Kamer moet zich vandaag over studentenstops uitspreken PPR-groep boycot ondernemingsraad Radio- en televisiep irogramma'; DCLLy VAN ARNHEM ITV Privéj Overbelasting Verdeeldheid over toelating tot pedagogische academies en opleidingen kleuterleidsters Duitse topspeler voor De Veluwe Go Ahead zaterdag al tegen Roda JC Even puzzelen Tegemoetkoming zelfstandigen in premie AOW Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! r DINSDAG 24 FEBRUAR11976 BINNENLAND - RADIO EN TV Niet zonder verbazing heb ik maandagavond gekeken naar het VARA-programma FC Avondrood getoonde training van sportmensen. Een ware uitputtingsslag die doet denken aan de bikkelharde opleidingsmethode die uit de Pruisische school stammen en later door veel landen zijn overgenomen Ik heb mij wel afgevraagd hoeveel jaar het van je leven kost als Je dit moet opbrengen om enige tijd bij de topsport te mogen horen De ingevallen wangen bijvoorbeeld en de verkrampte gezichten als gevolg van gebrek aan lucht, lijken mij te wijzen op overbelasting en waarschijnlijk op een aanpak en begeleiding, die medisch niet helemaal verantwoord is. Daar werd in het programma helaas niet op ingegaan. Van de interviewers zou ik willen weten ol zij ook buiten bereik van camera's zoveel loodzware ernst op hun gelaat torsen Veel meer dan andere spelletjes op televisie is de quiz 2 voor 12 behalve ais hersenkraker ook psychologisch interessant. Nu praat ik natuurlijk weer voor mijzelf omdat het ontdekken van karakterverschillen mij bijzonder boeit De vier deelnemers zullen in schranderheid niet veel voor elkaar onderdoen, maar het zijn vaak hun reacties op de geestelijke druk, diezo'n optreden voor de tv met zich brengt, die de belangrijkste rol spelen bij slagen of falen. Deze keer was het effect van een vertragingsfactor duidelijk merkbaar. Het krijgt er de schijn van. dat Jan Venema beeldspraken wil maken die zo weinig mogelijk te zeggen hebben. Neem nou die uitzending van zondagavond over Huub Bals en het maken van een festival. Aan dat programma heeft alleen het handjevol medewerkers van de organisator van het Rotterdamse filmfestival misschien enig plezier beleefd. Voor buitenstaanders bleef het een saaie observatie van een man die om de haverklap door Schiphol scharrelde met filmtrommels onderzijn arm en die enige wazigheden zei over zijn drukke bezigheden als ..filmgek". Een indruk van de door hem ontdekte regisseurs en hun werk werd niet gegeven. Hoeveel deze activiteiten per jaar wel kosten en wie dat financiert bleef onaangeroerd Tony van Verre ontmoette in een knus kroegje de tachtig jaar geworden Silvain Poons. Daar zat heel wat meer beeldspraak in. Later dacht ik: hadden de programmamakers van de NOS Silvain maar voor de vuist weg laten vertellen over joods leven in de toneelwereld. Dan zou er nog iets anders uitgekomen zijn dan de antwoorden op vragen die hem al zo vaak zijn gesteld. Zoals dat voorval uit 1941 in de Hollandse Schouwburg. Met een paar woordjes week Poons van zijn rol af. maar kreeg er een staande ovatie voor. Aan zijn ontboezeming: ..Silvia, m'n enige ster", voegde hij die avond, gekeerd naar het publiek toe: ..Nou m'n enige ...'