Grove grap van Fassbinder hunkemöller Stevin Groep NV Film international kwam moeilijk op gang Voormolen krijgt Rotte-penning Yehudi Menuhin een legende Polen weigert heronderhandeling met West-Duitsland Fort Coulogne de beste wensen gaan vergezeld van bloemen uw Fleurop-bloemist Chopin-recital Piet Veenstra Noorder Compagnie met Ora et Labora Man dood gevonden na cafébezoek Overtuigende zege voor Roy Schuiten 020-9I345C 070-469445 OIO-115588 UNIEK! Bungalow-Villa DINSDAG 24 FEBRUAR11976 TROUW/KWARTE^ C~2 door W. Wielek-Berg Niet zonder geknars en gekraak is de film international in Rot- terdam op gang gekomen. Of V de opzet om er een groot enV echt festival van te maken geen schipbreuk zal leiden op het gebrek aan mankracht staat nog te bezien. Films kwamen niet of een uur te laat zodat het veel staan was geblazen in de hal van Calypso die niet bepaald geschikt is om er gezellig te verpozen. Maar het talrijke publiek (de passé partouts zijn allang uitverkocht, de losse kaartverkoop tikt ook aardig aan» beproeft het met engelengeduld waaruit wel weer blijkt hoeveel „goodwill" Rotterdam heeft. ROTTERDAM De penning van de Rotte is toegekend aan de in Rotter dam geboren componist Alexander Voormolen. Deze onderscheiding van de Rotterdamse Kunststichting is een erkenning voor een oeuvre van bijzondere kwaliteit. Op 3 maart, wanneer de componist 81 jaar wordt, zal de penning aan hem worden uit gereikt. Alexander Voormolen was leerling van Johan Wagenaar, W. M. Petri, en in Parijs van Maurice Ravel en Al- bert Roussel. Hij schreef orkestwer ken (o.a. De drie Ruitertjes en de Bron Hop-suite) concerten voor solo- instrument en orkest en veel piano muziek. In 1934 ontving hij de mu ziekprijs van de gemeente 's Graven- hage. In 1948 werd hem de Johan Wagenaarprijs toegekend. Fassbinder Een beeld uit de film „lm laute der Zeit" Na de meesterlijke „Komedianten" van de Griek Angelopoulos. de uit stekende Badlands en Milestones (om de beste te noemen, want naar volledigheid kan niet eens worden gestreefd» kwam Rainer Werner Fassbinder iMutter Küsters fahrt zum Himmel» waarvan het gerucht ging dat hij „rechts" zou zijn. Nu, het gerucht klopt. De film gaat over een arbeidersvrouw wier man plotseling amok maakt, eerst zijn baas doodt en dan zichzelf. De boulevardpers maakt zich van het geval meester, daarna buiten rijke communisten haar uit voor partijpro- paganda. tenslotte komen anarchis ten met stengun die het hele verhaal tje uitblazen. Wel. waarom zou links er ook niet eens van langs krijgen zou je zo op het eerste gezicht zeggen. Maar Fassbinder maakt zich toch wel aan grove misleiding schuldig wan neer hij doet voorkomen alsof com munisten in West-Duitsland kunnen leven, vriendelijk aanvaard door an deren. En nog veel fataler is dat hij van anarchisten (ach het zijn niet eens anarchisten maar jonge mensen van een actiegroep) meteen terroris ten maakt. Deze misvatting heeft al vele vredelievendé mensen in Duits land het leven onmogelijk gemaakt. In de bondsrepubliek is een zeer ge vaarlijke ontwikkeling aan de gang. Aan de hand van de „Berufsverbote" en de terronstenwetten worden let terlijk honderdduizenden mensen die wel eens hebben deelgenomen aan een Vietnam-demonstratie of een protest tegen politieoptreden, door gelicht (waarbij de meest persoonlij ke dingen niet buiten beschouwing worden gelaten) en van alle ambten in openbare dienst uitgesloten. Deze heksenjacht treft uitsluitend links. Dat Fassbinder zijn film (die de reac tionaire neo-fascistische krachten in de kaart speelt» een titel heeft gege ven die directe associaties wekt met de beroemde arbeidersfilm „Mutter Krausers fahrt ins Glilck" van Piel Jutz uit 1929. kan niet anders worden opgevat dan als misplaatste grap. Wel. wanneer straks alle halfweg linkse publikaties en films in de bondsrepubliek zullen worden verbo den ten de nieuwe