Over lol en vrolijkheid I Kerk ongeloofwaardig door vlucht dominees uit Oost-Duitsland De staatssecretaris en het godsdienstonderwijs konfliktsituaties Vandaag Onze adressen: Kinderhuis Smith doet aanval op wereldraad CJV voert actie voor Ethiopië Geldgebrek noopt tot ontslag zendelingen Bisschoppen in Polen tevreden over grondwet Hoogleraren vragen'vrijheid Sowjet-collega Intergemeentelijke solidariteit wie lef heeft, wordt lid van het VOORBUGANGtf r» DINSDAG 24 FEBRUARI 1976 TROUW/K WAR! door A.J.Klei In mijn prille journalistieke jaren moest ik eens een toogdag meemaken, aan het eind waarvan een dominee zijn omvangrijk gehoor zorgvuldig het onderscheid tussen lol en vrolijkheid uitlegde. In de wereld hebben ze lol, verklaarde de eerwaarde heer. daar gaat het van je hela hola en van tararaboem dié. zinloze, voze kreten, mijne hoorders!, maar irr de kerk zijn we vrolijk, waarlijk vrolijk. Hoe vrolijk gaan de stammen op en dat ons loflied vrolijk rijze. De referent verstond zijn vak. Hij stelde tn schrille bewoordingen de verhitte kop van de wereldse lol broek tegenover het rustige en blij de gelaat van de kerkse vrolijkerd. De eerste, zo sprak hij met verhef fing van stem. zoekt het in kroeg en danszaal, maar ach. zijn lege lol wordt nimmer tot vredige vrolijk heid. De tweede daarentegen is van binnenuit vrolijk, hij heeft de fles en de opzwieping van de moderne paardans niet van node. In deze trant ging het geruime tijd voort en het verschaft mij innige voldoening na zoveel jaren thans van deze rede gewag te kunnen ma ken. Ik zal zeggen waarom. In mijn onervarenheid in het verslaan van bonds- en toogdagen had ik nauw gezet genoteerd al hetgeen de hek- kesluiter van de niet geringe ry van sprekers met zoveel gloed naar vo ren bracht om vervolgens de strek king van zyn betoog in een forse alinea samen te persen. Toen ik mijn kopij bij de krant kwam afleve ren zei degene die over mij gesteld was dat mijn verhaal ingekort dien de te worden. Hij liet er een gerouti neerd oog over glijden, zette een krachtige streep door de staart van mijn verslag en schreef ervoor in de plaats: dominee Dinges sprak een opwekkend slotwoord. Vandaag haal ik dus de schade in en de gelegenheid daartoe schenkt mij de kerkbode van de gerefor meerde kerk te Baarn. Iemand stuurt me de voorpagina van het nummer van 13 februari van dit om de veertien dagen uitkomende blad. Daarop staat in vetfce letters een in jolige bewoordingen gestelde op wekking om een soort bazaar (denk ik» te bezoeken. Hierin had de af zender de volgende zin onder streept: 'Als je maar lol hebt. want daar gaat 't toch om?", kennelijk in de verwachting dat ik me hierover afkeurend zou uitlaten. Nu. daartoe ben ik natuurlijk graag bereid en ik kan gereformeerd Baarn niet ge noeg aanraden zich eens ernstig te verdiepen in de aard en achter grond van het verschil tussen lol en vrolijkheid. Het gaat er in de kerk niet om dat we lol hebben, maar dat we vrolijk zijn! Nadere beschouwing van het wer vend proza op de voorpagina van het Baarnse kerkblad leert me ech ter dat de gereformeerden in Baarn het hebben van lol niet direct op het ganse leven toegepast wensen te zien, doch slechts op de vermake lijkheden welke de bazaar biedt. Deze worden als volgt omschreven: 'Lekker feesten met z'n allen, onge dwongen spelletjes doen. even 'n pilsje pakken of een kopje koffie, een plaatje draaien, een dansje ma ken. rondsnuffelen op de rommel markt. Of in de kortste keren een grote spijker in een houtblok ram men! Even je agressie kwijtraken in de gooi- en smijttent: altijd prijs! Graaien in de grabbelton, lachen bij de poppenkast. In spanning wachten waar 't rad van avontuur zal