BBBB rabbeltonfilm over ntwikkelingslanden van negen dagen ienieten' van geweld IF De Fiat 131 Mirafiori.Gemaakt om 10 jaar mee te gaan MPREMIERES VAN DEZE WEEK Prolongaties en reprises S10 AG 20 FEBRUAR11976 TROUW/KWARTET PS11-RH13 (ADVERTENTIE) art 1 Xmsli »in 1. di vei 4, ij de k-Uni -Grav de rdam Roti -V„ lansb sekhi i. He lie te die en b n aai d< 5 ma le ka De (00 1ES )l. 02 Wat is autowijsheid? lest zélfde Rat 131 Mirafiori. Er bestaat geen oordeel, hoe wijs ook, over een auto, of het is onvolledig. Wat er aan ontbreekt? Uw eigen visie op die auto. En die krijgt u alleen tijdens een uitgebreide, zelfgereden proefrit. Daarom staat er nu bij uw Fiat Agent een Fiat 131 Mirafiori klaar om door getest te worden. Belt u hem even voor een afspraak? U bent een wijs man. IC 1300 cc vanaf f12.330,- 1600 cc vanaf f13.979,- Verkrijgbaar in elf uilvoeringen. Imp.Lconard Lang,Daniël Goedkoopstraat,Industriegebied/Amstel,Amsterdam.Tel.(020) 924888. in ki 9 Barbara Masbeck en Ton van Duinhoven in Vandaag of Morgen. W. Wielek-Berg (eerste maal is er een Ne- dse film vervaardigd in direc- Iracht van een ministeriële - de Voorlichtingsdienst Ont- ingssamenwerking van het trie van Buitenlandse Zaken, oeling was om een breed pu- ot nadenken te brengen over ilematiek van de ontwikke- Knden. d Kerbosch, de man die de ht kreeg, heeft in zijn "Van- >f Morgen' gekozen voor de -fiction-vorm om zijn ge- n over te brengen. De film Jin het jaar 1979 (of daarom- en alras wordt duidelijk, dat die vijf jaar ontiegelijk veel nderd. Nederland is een Eu- provincie geworden; geheel lolland ligt in de poeder om- e Rijnmond is ontploft; in it wordt nog nageschoten op extremisten die een opstand hebben ontketend; het voedsel is op de bon en de werkloosheid woedt dat het een aard heeft. De ontwikkelings landen, verenigd in de PPC (het ge menebest van de arme landen) heb ben de grondstoffenkraan dichtge draaid en zijn alleen bereid om wat af te schuiven als Nederland ar beidskrachten levert. En daarom moeten negen door de computer aan gewezen staatsburgers beslissen, of er ja of nee een miljoen Nederlan ders naar Afrika zullen worden overgeplaatst. Boeiend spel Sinds Sidney Lumet's 'De twaalf gezworenen' weten we, dat het heen. en-weer-gepraat van willekeurig gekozen mensen die een belangrijke beslissing moeten nemen best een spannend drama kan opleveren. En 'Vandaag of Morgen' (waarin de ac teurs Wim de Haas, Gees Linne- bank, Huib Broos, Barbara Mas beck, Coby Stunnenberg, Georgette Reyevski en Ansje van Brandenburg met Ton van Duinhoven aan het hoofd werken) is spannend doch de spanning is van zeer oppervlak kige aard. Roeland Kerbosch is in zijn oude fout vervallen hij zorgt niet voor de broodnodige infra-structuur, voor de onderbouw. Als je zo'n science-fiction-thema opzet, moet je uitgaande van de omstandigheden van nu, de hele toekomstwereld tot in de puntjes uitstippelen. Veel van wat er in je hoofd zit zal niet in de film komen, maar uit de film moet blijken dat je alles hebt over dacht. Grabbelton Het lijkt wel, of Kerbosch voor 'Vandaag of Morgen' zijn ideeën uit een grabbelton heeft gevist. Er zijn er te veel en te weinig, ze vullen elkaar niet aan doch staan elkaar in de weg. Zelfs als je de aperte on geloofwaardigheden (een politieke gevangene die in een commissie wordt gekozen) buiten beschouwing laat, dan nog valt er geen lijn in te bekennen. Waar gaat hij