Restauratie van kasteel Ammersoyen is voltooid Lentekriebels Sneeuwberichten Commentaar geduiir(l) 5 inge duur (2) ïidelijk Afrika (1) Juidelijk Afrika (2) familieband met 'n 'vreemde' uitmolling toegegeven Vijf eeuwen voorwerpen uit gracht opgediept cdè dat Rhodesië niet vrij zal worden zonder bloedbad; een somber vooruit zicht waarin Kaoenda deze week is bijgevallen door Sean Macbride, de commissaris van de Verenigde Naties voor Namibië. Tot nu tce probeerde Kaoenda, samen met Vorster, Smith onder druk te zetten om te komen tot een vreedza me oplossing voor Rhodesië, iets wat hem door velen in eigen land en elders in Afrika kwalijk is genomen. Die politiek is, gezien de uitlatingen van Nkomo, zonder uitzicht gebleken. Het is de vraag wat de eigengereide Smith nu nog kan bewegen, net als Vorster, water in de wijn te doen. Hopelijk kan sterkere druk van Zuid- Afrika, maar ook van de westerse landen de Rhodesische eerste minister tot concessies aanzetten, hoewel de kansen gezien de ervaringen daarvoor niet hoog moeten worden aangeslagen. De politiek van de westerse landen tegenover de ontwikkelingen in Zuide lijk Afrika is tot nu toe niet vrij van opportunisme. Een nieuwe aanwijzing daarvoor is de plotselinge erkenning door Frankrijk van de MPLA-regering in Angola, nadat Frankrijk eerst steeds MPLA's concurrent, FNLA- UNITA had gesteund. Een dergelijk beleid zal eerst moeten worden veran derd, wil men komen tot een politiek Van onze weerkundige medewerker Het weer van gistermiddag verdien de van ons een negen of in elk gevail een dikke acht. Mensen die ik in één van de mooiste natuurgebie den van Nederland tegenkwam, spraken hardop van lente. Gelet op de temperatuurcl j Iers van het zuid en en westen leek het daar dan ook op: Eindhoven voorop met veertien graden Celsius. Maastricht, Rotter dam twaalf graden Celsius en ook Eelde kwam nu tot negen graden Celsius. Ten Post haalde toch nog weer niet de zeven graden (6.6), maar in die omgeving was het tot en met woensdag niet warmer dan één graad boven nul. Op een ijs baan in Ten Boer (Gr.) werd gis termiddag zowaar nog ge schaatst Over schaatsen gespro ken het is niet te hopen dat er eind volgende wee ook nog echt sprake van een februari warmtegolf zal zijn met het oog op de wereld kampioenschappen in Heerenveen. Wij hebben ons laten vertellen dat Je al bij temperaturen van acht a tien graden geen goed ijs meer kunt maken. En om dit 'warme' stukje af te maken nog even het landelijk februari warmte-record die werkelijk kan bijdragen aan een oplossing in Rhodesië, zonder te ont aarden in neo-kolonialisme. dit staat op naam van Winterswijk met 20.3 graden Celsius op 26 fe bruari 1900. Dat is hoger dan het record voor de eerste maartdecade te weten twintig graden op de tien de maart 1880 te Utrecht. Het weer blijft de komende dagen droog met zonnige perioden en on geveer dezelfde temperatuur. Overal in de lage landen, op de Britse eilanden, Ln Duitsland en in zuid- Scandlnavië lopen de barometers ge leidelijk omhoog en dat is vertrou wenwekkend. Enkele wetenswaardigheden. Door satellieten wordt de sterkste stra ling (terugkaatsing zonlicht van de aarde) geregistreerd boven het Ka naal in noord-oost-Siberië. De stel- lieten registreren warme lucht bo ven het Poolgebied. Tijdens de zware storm van 2 en 3 januari zijn in een bos bij Gainsborough (Eng) tienduizenden bomen, hoogte negen tot twaalf meter, als lucifershoutjes omgeblazen. Men denkt drie jaar nodig te hebben om de bomen op te ruimen en dertig jaar om het