Uitbouw Scheveningse haven moeite van het bekijken waard TV-ontvangst snel beter LADA Trimpaspoort 1 maart geldig Winkeliers willen parkeergarage aan Prins Hendrikstraat KORT Commissie: belang visserij staat voorop TIkw fiisicc Recreatief Duidelijkheid over toekomst woningen geëst Klassiek koorwerk in goede handen bij Rocus van Yperen Suriname wil over remigratie praten Straalverbinding - Zoetermeer - Leidschendam OCHTENDBLAD TROUW ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER i Delfts comité aast op reeks nep-Vermeers TROUW/KWARTET M! Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Is de moeite waard te bekijken of het Scheveningse haventerrein in zee uitgebouwd kan worden. Dat is de mening van de Haagse gemeenteraadscommissie voor economi sche zaken, die zich gisteren heeft gebogen over de havennota, een zogenaamd verkennend rapport over de toekomst van de Scheveningse haven. Mestfwywnü CIVUBIUK fBSSCH tf WW» 4EBMI& VA* HOI uonw OP i K HlVOtHOOfW 1 »EW15D» IJK HlltftH V0C6 Cf De haven-ln-zee zou vooral ten goede moeten komen aan de visserij. Al gaat het steeds slechter met de visse rij, in elke overweging omtrent de toekomst van de Scheveningse ha ven moet de visserij centraal staan, zo meende de raadscommissie. Sinds het verschijnen van de ambtelijke nota, in november van het vorig Jaar. is de positie van de visserij danig verslechterd. Momenteel zijn maar liefst 36 schepen in de Scheveningse haven opgelegd. De regering wenst een sanering van twintig procent van de vissersvloot, maar in Schevenin- gen is een aanzienlijk hoger percen tage schepen uit de vaart genomen. „Een noodsituatie", oordeelde het CDA-raadslid Lammers, hetgeen de andere commissieleden onder schreven. ties van de haven, want het belang van de visserij staat voorop, aldus de commissie. De ambtelijke commissie, die de ha vennota vervaardigde, ziet de toe komst van de Scheveningse visserij vooral in „de ontwikkeling naar een kleine, maar modeme vissersvloot". Een andere mogelijkheid is het on derbrengen van de gekrompen Ne derlandse vloot in een kleiner aantal havens, waaronder Scheveningen. Met name de PvdA gaf de voorkeur aan deze situatie, mits die haalbaar is. Werkgroep In de havennota wordt niet alleen gesproken over de visserij, maar ook over het recreatief gebruik van de haven (uitbreiding van de Jachtha ven), gebruik ten dienste van zgn. off shore-acUviteiten (dit is de bedrijvig heid op zee. zoals olie- en gaswinning) en handels- en passagiersvaart. Maar al deze acUviteiten zijn nevenfunc- Een speciale werkgroep gaat binnen kort aan de slag om mogelijkheden te zoeken, waarmee een halt kan wor den toegeroepen aan de economische teruggang in de haven. De aanleg van een vierde haven, gebouwd in zee, werd gisteren door een woordvoerder van het Werkverband Opbouw Sche veningen (WOS) een „fata morgana" genoemd. Het bedrag van 50 mil joen, dat de landuitbreiding zou ver gen, kan beter besteed worden om de visserij nu uit de problemen te hel pen. meende de heer IJmkers (CPN). De overige commissieleden waren echter van mening, dat de aanleg van een vierde haven aantrekkelijker lijkt dan de renovatie van de tweede binnenhaven aan de Dr. Lelykade. De kosten van beide projecten zou den elkaar niet veel ontlopen, maar bij een keuze voor landuitbreiding komt in de bestaande haven ruimte vrij voor andere acUviteiten. „De werkgelegenheid in de Scheveningse haven is gebaat bij zoveel mogelijk activiteiten naast de visserij," zo werd van ambtelijke zijde bena drukt In meerderheid was de raads commissie van mening, dat de aanleg van de vierde haven een idee van het Nijmeegse ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning het verdient nader bestudeerd te worden. Daarbij kan bekeken worden of de landuit breiding mede plaats kan bieden aan het gemeentelijk energiebedrijf, zo als het CDA-raadslid Lammers enige tijd geleden gesuggereerd heeft. Wethouder Van der Weide (economi sche zaken) zal op basis van de me ningen van de commissieleden een „gerichte nota" laten uitbrengen. Daarmee wordt de grondslag gelegd voor maatregelen, die cte aanpak van de Scheveningse haven gestalte geven. Ten zuiden van de havenhoofden zou Scheveningen een vierde haven kunnen krijgen door middel van landuitbreiding. v.