eigenlijk over? Over een discussie van men sen, die denken dat ze wat te vertel len hebben terwijl de machthebbers allang alles hebben bepaald? Dat zou best interessant kunnen zijn, maar het heeft niets met de ont wikkelingslanden te maken. En een film die wel over de ontwikkelings landen gaat zou ons toch uitsluitsel moeten geven over de revolutionaire bewegingen in Zuid-Amerika en over het reilen en zeilen van het communisme in diverse landen om maar eens wat te noemen. Het audo-visuele geheugen, dat in 'Van daag of Morgen' herhaaldelijk wordt geraadpleegd, geeft op geen enkele vraag antwoord. Op de mo nitors verschijnen lukraak Afri kaanse leiders die enige kreten sla ken en Biafraanse kinderen die van honger sterven, er worden dreigend moeilijke boeken op tafel geworpen en dat is alles. Tweemaal komt Den Uyl (tijdens de oliecrisis) plechtig verklaren dat de wereld nooit meer zal worden zoals hij geweest is en telkens roept dan een der commis sieleden, dat we toen nog wat had den kunnen doen maar dat het nu te laat is. Bij de tweede verschijning van de premier maakte een diepe neerslachtigheid zich van mij mees ter. Wat moet ik dan doen?, zo dacht ik. Een noodkacheltje aan schaffen? Of Den Uyl van zijn zetel werpen? Machteloosheid De gehele film brengt een gevoel van machteloosheid over en dat is wel kwalijk. Terwijl hij toch begint en eindigt met de opwekkende tekst 'Wil je niet opstaan blijf je maar liggen moet je maar weten wat er van komt.' Zo hij al een boodschap overbrengt dan is het die, dat al ons knokken voor nop is omdat ons voortdurend 'oren worden aange naaid', zoals Ton van Duinhoven het in zijn geestige sketch zo treffend zegt. Maar waarom worden wij dan toch voortdurend met opgeheven wijsvinger vermaand? En wat moet de Internationale aan het eind? (weliswaar in de kneuterbewerking van Jaap van de Merwe, maar toch). Duidt die erop, dat er struc turen moeten worden veranderd, om het maar eens modieus te zeggen? Maar welke structuren dan? Er valt in velden of wegen geen structuur te bekennen. Ik kan me best voorstel len, dat de enige actie waartoe "Van daag of Morgen' oproept het zetten is van een extra kopje chocolade melk, omdat we in 1979 daarvan volgens Kerbosch verstoken zullen zijn. Dat kan toch de bedoeling van opdrachtgever en uitvoerder niet zijn geweest. Amsterdam-Leidsepleinth. en Kri- terion; Den Haag-Studio 2000; Rot- terdam-Kri terion; Utrecht-Select; Delft-Studio D.; Arnhem-Saskia; Groningen-City 3; Eindhoven-Se lect, 14 jr. Sunset Boulevard. Klassieke Holly- wood-film van Billy Wilder. De ge hele week in Rembrandt 2, Utrecht. Die Zauberflöte. Bergman's verruk kelijke verfilming van Mozart's opera. De gehele week in Amster dam - Calypso en Rial to; Rotter dam - Lumière. 1 Belle de Jour. Luis Bunuel mengt waarheid en (wens)-dromen in boos aardige film. De gehele week in Uitkijk, Amsterdam en Bijou, Den Haag. Le souffle au coeur. Tedere film van Louis Malle over moeder-kind ver houding. De gehele week in P.O.C., Eindhoven. Satyricon. Fellini's bizarre verbeel ding van de klassieke wereld. De gehele week in Tushinki 3, Amster dam. Effi Briest. Fassbinder's prachtige filmverbeelding van Fontane's klas sieke roman. 21 febr. De Moor, Amsterdam; 25 febr. De Zwaan, Souburg. L'Annee dernière a Marienbad. Alain Resnais schept een geraffineerde droomwereld rond Delphine Seyrig. 