Klanten van kinderpolitie niet langer in de kou dichtbij •kenning (1) rkenning (2) ronk gaat raten over alp Angola 5litie met stickers Zon erbij tor prins Bernhard weerrapporten Sneeuwberichten voorlichten in Chinese tekens vertraging bezuiniging niet gelukkig kwetsende koek verkeerdom T DONDERDAG 19 FEBRUARI 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Dmmentaar Opvangcentrum (in oktober open) luistert naar 'signalen' Nederlandse regering heeft de »LA-regering van Angola er- 'n logische concequentie van eerder door minister Van der uiteen gezette Nederlandse [punt dat erkenning van een of regering niet mag worden ivat als een adhesiebetuiging een bepaald bewind of stro- Ufcg in zo'n land, maar slechts I gelden als een feitelijke erken- van de machtsverhoudingen. besluit van de Nederlandse re- ng moet dus beoordeeld worden e{ een realistische stap, want voor- nrfle laatste weken is duidelijk ge- den hoe de (militaire) machts- lej ïoudingen in dat land liggen. o,MPLA won steeds meer terrein koste van haar tegenstander ^A-Unita. die zin dus akkoord met deze jnning. Zelfs komt het ons voor op den duur een MPLA-bewind, het gaat om het vinden van eigen plaats en karakter bin- het geheel van 1e Afrikaanse len ten zuiden van de evenaar, e perspectieven voor dat land openen dan dat de FNLA- a het had kunnen doen. tochHet eigen standpunt deze erkenning mogen niet los .laakt worden van de jongste I^Jchiedenis. Portugal moest r eigen binnenlandse moeilijk- in gedwongen de kolonie An- halsoverkop verlaten; het land aan een burgeroorlog overla- j heeft gelukkig maar betrek- ik kort geduurd. Niet vergeten evenwel worden dat deze snel- ifloop mede mogelijk is gemaakt ir de militaire hulp van een K)0 Cubaanse soldaten, vrijwil- rs of adviseurs (doorhalen wat verlangd wordt) met moderne ks en MIG-straaljagers. is waarschijnlijk niet juist om de aanwezigheid van die Cuba- af te leiden dat daarom de LA marxistisch en communis- b genoemd moet worden. Het te is nog maar even af te wach- hoe het Angolese nationalis- zich zal ontwikkelen en zoals lerder gezegd: op dit punt heb- wij wel enig vertrouwen, t echter wel uit de aanwezig- l van die Cubanen moet wor- afgeleid, is het feit dat er hier :e is van doodgewone en pure itspolitiek. Niet recht en ar- inten, maar militaire macht en lisch geweld hebben de door- naals: de Nederlandse rege- heeft gisteren een realistische gezet, maar is is geen reden j al te opgetogen over te doen. onze Haagse redactie I HAAG Minister Pronk zal ienkort contact opnemen met nu door Nederland erkende Brepubliek Angola om over de kikkelingshulp aan dat land te ten. Op de begroting voor 1976 en post van 25 miljoen opgeno- mU voor de hulp aan onafhanke- geworden koloniën in Afrika. De miljoen zullen voornamelijk 1 Angola, Mozambique en Gui- Bissao verdeeld worden. Tevens dt hulp verleend aan de bevrij- {Sbewegingen in Naimibië en (desië. Momenteel wordt al voor ele miljoenen h/ulp aan Angola even, onder meer voor het zoge- mde sloppenproject in de bui- rajken van de Angolese hoofd- Luand ls wij gisteren meldden is Ne- and tot erkenning van de srepubliek Angola overgegaan at Frankrijk daartoe eerder op dag het initiatief had genomen, ister Van der Stoel heeft zijn olese ambtgenoot os Santos in- iels een telegram gestuurd ^rin de wens wordt uitgesproken xnatieke betrekkingen aan te i. Ben woordvoerder van bui- andse zaken sprak de hoop uit er in Angola snel een einde Jdt gemaakt aan het bloedver- ten en dat de buitenlandse troe- op korte termijn zullen worden integeroepen. door Leo Kleyn GRONINGEN In de tweede stelling bij het proefschrift waarop zij onlangs is gepromo veerd, schrijft de Groningse cri minologe Margo Andriessen: 