paragraaf 88 a zet daarvoor de deur wijd open) zal Böll wel worden uitgesloten van menings uiting door Fassbindern Of hem dat plezier zal doen is een tweede. Wim Wenders De film van een andere Westduitser ..lm laufe der Zeit" van Wim Wenders heeft met politiek niets te maken. Wenders die altijd een voorkeur heeft gehad voor landschappen, gezien vanuit auto's en treinen, grijpt inzijn laatste film terug op ..Alice in den Stadten" uit 1974 Een vrijgezel die met zijn truck dorpsbioscoopjes in een geïsoleerde streek van Duitsland afrijdt om de projektoren te demon teren en te verkopen, pikt een man op die ln Genua van zijn vrouw is weggelopen. Irritatie is aan de orde van de dag. doch ze trekken toch een eindweegs samen verder. Onderweg komen ze een wanhopige man tegen wiens vrouw bij een auto-ongeluk is omge komen en al die triestigheden teza men (eenzaamheid van de man. de stervende bioscoopjes. de mooie maar verlaten landschappen) wek ken een sfeer waarin als contrapunt de humor, de gewone en de galgehu mor. welig tiert. Wenders is altijd verliefd geweest op de Amerikaanse film en met die Amerikaanse film «zoals hij die opvat) stierven de bios coopjes. zodat „lm Laufe der Zeit" doortrokken is van nostalgie (ook al ontkende de regisseur dat op een persconferentie). De film werd al improviserend opge bouwd en daarom is hij waarschijn lijk wat lang uitgevallen. Maar mooie is hij wel. met tal van ontroerende en komische momenten en de prachtige rol van Rudiger Vogeler. door PIET VISSER AMSTERDAM Wonderkinderen die het volhouden lopen op hoger leeftijd de kans om een legendari sche sfeer rond zich gekweekt te krijgen. Ze behoeven erzelf niets aan te doen dan te blijven spelen; het dankbare publiek zorgt wel voor de rest. Het lijkt me toe dat dit ver schijnsel bij de nu 60-jarige Ameri kaans-Russische violist Yehudi Me nuhin is begonnen. Zondagavond was de Grote Zaal méér dan vol met oude en jonge luisteraars die hem na zijn technisch nog altijd fenomenaal spel nog een reeks toegiften afdwongen. Hij gaf ze blijkbaar graag. Hij gaf ze bovendien op een manier die hem tot de groot ste van de groten maakte. Een pure muzikaliteit in stukken uit de solo sonates voor viool van Bach. Ge speeld met uitzonderlijk grote span- WARSCHAU (Reuter) Polen wei gert heronderhandelingen met West- Duitsland over het verdrag waarbij 125.000 Polen van Duitse afkomst wordt toegestaan naar de Bondsre publiek terug te keren. De toestem ming is een zaak van de Poolse rege ring waarover Bonn niets te zeggen heeft, aldus de communistische krant Trybuna Ludu. De emigratie vormt onderdeel van een omstreden akkoord tussen West-Duitsland en Polen dat behalve in de terugkeer van de emigranten voorziet in de betaling van 2,3 miljard mark door Bonn aan Warschau, als herstelbeta lingen en vergoeding van pensioen en andere sociale lasten voor Polen van Duitse afkomst. De Westduitse christen-democraten zijn tegen het verdrag gekant omdat West-Duitsland veel meer concessies zou moeten hebben doen dan Polen. Zij willen nieuwe onderhandelingen. ning in een bijzonder fraaie toon in een poëtische klank. Mooier en muzi kaler dan de overige stukken van zijn zware programma: 'Dubbelcon cert' van Vivaldi (samen met Alberto Lysy), fraaier ook van toon dan zijn Mozartconcert (KV 218, in D) dat door het kleine Camerata Lysy van rond dertig goed violistisch spelende muzikanten werd begeleid. Een con cert met pronkende cadensen, voor gedragen met een verbluffende tech niek. De co-solist in Vivaldi Alberto OVCrgeflragen Lysy streek een frisse toon die goed paste bij Menuhin's muzikali teit. De 'Camerata' deed zich in spel en voordracht kennen als een goed ge traind ensemble waarnaar het goed luisteren was. Ook in Haydn's 'Di vertimento' in G en Mendelssohn's 8ste 'Strijkers-Symfonie in D' en de 'Zes Roemeense Volksdansen' van Bartók. De nieuwe 'Ere