Jan Pieter Heije wordt in Abbenes nog steeds geëerd dichtbij r Commentaar I Afscheid (1) Afscheid (2) si Afscheid (3) Afscheid (4) Zonnig en zacht weerrapporten 'n monnik die zijn boedapest eeuwfeest betoveroma combineren STERDAG 21 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 J Gisteren heeft de redactie van onze jrant, voor zover zy haar vaste plek ,eeft in Amsterdam, voor de laatste paal gewerkt op de N.Z. Voorburg wal. De redactie heeft een paar jnikke weken achter de rug. Niet illeen moesten de gewone zaken pken doorgaan, maar er moest ok gepakt en gezakt worden. Vooral de laatste dagen moest het redactionele werk gedaan worden «nidden van een steeds groter wordende chaos van kisten en dozen, van vertrouwde meubelen om de verhuizers ter wille te pjn, niet meer op de gewone plaats itonden, temidden ook van heel wat leen-en-weer geloop en gepraat. Wy Wij hopen dat de lezer er niet veel gemerkt heeft in zijn krant. Maandag zijn redactie en admini- itratie weer by elkaar onder één dak (en onder één telefoonnummer) nu de Wibautstraat, waar onze ad- ninistratie al byna vier maanden Is een soort kwartiermaker voor as beeft gewerkt. ifgcheid van de Nieuwezyds bete rt ook afscheid van de ambachte lijke wyze van krantemakeneen me tbode die elke journalist na aan het art lag en dat niet in de laatste ilaats vanwege het contact met zet- ers, opmakers en drukkers vak- nensen, helemaal ingespeeld op deze eigensoortige bedryfstak met zyn roortdurende 'slag tegen de klok'; oude rotten die een journalist maar bet liefst pryst door hen simpelweg echte krantemensen' te noemen. Vanaf maandag wordt onze krant in ijjn geheel op een nieuwe technische wjjze gezet, namelijk langs fotografi- iche weg. Dat is een methode waar- tan de meeste journalisten in dit bedrijf de fijne kneepjes nog niet doornen en kunnen peilen. Men kan bet zo aanduiden: deze verhuizing betekent voor heel wat krantemen- of het nu journalisten of technici zijn de overgang van de werkplaats naar het laboratorium. Rook het op de oude zetterij altyd een beetje vreemd, maar heel speci fiek (voornamelijk naar gesmolten lood ®n inkt) en was het er altijd la waaierig vanwege de ratelende zet machines; vanaf maandag gebeurt dat Jetten in een doodse stilte en omgeven door een wat zurige, che- miacie lucht door mannen die him groive stofjassen hebben kunnen uitdten en met behulp van wie tal fcrn ons ooit verklaren een ifuter. De lezer zal deze verfanderingen wel deghijk merken. Het hele typografi- iche beeld van de krant wordt an dere (maar gelukkig ook weer niet m eig; men hoeft heus niet alleen naar de kop te kijken om Trouw/ Kwartet te blijven herkennen) en vooral illustraties zullen beter en duidelijker kunnen worden afge drukt. Wjj z(jn wel eert beetje bang dat de de eerste tijd misschien ook op andere wijze aan deze tech nische verandering herinnerd zal worden, namelijk voor een paar on volkomenheden in zijn krant. Men moet van ons aannemen dat wij ons best doen maar het nieuwe systeem al mogelijk toch wel een paar kin derziektes vertonen. Vandaar dat wy au al bij voorbaat en hopelijk ten overvloede pleiten voor begrip en ge duld bij onze lezers. Het afscheid van de Nieuwezyds bet heeft misschien al in bovenstaan de regels voor de goede verstaander doorgeklonken verloopt niet zon der weemoed. Het is het afscheid van een omgeving, die bijzonder in spirerend was; van een plek in één van de mooiste steden ter wereld, waar net heerlijk was om te werken. Er is ook weemoed, omdat ons ver trek nodig om onze krant weer een goede economische basis te ge ven mede bijdraagt tot het al