stoppen En schieten midden in de roos (of ver ernaast Boe ken uitzoeken op de markt of een pak havermout kopen dat je niet nodig hebt.' Nu. wat mij betreft mag Baarn hier aan veel lol beleven (de lol is inmid dels beleefd», want de opgesomde verstrooiingen behoorden reeds vóór de oorlog tot de vaste ingre diënten van een alleszins christelij ke bazaar. Op dat dansje na. Dat is inderdaad nieuw en een teken des tijds. Toen in het begin van de jaren zestig de gereformeerde synode be sloten had voortaan op het congres centrum De blije werelt in Lunteren te vergaderen, verschenen in kerk bodes opgetogen beschrijvingen van de gerieflijkheden welke het eerwaard gezelschap daar wacht ten. Alleen werd de niet weg te cijferen dansvloer van De blije we relt verzwegen of liefjes omschre ven als: gelegenheid om je wat te vertreden. Het was destijds nog niet denkbaar dat in een kerkblad, laat staan op de voorpagina van een kerkblad, over de mogelijkheid tot dansen, laat staan het dansen zelf, gerept zou worden. Kom daar nu eens om! Maar dat Baarnse dansje hoeft natuurlijk geen opzwiepende paardans geweest te zijn. UIT AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13001 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Kort*, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 859. Amsterdam. BIJ publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Verontrusten Wie is niet verontrust in de gerefor meerde kerken tegenwoordig? Maar wie is er ook verdrietig? Ik wel! U. verontruste broeders en zusters, bent waarschijnlijk onze trouwste kerk gangers. Laat ons niet in de steek. U doet er onze kinderen geen dienst mee. En God? Ik kan 't niet geloven Maar ik denk van de Satan wel. Hoe meer wij 't oneens zijn met elkaar, hoe liever 't hem is. Dokkum E. M. Baalbergcn-Dwarswaard Angola Nederland erkent MPLA-Angola. Met steun van onze ontwikkelings landen. met wapens en een leger uit Cuba is daar een dictatuur tot stand gebracht. Laten wij het woord demo cratie maar vergeten, waar werken wij voor, zijn wij wel vrij. of steunen wij een socialistisch, marxistisch, communistische (één pot nat) dicta tuur? Laten de ministers niet meer brallen op de Utrechtse pleinen over Basken die voor hun daden gestraft worden, als we zelf een dictatuur steunen. Nu ook vanuit Angola horen wij het Russische modewoord impe rialisten. dat zijn wij gekken van het westen Zeist D. Hoekstra Joden in Rusland. Het hoofdartikel in Trouw van 18-2- 76 over het wereldcongres voor de Joden in de Sowjet-Unie te Brussel, is beneden peil. Met name de conclusie vind ik onthullend: ..Wanneer het leven van de joden in de Sowjet-Unie omschreven wordt als een culturele massamoord en als de joden, die geen uitreisvisum hebben ontvangen, beti teld worden als .gevangenen van Zl- on'. dan ruikt dat ook naar propagan da. Deze zaken zijn te ernstig om daartoe te worden misbruikt."Dit zwaarwegende laatste woord laat ik geheel voor de rekening van de redac tie van Trouw, en vraag: 1. Ondersteunt het goede overzicht sartikel van J.Dorsey (Trouw 19-12- 75>niet de beschuldiging van culture le massamoord? 2. Weet de schrijver van het hoofdar tikel dat de uitdrukking ..gevange nen van Zion" een bijbelse is ips. 126). die de band van de Israëliet met Zion en het lijden omwille daarvan uit drukt. en vindt de schrijver écht niet dat zowel die band als dat lijden in vele russische Joden wordt geconcre tiseerd? 3. Ruikt de schrijver (zijn „ook" doet dat vermoeden) geen propaganda in de zaak van de 7 betreurenswaardige Joden die de pers vertelden waarom ze naar Rusland terugwilden en ziet hij het verschil daarvan met de „pro paganda" vanuit Brussel? 