'Een van de antwoorden op de stijgende jeugdkriminaliteit zal moeten zijn het opheffen van de ongelijkwaardige positie van de jongeren in onze samenleving. Dit betekent dat ook hun rechts positie moet verbeteren'. Waar zij er zelf aan toevoegt dat het in dit verband onverantwoord is dat de parlementaire behande ling van de desbetreffende voor stellen van de commlssie-W ierda al jarenlang is uitgesteld, lijkt de vrees gewettigd dat dit antwoord nog wel even op zich zal laten wachten. Er zal Intussen naar ande re antwoorden gezocht moeten worden. Blijkens een aanbeveling waarin haar proefschrift 'Kijken bij de kinderpolitie' uitmondt, heeft Mar go Andriessen (29) dat ook gedaan. Zij bepleit de oprichting van een opvangcentrum voor Jonge delin quenten die met de kinderpolitie In aanraking zijn geweest, maar die buiten het justitiële apparaat zijn gehouden, omdat hun zaken meteen geseponeerd zijn, wat wil zeggen dat van strafrechtelijke vervolging is afgezien. Van de wenselijkheid van zo'n cen trum is zij overtuigd geraakt, toen zij ten behoeve van haar 'onder zoek naar het afhandeldngsbeleid van de kinderpolitie', waarvan zij in haar proefschrift verslag doet, bij de kinderpolitie in Den Haag en Amsterdam een paar maanden 'veldwerk' verrichtte. Als 'rechercheur' merkte zij, dat ook de kinderpolitie voornamelijk een justitieel apparaat is en dat de sociale aspecten van het politie werk nauwelijks (meer) aan bod komen. Na de tweede wereldoorlog zijn de sociale taken van de kin derpolitie (diie daaraan overigens wel haar bestaansrecht dankt) steeds meer dn de verdrukking ge komen. kunnen worden. Bij de oplossing van de problemen zal hij gebruik kunnen maken van vrijwilligers, die op het ogenblik worden aange worven. Signalen Dr. Margo Andriessen (foto Siebe Cordes, Universiteitskrant Groningen) Evenwicht Een opvangcentrum, zoals dat door Margo Andriessen wordt beoogd, zou het evenwicht tussen justitieel optreden en sociale hulpverlening weer enigszins kunnen herstellen, met dien verstande dat de maat schappelijke hulp buiten de politie om wordt geboden. Bij de kinder politie zelf zijn er wel (zoals de Haagse commissaris van politie W. M. van Anded) die de hulpverlening in eigen hand willen houden, maar Margo Andriessen acht de moge lijkheden daartoe niet erg groot. Niet alleen denkt ze dat het appa raat daarvoor toch, zoals ze In een toelichting op haar plannen zegt, 'te log' is, uit eigen waarneming is haar ook gebleken dat de kinderpo litie in toenemende mate liever de misdaad bestrijdt dan de jonge misdadigers de helpende hand biedt. De tijd dat het werk bij de kinderpolitie wel werd vereenzel vigd met 'het kontroleren van natte kinderbedjes', zoals Margo Andries sen ergens schrijft, is zo langza merhand definitief tot het verleden gaan behoren. Tegen een hulpverleningsinstantie binnen het politiële apparaat zijn daarenboven ook principiële beden kingen aan te voeren. In haar boek voorziet Margo Andriessen een 'ver warring van' funfcties': 'De recher cheurs kunnen niet tegelijkertijd en begrip hebben voor de achterlig gende problematiek van het krimi- nele gedrag van een verdachte en hem aan een hard verhoor onder werpen of in een cel sluiten. Als ze dat toch doen, dan is dat een vorm van bedrog tegenover de kllënt'. Groningse aanpak Margo Andriessen. sinds 1975 ver bonden aan het Criminologisch in stituut van de Rijksuniversiteit in Groningen, heeft het niet bij een voorstel gelaten. Al geruime tijd voert zij overleg met de plaatselijke raad voor de kinderbescherming, de politie en het openbaar ministerie over de vestiging van een opvang centrum voor jonge politieklanten in Groningen. Ze verwacht dat het in oktober geopend zal