KNVB VERLIEST GEDING Coach moet alles zich kunnen laten over gaan Aan het einde van het seizoen toch weer vrede met Maarse Rotterdam krijgt tweemaal eindstrijd Waterpolocompetitie nadert beslissing Janbroers schrijft boek over begeleiders in de sport Club traint: dorp donker Ook finale van toernooi in Lagos Kruithof schaatst werelduurrecord Schotten niet naar Noordieren Onderscheiding voor Ada Kok AZ '67 koopt Peter Arntz Pinoké trainen Vitesse en De Robben dicht bij elkaar rt 13 Lotto-spelers sleepten vorig jaar het half miljoen in de wacht. Voor 7 kwartjes kunt u zondag óók rijk worden. rW' TROUW/KWARTET 8 DINSDAG 24 FEBRUARI UTRECHT— De KNVB heeft niet het recht de spelers van het Neder lands elftal te verplichten shirts en tijdens interlands shirts etc. reclame te maken voor merken die concurre ren met het sportmerk Adidas. De voetbalschoenen en andere sportat- KNVB had met Adida: ?n contract tributen van een bepaald merk tij dens interlands te dragen. Met deze uitspraak stelde de Utrecht se rechtbankpresident prof. mr. V J. afgesloten waarbij deze firma het Ne derlands elftal voor niets in de spul len mocht steken in ruil daarvoor over elf voetballende reclamezuilen A. van Dijk gisteren de Vereniging van naam kan beschikken. van Contractspelers (WCSi in het gelijk in het kort geding dat deze voetballersvakbond namens elf spe Iers tegen de KNVB had aange spannen. De WCS is in het geweer gekomen tegen het verbod van de KNVB om Prof. Van Dijk overwoog in zijn von nis echter dat het verbod onrechtma tig was. De spelers, die veelal con tracten hebben met andere sportmer ken zouden door het KNVB-verbod te zeer in hun financiële belangen kunnen worden geschaad. Ze worden voor concurrerende merken minder aantrekkelijk wanneer ze uitgere kend tijdens belangrijke internatio nale wedstrijden uitsluitend met Adi- a as-at tributen op het veld komen, zo oordeelde de rechtbankpresident. De KNVB heeft de redelijke belange nafweging uit het oog verloren. Bo vendien had de KNVB over het ver bod minstens tevoren overleg kun nen plegen met de betrokkenen, al dus prof. Van Dijk. Prof. Van Dijk bepaalde dat de KNVB binnen acht dagen na het von nis spelers moet mededelen dat ze aan mogen trekken wat ze willen zulks op straffe van een dwangsom van 1.000.— per eiser. Voorts moet de KNVB de kosten van het geding betalen. De voetbalbond moet ook opdraaien voor de kosten die verbonden zijn aan zulk gelijke procedures die de sportmerken Quick en Puma bij de rechtbankpresident hadden aange spannen. De vorderingen van Quick en Puma werden door prof. Van Dijk overigens afgewezen omdat de KNVB zij het te elfder ure via een circulaire had medegedeeld dat het verbod geen betrekking had op lopende contracten. Oudemolen - als de spelers van de Oudemolense voetbalveren iging 's avonds trainen, zitten de andere inwoners van dit Westbrabantse gehucht in het donker, de leden van deze vier deklasser hebben zelf de ver lichting aangelegd, maar het resultaat is nu dat de twaalf duizend watt-lampen zoveel energie van Oudemolen opei sen. dat de andere verlichting in het plaatsje het niet meer doet. De PNEM. de provincie en het gemeentebestuur van Fijnaart zoeken nu naar een oplossing. ROTTERDAM Het is nu definitief dat de nog te spelen h finales in het enkel en dubbelspel van het WCT toernooi Lagos tijdens het wereldtennistoernooi in sportpaleis 'Ahoj Rotterdam zullen worden gespeeld. Het toernooi in Lagos kj tien dagen geleden een abrupt einde door binnenlandse mjei heden in Nigeria. Van onze sportcorrespondent DEN BOSCH Er verschijnt binnen afzienbare tijd een nieuw boek van Jan Janbroers, coach van het Bossche EBBC maar vooral