Kritiek op de snorfiets gaat Westerterp te ver grijns eens... Huisarts moet meer helpers inschakelen Huizenkopers vaak misleid Meer informatie over vleesbereiding is noodzakelijk Baby slaapt beter met borstvoeding 1:5 Borstkanker beinvloed door gewicht en lengte ,,Geen aanleiding op besluit terug te komen" Ontslagen moeten 3 maanden van te voren gemeld zijn Boete voor fabriek wegens afvallozing Vakvereniging journalisten verliest 60 leden Kamervragen over de aftrekbaarheid van steekpenningen Onderzoek van 50 huisartsen Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Honden moeten in Aken aan de lijn Dr. Swaak in „Huisarts en wetenschap" Bij name noemen "Assistente kan verbinden en eenvoudig onderzoek doen' Commissie: bezuiniging is mogelijk WOENSDAG 25 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van een verslaggever AMSTERDAM - De ANWB en de KNAC gaan onverantwoord ver in hun kritiek op de snorfiets. Dit zei minister Westerterp gisteren in een bijeenkomst ter gelegenheid van de opening van de tweewieler-RAI '76 in Amsterdam. Minister Westerterp zei dat de rege ring een beslissing heeft genomen en dat hij geen enkele aanleiding ziet op dat besluit terug te komen. 'Het zit wel snor met de snorfiets en laat hem maar snorren', zei de heer Wester terp. Hij herinnerde eraan dat de beslis sing gebaseerd is op een advies van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid, waarin staat dat de verkeersveiligheid door de invoering van de snorfiets niet in belangrijke mate beïnvloed wordt. De minister noemde invoering van de draagplicht van een helm voor brom fietsers een goede zaak; die verplich ting zal volgens hem dan ook niet verdwijnen. Maar voor degenen die om de een of andere reden geen helm kunnen dragen schept de snorfiets mogelijk heden op een zodanige wijze dat er geen 'onaanvaardbare verslechtering van de verkeersveiligheid ontstaat' Hoewel het niet verplicht is zal het volgens de minister wel verstandig Van een verslaggever DEN HAAG Zowel in de gezondheidssfeer als op het gebied van de informatie aan de consument moeten op korte termijn meer maatregelen worden genomen tegen de wijze waarop vlees en vleesaren worden verwerkt. Dat is de mening van het Konsumen- ten Kontakt en de werkgroep voe ding van de Bond van Wetenschap pelijke Arbeiders, die vinden dat er te weinig aandacht wordt besteed aan de bestrijding van salmonellose en andere bacteriële voedselvergiftigin gen. Deze kunnen volgens hen sterk worden teruggedrongen als er specia le behandelingen voor het veevoer zouden worden vorgeschreven en in dien er sprake zou zijn van meer hygiëne in slachthuizen en slagerijen, aldus het blad Koopkracht van het Konsumenten Kontakt. Bedenkelijk wordt het ook genoemd, dat vlees steeds vaker kunstmatig wordt bijgekleurd met o.a. de voor vleesbereiders verboden kleurstof sulfiet. Kennelijk wegen de boeten tegen sulfiet-gebruik niet op tegen de verkoopvoordelen, aldus het blad Koopkracht. Ook het veelvuldig gebruik van kunstmatige smaakstoffen (ter ver doezeling van zetmeel, zwoerd, gema len pens en beenderen in verschillen de vleesprodukten) wordt door de twee instanties bekritiseerd. Zij plei- Kamer akkoord Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG v De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het wetsontwerp dat werkgevers ver plicht om ontslagen van twintig of meer werknemers tegelijk minstens drie maanden tevoren aan te melden bij de vakbonden en het gewestelijk Arbeidsbureau. De WD wilde de nieuwe wettelijke plicht niet laten gelden voor ontslag bij beëindiging van het project of het aflopen van de seizoenarbeid, waar voor het dienstverband werd aange gaan. Dit slaat met name op de bouw. De Kamer verwierp echter dit