Graven van verzetsmensen in Drunense Duinen gezocht dichtbij Regeling kinderbijslag zelfstandigen verbeterd -Genie verzet duizenden kubieke meters zand Amalrik vroeg geen steun aan Den Uyl Kamergebouw voor rolstoelrijders beter bereikbaar Veel vraag naar exotische planten Weer protest tegen schorsing Meijer Personalia het weer ,flet blijft zacht weerrapporten Sneeuwberichten Van Enkhuizen naar Lelystad viermaal korter Zweedse koning op staatsbezoek Voor een ton uit auto gestolen Puzzelend dwalen in labyrint Het volle pond Kunst Vondst HONGER ^OENSDAG 25 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 door Barend Mensen ,OON OP ZAND De Tilbur- r Kees van Hombergh, de •te man achter de zoekactie iar twee massagraven in de irunense Duinen, schat dat er lertigduizend kubieke meter eiand moet worden verzet om op niet bodemniveau van 1944 te I unnen komen. Dat is een ko- _j ossale hoeveelheid, maar in de reidsheid van deze prachtige m Irabantse zandverstuiving be- z ekent zij niets. De activiteiten rtan de genie lijken dan ook a inloos. ran Hombergh en ook de overste G. m linderhoud van het Opleidingscen- rum van de genie in Vught denken •flaar echter heel anders over. De eer- S te houdt zich al vele jaren bezig met et lokaliseren van de plaats waar i p 26 mei 1944 veertien mensen erden gefusilleerd en begraven. De weede laat nu onder het toeziend og van Van Hombergh zes imposan- e graafmachines door het rulle zand izen om brede sleuven te graven. Al enkt een oningewijde dat misschien ■1, dit monnikenwerk gebeurt uiter- niet op de gok. Van Hombergh eet op papier alles van het drama het voorspel ervan dat zich ^tweeëndertig jaar geleden ergens in vlak bij de uitspanning Bosch en "Duin gelegen sector van het uitge strekte duinlandschap voltrok. i Tilburg was een aanslag beraamd p een voor het verzet uitermate ge- aar lij ke Nederlandse politieman. De nderneming mislukte door verraad. 11e betrokkenen werden door een J tandgericht ter dood veroordeeld en ittele uren nadat het vonnis was "gevallen geëxecuteerd. De verrader V reeg gratie. Van Hombergh, die, oen dit allemaal gebeurde, zelf in de olizeigef&ngnis in Vught gevangen at, zwoer de dure eed dat hij het P rama zou reconstrueren, de schuldi- en zou opsporen en alles in het werk au stellen om de slachtoffers alsnog en waardig graf te kunnen geven. 1 lachtoffers, de nabestaanden van - ie volgens hem nooit officieel te m oren hebben gekregen wat er met en is gebeurd. riest et bezig zijn met deze trieste zaak, aar hij zich sterk bij betrokken - >elt door zijn verzetsverleden en car het feit dat hij de mensen als rienden heeft gekend, heeft sporen J' ip hem achtergelaten. Daarom zegt ij, terwijl hij op de top van een indheuvel het werk van de genie adeslaat, vurig te hopen dat de stof- ilijke resten worden gevonden. Hij j an dan eindelijk loslaten wat voor em vele jaren een zware last is eweest. uchtfoto's ijn grote troeven zijn door de Royal lajLir Force gemaakte luchtfoto's van et gebied zoals het in 1944 was en de ledewerking, die hij van minister '^redeling heeft gekregen. Van Hom- ergh zag zijn voorbereidende speur- ctie op een bepaald ogenblik be- oond met het vinden van de adres- sn in Duitsland van SS'ers, die bij e executie aanwezig zijn geweest, lij wilde hen naar de Drunense Dui- en laten komen in de hoop dat zij de laats zouden kunnen aanwijzen, 'oor een van hen een gekwalifi- Graafmachines aan het werk in de Drunense Duinen ceerde oorlogsmisdadiger had hij van minister Van Agt zelfs een speci aal vrijgeleide gekregen. Het liep