4. Vindt de schrijver niet bij nader inzien dat het woord ..propaganda" in dit geval de indruk wil wekken dat het Brusselse congres een eigenge reid en ergerlijk stuk „Joodse lobby" Is en dus niet een gerechtvaardigd en noodzakelijk appèl op de wereld opinie? Amsterdam P.J.Tomson Ton Hydra vraagt in uw Dlad van 21 februari of iemand hem zou kunnen vertellen waarom een persoonlijke ontmoeting (met een kind in een kinderhuis) minder ongewenst wordt geacht dan het contact met een groep. Het is niet moeilijk hem dit te vertel len. daar het hier betrof een contact met kinderen met een afwijkend ge dragspatroon. Iedereen die bekend is met kinderhuizen en contacten heeft gehad met dergelijke kinderen is het bekend, dat een gesprek met het kind goed en rustig kan verlo pen. maar dat een groepsgesprek meestal niet tot een duidelijk resul taat kan leiden. De kinderen beïn vloeden dan elkaar, willen elkaar vaak overtreffen in brutaliteiten en het gesprek verloopt dan minder duidelijk en minder eerlijk. Alkmaar M C. Sweers Salisbury - De Rhodesische premier Ian Smith heeft in het parlement een scherpe aanval gedaan op de We reldraad van kerken. 'Wanneer er nog maar een sprankje christelijk heid in de wereldraad zit. zou deze ophouden morele en financiële steun te verlenen aan de communistisch geïnspireerde terroristenbenden, die met bestiale wTeedheden Rhodesië binnendringen', zei de premier. De Rhodesische leider zei dat de wereldraad moet ophouden zijn ge weten te sussen met het smoesje dat de terroristen alleen humanitaire hulp krijgen. 'De wereldraad weet heel goed. dat de wapenen, de land mijnen en de bommen door de com munisten worden geleverd', aldus Smith. De premier vertelde in het parlement dat een groep terroristen bij een recente overval iemand de oren had afgesneden en hem ge dwongen ze rauw op te eten. De wereldraad moest van deze gebeur tenis maar eens goede nota nemen, zei de Rhodesische leider. DRIEBERGEN - Het christelijk jongerenverbond (YMCA) voert tot 1977 een actie voor Ethiopië. De YM CA runt een weeshuis voor 250 kinde ren en stelt mankracht en geld be schikbaar voor wederopbouwprojec- ten. Boeren krijgen nieuwe kansen door nieuw zaaigoed, vee en dorpen. CJV-Nederland heeft twintigduizend gulden toegezegd. Daarvan is twaalf duizend gulden voor Ethiopië en achtduizend gulden voor de algeme ne middelen van het vluchtelingen werk. Op postbusnummer 115 in Driebergen is materiaal over de actie verkrijgbaar. NEW YORK In het kader van de financiële moeilijkheden, waarvoor ook andere Amerikaanse kerken zich gesteld zien. heeft de presbyteriaanse kerk in de Verenigde Staten twintig zendelingen ontslag aangezegd. Tweeëntwintig anderen, die in de loop van dit jaar met pensioen gaan of anderszins de zending verlaten, zullen niet worden vervangen. Hier door zal de kerk eind 1976 nog maar 310 zendingsmedewerkers tellen te gen 396 eind 1974. De twintig, die ontslag werd aangezegd, krijgen hulp bij het vinden van ander werk Wie daar niet snel genoeg in slaagt, kan nog heel dit jaar op de kerkelijke loonlijst blijven staan. De leiding van de zendingsafdeling noemt het ne men van deze bezuinigingsmaatregel 'pijnlijk, onaangenaam en moeilijk'. door Aldert Schipper In de Oostduitse kerk wordt de emigratie van theologen een groeiend probleem, waardoor reeds verscheidene gemeentes ge troffen zijn. Volgens sommige bronnen zouden vorig jaar reeds meer dan vijftig predikanten de grens tussen de DDR en de Bondsrepubliek zijn overgegaan om in het Westen een nieuw leven te beginnen. Dominees behoren tot de categorie DDR-burgers. die zonder al te veel moeite een uitreisvergunning kun nen ontvangen, omdat zij volgens de geldende staatsfilosofie