ftedactieverhuizing:werk ging door ieuw systeem opent perspectieven 'echt samenspel techniek en redactie noodzakelijk 24 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 sche zetmachine de kopij „uit braakt" in bovengenoemde stroken papier, waarmee aan de hand van schema's die de opmaakredactie van tevoren heeft gemaakt, door het technisch personeel de pagina's in elkaar worden gezet. Dit montage werk gebeurt in een grote zaal, waar geen enerverende geluiden van zet machines of zagen meer te horen valt. Alleen het haast mysterieuze licht van neonbuizen begeleidt het werk van de opmakers, de benaming van de leden van het technisch perso neel. die de pagina's vervaardigen. Schoon werk Het is zg. schoon werk, men wordt niet besmeurd door inkt, men wordt niet bespat door loden schilfers, er is geen lawaai. Ongetwijfeld een voor uitgang voor hen die niet zo erg tegen drukte kunnen, maar voor hen, die juist dit element niet kunnen missen, in het begin misschien een steriele bezigheid. Maar zoals alle verande ring na even wennen toch tot een routineuze gang van zaken wordt, zal hierin ook de nodige levendigheid en sfeer wel komen. En dit is nodig wil men een krant maken, waar men volledig achter kan staan. Samenspel Het nieuwe procédé is eigenlijk het meegaan met de ontwikkeling van de techniek, het benutten van de moge lijkheden die ons thans geboden wor den. Het is in het begin misschien een opgave in strakke schema's te moe ten werken, in een keurslijf van van tevoren bepaalde (technische) voor schriften nieuws te moeten maken, maar aan de andere kant kan na een korte verkenning toch meer „ge speeld" worden met het materiaal. Men kan meer „doen" met de vorm geving, alles binnen bepaalde nor men uiteraard, maar het zoeken naar steeds nieuwe aspecten om het nieuws zo aantrekkelijk mogelijk te brengen kan straks een factor van grote betekenis zijn om de hanteer baarheid en bruikbaarheid van de krant zo optimaal mogelijk te exploi teren. Het is een samenspel van creativiteit en actualiteit, die moet uitmonden tot een krant die leesbaarheid en betrouwbaarheid tot een synthese durft te maken. Dit fotografisch zet ten zal de redactie in het begin wat parten spelen, omdat men zich nog moet „inpassen" in het misschien op het eerste gezicht wat strakke keurs lijf. Maar gaandeweg zal men merken dat alles toch wel meevalt. Vooral het nieuwe onderkomen de hele redac tiestaf is in hetzelfde gebouw als de technische afdelingen gehuisvest zal de communicatie bevorderen en de mogelijkheid van „kortsluiting" zoveel mogelijk beperken. vele tientallen telefoons, de te lex- en foto-ontvangverblndin- gen, die de wereld bij ons bin nen brengen, tijdig bedrijfs klaar te hebben. Bureaus, kas ten, enz. kregen een haastig, maar deugdelijk nieuw verfje. Redactieleden, die gewoon zijn in en met een warwinkel van papier te werken, kwamen met het fenomeen 'verhuisbox' in aanraking om hun papieren ge heugen uit de bureaus in op te bergen en deze spullen bij hun nieuwe plaats op de grote re dactiezaal van 32 meter bij 12 meter op maandagmorgen weer binnen handbereik te vinden. Efficiënt In die grote zaal zijn de 'units' opgesteld van de diverse redac tie-afdelingen en wel zo, dat de dagelijkse kopijstroom zo effi ciënt mogelijk naar de tafels van eindredactie en opmaak kan worden gevoerd. Een bui zenpost zorgt dan voor de snel le expeditie van het nieuws naar het grafisch bedrijf. In de tegenoverliggende zalen zijn afzonderlijk de redacties kerk, kunst, sport, het archief en het redactie-secretariaat on dergebracht. Aan de overkant van de gang hebben al weer enige maanden geleden ook de collega's van alle overige afde lingen hun riante werkplaats gevonden. We beschikken als redactie over een outillage, die voor on ze begrippen luxueus is. Herinneringen ,j t nieuwe onderkomen van het dagblad Trouw aan de Wibautstraat in Amsterdam. i ti De ruime redactiezaal is nog leeg: maar straks gonst het van activiteit. zo vertrouwde zetmachine staat er nu verlaten bij. De linotron 303, een ,,zet-computer" met een onvoorstelbaar „geheugen". onderen bij een krant zijn er vele vaak brekende toeren verricht, voor- u bij het ontbijt al het wereld- iws tot u neemt. Met onze voor- ige zetterij, waar enkele machi- de grote hoeveelheden nieuws 'erkten, was het vaak een won hoe op het laatste moment nog krant van de persen kon afko- i. met vereende krachten van iniek en redactie. Het is een soort heid van zetters, opmakers, cor- oren en redactieleden, die aan een gestalte gaf. Soms met wat olkomenheden, maar over het ge- genomen was de krant toch een laaf mogelijk produkt Het is natuurlijk even een vreemde gewaarwording voor de redactie het volkomen nieuwe procédé en voor de lezers misschien het eindpro- dukt met een misschien wat nieuwer gezicht maar de weg is nu eenmaal gekozen. Na maandenlang vergade ren heeft men thans gemeend de for