Politieke protesten en fascinerende vrouwen NIEUW! Totaal nieuwe dessins in kamerbreed Engels Axminster Tapijt bij Van Reeuwijk/DeTijdgeesf REEUWIJK De Tijdgeest Monteverdi-aanpak in niets gewijzigd 199.- 249.- 269.- 349.- 398.- 495.- vmH Kunstnierpatiënt niet blijvend aangetast in seksuele potentie Film International Kerkvoogden en diakenen vinden elkaar Gratis krant in Parijs Middelen gevraagd voor behoud van de koopvaardijvloot Meer bloemen I en planten gekocht Om u een indruk te geven, enkele voorbeelden uit onze toonaangevende kollektie: GELEGD! GELEGD! GELEGD! GELEGD! GELEGD! GELEGD! WOENSDAG 25 FEBRUAR11976 TROUW/KWART EN door W. Wielek-Berg De protesten tegen de Indonesische delegatie rommelen voort. Terecht. Want aan het beleid van de Rotterdamse kunststichting valt in dit geval wel het een en ander te laken. Er werd oorspronkelijk een Indonesische cineast uitgenodigd maar die kreeg geen toestemming en werd vervangen door een delegatie van twee ambtenaren: de voorzitter en een lid van het dagelijks bestuur sectie film van de kunstraad van Djakarta. Aangezien Indonesië een rechts die- tatorlaal land is, het kan bogen op honderdduizenden politieke gevan genen. onder wie ook filmregisseurs, had de Rotterdamse kunststichting deze delegatie, die ongetwijfeld be staat uit het regime welgevallige per sonen. moeten weigeren. Door dat na te laten werd afbreuk gedaan aan de goede naam van Film International: is de progressiviteit waarop het altijd zo prat ging nu eigenlijk menens of mode? Vreemde vrouw Twee door vrouwen gemaakte films (met dezelfde hoofdrolspeelster Del- phine Seyrig) vragen onze aandacht. Het zijn India Song van Marguerite Duras (een Franse schrijfster die via haar filmstrips onder andere voor ..Hiroshima mon amour" tot filmma ken kwam en ..Jeanne Denman. 23 Quai de Tomnerte-1080 Bruxelles" van de tot dusver alleen in zeer kleine kring bekende Belgische cineasten Chantal Akeman. Je zou de films elitair kunnen noemen en ik kan me best voorstellen dat er mensen zijn die na een uur zeer verveeld de bios coop verlaten maar op mij (en op niet weinig anderen, want met name „In dia Song" trok in Frankrijk veel pu bliek) hebben ze een vreemd fascine rende werking. In „India Song" worden we ver plaatst naar een burgerlijke salon in het midden van de jaren dertig waar de Franse ambassadeur in Calcutta een solree geeft. Delphine Seyrig danst daar in het rood met verwissel bare mannen in avondkostuum op muziek vol „beltschmesz" waarbij de melodie „India Song" steeds terug keert. De mensen op het doek zijn stom, maar buiten het doek praten stemmen over een zekere Anne-Marie Stredter die vele minnaars had en zelfmoord pleegde, over de vice- Oconsul van Indochina die krankzin nig werd. over een bedelares die uit Indochina naar India trok maar ook over hun eigen gevoelens en rela ties. Een paar maal verlaat de came ra de rituele choreografie in de salon en gaat naar buiten. Dan zien we ongenuanceerd groen, een tennisveld in de regen met een rode fiets en verder niets. India Song kan worden uitgelegd als een anti-imperialistische film, waarin de figuren sterven omdat ze geïso leerd zijn in een vreemde wereld, maar die uitleg lijkt me toch te be perkt. De film is als een melodie of een gedicht dat blijft naklinken en gevoelens opwekt van melancholie, wanhoop en eenzaamheid. Jeanne Denman Het is erg moeilijk om in kort bestek een indruk te geven van ..Jeanne Denman". De film duurt drie uur en beslaat drie dagen uit het leven van een vrouw die met angstwekkende Scène