Experiment brugklas in Den Haag KORT 3 Werkgroep minister vraagt toestemming van Schok Kinderdagverblijf in Leidschendam „Duinrust" bereikt hoogste punt Actie Leidse brandweer beëindigd Mogelijk toch benoeming dr Mojet bij Endegeest Ondernemingsraad Delfts ziekenhuis: Benoeming van zenuwartsen bij St. Joris noodzakelijk Voorlichtingsavonden verstedelijkingsnota Advocaten boos over fouilleren mr. Bakker Schut Statenlid verbod wil fluor- Werkgroep voor kabeltelevisie in Delft gevormd OCHTENDBLAD TROUW Hosanna blonk uit op kerkconcert door Frank Delboy Vragen over Nieuw Voordorp Voorschoten bestemmings- Wijzigt plan? Herinrichting Jacobastraatjes probleem En dan nog NCRV-concert Componist Restaurant Droog winkeler Wijs op weg Spreekuur Reconstructie Open huis DINSDAG 24 FEBRUAR11976 TROUW/KWARTI DEN HAAG De werkgroep Optimalisering Schoolcarrioere in Den Haag gaat een verzoek indienen bij de minister van Onder wijs en Wetenschappen om in Den Haag te mogen experimente ren met een samenvoeging van de zesde klas van de zesde klas van de basisschool en de eerste klas van het voortgezet onderwijs. Het project is een onderdeel van de experimenten in het kader van de middenschool, de vorm van onder wijs waarbij over enige jaren alle twaalf- tot zestienjarigen op één school komen en op verschillende niveaus examen kunnen doen. De gemeenteraadscommissie voor het onderwijs had gisteren overigens wel wat bezwaren tegen dit project van de werkgroep. Pas na veel bedenkin gen gaf zij haar toestemming het verzoek bij de minister in te dienen. Een verzoek dat het ministerie vóór 1 maart van dit jaar bereikt moet hebben. Het aaneenknopen van het laatste jaar van de lagere school en de eerste klas van het voortgezet onderwijs heeft als doel de „schok", die de overgang naar het voortgezet onder wijs voor veel kinderen betekent, te verzachten. De werkgroep is van me ning dat de middenschool zo die er komt al voor de hoogste klassers van de basisschool moet beginnen en wil dat door middel van dit experi ment aan de minister bewijzen. Met name mevrouw F. Vooys (PvdA) is echter bang dat de leerlingen, die in dit project betrokken raken, onder geschikt aan het experiment worden gemaakt. Ook mevrouw M. Sicman (WD) wees er op dat men goed moet beseffen dat het hier om kinderen tussen tien en dertien jaar gaat. die naast dit „stage lopen" klaarge stoomd moeten worden voor bijvoor beeld een tweede klas van het VWO. Het project voorziet echter in een tweejarige voorbereidingsperiode waarin nog niet tot het vormen van een dergelijke brugklas wordt over gegaan. Leden van de werkgroep vertegen woordigers van het basisonderwijs, het voortgezet onderwijs en ouders vinden dat het project in de komende twee voorbereidingsjaren te allen tij den kan worden stopgezet wanneer blijkt dat het geen haalbare zaak is. De gemeenteraadscommissie gaf daarna haar toestemming op voor waarde dat er regelmatig verslag zal worden uitgebracht. LEIDSCHENDAM Een werkgroep binnen de Stichting Kindercentra Leidschendam is van plan een dag verblijf voor kinderen op te zetten en te beheren. Twee groepsleidsters en twee assistentes zouden de leiding moeten vormen. De groep heeft een studie van de mogelijkheden gemaakt, welke mor gen ter sprake komt in de raadscom missie sociale zaken en volksgezond heid. Wat de kosten betreft bereken de men enkele jaren geleden voor het huren van een tweeklassige kleuter school en een verblijf van 22 kinderen op een subsidie van ruim 58.000. De ouderbijdrage zou tien gulden per dag moeten zijn, maar gemeente en werkgroep menen dat betaling naar draagkracht eveneens mogelijk is. SCHEVENINGEN Op vrijdag 5 maart wordt het hoogste punt bereikt van het nieuwe rusthuis van de Hervormde Diaconie Scheveningen aan de Duinweg. Het gebouwencomplex heeft als naam gekregen „Duinrust". Het rusthuis dat ontworpen is door het Haagse architectenbureau ir. J. Mehrtens krijgt 109 bedden. LEIDEN Het brandweer korps van de gemeente Leiden heeft de vorige week donderdag begonnen stiptheidsactie om arbeidstijdverkorting en perso neelsuitbreiding gestopt. De besprekingen die tijdens de actie op