mule gevonden te hebben, waardoor alles „vlekkeloos" zal verlopen. Wij moeten de nieuwe ontwikkeling in de techniek niet tegengaan, maar dienstbaar maken aan onze wensen. Als wij de mogelijkheden gebruiken en die zijn op langer termijn groter dan met de voormalige traditionele zetwijze van de krant kunnen wij een beter produkt leveren. Want met de nieuwe methode wordt de actuali teit niet geschaad. Het vereist alleen een hecht samenspel, een eenheid van techniek en redactie om met behulp en meeleven van onze lezers de krant, onze krant, te behouden en uit te bouwen. Toch zullen vele redactieleden, als zij door de grote ramen de kilometers-ver-reikende hui zenzee van een groot stuk Am sterdam zien, zeker in de begintijd terugdenken aan die 'fietsenkelder* in hartje bin nenstad, waar de muizen voor je voeten wegsprongen, als je het licht als eerstkomende aan knipte en waar bij een zomerse stortbui een overstroming ont stond, die eerst weggehoosd moest worden, voordat met het werk kon worden begonnen. Zo zullen er de herinneringen aan de Nieuwezijds blijven. Maar we zullen gauw genoeg gewend zijn aan de nieuwe omgeving, waarin de hele Trouw-familie nu in Perscombinatie-verband is ondergebracht. De huidige studio waar de pagina's „koud" en geruisloos gestalte krijgen. n een onzer redacteuren ilSTERDAM Voor de laat je maal werd maandagmorgen T oude groene deur van ons jouw aan de hoofdstedelijke luwezijds Voorburgwal in slot getrokken. De verhui- g van alle afdelingen van het |p ouw-bedrijf naar de centrale iitiging van Perscombinatie aan de Wibautstraat was een feit. Op één grote verdieping van het Paroolgebouw zijn nu alle personeelsleden weer bijeen. Aan het wat moeizame geschei den werken is een einde gekomen. De directie, de advertentie- afdeling en de andere commer ciële delen van ons krantenbe- drijf waren de redactie al voor gegaan naar de etage aan de Wibautstraat. Omdat aan de verhuizing bo vendien de overgang van het zetten in lood naar fotografi sche vervaardiging vast zat en het grafisch bedrijf de Trouw- kolommen in het gigantische geheel van een zeer grote bla- denhoeveelheid moest inpas sen, werd de verhuis-operatie van de redactie gepland op een later tijdstip dan die van alle andere afdelingen. Inspanningen Maandag 23 februari 1976 was het dan zover. Vooral dankzij de inspanningen van de heren J. Burger (hoofd algemene za ken Perscombinatie), J. Reij- nen en A. Legerstee, de verhuis- experts van beide bedrijven, en hun naaste medewerkers, wer den de talloze voorbereidingen, die aan zo'n redactieverhuizing vastzitten, tot in de puntjes ge regeld. En wel zo, dat in de werkzaamheden van de redac tie geen enkele onderbreking behoefde te komen. Lange vergaderingen, korte be sprekingen, werktekeningen, plattegronden, orders aan der den, alles werd afgestemd op een zo geruisloos mogelijke overgang, die in het voorbije weekeinde plaatshad. Met de PTT kwam het tot een prettige samenwerking om de krant die vandaag in uw bus dt, is nog altijd uw zo ver- uwde lijfblad. Alleen is het een nieuw jasje gestoken, in i nieuw kleed. Misschien it u nog wat onwennig tegen soms op kleine of grotere iten afwijkende vormgeving i, maar in wezen is er niets anderd. ■r dagblad werd tot en met maan- K nog zogenaamd warm vervaar- :e 1 Dit betekent dat al het nieuws uit alle windstreken onze redac- lureaus binnenstroomt op de e< ude manier in loden regels wordt li sezet en met dit materiaal hebben )i de pagina's vervaardigd, die u tot ei toe gewend bent. B st u Is met elk produkt dat wij consu- i en, beseffen wij niet altijd wat r werk er moet worden verricht rdat het zijn definitieve vorm !t gekregen. En het is misschien goed zo, want waarom zouden bij elke auto die van de fabriek of bij elk lucifersdoosje dat wij ichtenloos in onze binnenzak dragen, de processen voor onze st halen? Het is goed zoals het is. ben niets meer van doen met matrij zen, stypes en loden blokken, waarop de foto's worden gemonteerd. Alleen zullen wij nog lang verbaasd staan over de vele mogelijkheden, die kon den worden gecreëerd om tot op de laatste seconde nog een bericht in de krant te krijgen. Ingenieus systeem De krant wordt nu fotografisch gezet. Dit betekent dat wij niet meer wer ken met loden regels, maar gave pa pieren stroken moeten samenstellen tot pagina's. Via een ingenieus sys teem waarbij de zetcomputer Lino tron 303 de hoofdrol speelt komt al het nieuws dat wij voor de pagina's hebben bestemd in grote vellen op ons af, compleet met koppen, tussen kopjes en foto's. De Linotron 303 is een uiterst garaffineerde machine, die elf maal zo snel als een automati kunnen nog met wat heimwee 'gzien op deze voorbije periode, zullen niet meer lopen langs zet- chlnes. letterkasten en zo, wij heb- De oude opmaaktafels waar tot en met gisteren uw krant „warm" in elkaar werd gezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9