Kamer spreekt over „stickie-roken": een simpele overtreding? dichtbij PPR moet opnieuw stemmen over arbeiderszelfbestuur (tevredenheid er gebruik Ihard water terimregeling irkloze jongeren ar verlengen Commentaar Zweden maakt bezwaar tegen onze plannen Jiinese reis het weer ZACHT weerrapporten Ondanks „rol" vrouwen jaar nog Radiostem Zonnehuis censuur ;OAG 24 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Wordt het roken van een „stickie" binnenkort een „simpele" overtreding, zoals fietsen zonder licht en fout parkeren, of blijft het gebruik van hasjies zoals nu een misdrijf? Dit is een van de vele vragen die de komende week in de Tweede Kamer aan de orde komen bij het debat over het drugbeleid, zoals het kabinet-Den Uyl dat voor ogen staat. Dat beleid, dat wordt verdedigd door minister Vorrink (volksgezondheid), kenmerkt zich door enerzijds een hardere aanpak van de handel in hard-drugs (zoals heroïne) en ander zijds een soepelere houding tegeno ver het gebruik van henneppro ducten. De regering wil het accent gaan leg gen op de bestrijding van de handel in hard drugs, die steeds meer in han den komt van de beroepsmisdaad. De maximumstraf voor gebruikers wordt echter verlaagd omdat de rege ring meent dat hulp meer op zijn plaats is dan straf. Tegelijkertijd wil de regering deze drugs met onaan vaardbare risico's, waartoe ook amfe taminen moeten worden gerekend, gaan scheiden van de hennepproduk- ten, de zogeheten drugs met aan vaardbare risico's, waartoe echter niet de sterk geconcentreerde hasjo- lie wordt gerekend. De straffen voor de handel zullen iets worden ver laagd, terwijl het bezit voor eigen gebruik wordt teruggebracht van een misdrijf tot een overtreding. De maximale hoeveelheid die nog als bezit voor eigen gebruik wordt be schouwd, is dertig gram. Verslavend? een verslaggever tTERDAM— Waterleidingmen- maken zich bezorgd over het temend gebruik van onthar- bapparatuur door particulieren. "Talleen kan bij ondeskundig ge- Ik het water met bacteriën ver- ;,#inigd raken, er zijn ook aanwij- en dat het gebruik van technisch eet onthard water de kans op r en vaatziekten bevordert, dat precies komt, is onduidelijk, tijn verschillende verklaringen lelijk. Een breed opgezet onder- t op dit terrein wordt uitgevoerd f de universiteiten van Amster- "l en Rotterdam samen met de «universiteiten voor drinkwater- iziening en volksgezondheid, en- waterleidingbedrijven en hun lenlijke onderzoekinstelling 'A. ven deze onduidelijkheden de Raad voor de volksgezond- geadviseerd, voorlopig van cen- waterontharding af te zien. Par- iere onthardingsapparatuur It gebruikt om de afzetting van teen in huishoudelijke appara- voorkomen. In 1973 was er op achthonderd huishoudens één larder. Sindsdien zijn er veel bij- >men. Vooral in duurdere woon- len wordt het langzamerhand statussymbool, aldus ir. B. C. J. leman van het Rijksinstituut t de drinkwatervoorziening. onze soc.-econ. redactie cht Het NW-jongerencontact t minister Boersma gisteren ge- gd te voorkomen dat 900 jonge- die nu werken in het kader van pterimregeling werkloze jonge- binnenkort op straat komen te n In de eerste plaats zou de ling met een jaar verlengd moe- -*orden. (fVV-jongerencontact heeft zijn 1$ verontrusting over het dreigen- itslag uitgesproken in een open gericht aan de ministers Boers- 'an Doorn, De Gaay Fotrman, "emenade, Vorrink en Duisen- ;n aan de vaste Kamercommis- sociale zaen. Een delegatie iet jongerencontact heeft de gisteren aan minister Boersma ndigd. rimregeling van 1975, die be was