«. 9.595,- Incl. B T W. Deze sterke, zuinige auto compleet te zien bij: „DE RESIDENTIE" Hoetkade 934 - Tel. 647548 DEN HAAG Vanaf maandag 1 maart kunnen bewoners van Den Haag, Rijswijk en Voorburg ge bruik maken van het Trimpaspoort. Op zaterdag a.a. is het paspoort voor 25 gulden te koop op de Haagse postkantoren. Bezitters van het trimpaspoort kunnen een groot aantal sporten eens per maand gratis gaan beoefe nen. In het paspoort rit een groot aantal zegels, bij elke sport voor elke maand een zegel. De gemeente Den Haag heeft het trimpaspoort ontwikkeld om te pro beren de drempelvrees die nog voor veel sporten heerst een beetje weg te halen en zodoende zoveel moge lijk Hagenaars te stimuleren zich zelf wat veelvuldiger te bewegen. Behalve de gemeentelijke sportin stellingen is er een zestal particu liere verenigingen dat aan het trim- project meewerkt. Naast de mogelijkheid om eens per maand gratis een sport als zwem men, kegelen, boksen, handboog- schieten, biljarten, kanoën, kracht sport of schaatsen te beoefenen geeft het paspoort doorlopend gra tis toegang op de atletiekbanen aan de Laan van Poot en de Zuidlaren- straat. Ook wordt in het boekwerk je wat algemene informatie over het trimmen gegeven. Hoewel het geen verplichting is wijst de ge meente de paspoorthouder wel op het belang van een sportkeuring alvorens intensief met de verbete ring van de conditie te beginnen. Om de introductie van het trimpas poort niet ongemerkt aan de Haag se inwoners voorbij te laten gaan heeft de gemeente saterdag 28 fe bruari uitgeroepen tot Haagse Trimdag. De wethouder voor jeugd, sport, recreatie en kunst, de heer P. Vink zal die dag om tien uur in het sportcomplex Overbosch aan zes tien bekende Haagse sportlieden een tas vol trimpaspoorten over handigen die zij dan weer gaan verkopen in zwembad Morgen stond. het Houtzagerijsportcom plex, de sporthallen Duinlaan, Gas- laan, Lindoduin en Steenwijklaan en op de Uithof. Het trimpaspoort kost jongeren onder de zeventien jaar en ouderen die in het bezit rijn van een Pas 65, slechts 12,50. DEN HAAG Een onderzoek bij de bewoners van de Van Ostadewonin- gen in de Haagse Schilderwijk heeft uitgewezen dat het overgrote deel van deze bewoners voor de sloop is van deze woningen. Dit werd medegedeeld bij de over handiging van een brief aan de we thouders NuU (stadsontwikkeling) en Van Hagen (wij kaan gelegenheden) door de Werkgroep Van Ostadewo- ningen en de Werkgroep Derde Bouwplaats Schilderswijk. In de brief wordt de wethouders om duidelijkheid over de bestemming van het woningcomplex gevraagd. In het belang van de verdere voortgang van betaalbare nieuwbouw in de Schilderswijk moeten eindelijk be slissingen worden genomen, aldus de werkgroepen. De wethouders werden uitgenodigd om maandagavond 8 maart om acht uur naar clubhuis „De Mussen" aan de Hoefkade 602 te ko men om met de bewoners over de Van Ostadewonlngen te komen praten. Stichting positief over fietsroute Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De winkeliers van de Prins Hendrikstraat (veren igd in de Stichting Prins Hendrikstraat) hebben vooruitlopende op de geplande fietsroute van de gemeente