kunnen worden. De Gemengde interdepartementale werkgroep jeugdwelzijnsbeleid (de Werkgroep Mik) heeft vorige maand de staatssecretarissen van justitie, van CRM en van volksge zondheid geadviseerd het centrum (aangeduid als project voor 'bui ten justitiële afdoening1) financiële steun te verlenen. Die steun zal het mogelijk maken twee zogeheten 'intakefunctionarissen' aan te trek ken en de kantoorkosten te bestrij den. De intakefunctionaris (Margo An driessen: 'Dat moet iemand zijn die makkelijk contact legt. het type straathoekwerker, met een beetje Groningse aanpak') zal voor de eerste opvang moeten zorgen. Hij dient na te gaan of degene die met de kinderpolitie in aanmerking is geweest, met bepaalde problemen zit, en of die mogelijk opgelost Aan de oprichting van het centrum ligt de gedachte ten grondslag dat veel delicten die ter kennis van de kinderpolitie komen 'signaalwaarde' hebben: de jongeren hebben ze ge pleegd om daarmee aan te geven, zoals Margo Andriessen schrijft, 'dat ze een probleem hebben, waar ze alleen niet uitkomen'. Dat de kinderpolitie het in veel gevallen niet tot een vervolging laat komen, 18 op zichzelf toe te juichen. Een nadeel daarbij is wel. dat de 'signaalwaarde' verloren gaat. Het probleem waarvoor via de omweg van het delict aandacht werd gevraagd, blijft onder water. 'Het bezwaar van deze gang van zaken', aldus Margo Andriessen, 'is niet alleen, dat het een in mense lijkheid tekort schieten betekent om geen hulp te bieden waar deze gevraagd wordt, maar bovendien, dat niet de gelegenheid wordt aan gegrepen om bepaalde Jongeren door hen de aandacht te geven die ze nodig hebben de noodzaak te ontnemen opnieuw en opnieuw een slgnaaMelikt te plegen'. Overigens is het centrum ook be doeld voor de verdachten wier zaak niet geseponeerd is. maar die een proces-verbaal hebben gekregen. Margo Andriessen: 'Ook in die laatste kategorie zijn vaak pro bleemgevallen. die beter in de hulp verlenende dan in de justitiële sfeer bunnen worden opgevangen'. Broddelen Binnenkort vertrekt Margo An driessen. die onder supervisie van de hoogleraar/directeur van het Criminologisch instituut, R. W. Jongman, de leiding over het cen trum krijgt, naar de Verenigde Sta ten, waar al geruime tijd wordt geëxperimenteerd met opvangcentra voor jonge delinquenten. De resul taten die deze 'diversion projects' boeken, geven ln het algemeen aanleiding tot navolging. De ook door de Groningse crimino logen geconstateerde 6tdjging van de jeugdcriminaliteit eai met de oprichting van een opvangcentrum natuurlijk geen halt worden toege roepen. Fluisterend wordt nog slechts een van demogelijke ant woorden gegeven. Margo Andriessen zegt: *We moeten nog kijken of het niet broddelen ln de marge wordt. Hier ln Groningen zeggen wij nog steeds dat, zoals het dan heet, de structuren veranderd moeten worden. Misschien moet je de Jeugdcriminaliteit niet op deze manier bestrijdra, omdat die alles met de structuren te maken heeft. Maar zover zijn we dan nog niet'. Voorlopig zal op het Criminologisch instituut in Groningen maar eens worden nagegaan of en in hoeverre de activiteiten van het opvangcen trum ertoe bijdragen dat na een eerste contact met de kinderpolitie het 'signaal' wordt opgevangen en er geen tweede meer volgt. 