om werkloze jongeren aan in het welzijnswerk of bij rtlerheid te helpen, loopt binnen- je&f. Volgens het jongerencontact Ie 35 miljoen gulden voor het •t niet worden gebruikt om de iren nog langer in dienst te hou- lefHet jaar dat ze hebben gewerkt hen niet verder geholpen. Im- Naar verwachting zal de Tweede Ka mer niet veel problemen hebben met de strengere aanpak van de hard drugs. Moeilijker echter ligt het met de hennepprodukten, waarover veel uiteenlopende theorieën bestaan. Een daarvan is de „stepping stone-theorie" die inhoudt dat het gebruik van softrdrugs leidt tot het gebruik van steeds weer zwaardere middelen. De directeur van het Amerikaans bu- de bijzondere kamercommissie voor reau voor de drugs, dr. Robert L. het drugbeleid voorgehouden dat de- Dupont, heeft vorig jaar mei ephter ze theorie niet door de feiten wordt nend te beantwoorden, heeft minis ter Vorrink vorige week de drugspeci alisten uit de Kamer het laatste num mer van het geneesmiddelenbulletin toegestuur. Hierin staat ondermeer dat het gebruik van hasjiesj kan lei den tot verslaving. Evenmin staat vast dat het gebruik kan leiden to hersenbeschadigingen of hormonale stoornissen. Zweeds „nee' tr inmenging in binnenlandse aange- nheden gesproken: uitgerekend in dagen dat er in enkele staten van de voorverkiezingen voor het president- ip worden gehouden, nodigt de Chi- volksrepubliek ex-president Nixon voor een bezoek aan China, cieel heet het dat de datum voor dit oek samenhangt met de herdenking de overeenkomsten die Nixon en de lese leiders vier jaar geleden hebben sloten. Maar dat excuus is nogal rzichtig. Herdenkingen om de vier zijn waarschijnlijk alleen interes- in het leven van mensen die op 29 uari geboren zijn en in de Amen de politiek, waar de presidenten een ambtstermijn van vier jaar ge- jen zijn. ïerdenking van Nixpns reis van vier geleden bepaalt ons er achteraf nog bij hoezeer toen in Nixons overwe- en de komende verkiezingen een rol len hebben meegespeeld. Hij was jaar geleden president én verkie- ikandidaat voor een nieuwe ambts- ijn en als presidentskandidaat was ir mede op uit lauweren te oogsten jde eigen herverkiezing veilig te Hl. linzen, die Nixon nu hebben uitge- i gd voor dit feestelijk onthaal, heb- Eituurlijk de bedoeling gehad om :ze reis te stoken in de Ameri- verkiezingscampagne. Wie zal - ontkennen? Wat is namelijk het t van deze met veel publiciteit :ven reis? Dat het Amerikaanse op deze manier een uiterst sullige ik moet krijgen van zijn tegenwoor- president Gerald Ford, die nu bezig ijn het grote werk van zijn eminen- oorganger in de relaties met het |j itige China te frustreren. SNixon zich dit alles laat aanleunen, *liij niet een of ander diplomatiek lus heeft bedacht, maar het spelletje meespeelt door het afleggen van :i politieke verklaringen die lijn- ingaan tegen de politiek van Ford issinger en mooi in het anti- ische straatje van Peking passen; ;ijn allemaal feiten die naar onze ing eerder een diagnose van een fiiatrisch geschoold medicus vragen van een politiek journalist. geschraagd. Als extra-argument om de vraag of het gebruik van hennep- produkten verslavend werkt, ontken- Tegenover deze berichten, staat echter het duidelijke „nee" van de Zweedse overheid heeft laten horen ♦oen de vaste commissie eerder deze maand een bezoek aan Zweden bracht. In Nederlandse plannen om trent de hennepprodukten werden daar door regering noch oppositie juichend ontvangen. Zweden vreest gevolgen voor het eigen beleid. Met name in confessionele kring zijn na