.want de zaal 0229stampvol sterren. Op de kleding van al die mensen die sinds kort tot het dragen van een „jodenster" waren verplicht. Bertus Aafjes. Corrie Brokken en Leo Horn kwamen pas goed los toen Sonja Barend aankondigde dat zij het programma ging afsluiten. Jammer, want de drie die katholiek zijn opgevoed, maar er al jaren „niets meer aan doen", hadden juist vastgesteld dat ze er toch wat van over gehouden hebben. En dat zij zich daar met de jaren sterker van bewust worden. TON HYDRA door Henri Kruithof DEN HAAG - De Tweede Kamer moet vandaag beslissen over een motie van het kamerlid Konings (PvdA), waarin hij aan minister Van Kemenade vraagt geen studentenstops in te stellen op pedagogische academies en opleidingsscholen voor kleuterleid sters. Tijdens het debat, dat vorige week in de Tweede Kamer over de groeps grootte in het onderwijs werd ge voerd. gaf Konings toe. dat er iets moet worden gedaan aan de steeds toenemende werkloosheid in het kleuter- en basisonderwijs Maar omdat juist de twee genoemde oplei dingen zo goedkoop zijn. vindt hij dat hier geen studenstops ingesteld moeten worden. Een betere oplossing vindt hij een herwaardering van het begrip passende arbeid. Pas afgestu deerden van deze opleidingen krijgen namelijk een uitkering, als zij geen werk vinden. Zij houden recht op die uitkering zolang zij geen werk vinden binnen het onderwijs Konings vindt dat dit veranderd moet worden. Volgens hem zouden deze schoolverlaters ook verplicht moeten kunnen worden om ander - aan het onderwijs verwant - werk aan te nemen. Bovendien zou hij de af- standsgrens van veertig kilometer, waarbuiten deze mensen geen baan hoeven te accepteren, verruimd wil len zien.In het westen van het land zijn er namelijk nog steeds te weinig onderwijsgevenden, terwijl er in an dere streken een overschot aan is. Volgens Konings zouden mensen in een gebied met werkloosheid ver plicht moeten kunnen worden om bijvoorbeeld in het westen van het land te solliciteren De onderwijsorganisaties zijn nogal verdeeld over de motie-Konings De protestants-christelijke onderwijsva korganisatie (PCO) en het katholiek Onderwijzers Verbond iKOV) vinden dat er wel een zekere beperking in de toelating op de opleidingscholen moet komen.Zij vrezen namelijk dat de werkloosheid - zeker met het te ruglopend aantal leerlingen de pan zal uitrijzen, terwijl de algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (ABOP) niets voelt voor een studen tenstop Te algemeen Het voornaamste bezwaar van PCO en KOV tegen het standpunt van Konings is. dat bij een onbeperkte toelating, deze specifieke beroepsop leidingen veel te algemeen zullen worden en steeds minder gericht zul len zijn op de opleiding tot onderwij zer of kleuterleidster. "Juist omdat de programma's van deze opleidin gen hierop niet gericht zijn. zal er een geweldige onzekerheid ontstaan on der studenten en leraren." aldus PCO-voorzitter Jan Huisman De onderwijsorganisaties hebben er onlangs bij de minister op aange drongen om de klassegrootte ver vroegd te verkleinen.In het lager on derwijs zou de klassegrootte op 1 augustus 1977 met een punt verlaagd worden, terwijl dat in het kleuteron derwijs op 1 augustus 1978 zou ge beuren. De organisaties willen nu dat dat al dit jaar gebeurt. Volgens de bewindsman is hiervoor geen geld beschikbaar. Huisman vindt dat geen sterk argument Er wordt de laatste tijd nogal wat geld besteed aan onderwijsvernieuwende aaltivi- teiten. De