bos (oppervlakte veertig bij vijftig kilometer) weer in de oude staat terug te krijgen. Tijdens het zwaar ste en uitgebreidste onweer van 1975 op de Britse eilanden (8 au gustus) werden in Bexhill (Suxxex) veertig bliksems per minuut boven zee gezien, op het eiland Wight 45 In de bergen van midden-Europa is nu al in een week geen sneeuw gevallen. Bovendien zijn de tempe raturen er relatief hoog bij een h overmaat aan zon. Toch is de voor raad poedersneeuw ln de middelste en hogere lagen nog allerminst uit geput. In de lagere bergstreken krijgt men echter wel meer en meer te maken met verharde sneeuw en papsneeuw. In de Beier se Alpen en Oostenrijk zijn afda lingen tot ln de dalen niet overal meer mogelijk. AG 20 FEBRUAR11976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 onder redactie van loes smH nu werkelijk waar dat ons isch toekomstbeeld zo somber de secretaris-generaal van het van economische zaken, dr. F. W. Rutten schetst? Het veel meer dat hij bevestigt wat eerder door anderen denk :ld aan d epresident van De rlandsche Bank is gezegd, slaagt er nu in zijn betoog 'hard' met cijfermateriaal. Zijn moet daarom de meeste indruk en op hen, die tot nu toe er maar ds op bleven vertrouwen dat de lie' lomie op een goede dag wel weer gaan opleven en dat ons een i ende, langdurige bloeiperiode te bten staat komt ons voor dat de kern van betoog van prof. Rutten ligt in conclusie dat de bedrijfsrende- 1 ten veel te laag zijn. En zo lang ieïfin geen gunstige verbeteringen verwachten, zal het aantal ijfssluitingen, werktijdverkortingen blijven aanhouden, eer: in wezen geen opzienbarend iws, maar wel interessant en nog r verheugend dat de hoogste be- lambtenaar van minister Lubbers f* visie in Nederland in het open- r ter berde kan brengen. er een blijvende wending ten Ie komen in de economische situa- ran ons land, dan zal de regering voorrang nieuwe plannen moeten irikkelen om de investeringen te uleren, stelt Rutten. zal daar zeker gelijk in hebben, ig is alleen: zullen die investe- ook werkelijk nieuwe arbeids- opleveren? Het komt ons —jf dat prof. Rutten op dit punt wel meer het achterste van zijn tong mogen laten zien. kunnen nu wel hard gaan roepen nieuwe investeringen, die meer P ltsen aan het werk zullen helpen, f "^r die investeringen zullen toch flerend moeten zijn. Anders wor- I we vroeg of laat gestraft met te kostprijzen en dan worden we andere landen met goedkopere icten uit de markt geprijsd. «lijft in het algemeen gespro- per bedrijfstak kan dat wisselen |geen andere mogelijkheid dan te len naar meer veriaginig van de Irijfslasten. Zou het kabinet tot dit pht komen (en dat is te hopen) dan de conclusie voor de hand, dat de ■heid bepaalde belastingen verlaagt le druk van de sociale premies, die floor de bedrijven moeten worden «bracht, verder verlicht. betekent dat de overheid zelf op der royale voet moet gaan leven. dat? Met Rutten geloven wij r niet zo dadelijk in. Dat zal een es van zeer lange duur zijn. dreiging van een openlijke oorlog uidelijk Afrika wordt groter. Van ehillende kanten is de vrees uitge- bken dat de troepen van de LA, gesteund door Cubaanse mili- e en Russische adviseurs, zullen rstoten aangestoken door het ;es in Angola. De landen die in geval het eerst op de lijst staan, Rhodesië en Namibië Zuidwest- ika). In Rhodesië regeert nog ds de blanke minderheidsregering Ian Smith, terwijl Namibië onder uur staat van Zuid-Afrika; tegen wil van de Verenigde Naties in rigens. ziet er wel naar uit dat de dafrikaanse eerste minister