dat bezoek de twijfels over het voor gestelde Nederlandse beleid wat toe genomen. Een ander knelpunt ligt eveneens op het internationale vlak. Nederland heeft namelijk het „enkelvoudig ver drag" ondertekend, in dat verdrag verplichten de deelnemende landen zich het kwaad van de drugs te be strijden. De regering heeft in het ka der van dit verdrag gemeend het ge bruik van henepprodukten niet te kunnen legaliseren, maar zag wel mo gelijkheden het gebruik en het bezit voor eigen gebruik terug te brengen tot de sfeer van een overtredeing. De uitleg van de bepalingen biedt nogal wat mogelijkheden tot ver schillende interpretaties. In Italië, dat ook het enkelvoudig verdrag heeft ondertekend, heeft dit eind vo rig jaar tot soepele wetgeving op het punt van de hennepprodukten ge leid. In een nieuwe wet. waarmee Kaer en senaat akkoord gingen, is het bezit van „een matige hoeveel heid" hennepprodukten niet meer strafbaar. Het bezit is echter nog wel onwettig en bij aanhouding worden de hennepprodukten in beslag genomen. DEN HAAG Arbeiders- zelfbestuur is verre van eenvoudig. De PPR blijft ermee worstelen. De radikalen zijn het erover eens dat in elk geval de werknemers de dienst moeten gaan uitmaken in de onder nemingen. Waar de PPR niet uit kan komen is de vraag: moet de directie worden benoemd en ontslagen door de raad van commissarissen, die op zijn beurt wordt gekozen door de personeelsvertegenwoordiging (be- drijfsparlement), en die ook het be- drijfsleid bepaalt? Of moet het be- drijfsparlement zelf de directie be noemen en ontslaan, en het bedrijfs beleid bepalen, waarbij dus de raad van commissarisisen verdwenen is? Het afgetreden PPR-kamerlid Pier van Gorkum uit Zeist is voorstander van het eerste (met raad van commis sarissen). Op het PPR-congres over arbeiderszelfbestuur in november kwam de afdeling-Zeist dan ook met amendementen op een ontwerp- congresuitspraak, waarin de gedach te van Van Gorkum was neergelegd. Opgesplitst in onderdelen werd bij de stemming het amendement-Zeist aangenomen. Bij latere stemming over het amendement in zijn geheel werd het echter verworpen. Dat ge beurde nadat onder anderen partij voorzitter Ria Beckers het amende ment scherp had veroordeeld. Van Gorkum nam dat niet, en zijn afdeling begon, samen met nog wat andere afdelingen, een procedure te gen de gang van zaken op het novem- bercongres. Enkele dagen geleden heeft de geschillencomissie van de PPR uitspraak gedaan: de eindstem ming over de ontwerpuitspraak is ongeldig, en moet worden overge daan. want de congresleiding had ten onrechte sommige amendementen als verworpen beschouwd, nadat min of meer tegenovergestelde amende menten waren aanvaard. De congresleiding had echter ook niet het amendement-Zeist in delen mogen splitsen. Juist de positieve stemmingen over de delen waren ongeldig, aldus de geschillencommis sie. Het amendement is en blijft dus verworpen. Van Gorkum geeft het nog niet op. De afdeling Zeist wil de kwestie weer volledig open op tafel hebben op het PPR-congres in april. Volgens Ria Beckers kan dat niet, want, zei ze ons, de geschillencommissie doet bindende uitspraken, waar dus ieder zich bij neer heeft te leggen. Geen nood, antwoordde Van Gorkum ons daarop, de gedachte van het amende ment-Zeist zit ook verwerkt in enke- Dr. P. van Gorkum Ie andere amendementen waarover nog wel moet worden gestemd. Zo lang de eindstemming nog niet is geweest, kan alles nog gebeuren. De zaak ligt in ieder geval weer helemaal open, aldus Van Gorkum. M de opleiding die hen in