vraag dringt zich steeds meer op. of we niet het huidige onder wijs moeten laten voor gaan en de experimenten maar een poosje moe ten laten liggen Een andere oplossing vindt Huisman in de mogelijkheid onderwijzers die ouder zijn dan zestig jaar en werkloos worden, niet meer te verplichten te solliciteren.Deze mensen moet je daarin vrijlaten. Er zijn namelijk nogal wat ouderen die best bereid zijn te stoppen als zij werkloos wor den en op die manier kweek je weer arbeidsplaatsen voor jongeren Bo vendien vraag ik me af hoe het zit met de in de begroting aangekondig de experimenten met vervroegde pensionering. M. J. Konings Een andere mogelijkheid om de werkloosheid tijdelijk wat te verlich ten totdat de leerlingenschaal wordt Van onze tafeltennismedewerker APELDOORN - De Veluwe heeft „de rebel" van het Westduitse tafel tennis gecontracteerd. Richard Frietz nummer drie van de natio nale ranglijst maar geschorst voor het nationale team ging gister middag een tweejarige overeen komst aan met de Apeldoornse ver eniging Tijdens de Westduitse kampioen schappen vorig jaar weigerde Ri chard Fritz een tegenstander te feli citeren. Deze wandaad werd hem hoogst kwalijk genomen door de bondsofficials. die hem promt voor onbepaalde tijd naast het nationale team zetten. Dit was voor de 26- jarige Fritz aanleing om zijn heil elders te zoeken Na onderhandlingen tussen hem. het bestuur van zijn vereniging en Wim Vermeulen, de voorzitter van de Ve luwe. kwam het gistermiddag tot een akkoord over de afkoopsom die de Apeldoornse club aan de Meiden- cher TTC zal betalen. Fritz had na melijk nog een lopend contract, dat afgekocht moest worden. DEVENTER De inhaalwedstrijd in de eredivisie tussen Go Ahead en Roda JC. die was vastgesteld op zon dag 29 februari is verplaatst naar zaterdag 28 februari, aanvang half zeven. Beide clubs hebben hiertoe besloten in verband met de televi sieuitzending van het toernooi om het Wereldkampioenschap schaatsen in Heerenvgen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het ..informatiecentrum ondernemingsraden" van de PPR gaat een landelijke boycotactie van ondernemingsra den op touw zetten. Oorzaak hiervan is diepe teleurstelling over het wetsontwerp op nieuwe ondernemingsraden, waarover het kabinet-Den Uyl het onlangs met veel moeite eens werd. Horizontaal l soort hamer. 5 zang stem. 8. plaats m N H 9 boodschap per. 10 tennisterm. 11. hulpmiddel opschepen. 12 opstandeling. 13.mu zieknoot. 16. spil van een wiel. 18. plaats in Drente. 20 zuidvrucht. 22 peulvrucht. 24 karakter. 25 vette vloeistof. 26 baan voor balspel. 27 stengel. Verticaal. 1. snijwerktuig, 2 rivier in Duitsland. 3. huisdier. 4 eminent (afki 5 aanbod. 6. bijbels figuur. 7. reeks. 9 danspartij. 11. voorschrift. 14. opium toebereid om te roken. 15. meisjesnaam. 17 zijtak Moezel. 18. plechtige ge/ofte. 19. plaats in Pennsylvania. 21. spoedig. 23. ogenblik. 