beschouwd worden als onproduktieve medebur gers. Het akkoord van Helsinki heeft hun vertrek nog wat gemakkelijker gemaakt. Gemeenten van wie de dominee de beslissing neemt te vertrekken, ko men vaak in een ernstige crisis te recht. De predikant heeft doorgaans jarenlang zijn kerkleden moed inge sproken vol te houden en wanneer hij dan het besluit bekendmaakt, de ge meente te verlaten, ontstaat een ern stig gebrek aan geloofwaardigheid. Aan de andere kant moet gezegd worden dat het leven van een Oost duitse dominee geen pretje is. Hijzelf maar vooral ook zijn kinderen heb ben vaak last van moeilijkheden, die soms veel weg hebben van discrimi natie. Dat kan vooral tot uitdrukking komen bij de studie van predikants kinderen. De positie van de dominee in de DDR steekt vooral sterk af bij die in de Bondsrepubliek, waar hij tot de geachte burgers hoort. Om te voorkomen dat de kerk in de DDR leegloopt heeft de evangelische kerk in de Bondsrepubliek reeds ja renlang de maatregel getroffen dat uitgeweken theologen de eerste twee jaar geen functie in de evangelische kerk kunnen krijgen. scne studenten in de DDR te blijven, zolang voor een emigrerende theo loog niet iemand anders in de plaats komt. De evangelische kerk in de DDR heeft op het ogenblik 860 predikan ten in dienst. Er zijn ongeveer zeven- tig vacatures. Hiernaast heeft de kerk grote behoefte aan personeel HGlIlQGn voor de vele ziekenhuizen en andere kerkelijke centra voor maatschappe lijke zorg. Warschau (CIC) -De Poolse r.k. bis schoppen hebben hun tevredenheid uitgesproken over de wijzigingen, die in de grondwet van Polen zijn aangebracht. Zij vinden, dat het par lement in grote mate rekening heeft gehouden met hun wensen, zij het nog niet voor de volle honderd pro cent. Het gaat er nu om. aldus de bisschoppen in hun gezamenlijke verklaring, dat die gewijzigde grond wet nu ook loyaal wordt uitgelegd en toegepast met vermijding van iedere partijdigheid en met eerbied voor de rechten en plichten van alle burgers. Na aanvaarding van de gewijzigde grondwet sprak de secretaris generaal van de Poolse communisti sche partij, Gierek, de wens uit. dat de vernieuwde grondwet zou bijdra gen tot een verbetering in de betrek kingen tussen kerk en staat in Polen. De betekenis van de r.k.kerk voor de nationale eenheid en cultuur erken de Gierek. toen hij eveneens pleitte voor onderlinge samenhang en een heid. Van een verslaggever AMSTERDAM Acht Nederlandse hoogleraren hebben in een telegram aan de Russische staatsveiligheids dienst en aan de Russische procu reur-generaal de vrijlating gevraagd van hun Russische collega Andrei Pverdoghlebov, die bekend staat als een van de meest prominente verde digers van de mensenrechten in de Sowjet-Unie. Hij is ook (onder meer) secretaris van de Moskouse afdeling van Amnesty International. Hij wordt nu beschuldigd van publika- ties die lasterlijk zouden zijn voorde Sowjet-Unie. Het telegram is onder tekend door de hoogleraren J. Blok. J. Lever. P. Thomas en S. Woudhuy- sen uit Amsterdam. L. Bosch uit Leiden. B. Wraaksma en J. Kuiper uit Groningen en F. Nieuwenhuys uit Nijmegen. Emigranten De kerk in de Bondsrepubliek houdt echter niet steeds vast aan deze reling. De stroom van emigran ten baart de leiding van de kerk in de DDR veel zorgen. Bisschop Albrecht Schönherr, de leider van de kerk van Berlijn Brandenburg heeft zijn pre dikanten vorige maand een brief ge zonden. waarin hij hen bezweert te blijven ondanks de pijnlijke ervarin gen van velen. Schönherr erkent dat veel domi nees nadenken over voortzetting van hun dienst. De bisschop toont begrip dat de verleiding te vertrekken som migen te machtig wordt. Maar de bisschop