ja ren aan de gang zijnde proces van verplaatsing van de city uit de oude binnensteden naar de stadsrand. Dat is jammer, want dat proces dat zich gelijktijdig in tal van ste de» in ons land voordoet vormt één van de grootste bedreigingen vm onze Nederlandse binnensteden, die wy zo graag en met zoveel trots aan onze gasten uit het buitenland laten zien. Daarom willen wij bij dit afscheid het lot van al die prachtige Neder landse binnensteden aanbevelen in de liefdevolle aandacht van de betrok ken gemeentebesturen. Het is te ho pen dat de komende jaren een dui delijke politiek zal worden geformu leerd om zoveel mogelijk de woon functie van die binnensteden weer te herstellen en de winkel- en recrea tiefunctie te behouden en zo moge lijk te versterken. Onze binnensteden zijn het waard le vend gehouden te worden. 'Zingen is de hoogste schoonheids vorm in spraak en taal' door Haro Hielkema AMSTERDAM De sterfdag van dr. Jan Pieter Heije, die dinsdag 24 februari voor de hon derdste keer herdacht wordt, be tekent voor velen ongetwijfeld I1 de ontdekking van de man ach ter ontelbaar bekende liedjes. De naam van de in 1876 overle den Amsterdammer is weliswaar vaak aan straten en pleinen ver bonden, zijn activiteiten zijn vooral bij de jongere generatie in de vergetelheid geraakt. Jan Pieter Heije mag dan al hon derd jaar dood zijn, nog steeds raken voetbalsupporters ln vervoering met zijn 'Zilvervloot'. Nog steeds leren kleinen kinderen de mythe rondom sinterklaas via zijn 'Zie. de maan schijnt door de bomen'. Op parades voor koninklijke jarigen galmen de woorden van zijn 'Ferme jongens, stoere knapen' vaderlandslievend door de lucht. Helje's dichtwerk klinkt nog door de kerken en andere dichtsels zijn nog altijd geliefd op familiefeestjes en 'vrolijk gevarieerde zangavonden'. Het repertoire, dat dr. Jan Pieter Heije in zijn vijfenzestigjarige leven met een onvoorstelbare energie de wereld ln gestuurd" heeft, is bijzon der gevarieerd. Om nog een greep te doen: 'Een karretje op de rand weg reed', 'Gij, schitt'rendde kleuren van Nederlands vlag', 'Twee ko ningskinderen', 'Daar zaten zeven kikkertjes',. 'Tussen Keulen en Pa rijs'. 'Wie rusten wil in 't groene woud'. 'In 't groene dal. in t stille dal' en godsdienstige liederen. Het nieuwe Liedboek voor de Kerken be vat een gezang van Heije: 'Alle vol ken looft de Here' (464). Hoe dr. Heije in die vijfenzestig jaar nog zoveel andere activiteiten heeft kunnen ontplooien, is een raadsel. Op 1 maart 1809 werd hij op het Oudekerksplein in de hoofdstad ge boren als zoon van een chirurgijn die zich later overgaf aan de make laardij. Een erfenis stelde vader Heije in staat zijn zoon naar de La tijnse school te sturen. Daarna stu deerde Jan Pieter medicijnen in Lei den; in 1832 promoveerde hij en ves tigde zich in Amsterdam. Tiendaagse veldtocht Helje's studietijd is voor een belang rijk deel bepalend geweest voor de Inhoud van zijn liedjes en gedichten. In 183 nam hij deel aan de Tien daagse Veldtocht tegen de Belgen, hetgeen in zijn vaderlandsliederen duidelijk merkbaar is: 'Zwijgt, laf- hartigen! Te wapen! Klinkt weer luid Oranje's taal'. Heije gaf in Leiden een belangrijke hem overnam: 'Een gezond gezin, een krachtig volk'. Heije belandde ook een korte tijd in de Amsterdamse politiek. Als raads lid pleite hij voor een keuring van levensmiddelen en gaf de stoot voor de invoering van gymnastiek en handwerken op de lagere school. De bevolking van de hoofdstad vond de ideeën van de arts echter te progres sief en bij de verkiezingen van 1857 raakte hij zijn zetel kwijt. 