voor stel. Alleen enkele rechtse splinter partijen en DS'70 stemden met de WD mee. CPN en PSP stemden tegen het wet sartikel dat vakbonden en arbeidsbu- reau's verplicht tot geheimhouding over aangemelde, op handen zijnde omvangrijke ontslagen. UTRECHT De vraag naar exoti sche kamerplanten wordt in ons land steeds groter. Dat valt op te maken uit het grote aanbod van za den voor exotische planten zoals de katoenboom, de bananenstruik, de koffieplant en verscheidene grassen op de vakbeurs voor bloem binderij en Fleur '76 in Utrecht. De beurs duurt tot en met 25 februari. ten daarom voor een wettelijk ver plichte vermelding van ingrediënten van vleesprodukten. Een aanduiding van het vetgehalte vindt men even eens een belangrijke informatiebron waarop de consument recht heeft. zijn om ook op de snorfiets een helm te dragen. Over de kritiek zei de heer Wester terp dat de snorfiets toegelaten wordt op fietspaden, die als zodanig door verkeersborden worden aange geven. Ook recreatieve fietspaden zijn duidelijk door een bord aangege ven en zij zijn evenals dat voor een bromfiets het geval is ook gesloten voor de snorfiets. 'Uiteraard blijven wij alert op even tuele niet voorzienen gevolgen voor de verkeersveiligheid van de snor fiets'. aldus Westerterp, die deze fiets weliswaar niet 'het ideale vervoer middel noemde maar een vervoer middel dat door de beperking van de snelheid tot twintig kilometer per uur aanvaardbaar is' Van een verslaggever ROERMOND - De rijkspolitie te wa ter heeft gisteren een aluminiumfa- briek betrapt bij het zonder vergun ning lozen van afvalwater in de Wille- m-Alexanderhaven in Roermond. Het betrof olie en alurainiumafval waardoor het oppervlaktewater sterk werd vervuild. De fabriek stopte de lozing direct, maar kreeg toch een proces-verbaal in het kader van de wet op de verontreiniging van het oppervlaktewater Tijdens de tweewieler-RAI in Amsterdam mochten op een speciale baan jeugdige bezoe kers hun krachten beproeven op oude fietsen. Dat zij er goed mee overweg kunnen bewijst deze foto wel. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Nooteboom (D'66) heeft staatssecre taris Van Rooyen (financipn) ge vraagd of het waar is dat steekpen ningen aftrekbaar zijn voor de ven nootschapsbelasting. De belasting dienst gaat namelijk akkoord met de aftrek van steekpenningen voor de belasting zonder dat hier bewijzen voor worden aangevoerd. Nooteboom vraagt de staatssecreta ris waarom voor dit soort onkosten andere regels gelden dan voor de overige onkosten, waarvoor in het algemeen kwitanties moeten kunnen worden overlegd. Hij wil bovendien van de bewindsman weten op welke manier kan worden nagegaan of steekpenningen ook door de ontvan ger als inkomsten aan de belastingen worden opgegeven. De vragen zullen binnenkort in de Tweede Kamer mondeling beant woord worden door de staatssecreta ris, zodat er een korte discussie aan kan worden vastgeknoopt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Bij een onderzoek onder ruim 7000 vrouwen is gebleken, dat lichaamsgewicht en lengte waarschijnlijk risicofac toren zijn voor het ontstaan van borstkanker. Aan het onderzoek, geleid door tir E. A. Baanders-Van Halewijn en prof. dr F. de Waard van de afdeling epidemiologie van het Instituut voor Sociale Geneeskunde in Utrecht, hebben vijftig huisartsen uit alle delen van het land meegewerkt. Zij hebben in totaal 7300 vrouwen tussen 55 en 75 jaar gemiddeld vijfe- neenhalf jaar 'gevolgd'. In totaal wer den 70 vrouwen met borstkanker ge registreerd. Het lichaamsgewicht bleek een belan grijke factor: voor vrouwen die meer dan 80 kilo wogen was het risico drie keer zo groot als voor vrouwen beneden de 60 kilo. De lichaamslengte speelde eveneens een rol. Dat hangt overigens niet samen met het feit dat een lange vrouw doorgaans ook meer weegt: in dezelfde U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte ereeren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u VI er nog meer geld voor dan u denkt. 