5 DHOVEN Een comité van mensen te Eindhoven is een <ie persoon van prins Bernhard. .gfft vertrouwen kenbaar te maken de sticker staat de Nederlandse W afgebeeld alsmede de tekst: blijven het volste vertrouwen ^2 uwe koninklijke hoogheid be- o tóen' actie ls bedoeld als een reactie de recente Lockheed-affaire. In- lefnemer is de heer A. Soeter- die voor zijn actie de mede- heeft gekregen van briga- wnmandant Bos uit Venray, 1 lemeester Offermans uit kolonel buiten dienst El- uit Eindhoven en de heer aftapels van de gemeentepolitie te Ttot aantal positieve reacties is vol- r#s de heer So eter boek op dit talent al overstelpend. In het overgrote deel van Neder land is het weer gisteren een stuk opgefleurd. De zon scheen, eerst in het zuid-oosten, Later ook in Zee land en andere provincies. Uit Mid delburg kwamen in de ochtend Jui chende berichten over een zeer fraai weertype. De uitwerking van de atmosferische opdroging was goed af te lezen van de thermome ters. Om vier uur 's middags was het in Maastricht zelfs negen gra den (dauwpunt 0), Rotterdam en De Bilt zeven, Vlissingen vijf gra den. Zoals zovaak bleef het noord oosten achterop onder een wolken dek, voor Frielsnad en Groningen derhalve geen zon en geen hogere temperatuur da 3,5 graad (Gorre- dijk) en twee graden (Eelde). Op hetzelfde moment gaf Kriima ln noord-Zweden ook plus drie, Inns bruck daarentegen elf graden. Vandaag zal het gunstig weer zijn met denkelijk in de achtergebleven gebieden nu ook wat meer zon. Het blijft de rest van deze week waar schijnlijk op de meeste plaatsen droog, dankzij een zich handhavend Russisch hogedrukgebied, maar wel kan de mist hier en daar tussen beide komen, waardoor ook de overdagtemperaturen laag blijven. Zoals het gisteren was had het weer al een paar voorjaarsachtige trekjes. In New York was het: jas sen aan, jassen uit. Na de ergste winterkou sinds tien hjaar is er dinsdag plotseling een sterke tem- peratuursstijglng gekomen, die het kwik in een ruk op twintig graden bracht, de warmste zevendiende fe bruari sinds mensenheugenis. Men heeft nagegaan dat erg lang gele den, namelijk in 1891 al eens vijf tien graden was gemeten op 17 februari. Het ls zeer Interessant, dat die winterse warmtegolf des tijds naar west-Europa oversloeg. Nog altijd geldt namelijk voor Ier land als februari-warmterecord 18.1 graden Celslus gemeten op 23 fe bruari van dat Jaar ln Dublin. Dat was een kleine week later dan in New York. Ook ons land profiteerde mee. De Bilt registreerde op de 27e februari 1891 een temperatuur van 15.1 graden Celsius, die tot dan toe hoogste februari-stand sedert het begin van de waarnemingen in 1849. (Op 10 februari 1899 werd met 18.5 graden Celsius een nieuw maandrecord bevestigd, dat tot op de huidige dag geldt). Tussentijds kwam die februarlwarmte Helle- voetsluis zelfs 16.1 graad Celsius 'door middel van' een hoge drukge- bled over ons. Na eerst uit het Oosten te hebben geblazen, braken uideldjke winden met föhneffecten door. Het heugelijke feit werd mu zikaal begeleid door een merel, die op 24 februari in Haarlem al een ouverture floot. Het zal ons benieuwen of wij u, in 1976, over een dag of tien ook iets zullen merken van de jongste Ame rikaanse warmtegolf. De algemene circulatie in de hogere niveau's bo ven de oceaan is tenslotte nog al tijd in grote trekken West-Oost ge richt. overigens wel met een sterke afbuiging van de stromingslijn naar het Noord-Oosten boven het oostelijk deel van de oceaan. Van daar, dat diepe stormdepressies bij IJsland osn de laatste tijd niets hebben kunnen maken. In de Alpen verandert er weinig, daarom vandag maar een kijkje ln de Harz. De omstandigheden zijn daar goed tot zeer goed voor de dKSfrHAQBi wintersport. Ook de komende dagen verandert er niet veel, de middag- temperatuur is er circa mi n twee graden. Enkele sneeuwhoogten: Braunlage zestig centimeter poe dersneeuw, St. Andreasberg 140 centimeter. Hoge Geiss tachtig cen timeter, Altenau Dorp zestig centi meter. Bad Sachsa 21 centimeter poedernseeuw. Weerrapporten van gisteren 19.00 uur. maximum temperaturen en i neerslag 7.00-19.00 uur. Amsterdam onbew. 7 0 De Bilt onbew. 