'Christendom reikt beginsel aan voor economisch herstel' MB Een bevindelijke roman Conferenties Jezus-film van Thorsen blijft mensen opwinden Vandaag Bisschoppen België achter verklaring seksualiteit Mag dominee in de politiek actief zijn? 'Gezinsverzorging wordt duurder' Wereldraad wil sancties tegen Chili Attestatie-zaak komt op synode CIA werft geen zendelingen meer VRIJDAG 20 FEBRUAR11976 KERK-BINNENLAND TROUW-KWARTE R Engelse kerk spreekt over crisis Van een onzer redacteuren De synode van de Kerk van Engeland spreekt aanstaande dinsdag over een kerkelijke advies, hoe het land uit de huidige economische crisis kan komen. De besprekingen in de synode zullen plaats hebben op basis van een geschrift van de sub-deken van de Westminster Abbey, kanunnik David Edwards. In zijn stuk zegt Edwards dat En geland nooit meer behoefte gehad heeft dan nu aan de overtuigingen, die talrijke christenen door de eeu wen heen hebben gereinigd, ver sterkt en getroost. Edwards stelt vast dat er geen chris telijke economische wetenschap of een christelijke politiek bestaat. 'In het evangelie wordt geen recept aangereikt voor onze nationale wel vaart. maar niettemin kan de kerk daar een wezenlijke bijdrage toe le veren.' De kerk ls volgens de kanunnik ln staat geestkracht te ontwikkelen. Op dat punt kan de kerk vergeleken worden met een politieke partij of een vakbeweging, aldus Edwards. Maar. zo waarschuwt hij. 'de manier waarop de kerk omgaat met haar eigen staf en leden en met haar materiële mogelijkheden spreekt te genover de wereld duidelijker taal dan wat zij ooit in preken of syno destukken kan zeggen.' Edwards zegt in zijn stuk dat het Britse volk in termen van inflatie de prijs betaalt voor het bereiken van een hoger welvaartspeil, uitge breide welzijnsvoorzieningen en een vrij vergaande inkomensnivellering. 'Het Britse volk heeft met de vrij wel ruïneuze ontwikkeling van de waarde van zijn munt betaald voor het feit dat het meer heeft opge maakt dan het heeft geproduceerd.' 'Er is een sterkere economische ba sis nodig, als wij willen bouwen aan onze democratische Instellingen. voor de verbetering van het lot van de armen en voor een vrijgevige rol van Groot Brittannië in de wereld. Eenheid Sprekend over mogelijkheden om uit het huidige moeras te komen wijst Edwards op de manier van de oecu menische beweging, die steeds het principe van de eenheid heeft be schouwd als een manier voor de kerk om gezond te worden. 'Hetzelf de beginsel behoort een christelijke visie op de economie en de politiek te beheersen', aldus de kanunnik. Hij is overtuigd dat Engeland in staat is om de belangrijkste tegen stelling. die tussen de klassen, te overwinnen. 'Als een nationale een heid in de plaats komt voor de klas sentegenstelling van nu. is het no dig dat de middenklasse, waaruit de kerk thans haar meeste leden trekt, zich minder eigenwijs en moralis tisch opstelt tegenover de arbeiders klasse. 'En de arbeidersklasse moet niet aldoor terugdenken aan de ja ren twintig en wat minder kribbig staan tegenover de scheppers van de welvaart'. Houdingen De houdingen veranderen al in Groot Brittannië. meent Edwards. 'Maar de emoties laaien soms toch wel weer eens op en in de komende jaren moet gezorgd worden voor ontmoetingen, waar overeenstem ming kan worden bereikt tussen de belangen van de verschillende groe pen'. Volgens Edwards moeten de doel einden van de industrie, het begin sel van de volledige werkgelegen heid, de plaats van privé-ondeme- merschap en van vakbeweging op nieuw worden doordacht. In elk ge val zal het land tevreden moeten zijn. zo zegt Edwards, met lagere inkomensgroei dan wij graag zouden willen en de groei van onze natio nale welvaart moet geplaatst wor den in de context van een nieuwe economische orde in de wereld. UIT VAN LEZERS Alternatief K VP-voorzitter Vergeer, zei in Sit- tard, dat alle partijen in de Tweede Kamer voorzichtig met het huidige