het litzicht was gesteld is niet van ond gekomen.' aldus het jonge- Btact, dat ai vaker heeft aange- en op een omzetting in vaste splaatsen waar dat mogelijk et jongerencontact vraagt in- ög van de interimregeling in lurige omscholingsprojecten. d'|ter Boersma zei gisteravond na van een gesprek met een dele- Van onze weerkundige medewerker Het mooie weer houdt aan. Ook van daag dus weer geen regen, wel zon en temperaturen 's middags van 10 tot 12 graden Celsius.Er is alle reden hel hogedrukgebied boven Noordwest- Rusland met bijgebouw boven Zuid- Scandinavie dankbaar te zijn. Dit laatste heeft bij Moscou gisteren een luchtdrukwaarde van circa 1055 mil libar verkregen, dat is 791 millimeter op de huisbarometer. In de afgelopen nacht vroor het in en rondom het centrum 20 tot 25 graden. In Zuid-Finland werd min 15 tot min 23 graden vastgesteld.Door die hoge- drukdominering krijgt een Atlantisch storingsfront met regen (Ierland 13 mm in één etmaal. Belfast en het eiland Man gisteren overdag 6 mm) nauwelijks een kans het weer bij ons te verstoren. Het blijft in hoofd zaak bij wat wolkenvelden voorna melijk in het westen. Doordat het front zich maar heel lantaarn in oostelijke richting verplaatst zal er ook woensdag en donderdag op de meeste plaatsen geen regen van bete kenis vallen. De temperatuur blijft in optima forma. Hieraan kan nog wor den toegevoegd dat de Londense weerkundigen verwachten, dat de eerste helft van maart relatief gemid deld warmer zal uitpakken dan de tweede februarihelft met minder vorst dan normaal in Schotland en Noord-Ierland. Dat belooft dus wat... Zondagmiddag was het enige tijd zeer droog; onze hygrograaf gaf 58 gatie van het NVV-jongeren-contact in Den Haag dat hij bereid is na te gaan of er arbeidscontracten met jongeren kunnen worden verlengd of kunnen worden omgezet in een defi nitieve baan. Hij beloofde dat de beslissing hierover op korte termijn zal worden genomen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder LuchUi. R'dam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oenève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mailorca München Nice Oslo Panjs Split Stockholm ZQrtch Casa Blanca istanboel Las Palm as New York Tel Aviv zw bew rw bew licht bew zw bew zw bew zw bew licht bew geh bew half bew hail tww licht bew zw bew zw bew onbew half bew onbew onbew onbew geh bew half bew licht bew half bew Ucht bew zw bew half bew sneeuw geh bew onbew geh bew onbew onbew geh bew onbew onbew regenbui procent relatieve vochtigheid aan. Haar-hygrometers zijn niet altijd even betrouwbaar. Ze zijn traag in het volgen van plotseling veranderin gen in de vochtigheidstoestand, vooral wanneer de haarbundel uit een groot aantal haren bestaat. Bovendien kan stof storend werken en langdurige uitdroging bij zeer lage temperaturen eveneens. De hygrografen vertonen dezelfde bezwaren als de hygrometers. Controle; bevochtig de haarbundel door en door. Na verwij dering van de druppels moet het in strument 95 £96 procent aanwijzen. Tijdelijk kan de aflezing 100 procent zijn wanneer de haarbundel echter enige tijd in een verzadigde omgeving verkeert, krimpt hij door onop- gehelderede oorzaken weer een beetje, zodat de wijzer dan 95 tot 96 procent aangeeft Met een stel- schroef je kan de wijzer op deze waarde worden ingesteld. Bij noge Darometerstand in geheel Europa verandert er weinig in de sneeuwsituatie.Enkele sneeuwhoog ten; Winterberg (Sauerland) 44 centi meter poedersneeuw, Braunlage (Harz): 120 cm poedersneeuw, Cha- monix en Val d' Isère in Frankrijk respectievelijk 50 tot 150 cm en 110 tot 180 cm poedersneeuw. Cortina d' Ampezzo (Italië) 40 tot 120 cm en Madonna Di Campiglio 7 tot 170 cm poedersneeuw, Kitzbühel Oosten rijk) 120 en Aroza en Wengen (Zw.) 120 cm poedersneeuw. HOOG WATER - wo«i»d.