ech ter op niets uit doordat de drie van Breda in het geding werden gebracht. Met name de arts, die na de fusillade de dóód van de slachtoffers had moe ten constateren, stelde de eis dat die eerst moesten worden vrijgelaten. De grote vraag zou overigens zijn geweest of de SS'ers na zo lange tijd nog nuttige" aanwijzingen hadden kunnen geven in een gebied, dat na elke storm veranderingen te zien geeft. Infraroodfoto's hebben aange toond dat in de sector, waarin men nu zoekt, het beeld totaal anders is geworden. Er zijn plaatsen waar een meter zand op het toenmalige bo demniveau is gestoven; er werd zelfs geconstateerd dat er ook plekken zijn, die thans acht a negen meter hoger liggen. Een helikopter kwam ervoor uit Soesterberg om daarboven nieuwe infraroodfoto's te maken. Sinds een paar weken bijten de graaf- Van een verslaggever DEN HAAG De Russische schrij ver Andrei Amalrik heeft niet aan minister president Den Uyl gevraagd hem te steunen bij zijn pogingen om samen met zijn vrouw een Neder landse uitnodiging te kunnen aan vaarden om aan de rijksuniversiteit van Utrecht te mogen afstuderen. Dit antwoordt minister Van der Stoel op vragen van de Kamerleden De Koster en Wiegel (beiden WD). De Russische schrijver heeft de heer Den Uyl ingelicht over de vraag waarom hij zijn veraoek om een ui treisvisum heeft ingetrokken. Hij heeft dit verzoek ingetrokken omdat de Sowjet Unie weigerde ook een uitreisvisum aan zijn vrouw te ge ven, aldus de heer Van der Stoel. machines zich door het zand. Het zijn een soort bulldozers, die zich wonder lijk snel bewegen en gemakkelijk wendbaar zijn. De werkwijze is om met het uit een sleuf vrijkomende zand een al eerder gegraven sleuf weer te dichten. De jongens die het werk doen, zijn cursisten van het Opleidingscentrum van de genie Met instemming van minister Vredeling werd een oefening met de nieuwe graafmachines in de Drunense Dui nen gehouden inplaats van op het eigen oefenterrein. Die oefening of liever opleiding zou een dag of vijf duren. De minister heeft echter goed gevonden dat de actie tot nader order wordt voortgezet. Hoopgevend is dat onder een metersdikke laag zand de stammen van drie berkenboompjes werden aangetroffen. Zij komen voor op de luchtfoto's van 1944 en kunnen een markant punt vormen in het complex geheel, dat Van Hombergh in de loop der jaren aan informaties en aanwijzingen heeft opgebouwd en aan de hand waarvan hij drie moge lijke vindplaatsen heeft gefixeerd. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer is gisteren zonder stemming akkoord gegaan met het wetsontwerp om de inkomensgrens voor de "kinderbijslagregeling kleine zelfstandigen" fors op te trek ken. Dat gebeurde nadat de KVP-fractie was gezwicht voor de KVP-staatssecretaris Mertens (sociale zaken), en een voorstel om de inkomensgrenzen nog wat verder op te trekken, had inge trokken. Werknemers ontvangen kinderbijs lag en betalen daarvoor premie vanaf het eerste kind. Zelfstandigen echter krijgen pas wat vanaf het der de kind. Ze betalen navenant minder premie. Zelfstandigen met een laag inkomen krijgen uit de belastingpot toch kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. De inkomensgrens lag bij 14.500, gulden en wordt nu voor 1976 opgetrokken tot 18.500 gulden bruto, zijnde het minimumloon (in clusief vakantiebijslag) voor de werk nemer. Jaarpremies Het KVP-voorstel wilde deze grens nog verhogen met de jaarpremies voor AWBZ en AKW (kinderbijslag wet). omdat voor een werknemer de ze premies worden betaald door de werkgever, maar een zelfstandige er zelf