kabinet moeten omspringen, zolang en nog geen alternatief ls gevon den'. Mlv. zolang het CDA nog niet geconsolideerd is en in staat is samen met de WD en DS'70 te regeren, moet de KVP het kabinet- Den Uyl wel verder gedogen. Dat is dan het antwoord van de KVP op het aanbod van de PvdA om de huidige kabinetscombinatie een brugfunctie te laten vervullen naar een zelfde combinatie maar dan parlementair. Is de ARP bereid zich via één CDA lijst voor dit karretje van Steen kamp-Vergeer te laten spannen? Dan zouden tallozen die vertrouwen hebben in Aantjes c.s. verleid wor den hun stem te geven aan iels wat ze per se niet willen. Dat was en is de bedoeling van Aantjes niet. Maar dan ls het wel zaak dat er officiële duidelijkheid komt over de strategie van het CDA. vóór de ARP-partij raad en de afdelingen sich in april en mei as. moeten uitspreken over één CDA-llj6t. Amsterdam J. W E. Riemen* Kanseltaal (3) De Genestet dichtte: Verlos ons ▼an de preektoon, Heer. Geef ons natuur en waarheid weer. Overgezet in onze tijd zou het zo gezegd kunnen worden:Verlos ons van de ruwe taal. o Heer. Geef ons de Juiste woorden weer. De Bilt Goris v. d. Hoeven FAMILIEBERICHTEN kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch tot 16.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456; en van 16.30-20.00 uur op nummer 020-220383. Dit laatste num mer geldt ook voor ZONDAG AVOND en dan van 18.00-20.00 uur. Onze adressen AMSTERDAM: Direktie - commerciële afdelingen - administratie: Wibautstraat 131, tel. 020-913456, Postbus 859. Red aki Ie: Nieuwe Zljds Voorburg wal 280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM/DORDRECHT: Westblaak 9. Rotterdam. Tel. 010-115588. Poetbus 948. DEN HAAG/LEIDEN: Parkstraat 22. Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. ZWOLLE/GRONINGEN: Melkmarkt 56. Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. Bij publlkatie wordt de naam van de schrijver vermeld. maand. Bruto verschil: bijna 3000 gulden! Netto zal dit zon 1500 a 1600 gulden zijn. Juist het verschil tussen luxe wintersportvakanties e.d. en twee weken kamperen in de duinen. Bovendien vind ik de verge lijking onderwijzer-leraar. ver pleegster-arts. burgemeester-minis ter niet correct. Een arts kan méér doen voor een patiënt dan een ver pleegster. Een leraar doet beslist niet méér voor een leerling dan een onderwijzer (eerder het tegenover stelde). Een minister bestuurt een grotere eenheid dan een burgemees ter. Heeft de heer Zeldenrust mis schien ook 35 tot 40 leerlingen in de klas? Of zijn dat er soms zo'n 20 a 22? Ik heb er 38. Maar het ergst vind ik dat uit het standpunt van de heer Zeldenrust weer eens overdui delijk blijkt dat leraren zich hui zenhoog verheven voelen boven de mensen die vaak in moeilijker om standigheden. met veel geringer sa laris en beperkter vrije tijd hun buitengewoon nuttige werk ve- richten, te weten de onderwijzers. Hengelo M. W. B. van Reen Cuba (2) Kanseltaal (4) Blijkbaar slaat dr Ter Schegget de academici niet hoog aan. En bij academisch gevormden, en bij de met eerbied vervulde gewone mens. zal zulk een wijze van overdracht een onstichtelijke wijze van doen zijn. Andijk K. Nierop Leraren (4) Ik ben onderwijzer (45 jaar» en wijs u even op het volgende: het maxi mumsalaris van een eerste-graads- bevoegde leraar bedraagt 5898 gul den per maand. Mijn salaris (het maximum» ls 3003 gulden per Ik ben het volkomen eens met de heer Graaskamp. betreffende de door minister Pronk toegezegde steun aan Cuba. De communisten zullen niet alleen lachen, maar het dankbaar aanvaar den en het besteden voor een goed doel. Wat dat doel ls? Misschien ls staats secretaris Van Huiten daar ook wel bezorgd over. N ijverdal W. Oosterveen Leraren (slot) De heer Brandes en meerdere colle ga's van hem. die er net zo over denken als hij, wil ik aanraden eens een kijkje te nemen op een LTS en bijvoorbeeld een metaalbewerkings lokaal binnen