Den Haag een plan gemaakt voor de bouw van een parkeergarage. Als de fietsroute er inderdaad komt, dan zal een groot aantal parkeer plaatsen wegvallen in de Prins Hen drikstraat, waardoor de bereikbaar heid van de winkels in gevaar komt. Daarom heeft de stichting het archi tectenbureau P. v. d. Toom Vrijthof opdracht gegeven op de plaats van het voormalige Mariaklooster (recht tegenover de Van Brakelstraat) een parkeergarage te ontwerpen. De ge vel van deze garage, waar 239 auto's in kunnen, is niet hoger dan de gevels van de naastliggende woningen en is geheel aangepast aan de omgeving. De zijkant grenst aan een schoolter rein. Met de stichting is afgesproken dat de muur benut kan worden door de schoolkinderen (bijv. voor krijtte keningen). De kosten van deze gara ge komen op ruim 2 miljoen. Bij het ministerie van economische za ken is inmiddels een subsidie aange vraagd van 1.080.000. De rest zal geheel door de stichting betaald worden. Bewoners Het is de bedoeling dat de parkeerga rage overdag gebruikt wordt voor de kort-parkeerders en de winkeliers, 's Avonds en 's nachts zal de garage echter ook door de bewoners in de buurt gebruikt kunnen worden. Hier mee loopt de stichting, die dit plan uitvoering heeft doorgesproken met de buurtvereniging „De Groene Eland", vooruit op de plannen, om in deze buurt woonerven en speelstra ten te creëren. Uitgaande van deze parkeergarage spreekt de Stichting Prins Hendriks traat zich zeer positief uit over de geplande fietsroute, die komende uit de Van Diemenstraat richting Wal deck Pyrmontkade loopt. In de tege novergestelde richting komen de fiet- sers met het één-richtingsverkeer mee door de Prins Hendrikstraat om dan af te buigen bij de Roggeveens traat. Mocht de fietsroute in deze vorm doorgang vinden, dan heeft de stichting ook al een profielschets klaar liggen, waar het wandelpad en het fietspad aan één kant van de straat voor het grootste deel over dekt zal zijn door luifels. Met de heer Aalbers (voorzitter van de stichting) sprak ook de heer Van Gurp van de winkeliers van de Witte de Withstraat zich zeer duidelijk uit voor de fietsroute. Zij zijn beide van mening dat met de komst van de fietsroute de verpaupering van de buurt zeer krachtig wordt tegenge gaan. door Adr. Hager VOORBURG In de loop der jaren heeft Rocus van Yperen als koordiri gent vele malen de belangen behar tigd van de 20e eeuwse componisten. Dat oo"k klassieke koorwerken bij hem in deskundige handen zijn heeft hij gisteravond aangetoond als diri gent van de Voorburgse oratorium vereniging. Uitgevoerd werd hetSta- bat Mater van Rossini en de Fespe- rae de Dominica van Mozart. In zijn melodieuze compositie geeft Rossini een belangrijke taak aan de solisten. Mozart's vespers zijn voor het vocale ensemble dankbaarder. De uitvoering in de Vaste Burcht- kerk leverde het bewijs van een over tuigende kennis van zaken. Men ken de de partijen door en door, reageer de correct en attent, men bracht een transparant klankbeeld tot stand, kortom, er was sprake van een goed geheel, uiteraard mede dankzij de waardevolle samenwerking tussen koor en dirigent. Karin Ostar was glanzend en met veel overtuiging, Joke de Vin, een grootse alt van het zuiverste water, Anton Trommelen was in zijn ele ment in het beroemde „Cujus Ani- mam" en Henk Smit was de wellui dende basis van dit geheel. Rocus van Yperen wist het Gewestelijk Or kest te inspireren tot gloedvol en gaaf werk. PARAMARIBO De Surinaamse regering is bereid een gesprek te hebben met de regering in Den Haag over de remigratie van in Nederland wonende Surinamers. Dit heeft pre mier Henck Arron gistermiddag in een radio-interview gezegd. Hij voegde eraan toe dat zijn rege ring op een uitnodiging