25 deel van de biibel Oplossing van vonge puzzel 1 prat-trap 5vaal--lava 2 aalt-laat 6.Eder--rede 3 park--krap 7 raak -kaar 4.ante--Etna PAPAVER De PPR-groep wil ook dat de „kern groep (partijraad) van de PPR het kabinetscompromis afwijst. De kern groep vergadert hierover zaterdag. De PPR-groep „informatiecentrum ondernemingsraden" bestaat uit le den van ondernemingsraden die PPR-lid zijn. Gangmaker van de groep is het vroegere PPR-kamerlid dr Pier van Gorkum. Vorig jaar stap te hij op uit de Tweede Kamer, om dat hij vond dat zijn partij het kabi net-Den Uyl ten val moest zien te brengen van wege de onvoldoende voortgang met bedrijfsdemocratise ring. Het kabinetscompromis over de on dernemingsraden heeft volgens de PPR-groep „slechts een dolgedraaide overlegmachine tot gevolg, die de le den van ondernemingsraden meer frustratie dan zeggenschap ople vert". Het heeft volgens de PPR- groep geen enkele zin meer dat werk nemers als raadslid nog langere tijd en energie besteden aan zulke onder nemingsraden. De groep verwijt het kabinet dat het nog met geen woord heeft gereageerd op de eis dat via wetswijziging de werknemers het SNEEK De regering zal zeer binnenkort komen met een regeling, die voor kleine zelfstandigen een te gemoetkoming in de premies voor de volksverzekeringen zal betekenen. Staatssecretaris Mertens van soci ale zaken heeft deze nieuwe regeling gisteravond aangekondigd in een toespraak voor de kring Friesland van de RK Boeren- en tuindersbond in Sneek De nieuwe regeling houdt in dat zelfstandigen met een laag inkomen óf wel geheel vrijgesteld worden van premieheffing óf wel slechts een ge deelte van de verschuldigde premies behoeven te betalen. De premies hebben betrekking op de Algemene Ouderdomswet, de Algemene wedu we en wezenwet, de Algemene wet bijzondere ziektekosten en de Alge mene kinderbijslagwet. Volgens staatssecretaris Mertens zal de inkomensgrens waar beneden geen premie voor volksverzekerin gen wordt geheven voor gehuwden met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari worden opgetrokken van 2400 tot 7400 gulden per jaar Voor de inkomens tusse 7400 tot 12.400 gul den per jaar zal een reduktie op de premie worden gegeven. Voor deze nieuwe regeling heeft de regering een extra bedrag van veertig miljoen uitgetrokken recht krijgen om minstens de helft van het aantal commissarissen in hun onderneming te kunnen kiezen. Zolang in die richting niets gebeurt, zal er in de machtsverhoudingen in ondernemingen niets veranderen, al dus de PPR-groep. De boycotactie zou in het najaar van start moeten gaan. In juni komt er een voorbereidend congres. (21.50-^^ TROS Ned. I) 1 49: Het is beslist de moeite waard om even te vertellen hoe het afliep met Mokumse Jan en zijn ontmoeting met de twee geheime agenten. Het begon ermee, dat de leider van de gevluchte boeventroep de volgende ochtend een aantal nette burgerkos tuums begon uit te delen. „Ener zijds. mijne makkers, motte we keu rig gekleed weze," zei Jen. „Strik dus de stropdassies keurig om de ge spierde nek en borstel het jassie net jes af. Anderzijds mot een ervaren boef op alles voorbereid wezen. Daarom zalle we sterke knuppels onder de jas verberge en an de gordel hange. Wat benne we dus-- „Op alles voorbereid, baas Jen", ant woordden zijn makkers. Ze trokken e burgerkleding aan. maakten de na gels en de oren schoon, kamden de haren en slopen weg. Onhoorbaar gleden ze door het bos, stilletjes voortbewegend van boom tot boom. Het waren dus geoefende boeven, dat was duidelijk te zien. En zo kost te het dit edele viertal ongeveer een uur om de slotruïne tL bereiken. Het was daar doodstil. De wind suisde zachtjes door het lover en geen ster veling zette er ooit een voet. want men zei