voor moet opdraaien. Dit voor stel zou tegen de 10 miljoen gulden hebben gekost, en dat ging staatsse cretaris Mertens, in een tijd dat het kabinet zich het hoofd breekt over noodzakelijke bezuinigingen, te ver. Hij dreigde de gehele optrekking van de inkomensgrenzen tegen te hou den. als het KVP-voorstel zou worden aanvaard. Wel beloofde Mertens een studie te laten maken over het verschil in in komensbegrip tussen zelfstandigen en werknemers. In afwachting van het resultaat hiervan trok de KVP haar voorstel, zij het met leedwezen, in. Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede Kamer gebouw in Den Haag wordt beter toegankelijk gemaakt voor rolstoel rijders. Met het aanbrengen van een paar verbeteringen is deze week be gonnen. Het gaat onder meer om een lager aangebrachte bel bij de deur voor bezoekers van kamerleden, een verlaagde drempel, automatisch open- en dichtgaande deuren bij de hoofdingang aan het Binnehof en een aangepast toilet. Van een verslaggever UTRECHT De vraag naar exoti sche kamerplanten wordt in ons land steeds groter. Dat valt op te maken uit het grote aanbod van za den voor exotische planten zoals de katoenboom, de bananenstruik, de koffieplant en verscheidene grassen op de vakbeurs voor bloembinderij- en Fleur *76 in Utrecht. De beurs duurt tot en met 25 februari. Volgens een verkoper is de kans op succes bij het kweken van een bana nenstruik in de meeste Nederlandse huiskamers echter gering door de lage vochtigheidsgraad. Ook worden er op de beurs veel cacteeën en tuinkruiden aangebo den. De markt daarvoor is nog steeds niet verzadigd, zei een stand houder. AMSTERDAM De voormalig di recteur van het Stedelijk Museum in Amsterdam, jhr. W. Sandberg en de vroegere directeur van het Stedelijk Van Abbemuseum in Eindhoven J. Leerling hebben in een open brief aan minister Van Doorn (CRM) ge protesteerd tegen de schorsing van de directeur van het Van Goghmu- seum, drs. Emile Meijer. De twee oud-directeuren zien in de maatregel een duidelijk teken van centralisme door het ministerie van CRM, „dat eerder een verlies aan voor de huidige tijd in de museum wereld belangrijke perspectieven in houdt, dan iets tot een oplossing brengt." Zij dringen er bij de minister op aan zo spoedig mogelijk door rehabili tatie van de heer Meijer de schorsing ongedaan te maken. Emile Meijer werd enkele weken ge leden geschorst omdat hij herhaalde malen het budget van het museum zou hebben overschreden. Volgens de briefschrijvers brengt de maatregel van minister Van Doorn het experiment van drs. Meijer om van zijn museum een wezenlijk pu- bliekstheater te maken, in discre- diet. „De in zeer korte tijd bereikte be zoekcijfers van het museum bewij zen, dat het door Meijer gevoerde beleid de discussie over zijn publiek gerichte aanpak alleszins waard is. Met een schorsing wordt deze aan pak bepaald niet gediend." Kamerlid Als lid van de Eerste Kamer is gisteren beëdigd de heer R. J. Voute te Amstelveen. Hij neemt in de VVD-fractie de plaats in van mr. J. de Wilde, die voor het lidmaat schap bedankt heeft. fan onze weerkundige medewerker »isteren was het weer minder mooi lan maandag. De zon was de grote erliezer achter een wolkendek, 'aaruit het vooral in het noordoos- en en zuidwesten een paar mm gere end heeft. Om 4 uur 's middags arieerde de temperatuur van 6 tot 0 graden tegenover 14 graden daags evoren in Rotterdam en Maastricht, litmaal is de zondag sterk opvlam mende zuidwestelijke stroming op 0 a 11.000 meter hoogte ten westen an Ierland (10-15 graden wester engte) dus weer eens een