bekend door zijn baanbrekend werk voor de basketbal- sport in Nederland. Janbroers' nieue boek heet 'Coaching in de sport', een steeds belangrijker wordend onderdeel van de top- sportbeoefening. Volgens Janbroers is er om topsport te kunnen beoefenen een motief no dig. Vaak komt dit voort uit het feit dat een vriendje of vriendinnetje het ook doet. Alles wordt beheerst door een drang naar macht en prestatie. Motieven Het willen winnen, het breken van een record, dat zijn vaak motieven waardoor men zich extra wil gaan inspannen. Soms is er sprake van een vriendschapsmotief. Dit vindt men echter maar in enkele sporten terug Hier is geen geldingsdrang en zeker de wil om te winnen ontbreekt. In deze takken van sport. Janbroers noemt onder andere kunstzwemmen en alpinisme, is vaak geen sprake van rechtstreeks contact met de tegen stander. Janbroers is van mening dat ook volleybal hier dicht bij kwam. al wordt zijn mening op dat punt betwist 'Het kost altijd veel tijd om iets te bereiken", zegt Janbroers. 'Het indivi duele aspect, of dit nu een sport die beoefend wordt door de enkeling of wel in groepsverband betreft, is nooit uit te schakelen. Wat is coaching? Richting geven aan het gedrag van anderen. Men kan deze specialiteit van twee zijden be naderen. Ten eerste vanuit het spel vooral door technische deskundig heid. maar daarnaast ook vanuit de mens die het spel beoefent. Wat er altijd aan te pas komt is organisatie. Vaak wordt dit onderdeel in de sport beoefening onderschat maar wan neer men het goed wil doen. gaat er zeer veel tijd in zitten. Volgens Jan Janbroers is winnen een wezenlijk facet van het werk van de coach. Hij wil en moet succes heb ben. Wanneer hij succes heeft, komt hij vaak voor een moeilijk te verwer ken conclusie te staan. Niet hij. die er alles voor over heeft gehad, die alles heeft gedaan om zijn spelers te moti veren. die nachtenlang heeft wakker gelegen hoe hij alles in goede banen kan leiden en die her en der. ondanks de resultaten de meeste kritieken heeft moeten opvangen, maar de spe lers die uiteindelijk voor het resul taat. een behaald kampioenschap, dan wel het winnen van een beker, hebben gezorgd, krijgen alle eer Jan broers zegt in dit opzicht dat de coach over een stresstolerantie moet beschikken. Hij moet alles over zich heen kunnen laten gaan. Fout Die kracht heeft hij ook nodig wan neer het mis gaat want dan reageert het bestuur van een vereniging en zeker het publiek vaak precies omge keerd. Dan krijgt de coach alle zon den van de wereld op zijn dak gescho ven. dan is hij de man die de eerste- klappen op moet vangen, dan ook is hij degene die het eerst aan de kant wordt gezet. De mensen vragen zich nooit af. of er misschien in de kern van de ploeg, in de tot ale opbouw van de vereniging en misschien elders een fout is gemaakt waardoor de coach niet tot die successen kan komen die aanvankelijk van hem werden ver wacht. Een aparte eigenschap, die elke coach in dit opzicht moet be zitten is volgens Janbroers dan ook. dat hij alle verlies toch moet kunnen ombuigen in winst Janbroers onderscheidt vijf verschil lende typen coaches Ten eerste de autoritaire coach. Een man die alleen maar eenrichtingsverkeer toestaat Hij geeft de instructies en die moeten naar de letter van de wet worden opgevolgd. Hij houdt van een ijzeren discipline. Het gevolg is dat een aan tal spelers afknapt. Zij kunnen deze begeleiding met aan. Men moet als het ware over dezelfde mentaliteit als de coach beschikken om een dergelij ke behandeling dag in dag uit te willen en kunnen tolereren Democraat Het tweede type is de aardige demo craat. een zogenaamde "nice guy' Hij is een van de