wacht om dit gesprek met de Nederlandse rege ring te voeren. Voor diverse wijken in de stad Leiden hebben wij nog plaats voor enkele LEIDSCHENDAM De PTT zal binnenkort een straalverbin ding maken van Zoetermeer naar de Centrale Antenne Installatie (CAI) van Leidschendam. actieve bezorg(st)ers Inlichtingen verschaft onze inspecteur, dhr M. M. M. Overvliet, Richard Holstraat 17, Leiden. Tel. 071-761033. Hierdoor zullen de klachten over een slechte tv-ontvangst voornamelijk van de Duitse zender, tot het verle den behoren. De kosten voor een ver binding voor twee tv-programma's bedragen 75.000 plus de aanleg. Bo vendien moet er jaarlijks een bijdra ge van 30.000 bij. In verband hier mee wordt het CAI-abonnement met ingang van 1 januari 1977 verhoogd PRAEFENTIEFONDS FRANKENSTRAAT3 TELEFOON 54 1 7 76 's-GRAVENHAGE Op het Secretariaat van het Praetentielonds, welk fonds subsi dies verleent op het gebied van de gezondheidszorg, is plaats voor een voor algemene secretariaats-werkzaamheden. Vereist wordt. minimaal MAVO-niveau; diploma typen. Het aanvangssalaris ligt tussen 1500,en 1800,—, afhan kelijk van leeftijd en ervaring Sollicitaties kunnen worden gericht aan de secretaris van het bestuur, Frankenstraat 3. 's-Gravenhage. Horeca krijgt de vrije hand ALKEMADE De horeca exploitanten In Alkemade mo gen de komende zes maanden zelf het sluitingsuur van hun bedrijven bepalen. De gemeen teraad van Alkemade besloot op praktische gronden die be slissing aan de exploitant over te laten, zij het voorlopig met een proeftijd van een halfjaar. Kluis verdwenen DEN HAAG Uit een woning aan de Alberdlnk ThiJmatraat in Den Haag is het afgelopen weekeinde een kluisje met 50.000 weggehaald. De daders zijn het huis binnengekomen na de voordeur te hebben geforceerd. De dieven zijn spoorloos. met 0,50. Volgens directeur ing. A. W. Megens van het Lichtbedrijf ver dient een straalverbinding de voor keur boven een eerder voorgestelde kabelverbinding. Bij een regionale voorziening kan de straalverbinding gewoon worden verbroken, terwijl de kabel dan waarschijnlijk nog niet is afgeschreven. Duitse zenders Met de nieuwe straalverbinding zal het mogelijk zijn de belde Duitse tv-zenders door te geven en op de bestaande parabool-antenne In zuid de twee Belgische zenders te ont vangen. In Leidschendam wordt nu Duitsland I en België-Vlaams ont vangen. De betreffende raadscom missie die vanavond hierover door wethouder H. J. Bunnik zal worden ingelicht, krijgt dan tevens de klach ten van honderden leden van de drie woningbouwverenigingen te behan delen. In bezwaarschriften aan de besturen van de verenigingen is eer der gebrek aan inspraak verweten. De aanleg van de CAI ls bovendien gepaard gegaan met afbraak van de gemeenschappelijke antennes, wat ais een verplichting tot aansluiting werd gezien. Dit werd een inbreuk geacht op de bepalingen in het Ver drag van Rome, omdat men inlichtin gen „zonder inmenging van overheid swege" moet kunnen ontvangen. Briefschrijvers wilden filters voor mensen die geen CAI wensen, maar directeur Megens heeft b. en w. mee gedeeld dat dit in het bestaande sys teem onmogelijk is. Bovendien zou het kostenverhogend werken. Kos tenverhogend zou ook een opiniepei ling zijn, die het aantal liefhebbers De parabool-antenne op de flat aan de Starrevaart in Leidschen- voor de CAI moest aanwijzen. dam-Zuid. Belasting si Alle Leidenaren die inlichtin willen krijgen over het invu van de aangiftebiljetten ink< stenbelasting, kunnen terecht r de voorlichtingsafdeling van^" inspectie der directe belastin in Leiden, afd. 1. Plaats: BelasfC ggebouw, Stationsplein 7, Lei< Tel.: 071 - 145444. Tijd: alle kdagen van 8.30-12.00 uur en 13.00-16.00 uur. Het kantoor