7 0 Deelen onbew. 7 0 Eelde geh. bew. 2 0 Eindhoven onbew. 8 0 Den Helder onbew. 4 0 Luchth. R'dam onbew. 7 0 Twente onbew. 4 0 Vlissingen licht bew. 6 0 Zuid Limburg onbew. 9 0 Aberdeen motregen 6 0.4 Athene regen 10 6 Barcelona onbew. 13 0 Berlijn licht bew. 6 0 Bordeaux licht bew. 14 0 Frankfort zw. bew. 4 0 Genève geh. bew. 2 0 Helsinki geh. bew. zw. bew. —0 0 Innsbruck 11 0 Kopenhagen licht bew. 0 0 Lissabon zw. bew. 14 1 Locarno geh. bew. 7 1 Londen geh. bew. 6 0 Luxemburg half bew. 6 0 Madrid half bew. 9 9 Malaga zw. bew. 17 0.4 Majorca onbew. 15 0 Munchen mist 2 0 Nice regen 14 0.1 Oslo zw. bew. —0 0.1 Parijs half bew. 11 O Rome half bew. 15 0 Spilt geb. bew. 14 0 Stockholm onbew. 2 0 Wenen geh. bew. 1 0 Zurich licht bew. 6 0 Casa Blanca half bew. 18 0 Las Palmas licht bew. 21 0 New York regen Tel Avlv licht bew. 18 0 Tunis onbew. 18 0 ION»O ONI1U» OfNlUINO» MI*T éCflk ■EW0L*IMa «ow m ■«Ktwo. K urn. TC UK VMNDRICHTIN onder redactie van loes smit HOOG WATER vrijdag 20 februari 1976 Vlissingen 4.51 - 17.17; Harlngvlletslulzen 5.23 - 17.44; Rotterdam 7.06 - 19.44; Sche- venlngen 6.13 - 18.32: LJmulden 6 57 - 19.16; Den Helder 11.03 - 23.11; Harllngen 0.52 - 13.28: Delfzijl 2 56 - 15.31. Van het onderwijs in Nederland geldt niet meer dat er geen woord Chinees hij is. Het ministerie van onderwijs heeft een brochure la ten verschijnen in het Chinees, bestemd voor Chinezen in ons land met schoolgaande kinderen. 'Voor u is de verhuizing naar Ne-, derland een grote verandering. Voor uw kinderen is deze ver andering misschien nog groter. In dit land mogen de kin deren naar school als ze vier jaar worden, ze moeten naar de lagere school als ze zes a zeven jaar zijn. Dit is zo voor alle kinderen, dus ook voor uw kind'. Zo begint de brochure die vervolgens alles ver telt over ons onderwijssysteem. De Chinese lettertekens zijn met de hand getekend. De tekst is ge steld in het Kantonees en daar naast staat een Nederlandse ver taling afgedrukt. Althans, dat moet je maar aannemen, want weinig mensen zullen (kunnen) controleren dat de lettertekens op de linkerpagina's inderdaad de waarheid over het Nederlandse onderwijs vertellen. Het enige wat herkenbaar is zijn Nederland se termen zoals mavo en havo (dat is moeilijk in het Chinees te vertalen), de jaartallen en de geldbedragen (bijvoorbeeld van studiebeurzen). Er zijn in ons land 340 Peking- Chinezen, 325 Taiwan-Chinezen, 335 Hongkong-Chinezen en nog een paar honderd Chinees-spre kende mensen uit Singapore en Maleisië. Hoeveel Chinezen ille gaal in ons land verblijven is niet bekend. Er zijn ruim twee maal zoveel mannen als vrouwen. Hoeveel Chinese kinderen er zjjn is moeilijk te zeggen. Het zullen er niet meer dan duizend zijn. Maar voor de voorlichtingsdienst van het ministerie van onderwijs ge noeg om hun ouders voor te lich ten over het schoolsysteem in ons land. (h.a.v.o.)= Si. Wljfijf. •rutfit(m.a.v.0.): 11M MM fiJ fttf, "tèJdjrA 1W5 ti.gfiSMtlfUffifA. Er kan veel In het Chinees, maar havo en mavo zijn blijkbaar moeilijk ln Chinese karakters te vertalen. Vandaar dat dit twee van de weinige voor niet-Chlnezen begrijpelijke woorden zijn ln de brochure over het schoolsysteem in ons land. die het ministerie van onderwijs voor hier wonende Chinese ouders heeft samengesteld. Lome Gascho, een gepensioneer de boer uit Elkton, een plaatsje in de Amerikaanse staat Michi gan, heeft een briefkaart ontvan gen die achtenzestig jaar vertra ging heeft opgelopen. De kaart, gedateerd 8 januari 1908, is af komstig uit Chicago en is ge richt aan Gascho's grootvader van moeders kant, die natuur lijk allang is overleden. De bood schap die de briefkaart behelst, is weliswaar voor Gascho van nul en generlei