te stappen. Als hij in een lokaal komt. waar meer dan 20 leerlingen les krijgen, is dat heel ge woon. De leraar die hij daar aan treft verdient 2057 gulden per maand minder dan een eerstegraads leraar (beiden op hun maximum en regeling 1 augustus 1975). Hiervoor moet deze leraar echter wel 29 les tijden lesgeven en niet 26 zoals de eerstegraads leraren. Naast zijn lesgeven ls deze leraar verantwoor delijk voor zjjn machinepark, ge reedschappen en materialen (kosten 100.000 gulden) en wat nog be langrijker ls, voor de veiligheid van zijn leerlingen. Amsterdam BRUSSEL KIPAVolgens de rooms-katholieke bisschoppen in België komt de recente verklaring van het Vaticaan over enige vraag stukken van seksuele ethiek gele gen. 'zeker nu vele opinies de ronde doen. die in strijd zijn met de chris- telijké moraal'. In hun officiële reactie noemen de Belgische bisschoppen de verklaring 'een leerstellige en pastorale hulp om de gelovigen de christelijke mo raal voor te houden, waaraan de ker kelijke overlevering en het hoog ste leergezag ons herinneren.' De bisschoppen zien het als hun taak, op te komen voor de waardigheid van de menselijke persoon en voor een gedrag, dat ook op seksueel ge bied in overeenstemming is met Christus' leer. De verklaring helpt om te komen tot een juiste opvatting en tot het aanvaarden van eigen verantwoorde lijkheid. Met vertrouwen moet de inhoud van het document worden uitgediept. 'Zo zullen we aldus de Belgische bisschoppen beter in staat zijn de bevrijdende dimensie te ontdekken van de christelijke boodschap over de mens en de men selijke liefde.' Emilio de Carvalho, bisschop van de methodistenkerk in Angola, is van zaterdag tot woensdag in Ne derland. Zondag spreekt hij om twaalf uur in Den Haag tijdens de oecumenische dienst van de Ekkle-- siagroep in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout. Maandag is er op Kerk en Wereld te Driebergen een studiedag met veertig deelne mers uit de verschillende kerken, 's Avonds spreekt hij op een open bare bijeenkomst van de theologi sche faculteit van de Vrije Universi teit te Amsterdam. Dinsdagavond is hij ln Kampen op de theologische hogeschool. Verder heeft de 42-jari- ge bisschop tal van informele ont moetingen. KOPENHAGEN In Denemarken maken nog steeds talrijke men sen zich druk over de zgn. Jezus-film van regisseur Jens Jörgen Thorsten. Het script van de film is thans in de boekhandel verkrijg baar. Hoewel het boekje verkocht wordt als warme broden, bevat het weinig spectaculairs, afgezien van enkele als provocatie bedoelde passages over het leven van Jezus, zoals Thorsten zich dat voorstelt. De verkoop wordt hevig gestimuleerd doordat er heftig, tot in het Deense parlement toe, tegen is geprotesteerd. FRANKFURT Mag een dominee naast zijn predikantscnap ook nog een politieke verantwoordelijkheid dragen? Deze vraag is tot nieuw le ven gewekt door een uitspraak van de synode van de evangelische kerk tegen de politieke activiteit van de parochie-geestelijken. De uitspraak heeft tot protest ge leid van de liberale politicus Lise- lotte Funcke, die tevens lid is van de synode van de evangelische kerk. Zij wierp de vraag op of de poli tiek dan zo iets smerigs is, dat een geestelijke daar niet aan kan mee doen. Ds. Udo Fiebig uit Lünen, die te vens afgevaardigde voor de socialis ten in de Bondsdag is heeft verzet aangetekend tegen een proces, dat het Bundesverfassungsgericht (het hoogste rechtsorgaan in de Bonds republiek) heeft aangespannen. Ds. Fiebig noemt het de eerste keer sinds de oorlog dat een staatsorgaan ingrijpt in de kerkelijke zaken. De vice-voorzitter van de kansela rij van de evangelische kerk, Erwin Wilkens, bestrijdt de opvatting van Fiebig en zegt dat de bepaling van de evangelische kerk juist moet voorkomen dat kerk en politiek ver mengd worden. Dat het Bundesver fassungsgericht in de zaak is be trokken noemt Wilkens niet te ver mijden omdat er