jongens van de ploeg Iedereen mag hem bij de voornaam noemen. Hij brengt een wisselwer king tussen de spelers op gang en na enkele weken of hooguit een maand gaat iedereen bij iedereen op visite en trekt ook in de prlvêsfeer met elkaar op. Het grote nadeel noemt Janbroers van dit optreden dat de ploeg compleet stuurloos wordt wan neer het niet gaat Het respect gaat verloren, de coach is de baas niet meer. De derde man is de intensieve coach. Hij is een man die wanneer hij daar toe de mogelijkheden zou hebben 25 uur per dag met zijn team bezig zou zijn. Hij is ook gepikeerd wanneer de spelers niet wat vroeger op de trai ning aanwezig zijn als het aangege ven tijdstip en wanneer men op het horloge kijkt, om aan te duiden dat men nerveus wordt, wanneer de trai ning vijf of tien minuten langer duurt dan werd overeengekomen. Hij is ook een Manusje van alles, knapt allerlei karweitjes op die niet tot zijn taak behoren en kweekt een schuldgevoel bij zijn spelers omdat zij zidh niet voor meer dan honderd procent kunnen geven zoals hun coach dat doet. De ploeg heeft in de regel een zeer goede start in een,nieuwe com petitie. maar blijkt halfweg of op tweederde van het seizoen te zijn opgebrand. Play-boy Het vierde type is de play-boyachtige coach. Hij komt zeer dicht bij type nummer twee. Ook hij vindt het bij zonder leuk om het te mogen doen. Hij is amicaal en een allemans vriendje. Tenslotte en dat vindt Janbroers de meest ideale coach de zakelijk inge stelde man. Hij stoelt zijn coach-zijn op ervaring, heeft zich op basis van studie een geweldige kennis van zijn sport vergaard. Dwingt bij iedereen, juist door deze instelling, veel respect af. Hij neemt ook genoegen met een uitslag van 1—0. Dat is immers vol doende om de punten binnen te ha len. Een zakelijk ingestelde coach kan op zekere termijn ook vrij rede lijk voorspellen wat er zal gaan ge beuren. Belangrijk is verder volgens Jan broers de verhouding coach-speler. Op de allereerste plaats moet er een onderling vertrouwen zijn. Beiden zijn een stuk inspiratie, zij hebben beiden ook een emotionele stabili teit. Geen enkele speler ontkomt aan een zekere faal-angst, een angst om op een beslissend moment te misluk ken of een blunder te begaan. Ook een coach zal dat wel hebben, echter in veel mindere mate dan een speler. Wat betreft'het wederzijds vertrou wen zegt Janbroers dat een coach dit vertrouwen moet verdienen. Een speler stelt zich over het algemeen zeer kritisch op tegenover een coach. Bij een enquête in Amerika, waar meer dan 800 sportbeoefenaren op een bepaald niveau over hun coach werden ondervraagd bleek een groot percentage van mening te zijn dat de coach niet deugde. Het gemiddelde cijfer dat een coach kreeg toegewe zen was een vier. Hierbij bleek ook dat iemand met een ruim denkver mogen en een hogere schooloplei ding zich kritischer opstelde dan ie mand die alleen lagere school had JAN JANBROERS: er zijn vijf type coaches gehad. Een opmerkelijke uitkomst degenen die aan zijn zorgen zijn toe van de genoemde enquête was ook vertrouwd. Tot slot moet hij oppas- dat vrijwel geen enkele sportman sen nooit sarcastisch te zijn." zichzelf op een bepaald voetstuk plaatste. Dit wil zeggen dat de vedet ten door de buitenwereld worden ge maakt en niet door de sport zelf. Janbroers zegt voor zichzelf een beeld te hebben gevormd van de ideale coach, maar dat het nog wel lang zal duren voordat een dergelij ke man gevonden zou worden. Jan- broers: ..Hij moet hard zijn wanneer dit nodig is. hij moet ook leider zijn. de baas in huis. hij moet bovenal fair zijn en hij moet zich ook bezig hou den met de problemen van zijn spe lers Dat baas zijn in