23 febr. Circumflex, Maastricht. Brother can you spare a dime? Bril jante collage van de Amerikaanse crisisjaren in film en werkelijkheid door Philippe Mora. 21 en 22 febr. Filmhuis Arnhem. Oorlog der Mummies. Voortreffelij ke analyse van de oorzaken die tot de crisis in Chili hebben geleid door het Duitse cineastenpaarScheumann en Heynowski. 26 febr. Paradiso, Amsterdam. L'Invitation. Uitstekende comedle van de Zwitserse regisseur Caldue Goretta. 20 febr. Filmhuis De Rijp; 21 febr. Filmhuis Hoofddorp. International, dat vandaag 'Degint zijn negendaagse ma niet op sokken, nee, onmid- .wordt de sprint erin gezet. s'£ ns die van vrijdag tot en met worden vertoond kunnen wat it en kwantiteit betreft al een heel festival(letje) vullen komen er nog zes dagen, 7 getwijfeld ook zullen uitpui- de films. Een overladen pro voor de pers, maar een flj- ïbelton voor het publiek, me. Om het graaien niet ge- a 1 willekeurig te laten verlopen een korte karakteristiek van alle films, die vrijdag, zaterdag en zondag draaien. We hebben ze niet allemaal gezien maar zullen ons, zo nodig, op betrouwbare bron nen beroepen. In het Filmhuis Rot terdam worden gedurende het gehe le festival dagelijks gratis korte en middellange films gedraid. Souvenirs d'en France Een Franse film vol charme over een vooraanstaande familie in de provincie, in wier wel en wee zich het lot van Frankrijk weerspiegelt, van de eerste wereldoorlog tot he den. André Tecaine ls de regisseur, Jeanne Moreau speelt de hoofdrol. Kennis van het Frans is wel vereist, want de film heeft geen ondertitels en de dialogen zijn niet eenvoudig. (20 febr. Calypso 1,19.00 uur) Badlands In "Badlands', het debuut van de Amerikaan Terrence Malick, wordt het schokkende portret geschilderd van een jonge psychopaat die met zijn meisje, wier vader hij heeft gedood aan het eind van de jaren vijftig, moordend door het land trekt. Geweld wordt afgewisseld met lyrische liefdesscènes en poëti- 'SSflller Elite is van Sam Peck- dus weer gewelddadig, kort wjpagd gemonteerd, onvermij- )pend naar de moorddadi- :ning, met de vertraagd - doden aan de havenkant weer terwille van wraak, 3(> leid en geld, met een cynische p, vakkundig in elkaar gezet spanning en het (veilige) van geweld. Peckinpah is d mveranderlijk goed in. Waar n gaat doet er eigenlijk niet e harde jongens voor de moor den en andere vuile karweitjes zijn hier in dienst van een onderneming die links en rechts opdrachten uit voert (ook voor de CIA) en des noods van twee wallen eet. Zodat de olijk onverschillige James Caan kreupel geschoten wordt door zijn eigen maat Robert Duvall en daar dan later weer moordend op terug komt. Na veel ziekenhuis- en revali- datienarigheid, waaraan Peckinpah ruim aandacht besteedde. Hij gaat weer aan de slag om Aziaten (even tueel uit de weg) te helpen en dat gaf Peckinpah de gelegenheid om ook nog flink wat karate aan de schietpartijen, autostuntjes en ont ploffingen toe te voegen. En als de overlevende James Caan de centen op zak heeft, zegt hij tegen zijn hulpje Burt Young opgewekt: 'la ten we maar gek worden'. Omdat zij en die anderen, toch al onzinnig te keer gingen. Op vliegvelden, oude schepen in havenloodsen en nauwe straatjes van San Francisco. B. H. sche natuuropnamen. Volgens 'Films and Filming', die 'Badlands' drie sterren gaf, wekt alleen het gege ven herinneringen op aan 'Bonny and Clyde' doch is van imitatie geen sprake. (2: febr. Calypso I, 21.15; 21 febr. Het Venster, 