'Volksgeluk' Het graf van Jan Pieter Heije in Abbenes, waarop het opschrift 'Een lied, een lied, uw leven lang' staat. stoot tot de oprichting van de Vrij willige Jagercompagnie der Leidse studenten. De verslapte Hollanders, die de Franse bezetting achter de rug hadden, werden mede door Heije tot een groter nationaal bewustzijn opgeroepen: 'Ferme jongens, stoere knapen foei! Hoe suffend staat gij daar!' Cholera Na zijn terugkeer in Amsterdam heeft Heije zich zeer verdienstelijk gemaakt op het medische en maat schappelijke vlak. Hij werkte ln zie kenhuizen en bezocht als armendok- ter het grote aantal cholera-patiën- ten in de wijk: volksgezondheid was voor hem een begrip, waaraan hij al zijn enthousiasme en capaciteiten wilde geven. Hij richtte het genees kundig tijdschrift 'Wenken en me ningen' op, vormde met vijf profes soren een staatscommissie om wette lijke regelingen voor de geneeskun de te besturen en te verbeteren en werd hoofdbestuurder van de Maat schappij tot Bevordering der Ge neeskunst. Heije was verder één van de stichters van de Vereniging voor Ziekenverpleging (het huidige zie kenhuis aan de Amsterdames Prin sengracht). mede-oprichter van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en van de Maatschappij ter bevordering van de Toonkunst. Hij maakte de oprichting van de Genees kundige Kring mee. stichtte de Maatschappij der Toekomst (een voorloper van Pro Juventute) en be zigde de leuze, die de KVP later van Teleurgesteld legde Heije ook zijn dokterspraktijk neer en richtte zijn aandacht op het bevorderen van het 'volksgeluk'. Dat was niet alleen de bestrijding van de armoede en de bevordering van de geestelijke en li chamelijke gezondheid, maar ook het zingen van liederen. 'Zingen is de hoogste schoonhetdsvorm van spraak en taal', schreef Heije in het voorwoord van één van zijn vele lie derenbundels. Luther citerend dat de 'muzieknoten de tekst levendig maken'. De volkszang diende verbe terd te worden: de versjes en ge dichtjes, die hij in toenemende mate schreef, moesten daarbij helpen. Gevoelig voor de kritiek op zijn voortvarendheid verliet Heije de hoofdstad en vestigde zich in Abbe nes. waar zijn vrouw van haar vader landerijen geërfd had. Deze, de Am sterdamse predikant J. J. van Voorst, was één der eerste kopers van drooggevallen grond in de Haarlem mermeer. De bevolking van Abbenes eert de dichter-dokter-componist nog steeds om zijn bemoeienissen voor het dorp. Zo stelde hij grond beschikbaar voor de bouw van een school en een kerk, maakte een be- bouwings- en beplantingsplan. fi nancierde een verkeersweg over de Kagertocht, liet een wandellaantje aanleggen ('wandelen is zeer ge zond'. placht hij te zeggen), stichtte een bewaar-, naai- en breischool en organiseerde kinderfeesten op zijn verjaardag en die van zijn dochter tje Cornelia-Sophie. Uit een legaat, het dr J. P. Heijefonds. werden de kinderen van de basisschool tot voor kort jaarlijks getrakteerd. De kinde ren die nu de school verlaten, krij gen uit het fonds een aandenken. De Haarlemmermeer eert Heije nog steeds, net zoals de Jeugd van Ne derland hem na zijn dood eerde door een gedenksteen op zijn graf te plaatsen met het opschrift: 'Een lied, een lied, Uw leven lang'. Een juiste typering voor de man, die over zijn 'dichtstukjes' schreef: 'Ik be oog er geen letterkundige roem mee. Ik voel maar al te zeer hoeveel zij ook uit muzikaal gezichtspunt te wensen overlaten. Mijn wens is het om het muzikaal element in onze taal ontwikkeld en veredeld te zien. Ik ben er zeker van dat Hollands roem ook in de hemelse kunst der tonen heerlijk naast die van andere volken schitteren zal'. Tijd