dat het er spookteGeen kip te zien," gromde Mokumse, „Psssst! Hier ben ik!" siste toe kleine Wladimir Kotsof en hij zijn hoofd uit een halfbegroeide borgen nis. - „Nee! Hier moet j zen!" siste Kid Sucker, die ai een verbrokkelde muur verbo stond. - „Luister niet naar hem meraden!" riep nu Wladimir K< nijdig. „Hij is een geheim agenl dat land van uitbuiters en oi drukkers, dat Dollarmenië hee ik, Wladimir Kotsof, plaatst^ ddeü" li bom, die jullie bevrijdde!! PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN verlaagd, ligt volgens Huisman in het gebruik maken van een regeling voor tijdelijke arbeidsplaatsen van het ministerie van sociale zaken.Volgens Van Kemenade is dat niet mogelijk. In de Tweede Kamer zei hij vorige week dat deze regeling alleen kan worden toegepast op niet- onderwijzend personeel aan de scholen. De praktijk wijst echter uit dat hij dat hij daarin geen gelijk heeft. Er zijn scholen die bij de arbeidsbu reaus toestemming hebben gevraagd en gekregen om op grond van deze zogenaamde tap-regeling tijdelijk onderwijskrachten aan te stellen. Het argument van de bewindsman dat het alleen maar mag gaan om niet-onderwijzend personeel, gaat dus niet op. Het Tweede Kamerlid, mevrouw Smit-Kroes (WD), heeft daar vorige week in de Tweede Ka mer ook al op gewezen, maar Van Kemenade sprak dat toen met de grootste klem tegen. Ook over een motie van haar over de groepsgrootte in het onderwijs zal de kamer van daag stemmen. - —k ~T rr: - RADIO VANDAAG SPECIAAL TV VANDAAG 1 HILVERSUM I (298 m en FM- kanalenlAVRO: 7 00 Nieuws. 7 02 Dag met een gaatje. 7.30 Nieuws. 7.41 Radiojournaal. 7 55 Dag met een gaatje (vervolg). 8 30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw 8.45 Programma-overzicht. 8.50 Mor genwijding. 9.00 SDe platenkeuze van Wil lem Strietman. 10 00 Radio Lawaaipapegaai: kinderprogramma 10 10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. (1030 Nieuws. 10.33-10.35 Radiojournaal). U.30(S> Rondom twaalf een uur allerlei voor iede reen met om 11.00 beursberichten. 12.26 Me dedelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Radiojournaal. 13.00 Knipper licht- wekelijks verkeersmagazine. 13.25 'n Middagje AVRO: muziek, informatie en ser vice met om 15 30 Nieuws. OVERHEIDS VOORLICHTING 17.20 Nieuws uit de Ne derlandse Antillen AVRO 17 30 Nieuws. 17.32 Radiojournaal. 17.50 (S> Orkesten uil de regio. P P 18 19 Uitzending van D'66 AVRO: 18.30 Nieuws. 18 41 Ons Onderwijs, klankbeeld. 19 00 (S) Licht orgelspel. NOS; 19.15 Accoord: kroniek van de amateuristi sche muziekbeoefening AVRO: 20.00 (S> Vanavond: muziek, vrolijkheid en verstrooi ing. (20 00 Toppers van toen (gr.) 20.30 Raad van Ooms en Tantes; 20 55 Met muziek op stap; 21.25 Paul Vlaanderen en het Margot- mysterie. vervolghoorspel; 22.05 Koepelca fé). 22.30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal. 23.00 (S) Dichter bij de muziek nieuwe liedjes. 23 20 (S) Er floot een vogel in de wei. 23.55- 24.00 Nieuws HILVERSUM II (402 m. en FM- kanaleniKRO 7 00 Nieuws. 7 11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Het levende woord. 7 25 Badinerie: klassieke muziek. 7 54 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.11 Echo 8.30 Aubade klassieke kamermuziek 9 10 Schoolradio. (9.35 Waterstanden). 10.00 De Letter M geva rieerd programma met om 11.00 Nieuws. 