| ZS februari l»7«: VUsiin- frn 10.32— 22.IS; Harinfvlieuluiirn 10 *0—23.20; Rol- trrdam 0.02-12 30; S(b«vanlB|«a 11.40—; IJmuldrn 12.27- Dra Helder 2.44-15.33; HaHlafeu 5.20-10.02; Dclfiijl 7.40-20.20. onder redactie van loes smit Wat is het typisch vrouwelijke aan een almanak voor de vrouw en waarvoor heeft ze zo'n ding nodig? Om er elke week haar boodschppenlijstje in te schrij ven. om er aantekeningen van kleine gebeurtenissen in het gezin in op te tekenen, om er wat infor matie uit te putten, om er eens een fotootje in te plakken, kortom: om er een soort gezinsboek van te maken dat „nu al een onmisbare hulp in de huishouding" en „over een jaar een onvervangbaar do cument" is. meent Elsevier. Die uitgeverij heeft dan ook zojuist zelf zo'n vrouwen-almanak uitge bracht. die tot lente 1977 loopt en f7.50 kost. Nu is het een bekend feit dat negentig procent van de mensen die aan een dagboek beginnen, dat zelden een jaar lang volhou den. Sommigen laten zelfs hun agenda vrijwel het hele jaar onge bruikt. En zo worden ook lang niet alle babyboeken nauwkeurig bijgehouden. De weinige vrouwen die wel zulke doorzetters zijn. zul len eerder naar een echt dagboek grijpen. Hetzelfde geldt voor de recepten in de almanak. Vrijwel alle huisvrouwen hebben één of meer kookboeken in huis, zeker wie plezier heeft in koken. Die laatsten fantaseren er in de keu ken meestal lustig op los en staan niet te springen om af en toe een recept uit een almanak. Vrouwen die zelf hun kleren maken, weten best hoe ze een ritssluiting in- of een zak moet opzetten, en wie dat zelf niet kan of er gewoon geen zin in heeft, zit niet op zulke informa tie te wachten. De almanak is voor het grootste deel met dit soort gegevens ge vuld, gegevens die tot voor kort typisch iets voor vrouwen" heet ten te zijn. Zelfs na een heel jaar van de vrouw, waarin die van huis en maatschappij uit opge drongen rol meermalen ter spra ke is geweest, kost het blijkbaar nog moeite af te stappen van het idee. dat een vrouw zich slechts zou interesseren voor het verzor gen van bloemen en planten, de nieuwe zomermode, make-up. wat ze allemaal met aluminumfolie kan doen, wat ze zo gauw met kapsel en kleding moet bi) een zich onverwachts aandienend feestje, wat man. kinderen en zij zelf naar de wintersport moeten aantrekken, hoe ze even een (echt) vlekje kan wegwerken, hoe ze haar huisdieren verzorgt en wat ze op reis bij zich moet hebben om de kinderen bezig te houden. Een aantal pagina's is gelukkig gewijd aan iets minder „typisch vrouwelijke" zaken: het hoofd stuk „De vrouw, haar rechten en plichten" biedt informatie over testament, erfenissen, huwelijkse voorwaarden, alimentatie en af trek voor werkende vrouwen. Ver der tips voor een dag of weekend je uit (de meeste verwijzen naar mooie streken, musea en andere bezienswaardigheden, maar die voor een weekend in een grote- stads-hotel a f67.50 de man is voor een gewoon gezin meestal niet haalbaareen puzzel die geld kan opleveren, voedingsstof fen in punten uitgedrukt, een snufje EHBO en lichamelijke symptomen waar je op moet let ten. Over vrouwenorganisaties, politiek, milieuzaken, het ver schijnsel bio-industrie of wat voor kwesties dan ook, die niet direct met getrouwd zijn en het kleine huishoudelijke kringetje