John ster eieren voor zijn geld begint te en. zijn troepen zijn grotendeels Angola teruggetrokken en de rege- in Pretoria zou zelfs bereid zijn MPLA-bewind in Angola te er- nen. heeft mogelijk moed geput uit de daringen van de MPLA dat Zuid- ika daardoor haar belangen in An- kan beschermen en uit de verze- rtfing van president Neto dat zijn ering niet van plan is enige leiden- rol te spelen in Namibië, c zijn er aanwijzingen dat Vorster eid is tot concessies inzake Nami- Hij heeft gezegd dat Zuid-Afrika - langer in Namibië zal blijven dan noodzakelijk is en dat zou dan tot het 'volk van Zuidwest-Afrika' over zijn toekomst beslist dergelijke verklaring hoet voor rster niet zo vreemd te zijn. Hij et tot een oplossing voor Namibië 1 Hen, wollen de ontwikkelingen in I gebied niet een voortdurende be- 0, iging blijven vormen voor zuid- ika's eigen veiligheid. Dat dwingt ■ster tot het bedrijven van een listische politiek en dat gaat hem «rgaans goed af. I laatste kan niet gezegd worden it i de Rhodesische eerste minister W» Smith. Ook nu hem het vuur wel r na aan de schenen ligt weigert tot een akkoord te komen met de irte meerderheid in zijn land. De aJnatigde zwarte leider uit Rhodesië, hua Nkomo, heeft de presidenten een aantal Afrikaanse landen te ien gegeven geen hoop meer te Cbben op een overeenkomst met $ïh. mededeling zou de Zambiaanse vi cdikant Kenneth Kaoenda tot de tnbere voorspelling hebben gebracht De Overijsselse gemeente Weerse- lo bestaat uit vijf kerkdorpen en is qua oppervlakte de op vier na grootste gemeente van het land. Dat betekent natuurlijk niet dat ook het inwonertal op vier na het grootste zou zijn, maar wel dat de ongeveer negenduizend inwoners vaak een eind bij elkaar vandaan wonen. Dat zal geen bezwaar zijn als je jong bent en goed ter been, als je alles per fiets of auto kunt doen, maar als je dat allemaal wegens je leeftijd niet kunt, kun je je wel eens erg alleen gaan voe len. Achthonderd bejaarden wo nen er in Weerselo, uiteraard niet auemaai eenzaam en ook niet allemaal alleenwonend. Er is een bejaardentehuis, er staan wat be jaardenwoningen, en een vrij groot aantal ouderen woont nog by kin deren op de boerderij in. Toch zitten daar veel oudere men sen tussen die best eens graag wat (meer) contact met anderen bui- I ten hun deur willen, ontdekten de teaen van ae vrouwenjeaeraue i?i Weerselo. En zij legden of beter: zijn daar nog druk mee be zig die contacten. Ze benaderen de aangesloten vrouwenorganisa ties met de vraag of ze er mis schien voor voelden mee te doen met het adopteieprogramma'eens per week of vaker, of minder, als het maar regelmatig gebeurt een bepaalde bejpaarde opzoe ken, met hem of haar gaan wan- aeien, winKeien, KojjieannKen, hem of haar eens in contact bren gen met de kinderen, misschien eens laten oppassen, kortom: hen te betrekken bij het leven van alledag, min of meer een familie band scheppen. nu voeit met teaere oejaarae voor zo'n contact en daarom ging de voorzitster van de fed. mevr. Schelberg, eerst eens voorzichtig hier en daar informeren, want nie mand moet gedwongen worden, vindt ze. 