uit „India Song" nauwgezetheid huishoudelijke taken verricht: aardappels koken, vlees klaarmaken, koffie zetten, bood schappen doen, passen op het kind van de buurvrouw, het bed opmaken voor haar zoon. Tussen het opzetten en het afgieten van de aardappels door bedrijft ze prostitutie met oude re heren. (Dat zien we niet. alleen wordt de opbrengst nauwgezet opge borgen in een grote porseleinen soep terrine). Op de tweede dag gaat haar gedrag wat kleine afwijkingen vertonen: ze laat de aardappels aanbranden, ze gooit de koffie weg die haar klaarblij kelijk niet smaakt, ze loopt hardnek kig allerlei winkels af om bepaalde knopen te vinden, ze weet niet of ze met het kind moet spelen of niet. En op de derde dag pakt ze een schaar en steekt in haar slaapkamer de daar toevallig aanwezige klant dood. Het vreemde (en tegelijk) het obsederen de van de film. die verre associaties wekt aan Ferreri's „Dillinger is dood" is. dat je geen ogenblik weet wat Jeanne Denman denkt en je nooit in haar gevoelswereld kunt verplaatsen. Waarom pleegt ze die moord? Uit een opeenstapeling van kleine irritaties? Omdat die schaar daar toevallig ligt? Omdat ze voor het eerst een orgasme heeft gehad? Of omdat ze geestesziek is. wel geestesziek moest worden door het leven dat ze leidt? Ik weet het niet maar ik heb er nog lang over nagedacht. door Adr. Hager SCHEVENINGEN Er kan in twee jaar veel gebeuren, doch er is nauwelijks verschil aan te geven tussen de Monteverdi- voorstellingen door de Nederlandse Opera Stichting van januari 1974 en van de herhaling zoals die maandagavond in het Circus theater werd gepresenteerd. De recensie van destijds zou vrijwel letterlijk herplaatst kunnen worden. De uitgevoerde theaterwerken van Monteverdi vragen om een kleiner theater dan de zaal in Schevenlngen. De orkestbezetting wijst daar reeds op. doch ook hoort de vocaliteit thuis in meer beslotenheid. Voor wat be treft „II Combattimento di Tancredie Clorinda" is er nauwelijks sprake van een opera-gebeuren, in ..Lamento d'Ariana" in het geheel niet. In ..II Ballo dell'Ingrate" wordt de opera geest nog het meest benaderd. Bestudeerd De voorstellingen staan wederom on der leiding van Gustav Leonhardt. een naam die stylistisch verantwoor de interpretatie garandeert. Monte verdi tot in de perfectie, zeer wel overwogen en bestudeerd, geen noot. geen frasering wordt aan het toeval of de inval overgelaten. Daarbij staat hem in het Leonhardt Consort een instrumentaal ensemble tot zijn be schikking dat punctueel reageert op zijn meer doelgerichte dan fraaie di rectie. De eenheid tussen orkest en vocalisten is voorbeeldig. In het gevecht van Tancredi en Clo- nnda is Max van Egmond de vertel ler. die zijn taak prachtig verricht Hij is echter meer een verklede orato riumzanger dan een operafiguur, doch da t brengt de aard van het werk mee. Nelly van der Spek zong wat Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Klachten over verminderde seksuele begeerte, impotentie en onvruchtbaarheid bij mannen die met een kunst- nier worden behandeld, zijn vooral een gevolg van tekort aan eiwitten. Het dieet van nierpatiënten staat maar een beperkte hoeveelheid eiwitten toe. Er is geen sprake van onherstelbare beschadiging van de hormoonpro- duktie in deze gevallen, vond de in ternist E. van Kammen, die gisteren op dit onderzoek in Utrecht promo veerde. Na niertransplantatie kun nen de klachten op seksueel gebied dan ook weer verdwijnen. Dr. Van Kammen vond wel vermin derde hoeveelheden van het ge slachtshormoon testosteron in