1 De Slcgtc is een goeie voor uw oude boeken Boekhandel .1. de Slegte B.V.. Kaiverstraat 11-13, Amsterdam, Tel.: 020-232540 en Boekhandel J. de Slegte B.V.. Coolsingel S3. Rotterdam. Tel.010-138305 en Den Haag, Utrecht, Arnhem, Eindhoven. Groningen, Leiden. Haarlem, Antwerpen, Gent. 'gewichtsklasse' bleek het risico voor langere vrouwen groter. Dr. Baanders en prof. De Waard con cluderen. dat de invloed van de li chaamslengte het naar hun mening interessant maakt om de internatio nale verschillen in het voorkomen van deze ziekte aan een nader onder zoek te onderwerpen. Ze oemen in dit verband Japan, waar de cijvers voor borstkanker en de sterfte eraan zer laag zijn. Ze achten het niet onmogelijk dat dit samenhangt met de ver schillende voedingsgewoonten, die misschien niet alleen het lichaam- geiwcht maar ook de lichaamslengte beinvloeden. Van onze correspondent AKEN De Duitse gemeente Aken heeft gisteren een gebod afgekon digd voor het aan de lijn houden van honden, nadat in die stad een meisje was aangevallen door een met hondsdolheid besmette kat. Hon denbezitters die in de bossen buiten de stad hun huisdier meenenemn, moeten het dier tevens van een muil korf voorzien. In de afgelopen weken zijn er rond Aken en in het aangren zende Zuid-Limburg ongeveer vijf tien hondsdolle vossen gedood. UTRECHT - Ongeveer zestig leden, onder wie drie ereleden, hebben be dankt voor de Nederlandse Vereni ging van Journalisten na het NVJ- besluit van eind januari om toe te treden tot de Federatie Nederlandse Vakbeweging. Dit heeft de NVJ gisteren meegedeeld. Inmiddels hebben veertien journalisten een initiatiefgroep gevormd die aanstaande zaterdag in Utrecht een vergadering belegt over de vraag, of de organisatorische eenheid binnen de journalistiek misschien toch nog kan worden hersteld. Maar er zal ook worden gesproken over de mogelijk heid. een "organisatorische voorzie ning" te treffen voor journalisten die geen lid willen blijven van de NVJ en die ook niet ongeorganiseerd willen zijn De bijeenkomst in Utrecht zal worden geleid door de Niek Heizen- berg. De initiatiefnemers bereiden op het ogenblik verschillende voorstel len voor. Onder hen zijn de drie bestuursleden van het Centrum voor Christen Journalisten (CCJ), dat. als bezinningscentrum binnen de NVJ, is aangesloten bij het CNV. De NVJ had tot 1 januari een contract van samenwerking met het overlegorgaan van de drie vakcentrales. Maar het CNV maakt zoals bekend geen deel uit van de op die datum gevormde Federatie Nederlandse Vakbeweging.-. Van een verslaggever RIJSWIJK - Het waarheidsgehalte van advertenties, waarin huizen te koop worden aangeboden, staat op een laag peil. Daarom moeten er nodig gedragsregels komen voor adverterende huizenverkopers, zo menen de Vereniging Eigen Huis te Amersfoort en het Konsumenten Kontakt. die samen een groot aantal recente advertenties en verkoopfolders voor bijna vijftig verschillende nieuwbouwprojecten (bijan 1500 koopwoningen ver spreid over het gehele land) hebben doorgelicht. De beide organisaties zijn van mening dat advertenties voor nieuwe koopwo ningen vaker onjuiste of onvolledige informaties bevatten dan het tegendeel. Voorla bij de „goedkopere" premiewoningen worden gegevens over koopsom men en netto maandelijkse lasten meestal veel te voordelig voorgesteld, zo menen zij. In slechts twee van de vijftig onderzochte projecten bleken koopprijzen en maandelijkse lasten reëel te zijn voorgesteld, waarmee slecht