eigen huis moet ook tot uiting komen in het feit dat hij met coach wordt aangesproken en niet met de voornaam Ook mag hij niet teveel leraar zijn, dat wil zeggen hij mag zijn spelers niet al te wetenschappelijk benaderen. Dat wil niet zeggen dat hij niet moet laten blijken dat hij geen vakman is. Hij mag best respect afdwingen door te tonen dat hij er meer van weet dan INZELL - Jan Roelof Kruithof heeft in Inzeil een werelduurrecord schaatsen gereden. De winnaar van de alternatieve elfstedentocht in Lahti (Fin) legde in een uur een af stand af van 36 kilometer en 971 meter. De ISU had eerder op de dag een wijziging van de reglementen be kend gemaakt, zodat dergelijke re cords erkend kunnen worden. Het oude -officieuze - record stond sinds 12 februari 1968 op naam van Tonny Ferwerda, die in Heerenveen 34 kilometer, 205 meter en 16 centi meter bijeen schaatste. De eerste ne- derlandse recordhouder was de le gendarische Coen de Koning, die meer dan zeventig jaar geleden (26 januari 1906) in Davos tot 32 kilome ter en 370 meter kwam, een verbete ring van het oude record met 1474 meter van de engelsman edgington. Dit record hield 43 jaar stand. totMa- rius Strijbis in Ham ar op 7 februari 1949 300 meter verder kwam dan de Koning: 32 kilometer en 660 METER.-. belfast - in belfast werd bekendge maakt dat schotland weigert de wed^ strijd tegen noord-ierland, in de strijd om het britse voetbalkampi oenschap voor landenteams, te spe len. deze wedstrijd zou op 8 mei in belfast worden gespeeld, eerder was de schotse voetbalbond al door de uefa bestraft, omdat het schotse uefa-jeugdelftal geweigerd had een kwalificatiewedstrijd tegen de noordierse jeugd in noord-ierland te spelen. opvallend is dat verscheidene voet balteams, waaronder de nationale ploegen van zweden, noorwegen, joe- goslavië en engeland, het afgelopen jaar wel in noord-ierland gespeeld hebben, en dat er zich toen geen incidenten voordeden, de secretaris van de ierse voetbalbond zei echter dat de schotten niet naar belfast zullen komen „zolang de politieke situatie in noord-ierland zich niet wijzigt." FORT LAUDERDALE De Neder landse zwemster Ada Kok is be noemd in de ..Swimming hall of fa- me" in de Amerikaanse stad Fort Lauderdale. Ada Kok kreeg deze on derscheiding voor haar prestaties in de zwemsport. Andere buitenlanders die deze sportonderscheiding op 19 en 20 april zullen krijgen zijn de Aus tralische zwemtrainer Forbes Carlile en de Hongaarse zwemster Eva Sze- kelsky. die in de jaren vijftig triom fen vierde. Tijdens de halve finale tussen Ashe en Borowiak werden de tennisprofs door de politie uit de sportzaal verwijderd. Op dat moment was de stand in deze halve eindstrijd 76, 11 in het voor deel van Ashe. Tot de finale was al reeds Dick Stockton doorgedrongen. Ook het dubbelspel werd niet uitge speeld. Daarin moesten Fibak en Mei- Ier in de halve finales nog uitkomen tegen Stockton en Van Dillen. Ashe en Okker hadden zich al voor de finale geplaatst. De wedstrijden worden op de volgende dagen gespeeld: 25 februari: halve fi nale dubbelspel Fibak/Meiler Stock ton/Van Dillen. 26 februari: afgebro ken halve finale enkelspel Ashe- Borowiak. 27 februari: finales enkel en dubbelspel. Voor bet toernooi wor den op 24 februari de volgende wed strijden gespeeld: Ashe-Metreveli, Smith-Borowiak, Thung/Sander- sMcMillan/Metreveli. ILIE NASTASE De Roemeen Ilie Nastase onttroonde in de finale van het open Amerikaanse indoortenniskampioenschap de Ame rikaan Jimmy Connors met 62. 