doctor' van de Parij- se Sorbonne heeft met dit concert opnieuw een dankbaar Amsterdams publiek achtergelaten dat zijn lang jarige reputatie bevestigd kreeg. ROTTERDAM Met de overdracht van het motortankschip Fort Coulogne heeft de scheepswerf Van der Giessen-de Noord in Krimpen aan den IJssel een bouwprogramma van acht schepen voltooid. De schepen werden gebouwd voor Canadian Pa cific (Bermuda) Ltd, Hamilton. De scheepswerf had voor de bouw van de zusterschepen drie jaar nodig. De Fort Coulogne is bestemd voor het vervoer van raffinaderij oliepro- dukten. Daartoe beschikt het 30.500 ton metende vaartuig over 21 lading tanks met een inhoud van 40.500 m3. tADVERTENTIE weet er alles van! 5l) Fleuroplnterlioragarandeert uwbesielling Koninginnegracht 135. Den Haag door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Het traditioneel geworden concert dat de Rotterdam se pianist Piet Veenstra ieder jaar in een der eerste maanden in de Kleine Doelen geeft, is ook afgelopen zon dag weer een groot succes geworden voor de concertgever. De zeer druk bezochte matinee (er waren meer dan vierhonderd bezoe kers) bracht een programma geheel gewijd aan het werk van Chopin. Piet Veenstra heeft het zich verre van gemakkelijk gemaakt. Voor de pauze speelde hij o. a. alle twaalf Etudes uit op. 25. erna de vier Balla den. Afgedacht van hier en daar klei ne oneffenheden bleek de pianist volledig opgewassen tegen de grote technische moeilijkheden die in deze composities moeten worden over wonnen. Tot de beste prestaties tijdens het eerste deel van dit recital behoorden de fameus gespeelde tertsen-etude, de octaven-etude en de laatste van de serie. Ook in muzikaal opzicht deed Veen stra opvallend fraaie dingen. De eer ste akkoord-etude in As en de Noc turne en Des kregen een sfeervolle vertolking. Die in cis kl. (op. 27 no. 2) had poëti scher gekund. In een gelukkig sa mengaan van technische beheersing en muzikale expressie kwamen de vier ballades stuk voor stuk uitste kend tot hun recht. De eerste en de laatste gaven boven dien een goed onderhouden grote lijn te horen. Bij veel zorg voor het detail was hier sprake van een voor treffelijke opbouw. In de As dur bal lade. waarin het melodisch aspect het volle pond kreeg, viel ook op de gave voordracht van de cis-moll- Satz. Deze beruchte passage krijgt men maar zelden geheel correct te horen. De Polonaise in fis kl. op 44 (met in het midden een ingebouwde mazur ka) diende ter opening van dit suc cesvolle pianorecital, dat met enkele toegiften (étude op. 10 no. 1. en e- moll wals) werd gesloten. Een deel der tijdens deze middag ten gehore gebrachte werken zijn te beluisteren op een zo juist uitgebrachte plaat. Productie stichting Centrale Disco theek, opname Siegro Studio's). W. H. Wolvekamp DRACHTEN De Noorder Com pagnie gaat op 24 maart in het Post huis te Herenveen als laatste pro- duktie van het seizoen Herman Heij- ermans' Ora et Labora brengen. Joop Wittemans debuteert met dit werk als regisseur. Ber Huising schreef er liederen bij om de situatie anno 1902 te verduidelijken. Frits Lambrechts en Wim van de Meeberg componeerden de muziek. Ora et La bora geeft een beeld van de schrij nende en harde werkelijkheid in 1902 toen er bittere armoede en werkloos heid heersten. De Noorder Compag nie hoopt met de voorstelling een stukje herkenbaarheid van toen en nu te brengen. Van een verslaggever AMSTERDAM - De 54-jarige C.Brands uit Amsterdam-Noord is het afgelopen weekeinde dood aange troffen in zijn woning. Volgens de politie, die sectie liet verrichten, is er geen sprake van een misdrijf. Het slachtoffer was na een aantal borrels te hebben gebruikt in een café in zijn buurt op de grond geval len en zwaar snurkend blijven liggen. De man, die niet wakker te krijgen was. werd door het personeel naar zijn huis gebracht en daar op een bank gelegd. De volgende ochtend