23.30) I'm a stranger here myself Aangezien de hoofdpersoon van ■Badlands' (Martin Sheen) er prat op gaat dat hij zoveel op James Dean lijkt, is het wel interessant om 'I'm a stranger here myself te bezoeken van David Helpem en James Gutman, een portret van Ni colas Ray, de Hollywood-regisseur die 'Rebel without a Cause' maakte en door de 'Cahiers du Cinéma' tot zijn eigen verbazing in de meester- stand werd verheven. Aansluitend draait nog een film over een filmer: de Italiaan Gianni Amello slaat in IJ Cinema Secondo Bertolucci zijn collega gade tijdens het filmen van diens 'Novecento' of tewel '1900'. (20 febr. De Lantaren, 19.15) La Régie du Jeu Toen 'La Règle du Jeu' (van Jean Renoir) in 1939 werd vertoond in een Frankrijk dat sidderde van angst voor oorlog en Duitsers ontstond er groot tumult: bij de première pro beerde een rechtse heer zelfs de bio scoop in brand te steken. Hij werd Jeanne Moreau in Souvenirs d'es France dan ook meteen rigoreus verknipt en later verboden. De oorspronke lijke versie (met veel moeite in de oude glorie hersteld) blijkt een prachtige zedencomedie te zijn, waarin het doen en laten van de ho gere klassen ferm aan de kaak wordt gesteld. Waarom er eertijds zoveel drukte over werd gemaakt kunnen we ons nauwelijks voorstel len, maar het knelpunt schijnt te zijn geweest dat een Jood (Marcel Dalio en een emigrante (Nora Gre- gor) de hoofdrollen speelden. (20 febr. Calypso Club, 1915; 21.30; maar ze werden door de heersende machten vervolgd. Het toonaangevende Engelse film blad 'Sight and Sound' heeft voor 24.00) Winstantley 'Winstanley', een Engelse film van Kevin Brownlow en Andrew Mollo (samen maakten ze It happened here") is het verhaal van een Crom- well-soldaat, die omstreeks het mid den van de zeventiende eeuw In het verscheurde Engeland van na de bur geroorlog een commune oprichtte in de heuvels van Sussex. Zijn volge lingen noemden zichzelf The Dig gers (De Ploegers) en ze wilden te rug naar een leven van eenvoud, •Winstanley' veel lovende woorden over, in de Film International-editie van het Vrije Volk, samengesteld door Tjitte de Vries, wordt hij 'een van de zeer grote films van het festival genoemd. (20 febr. Het Venster, 19.00 uur) De Komedianten Een paar jaar geleden kwam de Griek Theo Angelopoulis met twee films naar Film International. 'De dagen van '36' en 'De reconstructie'. Hoewel zijn werk toen interessant werd gevonden kon niemand bevroe den, dat hy nog eens een meester werk zou maken. Dat meesterwerk is 'De Komedianten', een epos dat vier uur duurt. Een turbulente pe riode uit de Griekse geschiedenis (van 1936 tot 1952, met Metaxas- dictatuur, Duitse bezetting en bur geroorlog) wordt weerspiegeld in de wederwaardigheden van een rei zend toneelgezelschap. (20 febr. Het Venster, 21.15;21 febr. Het Venster, 17.00 uur). Neem 't als een man, mevrouw Een feministische film van een Deens collectief Ttode Vrouwen' over een vrouw van middelbare leeftijd, die wordt belaagd door manshoge frustraties, 't Middenstuk is een wensdroom (of een nachtmer rie?) waarin vrouwen- en mannen rollen worden omgewisseld, zodat het kan gebeuren dat de huisman zich voor een avondje-uit met zijn drukbezette vrouw siert met een borsthaar-stukje. Grappig, als film niet groot, maar als propaganda doeltreffend. (20 febr. Calypso I, 24.00 uur; 21 febr. De Lantaren, 21.30)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13