'Bejaarden moeten al zo veel: gymnastieKen, wanaeien, naar sociëteiten. Ik geloof wel dat we dat moeten stimuleren, maar als zo iemand die z'n hele leven geploeterd heeft, nou zegt: ik zit hier lekker voor het raam, ik hoef niet zo nodig, dan is dat zijn vol ste recht'. Het moeilijkst vindt ze nog om uit te zoeken wie met wie zaï omgaan: klik net niet, aan loopt het contact voor beide par tijen op een teleurstelling uit. Soms wordt de direcrice van het tehuis of maatschappelijk werk in geschakeld. En als het om bejaar den gaat die nog op de boerderij wonen, de kinderen, want ook die thuiswonenden zitten vaak erg al leen. In het tehuis of het huisje zit vader of moeder alleen, om dat kinderen en kleinkinderen ge woonlijk allemaal tegelijk op zon dag komen, maar ook op de boer derij ziet de bejaarde geen ande ren dan de eigen familie en een enkele leverancier. Tussen de dertig en vijftig vrou wen hebben zich inmiddels aange meld. Zij zijn al aan de slag ge gaan, ieder met een vervangster voor het geval ze eens niet zou den kunnen. Ook nog lang niet al le bejaarden hebben behoefte aan een 'vreemde', maar dat zal kei veranderen als het pas begonnen project goea araait, noopt me vrouw Schelberg. Ze hoopt nog meer: dat ook de tieners mee zul len doen, die zich nu nog vaak afzetten tegen de bejaarden. Eén ding is zeker: wie er aan begint, moet ook volhouden. Dat is een voorwaarde die aan alle deelne mers gesteld is. Om één dier één kilo vlees te laten produceren, is er zeven kilo graan nodig. Een verlies dus van zes kilo voedsel, zeggen de tegenstanders van vlees, terwijl zoveel mensen in de Derde Wereld van honger omkomen. Vandaar dat op het plaatje een varken en een hongerige Oosterling touwtrekken om een zak graan. Het is een deel van een illustratie uit 'Minder vlees mevrouw?', een door De Horstink (met de nationale commissie voorlichting en bewustwording ontwikkelings samenwerking) uitgegeven documentatiemap over vleesconsumptie en de wereldvoedselsituatie. Het werkstuk staat vol artikelen en beschou wingen over de noodzaak van beperking van de vleesconsumptie en over voedingsmiddelen die vlees kunnen vervangen, maar ook worden de argumenten tégen minder of geen vleesgebruik behandeld. Er staan een paar recepten voor vleesloze maaltijden in en wie dan na 124 pagina's leesvoer nog niet genoeg weet, kan de rest zelf opzoeken aan de hand van de toegevoegde lange literatuurlijst. 'Minder vlees mevrouw?' kost 12,90 en is te bestellen bij De Horstink. Kon. Wllhel- minalaan 17 in Amersfoort. Verschillende keren is het weg dek van een van de hoofdwegen door Ouwehands dierenpark ge repareerd, voordat men er ach ter de oorzaak van het aldoor weerkerende euvel kwam. Op de scheiding van asfalt en klinkers ontstond steeds weer een uithol ling overdwars. Eerst dachten ze in het dierenpark dat dat wel zou komen door het gewicht van de zwaar beladen vrachtwagens, die dagelijks via deze weg de res taurants bevoorraden. Maar toen er na de zoveelste reparatie wéér een kuil in het wegdek zat stelden ze letterlijk een wat die- pergaander onderzoek in. De uitholling bleek toen een uitmol ling overdwars te zijn, veroor zaakt door ijverige mollen, die precies die plek hadden uitge zocht om een mollengang van (volgens het dierenpark) abnor male grootte en lengte aan te leggen. Een Limburgse fabrieksdirecteur moet ƒ450 boete betalen, omdat hij voor de derde keer betrapt werd toen hij veel te hard over de weg scheurde. Zijn snelheid was dan ook niet zo'n beetje bo ven het toegestane aantal kilo meters: hij reed 145 kilometer, bijna anderhalf keer zoveel als hij op die weg mocht. Ontken nen hielp niet en dat deed de man dan ook niet. Hij was betrapt door de radarapparatuur van de politie, waarvan, weet De Lim burger, de onderdelen door zijn eigen fabriek werden geleverd. De directeur gaf voor de kan tonrechter dan ook direct toe dat hij zo hard gereden moest hebben, 'want onze apparaten werken erg nauwkeurig'. 