behoefte was aan het afbakenen van een grens. Enige predikanten boden kortgeleden 140.000 handtekeningen aan van men sen die protesteerden tegen de film. De Deense regering onderzoekt nog steeds of het script van de film aan leiding is om een productiegarantie te weigeren. De 'primaat' van de Deense volkskerk, bisschop Ole Ber- telsen van Kopenhagen heeft in een verklaring gezegd dat de staat zich mede-verantwoordelijk stelt, door een productiegarantie aan Thorsen te geven. Tien Deense bisschoppen zien in het werkstuk grove spot met de belijdenis van de evangelisch lutherse kerk. In het parlement heeft de Deense mi nister van cultuur opgemerkt dat het werk van Thorsen niet als kunst, doch als provocatie moet worden op gevat. Het Deense filminstituut zou een kre dietgarantie van circa 380.000 gulden hebben toegezegd. Voordat deze toe zegging wordt gedaan, moet Thorsen eerst zelf het benodigde geld bijeen zien te brengen. De garantie is eerst dan geldig, wanneer de film echt ge maakt wordt en bewezen kan wor den, dat hij niet indruist tegen de gel- DEN HAAG De centrale raad voor de gezinsverzorging meent dat de gezinsverzorging duurder zal worden. De raad heeft dit vastge steld na een eerste bestudering van de nieuwe tabellen voor eigen bij dragen die staatssecretaris Meijer van CRM dezer dagen de Tweede Kamer heeft voorgelegd. De raad staat op het standpunt dat de eigen bijdragen niet hoger mo gen uitkomen dan de bedragen die tot dusver na bijstandsverlening nog voor rekening van de cliënt kwamen. dende strafbepalingen. Een eerder project van Thorsen voldeed niet aan deze voorwaarde, waarna de garantie teruggenomen werd. GENEVE De commissie van de Verenigde Naties voor de rechten van de mens heeft van een afge vaardigde van de wereldraad van kerken de raad gekregen, sancties aan te bevelen tegen het regime in Chili. Dwain C. Epps van de afdeling in ternationale zaken van de wereld raad, zei als getuige voor de com missie, dat berichten uit Chili over arrestaties zonder aanklacht, folte ringen en vermiste personen 'alleen maar het topje van de ijsberg zijn.' De wereldraad van kerken heeft een lijst met de namen van 987 perso nen, die in Chili worden vermist. Al. leen al in de maand januari van dit jaar zijn 185 mensen gearresteerd en minstens 48 uur vastgehouden. Van de vijfduizend gevangenen, die er op het ogenblik in Chili zijn, zijn er veertienhonderd wel aangeklaagd, maar niet veroordeeld, terwijl er ruim duizend worden vastgehouden, tegen wie geen enkele aanklacht is ingediend, aldus Epps. Voor de commissie van de Verenig de Naties, die op het ogenblik bij een is in Genève, vroeg Epps tevens aandacht voor de sociale problemen in Chili. Hij noemde voorzichtige schattingen, volgens welke twintig procent van de bevolking lijdt aan ondervoeding en zestien procent van de beroepsbevolking werkloos is. Van een onzer verslaggers NIEUWDORP (Zld.) Naar aan leiding van ons artikel "Verontrus ten stichten noodgemeenten' deelt ds. P. Hekstra te Nieuwdorp ons mee, dat zijn kerkeraad een verzoek schrift aan de generale synode heeft gezonden om een kerkordelij- ke weg mogelijk te maken voor een andere behandeling van de attesta ties. Zolang de synode hierover nog niet beslist heeft, is Nieuwdorp niet van plan al stappen te doen. In uitzonderingsgevallen is het nu al mogelijk, dat iemand lid wordt van een kerk buiten zijn eigen woon plaats maar dan alleen met toe stemming van de beide kerkeraden. Nieuwdorp wil een verruiming van deze regeling, desnoods ook zonder de toestemming van de ene kerke raad. Het liefst zou Nieuwdorp zien dat ieder belijdend lid het recht krijgt, om zelf te bepalen in welke plaats hij lid van de gereformeerde kerk wil zijn. Zo zou men uittre dingen uit het kerkverband kunnen voorkomen. door dr. C. Rijnsdorp H. J. d. Vecht Racismefonds (3) De suggestie de steun aan het fonds tot bestrijding van het racisme op te voeren ten koste