legt er de nadruk op dat het leven van vele gewone gemeentele den nog zwaarder is dan dat van predikanten. „Onze gemeenteleden eisen dat wij hun trouw blijven", zegt Schönherr. „In de huidige situa tie hebben zij meer dan ooit pastora le zorg nodig. Dat is mij thans duide lijker dan ooit in mijn loopbaan als dominee." Schönherr vraagt ook de theologi- WOLDENDORP Een aantal ge meenten binnen de hervormde clas sis Winschoten heeft besloten een steunfonds te stichten, waaruit de gemeenten Woldendorp, Termunten en Borgsweer vijf jaar lang per jaar vijfduizend gulden zullen krijgen. Op deze manier blijft het voor deze drie gemeenten mogelijk samen een predikant te hebben. ADVERTENTIE Konfliktsituaties vragen om overleg. Soms strijd. Daarvoor dient J?- de vakbeweging. Maar kom niet met uzelf in konflikt.Wordt lid van het CNV. door drs. J. H. van de Bank Het bekende vraag- en antwoordspelletje 'Wie van de drie' plaatst ons steeds weer voor de moeilijkheid: drie personen kondigen zich aan onder dezelfde naam. ze zeggen hetzelfde beroep uit te oefenen en aan ons is het dan te raden wie in werkelijkheid zo heet. Dat is niet eenvoudig en slechts af en toe lukt het verbluf fend. Stel je die variant voor, dat één persoon, die drie functies had of heeft en van zich laat horen, wiens artikelen je leest, verbonden moet worden met één van zijn hoedanigheden; is dat niet nog ingewikkelder? Dat is tenminste mijn ervaring bij het lezen van de bijdrage van drs. K. de Jong Ozn. aan het cahier van de Unie 'School en Evangelie' onder de titel 'Christelijk voortge zet onderwijs, hoe bestaat dat?' Toch krijgen we een waarschuwing vooraf, immers het gaat daar om een artikel van de hand van staatssecre taris K. de Jong Ozn.. die tijdens het schrijven van zijn aandeel 'nog rector van het Farelcollege in Amersfoort was'. (Trouw van 7 februari). De Jong is al jaren schoolleider en dat niet alleen; uit eigen ervaring weet ik dat hij onder andere voor een begin nend godsdienstleraar ook een bege leider was. En gelukkig is hij niet alleen de theoreticus die vanachter zijn bureau in de rectorskamer een fraaie verlanglijst voor het godsdien stonderwijs opstelt met wensen als b.v. kleinere groepen, wekelijks twee uren godsdienstles op het klasseroos- ter. betere scholing of bijscholing van de betreffende leraren. Op het Farel college in Amersfoort is onder zijn leiding een begin gemaakt met verbe teringen. Op deze manier is de strijd aangebonden tegen de 'struisvogel politiek' (het woord is van De Jong), die tegenover het godsdienstonder wijs op onze christelijke scholen al jarenlang bedreven wordt. Heel wat schoolleiders kunnen zich wat dat betreft aan hem spiegelen, zij zijn al blij wanneer ze een man of vrouw kunnen aantrekken die deze lessen zonder al te veel orde-problemen geeft, maar hoe vaak is wat dat be treft de kous voor directie en bestuur daarmee af! Toch blijft de vraag of deze wensen haalbaar zijn. want in veel gevallen ook door de schuld van de godsdienstleraren zelf in de kring van de collega-docenten, om nog maar niet te spreken van de leerlingen, wordt dit vak niet serieus genomen. De Jong schrijft zijn bijdrage als schoolleider, maar wellicht ook als vader wiens kindereen op school de lessen meemaken als meelevend christen die de zaak van het christe lijk onderwijs, dus ook en vooral van het godsdienstonderwijs, ter harte gaat. Maar is hij ook dan niet een grote uitzondering"5 Want wan neer de school een 'ouderavond' be legt. is het aantal ouders dat zich opgeeft om de godsdienstleraaries) te spreken uiterst klein; immers dat vak telt niet mee met de overgang of het examen! En ook al ziet die school het grote belang van dit