'Je weet toch dat je op die plek geen dutje kunt doen.' door Jac. Lelsz AMERZODEN Kasteel Am mersoyen. Zó stelt men zich een kasteel voor. Een echt en een hecht kasteel. Geen lustslot met allerlei tierlantijnen, geen ro mantisch buiten met allerlei fratsen. Indrukwekkend tekent het silhout van kasteel Ammer soyen zich tegen de hemel af. Zeven jaar is er aan gerestau reerd. Oorspronkelijkheid siert het blazoen. Vandaag vrijdag wordt het door prins Claus ge opend. Kasteel Ammersoyen te Ammerzoden in de Bommeler waard, nu weer een pronkstuk van de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen. Kasteel Ammersoyen ligt aan de rand van het dorp Ammerzoden. In de Bommelerwaard. Op een punt waar je bijna zou vergeten dat het nog al tijd Gelderland is en waar Brabant, Zuid-Holland en Utrecht al te ruiken zijn. Ammersoyen is van de Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen, dat twintig kastelen rijk is en daar mee de grootste particuliere kastelen- bezitter op het vasteland van noord west-Europa is. Met het Muiderslot behoort het tot het best bewaarde kasteeltype, dat hier kort voor 1300 waarschijnlijk vanuit Frankrijk is ge ïntroduceerd. Een vierkant, ommuurd plein met tegen de achterzijde het voornaamste woongebouw, haaks daarop twee zijvleugels en een ver bindend poortgedeelte aan de voor zijde en voorts vier ronde hoektorens. Ammersoyen is een zeldzaam voor beeld van een volgens één plan ge bouwd kasteel." In 1957 kwam Ammersoyen in han den van de Vrienden der Gelder sche Kasteelen. De indrukwekkende contouren deden heel wat verwach ten, maar het interieur viel aanvan kelijk bitter tegen. Bij een inspectie zag men niet veel meer dan witte wanden en toevoegingen, die het oude muurwerk aan het oog onttrok ken. Architect H. Korswagen uit Driebergen werd belast met de lei ding van de restauratie, die is uitge voerd door het aannemersbedrijf Woudenberg uit Ameide. Na het overlijden van de heer Korswagen in 1969 werden de werkzaamheden in dezelfde trant onder leiding van zijn collega D. Wijma uit Velp voortgezet. Verrassingen Toen men goed en wel op gang was met het afbikken van de witte wan den en het verwijderen van de toe voegingen kwamen de verrassingen. De achtervleugel, het voornaamste woongebouw, bleek van onder tot bo ven middeleeuws muurwerk te ver tonen. Ook de onderbouw van de zij vleugels en de poort stamden nog ge heel uit de oorspronkelijke bouwtijd. De authenticiteit nam nog toe: er kwamen vijf muurtrappen tevoor schijn, waarvan men het bestaan hoogstens had vermoed, en ver der schouwen, lampnissen, waterput ten, 'gemakken' enz. De achtervleugel is teruggebracht in de staat vóór de brand van 1590. Een aantal indrukwekkende zalen is het resultaat, en met schouwen zoals men die in Nederland nergens meer vindt. Zijvleugels en poort zijn her steld met eerbiediging van verbou wingen, die in de 17de en de 18de eeuw hebben plaats gehad. Bij het uitgraven van de gracht viel men ook van de ene in de andere verbazing. Blijkbaar is de gracht in het ver leden nooit goed schoongemaakt. Er werd een museum aan voorwerpen, die meer dan vijf eeuwen omspannen, uit opgediept. Praktisch alles wat tus sen 1380 en 1900 er in werd gegooid, kon geborgen worden. Op de bovenverdieping is er een mu seum van ingericht, dat in zijn soort uniek is en in zijn omvang waar schijnlijk enig in de wereld. Alles heeft betrekking op Ammersoyen. Hierdoor kan men zich een interes sant beeld vormen van het leven op een kasteel. Het meeste, dat naar bo