van de bijdragen voor de zending lijkt mij niet juist. Er moeten zonder ons andere bron. nen aan te boren zijn, als het gaat om de bevrijding van miljoenen me demensen uit de gesystematiseerde gruwel, waarvoor namen als 'apart heid' en 'gescheiden ontwikkeling' bedacht zijn. Om deze bronnen te doen stromen is het nodig, dat wij. met de synode voorop, ons ontdoen van een half slachtige houding, die velen van ons voor verdraagzaamheid verslijten. Het lijkt wel. of het behouden van de band met de zich 'gereformeerd' noemende kerken van Zuld-Afrika zwaarder weegt dan ook maar iets te doen. dat van wezenlijke beteke nis ls voor de bevrijding van mil joenen anders dan blank gekleurde mensen uit lijden en vernedering die door medemensen en niet door na tuurrampen hen wordt aangedaan. Daarom is het passieve openen van een rekening niet voldoende. Er moet begeleidende actie komen van synodewege, en vanuit het gerefor meerd dia kon aal bureau, inhoudende gerichte voorlichting over de zaken waar het om gaat en ontmaske ring van de Zuidafrikaanse propa gandamachine, die zich maar al te vaak ln kerkelijke schaapsvacht hult. Cornelius Lambregtse is een Zeeuws-Amerikaan, die zijn geboortestreek nog niet vergeten heeft, evenmin als het dialect daar en de sfeer van bevindelijke vroomheid in de Gereformeerde Gemeenten. Hij heeft die sfeer als positief er varen en schrijft erover met liefde en piëteit. Na zijn debuut In zijn arm de lammeren komt hij nu met een nieuw boek: Het scharlaken koord (Uitgeverij T. Wever bv. Franeker. 252 blz., 19.50). Het is de geschiedenis van een Zeeuws meisje. Wantje, dat we leren kennen van de school banken af totdat zij van een Brabantse seizoen arbeider een kind verwacht, niet meer met hem kan trouwen (al is hij Rooms) omdat een ander meisje haar vóór is geweest, tot persoonlijk geloof komt. in de kerk belijdenis doet van schuld en geloof inéén, haar kind laat dopen en later trouwt met haar stille en geduldige aan bidder Leunus. Gezinsuitbreiding is ln het voor uitzicht. Het verhaal speelt ongeveer vijftig jaar geleden. Het Zeeuwse agrarische gebied is nog volop landelijk. Het leven is voor de boerenarbeiders hard en zwaar en zo is ook hun godsdienst, nog helemaal een relict uit de zestiende, zeventiende en achttiende eeuw. Men is nog vertrouwd met de psalmen van Datheen. en die van 1773 zijn nog 'nieuw'. De kinderen op school leren de bijbel lezen ln de Statenvertaling met Gothi- sche letters. De zeden zijn patriarchaal, maar de allerminst geëmancipeerde vrouwen vervul len een belangrijke en erkende rol ln de dorps samenleving. Ze hebben misschien meer echte invloed en gezag dan wanneer ze officieel ge ëmancipeerd zouden zijn. Landschap Doesburg B. J. Zwiers Het zomerlandschap is prachtig ln zijn rijke afwisseling van gewassen. De mensen zijn ln deze natuur volkomen geïntegreerd en van geslacht op geslacht zo vergroeid met hun beperkingen als een sonnettendichter met de sonnetvorm. De ware vrijheid hier luistert naar de wetten. Lambregtse ls een echt natuurtalent: hij schrijft zonder enige literaire pretentie en Juist daardoor heel wat beter dan de gemiddel de christelijke romanschrijver of schrijfster uit de tijd dat ik daar zelf aan meedeed. Weliswaar mist hij juist dat vonkje genialiteit dat b.v. Stijn Streuvels heeft gemaakt tot wat hij ge worden is. 