ook geopend zijn op maanc tv avond 15 maart en 22 maart ié 18.30-21.30 uur. Anders dan anders Onder het motto Den Haag, ders dan anders, heeft de Den Haag/Scheveningen een i te ontworpen, waarin men alle zaken vindt, waar de wandel' normaal gesproken aan voor! gaat. Alles wat anders dan and is heeft de VW opgeschrever* uitgewerkt. Het resultaat is vier-pagina's tellende routebi hrijving. U vindt hierin o.a. oud snoepwinkeltje, waar men le soorten originele snijkoek heel Nederland kan kopen, en oude koffiebranderij, waar zelf de melanges kan samenstel en waar men kan zeggen hoe zijn koffie gebrand wil hebl Ook het voormalige atelier Paulus Potter (hier schilderde zijn beroemde stier) wordt noemd. Alle openingstijden en tree-gelden staan in de route noemd. De prijs van de route draagt 0,50 en is verkrijgbaar de informatiekantoren van VW Den Haag/Scheveningen. Wereld-wijs Voor alle politiek geïnteressee vrouwen hebben negen vrouw verenigingen met elkaar een c sus Wereld-wijs georganiseerd, eerste avond van deze curfc wordt vanavond gehouden inf Triumfatorkerk, Jul. van SI berglaan 154, hoek Laan Nieuw Oost-Indië in Den Hi Aanvang: 20.00 uur. Op deze ste avond wordt gesproken o de NAVO. Mevrouw dr. A. v Heel-Kasteel, lid van de Twe® Kamer zal dit onderwerp inleid 1 De andere twee avonden word€ gehouden op 17 maart en maart, waarbij respectievel over de Verenigde Naties en EEG en het Europese Parlemf1 zal worden gesproken. Voor d 5 drie avonden betalen leden van vrouwenbonden 10. Niet-lec 12,50, inclusief studiemateria dat van tevoren wordt toegezr den. Deelnemers kunnen zich geven bij mevrouw C. Barentsl! Plom, Leyweg 176 in Den H^f met giro-overschrijving naar AMRO-bank nr. 224900 onder melding van nr. 47.27.11083 of de cursusleider van de organisï waarvan men lid is. Kunstopdracht Vanavond wordt in het buurth Vliethage, Boerhaavestraat 51 in Den Haag een openbare inf matievergadering van de meentelijke Commissie voor Be dende Kunsten gehouden met I trekking tot een kunstopdracht het Vergeten Dorp. Aanvat 20.00 uur. De Gemeentelijke Co missie voor Beeldende Kunst heeft beeldende kunstenaars de Haagse agglomeratie uitgei digd voorstellen te doen voor e wand- of gevelschildering voor 1 buurthuis „Vliethage" aan Boerhaavestraat. Er is een tota bedrag van 25.000 beschikbt gesteld. Bij het vaststellen van omschrijving voor deze kunst< dracht heeft de commissie zl laten adviseren door een we groep waarin zitting hebben: tw beeldende kunstenaars uit commissie, een architect van dienst der gemeentewerken, vertegenwoordiger van de diei der gemeenteplantsoenen en tw vertegenwoordigers van de acti< roep Vergeten Dorp. En dan nog dit Op donderdag 26 februari v 12.55-13.10 uur wordt er in Kloosterkerk, Lange Voorhout Den Haag weer een paui bijeenkomst gehouden. Medewi king verlenen: Els Mesma Boerendonk, viool, Erik Mesma fluit en Gerard Akkerhuis, org De toegang is vrij. Na een proefnummer in nove ber/december 1975 is het een exemplaar van de „De Mere wiek" van de persen gerold. Hii mee heeft de Leidse Merenwi een eigen wijkblad. DELFT Een comité Vrienden Vermeer poogt de gemeente Delf toe te bewegen een collectie vai kopieën van Vermeers werk van Engelsman Barrington Bramley, momenteel in Delft tentoonges wordt, aan te kopen en voor Dell behouden. De collectie kost 70.( Volgens de Initiatiefnemer, een h ca-ondernemer ter plaatse, zou verzameling kopieën de aanzet k nen zijn om de in Delft geboren getogen kunstenaar Vermeer (li 1675) de plaats te geven die 1 toekomt. In de toekomst zou dit gens de vrienden van Vermeer k nen leiden tot de inrichting van Vermeerhuis. zoals Amsterdam Rembrandthuis heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6