gang kwamen tussen de brand weerlieden en wethouder M. van Aken (economische zaken en perso neelszaken) hebben ertoe geleid dat beide eisen worden ingewilligd. Schoof de gemeenteraad de perso neelsuitbreiding voor het onderbe zette brandweerkorps van Leiden nog kortgeleden op de lange baan, de nu gevoerde besprekingen hebben als resultaat dat per 1 juli van dit jaar vier nieuwe personeelsleden worden aangetrokken. De vier zullen gaan werken als chauffeur op de ambulan ce-auto's van de Eerste Hulp Dienst. Het rijden van deze wagens is één van de taken van de Leidse brand weer. Ook vanaf 1 juli wordt de werk week van het korps van 72 naar 66 uur teruggebracht. Binnen anderhalf jaar zal bovendien het aantal uren tot de landelijke norm van 60 uur per week zijn teruggebracht. In de tus sentijd krijgt het brandweerperso neel een overwerktoeslag van 4,5 procent. Hoe de laatste 'stap terug' van 66 naar 60 uur gerealiseerd moet worden kon een woordvoerder van de brand weer nog niet zeggen. Een mogelijk heid is het aantrekken van vrijwilli gers bij het korps. Dit punt zal echter behandeld worden in de gemeente raadscommissie die zich met de pro blemen rond de brandweer bezig houdt. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De linkse fracties in de Leidse gemeenteraad vinden, dat de huidige waarnemend geneesheer-directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest de nieuwe geneesheer directeur moet zijn, zij het tijdelijk. Van een onzer verslaggevers DELFT Het is absoluut noodzakelijk, dat de Delftse gemeenteraad onverwijld enige zenuwartsen benoemt bij het psychiatrisch ziekenhuis St. Joris Gasthuis. Dit is de mening van de ondernemingsraad, de wetenschappelijke staf en hoofden van verplegings- en andere diensten van St. Joris. Ook ls het, In het belang van de patiënten en het goed functioneren van het ziekenhuis, noodzakelijk, dat de Delftse raad zo spoedig mogelijk een geneesheer-directeur benoemt. De functie van geneesheer-directeur is al maandenlang vacant. Het be stuur van 8t. Joris zal een kandidaat voordragen. Het bestuur, de onderne mingsraad en de wetenschappelijke eens. Tenslotte wordt het noodzakelijk ge acht, dat op de kortst mogelijke ter mijn de eerste paal voor nieuwbouw wordt geslagen. De nieuwe pavil joens moeten de huidige verouderde huisvesting van de patiënten ver vangen. In een brief aan de Delftse gemeente raad zeggen ondernemingsraad, we tenschappelijke staf en de „hoof den". dat er de laatste tijd in de pers te eenzijdige, ondeskundige publika- ties zijn verschenen over de gang van zaken in het ziekenhuis. „Er zijn on juiste voorstellingen en halve waar heden ontstaan." Kritiek op St. Joris is met name geuit door oud patiënten en verpleegkundigen. „Er is door de inspectie voor de geestelij ke gezondheidszorg een serieus on derzoek ingesteld, waarbij geen mis standen in St. Joris werden aange troffen. Ook kwamen ons geen klach ten ter ore naar aanleiding van het bezoek, dat een commissie uit de gemeenteraad aan het ziekenhuis bracht." PvdA, PSP en PPR/D'66 meenden, dat dr Mojet geneesheer-directeur dient te zfjn tot de dag, dat Ende geest een meerhoofdige directie krijgt. De heer Mojet zou vanaf die dag een van de directiefuncties moe ten bekleden. De WD hield echter vast aan haar motie, waarin B en W gevraagd wordt de benoeming van dr Mojet als ge neesheer-directeur zonder meer mo gelijk te maken. Voor een tijdelijke benoeming voelde de VVD niets. De benoeming van dr Mojet tot ge neesheer-directeur is de laatste tijd al diverse malen in de Leidse raad aan de orde geweest. B en W willen pas een oordeel vellen over de directie structuur (één directeur of een meer hoofdige directie) nadat een speciale commissie daarover advies heeft uit gebracht. Bij het ter perse gaan van deze editie duren de discussies over de kwestie-Endegeest voort. De Leidse raad heeft besloten een wijk- en buurtcentrum in de Meren- wijk te laten bouwen. De idee van de bouw van zo'n centrum werd voor het eerst geopperd in 1974, en wel door het CDA. Het plan liep vast op een grote onzekerheid over de exploita tie. Het is te danken aan twee subsi dieregelingen. die door het rijk nog niet eerder voor één project toege past zijn, dat het wijk- en buurtcen trum van de grond kan komen. DEN HAAG In de Stadsgehoorzaal te Leiden wordt vanavond van 20.00-23.00 uur een voorlichtingsbijeenkomst over de Verstedelijkingsnota gehouden. Deze nota, uitgebracht door minister drs. J. P. A. Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) bevat de beleidsvoornemens van het kabinet over de spreiding van de bevolking over het land en de hiermee sterk samenhangende verstedelijking en mobiliteit. «tuf riln hef over rfe Iranrftriahinr Een ze,fde voorlichtingsbijeenkomst wordt morgenavond om acht uur in de Staf Zijn het over de kandidatuur Gou-se Schouwburg aan de Boelekade 67 gehouden. Den Haag is op 11 maart aan de beurt, dan wordt informatie over de nota gegeven in de Faya Lobbizaal van het Nederlands Congresgebouw. Van een verslaggever UTRECHT Een dertigtal advoca ten uit Utrecht en Rotterdam en het bestuur van de jonge balie uit Am sterdam hebben de algemene orde van advocaten in Den Haag ge vraagd bij de Westduitse ambassade te protesteren tegen de behandeling van de Utrechtse advocaat mr. P. H. Bakker Schut door de Duitse grens politie op 11 februari bij de doorlaat- post Berg. Tevens zou de orde van advocaten aan het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag haar ongerustheid kenbaar moeten maken. Mr. Bakker Schut werd vol gens de advocaten zonder enige juri dische grond gefouilleerd en gesom meerd zich uit te kleden. Tevens werd vertrouwelijke corresponden tie onderzocht. Volgens de advocaten kan dit optre den geen andere functie hebben dan een „verdere intimidatie en crimina lisering" var. ieder die de ontwikke lingen in de Duitse bondsrepubliek kritiseert. DEN HAAG Het Statenlid A. P. J. van der Weijden (KVP) uit Zeven hoven heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gevraagd op korte termijn fluoridering van drinkwater door gemeentelijke instanties in Zuid-Holland te verbieden. Dit naar aanleiding van de resultaten van de onderzoekingen van de Amerikaanse prof. Burke, omtrent de schadelijke gevolgen van fluoridering van lei dingwater. waarin deze melding maakt van ernstige toename van kankergezwellen indien men gebruik moet maken van door de overheid gefluorideerd drinkwater. DELFT B. en W. van Delft hebben een werkgroep „Kabeltelevisie" in gesteld. die met spoed moet onder zoeken. of kabeltelevisie in Delft wordt gewenst en zo ja. op welke wijze deze kan worden uitgevoerd. Voor een te houden enquête stelde de gemeenteraad destijds 30.000 ter beschikking. Voor diverse wijken in de stad Leiden hebben wij nog plaats voor enkele actieve bezorg(st)ers Inlichtingen verschaft onze inspecteur, dhr M. M. M. Overvliet. Richard Holstraat 17. Leiden. Tel. 071-761033. ALPHEN AAN DEN RIJN De klinkende combinatie van het zestigjarige koor Hosanna in de negentigjarige St. Bonifacius- kerk leverde zaterdagavond muzikaal viervoudige winst op in Haydns Paukenmis, de Geneefse Psalmen van Frank Martin, het Stabat Mater van Szymanowski en het Te Deum van Herman Strategier. Stuk voor stuk veeleisende composi ties, maar deze Alphense oratorium- vereniging bleek door haar dirigent Barend Schuurman voortreffelijk voorbereid. Samen met het versterk te en soepel reagerende Gewestelijk Orkest had deze cantor van de Rot terdamse St. Laurenskerk tevens de uitstekende akoestiek van deze neo gotische ruimte aan zijn kant. Het was jammer dat het Rotterdams Jon genskoor verstek liet gaan, want Martin schrijft voor de melodieën, die zijn jeugd in Genève geestelijk beïnvloedden, welbewust een kinder koor voor. Toch bleken de dames van de Cantorij van de Laurenskerk een zeer aanvaardbare vervanging. Zowel in Strategiers Te Deum, goed voor de stemmen geschreven en met een ge makkelijk aansprekend melos, als in het monumentaler opgezette Stabat Mater van Szymanowski bleek de vo cale en orkestrale opvang synchroon te lopen. Schuurman had alle aandacht voor Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN Het raadslid mevrouw De Ruiter (CHU) heeft b. en w. van Voorschoten gevraagd wat de overwegingen