vooruit Het vroegere schooltje aan de Jan Pieter Heijelaan in Abbenes, door Jan Pieter Heye de dichter-componist gesticht, nu in gebruik als rGoene Kruis-ge- bouw. Da tis dan weer zo'n fraaie, gezwol len zinsnede, die we nu op z'n minst overdreven vinden, maar die we Heije toch eigenlijk niet kwalijk mo gen nemen. Heije mocht in derge lijke zinnen zijn nationalistische en moralistische tijdgenoten volgen, in vele opzichten was hij die tijd ver vooruit. De toppers van toen (Zilver vloot, het Karretje op de zandweg) zijn er nog steeds en dat is een sterk bewijs. Dinsdag wordt Helje's sterfdag in Abbenes herdacht: 's morgens legt de schooljeugd bloemen op het graf van de kindervriend, 's middags wordt in de hervormde kerk een bij eenkomst gehouden. Tot de sprekers behoren Wouter Paap (namens de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst) en de VU-hoogleraar prof. dr. G. A. Lindeboom. In het dorpshuis van Abbenes is een kleine expositie over Heije ingericht. Van onze weerkundige medewerker Het maken van een weekend- weersverwachting was dit keer dankbaar werk. Alle tekenen wezen in de lichting van een pro-longeren van het vrij zonnige en zachte weertype zonder regen van beteke nis. Nederland blijft in een zuide lijke circulatie tussen een stand vastig Russisch hogedrukgebied met 1.040 millibar boven de Oekraïne en diepe stormdepressies op de oce aan. sommige tijdelijk 963 mb. ten westen van Schotland. Zij vertik ken het gelukkig, dichterbij te ko men. Er zijn wel af en toe storin gen in de baan boven zuidwest- Europa. maar als zij ons bereiken zijn ze behoorlijk uitgeblust en la ten het in hoofdzaak bij wat meer bewolking. In noord-Spanje hebben ze 't afge lopen etmaal nog wel regen losge laten: Barcelona vrijdagmorgen 17 mm. ln twaalf uur na nachtelijk oneer. Rust bij ons. grote onstul- migheid op de oceaan. Een schip ten westen van Schotland meldde gistermiddag windkracht 9 uit het zuid-zuidoosten bij acht meter hoge golven en het wel vaker genoemde estmannaeyjar op zuid-IJsland meldde een gemiddelde windsnel heid van 120 km/uur. orkaankracht 12. Op west- en zuid-IJsland heeft het vrijdag onafgebroken gegoten: Kefaflik rapporteerde vrijdagavond 13 mm.. Reykjavik 22 mm. regen. De temperaturen liepen gistermid dag in ons land op tot het volgende niveau: De Bilt 13. Rotterdam, Am sterdam en Maastricht 12. Gronin gen en Den Helder 11. Vllssingen 9 graden Celslus. Dat het klimaat ln ANP/KNMI 20-2-76 13 uur J maximum temperaturen en neerslag van 7-19 uur. Amsterdam onbew 12 0 De Bilt onbew 13 0 Deelen onbew. 12 0 Eelde licht bew 11 0 Eindhoven onbew. 14 0 Den Helder half bew. 11 0 Luchth. R'dam onbew. 12 0 Twente half bew. 12 0 Vllssingen zw bew. 9 0 Zuid Limburg zw. bew. 12 0 Aberdeen zw. bew. 5 0.1 Athene zw. bew 11 0 Barcelona geh bew. 12 O Berlijn onbew 7 0 Bordeaux zw bew. 16 0 Brussel half bew 13 0 Frankfort zw. bew 10 n Genéve licht bew 10 0 Helsinki licht bew —3 12 0 Innsbruck onbew. 0 Kopenhagen mist 1 10 0 Locamo half bew. 0 Londen zw. bew. 9 0 M8drid licht bew. 12 03 Malaga half bew lfl 0 Malorca zw. bew 16 0 Munchen mist 0 0 Nice half bew 14 0 Oslo geh. bew. 0 Parijs zw. bew. 11 0 Rome licht bew 15 0 Sollt onbew 15 0 Stockholm zw. bew 1 0 Wenen onbew. 3 0 Zurich onbew. 