het bloed van kunstnierpatiënten. Maar die vermindering was niet groot ge noeg om impotentie te verklaren. Er spelen kennelijk nog andere lichame lijke en/of psychische factoren een rol. Testosteron wordt bij de patiën ten minder aangemaakt en boven dien sneller afgebroken. Dat laatste hangt samen met een stoornis in de aanmaak van bloedeiwitten, die weer een gevolg is van eiwittekort. Volgens de promotor, prof. dr. F. Schwartz, zou het toedienen van meer eiwitten aan nierpatiënten wei nig zin hebben, omdat een slechte nierfunctie ook de opbouw van de noodzakelijke eiwitten in de weg staat. 'Maar het werk van dr. Van Kammen geeft wel een vingerwijzing dat de slechte nierfunctie van de pa tiënten niet essentieel is voor de klachten, en dat we een oplossing moeten zoeken in de richting van een verbetering in de eiwitsamenstelling in het lichaam.' Zolang die oplossing er nog niet is, blijft de patiënt voor het opheffen van deze klachten aan gewezen op niertransplantatie. Dat is trouwens in veel opzichten wenselijk, maar er zijn nog steeds capaciteits problemen. UTRECHT In april krijgen alle hervormde gemeenten een welover wogen advies ove* de verhouding tussen diakonie en kerkvoogdij. Het advies is vervat in een gezamenlijke publikatie van de hervormde alge mene kerkvoogdijraad. de vereni ging van kerkvoogdijen en de her vormde generale diakonale raad. wisselvallig en Manus van Altena die zijn zwaard letterlijk verkreukel de benadert Monteverdi ook van uit zijn oratoriumpraktijk. De klaagzang van Ariana werd be heerst vertolkt door de counter-tenor Renécobs. Een volstrekt statisch ge beuren. waaraan, ook al omdat de begeleiding alleen met klavecimbel plaatsvindt, weinig spectaculairs te beleven valt. Onbereikbaar In de dans van de preutse vrouwen demonstreerde Lieuwe Visser weder- 297om. dat de allerlaagste tonen in zijn partij voor hem onbereikbaar zijn. Nelly van der Spek leverde fraai werk. Jeannette van Dijck zong stra lend en glansrijk als immer. De klei ne Kees-Jan Bolier deed bijzonder zijn best. doch hij vond het theater duidelijk erg groot en leeg. In het geheel van deze voorstelling kunnen met waardering genoemd wordén cembalist Bob van Asperen. de balle tacademie van het Rotterdamse Con servatorium en de Stichting Mu- ziekkring de Amsterdamse Cantonj. Volgende voorstellingen van deze Monteverdi-werken zijn te beluiste ren in Amsterdam op 25 en 29 februa ri en 3 maart, in Rotterdam 27 febru ari. in Nijmegen 6 maart en in Gro ningen op 12 maart. Boze grafici van het Parijse dagblad Parisien Libéré strooi en regelmatig een flink gedeel te van de oplage van het dag blad over de straten uit protest tegen de halsstarrigheid van de directie hun looneisen te hono- •Bijtankdag voor belangstellende kerkleden, van de hervormde raad voor de zending, Leidsestraatweg 11, Oegstgccst, zaterdag 28 februari van half elf tot half vier. Onderwerp: Gha na. Aanm. postbus 12, Oegstgeest. Van een verslaggever DEN HAAG Bij de bhandeling van de beleidsnota Nederlandse Zee scheepvaart in de Kamercommissie voor verkeer, hebben KVP en CHU de regerning gevraagd aanvullende middelen beschikbaar te stellen voor het behoud van de Nederlandse koopvaardijvloot. In een motie van het Kamerlid Van Zeil (KVP) wordt gevraagd de bestaande investerings- aftrekregeling te herzien, door met ingang van 1 oktober 1975 gedurende acht jaar een ivesteringsaftrek toe te staan van acht maal vijf procent tot nu toe geldt een aftrek van vijf maal vijf procent). Ook pleit de motie voor aanvullende maatregelen, die