11.55 Scheepspraat: informatie voor schip pers. 12.00 Vijf tellen na nu. een programma ook voor u. OVERHEIDSVOORLICHTING. 12 49 Uitzending voor de landbouw. KRO: i3.00 Nieuws. 13.11 Echo magazine 13 40 Een mens als jij: gesprek. 14.00 Schoolradio 15.00 In de wachtkamer. 16.00 Nieuws. 16.03 F ons Disch ontvangt op zijn sprcekuu r 17 00 (S) De hutsgeklutste kinderspelen. 17.20 (S) Country Time. 17.45 Verkenning: sociaal maatschappelijke informatie 17.55 Medede lingen. 18.00 Nieuws. 18 11 Echo. 18.30 (S) Op vleugels: piano-improvisaties. 18.50 (S) Zin in muziek: amateurs geven de toon aan. 19.30 Kerk in meervoud. 20.00 Nieuws. 20.05 Over weging 20.15 (S) Moderne kamermuziek. 21.00 (S) Moderne orkestmuziek. 21 45 Orga- Van de Engelse serie Dominic komt de laatste aflevering op het scherm. Ned. 2/19.05 Reg Park speelt de titelrol in de ijsshow Robinson Crusoe op de schaats. Ned. 1/19.10 De Amerikaanse actrice Shirley MacLaine is te gast in TV-privé Ned. 1/21.50 Hier en Nu brengt o. a. een repor tage over de voorverkiezingen in de V. S. Ned. 2/22.10 In Het Heilig Vuur gaat het over de COBRA-beweging en de dirigent Hans Vonk. Ned. 1/22.30 Aan apotheker dr. J. C. Sanders stelt Fons Disch de vraag: Worden wij ziek genezen? Hilv. 2/16.03 De Brit Ernest Broadbent be speelt het grote AVRO-concertorgel. Hilv. 1/19.00 Het Radio Symfonie-orkest van Saarbrücken speelt composities van Varèse en Maderna. Hilv. 2/21.00 nisch lezen of Gedrag en wangedrag van de Babels. NOS: Met het oog op morgen. (23.05 Aktualiteitenoverzicht. 23.20 Den Haag van daag). 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m. en FM- kanalen)Ieder heel uur Nieuws. VARA Van 7.02-18.00 (S) Dingen van de dag. 7.02 (S) Gesodemeurders. een mieters programma 9.03 (S) Pep op drie. 11.03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld. 12.03 (S) VARA's zoekplaaljes. 14.03 (S) Spitsbeeld. 16.03 (S) LP-top-20 en de Tip-LP. 17.03 (S) Alfred Lagarde. NOS: 18.03 De Vakaturebank 18.10 (S) NOS-Maal VARA: 19.02 (S) Pop-rekonstruktie. 20.02 (S) Nash ville. 21 02 (S) Jazz en blues. 22.02 (S) (Plop- donder. 23.02 (S) Wachten op middernacht. NEDERLAND I 10.45 11.10-11.35 an 14.00-24.25 NOS, NOT: Schooltelevisie 18.15 Les Gammas (26) 18.45 NOS: TV-mformatie voor 18.55 Spanjaarden r Journaal E r 19.05 TROS: Mickey Mouse steeltj de show. tekenfilm. (l 19.10 Robinson Crusoe op de schaats, ijsshow 19.55 Tatort. detective-Mm 21.20 Bezoek aan de NoordpoolJt natuurfilm 21.35 NOS: Journaal 21.50 TROS: TV-Pr.vé 22.30 Het heilig vuur. kunstprogramma 23.00-23.05 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Paulus de boskabouter I 18.S5 Journaal 19.05 NCRV: Dominic, tv-serie t 19.30 Tweekamp, scholierenquizj] 20.00 NOS: Journaal L 20.25 NCRV: Sam. Engels tv- feuilleton 21.15 Herkent u deze tijd. spelshow 22.10 Hier en Nu 22.50 Tot besluit 22.55 NOS: Den Haag vandaag. 23.10-23.15 Journaal 128 Het bijwonen van de Caeciliaconcer- ten behoort in Arnhem eigenlijk bij het wereldse leven, maar ook zonder dat zou Dolly er heengaan, ze houdt van muziek en ze slaat nooit een gelegenheid om een concert bij te wonen over. Roeleman is bestuurslid van de Caeciliaconcerten. 