7 0 Lissabon geh bew. 16 0 HOOG WATER zondag 22 februari 1976 Ierland lang niet altijd gematigd oceanisch is. bewijzen de records. Zo werd op 16 Juli 1876 in Dublin het absolute warmterecord gemeten met 33.4 graden Celsius. De aller laagste waarde viel op 23 januari 1991. te weten —19.4 ln Omagh Ook in de zomer kan het zo dicht bij de warmt oceaan flink koud zijn, getuige de 3.3 van 1 Juni 1962, de —0 3 van 8 Juli 1889 en de 2,7 van 30 augustus 1964. Oo dit weekend valt er In de bergen geen verse sneeuw. De con dities voor de wintersport worden er daardoor niet beter op. vooral ln de onderste berglagen. Toch had Mllnchen vrijdag slechts een maxi mum-temperatuur van 0 graden Celcius, tijdens mist, Llnz (Oosten rijk) 2, tegenover Innsbruck -f-12! In de middelste en hogere berglagen kan de skleër het best uit de voeten. Harlingen 2 05 14.32; Delfzijl 4 26 - 16 51. HOOG WATER maandag 23 februari 1976 Vllssingen 7.44 - 20 26: Harlngvlletslulzen 7 49 - 20.32; Rotterdam 9 37 - 22 31; Sche- voningen 8 47 - 21.26; IJmuiden 9 36 - 22 15: Den Helder 0 19 - 12 48; Harlingen 2.49 - 15 20. Delfzijl 5 10 - 17.45. onder redactie van loessmil Het vergaren van nieuws uit Haagse kringen, dat zich door gaans afspeelt in de wandelgangen van de Tweede Kamer en het in ternationale perscentrum Nieuws poort, gaat vaak gepaard met lan ge wachttijden. Met name in tijden dat het spant, is het voor de par lementaire pers vaak zitten en wachten geblazen. Tijdens de laatste problemen in het kabinet- Den Uyl over de ondernemings raden heeft een handjevol journa listen die wachttijden benut om, in het spoor van cabaretier Seth Gaaikema, ('Ik zie een Hindeloo- pen') woordgrapjes te bedenken met plaatsnamen. Het resultaat: een tachtigtal woordspelingen, waaruit hieronder een kleine bloemlezing volgt: Kernenergie is wel een paar Do- dewaard. U Benthuizen aan het bouwen, maar ik Woubrugge. Ik hou zó van natuur, ik denk dat ik een Boskoop. Als je geld hebt is belangrijk, hoe blijf ik niet te Kortrijk. Ik ben zeer Ameland gehecht. Ameide eer. Voor al wie van de Aerdenhout. De jongen kwam haar Altena. Door de storm leed de tuinbouw zware Appelscha. Duinen zijn eigenlijk Bergen aan Zee. Toen kreeg de Cadzand in z'n oog. Hij kwam te laat, maar had een Goedereede. Hoewel ik zelden met Monniken dam. Rendier: ik voel me het lekkerst als ik Moskou. Ik wil mijn koffie niet Zoetermeer. Bel Beiroet utv schoorsteenveger. Viel ze? Sevilla. Kolenboer, wat is je Bolsward. We leggen Geldrop toe. Wee de monnik die zijn Boedapest. Heeft Abcoude gevat? Ik hou van rechte lijnen, van Krommenie. Overflakkee niets dan goed. Een soldaat gaat niet opzij Voor schoten. Al Gaanderen een paar met d« outo, toch Lopik. Automobilist: voor 'n Katwijk ik niet uit. Gruijters: Hansweert alle journa listen. Hoe langer je met kopen draalt, hoe Hogerheide prijs bepaalt. Mij is de Hellendoorn in het oog. Toen Roelofarendsveen wilde af graven, ging Pieterburen by halen en zei tegen Benschop 'm eraf. Van morgen af is in Stripantikwariaat 'Lambiek', Kerkstraat 104 in Am sterdam, Paulus de Boskabouter de belangrijkste figuur. Tot 13 maart is hij daar het middelpunt van een (bescheiden) tentoonstelling van het werk van Jan van Oort, beter bekend als Jean Dulieu, de schepper van Paulus. De slimme boskabouter heeft deze maand namelijk de leeftijd van dertig jaar bereikt, althans voor het publiek. Want toen kwamen Paulus' avonturen voor het eerst in Het Vrije Volk. Iets eerder (winter 1944-'45) was van Oort aanvankelijk violist bij het Concertgebouw orkest ineens van de muziek overgestapt naar het schetsboek, zonder ooit tekenles te hebben gehad. Vanaf dat moment ontstonden Paulus, Eucalypta, Ooehoeboeroe, Salomo, Krakras, Gregorius en alle andere mede bosbewoners. Dulieu-Van Oort begon ook te schrijven: zijn 'Pau lus de hulpsinterklaas' werd in 1962 bekroond als het beste kinderboek en een Paulus-l.p. kreeg in datzelfde jaar een Edison. Van Oort sprak zelf trouwens