dertig van de vijftienhonderd huizenkopers goed bleken te zijn voorgelicht over de kosten. Eigen Huis en Konsumenten Kontakt vinden het onaan vaardbaar dat kopers pas goed beseffen waar ze aan begonnen zijn, als het huis al is gekocht. Van een verslaggever UTRECHT „Bij borstvoeding moet een baby een zestigmaal zo grote prestatie leveren als bij flesvoeding. Dit bevordert de groei van de kaken, terwijl de inspanning een gunstige slaapduur en slaapdiepte garandeert. De arts dr. A. J. Swaak schrijft dit in het blad „Huisarts en wetenschap" waarin hij de voor- en nadelen van borstvoeding, vergelijkt met die van kunstvoeding. hr.'ili". ««'sprón Hiifu. Ubdlol IndcrriaarJ. Mei kiinurijnzcn zói't rn Micpcl. L-iIn tl». k «lii* \Vr*nrtft. ht .11 lu'M luTint Ai Winter (Md l..inell «als v lipfx ti •ii'lerurond.hlijfl li|«s(n k lancer m*».i Brieven voor binnenland, sport, onderwijs, sociaal leven en met name genoemde rubrieken ko men sneller op hun plaats als u ze ook op de enveloppe met na me noemt. Bijwoorbeeld: Trouw Sportredactie Postbus 859 Amsterdam. Van onze sociaal-economische redactie AMSTELVEEN De huisarts zal. voorzover zijn verantwoordelijkheid dat toelaat, intensiever gebruik moeten maken van hulppersoneel en verpleegkundi gen. De ervaring leert dat de huisarts een praktijkassistente onder zijn toezicht de nodige geneeskundige handelingen kan laten uitvoeren, zoals het aanleggen van verbanden en het verrichten van eenvoudig laboratoriumonderzoek. Hetzelf de geldt voor administratief werk. ..Ik kan het met goed spellen, maar wel tekenen." Dit is een van de tientallen aanbevelingen van de com missie kostenbeheersing van de Ziekenfondsraad in het rapport „Kostenbeheersing Gezondheidszorg", dat mor gen aan de raad zal worden voorgelegd. Aanleiding van het rapport is een adviesaanvraag van staatssecretaris Hendriks, die in verband met de economis che situatie twee jaar geleden om maatregelen vroeg ter be perking van de kostenstijging in de gezondheidszorg. In het lijvige rapport somt de commissie een reeks maatre gelen op die tot bezuinigingen kunnen leiden. Uitgangspunt is dat er een honorerings- en tariefsysteem moet komen, dat niet consumptiebevorde- rend werkt. Volgens de com missie zou er behalve op de huisartsenhulp. ook op de hulp in ziekenhuizen en inric htingen. specialistische hulp, farmaceutische hulp en tan dheelkundige hulp kunnen worden bezuinigd. Over de huisarts wordt opge merkt dat hij de beschikking dient te krijgen over praktis che voorlichting, die hem snel wegwijs kan maken in de mo gelijkheden van verwijzing naar andere instanties. Ook de nascholing van huisartsen dient bevorderd te worden. Samenwerking De commissie stelt de raad voor zich geleidelijk aan wat actiever op te stellen tegeno ver de vorming van samen werkingsverbanden (gezon dheidscentra, groepspraktij- ken etc.). Er zal in ieder geval een goed financieringsplan moeten komen. De commissie wijst er ook op dat er medische verrichtingen zijn, die nu zijn voorbehou den aan de specialist, maar die even deskundig en met minder kosten door de huis arts kunnen worden verricht of opgedragen. Aanbevolen wordt dat de zie kenfondsen en de huisartsen nagaan in hoeverre de lijst van laboratoriumonderzoe ken, die in opdracht van de huisarts mogen worden uitge voerd, vatbaar is voor uitbrei- ,ding. Dat geldt bijvoorbeeld voor pathologisch-anato- misch onderzoek Tot de handelingen die de huisarts zelf zou kunnen doen, maar die hij wegens tijdgebrek nogal eens aan de specialist overlaat, behoren volgens de commissie „klei ne" chirurgie en psychothera pie. Nagegaan zou moeten worden in hoeverre het de moeite waard is de zelfwer kzaamheid van artsen op de terreinen te bevorderen door maatregelen