waarde meer, maar hij is toch wel erg nieuws gierig hoe deze record-vertra ging in de Amerikaanse poste- rijen-geschiedenis kon ontstaan en hoe het komt dat de brief kaart alsnog is opgedoken. Sa men met de plaatselijke postbo de en hogere autoriteiten buiten zijn dorp is hij dat nu aan het uitzoeken. Blijkbaar maakten hoge Indone sische ambtenaren en officieren geregeld uitstapjes op kosten van hun werkgever, het rijk, want bij de behandeling van zijn begroting heeft minister van fi nanciën Ali Wardjana een flink aantal verboden afgekondigd. De verbodsmaatregelen zijn onder deel van een Indonesisch bezui nigingsprogramma. Hoge amb tenaren en officieren met de rang van tweede luitenant of hoger mogen voortaan geen luxe dienst auto's meer gebruiken, ze mogen niet meer naar massageinstitu ten, Turkse baden, sauna's, casi no's en nachtclubs, zij noch hun vrouwen mogen aandelen bezitten van particuliere ondernemingen en ook mogen ze geen directeur of bedrijfsleider van een particu lier bedrijf zijn. Bovendien mo gen ze geen grote feesten orga niseren en wordt het aantal bui tenlandse reisjes met echtgeno tes beperkt. Doen ze een van die dingen toch, dan gaat minister Wardjana zuinig kijken. Er staat zelfs straf op een overtreding, maar hoe de overtreder gestraft wordt heeft de minister in het midden gelaten In West-Dultsland zijn ze niet allemaal even gelukkig met hun man- of vrouw-zijn. Uit een on derzoek van het Westdultse bu reau voor toegepaste sociale we tenschappen bleek bijna een kwart van de vrouwen liever een man te zijn geweest, en als de mannen het zelf voor het uitzoe ken hadden gehad, had één op de vijf van hen er voor gekozen als vrouw door het leven te gaan. Dertien procent van zowel de te vredenen als de ontevredenen met hun vomgevlng vond wel dat het jaar van de vrouw iets ten goede veranderd heeft aan de plaats van de vrouw in de maat schappij. De vrouwen bleken iets optimistischer over de resultaten dan de mannen. Volgende maand zal een Frans gerechtshof beslissen of de amandelkoeken van twee ban ketbakkers uit de Middenfranse stad Bourges kwetsend voor de zeden zijn geweest of niet. Be lachelijk, zegt de advocaat van de bakkers, maar de officier van justitie vindt dat elke winkel waar ook kinderen binnen mogen, alles moet vermijden om aan stoot te geven. Midden vorig jaar hadden de bakkers amandelkoe ken in hun etalage uitgestald van een bijzonder model. Een voorbijganger zag er Iets zede- kwetsends in en liep meteen ge- ergerd door naar de politie om een aanklacht in te dienen. In oktober sprak de rechter koekenbakkers vrij, maar de of ficier van justitie nam daar geen genoegen mee en tekende hoger beroep aan. Uit een reeks steekproeven ls ge bleken dat Arabieren en ln Israël geboren Israëli's bepaald meer moeite hebben rechts of links aan te wijzen als hun dat ge vraagd wordt dan Europeanen en Amerikanen. Dat ligt dan niet aan hun ontwikkeling, want het gaat hier om Midden-Oosterlin gen en Westerlingen van verge lijkbare leeftijd en ontwikke ling. Mogelijk kan dat verschil verklaard worden, aldus het tijd schrift De Bejaarden, door de invloed van leesgewoonten op de hersenfunctie. Israëli's en Ara bieren hebben van Jongsaf ge leerd van rechts naar links te lezen, precies andersom dus dan wie dan ook in het Westen. Wel licht is die ingebakken gewoonte er de oorzaak van, dat de rechts_ links-lezers links en rechts nü door elkaar blijven halen. Een uitzondering is het echt niet dat een Israëli aan wie Je de weg vraagt, linksaf' zegt, maar naar rechts wijst. Of andersom, maar wel verkeerdom. 'Kunt u even de strips opzoeken. Ik moet er over een paar haltes uit

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5