vak en komt er een speciale 'contactavond' over de gods dienstige vorming, een handjevol mensen verschijnt in tegenstelling tot de avond over de 'keuzepakket ten'. waar honderden belangstellen de ouders aanwezig zijn. Werkt dat stimulerend voor de betrokken do cent* e) of voor een directie of een bestuur, dat geen brood meer ziet in zo'n avond? Dat dit geen bijdrage was van de staatssecretaris De Jomg, daarvoor zijn we gewaarschuwd, maar zou daar nog niet een behartigenswaar dig woord over gezegd kunnen wor den? Het is mijn mening, op grond van opgedane ervaring, dat het chris telijk onderwijs gediend is met full time godsdienstleraren. Voorzover zij les geven op scholen voor V.W.O.- HAVO is daarvoor een speciale uni versitaire opleiding nodig. (Voor tweede- en derde graadsleraren is een nieuwe opleiding in zicht, redactie Trouw). Dat er heel wat begaafde en begenadigde parttimers vanuit de pastorie ook bij dit werk betrokken zijn is volledig waar. maar voor ande re is het slechts een 'schnabbel' bij hun (soms karig) tractement. Sinds jaren bestaat er aan de theolo gische faculteiten van de Rijksuni versiteiten en sinds kortere tijd ook aan de Vrije Universiteiten en als de geruchten juist zijn wellicht ook binnenkort te Kampen een lerare nopleiding. Daar wordt hard gewerkt aan de scholing en vorming van u.s. godsdienstleraren én er bestaat een verbazingwekkende belangstelling voor de opleiding. Maar het euvel is dat er lang niet dezelfde mogelijkhe den zijn als bij de lerarenopleidingen in de andere faculteiten, als b.v. wis kunde of Nederlands. Er is althans aan Rijksuniversiteiten, geen vergoeding voor mentoren, die stage-lopende studenten in hun les sen willen ontvangen en hun begelei ding behartigen: hoogstens een boe- kenbon van 10,- voor de moeite, terwijl de docenten in andere vakken 400,- krijgen voor de tijdrovende werkzaamheden. De studenten moe ten zelf uit eigen (krappe) beurs hun reiskosten naar de soms ver van de universiteitsstad gelegen school, waar dan gelukkig wél een bereidwil lige docent te vinden is. betalen. Ner gens zijn wettelijk bevoegdheden ge regeld. om nog maar niet te spreken over het uiterst beperkte budget waarmee gewerkt moet worden én de geringe mankracht die beschikbaar is! Zou De Jong als staatssecretaris ook hier kunnen of willen spreken, deze zaak bij zijn collega's willen behartigen? Wil de échte De Jong opstaan? Dat is een onterechte en overbodige vraag. Toch zou het verheugend zijn. wan neer het departement dit idee van de (oud-)rector helpt realiseren. Of moet het van de kant van de drie: H. G. Abma. J. G. Kraaijeveld-Wouters. G. van Leijenhorst komen? Drs. J. H. van de Bank is wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de theo logische faculteit van de Rijksuniver siteit te Utrecht en docent in de didac tiek en de methodiek van de godsdien stige vakken bij het V.W.O. en hel H.AV.O. KANSELTAAL Naar aanleiding van een preel dr. Ter Schegget (vorig jaar ju Wageningen) en de daarbij doot gebezigde taal is nogal enige de ontstaan. Hoe het mogelijk is gaat me nog steeds, maar zei hervormde commissie voor op en tucht heeft zich ermee beni Een teken op zichzelf. In de spraak van dit college staan ei zinnen over kanseltaal in het meen. Ik maak eruit op dat j( aanvechtbare woorden mag ge ken als je maar zeker bent d niemand in de kerk zit die zich e zal ergeren. Dit laatste is onmoj want er zijn nog altijd mensei zich graag ergeren en daarvoor zelden een prediker of een spi opzoeken. Maar vergeet men d preek in zijn algemeenheid nie staat en dat er dus ook nietzoie kanseltaai bestaat? Er zijn a soorten taal die op de kansel zigd worden. Wat wij gewen< kanseltaai