betrouw- >are graadmeter geweest. Hij kon- igde aan dat er „iets" te gebeuren tond. Ook ditmaal bleken boven ns grondgebied de hoogte- tromingen overwinnaar op de uit- iouw van een zeer krachtig Russisch ogedrukgebied (1050 mbar), dat tot lostenrijk reikte (1040 mbar). De toring ging samen met een depres- ie-uitloper die op de Farör de baro- leters gisteren met 10 tot 11 mbar in Ine uur deed dalen en op het weer- chip Mike tussen IJsland en Noor wegen 13.5 mb. let weer in de omgeving van het 'eerschip Lima op 57 noord, 20 west, 'as erg in de war gisteren. De wind choot uit tot 130 kilometer per uur. n hoe zouden u en ik ons gevoeld ebben bij de huizenhoge golven die laar op het schip afkwamen: 7 uur morgens 10 meter hoog, 10 uur: 0 5 meter. 13 uur: 13 meter. 16 uur: 4 meter. In Torrshavn (Farör) woed- e gisteravond een west-zuidwester rkaan van 106 km per uur gemid- eld kracht 11en wat te zeggen van et befaamde station Vestmannaij- ar aan de zuidkust van IJsland waar 'e wind gemiddeld 133 km per uur ereikte (kracht 12). Toch wel een cht tochtgat deze post. amsterdam DE BILT DEKLES EELPE EINDHOVEN DEN HELDER R'DAM TWENTE VL1SSINGEN ZD LIMBURG ABERDEEN ATHENE BARCELONA BERLIJN BORDEAUX BRUSSEL BRANKFURT GEN. VE HELSINKI INNSBRUCK KOPENHAGEN LISSABON LOCARNO LONDEN LUXEMBURG MADRID MALAGA MALLORCA MUNCHEN NICE OSLO PARIJS ROME SPLIT STOCKHOLM WENEN ZURICH zwaar bow. geheel bcw. motregen licht bew. motregen zwaar bew. half bew. licht bew. regen zwaar bew. geheel bew. half bew, onbewolkt onbewolkt half bew. motregen licht bew. licht bew. licht bew. half bcw. geheel bew. onbewolkt licht bew ijzel Overigens behoeven we niet te veel in de zorg te zitten over het weer dat gaat komen: dank zij de levendige oceanische depressie-activiteit blijft het zachte weer in de rest van deze week aanhouden. De lucht uit de Golf van Mexico, die een week gele den in het oosten van de Verenigde Staten een plotselinge warmtegolf teweeg bracht, is door de depressies de Oceaan opgesleept in de richting van West-Europa met ruggesteun van een permanent hogedrukgebied ten westen van de Azoren. Het weer blijft bij ons zacht met middagtem pera turen van tegen de 10 graden. Gisteren hoorde ik het bijna onge looflijke nieuws dat een schaatsen rijder uit Heerenveen dit seizoen erin geslaagd is in totaal 27 dagen op natuurijs te schaatsen. Voor het laatst gebeurde dat maandagmor gen volgens zeggen „naar hartelust" aan de kant van het nog slechts voor de helft bevroren Petgat Nannewiid waar 's zomers wordt gezeild. Ook vandaag is er vrijwel geen ver andering te melden uit de Europese wintersportgebieden, waar nog vrij wel overal kan worden geskied en gerodeld. veel bewolking HOOO WATER, donderdag 26 februari 1976 - V1U- singen 11.46HaringvlleUluizen 1156 Rotterdam 1.22-13.56; Schcveningen 0.31-13.02; IJ- .MUIDEN 1 13-13 41; Den Helder 4 15-17 03. Harlin- gen 6.51-19 28. DcllzlJI 9.14-21.43. Van een verslaggever DEN HAAG - De wegverbinding Enk huizen Lelystad zal nog dit jaar ge reed komen. De afstand over de weg tussen beide plaatsen, die nu nog 120 kilometer is. wordt dan terugge bracht tot 30 kilometer. Volgens de prognoses zullen na de openstelling vijfduizend voertuigen per dag van de nieuwe verbinding gebruikmaken. De weg wordt aangelegd op de dijk tussen Lelystad en Enkhuizen, die in september vorig jaar werd gesloten. Op deze dijk komt ook een pad voor fietsers en bromfietsers. De weg zal bij Enkhuizen aansluiten op de pro vinciale verbinding tussen Enk huizen en Hoorn. Van een verslaggever DEN HAAG - De koning van