensen te kunnen deelstaat Rijnland-Palts) zou tegeno ver kanselier Helmut Schmidt (SPD) en vice-kanselier en minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrlch Gen- scher (FDP) hebben verklaard, vó. .or het akkoord te zijn. Voordat Kohl echter gelegenheid kreeg, aanvaarding van het akkoord te verdedigen, greep Franz-Josef Strauss in. Hij maakte weer gebruik van het feit, dat de CDU zonder zijn CSU in de Bondsdag geen meerder heid kan behalen. In een brief aan de leidende figuren in de CDU veroor deelde Strauss de overeenkomst met Polen scherp. De schrikreactie, die het schrijven teweeg bracht, nood zaakte Kohl te verklaren dat hij aan vaarding van het akkoord 'niet kon aanbevelen'. TWEE EISEN De christen-democraten stellen vanuit hun machtspositie in de Bondsraad hun steun nu afhankelijk van twee eisen. In de eerste plaats moet in overeenstemming met het volkenrecht worden vastgesteld, dat alle in Polen levende Duitsers (en dus niet alleen de al genoemde 125.000) ook werkelijk naar West-Duitsland kunnen vertrekken, als zij dat wen sen. De andere eis houdt in, dat on herroepelijk vastgesteld moet wor den, dat de financiële overeenkom sten met Polen niet door andere sta ten als precedent aangegrepen kun nen worden en dat zij eerder getrof fen schuldenregelingen onaangetast laten. Officieel weigert kanselier Schmidt op deze eisen in te gaan. Hij acht nieuwe onderhandelingen met War schau uitgesloten. Van Poolse zijde is duidelijk gemaakt, dat er niets aan het akkoord kan worden toegevoegd. Volgens enkele Westduitse persbu reaus is er echter wel degelijk contact tussen Bonn en Warschau. Dit heeft ten doel dat Polen in de één of andere vorm .verduidelijkingen' aanbrengt met betrekking tot omstreden onder delen van het akkoord. De directeur van het Poolse Instituut voor inter nationale aangelegenheden, Marian Dobrosielski, verklaarde in een inter view met de Kölnische Stadtanzei- ger: 'Als er twijfels bestaan, kan men die nog wegnemen'. Franz-Jozef Strauss, voorzitter van de CSU (links) schudt zijn collega van de CDU, Helmut Kohl de hand, ondanks de politieke tegenstellingen tussen beide heren. ïe betwijfelen valt intussen of vóór 12 maart als de Bondsraad zich met het akkoord gaat bezighouden de klaarheid is verschaft die de chris ten-democraten eisen. Dan gaat voor de FDP weer de kwestie Nedersaksen spelen en wordt de vraag actueel of zij daar een coalitie met de CDU wil aangaan. Genscher, die voorzitter van de FDP is, hecht als minister van buitenlandse zaken veel waarde aan het van kracht worden van de over eenkomst met Warschau. Mogelijk zal hij zijn coalitiepartner in Bonn (de SPD van Schmidt) om begrip vragen voor de moeilijke keus, die de FDP moet maken. Als de liberalen de regeringen van Nedersaksen en Saarland Inderdaad in staat stellen, vóór het akkoord te steromen, dan kan hun stap vèrrei- kende gevolgen hebben. Andere deel staten waar de samenwerking tussen 8PD en FDP al geruime tijd te wen sen overlaat, zouden kunnen volgen. In Noordrijn-Westfalen en Hessen, waar sociaaldemocratische premiers hun tijd hebben uitgediend, heeft men opvolgingsplannen haastig op geborgen, bevreesd als men is voor een herhaling van wat in Nedersak sen is gebeurd. Daar liggen de vroe gere coalitiepartners nu met elkaar overhoop en wil de FDP een proces aanspannen tegen SPD'ers die enke le liberalen ervan beschuldigen, CDU-kandidaat Albrecht te hebben gesteund. Het is nog te vroeg om te overzien, welke gevolgen de ontwikkelingen van de komende weken kunnen hebben voor de samenwerking in de coalitie van SPD en FDP in Bonn. De mogelijkheid, dat het vóór de Bondsdagverkiezingen van 3 oktober tot een breuk komt, lijkt gering. Want tweederde deel van de liberale aanhang zou volgens opiniepeilingen niets voor een coalitie met de chris ten-democraten voelen. Vervolg van paf. I Breznjew deed een harde aanval op China, dat volgens hem bondgenoot is geworden van de meest rechtse krachten in de wereld. Hij verweet dat China er op uit is de ontspanning in de wereld te ondermijnen en een derde wereldoorlog wil ontketenen. China zaait wantrouwen en vijand schap, en is een 'steunpilaar' van het imperialisme geworden, aldus Brez njew. Hij riep zijn gehoor op de strijd tegen de Chinese verise van het com munisme (het maoïsme) met kracht voort te zetten. 