te noemen is vaal vrije laffe aftrek van wat in d eeuw aan taal op de preekstoi bruikt werd. Het is eigenlijk grc dat dominee Ter Schegget zich voor moet verantwoorden, war je het vergelijkt met de gruwelt af en toe voor onze officiële cor nicatiemiddelen te horen zijn langs vertelde daar een legerj kant (collega van ds Ter Scht dat 'een vent' hem verteld ha< te kunnen bidden omdat het overkomen was dat zijn kamer ten tijdens zijn gebed het vlee zijn bord weggenomen hadden oude mop overigens. Maar goe< de betreffende legerpredikant zei tart alle vormen van godsl ring. Hij sprak de jongen to vergeleek zijn gebed met dat vi Heer aan het kruis en trok to< vergelijking door tot het vlees het bord halen toe. Ik heb nie hoord dat de betreffende comn al actief geweest is. Het Vaticaan heeft nieuwe stappen aangekondigd op de weg naar de heilig- of zaligverklaring van een Schot, twee Spaanse nonnen en twee Italiaanse priesters. De Schot, die op de nominatie staat om heilig ver klaard te worden, is de jezuïet John Ogilvie.'die in 1615 de martelaars dood stierf. Het Vaticaan heeft een wonder erkend, dat zou zijn geschied door zijn tussenkomst. Kerkelijke molens malen langzaam. De curie instantie, belast met de voorberei ding van zalig- en heiligverklaringen, heeft op het ogenblik ongeveer dui zend processen om handen. Onge veer driehonderd processen zijn voorlopig in de ijskast gezet. Beroepingswerk NED. HERV.KERK Beroepen te Mastenbroek (t J.W.Goossen. kand. te Rijssei Vreeswijk: L.Roetman te Erme Aangenomen het beroep van Haarlem als pred. voor buit werkz. (Stichting Evangelie en In trie in de IJmond): R.Pomp te Bi wijk-Heemskerk. Bedankt voor Bunschoten J. Raad te Stolwijk; voor Gie Rijswijk: C.Jongeboer te Elburf Beroepbaar en toegelaten to'. evang.bediening: mej. M.K.G.I minga. Planetenlaan 417. Gronii mej. F.Verboom. Tuinbouwstra a, Groningen; J.Windig. Steiji 82. Ermelo; H.F.Klok, Van SI landtlaan 51, Woerden (17 maai GEREF.KERKEN Beroepen te Leek: K. Ubels te derkerk; te Ouderkerk a.d.An drs J.A.Scholten kand. te Kraf burg (NOP);te WUsum (W.^ W.Vennegeerts te Campen (W.i die dit beroep heeft aangenome Arum: drs M.Spriensma kaï Kampen die dit beroep heeft nomen. Benoemd tot pastoraal medewf te Medemblik:kand W. den Brab Breukelen die deze benoeming aangenomen. Bedankt voor St Anna Paro J.Niemantsverdriet te Zevenhi (Gr.) Aangenomen naar Soest: J.C.B falk te Diemen c.a. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt voor Alphen a.d.Rijn: Zonneveld te Leerdam GEREF.GEM EENTEN Beroepen te Randburg (Z.Afrik van Vliet te Aagtekerke die beda voor Goudswaard. Bedankt voor Meliskerke: A.Bi Boskoop. Ds. K. van Drimmel De hervormde predikant mei K. van Drimmelen werkt sind aantal jaren in Wenen. Zij fu neert daar als schakel tussen d ken van West-Europa en An aan de ene kant en de kerk Oost-Europa aan de andere Werkte zij aanvankelijk in opd van een Amerikaanse kerk. werden ook Nederlandse insti op het gebied van het Wereldt naat erbij betrokken. Thans is ten. dat ds. Van Drimmelen on( direkte verantwoordelijkheid v evangelische kerk van Oostt gaat werken. Zij zal daarbij w( begeleid door een commissie. samengesteld uit Oostenrijkse derlandse. Zwitserse en Ameri se vertegenwoordigers. Op 211 zal zij in Wenen worden bevestii predikant van de Oostenrijkse* Haar 'oecumenische pastorie' laatste jaren een kruispunt geï waarop veel kerkewerkers va Oosteuropese kerken elkaar moetten. vanwaaruit theologis* zinningswerk werd opgezet en lei hulp werd geboden. Ds. Drimmelen was in Nederland J* meer vele jaren directrice val r vormingscentrum Den Alerdin Laag Zuthem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2