Zweden, Karei XIV Gustaaf, zal van 14 tot 17 juni een staatsbezoek aan ons land brengen. Het zal de eerste keer zijn dat de 29-jarige Zweedse koning ons land bezoekt. Koningin Juliana heeft in mei 1957 een staatsbezoek aan Zweden gebracht. Bovendien ging zij erheen bij de begrafenis van koning Gustaaf Adolf in september 1973. Van een verslaggever ARNHEM - Voor 100.000 gulden aan elektronische apparatuur is gestolen uit een bedrijfsauto die geparkeerd stond op het parkeerterrein van een motel in Arnhem. De dader heeft een ruit van de wagen stukgeslagen. De gestolen apparaten zijn eigendom van Hewlett Packard uit Amstel veen. onder redactie van loes smit „Tengevolge van een hernia, waaraan ik leed kort voordat dit boek ter perse ging. ben ik in staat dit extra, op speciale bestelling vervaardigde therapeutische la byrint ..The Supine Soother" (de gepijnigde kalmerend), door las teraars aangeduid als „The Pro strate Perplexer" (de gebrokenen verbijsterend) op te nemen. Het origineel bevindt zich tegen het plafond boven de behandelbank van mijn fysiotherapeut". Natuurlijk zijn niet alle doolhof puzzels die Qreg Bright in zijn puzzelboekje ..Labyrinten" heeft samengebracht, onder hevige pij nen ontstaan. Een paar jaar gele den wierp hij zich op het ontwer pen en zelf graven van een inge wikkelde échte dwaaltuin, met de gebruikelijke moeilijkheden en (bijna) eeuwig doodlopende gan gen. maar lang voor die klaar was. gooide hij het bijltje er al bij neer. De doolhofkoningnoemt zijn Amsterdamse uitgever Landshoff hem. die de paperback metmerkwaardige puzzels voor f 11,50 in de handel brengt. Zelf zegt Bright: ..Meer dan eens heeft men mij gekarakteriseerd als ie mand die bezeten zou zijn van labyrinten. Dat ben ik niet, ik ben het nooit geweest, noch zal het ooit worden. Er is een tijd geweest waarin ze misschien een zekere aantrekkingskracht voor mij hadden, maar die tijd is voorbij. Nu vind ik ze zelfs niet eens aar dig meer. Ik haat ze". Niet bezeten dus. maarzo erg haat Bright labyrinten nu ook weer niet dat hij ze voorgoed uit zijn gedachten heeft kunnen bannen. Dat is ook moeilijk aan te nemen van een man die zelfs nog op de behandeltafel aan een doolhof denkt Oorspronkelijk had hij er een omvangrijk, ingewikkeld boek over willen schrijven, maar hij voorzag bijtijds, dat het „niets dan droog, vermoeiend werk, her- senkronkels van de auteur" zou worden en dat geen hond zoiets zou willen kopen. Daarom maak te hij er een wat eenvoudiger puz zelboek van, overigens nog inge wikkeld genoeg en alleen ge schikt voor mensen met veel ge duld. Hij twijfelt er trouwens zelf blijkbaar aan of iedereen wel uit zijn dwaalpuzzels komt. Overal staan aanwijzingen bij. bijvoor beeld: „Begin in het midden en probeer de uitgang te vinden", of ..De zwarte lijnen vormen de pa den. Hoewel er begin noch eind aan is. behoeft dat voor u geen belemmering tot onderzoeken te zijn". En bij nummer 29 ziet hij het helemaal niet meer zitten: „Ik verwacht niet dat u zich op deze zult werpen Daar laat een echte doorzetter zich natuurlijk niet door afschrikken, maar het eind van zo'n puzzel is inderdaad voorlopig zoek. Op het plaatje een deel van het ..hernia-doolhof". Niet proberen, er valt zo nooit uit te komen. Voor ieder pond dat ze kwijt raken, krijgen arbeiders in een fabriek in de Amerikaanse stad Illinois drie dollar terug. Dat is niet alleen drie dollar minus één pond winst ruwweg geschat een gulden of twee maar het volle pond: drie dollar, dus bijna acht gulden. Nu gaat het, wat dat pond betreft, ook niet om geld, maar