'Het is niet genoeg te zeggen dat het maoïsme onverenig baar is met het marxlsme-leninisme. Het is er rechtstreeks vijandig aan. WIJ zullen de strijd tegen het maoïs me voortzetten, een principiële en onverzoenlijke strijd,' riep Breznjew en hij kreeg een donderend applaus. China is niet uitgenodigd voor het partijcongres. Bij de opsomming van de overleden kameraden aan het be gin van het congres werd de naam van wijlen premier Tsjoe En-lai van China niet genoemd. Het lijkt er op dat de Sowjet-Unie opnieuw zal proberen China formeel uit de communistische internationa le gemeenschap te laten stoten. Tot nu toe hebben verschillende andere communistische landen zich altijd verzet tegen een dergelijke formele uitstoting. Frankrijk Breznjew maakte duidelijk dat het Kremlin ook geen afwijkende me ningen binnen het internationale communistische kamp wenst te dul den. Hij zei dat de grondslagen van de communistische Ideologie niet mogen worden aangetast. Problemen daarover moeten in kameraadschap pelijke sfeer worden opgelost, waar bij de onafhankelijkheid van elke communistische partij wordt geres pecteerd. Maar waar het principiële zaken betreft mag men niet wijken, zei Breznjew. De partijleider doelde daarmee zonder twijfel op het besluit van de Franse communisten om het streven naar 'de dictatuur van het proletariaat' uit hun partijprogram ma te schrappen. Volgens het Krem lin behoort dit leerstuk tot de onaan tastbare grondslagen van het com munisme. Ook de Italiaanse commu nistische partij is volgens de Sowjet- Unie niet al te zuiver in de leer. Het applaus was bij de binnenkomst van de Italianen en Fransen in de con greszaal ook duidelijk slapper dan bij de andere delegaties. De Cubaanse partijleider Fidel Cas tro werd het uitbundigst begroet. De strijd in Angola, waar Castro een hoofdrol speelde, werd ook door Breznjew besproken. Hij had het over moeilijkheden in zuidelijk Afri ka. die waren veroorzaakt door Was hington. De Amerikanen hadden zich volgens Breznjew schuldig gemaakt aan 'grove inmenging' in de binnen landse aangelegenheden door steun te geven aan de 'onderdrukking en reactie'. 'Wij hebben ons tegen dat optreden verzet en zullen dat in de toekomst ook doen.' Breznjew gaf toe dat het binnenland se beleid op twee belangrijke punten (de landbouw en de produktie van verbruiksgoederen) heeft gefaald. Hij zei dat er meer geld zal worden ge pompt in de lichte Industrie om voor voldoende consumptiegoederen te kunnen zorgen. Degenen, die verant woordelijk zijn voor de produktie, hield hij voor: 'Ze moeten onthouden dat de stemming van het volk van hen afhangt.' De vraag wat nu het snelst moet worden ontwikkeld, de zware of de lichte industrie, is een oud strijdpunt in de Sowjet-Unie. In 1971 werd beloofd dat de lichte indus trie voorrang zou krijgen, maar daar is in de praktijk niet veel van terecht gekomen. In het nieuwe vijf- Jarenprogramma ligt de nadruk weer duidelijk op de zware Industrie. NEW YORK (AFP) De New York Times heeft in een ongebruikelijk fel hoofdartikel het bezoek van oud president Nixon aan China afge keurd. Op zichzelf is het bezoek al onaanvaardbaar. Het is helemaal on verteerbaar dat Nixon zich ook nog gedraagt alsof hij nog steeds staats hoofd is, aldus de Times. In de hoop op een terugkeer in de politiek laat Nixon zich gebruiken door de Chine se leiders als klankbord voor hun ontevredenheid over het beleid van Ford, zo verwijt het blad. Het vindt dat Nixon geen enkele aanspraak heeft op de rol van oud-president. „Het Amerikaanse volk heeft duide lijk laten blijken dat het niet door Nixon wil worden vertegenwoordigd; niet in Washington en niet in Pe king," zo belsuit de Times zijn hoofd artikel. TEHERAN (Reuter) De voormali ge bevelhebber van de vloot van Iran is veroordeeld tot vijf Jaar gevange nisstraf wegens het aannemen van steekpenningen. Schout-bij-nacht Ramzi Abbas Atale werd ervan be schuldigd grote bedragen te hebben aangenomen van mensen die zaken deden met de Iraanse marine. Ataie's vroegere plaatsvervanger kreeg wegens dezelfde vergrijpen de zelfde straf. ZIJ behoren tot een groep van marine-officieren die zijn veroordeeld wegens corruptie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7