63 en 76. Nastase had in de halve finale gewonnen van Haroen Rahim (Pak) met 6—1, 75 en 76, terwijl Jimmv Connors in een slopende partij zijn landgenoot Sandy Mayer met moeite de baas bleef: 6—7, 63, 36, 6- 6—2. In de finale had Nastase weinig pr men met Connors, zodat hij al 50.000 dollar rijker was. CHRIS EVERT De finale van het Virg Slimstoerrtooi in Detroit werd Amerikaanse aangelegenheid. In halve finales versloeg Chris Evert landgenote Terry Holladay met 67 en 62, Rosemarie Casals met 62, 46 en 6—4 van Marita dondo (VS). De finale werd gewonnen door Evert. Zij versloeg Rosy Cassals 1 en 6—2. Evert en Cassals hel veertien keer tegenover elkaar j staan. Chris Evert won dertien It Na afloop van de dertiende ovei 1 ning zei de sterkste speelster van generatie: Tedere keer als ik ti Rosy op de baan sta, ga het gewei Zij zei er niets te veel mee. speelde foutloos tennis van haarl riete plek aan de achterlijn. Om i vooral maar daar te kunnen begin liet zij Rosy Cassals, na een gewoi toss, toch het recht van de eerste lagbeurt. GUILERMO VILAS De Argentijn Guillermo Vilas heel finale enkelspel gewonnen van i WCT-toernooi van Saint Louis. Ii eindstrijd versloeg hij de Indiasei j Ier Vijay Amritraj met 46 60 6 De zege leverde Vilas 17.000 dc (bijna 45.000 gulden) op. Amri werd 7.000 dollar rijker. INTERNATIONAL CLUB r De international club heeft in de f t kaanhal te Tilburg gewonnen mei! van de Vereniging van Nederlan tennisleraren (VNT). Bij de IC sp den Rolf Thung en Lock Sanders dodat bij voorbaat de overwinnin vast stond. De uitslagen zijn: Rolf Thung— Panman 36, 63, 62, Loek San sMarian Laudin 64, 64, G HornmonGerard Scholtes 6—1. Ron van GelderOtto Bom 64,1 Hornman/Van GelderBlom/Sc holtes 6—2. 6—2. KONING GUSTAAFBEKER In de eerste divisie van het toei om de koning,Gustaafbeker wt drie wedstrijden gespeeld. Honj versloeg Spanje met 2—1, G Brittanië won in Nottingham 3—0 van Joegoslavië, en Zweden in Falun met 3—0 Frankrijk de b In die eerste divisie gaat Hong op kop, het won acht van zijn n wedstrijden. Groot Brittanni tweede met zeven overwinningenF] ook negen wedstrijden. ALKMAAR Met Peter Arntz heeft AZ '67 gisteren zijn eerste aankoop pi sroom voer het nieuwe seizoen gedaan. De i_,nris joncs gadi 23-jarige middenvelder van Go Ahe ad- tekende een contract voor drie jaar. Al geruime tijd cirkelden er in Alk maar geruchten over de transfer van Peter Arnzt. Naast Peter Arntz heeft trainer Joop Brand ook Johan Cruijff op zijn verlanglijstje staan. Over deze transfer is onderhandelaar Cor Coster op dit moment in Barcelona, om Johan Cruijff de voor stellen die AZ '67 hem gedaan heeft over te brengen. AMSTELVEEN Chris Jones, hockeytrainer die onlangs bij hoofdklasser Laren werd ontslag heeft een overeenkomst gesl< met de Amsterdamse tweedekT Pinoké. Jones zal de heren van ké tot het eind van het lopende zoen gaan trainen. Daarna zal i bekeken worden of het contractu lengd wordt. DEN HAAG Het dubbelprogramma, dat de waterpoloërs het afgelopen weekeinde moesten afwerken, heeft geen verrassingen opgeleverd. De race tussen ZIAN.Vitesse en HZC/De Robben blijft onverminderd voortduren en de confrontatie tussen deze beide ploegen op 6 maart in Bussum zal de beslissing moeten gaan brengen. GJÖVIK Aan het eind van het seizoen hebben ze elkaar afgelopen weekeinde dan toch getroffen: Maarse en de meisjes. Als trainer zullen Sijtje van der Lende. Sippie Tigchelaar en Annie Borckinck wel hun bezwaren tegen Maarse blijven koesteren, ais mens kunnen ze hem niet langer hun waardering onthou den. Annie Borckink, door de Innsbruckse affaire met Gerritsen al meteen in het verdomhoekje, was de eerste, zaterdag volgde Sippie Tigchelaarin Gjövik aanwezig voor het radioverslag in een per soonlijk gesprek aan de bar. Zon dag was het de beurt voor Sijtje van de Lende voor een verzoenend