te ma ken hebben, wordt niet gerept. Ge lukkig is er achterin een lijst op genomen met adressen, waar je over zulke zaken wel iets te weten kunt komen. bij zit, is er veel veranderd. Gli- strup is de eerste boeiende, onge looflijk woordrijke spreker in de kamer en sommige minder be gaafden proberen hen nu na te apen. Omdat ze natuurlijk niet vanzelf een Glistrup worden be dienen ze zich van een taal die volgens anderen, onder wie de voorzitter, ronduit „schandelijk" is. En dus schrapt voorzitter Skyt- te regelmatig woorden en termen als „warhoofdige linkse vrouwen", „lesbiennes" en meer door hem als zeer onkuis beschouwde uitdruk kingen uit schriftelijke vragen, moties en amendementen. De huishoudelijke commissie van de folketing buigt zich nu over de vraag, of de voorzitter met deze censuur niet buiten zijn boekje gaat. Ula Bisomenika is een doorzetter. Ze is blind, maar studeerde niette min al jong af aan een universiteit op Sri Lanka (Ceylon) en daarnaast nam ze verwoed deel aan allerlei activiteiten. Zo deed ze vorig jaar nog mee aan een discussie over blinden. Dat gesprek werd door de radio uitgezonden en dat muisje had voor Ula een staartje: ze bleek zo'n uitstekende 'radiostem' te heb ben, dat een Ceylonees radiostation haar een stemtest liet doen. Ze kwam er met vlag en wimpel door en kreeg een baan als nieuwsleze res. Haar teksten heeft ze vanzelf sprekend in braille voor zich liggen De Deense Vondeling voorzitter Karl Skytte van de tweede kamer die daar „folketing" heet ver toont wel wat overeenkomsten met zijn Nederlandse collega. Wel iswaar maakt Skytte zich nauwe lijks zorgen of het in het parle ment gesprokene en op schrift ge stelde ook voor een gewoon mens te begrijpen is (waar dr. Vondeling voor vecht) maar wel maakt hij zich op een andere manier druk over het taalgebruik in „zijn ka mer": hij wenst dat de dames en heren parlementariërs zich fat soenlijk uitdrukken. Jarenlang was er niets op de woordkeus van de kamerleden aan te merken. De debatten waren gewoon saai. maar sinds advocaat Mogens Glis trup van de anti-belastingpartij er Begin juni verhuizen de bewoners van het oude Zonnehuis in Beek bergen naar een tijdelijk onderko men, waar ze zullen blijven totdat het nieuwe Zonnehuis klaar is. Zo gauw ze uit het oude gebouw ver trokken zijn, gaat dat tegen de vlakte en dat gaat heel wat mede werkers en bewoners toch wel een beetje aan het hart. Eigenlijk moesten al die honderden mensen die hier de laatste tientallen jaren gewerkt hebben nog één keer hun oude huis kunnen zien voordat het gesloopt wordt, werd er geopperd. En niet alleen het oude huls. maar ook de vroegere collega's. Boven dien zou het voor al die mensen die er soms al tientallen Jaren wo nen en verzorgd worden, leuk zijn de oude bekenden weer eens te zien. En zo besloten ze in Beekber gen een reünie te houden. Op za terdag 1 mei zal er alle gelegen heid zijn om met iedereen te pra ten in het oude gebouw natuur lijk en als de dag om zal zijn, is er 's avonds in het Dorpshuis ook nog een cabaretprogramma; voor dat laatste zorgt de personeelsver eniging Odio, die zeker veel herin neringen aan het oude Zonnehuis zal ophalen. Honderden uitnodi gingen zijn al verstuurd, maar een groot deel daarvan zal de geadres seerden niet makkelijk bereiken. Vooral van de destijds van jonge vrouwen die in het Beekbergense Zonnehuis werkten, zullen er veel getrouwd en dus van naam veran derd en verhuisd zijn. „Ik moest mijn broek even persen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5