nodig zijn om de concurren tiepositie van de Nederladse zee scheepvaart ten opzichte van andere landen te verbeteren. Staatssecretaris Van Huiten en diens collega Van Rooijen van finan ciën hebben een herziening van de investeringsaftrekregeling in eerste instantie van de hand gewezen. Door de Kamerleden Waltmans (PPR). Roels en Albers (PvdA) werd nog gepleit voor een nieuwe ..Helsinki- conferentie" over een stabiele en bil lijke verdeling van het internationale zeetranspgt. De heer Van Huiten zei weinig resultaat van een dergelij ke internaüonalal overleg te ver wachten OOSTERHOUT De uitgav van de Nederlanders bloemen en planten stijg sterker dan de inflatie. In jaren 1970 tot en met 1975 b{F droeg de toeneming van defe bestedingen jaarlijks tussen - 13 en 15 procent. Dit betekei dat de reële vraag naar bloemt en planten jaarlijks grol wordt. Deze aan de officiële statist^ ken ontleende cijfers heeft sL perflora te Oosterhout (N.B die onder de naam 'Florat haar verkoopnet van twa winkels op franchise basis ga uitbreiden, bekendgemaal j Gebleken is, dat vooral de p gehuwden veel geld over hebb y voor bloemen en plante |V Verder maken de statistiek» duidelijk, dat er in het west< J van ons land veel meer bloem* en planten worden gekocht di 0 in de rest van h land. Men schrijft dit toe ai het feit, dat er in het west* een groter aanbod is: er zi, hier en daar in het westen vi maal zoveel verkooppunt* voor bloemen en planten elders in het land. Verder korfri de bloemenventer in het west^t veel meer voor dan rest van het land. Gemiddeld wordt thans in otin land jaarlijks 52 gulden pil hoofd van de bevolking aali bloemen en planten besteed. Engels tapijt, befaamd om z'n prachtige bloempatronen. Nu óók in geheel andere dessins; unieke a- symetrische blok- en schelpmotieven in uitzonderlijk mooie kleuren. Deze exclusieve dessins alléén bij van Reeuwijk/de Tijdgeest, de zaken waarbij kwaliteit, service en leggarantie als één begrip ge zien wordt. Omdat U uw geld maar éénmaal uit kunt geven. En zo vindt U bij van Reeuwijk/ de Tijdgeest nog tal van kwaliteiten, unieke dessins en kleurcomposities die tot de aller mooiste behoren, welke ooit de weef getouwen verlieten. Voor U die waar voor uw geld wilt hebben. VOOR U DIE WAAR VOOR UW GELD WILLEN HEBBEN. Engels import tapijt op 366 cm breedte. Uitgespro ken fraai dessin in bruin/goud/oranje. Een zeer degelijke Engelse Axminster in beige en groene fond kleur. Door de kom- binatievan80% scheerwol en 20% nylon zeer sterke, slijtvaste kwaliteit Op 366 cm breedte. Fraai gedessi neerd ton-sur-ton" Axminster. 80% scheerwol/20% nylon. Bruin/beige. 400 cm breed. Zware kwaliteit Axminster (zie de afbeelding hier boven) 80% scheer wol/20% nylon in unieke kleurstellin gen. 366 cm breed. 100% zuiver scheerwol Axminster tapijt in bijzonder fraaie kleuren beige, groen en goud "ton- sur-ton". 366 cm breed, nu nog zo lang de voorraad strekt. Engelse meester klasse in Franse stijl. Afgewogen tinten beige/groen. Excellente kwaliteit. 366 cm breed. PER STR. METER PERSTR.METER PER STR. METER PERSTR.METER PER STR. METER PERSTR.METER Rotterdam Tilburg Binnenwegplein Spoorlaan 340 010-14 18 00 013-42.23.26 Amsterdam Venlo Stadhouderskade 3 Koninginneplein 46 010-16 04.91 077-1.66.18 Hilversum Leeuwenstraat 45/47 02150-1.45.65 Alles voor wonen Amsterdam Amstelveen Bilderdijkstraat 73/87 Winkelcentrum 020-18.14.14 020-45.49.51 Amsterdam Osdorpplein 3-17 Gratis levering door 020-19.17.07 geheel Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10