woord. Doelend op Maarse zei de Friezin: 'Hij heeft altijd de bereidheid ge toond ons tegemoet te komen. Daarmee heeft hij uiteindelijk ge wonnen. Als de bond niet zo hard van stapel was gelopen, toen we het vertrouwen opzegden, waren we waarschijnlijk een paar maanden later een groot deel van onze grie ven vergeten geweest. Sippie Tig chelaar is daar het slachtoffer van geworden'. Voor Sijtje van der Lende heeft Gjövik in meer dan een opzicht een doorbraak betekend. Zij vestigde persoonlijke records op de 500 en 1000 meter, eindigde als tweede op de 1500 meter en sleepte tenslotte Sylvia Burka op de 3 kilometer naar de wereldtitel. Heel wat beter dan in Innsbruck, waar een negende plaats op de 3 kilometer het hoogst bereikbare was. .Volgend jaar ga ik erheen om te winnen', sprak ze vol zelfvertrou wen. Een heel andere Sijtje dan tijdens de Olympische Spelen dus. 'Al die jaren was het op het nipper tje of ik erbij hoorde of niet. Ook voor de Olympische Spelen eigen lijk. Daar word je op den duur ver schrikkelijk onzeker van. Achteraf realiseer ik me best dat ik daar een ongeïnteresseerde indruk maakte'. Sijtje, 26 jaar inmiddels, heeft net zoals voorgaande jaren onbetaald verlof moeten opnemen als medisch laborante om haar schaatshobby werd ze Nederlands kampioene nu vierde bij het wereldkampioei schap. Prestaties, die zij aan he eind van het vorige seizoen zekep- niet in het verschiet zag liggen. Heeft haar voorbereiding daarmefcd te maken? Sijtje is geneigd diige vraag in positieve zin te beantwoor dt den. 'Onder Wiebe Kort heb ik goe< to kunnen werken. Alleen heb ik geei tijden kunnen zetten'. Maarsi denkt daar anders over: 'Ze is laa met de training begonnen en daai om ook laat in vorm.' Achteraf i er haar de min of meer gedwongeir 1 samenwerking met de bondscoacl rd best meegevallen. 'Ik kan niet an ders zeggen: de stemming was goe< En in organisatorisch opzicht ken Maarse zijn zaakjes.' SIJTJE VAN DER LENDE weer vrede mogelijk te maken. Ondanks de verre van perfecte voorbereiding Als de rijdsters worden gehoord in st zake de opvolging van Maarse - een hypothetische mogelijkheid ge zien de moeilijkheden in het verlejpp den zal Sijtje van der Lende haar voorkeur uitspreken voor Jorri Jorritsma. 'Een vent die je op ji bi donder kan geven', zoals zij hen karakteriseert. ZIAN/Vitesse won tweemaal van De ZljlLGB (6—2 en 8—2). terwijl HZC/De Robben even zovele malen over Zwemlust, Den Hommel zege vierde (4—1 en 7—3). PSV, dat zater dag in Alphen met 6—3 had verloren van AZC. haalde zondag het kunst stukje uit om de Alphense ploeg in Eindhoven op 2—2 te houden Welis waar onder protest van AZC Alphen. omdat PSV'er Wlm Mulder het water zou hebben verlaten zonder toestem ming van de scheidsrechter en er daarna weer in was gekomen. Neptunus Arnhem had weinig moeite met het tot degraderen gedoemde DZV en won twee keer met grote cijfers In Delft werd het 9—2 voor de Arnhemmers, terwijl in eigen bad DZV met maar liefst 16wera ver slagen. AZPC en De Meeuwen deelden broe derlijk de winst. In Amersfoort won AZPC met 43. in Amsterdam werd het 6—3 voor De Meeuwen. Het IJ verloor tweemaal van VZC en bleef daarmee in ernstig degradatie- gevaar. In Veenendaal werd het 94. in Amsterdam 4—2 voor de Veenen- dalers. Stand 1 ZIAN Vitesse 18—36. 2. HZCDe Robben 18—33. 3. AZC Al phen 1825. 4. Neptunus Arnhem 13—25. 5 VZC 18—20. 6 De Meeuwen 18—15, 7. ZwemlusbDen Hommel 18-14. 8 De ZijlLGB 18—13. 9. AZPC 18-12. 10 PSV 18-11.11. Het IJ 18—9. 12 DZV 18—3 ADVERTENTIE Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. X XX. X cx X xxxxxx X X XX X X XX X bi

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8