ven kwam, is beschadigd. Veel voor werpen zijn al gerestaureerd. Er blijft echter nog veel te doen. Honderden scherven moeten nog aan elkaar ge lijmd worden. Op de zolder ligt nog honderd strekkende meter aan vond sten op selectie te wachten. Zeldzaam In elf vitrines zijn de meest opvallen de vondsten uitgestald. Daarbij zijn enkele stukken van grote zeldzaam heid, zoals een bronzen schenkkan van omstreeks 1400, die volgens des kundigen de enige in Nederland is, waarvan men de vindplaats kent. Verder een 16de eeuwse kaarsenbak, fragmenten van in het Duitse Sieg- burg vervaardigde drinkbekers met het jaartal 1581 en het wapen van de Van Arkels, een vierkante wijnfles uit de 17de eeuw, enige zilveren zak- necessaires uit de 16de eeuw, nest kastjes van aardewerk uit de Gouden Eeuw, een koperen stijgbeugel van omstreeks 1500 enz. De voorwerpen zijn rubrieksgewijs opgesteld, naar het gebruik dat er van werd ge maakt. Enkele rubrieken zijn: voed- seil bereiden, eten, drinken, roken, paardrijden, strijden, en zorg voor het uiterlijk. Kasteel Ammersoyen fungeert ge deeltelijk als gemeentehuis van Am merzoden. Van 1 juni tot 1 septem ber is het kasteel dagelijks te be zichtigen; in de andere maanden al leen op zondag. De kelder van het kasteel is ingericht als taveerne ten gerieve van de bezoekers. Er zijn buiten de zomermaanden ook ruimten beschikbaar voor het houden van vergaderingen, diners en recepties. Het vinden van passende bestem mingen voor de kastelen (want wie kan er nog één bewonen?) is een van de grootste zorgen van de Vrien den der Geldersche Kasteelen, naast uiteraard de perikelen van de restau ratie en van het onderhoud. Het kasteel werd rond het jaar 1384 gebouwd. Kort daarop kwam het in bezit van de Gelderse hertog Willem I. Tegen 1500 ging het door vererving over naar een tak van het bekende geslacht Van Arkel. In 1513 werd het kasteel belegerd door troepen van landvoogdes Margaretha van Savoye in de strijd tussen de Habsburgers en hertog Karei van Gelre, waarbij waarschijnlijk schade is aangericht. De schade was echter veel groter toen er in 1590 brand uitbrak, waar bij slotheer Joris van Arkel zo zwaar werd gewond dat hij enkele dagen later overleed. Liefde Naderhand is daaromheen een legen de ontstaan. Een dochter van de kas teelheer was verliefd geworden op een jongeman, die men als partij niet acceptabel vond. Zoals te doen ge bruikelijk in die tijd moest het meis je naar een klooster. Op de avond, die er aan voorafging, was er een groot feest als afscheid van het we reldlijk leven. Bij die gelegenheid brak er brand uit. De dader zou de ongewenste schoonzoon geweest zijn, die men met zijn beminde te paard moet hebben zien vluchten. Algeheel herstel van het kasteel vond in 1650 plaats. Daarna is er weinig meer veranderd. Nieuwe eigenaren uit Zuid-Nederland verbleven niet permanent op het kasteel. Zo ont snapte het aan de 18de eeuwse mo- derniseringsdrang. Na 1800 werd het Clarissenklooster. Het kasteel bleef vrijwel onaangetast. Kort voor 1900 werden de grachten gedempt en voorts is toen aan het complex een grote kapel toegevoegd. De kapel is bij de nu afgesloten restauratie afge broken en de grachten zijn weer uit gegraven. In 1945, toen het dorp Ammerzoden door beschietingen over de Maas heen vrijwel te gronde ging, kreeg de bevolking in het kasteel een veilig onderdak. De metersdikke muren bleken tegen het granaatvuur bestand. Een der zalen van het gerestaureerde kasteel. rustig weer

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5