werd hij daar dood aangetroffen. De sectie wees uit dat de combinatie van alcohol en een zwak hart de man fataal is geworden AIX-EN-PROVENCERoy Schui ten heeft gisteren de grote prijs van Aix-en-Provence, een wielerwed strijd voor profs over 160 kilometer, gewonnen. Schuiten had aan de eindstreep een voorsprong van bijna drie minuten op de Fransen Regis Delepine en Alain Santy. De Zandvoorter was in deze zware wedstrijd de onbetwiste uitblinker. Vanaf de start reed hij in de voorste gelederen. Tijdens de beklimming van de Col Cengle handhaafde Schuiten zich vooraan. Hij kwam achter de Spanjaard Alvarez als tweede boven. Onmiddellijk na het begin van de afdaling demarreerde Schuiten. Aan de voet van de berg had hij een voorsprong van een mi nuut op Delepine en Santy. In het verdere verloop van de wedstrijd bouwde hij zijn voorsprong nog uit tot drie minuten en twintig se conden. De uitslag van de grote prijs van Aix-en-Provence is: 1 Roy Schuiten iNed i 160 kilometer In uur. 9 minuten en 33 seconden 2 Regis Delepine (Fra. i op 3 20 min. 3. Alain Santy (Fra z.t. 4. Jacques Esclas- san (Fra.i op 3.25 min. 5. Jos Gijsemans iBel.i z.t. (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE Goed nieuws voor mensen met aambeien. Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen 'Un kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijnt. De wetenschap kent tegen woordig een middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam beien te doen "wegdrogen". De pnn stopt. De zwelling ver dwijnt. Dit middel heet bpertt Preparation H* Met Sperti Preparation H ver schrompelen ook hardnekkige aambeien. Sperti Preparation H is mild en ontsmet ten I Voordirekte. snelle, afdoende behandeling van aamlieten is er maar een middel, sperti Preparation IC ."Pil"»m,rt LEIDSCHE WOLSPINNERIJ N.V. fabrikante van zoekt voor de vervulling van een vacante functie een medewerker voor de postkamer die tevens belast zal worden met enkele lichte administratieve werkzaamheden. Onze gedachten gaan hierbij uit naar iemand van ca. 55 jaar. eventueel gepen sioneerd. die nog enkele jaren wil blijven werken. Inlichtingen en sollicitaties gaarne schriftelijk aan de afdeling Personeelszaken. Postbus 13 VEENEN- DAAL kennisgeving Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend, dat zij onder gelijktijdige goedkeuring van het daartoe strekkend raadsbesluit hebben verklaard, dat de instandhouding in de ge meente Maarssen van de open bare school voor gewoon lager onderwijs dc Prinses Beatrix- school. aan de Loovdijk 3. inge volge artikel 19 der Lager- onderwijswet 1920 wordt gevor derd. Kennisgeving. Gedeputeerde staten van Utrecht maken bekend, dat zij onder gelijktijdige goedkeuring .van het daartoe strekkend raadsbesluit hebben verklaard, dat dc instandhouding in de ge meente Maarssen van de open bare school voor gewoon lager onderwijs aan de Zuilenselaan 4 ingevolge artikel 19 der Lager- onderwijswet 1920 wordt gevor derd. Bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam d.d. 13 februari 1976 is het vonnis van failliet verklaring van W. F. K. RO BERT te Amsterdam vernie tigd. Mr. R. I. V. F. Bertrams curator. De Lairessestraat 131-135 Amsterdam. Uitgifte van Leningsbedrag gevestigd te 's-Gravenhage 8Vt pCt. achtergestelde, in gewone aandelen converteerbare obligaties 1976, in stukken van nominaal f 1.000,- aan toonder. nominaal f 50.000.000,- Koers van uitgifte 100 pCt. Conversie Conversieprijs Claims Claimhandel Inschrijving Storting de obligaties zullen met ingang van 1 januari 1977 converteerbaar zijn in gewone aandelen Stevin Groep N.V. f 100,- per gewoon aandeel van nominaal f 20,- de inschrijving op de obligaties staat uitsluitend open voor houders van claims van de uitstaande gewone aandelen Stevin Groep N.V. en wel aldus, dat nominaal f 500,- gewone aandelen recht geeft tot inschrijving op één