'Zou de schooljuffrouw haar kosthuis halverwege de straat al verlaten hebben of zou ze nog thuis zijn?' (bl. 18). Op bl. 27 kijkt de onderwijzer Wantjes vader 'met vochtige ogen aan'. Zulke kleine ontsporingen in de richting van het versletene bepalen nu eenmaal onver biddelijk het niveau, zodra men de maatstaf van literatuur gaat aanleggen. De lezer heeft in zulke kleine, verraderlijke missers geen erg en de auteur zal er verstandig aan doen er zich niets van aan te trekken: hij mag gerust zijn die hij is en zo hij is, wanneer hij schrijft. Johan de Meester Sr.. in een interview met E. d'Oliveira in 1913. sprak over de vissers bevolking van zijn geboorteplaats Harderwijk als 'wreed-calvinistisch'. Dat oudtestamentisch gestrenge, in de praktijk meer dan eens inder daad hard en wreed, ontbreekt bij Lambregtse volkomen. En toch kan men niet zeggen dat hij de mensen idealiseert. Wat mij getroffen heeft is de onbevangenheid, zuiverheid en natuurlijk heid waarmee hij over het sexuele leven spreekt. Dat gaat allemaal even vanzelf als de bieten, de aardappelen, de kruisbessen, de haver en de tarwe, om niet te vergeten de dekhengst met zijn opgewonden bedrijf, heel dat agrarische leven waarover Lambregtse met kennis van zaken en ongetwijfeld uit eigen ondervinding handelt. Isolement Vlak tegen de crisisperiode die in 1929 begon leefden de Zeeuwse dorpelingen nog in een betrekkelijk isolement, al begon de locale kle derdracht al voor burgerkleren plaats te maken. Sterk was het zich afzetten tegen de Hervorm den en Gereformeerden, terwijl men over Rome nog in de stijl van de brandstapels dacht. Deze afweer van al het niet precies-eigene bracht mee dat het leven om zo te zeggen naar binnen sloeg. Het hing er maar van af hoe de sfeer in het gezin was. In dit boek is er een vrome, maar vooral ook wijze vader: de familieband ls zeer hecht vooral na het overlijden van het Jongetje Fransje. Er ls warmte, beschutting, een eigen weldadige 'nestgeur' binnen het strenge kader van de oud-gereformeerde leer en zeden. Als Wantje zwanger ls van Fons de Brabander, plaatsen hulsgenoten en familie zich rondom Rust is weg WASHINGTON De CIA zal in het vervolg geen journalisten en kerkelijke medewerkers meer als informanten aanweven. Aldus een officiële mededeling van de Ameri kaanse geheime dienst. De mede werking van journalisten en geeste lijken, die uit eigen beweging in lichtingen verstrekken, blijft echter welkom. Met deze verklaring komt de ge heime dienst terug op de uitspraak van William Colby, die vorige maand vlak voor zijn vertrek als CIA-di- rekteur had gezegd dat de CIA gewoon zou doorgaan met het we ven van missionarissen en zendelin gen. Intussen heeft ook de nationale raad van kerken in Japan de kerke lijke medewerkers gewaarschuwd tegen ieder kontakt met inlichtin gendiensten. haar als een ondoordringbare muur van be scherming. In zijn naïeve stijl als van de beste zondags schilder weet Lambregtse het Zeeuwse land schap tussen de beide zee-armen in. kleurig en gedetailleerd voor de ogen van de lezer op te roepen. Er hangt een natuurlijke frisheid over deze beschrijvingen: het ontbreken van elke literaire pretentie is hier een voordeel. Ja voorwaarde voor het slagen. Nergens hangt de auteur de schilder of de dichter uit. Misschien is het de herinnering en de geografische af stand. die hier hebben samengewerkt om dit echt onbedorven natuurproduct te doen ont staan. Het is jaren geleden dat ik een roman bespro ken heb. Ambtshalve heb ik er in de loop van vele jaren zeer vele gerecenseerd, maar uit mijzelf zal ik er zelden toe komen een te lezen. Ik ben trouwens door de literatuur heenge- groeid. een natuurlijk proces, samenhangend met de aftakeling van de burgerlijke cultuur die op het gebied van de roman ln de negen tiende eeuw haar hoogtepunt beleefde. Het pure beschrijven en scheppen van romanfiguren, of schetsmatiger in novellen, heeft veelszins plaatsgemaakt voor zelfanalyse of protest tegen misstanden. De rust is weg en ook de brede allure: er is te veel hinder van geluiden, beel den, de zich opdringende actualiteit. Niets kan meer bezinken, niets meer langzaam en gedul dig rijpen. Dit is geen klimaat voor nieuwe grote romans en mede daarom verfilmt men de werken van de grote Russen. Fransen en Engelsen, ook van de kleinere, uit de vorige eeuw. of van het begin van de twintigste. Het werk van Lambregtse heeft zijn waarde omdat het een stuk geïsoleerd, oudvaderlijk christelijk leven vasthoudt in de context van een