zijn geweest, die het ministerie van CRM ertoe brachten het monumentale landhuis Nieuw Voordorp aan de Leidseweg van de monumentenlijst te schrappen. DEN HAAG Een meerderheid van de bewoners van de Jacobastraatjes (gelegen tussen Hillegondastraat en Jacobastraat) is tegen een plan tot herinrichting. Vooruitlopend op definitieve plannen zijn in de straatjes bij wijze van proef destijds met instemming van de bewoners inrij- en parkeerverboden ingevoerd en zijn op de rijbanen bloembakken geplaatst en boomstammen neergelegd ter verkrijging van zogenaamde afrembochten. Volgens het door de werkgroep Herinrichting openbare ruimten opgesteld tijdschema zou met de uitvoering van het plan in juni a.s. kunnen worden begonnen. Aan de initiatiefneemster, mevrouw J. Jamin van de Bond van Huurders en Woningzoekenden is medegedeeld dat een meerderheid van de bewoners bezwaren had tegen het plan. Dit wordt door haar betreurd, temeer omdat aanvankelijk een grote meerderheid voor herinrichting van de straatjes was. De commissie voor openbare werken, verkeer en vervoer bespreekt morgen het herinrichtingsplan om uit de impasse te geraken. Mevrouw De Ruiter wil weten wat het college aan CRM omtrent Nieuw Voordorp voor advies heeft uitge bracht. „Is hierbij van invloed ge weest dat een projectontwikkelaar het bouwwerk kortgeleden heeft ge kocht," zo vraagt het raadslid zich af. Verder wil zij weten of het college binnenkort een bestemmingsplan procedure verwacht om de bestem ming van Nieuw Voordorp zodanig te wijzigen, dat de projectontwikkelaar een zo hoog mogelijke winst kan ma ken. Het raadslid stelt het hierbij principieel onjuist te vinden dat lo kale en provinciale opvattingen ten aanzien van de ruimtelijke ordening, neergelegd in bestemmings- en streekplannen, worden doorkruist door instanties zoals de Raad van State en het ministerie van CRM, die geen primaire verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van de ruimtelij ke ordening. In een toelichting zegt mevrouw De Ruiter dat nog geen jaar geleden Klein Rouwkoop, eveneens te Voor schoten. „op dezelfde abrupte wijze" van de monumentenlijst wordt afge voerd. Dit gebouw is inmiddels afge broken en ter plaatse zijn vijf villa's gebouwd. Volgens haar is Nieuw Voordorp op net zo'n stedebouwkun dig karakteristieke plaats als het toenmalige Klein Rouwkoop gelegen. (Op 6 februari jL publiceerde onze krant dat de Stichting Vronestein te Voorburg op het landgoed Nieuw Voordorp twee schoolgebouwen voor de middelbare en hogere opleiding voor verpleegkundigen wil laten bou wen. De huidige eigenaar van het 2,5 ha grote terrein met opstallen is de Bouwmaatschappij Fraanje BV te Ridderkerk. De heer P. J. Fraanje verklaarde op 5 februari dat in over leg met de gemeente Voorschoten zal worden getracht het monumentale landhuis van de sloop te redden). PPR-Tweede-Kamerlid Bas de Gaay Fortman maakt deel uit van een forum over ontwikkelingssa menwerking op donderdag a.s. (en niet vrijdag) in het Chr. Lyceum te Voorburg, dit in tegenstelling tot een eerder bericht Dr. M. de Smidt te Leerdam, verbonden aan het Geografisch Instituut van de Rijksuniversiteit van Utrecht is be noemd tot voorzitter van de Provin ciale Raad voor de Ruimtelijke Or dening. het evenwicht in de fraai getimbreer- de stemgroepen en in het orkest kwam hij tot gezond pathos en ex pressieve spanningen. Dat het met zo'n disciplinair klankapparaat in Haydns Paukenmis tot een uitzon derlijk goed resultaat moet komen, was voorspelbaar. Gezonde vroomheid en liturgische bezinning op basis van het woord stonden centraal in deze vertolking, waarin met grote intensiteit werd ge zongen en gespeeld. Gelijkwaardig aan het koor musiceerde het zeer voor zijn taak berekende solisten kwartet, bestaande uit de sopraan Annette de la Bije, de alt Elisabeth Cooymans, de tenor Hein Meens en de bas Wouter Oosterkamp. welke laatste Robert Holl uitstekend ver ving. Bij Szymanowski en Strategier kon men enkele van deze solisten eveneens beluisteren. De parate Tijn van Eijk aan het orgel mag niet on vermeld blijven. Vanavond wordt in het Circus tl te Scheveningen een mu