obligatie van nominaal f 1.000,-. Als claimbewijs is aangewezen dividendbewijs no. 5 van de gewone aandelen. zal op woensdag 25 februari 1976 aanvangen. vap heden tot dinsdag 2 maart 1976, 15.00 uur op de voorwaarden van het prospectus d.d. 23 februari 1976, bij de kantoren van ondergetekenden te Amsterdam, Rotterdam en s-Gravenhage, waar prospectussen en inschrijvingsbiljetten, alsmede -tot een beperkt aantal- exemplaren van de statuten en het laatst verschenen jaarverslag van Stevin Groep N.V. verkrijgbaar zijn. donderdag 1 april 1976. amsterdam-rotterdam bank n.v. pierson. heldring pierson n.v algemene bank nederland n.v. bank mees hope nv Amsterdam, 23 februari 1976. Gerubriceerde annonces Gehele oplage editie Groot-Rotterdam Dordrecht editie Groot-Den Haag -t- Leiden f 1,08 per kolom per mm f 0,64 per kolom per mm f 0,51 per kolom per mm Bovenstaande prijzen zijn exclusief 4% BTW Voor brieven onder nummer wordt f1,50 extra berekend. Voor advertenties welke onduidelijk zijn geschreven of wel ke telefonisch zijn opgegeven kunnen wij helaas geen aan sprakelijkheid aanvaarden. Uw kleine advertentie vandaag voor 11 uur opgegeven kan morgen nog geplaatst worden. Met uitzondering van de zaterdag Woonruimte gevraagd DRINGENDE OPROEP' Lerares en doet student vragen een 2 a 3 k woning in A dam Tel react na 18 uur 020-825801 T006 kunst en antiek ANTIEKWERELD een onmisbaar blad voor antiek liefhebbers /3,75j bi| uw tijdschriftenleverancier Een uitgave van De Tijdstroom Lo- chem T013 Wegens vertrek aangeboden op 15 min. van Roti dam tussen Krimpen a/d Lek en Lekkerkerk Direct aan de rivier gelegen zeer exclusieve moderne Bev. o.a. 10 kamers gestoffeerd, opslagruimten, gr< privé parkeerplaats, sauna, dakterras, 5300 m2 groi Voor vele doeleinden geschikt Iets aparts! Direct van eigenaar te koop voor de zeer lage pr van 750.000.- k.k. Hoge hypotheek mogelijk. T 01805-1806 023-324127. GEMEENTE SPRANG-CAPELLE. Burgemeester en Wethouders van Sprang-Capelle r sollicitanten op voor de betrekking van gemeentebode Gegadigden dienen genegen te zijn alle voorkomende zaamheden te verrichten. Bezit van het rijbewijs BE is vereist. Salansgrenzen van f 1.590.- tot maximaal 1 809 maand bruto excl. 7,8% vakantietoelage Sollicitaties binnen tien dagen na hel verschijnen van c te richten aan Burgemeester en Wethouders. zaken en hypotheken, verzekeringen SPOED Particulier vraagt aan particulier met spoed te leen 15 00C wegens omst heden en is bereid om in 18 mnd. 22 500 terug te beta len Als borg mi|n compl inboedel, die getaxeerd is Br o nr 8094 Trouw A dam T011 TV, radio, muziek instrumenten enz. YAMAHA ORGELS Bij Technical vindt u de complete collectie Yamahaorgels van 2425 tot 41 470. Op alle Yama ha-orgels 5 jr voll. garantie. Inruil en financiering mogelgk. TECHNICAL Veenendaal Prins Bernhardlaan 2 —4 tel 08385-11322 en 11083 Eindhoven Hoogstraèt 49 tel 040-446656 T014 Vakantie en recreatie BUNGALOWS EN APPAR TEN te huur in Bemdorm Tel 020-799539-739517 31740 T023 Huisdieren en planten Jonge DWERGPOEDEL" klem soort (zwart), geent en ontw Tel 057: meubilair en huisraad BANKSTELLEN uit eigen fabriek Grote sortering kwahteitsstoffen 5 laar garantie op binnenwerk Norm prijs 1400 voor 795 DEM MEU 8ELFABRIEK. Toonzalen Culemborg labriek. Houtweg 8 Amster- flam-N Zonneplein (Tuindorp Oostzaan) Amsterdam-W Overtoom 37f Oen Haag Weimarstr 263 Nieuw Loosdrecht Oude Molenmeent, 4 achter de Knorrtabnek Hilversum) Sliedrecht Rivierdijk 432 Voor hout Loosterweg 5 Geopend di tm ra tot 18 u Op koopavond tot 2tj T0121 i Voor alle inlichtingen Culemborg 03450-2602 Zorg dat u o» jij er bi| komt UW BUBEL beter leren kennen Word dan lid van onze interkerke lijke Bijbeiclub De Open Poort uitgaande van het evangelisatie- centrum Cantus Firmus Postbus 105 Hoogeveen Tel 05285-477

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10