nog niet door de industrie aangetaste, mooie en vruchtbare natuur. De diepte van het Inner lijk leven van de besten onder dit soort mensen zal aan velen ontgaan, maar in zijn meest begenadigde momenten reikt het aan het pro fetische. Wat ons oog niet sluit voor de donkere schaduwen die dit geloofstype vergezellen. Ziel zorgers en psychiaters weten daar het nodige van. UW VOOROUDERS Onder de vele volstrekt waan r drukwerkjes die bijna dag fc mijn brievenbus binnen dwar bevond zich ook een uitnodigin een organisatie die zich Wacht noemt, maar van welke ied weet dat het die van de Jehov tuigen is. Het geschrift wekt a ene kant op om bepaalde sa komsten te bezoeken en geeft a andere kant een ouderwets taatje. Dit keer gaat het o? evolutietheorie. 'Indien u ve geloof te stellen in de evolutie rie, zult u daardoor de volgend belse stellingen verwerpen, plaats als Schepper van de aar de mens (Gen. 1:1, 2:7), hi voeren van een zedenwet da Schepper (Gen. 2 16, 17)de )i erving van zonde en de not van een Verlosser (1 Kon. I Kol. 1 14)de volledige afh lijkheid van de mens van God 14, 7, 8).' Enfin, dan komt aanbevolen boek. want daar het altijd op uit. Maar wie rf er eigenlijk in de evolutieth L Zijn die mensen er? Ik heb gehoord dat er een aantal the T zijn, waarvan ook weer een 1 naar de evolutie genoemd i (want dé evolutietheorie is o V die wetenschappers gebruike een veronderstelling, zo van: het wel eens geweest kunnei Er zijn ook christenen die zo n pothese zo gek nog niet v tl Maar ik heb nooit gehoord d christenen dan b.v. verwierp( God de Schepper was. Of dat i f Hem een wet hebben gekregei n die overerving van de zonde b het woord 'erven' komt in v( met de zonde niet voor, dus dit geen bijbelse leerstellig10 die er al zijn). Zolang er metIC simplificaties gewerkt wordt het een onmogelijke zaak onD de mens van vandaag ook m gesprek te komen. NED. HERV. KERK Beroepen te Bennekom: G. Kooten te Delft; te Wijk I den: G. Hendriks, kand. te 1 berg. Aangenomen naar Hoogvliet v. d. Beek te Streekgem-Bov« we (wijkgem. Angeren en Hu| REM. BROEDERSCHAP Intrede op 22 febr. te Dord drs E. H. Cossee uit Oude W( GEREF. KERKEN Beroepen te Schiermonnikoo J. Waagmeester, kand. aldai dit beroep heeft aangenomen. I Afscheid van Oosterhout: Velde ber. te Haarlem-Zuid. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Afscheid van Buitenpost: D. ber. te Groningen-Oost; van doom: R. Hoogsteen ber. te school. Intrede te Oegstgeest en kand. J. P. C. Simpelaar uit GEREF. GEMEENTEN Beroepen te HerkingenR gaard te Leiden; te Gorincl* Hoogerland te Krabbendijl|er Borssele; M. Heerschap te bridge (Can.). BAPT. GEMEENTEN Afscheid van Musselkanaa Harkema wegens benoeming time voorzitter v. d. ver. Het licht te Doom. rpj Ton Roos De jeugdvormingswerker Tol heeft sedert 1972 deelgenomt het zendingswerk van de g -e meerde kerken ln Brazilië. I leider van het jongensintemi 1 Institute Cristao. Vorig jaar hij die taak kunnen overdrag 02 een aantal Braziliaanse me kers. Met zijn vrouw Margj hij nu werken in Serra Pelai ge plaats in het binnenland staat Esirito Santo. De 1 kerk heeft daar een opleidin *e tuut voor diakonaal werk. To tL zal aan deze school les gaan Bovendien zal hij zich wijd< J1 het jeugdvormingswerk N 1,1 verlof, op 1 maart, hoopt I taak te aanvaarden. Ngo Dinh Thuc tie De Vietnamese bisschop in t je schap Ngo Dinh Thuc mr voorlopig niet verlaten. Hüine zich ter beschikking houden e« Vaticaanse autoriteiten. De ge Ngo Dinh Thuc (broer vroegere president van Zui nam Ngo Dinh Diem) is k eli den door het Vaticaan geëxï niceerd, omdat hij op eigen in Spanje vijf lieden tot b Dllj had gewijd. Hij mag nu ge< meer betreden en geen sacra: meer toedienen of ontvange Spaanse consulaat-generaal me heeft de Vietnamese b 5 n de terugkeer naar zijn vrier; Spanje onmogelijk gemaakt !n hem een visum te weigeren. Ï1C

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2