manifestatie van de NCRV e Residentie Bachkoor geho Het programma vermeldt de gende werken: Mis in F gr. t. 233 van J. S. Bach, Psalm 100 late" van G. F. H&ndel, Concei voor hoorn en orkest, opus 94 v Saint Saëns en Five mystical van R. Vaughan Williams. I werking wordt verleend doo Residentie Bachorkest, Jan va Meer, orgel en de solisten Ho Branisteanu, Sylviq Schlüter, nard Kruysen en Vicente 2 Kaarten voor dit concert, da 20.15 uur begint, zijn aan de verkrijgbaar j 10 en 15). Op 28 mei hoopt de bekende N landse toonkunstenaar M Monnikendam zijn tachtigste jaardag te vieren. Tevens za dan het feit kunnen herdenkei zestig jaar geleden zijn loopbaa componist een aanvang nam. de jubilea van de in Den Haai nende Monnikendam te vieren initiatief van de dirigenten Jai en René Verhoeff een comit vormd, dat onder voorzitter:1 van mr. Kolfschoten, oud-b meester van Den Haag de heeft een programma samen te len, waarin het oeuvre van de ponist centraal komt te staan. Het bekende hotel-restaurant helmina aan de Nieuwe Planta Delft heeft de restaurant-explo beëindigd. Vandaag wordt openbare verkoop van het ,,kei spul" gehouden. Het week(1 hebben velen van de gelegei gebruik gemaakt de restau inventaris te bezichtigen er' waarde te schatten. De directi: Wilhelmina heeft plannen or' vrijkomende ruimte te beni voor de uitbreiding van het a j hotelkamers. Oorzaak van de sli J van het restaurant is het exploi tekort. Veel gasten het hotql voelden er niets vo het gebouw zelf te eten, maar e in Delft, waar eethuisjes en bi: voldoende zijn. In en rond de Langestraat, Graaf Florisplein, de Van de g teelestraat, het Marktplein en J Vaartplein in 's-Gravenzande men in de nabije toekomst „dij kunnen winkelen. De middensU vereniging werkt nl. pla uit voor het voorzien van de st: j met een aantal luifels. Ook deï lichting zal daarbij moeten wo aangepast. De luifels zouder meter breed moeten worden, plan wordt in overleg met d< meente nader uitgewerkt, wa tevens wordt onderzocht welke sidiemogelijkheden er zijn. De Werkgroep Verkeer en Ven van de streekcommissie regio Haag houdt donderdagavond om 1930 uur in het Provincie aan de Koningskade 1 in Den l in samenwerking met de Initis j groep Verkeer en Vervoer een eenkomst. Vertoond wordt eei, deoprogramma van de nati( manifestatie „Wijs op weg", eind vorig jaar in de Ahoy-b f Rotterdam is gehouden. Voorts een diaprogramma te zien ovei verkeer en kan men de tentoon ling „Verkeerd Verkeer" bekt Gedurende de avond worden gro gevormd, die zich bezigho met onderwerpen als auto, openbaar vervoer, voetgangers, keersveiligheid, taxi c.q. bustai goederenvervoer. De resultaten de gesprekken worden door Werkgroep Verkeer en Vervoe bruikt voor de aanbevelingen d streekcommissie doet bij het vinciaal bestuur voor het in ont keling zijnde streekplan. Oo Leiden wordt nog een „Wij: weg"-avond georganiseerd, en op 25 maart. Vanwege gebrek aan manki j heeft de Haagse Wetswinkel mo besluiten het belasting-spreek' dat iedere woensdagavond in de Ravensteinstraat 53 werd gehouden, op te heffen die moeilijkheden hebben bij vullen van hun belasting-bilj( met andere belasting-zaken kui bij de sociale raadslieden ter< De in het verleden in behandta genomen vervolgzaken worden afgeholpen door de wetswinkel 64.74.72). Gisteren is men begonnen mek: reconstructie van een stuk Esc»] laan en Nieuweweg ter hoogte p de nieuwe wijk Kraaijensteii Den Haag. De werkzaamhederfB ren een jaar en kosten 13 mil|ei Het gaat om het gedeelte va»j E scamp laan vanaf de kruising de Margaretha van Henneberér tot voorbij de kruising Lozerla Westelijke Randweg - Nieuwejei De kruispunten worden van keerslichtinstallaties voorzien. De Chr. Technische School „B tein" aan de Beresteinlaan 62 Den Haag houdt vanavond val c uur en morgen van 13.30-16.30 open huis. De Chr. Techni School „Veluwepleln" houdt huis op woensdag 3 maart 14.00-16.00 en donderdag 4 xè} van 14.00-16.00 en van 19.00- - uur. De bezoekers kunnen eer s positie bezichtigen van de afd#k consumptieve techniek, met int dingen van de Haagsche Bai^ bakkerspatroons.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6