om gewicht. De direc teur van die fabriek, weet De Be jaarden. zag met zorg hoe een gToot aantal van zijn werknemers in de breedte uitdijde. Dikte is moor dend". sprak hij, daarmee kenne lijk niet alleen doelend op de ge zondheid van zijn personeel, maar ook op het werktempo. En dus stel de hij een beloning in geld in het vooruitzicht voor alle mannen die naar verzekeringsmaatstaven vijf tien pond of meer te zwaar zijn. Die kunnen voor elk pondje dat ze ver liezen, een extra duit in het loon zakje verwachten. Omdat met el kaar 144 man in aanmerking komen voor de vermageringspremie, zal het totaal-inkomen van de fabriek wel iets omlaag gaan, maar de pro- duktie omhoog. En daar gaat het toch om. Niet ver van Alexandropolis. een stad in het noorden van Grieken land, zijn archeologen druk be zig met het uitgraven van een verrassende ontdekking: een meer dan tweeduizend jaar oude havenstad, die Mesimvria gehe ten moet hebben. Nu al heeft men goed geconserveerde over blijfselen gevonden van huizen, tempels, werkplaatsen, bakkerij en en andere vóór de jaartelling gebruikelijke bedrijfjes en open bare gelegenheden De stad moet omringd geweest zijn door een muur van tussen de drie en vier meter dikte met uitkijkto rens op de hoeken, maar daar is niet veel meer van terug te vin den. Vijf wegen doorsneden de stad. waarvan de oudste al vijf eeuwen vóór het jaar nul aange legd moet zijn. Er is een marme ren standbeeld gevonden. Ver der veel kleinere voorwerpen, zo als zilveren munten en een serie zilveren plaquettes, met afbeel dingen van goden en godinnen. Sinds een week staan de Engelse kranten bol van de recensies over de moderne kunstwerken die de Londense Tate Gallery zich kort geleden heeft aangeschaft. Het publiek stroomt naar het museum om al die bijzondere kunstuitin gen met eigen ogen te zien en sommigen ergeren zich er blauw aan, hoewel anderen zich er krom om lachen Een zondagsblad sig naleerde bijvoorbeeld onder deze kunstwerken een stapel netjes op gevouwen dekens en een rij van 120 bakstenen, door de Ameri kaanse beeldhouwer Carl Andre een „lage sculptuur" genoemd en keurig verpakt in een rechthoek van twee stenen dikte. Het publiek heeft zich er wel door laten inspireren: sinds een week wordt het museum overstroomd met doe-het-zelf-kunstwerken van amateur-artiesten, zoveel dat het museum er geen weg meer mee weet en vaak zo gek dat ze er beslist niets van in de collectie willen hebben. Iemand stuurde een kapotte stofzuiger, een ander een stukje touw met paperclips, weer een ander een foto van een archiefkast met een rij koffiekop jes er op. Bergen kindertekenin gen zijn naar het museum ge stuurd en er zijn ook mensen die iets voor directeur Sir Norman Reid persoonlijk hebben ge maakt. Zo kreeg hij een neger- lappenpop. waar hij erg gelukkig mee was. evenals zijn kleinzoontje die het popje uiteindelijk heeft gekregen. Een Belgische vrouw uit het dorp- Je Menen, dichtbij Kortrijk, is zo door een rat gebeten dat ze in een ziekenhuis moest worden opgeno men. De vrouw wandelde in een nieuwbouwwijk van het dorp. toen de blijkbaar hongerige rat haar zomaar aanviel. Het slachtof fer probeerde het dier met haar tas van zich af te slaan, maar het liet zich daardoor niet afschrik ken. Tot vijf keer toe zette de rat zijn tanden in de vrouw en beet daarbij onder meer een ader in haar voet dor. Pas toen op het gillen van de gebetene verscheide ne omwonenden waren toege sneld, droop de agressieve rat af. .En in deze hoek, trillend op zijn benen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5