in de financiële sfeer. Terugdringen Andere aanbevelingen van de com missie zijn: het terugbrengen van het aantal ziekenhuisbe dden en het verbeteren, van de organisatie en de spreiding van de hulp- en zorgverlening. Over de verstrekkingen van de Algemene wet bijzondere ziektekosten (AWBZ) wordt gezegd, dat er per voorziening een scherpere omschrijving noodzakelijk is. Zo zouden de in feite onbegrensde aanspra ken van AWBZ-verpleegden op kunst- en hulpmiddelen moeten worden afgeremd. Ook zouden er uniforme rich tlijnen moeten komen voor de kleding in AWBZ- inrich tingen. Vervolgens noemt de com missie het verwijderen van bepaalde „vergroeiingen" in de opbouw van specialisten tarieven. herziening van de honorering daar waar de per soonlijke inbreng van de spe cialist kleiner is geworden door de inschakeling van hulpkrachten en apparatuur en het zoveel mogelijk polikli nisch uitvoeren van specialis tische behandelingen. Inmiddels hebben de zieken fondsraadsleden, die namens de vakbeweging in de raad zitten, al laten weten dat zij het rapport „onbevredigend" vinden, omdat het niet veel meer omvat dan een opsom ming van al lang bekende knelpunten, waarvoor het dan meestal nog geen oplos sing aangeeft. De vakbond svertegenwoordigers vinden bijvoorbeeld een dienstver band nodig voor de medewer kers (artsen) in de ziekenhui zen en inrichtingen. Ze zeggen, dat de situatie in veel ziekenhuizen op het ogenblik het best kan worden vergeleken met die van een grote onderneming, waarbin nen tientallen zelfstandige ondernemertjes hun bedrijfje uitoefenen met gebruikma king van ruimte, apparatuur, huishoudelijke en adminis tratieve diensten en gespecia liseerd personeel van die gro te onderneming. Volgens hen leidt dat niet tot een optimale samenwerking in het belang van de patiënten. Terwijl de lichamelijke gezondheid stoestand van de vrouw in onze maatschappij steeds beter wordt", schrijft dr. Swaak. „daalt haar be reidheid om haar zuigeling de meest natuurlijke voeding te biedenHij noemt het opvallend dat aan dit van uit biologisch standpunt gezien revo lutionaire gebeuren, in de literatuur en in de praktijk weinig aandacht wordt geschonken. Dr. Swaak noemt duidelijke cijfers over de vermindering van borstvoe ding. „In 1963 kreeg nog maar 42 procent van de zuigelingen in Noord- Brabant borstvoeding. In 1945 was dit percentage nog 94. Van alle bij het consultatiebureau voor zuigelingen ingeschreven kinderen liep het per centage dat na drie maanden nog borstvoeding kreeg de afgelopen veertig Jaar terug van 63 naar 7. Voordelen ..Voordeel van borstvoeding is dat het wat volume, aard en verhouding van de bestanddelen betreft een uit- stekende algemene groei en ontwik keling garandeert", zo schrijft dr. A. J. Swaak. „Bij borstvoeding is de kans op overgewicht en het ontstaan van vetzucht kleiner dan bij flesvoe ding. Moedermelk bevat overvloedig de voedingsstoffen die nodig zijn voor de groei en ontwikkeling van het centraal zenuwstelsel, aldus dr. Swaak. „Ook beschermt borstvoe ding tegen het ontstaan van een te laag kalkgehalte In het bloed en kan via moedermelk de periode over brugd worden tot de baby zelf antis toffen gaat produceren tegen bacil len en virussen". Tenslotte heeft borstvoeding voor de ontwikkeling van het gevoelsleven en voor de con tacten tussen moeder en kind gunsti ge gevolgen", aldus dr. Swaak In „Huisarts en wetenschap". ARNHEM - Voor 100.000 gulden aan elektronische apparatuur is gestolen uit een bedrijfsauto die geparkeerd stond op het parkeerterrein van een motel in Arnhem. De dader heeft een ruit van de wagen stukgeslagen. De gestolen apparaten zijn eigendom van Hewlett Packard uit Amstel veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3