ook alle stemmen uit het bos. Op de tentoonstelling zijn de allereerste Paulus-krabbels, de voorstudies, aquarellen en strippoppen te zien, veel originele tekeningen zijn er te koop en er worden drie aquarellen op posterformaal uitgegeven, alles ter ere van het 'Paulus Van Oort'-jubileum. lijk bij, in haar vrije tijd breit ze nog truitjes en broekjes voor haar achter-achterkleinkinderen en haar geheugen en gezichtsver mogen hebben haar nog niet in de steek gelaten. Mevrouw Sjai- nyan komt uit een deel van de Kaukasus, waarvan bekend is dat de mensen er erg oud worden. De School voor Christelijk La ger Onderwijs in het Groningse Maum bestaat volgende maand niet minder dan honderd jaar en dat moet vanzelfsprekend ge vierd worden. Eeen werkgroep onder voorzitterschap van de heer Muller heeft al van alles georganiseerd. De jubileumdag zelf, 13 maart, is gereserveerd voor oud-leerlingen en (oud-) leerkrachten; de kinderen die er nu op school gaan hebben de dag ervóór al groot feest. Zaterdag 13 maart is er onder meer een tentoonstelling van allerlei dat met school en onderwijs te ma ken heeft, een kerkdienst die ge leid wordt door een oud-leerling, ds. Boonstra uit Winschoten, en daarna is er feest in 'Ons Cen trum'. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk mensen die op de christelijke school van Marum hebben gezeten of gewerkt, die zaterdag het eeuwfeest meevie ren. waar ze nu ook wonen. Wie eerst nog wat wil weten, kan schrijven of bellen naar feest-se- cretaris J. Hartholt, Kruisweg 23. Marum. tel. 05944-2083. Haar beste vriend, de 116-jarige Jeglsapet Dawtyan, mocht na tuurlijk ook op het partijtje van mevrouw Hanoem Sjainyan ko men. Ze gaf in haar bergdorpje Kirants een feestje omdat ze 132 werd, en behalve haar beste en goede vrienden, de dorpelingen en verdere kennissen kwamen ook de meer dan honderd kinderen, klein-, achter- en achter-achter kleinkinderen haar allemaal feli citeren. Onder hen was dochter Anoesj (97). Een hele drukte voor jarige betovergrootmoeder, maar volgens het persbureau Tass kan ze dat oog best heb ben: zelf doet ze nog haar huis houden, ze houdt de tuin persoon- Het is gewoon een kwestie van combineren: leer wat brokstuk ken van een vreemde taal en doe er wat mee. Wie dat 'doen' goed en met ijver toepast, kan ik heel vreemde taal uit de voeten, zegt de Russische ingenieur Martin Schwartz. Hij durft nog verder te gaan: op die manier kan ie dereen zelfs een talenwonder worden. Voorwaarde ls dat je uitgezochte brokstukken uit het hoofd leert, basiszinnetjes die makkelijk te ontleden zijn en waarmee je alle kanten op kunt. Een goed verstaander kan met tweehonderd van die geselec teerde zinnetjes een paar dui zend combinaties bedenken. Schwarz heeft het volgens het Russische persbureau Tass zelf ook zo gedaan. Resultaat: de man spreekt nu zestig talen. HU kan met alle Europeanen ln hun eigen taal converseren, bovendien met de Turken en in een stuk of wat Afrikaanse en Indiaanse streektalen kan hij zich heel be hoorlijk redden. Schwarz mag dus wel een taaigenie worden ge noemd, maar hij wil niet het eni ge blijven. Hij heeft zijn leersy- steem omgebouwd tot een talen- prakticum, waar iedereen die be reid is zijn of haar uiterste best te doen, sneller dan waar ook een vreemde taal onder de knie kan krijgen. Schwarz zelf, meldt Tass, heeft bijvoorbeeld het Swahili op dezelfde manier aan geleerd. Eén maand nadat hij er mee was begonnen, kon hij al een goed gesprek voeren met een Afrikaanse gast. 'Je zou me niet zo behandelen als ik gewonnen had.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5