't is altijd plezierig met hem er heen te gaan en bijzonderheden te horen over de ad ministratieve en artistieke kant van het concertleven. „Kent u deze pianist oom. die Samu el Israël?" vraagt Dolly als ze naar Arnhem rijden „Niet bij mijn weten, maar hij is een oud-stadgenoot „Dokter Israël is zijn vader, hij is nog in consult gehaald bij je moeder." vult Christine aan. „Ik kan me hem nog best herin neren." zegt Dolly peinzend. „Ik heb hem toen in de gang ontmoet, hij had een vriendelijk gezicht, een gou den bril op. Ik heb toen aan zijn stem kunnen merken, dat moeder heel erg ziek was." Er is een stilte. Dan vertelt Roele man. dat deze zoon Samuel een pia nist is van grote naam. maar dat het wel eens lang duurt, voordat iemand die al naam heeft in het buitenland. door Henriette L.T. de Beaufort diezelfde in het eigen land verovert, profeten worden nu eenmaal in eigen omgeving miskend „Waarom oom? Daar is toch juist de meeste gelegenheid om ze te leren kennen?" „Ja. waarom, dat vraag ik me ook wel eens af. Wij houden wel eens erg van buitenlandse snufjes en wij Nederlanders zijn misschien ook wat traag om eigen talenten te erkennen, dat doen we niet gauw misschien omdat elk talent een gewone gang van zaken doorbreektja hoe zal ik het zeggen wij zijn traag en in alle geval sleurderig het liefst laten we de dingen op hun beloop een directeur van een postkantoor of een of ander ambtenaartje, die lang in dienst is. krijgt een decoratie als hij vijftig of zestig wordt, maar een kunstenaar? Let maar op. zelden. Dat doen de Engelsen en Fransen een heel stuk beter dan wij." „Wij houden wel niet van mooidoe nerij." zegt Clementine niet zonder eigendunk. „En waarom ook pluim strijkerijen. dat is niet Nederlands." Roeleman haalt de schouders op en kijkt naar Manus' chaufferen, ze zijn juist wat erg dicht langs een kar voorbijgereden, die maar een klein rood achterlicht op heeft. Gelukkig dat Su het niet opmerkt, ze is nog altijd schrikachtig in een auto. In gedachten vervolgt Roeleman „Wij zijn kopschuw ten opzichte van eigen talenten jammer is het toch. het talent werkt wel verder, dat kan er tegen, maar de gemeenschap lijdt het ergste tekort, ze vergeten erkentelijkheid en dankbaarheid, als de regering niet voorgaat." Manus rijdt nu wat erg kwiek een bocht cm. Su. Christine. Clementine en madame Renard grijpen alle vier naar de armslingers om hun zittend evenwicht te bewaren. Dolly laat zich rustig omtollen tegen Roel» aan. Su neemt ontstemd de spfci buis, die naar de chauffeurspl leidt, op: V „Manus. alsjeblieft wat langzai» „De man rijdt heus niet vlugfe kalmeert Roeleman. 'a „Jawel, dat doet hij wel." antweft Su geprikkeld. „Cela me donih mal au coeur." (Ik word er misski van) Hiertegen valt niet te coi neren. 1 „Wat voor opvoeding heeft diéi muel Israël gehad?" informeert^ ly. „ik heb het Caeciliaboekjek niet in handen gehad, daar stak zeker in. Was hij 'n wonderkiifc gewoon op school?" »i „O gewoon." antwoordt Roelefi „en dat kan niet van alle artidl gezegd worden, hij heeft gelot eindexamen gymnasium, toen h Keulen op 't conservatorium*) moet 'n jaar of dertig zijn." >r „Joodse mensen zijn dikwijlsh muzikaal." zegt Su. terwijl z«d haar reticule een antiek ivoren» je peutert, waar kleine pepermufc in zitten, ze neemt er één van.|i „Bilant. wil je er een? Ze zijn] tegen de draaierigheid, door dty de rijden (wordt rerrofc

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4